NIEU WSBLAD VOOR ZEELAND. I f No. 2.1901. Donderdag 3 October. 16e Jaargang. :en. GHRISTELIJK- HISTORISCH Baitenlandseh Overzicht. "g- 1,- VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Het geval-Modoo. FEUILLETON. tiltOOTHEIl) EX VAE. Ol, i Ie - i - IGRAAF. .twerpen s'morg. 7,u rsT .OTTERDAM igen 7,30van erdam 6 uur; |ezonderd, van DIENST g tV lake 1ST. |ake vm. 6, amiddellijk na leerende trein ■den vm. 7,30 k na aankomst sn 11,30 n.m. ICHELDE" Rotterdam. 's midd. 1 12,- 2 12,— 3 12,— 4 12,- 5 12,— 6 12,- 7 12,- 8 12,- 9 10,- L0 10,30 LI 11- 12 11,30 L3 11,30 L4 11,30 15 11,30 16 11,30 L7 11,30 L8 11,30 19 11,30 20 11,30 21 11,30 22 11,30 23 12,— 24 10.— E5 10 30 26 11.— 27 11,— 28 11- 29 11- 30 11, 31 11,— 1ST ZIERIKZEE. Zierikzee. 'smorg. 'smidd 1 7,50 1,30 2 7,50 3 6,30 4 7,50 5 7,50 6 11.30 7 7,50 7,50 7,50 6,30 7,50 7,- 9 10 11 12 13 11.30 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 7- 7,50 7,50 6,30 7,50 7,50 7,50 7,50 7,50 7,50 6,30 7,50 7,50 27 11,30 28 6,30 29 7.— 30 7,50 31 6,30 2,45 2,45 2,45 2,45 2,45 2.45 2,45 2,45 2,45 2,45 2,45 2,45 2,45 2,45 2,45 2,45 2,45 2,45 2,45 2,45 2,45 2,45 2,45 2,45 2,45 ortjjd. 3,30 i) 3,55 1,55/; 2,15 3,306) 3,50 Breskens Bors- Vlissingen naar m Neuzen naar elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA «en "van van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Wij -wezen dezer dagen op den tyran- nischen karaktertrek der revolutie, naar aanleiding van de wijze waarop Millerand, de socialistische minister in Frankrijk, en Modoo, het socialistisch gemeenteraad te Haarlem, werden bestraft voor afwijkende meeningen. De laatstgenoemde heeft nu, behalve een motie ook een hoofdartikel van Het Volk thuis gekregen. Er worden daarin verschillende grieven ontwikkeld. Modoo heeft niet alleen, ter handhaving van de orde, den burgemeester gesteund in de proelamatie-quaestie, maar hij treedt ook bij andere gelegenheden veel te zelfstandig op. Hij dient b. v. voorstel len in zonder voorafgaand overleg met de partij, en maakt zich daarbij soms «belache lijk", omdat ze vierkant strijden met de gemeentewet. Aan «een werkman als Modoo" is dit niet kwalijk te nemen, maar hij moest dan geen voorstellen doen „zonder ruggespraak met zijn partijgenooten". „Het eerste begin vsn zelfkennis moest hem leeren, dat hij voor zelfstandig optre den op belastinggebied de noodigebekwaam- Vxi'l mist". Dit zijn merkwaardige uitlatingen. Tegen voorafgaand overleg met geestver wanten bij het doen van belangrijke voor stellen, hebben wij natuurlijk hoegenaamd geen bezwaar. Naar wanneer men deze opmerkingen beschouwt in verband met de vaak gebleken neiging der socialisten, om al heel weinig te btten op „de noodige bekwaamheid om zelfitandig op te treden", dan ziet men, liier in 't klein, opnieuw bevestigd de les, die de geschiedenis van alle tijden leert, dat ien ongezond democratisme altijd leidt tot bt absolutisme van enkelen. Hit is de massa die heet te heerschen. Het iijn enkele volksmenners, die heerschen indedaad. Da de Modoo's en anderen in de ge- gementeraden zitten, behoort zoo. Maar zij noeten niet denken, dat zij daar zelf kunnni handelen. Daarvoor zijn zij veel te dCn! Zij moeten het parool hoogerop lialen. Als gewillige deelen van de groote maehnerie, die van bovenaf in beweging wordt gebracht, zijn zij opperbest. Maar als zelktandige personen beteekenen ze niets. Dan bat het: hoe kan „een werkman...." nu voit iets dergelijks de bekwaamheid bezittel? Ziedur het despotisme der demagogie in zijn suiver en klassiek type, zij het in nieuwewetschen vorm. 13 (Schetun uit het leven van Napoleon I) Inmiddels werd de vriendeschapsband tus- schen Josiphine en de aristocratie al nauwer, dank zij le schranderheid van beide partij en, en de aanmoediging van den eersten consul. Josephine wist van lieverlee de rijk geboren en de rijk geworden rijken (de adel en de pa-venu's) tot elkander te brengen en de scheipe lijnen van afscheiding uit te wis- schen. Nspoleon zelf hielp daartoe mede en verzekerde zich daarbij de medewerking van de grsvin de Montesson, weduwe van den hertog van Orleans. Met haar hulp werd er laigzamerhand een »hofgevormd, gelijk men dit heeft in en om de paleizen der koningin. Nu wooiden Bonaparte en zijn vrouw niet het geieele jaar door in de Tuileriën, Ook te St. Cloud en te Malmaison, de laatste het meest geliefkoosde verblijf van Josephine. Daar was men buiten. Daar was de tegenstelling met het stijve, hoffe lijke, offioiëeli St. Cloud. Daar rustte men van de inachtneming der vormen. Wat Dieren en Apeldoorn voor onze Oranjevorsten was, dat was Malmaison voor Napoleon. Daar ging hij met de eenvoudige landlieden om als waren zij zijns gelijken. Daar moest Hoe intussehen zoo'n arbeider, als hij bij 't nonchaleeren van de theorieën der leiders tot zijn natuurlijke domheid terugvalt, nog wel eens blijk kan geven van nuchterheid, ja van meer gezond verstand dan toen hij nog in die van hoogerhand gegeven lessen verstrikt zat, blijkt óók uit het geval- Modoo. Op de vergadering, waarop hij zich ver antwoorden moest, zeide hij„de proclamatie had ten doel, de orde te bewaren; zonder die proclamatie zouden er misschien onge regeldheden zijn gebeurd en daarvan zouden de arbeiders vooral de dupe zijn geworden." Waarop hem volgens Het Volk geantwoord werd, „dat hij dan blijkbaar geen sociaal democraat meer is, die gevoel heeft voor het klassekarakter van 't optreden der overheid in gevallen als dit". De juistheid van dit laatste valt moeilijk te loochenen. Wie oog heeft voor de een voudige waarheid, dat de overheid niet anders doet en ook niet anders wil doen dan aller belang dienen, waar zij de orde handhaaft en het recht beschermt, is geen goed sociaal-democraat meer. Want een goed sociaal-demooraat verduistert d ie waar heid in leugenachtige theorieën en lasterlijke verdachtmaking. Maar al is Modoo dan geen goed sociaal democraat meer, het blijkt uit zijn aange haalde woorden wel, dat zijn nuchter waarnemingsvermogen terugkeert naar ge lang zijn afhankelijkheid van de partij afneemt. Het is een opmerkelijk verschijnsel, dat een arbeider, die zijn „bewust"-beid ver liest, eerst dan de zaken weer gaat zien zooals ze zijn! De Nederlander.) 2 October 1901. Het geval Modoo. De Nieuwe Arnhemmer (hoofd-redacteur het oud-Kamerlid Pyttersen) breekt insge lijks den staf over het kettergericht over dit sociaal democratische raadslid uitge oefend. Hnt blad eindigt zijn at keurend oordeel aldus «Iemand die volgens plicht en geweten stemmend en handelend zijne zelfstandig heid niet wil opgeven, wordt dus als een verrader beschouwd en op de kaak gesteld". Een uitnemend waar woord schrijft de Middelburgsehe Courant weer: »(De) Eerste kamer bestaat thans uit 30 liberalen en 20 antiliberalen. Onze Tweede kamer is dus gelukkig niet zoo zijne gemalin het schitterend toilet van St. Cloud verwisselen tegen bet eenvoudigste kleedje. Als zij daar waren, dan kon de eerste consul het vaak zoo guitig zeggendat hij hier met verlof was. Bij gunstig weder gingen de echtelieden met hun gezelschap van generaals en hunne vrouwen wandelingen maken door het park. Dan speelden zij vaak «stuivertje wisselen." (pandverbeuren) een geliefkoosd spel van Bonaparte. En dan riepen zij de dagen der jeugd terug, waarmede het tegenwoor dige leven zulk een schrille tegenstelling vormde. Zoo was Napoleon. Inderdaad dikwijls gedacht hij zijne jeugd. Wandelde hij met zijn gezelschap door de lanen en hoorde hij de dorpeklok slaan, dan bleef hij staan en het gezelschap met hemen dan luisterde hij tot de laatste doffe toon was weggestorven in de lucht; en dan zuchtte hij want dan dacht hij aan zijne school te Brienne, waar hij als knaap zoo menigmaal de klok had hooren luiden. Om steeds de herinnerin gen aan zijn schooljaren levendig te houden, liet hij een zijner oude leermeesters van do school te Brienne naar Malmaison komen, en stelde hem aan tot zijn bibliothecaris. Het was de abt Dupuis. Ook de toenmalige portier van Brienne en diens vrouw, welke hij eens den toegang tot den schouwburg ^§,heel vrij in hare bewegingen op den weg van het zg. christelijke bewustzijn".]® gjlot zoover de Middelburgsehe. 'ilfejl? 'tls waar, er zit ook een stukje fana tisme in haar berichtje. Dat «gelukkig" en dat «zoogenaamd'' voor het woordje «Christelijk" bewijzen dit. blaar er zit ook een stukske uitnemende waarheid in, dat wij allen antirevolutio nairen die ons blaadje lezen, wenschen voor te leggen, om l.et wel te onthouder^ en ter harte te nemen. Ziet de lezer wel, welke woorden uit des Middelburgers diepzinnig bericht door ons zijn gecursiveerd Niet zoo geheel vrij in hare bewegingen. Juist, en die zijn 't nu. De tweede kamer is, dank zij 't- over- heerschend liberalisme der eerste, evenals in '88— '91, «niet zoo heel vrjj in hare be wegingen". Wij weten dit ook wel, maar wij heb ben liever dat de eerlijke tegenstander het zegt, opdat wij het hem later kunnen voor houden, wanneer hij straks ons Christelijk ministerie verwijt dat het niets, of ten minste heel weinig specifiek Christelijks heeft tot stand geV r.t. Nog eens, wij zijn de Midd. Crt. dank baar voor hare waarschuwing. Reeds in haar nommer van 18 Sept. doofde zij de hooggespannen verwachtingen van sommigen onder ons met de waar schuwing dat wij hebben «een kabinet dat bestaat uit zeer heterogeene bestanddeelen". En nu nog deze kostelijke waarschuwing er hij Het is haast te veel Intussehen heeft de Middelburgsehe Courant één zaak vergeten. 't Is waar, hoorhetgeen zij zegt, wij wenschen er niets af te doen. Het libe ralisme heeft in de eerste kamer een meer derheid van tien stemmen en daarom is de tweede kamer niet vrij in haar bewe- gingen. Maar daar had zij bij moeten zeggen dat dit «gelukkig" wel overgaan zal. In 1902 gaan er drie liberale heeren uit de eerste kamer, voor Zuid-Holland zitting hebbende, naar buis om niet weerom te komen. En in 1905 weer vier. Er kunnen dan, wij redeneeren naar den mensch, 7 «antiliberalen" bij gekomen zijn, en 7 «liberalen" minder. Dat wordt dan 23 tegen 27 in plaats van 30 tegen 20. Of ook indien het liberalisme in de eerste kamer nu eens bleek de bevordering geweigerd had, werden door hem te Mal maison geplaatst. Was het weder niet geschikt voor de wandeling, dan kwam het gezelschap in de zaal bijeen en men hield zich dan bezig met kamerspelen of met muziekof som wijlen «onthaalde" Napoleon zijn gasten op een spookgeschiedenis. Hij was zeer sterk in het uitdenken van dergelijke geschiedenissen; hij bewoog er zich gaarne in en speelde graag met de angstige gelaatstrekken zijner vrouw, die er zeer afkeerig van was, en van de gasten. Dan stond zijn gelaat nog somberder dan anders en dan wandelde hij met afgemeten pas door de zaal, langzaam en op doffen toon zijn sombere verhalen doende. Vernemen wij een van die avond vertel lingen zooals Vergers, door Bourienne voor gelicht, om die mededeelt: «Wanneer de dood in de verte een door ons bemind persoon treft, dan verraadt schier altijd een zeker voorgevoel ons deze ge beurtenis, en de door den dood getroffen persoon verschijnt ons op het oogenblik dat wij hem op aarde verliezen «Wat is dat akelig valt hem de bijgeloovige Josephine in de rede. En dan verhaalt Bonaparte, hoe eenmaal Lode wijk XIV in de groote galerij van Ver sailles het bulletin van den slag van Fried- lingen ontving, en het opende om aan het «van het Christelijk bewustzijn" in den weg te staan, welnu, dan is immers nog een Kamerontbinding mogelijk en geven Zuid- Hollands Staten er ons, zoo maar op eenmaal, negen «antiliberale'' eerste-kamer- leden bij. En dan wordt 't 29 tegen 21. Maar wij hebben van «liberalen" als Van Naamen, Gleichman, Van Boneval Faure, Van Heek, en anderen betere ge dachten dan de Middelburgsehe Courant van haar eigen geestverwanten schijnt te koes teren. Zondagsrust en Spel. De Nederlandsche paardensport is in gevaar Ze wordt bedreigd doorhet nieuwe Ministerie. De redactie van het weekblad Onze Paarden heeft in de Troonrede de aankondiging ge zien van een nieuwe Zondagswet en van maatregelen tegen het spel, en nu schijnt haar „de veronderstelling niet gewaagd", dat het houden van wedrennen op Zondag en het wedden op courses zal tegengegaan worden. Daarmee ligt de paardensport tegen den grond. Zonder weddenschappen en rennen op Zon dag kan de Nederlandsche paardensport niet bestaan, en het is te hopen dat de regeering, indien zij de Zondagswet wil herzien en het spel beperken, daarbij in het oog houden zal dat de paardensport in Holland meer en meer burgerrecht heeft verkregen en even goed als andere bedrijven aanspraak heeft op steun en bescherming. Dat is een bedenkelijk geval. Een sport, die zonder weddenschappen en Zondag schennis niet kan bestaan'', en dan nog wel van paarden, een sedert de Leerplichtwet toch al niet geliefd diersoort ter rechterzijde. Wij kunnen ons eenigszins de bezorgdheid van Onze Paarden begrijpen. Maar wij zouden den schrijver toch eens willen vragen, hoe het komt, dat de Neder landsche paarden absoluut weigeren op een weekdag te rennen. Misschien is het een domme vraag, maar ons lijkt dit een gebrek in de africhting, en wij „wagen de veronderstelling", dat het juist een nieuwe vlucht in de paarden- soort zou geven, wanneer ook in deze richting het soort geacheveerd werd. Nederlander DUITSCHLAND. Het Duitsche socialistencongres heeft de verzamelde hof de namen der dooden en gekwetsten voor te lezen. Het was stil ge worden in de prachtig verlichte galerij, en de anders zoo vroolijke en levenslustige hovelingen in hunne geborduurde kleederen, waren eensklaps ernstig geworden. Zij schaar den zich in een dichten kring rondom den monarch, die de namen der gesneuvelden voorlas, en daarbij menig gezicht zag ver- bleeken. Plotseling zag de graaf de Beaugré daar aan het einde der galerij langzaam de bloedige gestalte van zijn zoon verschijnen, die zijn vader met wijd geopende oogen aanzag, hem met een lichte hoofdbuiging groette en vervolgens weder door de deur verdween. «Mijn zoon is doodriep de ontstelde graaf en op dat zelfde oogen blik las de koning zijn naam onder de gesneuvelden. Nogmaals beefde mevrouw Bonaparte. Zij viel haren man om den hals en zeide: «Beloof mij dat gij nimmermeer oorlog zult voeren; en dat gij vrede met de ge- heele wereld zult houden, opdat ik voor u niet behoef te sidderen." «En voor u niet als een spook behoef te verschijnen", voegde de verharde man er bij. Josephine was echter zoo van haar stuk, dat dadelijk de lichten moesten aangestoken worden en men de akelige gedachten door een vroolijken wals moest verdrijven. Arme mensehen, die niets anders te bedenken wisten dan vorige week een paar rumoerige vergade ringen door gemaakt. Daar was Bebel de schuld van, zegt de een. En de ander meent dat het Bern stein was. Wie Bebel is, behoeven wij niet te zeg gen. Hij stond al sinds 1848 aan de spits der sociale beweging. Thans, nu hij oud wordt, schijnt hij wat tirannisch te worden. Tenminste er gaat bijna geen jaarvergade ring voorbij waarop hij niet een of andere lijfstraf heeft toe te dienen aan een uit den. band springenden partijgenoot. Hoe dikwijls reeds heeft hij niet Vollmar te pakken gehad, en Singer verdacht ge maakt. en de meer zuidelijke broeders op het Proerustusbed geJegd. En hij schijnt met de jaren heftiger te wordenen beslister in zijn eisch dat wie niet precies wil wat de partij wil, er uit moet. Hetzelfde wat in Nederland in 't klein gezien is, toen Schaper om een stem in de Kamer voor een tram een standje op liep; Modoo om een stem in den Haar- lemschen Raad ten gunste van politiemaat regelen ter ordehandhaving bij werk stakingen en om nog andere veel minder nog beteekenende afwijkingendoor Troelstra in Het Volk werd onder handen genomen en Gorter met uitwerping bedreigd werd, wanneer hij volgens de leiders te philoso- phische manier propageeren voor het so cialisme niet wilde staken. Om niet te spreken van mindere goden in die partij, welke Het Volk in de krant zet, wanneer zij 't ook maar een enkele maal naar zijn meening verpeuteren. Met name bijv. om er nu maar een enkele te noemen! v. Zinderen Bakker, die let terlijk vervolgd werd, omdat hij de wer keloosheid in Schoterland hielp keeren door werkverschaffing; en nu laatst Reens, de bekende eens zoo vergode verstoorder van executoriale verkoopingen, wien lage aan tijgingen te beurt vallen, alleen omdat hij van zijn recht gebruik maakt om aan som mige jongens, door Het Volk in bescher ming genomen, niet te tappen. Maar om nu op de quaestie van het jongste Duitsche socialistencongres te ko men, waar Nederland door den sociaal demoeraat De Roode vertegenwoordigd was. Bernstein de grijze professor Eduard Bernstein, had in een studentenbijeenkomst, die niet publiek was, en waarvan de pers geen verslag hebben mocht (zij kreeg het toch!) eene lezing gehouden, waarin hij zich critiek, en nog wel opbouwende cri- tiek! op het partij-program veroorloofd had; ofschoon hij overigens, voorzoover dit de dingen die beneden zijn! Men jaagde allerlei vermaken na, zij het ook dat kunsten en wetenschappen niet vergeten werden, doch aan de zonnestralen van Gods Woord en dienst had niemand behoofte. Ook Josephine niet, over wier hoofd reeds zoo menige storm was losgebarsten en dia nog zoovele kommervolle dagen tegemoet ging- Een angstig voorgevoel zeide haar steeds dat een kroon voor haar man haar zelve ongelukkig zoude maken. Daarom liet zij zich, die toch reeds in haar hart een Bour- bonsgezinde was, door de graven van Provence en Artois overhalen, bij haar man op herstel van het stamhuis der Bourbons aan te dringen. «O," zeide zij eens, «ik zou hem zoo gaarne overhalen om den koning terug te roepenopdat hij er niet aan denke zichzelven koning te maken, want de vrees dat hij dit zou kunnen doen, verwekt altijd in mijne ziel een angstig voorgevoel van een ongeluk dat ik niet van mij kan zetten." Dat Napoleon voor hare smeekingen en voor de kuiperijen der zedelooze broeders van Frankrijks laatsten koning doof bleef, behoeft niet gezegd te worden. Later Lodewijk XVIII en Karei X, konin gen van Frankrijk, broeders van den onthoof den Lodewijk XVI. (Wordt vervolg! n en- ivarte li. £E. urg. i r g. .'I Ml 2 100. vV •i- - f V V

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1