Gemengde Beriehten. TWEEDE KAMER. Kerknieuws. Schoolnieuws. Bekendmaking. igeclitszaken. meeste verliezen. De Boeren leden ook zwaar bij hun aanval op deze stelling, en niet voor zij don heuvel ook van achteren begonnen aan te vallen, lieten de verdedi gers den moed zinken. Een dichte kogel regen viel neer in den rug van de Engel sehen, zoodat al de verdedigers gedood of gewond werden. Ten slotte trachtte kapi tein Sandeman de kralen in de buurt van het kamp te hereiken, maar de meeste man schappen bij hem werden neergeschoten en hijzelf gewond. »De Boeren berenden toen het kamp, maar niemand gaf zich over; de aanvallers richtten hun geweer en vuurden op ieder een dien zij zagen. Toen majoor Nickall's eskadron naderde, trokken zij snel af in de richting waarin zij gekomen waren. Elders wordt gemeld dat de lanciers een hergstuk en een Maxim bij zich hadden »die vernield werden voor de komst van de Boeren," wat met het oog op de om standigheden van de overrompeling niet bizonder waarschijnlijk is. In elk geval weten wij nu dat de Boeren binnen enkele dagen de Engelschen 8 kanonnen hebben laten verliezen. Het eskadron was 130 man sterk. Hier van sneuvelden 4 officieren en 29 man en werden 2 officieren en 41 man gewond. De heer Helsdingen komt op tegen de mededeeling der troonrede dat de toestand over 't algemeen bevredigend is, de toe stand is integendeel slechtgedrukte loonen en werkeloosheid bewijzen dit. In verband hiermee keurt hij de plannen der regeering in zake invoerrechten af. Deze toch druk ken 't meest op den minderen man. Ook blijft de soe. dein. partij strijden voor al gemeen kiesrecht. De heeren Mees, Drucker en Schaepman verklaren den politieken strijd te verdagen tot bij de Staatsbegrooting. De minister (Kuyper) merkte den heer Helsdingen op dat de Troonrede niet spreekt van den „algemeenen toestand van de arbeidende klasse", maar van den „alge meenen volkstoestand", die „in velerlei op zicht" tot dank stemt, zoodat in vele andere opzichten reden tot beklag bestaat. De droeve toon in de rede van den heer Hels dingen vindt dan ook bij de legeering weerklank, en zij zal trachten dien te ver beteren. De spreker heeft echter niet ver meld, dat de regeering heeft verklaard den nationalen arbeid te willen bevorderen. Daarmede erkent ook de regeering dat de toestand van de arbeidende klasse tot be klag aanleiding geeft; de regeering zal, voor zoover mogelijk, trachten dien te verbeteren. Sprekende van den algemeenen volks toestand kon de regeering natuurlijk niet alleen oog hebben op het tijdperk sinds het vorige jaar. Zoover reikt de statistiek niet. Doch ook de opvatting van den spreker omtrent de bestreden zinsnede is niet juist. »De algemeene volkstoestand stemt in velerlei opzicht tot dank", zegt de Troon rede. Maar hij wijst er op, dat zoo op geestelijk als op stoffelijk gebied een wijziging van de toestanden is ingetreden, die tusschenkomst van de O verheid noodig maakt. De regeering heeft derhalve slechts gesproken over den toestand der natie, als natie, en zooals hij daar ligt, verge lijkenderwijs. En de vergelijking van onze nationale toestanden met die van andere volken kan dan ook gelukkig doorstaan worden. In het buitenland roemt men dan ook steeds onze toestanden vooral om de vrijheid die wij hier genieten. De statis tiek omtrent de bevolkingcijfers is zeker geen afdoend beroep tegen hetgeen de Troonrede zegt. Men lette ook op de toe nemende lengtemaat van de miliciens; op de belangrijke toeneming van de inlagen in de Rijks-postspaarbank en in de parti culiere banken, terwijl daaronder ook de inlagen der werklieden een belangrijk deel uitmaken. Daarentegen is in de banken van leening het aantal niet-afgeloste panden in de laatste jaren belangrijk afgenomen. De invoer is in 1899 gestegen met 4.09 pet. en de invoer voor verbruik met ruim 6 pet.; de uitvoer met 8.06 en het vrije verkeer met 4.42 pet. Ook de accijnsheffing en de scheepvaartbeweging zijn in 1899 belangrijk vooruitgegaan, zoowel wat het aantal als de tonnenmaat betreft. En wat 't geestelijk gebied betreft, kan men wijzen op de orde en rust waarmee de verkiezingen zijn gevoerd; terwijl ook in zedelijk op zicht onze toestand met dien van 't buiten land de vergelijking wel kan doorstaan. Doch wanneer men met al te hoog ge stemde eischen optreedt, dan heeft men nooit stof tot dank. Wanneer men echter tevreden is en dankbaar met de gaven die God ons geschonken heeft, dan mogen wij wel zeggen dat de algemeene volkstoestand stof geeft tot dank. Wat de invoerrechten betreft, het is vol strekt niet de bedoeling daarmede allereerst de arbeiders te drukken. Bij de behandeling der artikelen vroeg de heer Verhey waarom er niets over Zuid- Afrika in de Troonrede stond. De minister antwoordde dat dit zwijgen niet beteekent dat de regeering nooit iets zal doen maar dat (al wil de regeering geen kritiek oefe nen op hetgeen de vorige regeering in deze heeft gedaan of nagelaten) wij niet onge daan kunnen maken wat geschied is en wij niet kunnen doen wat er niet gedaan is. Wij hebben de zaken gevonden zooals zij zijn en moeten dien toestand aanvaarden. En nu bad de regeering wel den naam van de Transvaal in de Troonrede kunnen vermelden gelijk ten vorige jare is geschied, doe', zij meende dat dit slechts spelen met woorden zou zijn. Woorden die niets be- teekenen en die men niet in daden kan omzetten, behoeven niet in de Troonrede voor te komen. De heer Goeman Borgesius noemde deze beweringen en gevolgtrekkingen onjuist, doch zal 't schriftelijk begrootingsdebat af wachten. Bij de koloniale paragraaf kwam de heer Van Kol op tegen de Atjeh-paragraaf en 't verzuim om ook de positie-verbetering van anderen dan chiisteninlanders toe te zeggen. Ook hier diende de minister Kuyper van antwoord. Met 75 tegen 5 stemmen is 't adres aan genomen. Tegen stemden de soc. dem. waarvan v. d. Zwaag en Ter Laan afwezig waren. Het adres zal de Koningin worden aan geboden door den Voorzitter, de Commissie, en 3 toegevoegde leden. Het zijn de heeren Lohman, v. Limburg Stirum. Travaglino, Schaepman, A. Mackay, v. Alphen, v. d. Velde, Ferf en Drucker. In de huishoudelijke commissie werden gekozen de heeren Kolkman en Goeman Borgesius. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Laren, J. Visser te Egmond aan Zee; te Montfoort, J. W. H. Kalk man te Woerdente Nijkerk op de Veluwe, (toez.) A. J. v. Wijngaarden te Katwijk aan Zee te Lutjegast, (toez.), E. v. d. Berg, cand. te Nieuw Leuzen. Aangenomen naar Hattem, door H. J. de Groot te Zoeterwoude. Bedankt voor Hoedekenskerke, door H. A. Gerretsen te Kolderveenvoor Hiaure, door J. C. Fontein, cand. te Leiden. Na des voormiddags bevestigd te zijn door ds. J. Ossewaarde van Meppel, die sprak naar aanleiding van 1 Cor. 1 23a, aanvaardde ds. Joh. Ossewaarde jl. Zon dagnamiddag te Doeveren zijn dienstwerk met een rede die tot grondslag had Joh. 3 30. Door wijlen den heer P. Brander is aan de Herv. diaconie te Oosterland ver maakt de som van plm. f14.000. Geref. Kerken. Beroepen te Dokkum, T. Bos te Bedum te Halfweg, N. IJ. v. Goor te Boxum. Aangenomen naar Deventer, door P. J. Jongbloed te Ooster Nijkerk. Bedankt voor Noordwijk aan Zee, door H. Buitenhuis te Vreeswijk. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Doesburg, T. A. Bakker te Bunschoten. De Unie-collecte heeft opgebracht te Krabbendijke met Oostdijk (geref. kerk) f 58.80 te Oostkapelle (id.) f 22,86en te Biggekerke, met inbegrip eener nagift, f40.15. Goes. Het register van inschrijving met de daaruit opgemaakte Alphabetische lijst voor de Nationale Militie over 1901 voor de lichting van 1902 liggen van heden tot en met 1 October 1901 ter inzage. Gedurende dien tijd kunnen tegen register en lijst bezwaren worden ingebracht bij den heer Commissaris der Koningin in dit gewest, door tusschenkomst van den Burgemeester dezer gemeente, zulks op ongezegeld papier, maar door de noodige bewijsstukken gestaafd. Goes. Voor de eerste maal wordt, be kend gemaakt dat de loting voor de Natio nale militie voor deze gemeente, lichting 1902 door de heer Uommissaris der Koningin is bepaald op Woensdag 30 October 1901, des voormiddags te 9 uren, te Goes, en dat die zal plaats hebben in de zaal boven de Koop mansbeurs. De militieplichtigen worden opgeroepen ten gestelde dage, ure, en plaatse daarbij tegen woordig te zijn, en redenen van vrijstelling hebbende wegens broederdienst of wettegen zoon, op Maandag 28 October a.s. des voor middags tusschen 9 en 12 uren, ter Secretarie der gemeente daarvan opgaaf te doen, ten einde intijds de bewijzen en getuigschriften tot vrijstelling te kunnen aanvragen en op maken. Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kennis, dat het voornemen be staat om het terrein en gebouwen van de oude school A gelegen aan de Singelstaat en Schoolstraat wijk A no. 107 Kadestraat be kend gemeente Goes sectie C no. 2247 publiek in erfpachtt uit te geven. Bezwaren tegen het onttrekken aan den openbare dienst van genoemd perceel moeten worden ingediend vóór Zaterdag 5 October 1901. Burgemeester en Wethouders van Goes brengen ter algemeene kennis, dat van 30 September tot en met 3 October a.s. van zonsopgang tot zonsondergang het vuilstraatje zal gesloten zijn. De toegang van de zijde van de St. Jacobstraat blijft echter open. Arrondissements- Rechtbank U Middelburg. Dinsdag zijn veroordeeld wegens: mishandeling: E. J. M., 23 j., arbeider, Sas van Gent, tot 2 in., en P. B. L., 20 j., schippersknecht, Hoek, tot 7 d. gev. straf, en C. D., 29 j„ handelaar in aardappelen en suikerpenen, Zaamslag, tot f 10 b. s. 10 d. h.; mishandeling van een ambtenaar: H. S. C. H„ 31 j., werkman, IJzendijke, tot 14 d. gev. straf; eenvoudige beleediging van een ambtenaar: C. I., 21 j,, voerman, St. Jansteen, tot f 10 b. s. 10 d. h.; wederspanniqheid, eenig lichamelijk letsel ten gevolge hebbende: G. Th. M. 22 j„ werkman, Vlissingen, tot 14 d. gev. straf, en verduistering: J. F. G., 22 j„ zonder be roep, Middelburg, tot 3 m. gev. straf. Inzake J. J., 25 j., zonder beroep te Vlissingen, bij vonnis van 21 Juni jl. ter zake van weder spannigheid bij verstek ver oordeeld tot 14 d. gev. straf en daarvan in verzet gekomen, is het genoemde vonnis bekrachtigd. Inzake J. W. L., 61 j., leurder te Middel burg, appellant van een vonnis van het kantongerecht te Middelburg, waarbij hij ter zake van overtreding van art. 425, 2o van het wetboek van strafrecht, (het geene voldoende zorg dragen voor het onschadelijk houden van een onder zijne hoede staand gevaarlijk dier) is veroordeeld tot f3 b. s. 2 d. h., is liet vonnis van den eersten rechter vernietigd en de appellant vrijge sproken. In ons vorig no. is door een misver stand een bericht uit 't N. v. d. D. ver dwaald geraakt, als zou er brand geweest zijn te 's-Heer Arendskerke. Dit bericht is onjuist. Daar is gansch geen brand ge weest. Aan de Commissie tot voorbereiding van den aanleg van tramweqen op Walcheren is door Gedeputeerde Staten van Zeeland concessie verleend tot het leggen van spoor staven in openbare wegen, voor den aanleg van een tramverbinding MiddelburgKou- dekerkeDomburg, met zijtak naar Vlis singen. M. C. De heeren J. Ferdinandusse te Wemel- dinge en M. Liudenbergh te Ierseke zijn aangesteld tot onbezoldigd rijksveldwachter. Bij kon. besluit is aan G. H. v. d. Meer Mohr op zijn verzoek eervol ontslag verleend als kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Goes, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Bij kon. besluit is mr. H. W. Hovy benoemd tot burgemeester van Loosduinen. Bij 't laatst gehouden examen voor het telegraafradicaal slaagden de klerken der posterijen en telegraphie J. L. M. Boot te Bruinisse en C. A. Schrijver te Breukelen. Bij kon. beslui! is benoemd tot kan tonrechter plaatsvervanger in het kanton Middelburg mr. A. A. de Veer te Middel burg. Thans wordt weer tegengesproken dat de heer Ter Laan ontslag neemt als hoofd der school te Delft. Hij zal zich tot den minister van binnenl. zaken wenden. De ontvanger der in- en uitvoerrechten en accijnzen te Menado, W. de Blinde, is verdronken. (N. R. C.) Tijdelijk gesteld ter beschikking van den hoofdinspecteur voor de suiker- en rijstcultuur, enz. J. G. Mooijen tijdelijk op maandgeld werkzaam bij 't departement der burgerlijke openbare werken te Batavia. Vlissingen. Heden morgen te 10 ure kwamen de Koning en de Koningin van Engeland met gevolg per extra-trein alhier aan. Zij werden begroet door den Engel schen gezant uit Den Haag Sir H. Howard, door dhr. P. L. de Bruijne, vice-consul en den commandant met drie officieren van het Koninkl. Jacht. Een looper was gelegd van den trein tot het jacht, waar voor achttien Eng. officieren in 't gelid geschaard stonden. De Koningin was in rouw gekleed, terwijl Eduard den admiraals-uniform droeg. Even voor 't vertrek kwamen de koning en de koningin beiden aan 't dek. De eerste onderhield zich eenigen tijd met den gezant, terwijl de koningin met genot stond te kijken naar 't lossen van de var kens uit de provinciale booten. Ook de koning voegde zich bij baar en ook hij vond het tooneel zeer grappig. Het wekte hun lachlust. Bij 't verlaten van de haven groetten H. H. M. M. minzaam. De op de reede liggende Kruiser lóste eenige schoten. Het jacht was geescorteerd door 8 tor pedobooten, 1 kruiser en 1 adviesjacht. Zou Koning Eduard heusch bang geweest zijn voor een overval van Transvaalsche vrijbuiters V Qoes. Maandagavond heeft de laatste repetitie van de harmonie „Euphonia" plaats gehad onder leiding van dhr. J. Kooiman. Na afloop daarvan heeft het bestuur en de eere-voorzitter zich met de werkende leden en directeuren nog een uurtje gezellig ver- eenigd om onder hartelijke woorden officieel afscheid van beide directeuren te nemen. Besloten werd om a. s. Vrijdagavond 27 Sept. tot sluiting der volksconcerten nog een volksconcert te geven in de tent op de Groote Markt onder leiding van dhr. J. Kooiman. Bij ongunstig weór zal het concert uit gesteld worden tot a. s. Maandagavond 30 September. Grijpskerke. Door bemiddeling van den Burgemeester dezer gemeente waren Maan dag in de openbare school eenige kleederen enz. van onze stamverwanten in Z. Afr. ter bezichtiging gesteld. Krachtig gesteund door de predikanten bij de Herv. en Geref. Kerk alhier mocht een bij die gelegenheid gehouden collecte voor de vrouwenkampen opbrengen f 62,86. Stavenisse. In deze gemeente is dezer dagen eene uit Deventer verzonden brief kaart aangekomen met het volgende curi- euse adres: »Aan Mejuffrouw de weduwe (landbouwster), wier zoon den 6den Sep tember met een jong paard op de Middel- burgsche boot reisde van Middelburg naar Stavenisse, te Stavenisse". Door de goede zorg van den betrokken postambtenaar is de briefkaart na lang zoeken aan het rechte adres bezorgd. Stavenisse. Op initiatief van de brie vengaarders te Stavenisse en te Ouwerkerk zal binnen enkele dagen te Zierikzee eene vergadering worden gehouden om te komen tot de oprichting van eene afdeeling >Zee- land" van den »Nederlandschen Bond van brievengaarders". Oostburg. De dood wenkt ieder uur. De voerman A. Pierens van Aardenburg heeft door een ongelukkig toeval plotseling het leven verloren. Gisterenavond kwam zijn wagen zonder geleider bij de Draaibrug aan. Toen men den vermiste ging zoeken, lag hij dood aan den kant van den weg. De zware wagen was hem bij het afspringen of af vallen over het hoofd gegaan. De ongelukkige laat een weduwe met 10 kinderen na. Vlissingen. Gisteren had alhier op de gemeten mijl de 4 uur vollekracht proef plaats van het gouvernementschip »Kwar- tel" in aanbouw op de fabriek »de Schelde" alhier. Bij eene vaartsnelheid van ll3 mijl wer den 524 I. P. K. ontwikkeld. Genoemde bodem vertrekt in October naar Indië. Maandag 14 Oct. zal professor dr. M. v. Melle te Amsterdam zijn lioogleeraars- ambt in de geschiedenis der wijsbegeerte, logica, methophysica en zielkunde aan de hoogeschool te Amsterdam openlijk aan vaarden met een rede uit te spreken in de aula der universiteit. Dinsdag 1 Oct. verkiezing in 't district Harlingen voor een lid der Kamer. Can- didaten zullen vermoedelijk zijn: het niet toegelaten a. r. lid mr. Sehokking, het ge vallen v. d. lid voor Hoogezand mr. Vee- gens, en het op meer dan een plaats uit geworpen oud-lid mr. Troelstra. Eerstge noemde heeft kans. Uit 's-Gravenhage wordt aan De Tijd geschrevenDe Prins is hier geheel ingeburgerd en begint hoe langer zoo meer ons leven mee te leven. Soms ziet men hem heel in de vroegte door de stra ten wandelen, met weinig of geen geleide, om de stad te leeren kennen. Hij geeft dan vriendelijk den groet, dien men hem brengt, terug en heeft wel eens een ijverig politiedienaar, die hem niet dadelijk her kende, gemoedelijk aangesproken. In de omgeving van het Hof is hij dan ook zeer gezien, ik mag gerust zeggen: bemind, om zijn ongedwongen vriendelijkheid, naast ge strengheid, waar deze gevorderd wordt. Z. K. H. leeft met ons openbaar leven mede zoo woonde hij 0. a. de opening bij van het congres voor Zondagsrust. De burgemeester van Harlingen de heer J. Hora Adema, aan wiens gebrek aan wetskennis het te wijten is, dat nu daar opnieuw een Kamerverkiezing moet plaats hebben, heeft in 1890 ook, toen als burge meester van Hengeloo, gehandeld in strijd met de wettelijke bepalingen op het recht van vergadering, door een bijeenkomst te ontbinden zonder dat de openbare orde was verstoord of dreigde verstoord te worden. Een vraag is het of de Raad van Har lingen de kosten van do nieuwe verkiezing op den burgemeester kan verhalen. (Telegraaf.) Te Kerkrade is op de kolenmijn een 4-jarig kind dat daar liep te spelen, over leden. Het hoofd werd haar letterlijk van den romp gescheiden. Op de Limburgsche manoeuvres is een droevig ongeluk gevolgd. Gisteren hadden de troepen een gevecht geleverd bij Maastricht. Jhr. v. Asbeck, kapitein bij den generalen staf, toegevoegd aan den commandant van de stelling van Am sterdam, reed na afloop daarvan per automobiel met eenige buitenlandsche mi litaire attaché's naar Valkenburg, waar het voertuig tegan een steenen poort stootte en omsloeg. De kapitein bekwam een schedelbreuk en is stervende. De Duitsche, Russische en Noordsche at taché's en de chauffeur (voerman) werden verwond, laatstgenoemde en de Duitsche attaché zeer zwaar. Hoe de geest overal is tegen de Engelschen en vóór de Boeren. Dezer dagen vroeg een Arnhemmer, die aan 't dwalen was in den omtrek van een Duitsch badplaatsje, aan een boer of hij op den richtigen weg was naar bedoelde plaats. Hij kreeg vrij nurksch een bevestigend antwoord. Toen den boer evenwel gevraagd werd of hij een Hollandsche sigaar wilde opsteken, klaarde zijn gezicht ineens op. O, zoo, was mijnheer Hollander! Hij had gedacht Engelschman. »Neen, naar de badplaats was mijnheer op een verkeerden weg." Een ander ingezetene van Arnhem was onlangs in Osnabrück in een circus. Toen bij het vertoonen van den bioscoop de por tretten van de drie keizers achtereenvolgend op het doek verschenen, waren de toe juichingen vrij krachtigtoen echter die van Kruger, Stevn en De Wet kwamen, klapte en stampte de volle zaal dubbel zoo hard. Voor »Joe" geen hand op elkaar, wel gemompel. Vijf jongelieden, die een zeiltochtje deden op het meer van Constanz, werden overvallen door een wervelwind die hun boot omsloeg. Alle vijf verdronken in het onstuimige water. De laatste berichten over Bombay zijn zeer verontrustend voor de toekomst van de groote Hindoestad. Niet alleen heeft de pest de bevolking doen afnemen, (van October 1896 tot Februari 1897 ver loor Bombay 389000 inwoners) maar ook het stijgen van het grondwater bedreigt de stad met een verwoesting, die onver mijdelijk schijnt. Voor 1899 stond het niveau van het grondwater 3 M. onder den bodem, 10 jaar later was het 1 M. 20 gestegen. Gemiddeld stijgt het 2 dM. per jaar. Bij de behandeling van het proces tegen Czolgosz heeft een van de verdedi gers van den beklaagde aan dr. Mann de erkenning ontlokt dat de lijkschouwing aan het licht had gebracht, dat Mc. Kinley in eenigszins verzwakten toestand verkeerd had tengevolge van harden arbeid. Dit was ongetwijfeld van eenigen invloed ge weest op den afloop. De geneeskundige wetenschap bezat geen middelen die hem hadden kunnen behouden. Een getuige verklaarde dat Czolgosz gezegd had dat elke koning, keizer, president of ander staatshoofd een tiran was en uit den weg geruimd diende te worden. De beklaagde scheen innerlijk kalm te zijn. De jury heeft hem schuldig ver klaard aan moord met voorbedachten rade, welke beslissing volgens de Amerikaansche wet electrocutie meebrengt. Het vonnis wordt morgen afgekondigd. Een reis naar Rotterdam in den zomer van 1700. Een tweetal boerendochters van Schoon- dijke in het land van Cadzand, ondernamen een reis naar de koopstad Rotterdam. Het behoorde tot de zeldzaamheden in die dagen zoo een reis! Slechts enkelen was het ge gund. Maar onze reizigsters, wier vader een welgesteld landbouwer was, gunde zijn dochters gaarne deze zeldzame reis. Laat ons zien hoe men de reis ondernam, en wat er zoo al voor noodig was. Onze landman was niet alleen welgesteld maar ook goed ontwikkeld voor zijn tijd. Hij liet zich inlichten door een deskundige, en het noodige werd heind en verre besteld. Piet de timmerman moest een kist maken voor het etenzij moest kunnen bevatten 3 brooden elk van 4 pond, een ham, 6 pond boter, 100 eieren, een koe-lende, en een frikkedil (bol gehakt) van 6 pond. Uit Gent kwamen er twee reisvaliezen te huis, deze moesten dragen de noodige mutsen, schorten, zakdoeken, enz. En te Middel burg had men ingekocht een eeuwigdurenden Almanak, met de vorklaring er bij. Vader maakte gereed 50 stroohalmpjes ter lengte van 10 duim, deze dienden om in de holte der hand gehouden te worden en daardoor den tijd te bepalen, want horloges waren toen nog zoo algemeen niet. Men ontbood bij Jan ten Hoorn, boekverkooper over 't Oude Heere Logement in de Historie schrijver t' Amsterdam, een boekje waarin de watergetijden opgegeven werdeneen medicijnboek voor reizende liedeneen ge bedenboek voor reizende lieden. Dit laatste bevatte een morgen- en avondgebedeen voor Maandag, Dinsdag, Woensdag, Donder dag, Vrijdag, Zaterdag en Zondag; en voorts een morgen- en avondzang. En oindelijk een boekjeGenerale be schrijving der zeven Vereenigde provinciën, waarin opgegeven stonden alle reisgelegen- hedenlogementen, bezienswaardigheden, enz. enz. Zoo waren dan na aankomst van al deze benoodigdheden onze dames reisvaardig. De goederen werden gepakt. De veerschuit van Breskens op Vlissingen was voor een groote reis niet verkieselijk. De kap wagen werdt voor de deur gebracht, en onze reizigsters werden naar Sluis gereden, om vandaar met den beurtschipper te varen naar Vlissingen. Aan het logement Water vliet te Vlissingen stapte men af, en de beurtschipper op Rotterdam stond zijn passagiers al op te wachten. Na de goe deren geladen te hebben, en het getij in orde zijnde ging de reis verder naar Rot terdam. Het was een aangename, voorspoedige reis: reeds den volgenden avond zetten zjj voet aan wal. De goederen werden bezorgd in het logement ,,'t Schild van Frankrijk"; hier zouden onze dames eenige weken hun intrek nemen. Den volgenden morgen was hun eerste wandeling naar de Marktdaar immers was te zien het beeld van Desiderius Erasmus. Ze waren het spoedig gewoon in die groote koopstad. Ze besloten ook eens naar 's-Gravenhage een uitstapje te maken. Eiken middag om 1 uur, behalve des Zon dags, had men een schuit naar 's-Hage. Daar werd geland in ,,'t Hof van Gelder land", de waardin zeer ingenomen met twee Zeeuwsche dames bood ze aan om au eens flink te genieten, en eene reis met haar te doen naar het Loo. Gaarne werd dit aanbod aangenomen. En nu op reis naar 't Loo. Men voer van 's-Gravenhage naar Leiden. Daar het avond was logeerde men te Leiden en den vol genden morgen 9 uur voer de schuit naar Utrecht. Onze reizigsters voorzagen zich van plaatsen, en de vaart naar Utrecht was heel pleizierig. Het was hard weren, toen men te Utrecht kwam om den post wagen naar Amersfoort te halen, maar men kwam er. De reis werd verder, smachtend

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 2