Gemengde Berichten. TWEEDE KAMER. Kerknieuws. Schoolnieuws. Bekendmaking. Zuur en zoet van Kitchenef. Het laatste niouws luidt LONDEN, 23 Sept. Kitchener meldt d.d. 22 September uit Pretoria, dat kolonel Williams bijna het geheele commando van Koch ten Westen van Adenburg genomen heeft. Hij maakte 55 Boeren krijgsgevan genen en veroverde het geheele transport. Kolonel Benson heeft het Carolina-com mando, bestaande uit 54 man, waaronder P. Botha, gevangen genomen, en 48 wagens buitgemaakt. In een poging om zich een overtoeht over de Oranjerivier te banen, heeft Krit- zinger het kamp van Lovat's Scouts be stormd. De Boeren slaagden er niet in over de rivier te trekken, maar do verliezen van Lovat waren hevig. Kolonel Murray en kapitein Murray zijn onder de dooden. De Boeren namen een kanon, maar de En- gelschen heroverden het na een hevig ge vecht. De gevangenen in hot gevecht met Gough bij Utrecht door de Boeren gemaakt, zijn vrijgolaton. De verliezep der Engelschen bij Vlak- fontein bedroegen 6 dooden, 23 gewonden en 105 gevangen, die weder losgelaten zijn. Het gewijzigd ontwerp-Adres van Ant woord der Tweede Kamer op de Troonrede luidt als volgt: „Mevrouw, „Hoogelijk waardeerde de Tweede Kamer het voorrecht U we Majesteit, vergezeld van Haren Doorluchtigen Gemaal, te midden van de Volksvertegenwoordiging te zien tot opening van de zitting der Staten-Generaal. „Voor de mededeelingen omtrent onze betrekkingen met de buitenlandsche Mo gendheden en de met China gesloten over eenkomsten, betuigen wij onzen eerbiedigen dank. „Met levende belangstelling volgden wij Uwer Majesteits verklaringen omtrent den geest en de strekking van de vele gewich tige maatregelen op het gebied van wet geving en bestuur, het moederland en de koloniën betreffende* welke door Uwe Maje steit werden aangekondigd. „Aan het vertrouwen waarmede Uwe Majesteit een beroep doet op onze mede werking, hopen wij naar onze beste krachten te beantwoorden. „Van harte stemmen wij in met den wensch, dat bij de volbrenging der gewich tige taak, die ons wacht, God Almachtig ons moge leiden en Hij op Land en Volk Zijnen zegen doe rusten". Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Bols ward, ds. H. J. Varen kamp te Hoorn; te Eist bij Amerongen en te Kage, G. Oorthujjs, cand. te Rotter dam te Noorden en te Soesterberg, J. A. Radix, cand. te Woerden te Mon ster, J. M. Ph. Schippers te HuizeD. Aangenomen naar Doetinchem, door C. R. Rijnenberg te Rijssen. Bedankt voor Schoonoord, (toez.), door E. v. d. Berg, eand. te Nieuw Leuzen. Geref. Kerken. Bedankt voor Scharnegoutum, door D. Steenhuis te Berlikum. De heer M. H. A. van der Valk, vroeger candidaat doch niet toegolaten predikant bij de Geref. Kerken in Noder- land, daarna predikant bij een vrije geref. kerk te Aarlanderveen, vervolgens hoofd redacteur der Nieuwe provinciale Gronin ger Crt., thans predikant bij eene Holland- sche afgescheiden geref. kerk te Muskegon (Michigan, N.-Amerika) is benoemd tot professor in de Latijnsche taal aan de Me dische Hoogeschool te Chicago. Aan het admissie-examen tot de Th. school te Kampen hebben voldaan J. D. Speel man en J. M. de Jong. Nog zijn als stu denten ingeschrevenF. W. H. Bramer, J. H. Broek Roelofs, J. Koelewijn, J. Lam- mertsma, S. O. Los, A. Rolloos, J. Thijs, K. v. d. Veen en J. de Vries, allen van het Geref. Gym. aldaar. Aan het 2e natuurkundig examen aan de Amsterdamsche universiteit is o. a. vol daan door dhr. J. J. M. Knitel, van Goes. De heer N. de Regt, onderwijzer aan een chr. school te Zaamslag, heeft tegen 1 Oct. zijn ontslag gevraagd. (Standaard.) Mitlelellmi-jy. Woensdag 25 Septem ber te 2V2 uur> openbare zitting van den gemeenteraad ter behandeling van1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3 Benoeming lid Burgelijk armbestuur (vacature M. C. Jeras.) 4. Benoeming lid en plaatsvervangend lid der commissie van aanslag, bedoeld bij art. 19 ib der wet tot heffing eener belasting op bedrijfs- en andere inkomsten. 5. Aange houden voorstel B. en W. betreffende verhu ring van het huis hoek Burg. en Bogardstraat D 43. 6. Missive van het Bestuur der Gods huizen aangaande een post, voorkomende op de reeds goedgekeurde begrooting voor 1902, met voorstel van B. en W. 7. Suppletoir kohier no 1 belasting honden over 1901. 8. Suppletoir kohier no 1 plaatselijke directe belasting inkomsten over 1901. 9. Bezwaar schriften plaatselijke directe belasting. Goes Ter kennis van de ingezetenen wordt gebracht, dat in de Raadsvergadering van 19 September jl. zijn benoemd tot lid van de Commissie voor de strafverordeningen de heer A. E. Janssen. Tot lid der financi- eele Commissie dfe heer W. Temperman tot leden van de Commissie van voorlichting voor de kohieren van den Hoofdelijken omslag: de heeren W. Temperman, Mr. J. de Witt Hamer en L. Duvekot, tot Hoofd-Commissaris van de vereeniging van werklieden de heer L. Duvekot. Heden zijn ten Raadhuize uitgeloot, om met 1 Januari 1902 te worden afgelost. De Obligation no 10 en no 20 in de geld- leening van 1896. De najaars-schouw zal gehouden worden onmiddellijk na den 15 October a. s. en tegen de nalatigen wordt als dan de bij het reglement op de wegen en voetpaden voorgeschreven vervolging ingesteld. Ter bepaling van het door de gemeen ten in Zeeland te dragen aandeel in de lichting voor de nationalen militie van 1902 zijn door Gedeputeerde Staten samengevoegd de gemeentenZoutelande en Biggekerke St. Laurens en Meliskerke; Eikerzee en Serooskerke (S.)Nisse en 's Heer Abts- kerke; en Zuiddorpe en Overslag. Goes. Het request, dat door de ver eeniging «Eensgezindheid" aan H. M. de koningin zal worden gezonden en dat aan lederen inwoner van Goes ter teekening wordt aangeboden, bevat het volgende Tegen het in te voeren tonnenstelsel is men volstrekt niet, maar wel tegen de wijze van invoering, en daarom zag men gaarne het Raadsbesluit van 11 April j.l. vernietigd. Men beeft aan den Raad toen een verzoek gericht, om de invoering zoo- te regelen, dat den aankoop der tonnen voor rekening der gemeente zou geschie den, waarop afwijzend is beschikt in de Raadsvergadering van 29 Aug. j.l. Daar na heeft genoemde vereeniging eene nieuwe vergadering belegd, waar een groot aan tal huiseigenaren tegenwoordig waren en waar men besloot, zich tot onze geëerbie digde Koningin te wenden. De bezwaren zijn de volgende: Wordt het tonnenstelsel zóó ingevoerd, dat zal ieder privaat met verbouwing den huiseigenaar Tien gulden kosten. Deze kosten acht men geheel en al onnoodig. daar overal goede tonnen of bakken aanwezig zijn, die wel van een ander model zijn als de aangewezene mo- delton, maar geheel waardeloos zouden worden. Deze uitgaaf wordt voor velen bezwaarlijk, daar bovendien alleen de eigenaren van woningon bedoelde kosten moeten dragen en niet do bewoners, waar van toch velen zelf de kosten zoudon kun nen betalen. Vlissingen. Hedenmorgen ten 11 ure liep met goed gevolg van de Werf der Koninklijke Maatschappij «de Schelde" alhier te water het s. s. «Fazant", in aanbouw voor rekening van het Departement van Koloniën, ten dienste van de Gouvernements Marine in Nederlandsch Indië. Dit stoomschip is van staal gebouwd en wordt getuigd met 2 polemasts. De hoofdafmetingen zijnlengte over alles 46,95 M. wijdte 7,32 M. en hol 3,74 M. Het stoomwerktuig, dat mede aan de fabriek wordt vervaardigd en aldaar in de werkplaats gereed staat, is van het drie voudig expansiestelsel en in staat om een vermogen van 475 IPK te ontwikkelen. De stoomketel is van het cilindrische type en is tevens ingericht om zoowel met steen kolen als met astatki te worden gestookt. Vlissingen. Het koninkl. Eng. Jacht. Victoria Albertkwam hedenmorgen terreede voor inscheping koning Eduard, die Woens dag alhier verwacht wordt. Te Zuid-Kraaiert, bij 's-Heer-Arends- kerke is hedennacht afgebrand de boederij met voorraadschuur van Rijman, benevens de stalling met twee paarden. De kewoners konden zich nog bijtijds redden. De knecht, die eene poging deed om zijn goed te redden, bekwam brandwonden aan gelaat en handen. Colijnsplaat. In de Zaterdagmiddag gehouden vergadering te Wissenkerke der Afd. Noord-Beveland van het Ned. onderw. Genootschap wenschte de Voorzitters den leden, die deelnemen aan den cursus tot opleiding voor de hoofdacte geluk met het aanvankelijk slagen in hnn pogen. Omtrent de circulaire aangaande de salaris bewe ging wordt besloten een commissie te be noemen, die alle gevraagde inlichting dien aangaande voor de Noord-Bevelandsche ge meenten zal inwinnen en deze den secretaris zullen opzenden. Tot deze commissie werden benoemd de heeren J. Huisson voor Colijns plaat en CatsL. F. N. Giel voor Cortgene en J. Verhulst voor Wissenkerke c.a. Verder werd besloten uit de kas weder f 2.50 aan het Ondersteuningfonds af te staan. Daarna deed de heer W. P. Markusse onderwijzer te 's Heer Arendskerke verslag als afgevaardigde dezer afdeeling naar de laatstgenoemde vergadering te Enschedé. Colijnsplaat. Bij den heer Ridder alhier is gegroeid eene bloemkool, die het kolossale gewicht had van lö'/a pond. Het Christelijk Schoolblad meldt dat de heer P. Moerdijk, onderwijzer, naar het Tuckerseiland (Bermuda) in den Atlantischen Oceaan als krijgsgevangene wordt gevoerd. Zijn gezin, benevens dat van den heer J. L. Moerdijk, zijn te Pretoria. De heer W. S. Lampen is nog op commando en maakt 't goed. Dhr. H. Lampen, vroeger onderwijzer a;d Christelijke Sch. te Goes schrijft d. d. 25 Augustus uit Ladysmith aan zijn familie: Sedert meer dan een jaar heb ik geen enkelen brief uit Holland ontvangen. Ge ziet, dat ik nu in Natal zit; natuurlijk als krijgsgevangene. Ja, het blaadje kan keeren. Eens waren de Boeren rond Ladysmith, nu zijn ze in Ladysmith. Op het oogenblik heb ik hier een 400 tal lotgenooten. 't Is hier goed ingericht. Met ons veer tigen hebben we een huis één verdieping, één kamer. Voedsel is voldoende en goed. Over behandeling kan niemand met reden klagen. Alleen maar, ik mis mijn vrijheid en mijn gezin. Het kamp, waar we cevangen zitten, ge lijkt een klein dorp. We mogen vrij rond- loopen. Alleen 's morgens komt een Majoor onze kamer bezichtigen. Overigens zien we geen Engelschen, dan eenige wachten buiten ons kamp. Waar mijn vrouw en kind is, weet ik niet met zekerheid. Naar alle waarschijn lijkheid nog op de plaats van J. du Plessis, waar ze nu al van Dec. het vorige jaar, woont. We hebben haar in Gods hand gegeven, want we weten niet, wat voor ons het beste is. Maar Hij weet het. „Het beste nieuws, dat ik u melden kan", hoorde ik onlangs iemand zeggen, „is, dat God nog regeert." En die God heeft beloofd: Alle dingen moeten medewerken ten goede. Sedert 17 Juni zijn we gevangen. 45 dagen was ik te Rustenburg, Toen eenige dagen in Krugersdorp. Vandaar naar Jo hannesburg en nu sedert een paar dagen te Ladysmith. Naar wij vernemen, is bij de Holl. IJz. Spooiweg-Mpij benoemd tot aspirant adjunct-inspecteur van het vervoer in de inspectie Amsterdam, de heer J. T. H. Kloek, vroeger ambtenaar bij de Ned. Zuid- Afrik. Spoorweg-Maatschappij. (Tel.) Bij kon. besluit zijn benoemd: tot dijkgraaf van den Egbert Petruspolder M. Smallegange te Wolfertsdijk; tot lid van het bestuur der waterkeering van den cal. Anna Frisopolder D. de Regt Mz. te Wissenkerke; tot gezworen van den polder De Vier Ban nen van Duiveland J. Bouman te Nieuwer- kerk; tot voorzitter van het bestuur van het waterschap de Damespolder H. Over- beeke te Rilland-Bath. De commies te water 2e kl. F. de Meijer is tegen 1 Oct. verplaatst van Bath naar Hansweert (tijdijl.) Van den minister van waterstaat zijn, op desbetreffende verzoeken de volgende antwoorden ingekomen: a. dat al wij zend is beschikt op het ver zoek tot verbreeden en verdiepen van den vaargeul in den havenmond te Wemeldinge; b. dat de noodzakelijkheid om de buiten haven van Hansweerd te verbreden niet is geblekenc. dat het voornemen bestaat in de verbetering van de verlichting der bruggen over het Kanaal door Zuid-Bevelane in het volgend jaar te voorzien. De Staten van Gelderland verkozen tot lid der Eerste Kamer (vacature Van Wijck k.) mr. W. van Basten Batenburg (k.) met 37 stemmen tegen 20 op jhr. G. A. van Nispen (lib.) Thans wordt gemeld dat de heer Ter Laan ontslag zal nemen als hoofd der lagere school en van den handelscursus te Delft. De liberale kiesvereeniging te Wijk bij Duurstede heeft candidaat gesteld voor de Tweede Kamer jhr. mr. J. G. Ridder van Rappard. De Koningin-weduwe van Italië be zocht Zaterdag Scheveningen en vertrok toen naar Amsterdam. Bij kon. besluit zijn benoemd tot lid van het college van curatoren der rijksuni versiteit te Leiden mr. C. Fock; te Utrecht Jhr. mr. J. Roëll; te Groningen mr. H. Binnerts. De club van antirevolutionaire leden der Kamer heeft zich opnieuw geconstitu eerd, en tot bestuursleden gekozen de heeren Van Alphen, voorzitter, J. H. de Waal Malefijt vice voorzitter, jhr. mr. L. H. J. v. Asch v. Wijck penningmeester, J. Krap secretaris en mr. H. A. v. d. Velde, 2 e secr. Op de Waal bij Rossum is een visscher, vader van acht kinderen, bij het lichten van een raamfuik te water geraakt en verdronken. Een werkman uit Heus- den kreeg te Rotterdam een ijzeren takel blok op het hoofd en bezweek aan de ge volgen. Te Fijnaart is een 18-jarige dienstbode bij het spoelen van waschgoed van het vlot in de sloot gevallen en ver dronken. Onder eigenaardige omstandigheden werd eergisteren te Berlijn omstreeks het middernachtelijk uur een Nederlander, de koopman H. Zantinge uit' Leeuwarden, be stolen. Bij het station Friedrichstrasse interpel leerde hem een voorbijgaand dametje over de mate van bestuurbaarheid van een pas- seerende automobiel, en hij lichtte haar in, al vond hij het verzoek ook wat ontijdig. Daarna ging de dame, die zich zoo voor de bestuurbaarheid van automobielen interes seerde, verder. Het bleek echter, dat zij van het korte onderhoud gebruik had gemaakt om uit den binnenzak van den vriendelijken vreemde ling een portefeuille te nemen, waarin ongeveer f 200 was. De politie heeft haar nog niet gevonden. De naweeën van den drogen zomer, die overigens voor reislustigen zoo bij uit stek gunstig is geweest, doen zich o.a. ge voelen in de hooge boterprijzen. Bijna overal toch verkeerden de weiden in den treurigsten toestand. De regens dor laat ste dagen kunnen voor het nagras nog wel wat goed maken. Treedt nu de win ter niet al te vroeg in, dan zal men al gemeen het vee wel lang buiten laten. De krijgsraad te 's-Hertogenbosch veroordeelde den sergeant le Rutte, die uit zijn garnizoen Geertruidenberg deser teerde, om naar de Boeren te gaan, tot drie maanden militaire detentie en terug stelling tot soldaat. De leefwijze van onze Koningin! «Iemand, die aan het Hof bekend is", vertelt daaromtrent het volgende: Koningin Wilhelmina staat zeer vroeg op en maakt meestal des morgens een uit stapje te paard, waarvan zij te 9 uur te rugkeert. Zij ontvangt dan in de particu liere audiëntiezaal de ministers, met wie zij zich gedurende het grootste deel van den morgen onderhoudt. Het tweede ontbijt, om 1 uur, gebruikte do Koningin vóór haar huwelijk alleen in tegenwoordigheid van haar Moeder, maar thans zitten er bij aan een hofdame en een ordonnance-officier van Prins Hendrik. De recepties worden om 2 uur hervat in een andere zaal. Dan komen gezanten, hoogwaardigheidsbekleeders, hoofden van dienst enz. Gewoonlijk wordt vóór het di ner een tocht per rijtuig gemaakt, terwijl de Koningin des winters niet zelden eoni- gen tijd in schaatsenrijden haar vermaak zoekt. Driemaal in de week zijn eenige, gewoonlijk een 12-tal, personen bij het diner de gasten van H. M. de Koningin. Zelden gaat zij naar den schouwburg; zij houdt er meer van des avonds te con verseeren. Van muziek heeft zij een af keer en het behoort dan ook tot de uit zonderingen, dat er aan het Hof wordt gemusiceerd. In haar jeugd heeft zij na tuurlijk piano leeren spelen, maar zij liet het klavier met rust, zoodra zij haar eigen meesteres geworden was, en zelfs liet zij uit een harer vertrekken een draaiorgel verwijderen, waarmede zij zich op jeugdi gen leeftijd wel vermaakte. Daarentegen dweept zij met de schilderkunst en met ijver legt zij er zich op toe. Op Het Loo houdt de Koningin zooveel mogelijk rust, behalve, dat zij in lichaams bewegingen ontspanning zoekt. Bij Kon. besluit is aangewezen als afgevaardigde voor Nederland in het co mité der association internationale pour la protection légale des travailleursA. S. Talma, benoemd lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. De leden van de Zuid-Afrikaansche deputatie, de heeren Fischer, Wessels en Wolmarans, zijn Vrijdag ontvangen door den minister van binnenlandsche zaken, dr. Kuyper, tijdelijk voorzitter van den ministerraad. Zij hebben met den pre mier een langdurig onderhoud gehad. Men kent de geruchtmakende ge schiedenis te Rotterdam waar, met mede weten naar men zegt van het Kamerlid De Klerk, door zijn kiesvereeniging, en in 't belang van zijn candidatuur voor de Kamer een manifest van '97 is verspreid geworden van den Chr. Hist. Kiezersbond, waarin de liberale candidaten werden aan- bevolondat hierop eenige kiezers te Rot terdam een bezwaarschrift indienden bij de Tweede Kamer, met beschuldiging dat do heer De Klerk zelf aan dit bedrog had meegedaan; doch dat de Kamer den heer De Klerk toch toeliet nadat eenige andere kiezers de beschuldiging onwaar hadden verklaard. Thans hobbon adressanten oen nieuw adres aan de Kamer gericht, waarin zij verklaren dat ook na de verklaringen van de heeren Maathuis, Kooyman en Van der Ros aan uwe commissie tot onderzoek der geloofsbrieven gericht, al wat in adres santen vorig adres aan de Tweede Kamer stond vermeld door hen onverzwakt wordt gehandhaafd; dat in geval eene commissie van enquête zou zijn benoemd geworden, al het vermelde had kunnen worden be- eedigd; dat adressanten wel moeten be rusten in het besluit om den heer D. de Klerk als lid der Tweede Kamer toe te laten, al voegde uwe commissie daar ook aan toe, dat de bewuste kiesmanoeuvres afkeurenswaardig zijn; dat zij het echter betreuren moeten, wat reeds meermalen is opgemerkt, dat wegens het verkeerd tellen van ééne enkele stem een verkozen ver klaard candidaat kan worden afgewezen, terwijl men tegenover een bedrog, hetwelk zoo talrijke stemmen verkeord deed uit brengen, volkomen machteloos staat; dat zij daarom komen met het eerbiedig ver zoek, dat uwe vergadering bij de hor Regeering onzes lands aandringe op ee^0 aanvulling van het Wetboek van St' .a';precjJ(. ten eindo voortaan zooveel jlijk worde voorkomen eene herhaling van politiek geknoei als door do liberale kiesvereeniging «Rotterdam" waarvan de heer D de Klerk centraal-voorzitter is, 'iD kiesdistrict Rot terdam II word geplr 6gd, en eventueel schuldigen aan xii tk een hoogst ergerlijk bedrog strafrechtvjjjk zu]]en kunnen worden achtervolgddr^ zjj {en s]0tte hieraan toe voegen het Opmerkelijk te vinden, dat de heer D. de Klerk nog altijd is achterwege gebleven met de verklaring, dat hij met het beruchte «schandelijk stuk" niets uit staande had, welke verklaring m«en toch van elk fatsoenlijk en op zijn eer stellend man in zulk een geval terstond had mogen verwachten. Op klaarlichten dag, Vrijdagmicb lag is te Amsterdam een brutaal stukje utge-i haald. Een 9-jarig meisje kwam uit school en toen zij de huiselijke woning naderde aan de De Ruyterkade, zag zij zich achter volgd door een 19-jarig jonkman. Toen zij aan de deur, die toegang geeft tot de ouder lijke woning, was gekomen, stond het meisje stil en vroeg dien persoon, of hij bij vader moest wezen. »Ja", zei de jonge man. Het kind belde aan en toen de deur ge opend was, drong de man, die het kind was gevolgd, met haar naar binnen. Hier greep hij het meisje vast en vroeg haar om haar zakdoek voor den mond te brengen. Dit weigerde zeer natuurlijk het meisje, waarop de aanrander een doek uit den zak haalde en poogde dit voorwerp in haar mondje te duwen. Het meisje begon te schreeuwenwaarop de aanrander het hazen pad koos. De moeder die haar kind om liulp hoorde roepen, kwam de trap af en vond haar dochtertje met bebloede kaken en natuurlijk zeer ontsteld. De aanrander was inmiddels weggeloopen. Te Ripault bij Tours heeft een hevige ontploffing in een kruitfabriek aan 17 ar beiders het leven gekost. Van een aantal arbeiders, die gewond werden, is de toestand bovendien hopeloos. De millioenen, nagelaten door den Amenkaanschen spoorwegkoning C.P. Hun tington, hebben tot groote oneenigheid onder de erfgenamen aanleiding gegeven. Aan de aangenomen dochter van den overledene, prinses Clara van HatzfeldWildenburg, gemalin van den oudsten zoon van den Duitschen gezant te Londen, was in het testament een millioen dollars toebedacht, doch nu maakt zij op nog een millioen uit de nalatenschap aanspraak. Maar de weduwe en de neef van den erflater, willen van dezen eisch niets weten. De Belgische minister van verkeers wezen, heeft bepaald dat alle agenten, be ambten en werklieden die langs de spoor baan moeteD gaan, voortaan bottines moe ten dragen. Bij verschillende ongelukken is nl. gebleken dat het dragen van schoenen met veters de oorzaak was van den dood of van vreeselijke verminking. Het is dik wijls gebeurd dat beambten met den voet beklemd raakten tusschon de rails en zich onmogelijk konden bevrijden vóór de aan komst van een trein. Met schoenen met elastiek is zoo iets niet of minder te vreezen. Carnegie is weer aan het griften schen ken geweest. Leadville in Colorado heeft f200.000 voor een bibliotheekgebouw ont vangen, Alameda in Californië ontving f80.000 en Coartbridge in Schotland f50.000 Dan is er een generaal Barnes uit Brook lyn, die beloofd heeft de kosten voor den bouw van een sterrewacht te zullen dragen. In Duitschland heeft een Amerikaan de hand gelegd op professor Birch-Hirschfelds bibliotheek met 5000 werken over patholo gische anatomie. Deze boekerij is voor de Cornell-universiteit te New-York bestemd. Van Prof. Doskens smartkreet in do' Hope (het bekende te Holland Mich., N.-A.. verschijnend weekblad) drukken wij 't slot. over Een bliksemstraal uit een heldere lucht Vrijdrg morgen schreef mon in Buffalo: >The proudest day in Buffalo's history'', Vrijdag avond »The darkest day in the history of Buffalo." Waarom? Wat veranderde alles zoo plotseling? De snoode daad van een anarchist. Booth vermoordde Lincoln omdat liijy als de belichaming van den Zuidelijken opstand, tegenover Lincoln stond, als de belichaming der Unie. Sectionale haat dus. Guiteau vermoordde Garfield omdat bij, meende miskend te zijn, vooral omdat hij. krankzinnig was. De daad van een ontoerekenbare d'as. Hier is het wat anders. Hier speelde de anarchie ha ar floodelijk spel. Hier zag men de V'^eht van een politieke samenzwering, <^en opsiag van die doodelijke woekerpla'jt van ons modern leven, die de donkers' u6 machten der hel openbaart in haar worstelen tegen alle van God ingezette verordeningendie het leven der natiën tracht te verkeeren in een ruine, was geen gezag, geen recht,, geen wet, geer a orde meer zal bestaan - waar een h' jjgghe chaos de plaats van dat alles zal irjnemell) waar ieder mensch zijn eigen w® ,Cgever en rechter en heer zal zijn waar fjod niet meer genoemd zal worden ®n de individu, naar zijn eigen wil lekeur en met eigen kracht, zijn eigen rec'hten zal doen gelden. Een voorsmaak o*p aarde dus reeds van de eeuwige wan orde der verdoemenis. Toen koning Humbert van Italië door een anarchistischen kogel gevallen was, verluidde zich dat er een welvertakte samen zwering bestond tegen het leven aller hoof den van natiën. Vooral was het gemunt op den Tsaar der Russen, op Willem van Duitschland en op president Mc Kinley. Kort daarop werd op den Tsaar, in zijn eigen paleis, door een zijner officieren ge schoten. Het schot miste. Willem van Duitschland was het volgende slachtoffer. Hij werd vrij ernstig gewond. Men zeide de dader was gek. Enfin! Vreemd echter dat de anarchistische pro fetie zoo krek mitkwam. McKinley bleef over. Reeds een jaar geleden werd hij gewaarschuwd dat in New York en Chicago wat broeide. Hij lachte er mede. Toch was hij,, sinds dien dag meer dan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 2