NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 189. 1901. Vrijdag 20 September 15e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Buifenlandseb Overzicht Gemengde Berichten. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN EERSTE KAMER. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VEIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DEE FIEMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij, die zich abonneeren op deze courant met het nieuwe kwartaal, dat den len October begint, ontvangen de van af 1 September verschijnende nummers gratis. 18 September 1901. De commissie tot de samenstelling van het Adres van Antwoord op de Troonrede bestaat in de Eerste Kamer uit de heeren Godin de Beaufort (antir.), v. Zinnicq Berg man (r.-k.), v. Boneval Faure, Rutgers v. Rozenburg en v. "Weideren Rengers (oud-lib.) Een grappenmaker zou er van zeggen altemaal mannen met twee namen En in de Tweede Kamer uit de heeren De Savornin Lohman. v. Limburg Stirum (vrij-antir.), Scbaepman, Travaglino (r.-k.) en Drucker (v. d.) 4e Gisteren is het Congres tot bevordering van Zondagsrust geopend. Belangrijke referaten worden verwacht. Onder anderen: Zondagsrust en Volkswelvaart, dr. Schaep- man. Zondagsrust en Fabriekswezen, v. Löben Seis. Zondagsrust en verkeer- en vervoermid delen, mr. "Werker. Zondagsrust en Handel, Gerretson. Zondagsrust en Gezondheid, prof. Pekel haring. Zondagsrust en Zedelijkheid, prof. Fabius. Zondagsrust en Familieleven, ds. Schrieke. Een zeer belangrijk congres, datsamen- valt met de door H. M. de Koningin toe gezegde herziening der Zondagswet. »Hoe goed, hoe aardig het costuum van minister dr. Kuyper ook moge staan wie weet hoe velen van zijn aanhang na eenige jaren hem toch liever we6r terugzien in het meer eenvoudig kleed van politiek leider. »Als zoodanig is menigeen veel ster ker gebleken in de oppositie, dan als raadsman van de kroon en als premier in een kabinet, vooral een, dat bestaat uit zeer beterogeene bestanddeelen." Dit is een schoon en waar woord, het welk wij uit de Midd. Crt. hebben geknipt. Het blad voelt de moeilijkheid van dr. Kuypers taak »in een kabinet dat bestaat uit zeer heterogeene bestanddeelen". Een kabinet bestaande uit drie R. C., 3 links- en 1 rechts antirevolutionair, en 1 liberaal, kan tegenvallen, zonderdat 't daarvan een verwijt kan gemaakt worden. Intussehen als 't tot stand brengt wat in de Troonrede staat, dan kan 't ook mee vallen. Laat ons afwachten. Intussehen stemmen wij in met hetgeen de Midd. Crt. zegt: Als politiek leider is menigeen veel sterker gebleken in de op positie dan als premier in een kabinet. Kappeyne onder anderen heeft 't be wezen. Het is gelijk de Nederl. dezer dagen zoo juist opmerkte»De man die aan het roer zit is meestal minder machtig dan de man die het volk beweegt. Want deze is aan niets gebonden, de andere wel. Wel is waar kan de volksleider niets wijzigen in de staatsinrichtingen zelve, maar des te meer in de voorstellingen van het volk dat hij heheerscht. Iemand kan als demagoog oneindig meer invloed hebben dan als staatsman." In een Amerikaansch blad van 4 Sept., dus nog vóór den moordaanslag, en lang voor t optreden van Roosevelt als president, lezen wij t navolgende bericht uit Chicago Roosevelt als dominee. Vice-president Roosevelt had het Zondag verbazend druk terwijl hij in Chicago was. Zondagmorgen preekte hij in de geref. kerk van ds. Pieter Moerdijk. Na de preek hield hij een receptie in de kerk. Toen hij wegreed met kolonel Strong, gaven de mannen hem drie cheers op echte Ameri kaan sche manier en de dames wuifden hem na. In den namiddag bezocht hij de Metlio- distenkerk, waar hij eveneens een toespraak hield Een ongevraagd getuigenis omtrent het Christelijk standpunt van den nieuwen president. Het wordt iemand wel niet meer kwalijk genomen, wanneer hij God vreest, die tijd is al lang voorbij. Maar wanneer het hoofd van staat in de vreeze Gods voorgaat, dan is dat een gelukkige omstandigheid voor het volk. De ontmoeting tusschen den president der Fransche republiek Loubet en den Czar heeft gisteren plaats gehad, te Duinkerken, waarna de Russische schepen de haven zijn opgestoomd. Loubet was aan boord van de Cassini gegaan, en zoo stoomde hij naar de Rus sische vloot. De ontvangst aan boord van de Standaard was zeer hartelijk. De Tsaar wachtte den President aan den valreep op, en greep zijn hand, die hij in de zijne bleef houden terwijl Loubet zijn welkomstgroet uitsprak. Vervolgens kuste loubet de Tsaritsa de hand, en daarna hadden de voorstellingen plaats. De Tsaar en de Tsaritsa zeiden herhaaldelijk en har telijk dat het hun zooveel genoegen deed, zich weer op Franschen bodem te bevinden, zij hadden het geestdriftige onthaal dat hun vijf jaar geleden daar ten deel ge vallen was, nog niet vergeten. Vervolgens begaven de Tsaar en de President zich naar de aehterkajuit. De Tsaar droeg het liiït van het Legioen van Eer over de Russische admiraals-uniform Loubet bleef een half uur aan boord. Natuurlijk werden de Russische volkslie deren gespeeld, en strooide men bloemen op 't pad der souvereinen toen zij naar hun hotel gebracht werden, waar President Loubet hen naar hunne vertrekken geleidde. Daarna een feestmaal met de noodige dronken en toespraken. Vervolgens per trein naar Compiègne, waar zij te half 9 gisterenavond aankwamen. De souvereinen en de President stapten terstond in hunne rijtuigen en reden naar het kasteel van Compiègne, onder onbe daarlijke toejuichingen. Hoe droevig steekt bij deze ontmoeting af wat dezer dagen door de weduwe van den President van Amerika wordt doorleefd. Te Canton (Ohio) zou heden de begrafenis plaats hebben. Gisteren van den vroegen ochtend af waren duizenden menschen de stad binnengestroomd. De rouwtrein kwam om twaalt uur aan. Mijlen ver buiten Canton stonden zij aan zij de menschen in sombere stilte langs den spoorweg te wachten op den trein. Mevrouw Mac Kinley was zoo overstelpt van droefenis, dat zij om zoo te zeggen gedragen moest worden naar het rijtuig, dat haar naar huis bracht. Het lijk werd inmiddels naar het paleis van justitie overgebracht. Roosevelt, de leden van het kabinet, de gouverneur van Ohio en veel andere aanzienlijken volgden in een reeks van rijtuigen, die wel 800 meter lang was. Opper-officieren van leger en vloot, onder wie generaal Miles en ad miraal Dewey, liepen naast de baar. Het publiek werd later toegelaten tot het ge rechtsgebouw, en duizenden gingen langs de kist. Op zeer goed gezag kan medegedeeld worden, dat alle leden van het Kabinet Roosevelt's voorstel, dat zij zouden aan blijven, hebben aangenomen. Uit hetzelfde Amerika is weer een brief van ds. H. v. Broekhuizen gekomen, en wel uit Grandrapids dato 2 Sept. Zijn werk in Amerika ten behoeve der Boerenzaak brengt nog steeds een ruime afwisseling van teleurstellingen en blijde verrassingen. De laatste komen nog steeds voor 't grootste deel van de zijde der Ame rikanen van Hollandschen oorsprong. Na Brooklyn bezocht te hebben vertrok Ds. van B. naar Patterson, waar Ds. Nies, de pre dikant der Holl. Ger. Kerk hem in de ge legenheid stelde te preeken en wel in het Hollandsch. In Patterson had Ds. van B. een ontmoeting met een predikant der Presbyteriaanscke Kerk, die een treffende illustratie opleverde van de kennis en de begrippen, die vele Amerikanen omtrent de Boeren bezitten. Deze predikant, een zekere Ds. Galloway, was vast overtuigd, dat de Boeren den oorlog hadden gezocht en dat de beschaving eischte dat de Boeren van den aardbodem verdwenen. Toen Ds. van B. hem eens aan den tand voelde over de wijze waarop en de bronnen waaruit hij zijn kennis geput had, bleek alweer, dat alle studie van Amerikaansche anti-Boeren zich tot Engelsche Jingo-lectuur (liefst van kerkelijke bladen en tijdschriften) bepaalt, en dat velen zelfs het houden van een Bloemfonteinconferentie onbekend is ge bleven!! Ds. Galloway verklaarde, dat zijn Zuid-Afrikaansehe collega eigenlijk met zijn pro-Boer-gevoelens in de gevangenis thuis hoorde, waarop Ds. van B. hem mededeelde, dat hij daarin ter wille van zijn vaderland te Pretoria al den noodigen tijd had door gebracht. Het blijkt uit Ds. van B.'s brief, dat, evenals in Engeland, de geestelijkheid van de Presbyteriaansche,de Wesleyaansche, maar vooral van de Anglikaansche Kerk zonder eenige juiste kennis der waarheid of eenig streven haar te leeren kennen, zeer dikwijls anti-Boer is. In Jersey City logeerde Ds. van B. daar entegen bij een echte Amerikaansche fa milie die zeer enthousiast pro-Boer is, de familie Babcock, wier voorvaderen een groots rol in den Onafhankelijksoorlog hebben gespeeld. Deze familie doet veel voor de Boerenzaakeen dame er uit spreekt steeds ten behoeve der vrouwen en kinderen en houdt voortdurend inzame lingen, voor welke bezigheid de menschen in Jersey-City een nieuwe uitdrukking hebben gevonden»She is Boering" (Zij Boert). Ds. van B. had hier gelegenheid zoowel in de Reformed Church ais in de Methodistenkerk te preeken en voor zijn zaak te pleiten. De predikant van laatst genoemde kerk, die Ds. van B. verlof tot preeken had gegeven, werd door een zijner invloedrijkste gemeenteleden bedreigd met uittreding en, toen dit niet hielp, zelfs met ontzetting uit zijn bediening. Een Holland- sche Yereeniging te Jersey City zonderde 500 doll, af voor de Boeren op voorstel van een zekeren advocaat de Yos, zoodat Ds. van B. met andere ingezamelde gelden 910 doll, naar Nederland kon overmaken. Van New-Yersey zette Ds. van B. zijn pelgrimstocht voort naar Philadelphia. Met groote moeite werd hier de pers voor de Boerenzaak gewonnen. De predikant der Duitsch Geref. gemeente, Hofer, noodigde Ds. van B. eindelijk uit tot spreken en bood hem zelfs gastvrijheid aan in zijn eigen woning. Ds. van B. preekte hier verscheiden malen en had op een groot zendingsfeest eindelijk weer eens een tot blijdschap stemmend succes. Hier werd dan ook een commissie gevormd, die het werk, door Ds. van B. begonnen, zal voort zetten en waarin Ds. Hexamer, rechter Pennypacker, Ds. Hofer en anderen zitting hebben. Ook te Baltimore en Chicago is men den Boeren genegen, maar 't zijn meest Hollanders. Neen Amerika is nog verre van pro-Boer. Een telegram van Kitchener meldt een ongelukje. Bij Rietfontein werd een pa trouille omsingeld en gevangen genomen. Luitenant Rebow en een mindere zijn ge sneuveld, twee man ernstig gewond, ter wijl een sergeant verdronk bj het over steken van de rivier, toen hj versterking wilde gaan halen. Mevr. Christiaan de Wet, de vrouw van den generaal, is op het oogenblik te Pie- termaritzburg als gevangene gehuisvest. Het is een kleine vrouw, wier lengte be neden het middelmatige blijft. Zij heeft zestien kinderen gehadtwee dochters van haar zijn gestorven, de anderen bevinden zich in goede gezondheid; van haar acht zonen is er één krijgsgevangen gemaakt te Paardebergtwee er van bevinden zich bij hun' vader en vechten reeds gedurende het begin van den oorlog medede oudste is reeds commandant; een andere zoon, die pas zeventien jaar telt, bevindt zich als krijgsgevangene op Ceyion. Nadat de Engelscben haar farm verbrand hadden, volgde mevrouw De "Wet, die eene vrouw is van buitengewone energie, gedu rende verscheidene maanden met acht barer jeugdige kinderen, het commando van haar echtgenoot. Negen maanden geleden werd zij krijgsgevangen gemaakt en naar Johan nesburg gebracht. Daar werd haar, nadat zij eenigen tijd in een kamp gevangen gehouden was, toegestaan een huis te huren, waar zij met hare kinderen leefde. Men viel haar aanhoudend lastig om haar eene verklaring te doen teekenen waarin stond, dat de vrouwen en kinderen in het kamp alles hadden, wat zij behoefdendat zij volmaakt gelukkig waren en dat zij in het bijzonder door de Engelschen met vriende lijkheden overladen werd. Maar daar dit alles gelogen was, weigerde zij volstrekt deze verklaring te teekenen. De Engelschen, wanhopig over haar weigering, gaven haar bevel daar er weinig tijd voor haar overbleef, onmiddellijk Johan nesburg te verlaten en zich naar Pieter- maritzburg te begeven. Zij vroeg daarop aan kolonel Davies, den gouverneur van Johannesburg, of zij te Pietermaritzburg recht zou hebben op een huis in de stad; hij antwoordde haar bevestigend. Met acht harer kinderen plaatste men haar in een trein en in plaats van haar een huis aan te wijzen sloot men haar op. Men wees haar een ellendige tent tot verblijf aan, waarin zich niets bevond. Zij en haar acht kinderen hebben tot den volgenden dag moeten wachten, om eenig voedsel te erlangen, daar de rantsoenen voedsel slechts 's morgens uitgedeeld werdenHun ontbijt bestond dan uit wat koffie met melk Yoor diner, een weinig vleesch van slechte kwaliteit, sommige dagen wat aardappelen. Voor souper werd gegeven een portie thee en een weinig ruwe suiker. Geen melk of brood. Het gewijzigd ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede luidt als volgt: Mevrouw 1. De Eerste Kamer verheugt zich, dat Uwe Majesteit de gewone zitting van de Staten-Generaal heeft geopend, vergezeld van Haren Doorluchtigen Gemaal. 2. Het was ons aangenaam de verzekering te ontvangen, dat de betrekkingen met de bnitenlandsche Mogendheden van zeer vriendschappelrjken aard bleven. 3. Wij waardeeren, dat het personeel van Zee- en Landmacht en dat van de overige takken vaD 's Rijks dienst, zoo hier als in de overzeesche gewesten door de loffelijke volvoering van hun taak, aan Uwe Majesteit reden gaven tot tevredenheid. 4. Voor de mededeelingen van Uwe Majesteit omtrent den algemeenen toe stand hier te lande en dien van onze ko loniën en bezittingen in andere werelddeelen zijn wij erkentelijk. 5. De toezegging door Uwe Majesteit van vele en gewichtige wetsontwerpen werd door ons met belangstelling ontvangen. 6. Te recht houdt Uwe Majesteit zich overtuigd van onze bereidwilligheid om mede te werken tot alles, wat strekken kan tot heil van Land en Volk. 7. Moge onder Gods zegen onze arbeid bevorderlijk zjjn aan het welzijn van Vor stenhuis en Vaderland! Goes. Dinsdagavond vergaderden in ïde Prins van Oranje" alhier een vijftigtal eigenaren van huizen met het doel onder ling een antwoord te vinden op de vraag Moe zullen wij verder handelen inzake het tonnenstelsel, nu op het bewuste request aan den Gemeenteraad afwijzend is beschikt Deze vraag gaf aanleiding tot eene uit voerige discussie, waaraan verscheidene sprekers deelnamen. Men wees op de lasten, die door het tonnenstelsel, zooals het nu zal worden ingevoerd, aan huurders, zoo wel als aan eigenaren wordt opgelegdop de groote uitgaven, die in den laatsten tijd door de gemeente zijn gedaan en waarvan de noodzakelijkheid of het nut mogen be twijfeld worden op het zonderlinge, dat de vorige vergadering van huiseigenaren o. a. werd bijgewoond door meerdere leden van den Raad en toch door slechts één dier leden een poging is gedaan om den requestranten ter wille te zijnop de voor keur, die het oude bakkenstelsel zou ver dienen boven een tonnenstelsel, zooals het nu in te voerene en op de wenschelijkheid van eigen exploitatie door de burgerij zelf. Het resultaat der besprekingen was, dat zonder hoofdelijke stemming werd besloteD lo. Aan M. M. de Koningin, een met rede nen omkleed request in te dienen, waarin het besluit van den Gemeenteraad tot invoering van het tonnenstelsel ter vernietiging wordt voorgedragen en 2o. intussehen een onder zoek in te stellen naar de wenschelijkheid en mogelijkheid van eigen exploitatie voor het geval ook het request aan H. M. de Koningin vruchteloos mocht zijn. De uitvoering dezer beide besluiten werd opgedragen aan de commissie, die zich mei het bijeenroepen en leiden der ge houden vergaderingen heeft belast, ver meerderd met twee leden, die deze com missie zullen dienen van advies. Deze leden werden staande de vergadering benoemd en namen hunne benoeming aan. (Goesche Crt.) Flesschentrekkerij. Te Goes worden flinke bestellingen van aardappelen gedaan, o. a. door een persoon uit Vught. Alvorens daaraan te voldoen werd door den Commissaris van Politie alhier geïnformeerd naar de soliditeit, enz. van de bestellers, en bracht dat onderzoek aaD het licht, dat men met oplichters en flesschentrekkers te doen had. Een ieder zij op zijn hoede, vooral in den tegenwoordigen tijd, waarin landbou wer en koopman de meeste negotie doen. Heinkenzand. De gister beproefde nieuwe brandspuit is geleverd door dhrn. A. Bikkers en Zoon te Rotterdam, en is na de beproeving goedgekeurd. De straal- lengte is 30 M. met mondstukopening van 18 mM. De bediening eischt 16 personen. Ter verkiezing van een lid van den gemeenteraad van Vrouwepolder werden Dinsdag door 137 van de 173 kiezers gel dige stembriefjes ingeleverd. Gekozen werd de heer Abr. Maas, cand. der anti-revolu tionairen, met 76 stemmen. Op den heer J. de Nood, lib., werden 61 stemmen uit gebracht. De Katholieke kamerclub koos tot voorzitter dr. Schaepman, tot onder-voor zitter mr. Travaglino; tot secretaris den heer v. d. Kun. Volgens sommige bladen werd het jongste beroep der Zuid-Afrikaansche ge volmachtigden op het Hof van Arbitrage door president Kruger en zijn raadslieden opgesteld op raad van onzen nieuwen mi nister van bnitenlandsche zaken, die zelf oud-secr. van het Hof van Arbitrege is. Te Terborg werd een conducteur door een trein overreden en gedood. Te Assen had een 23-jarige meid welke met een stoelenmatter reist, intrek genomen in een logemeDtje. Daar is zij, als gevolg' van onmatig sterken drank drinken, dood. op bed gevonden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1