Bultenlandseh Overzicht. Gemengde Berichten. Me KINLEY. f Kerknieuws. Schoolnieuws. Bekendmaking. geering den voorsteller in *t gelijk gesteld, en do behartiging van Landbouw geheel en al aan 't departement van Waterstaat opgedragen, en »de hoofdbronnen voor de volkswelvaart" in één hand gebracht. Men zal hier nog wel wat tegen te zeg gen hebben, in de Kamer, golijk men in de Pers gedaan heeftdoch dit zal weinig afdoende zijn. Immers de practijk zal hier hebben te spreken. De socialistische kamerleden hebben be sloten voortaan ook maar naar het paleis te gaan om in handen der Koningin den eed af te leggen. Wat inconsekwente menschen! Als zij nu maar fatsoenlijk zijn; dan wordt hun dit misschien wel vergeven. Natuurlijk schrijft Het Volk een heel relaas, opdat de partijgenooten toch niet denken zullen aan een bekeering tot het Koningschap. Utiliteit is 't; anders niet. Zij willen van den eersten dag af hun rechten als Kamerlid doen geldenbij voor beeld bij de presidents-keuze. Zoo redeneert Het Volk. Maar het volk noemt dit: eieren voor hun geld kiezen. Timotheus jongste aflevering bevat het wèlgelijkend portret van wijlen den hoofd redacteur H. C. Voorhoeve en een met groote piëteit geschreven levensgeschie denis van dezen in menig opzicht grooten en rijk gezegenden man, van de hand van J. N. V. H. C. Voorhoeve heeft vele goede ge schriften nagelaten. Moge hij nog vele jaren spreken, nadat hij gestorven is. ENGELAND en TRANSVAAL. Bij de overrompelingen der Boeren in de laatste dagen valt er weer een te vermel den; zeer waarschijnlijk door verraad is het commando van v. d. Merwe in de Kaap kolonie door Crabbe overvallen. Er werden 40 gevangenen gemaakt, te weten 7 Vrijsta- ters en 33 Kapenaars. De commandant v. d. Merwe sneuveldehij was een jonge ling van slechts achttien jaren. Nog werd bij Middelburg (Transvaal) een Boerencommando verrast door Benson die 31 gevangenen maakte. Bij Jagersfontein hetzelfde, waar Dumants 41 Boeren gevangen nam, terwijl Bens 20 krijgsgevangenen binnen Kroonstad bracht. Intusschen zal dit succes van Kitcheners nachtelijke tochten hem al even weinig baten als het decretum horribïle de doode- lijke proclamatie, die niets minder bedoelt dan de uitroeiing van den Nederlandschen stam in Zuid Afrika. Hiermee zou 15 September (dus gisteren) een begin gemaakt worden. Kitchener had gerekend dat Steyn en Botha, De Wet en De la Rey voor dien tijd al zouden komen aanvliegen om zich met gansch Zuid Afrika over te geven. Doch dit is een misrekening geweest. Wel hebben er zich enkele honderdtallen over gegeven, maar van wapens inleveren is geen sprake geweest. De doodsproclamatie is dus een misluk king geweest. Dit zal Kitchener, die Woens dag aan Milner te Johannesburg een bezoek bracht, dezen wel gezegd hebben. En zoo niet, dan zullen de feiten het wel zeggen. Want, behalve dat er zoo weinigen zich kwamen overgeven, is 't een zekere waar heid dat de opstand in Kaapkolonie zich in de middellandsche districten sterk uitbreidt. Zeker een gevolg van Lotters nederlaag. De toestand is daar zeer ernstig. En de reeks gevechten in den westelijken Vrij staat, waar zelfs een aantal vrouwen bij de commando's zijn en aan den slag deel nemen, bewijst dat ook daar de moed er niet uit is. Te Pretoria is de heer Broeksma (vroeger te Assen) oud-openbaar aanklager bij de rechtbank, in hechtenis genomen wegens spionnage en verraad. Op hem werden vele brieven gevonden, onder meer van Krause, die thans te Londen in hechtenis is voor hetzelfde „misgrijp". Vrijdag vielen de Boeren onder Theron Heidelberg (Kaapkolonie) aan, doch werden, ondanks hun groote stoutmoedigheid, terug gedreven. Damont die tegen rechter Hertzog opereert, lokte elf Boeren bij Fauresmith (Vrijstaat) in een hinderlaag en nam hen gevangen. President Steyn heeft een antwoord ge zonden aan de beide predikanten Murray en Botha, die door Kitchener waren ge zonden om hem tot onderwerping te be wegen met het oog op de proclamatie. In dat antwoord zegt hij dat hij nu meer hoop heeft voor het welslagen van de Boerenzaak dan een jaar geleden, daar het krediet van Engeland snel afneemthet zal spoedig in financieele moeilijkheden ver- keeren, die het onmogelijk zullen maken den oorlog voort te zetten. HetEngelsche gezag in Zuid-Afrika is eveneens aan het verzwakken. Slechts de hoofdplaatsen en de spoorwegen zijn in handen der Engel- schen. De burgers kunnen overal gaan, waarheen zij verlangen. De Wet zeide kortaf tot de beide heeren, dat zij dominéés zijn en dat hun plaats op den preekstoel is; doch dat zij met deze quaestie niets te maken hebben. De Wet weigerde van hen iets te hooren over den oorlog in den Vrijstaat. President Mc KiBley is Vrijdagnacht te 2 uur overleden. Droeve ontnuchtering voor zijn volk en voor alle vrienden van gezag en orde. Immers de bulletins luidden een week lang zoo opwekkend. Doch op eens was er ver andering ingetredon. Eerst stak men het op do snellere werking vau het hart, wijl de president toch al aan hartkloppingen leed. Maar de lijkopening bracht uit dat in de maagwond kanker ingetreden was. Of de dokters hem wel goed behandeld hebben is een vraag die wij leeken ons niet veroorloven mogen. Dat don patient Donderdag wat veel voedsel is toegediend en men hem met caromelolie op streek dacht te brengen, kan misschien een ver gissing geweest zijn. Doch wie zal ont kennen dat de wetenschap gedaan heeft wat zij kon om hem te behouden. Doch ook van hem geldt: »Dewijl zijne dagen bestemd zijn, het getal zijner maanden bij U is, en Gij zijne bepalingen gemaakt hebt, die hij niet overgaan zal" (Job 14 5). Immers, het is de Heere, »in wiens hand de ziel is van al wat leeft en de geest van alle vleesch des menschen" (Job 12 10). Wij zullen de verschillende berichten omtrent den achteruitgaanden toestand des lijders die den ganschen Vrijdag elkander verdrongen, niet volgen. Zij waren één lange marteling voor wie mee leefden. Vermelden wij slechts dat hij te midder nacht een roerend afscheid nam van zijn vrouw, en van anderen. En dat toen hij te 2 uur henenging zijn laatste woorden warenVaart allen wel. Het is Gods bestel. Zijn wil geschiede. Toen hij eenige dagen te voren op de operatietafel gelegd werd, terwijl de chlo roform hem 't bewustzijn ontnam, hoorde men hem lispelen: Uw Koninkrijk kome, Uw wil geschiede. Mc Kinley is gestorven zooals hij geleefd heeftals een Christen. De Amerikaansche politie is druk bezig om, wat zij al eenige jaren eerder had moeten doen, de anarchisten uit hunne schuilhoeken op te jagen. Chicago, Cleveland en Paterson schijnen de broeinesten te zijn, meer nog dan New- York. Vele arrestatiën hadden reeds plaats. En gelijk in vele gevallen, is ook hier het Clierchez la femme(zoek de vrouw) weer van toepassing. Evenals twintig jaar geleden de communisten in Frankrijk door eene vrouw, door Louise Michel, werden aan gevuurd en verdorven, zoo is 't in Amerika thans een vrouw, miss Emma Goldman, die het anarchisme predikt, en door woord en pen de zielen vergiftigt. Zij telt haar jeugdige, onbezonnen, dwaashoofdige vol gelingen bij honderden; en ook Czolgosz is er een van. De politie heeft wijselijk haar en vele anderen, verdacht van samenzwering tegen het leven van den president, in arrest ge nomen. En toch reeds nu liepen geruchten van plannen om ook Mc Kinley's opvol ger Roosevelt te vermoorden Een anarchist was uit New Hamshire daartoe op reis gegaan. De gevangenis, waarin Czolgosz bewaard wordt, wordt streng bewaakt, wijl het volk hem wil lynchen. Emma Goldman is bij wijze van voorzorg naar een plaats die on bekend blijft, overgebracht. Czorgosz is naar de strafgevangenis te Erie overgebracht. William Mc Kinley stamt af van zekeren Rose, een puritein, die van Engeland naar Nederland en van daar naar Amerika trok, met een aantal zijner geloofsgenooten, om den vervolgingen te ontkomen. In 1750 vindt men zijn familie in Penn- sylvanië. Zijn vader vestigde zich in Oost Ohio. Zijn moeder was Nance Allison, een moedige, practisehe, geloovige vrouw, die het stempel van haar karakter op hare negen kinderen en vooral op William, die de zevende van de negen was, heelt afge drukt. Hij toch geleek sprekend op haar, zoo uit- als inwendig. Hij zelf werd den 29 Januari 1843 te Niles, Ohio, geboren. Het gezin vestigde zich later te Poland, waar hij op 16-jarigen leeftijd in eene Methodistengemeente open bare belijdenis deed. Zijn moeder wenschte dat hij voor ad vocaat leerde doch daar 't groote gezin het niet breed had, moest hij trachten zich zelf daartoe den weg te banen. Zoo werd hij kweekelings-onderwijzer, daarna ambtenaar bij de posterijen, ver volgens maakte hij den burgeroorlog mee en bracht het tot kapiteindaarna stu deerde hij en werd advocaat. Schoon arm, kreeg hij een rijke bankiersdochter tot vrouw. Hun huwelijk word met twee kin deren gezegend die kort na elkander stier ven, hetgeen zijn vrouw zeer aangreep, zoodat zij ook haar leven lang lijdende bleef; doch hij verzorgde haar in zijn vrijen tijd met groote liefde. Het voorbeeldig leven dier echtelingen heeft Mc Kinley een groote achting onder het volk (populariteit) bezorgd. Later werd bij gouverneur van Ohio en lid van den Senaat, waar hij zich als sterk protectionist deed kennen. Een tariefwet, door hem voorgesteld, draagt zijn naam. Geroepen tot den presidentszetel in 1896 ('t vorige jaar werd hij herkozen) bleef hij de nederige man. In de kerk was hij iederen Zondag en bewoog zich dan liefst onder de schare. Hij gebruikte geen wijn of likeuren, 0f_ schoon hij geen afschaffer was; en rookte vier sigaren daags. Als eenige uitspanning ging hij nu en dan 's avonds eenige uren mot zijn vrouw bij buren een visite maken. Zijze staatkunde droeg den stempel van den krachtigen wil van het Amerikaansche volk. Wij hebben 't nooit verheeld dat wij die staatkunde op één punt verfoeiden. Mc Kinley was imperialist. Dat wil zoggen hij wilde Amerika's gezag uitbreiden en de gobeurtenissen op Cuba en de Philip- pijnen hebben geleerd dat daarbij niet werd teruggedeinsd voor in politieken zin min der eerlijke middelen. Dat Mc Kinley ook den uitvoer van paarden en muilezels voor Engeland naar Zuid-Afrika nooit heeft belet, was ook een grief onzerzijds tegen zijne staatkunde. Doch ook hierin was hij kind van zijn tijd en misschien ook wel slaaf van de publieke moening. Amerika is het land van den dollar. Het was een droeve dag, die jongste Vrijdag. En (le indruk er van werd nog verhoogd door een onweer dat van den middag tot den avond aanhield. Nu en dan rilde de patient als er een donderslag los barstte. De ongunstige wending was zoo plotseling dat ook Mc Kinley's broeder Abner een paar uren te voren vertrokken was. De weduwe Mc Kinley ontving vele telegrammen van rouwbeklag, ook van Euro- peesche vorsten; allereerst van den Duit- schen Keizer. Het lijk van den president is heden naar Washington overgebracht, en in het Witte Huis op een paradebed geplaatst, waar velen nog een laatsten blik kwamen werpen. De begrafenis heeft Donderdag plaats to Canton. Zondagmorgen was het lijk, geëscorteerd door de leden van het Kabinet, detache menten geregelde troepen, militie en mariniers, van de woning van Milbourne, den president van de tentoonstelling, bij wien de President verpleegd werd, naar het Stadhuis overgebracht, waar het volk in den namiddag werd toegegelaten. En nu is de vice-president Roosevelt, een man van Hollandsehe afkomst, als presideut opgetreden. Hij heeft, naar de Amerikaansche wet, terstond den eed af gelegd ter plaatse waar hem de dood van den president werd aangezegd. Het was te Buffalo in de boekerij van zijn vriend Wil cox, in tegenwoordigheid van vijf ministers. De ministers zijn, op verzoek van den nieuwen president, aangebleven. Roosevelt is in 1858 te New-York gebo ren. Hij studeerde aan Haward College, waar hij veel aan geschiedkundige studiën deed en aan sport. Reeds in 1882 werd hij tot lid der wetgevende macht in den staat New-York gekozen. Ook in verschil lende andere betrekkingen bracht hem de loop der jaren, tot hij in 1898 gouverneur van den staat New-York werd, en in 1900 tot Vice-president der republiek gekozen werd. Hij zal de staatkunde van Mc Kinley on veranderd voortzetten. Hetgeen hem wel niet moeilijk zal vallen. Immers juist één dag vóór den aanslag, in de rede die Mc Kinley te Buffalo in het tentoonstellingsgebouw uitsprak, had hij verklaard in de richting van het impe rialisme en protectionisme het uiterste punt bereikt, wellicht reeds overschreden te achten. Roosevelt zal dus kunnen remmen, en tegelijk in de richting van zijn voorganger blijven. Hij heeft dat laatste beloofd, en zal, na dezen wenk van Mc Kinley, als het ware zijn politiek testament aan zijn opvolger, deze belofte gemakkelijk kunnen gestand doen. Hij is de tweede president van Holland sehe afkomst. De eerste was Marten van Baren die van 1837 tot 1841 in het Witte Huis gezeteld heeft. Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw. Afdeeling Walcheren. Vergadering op 16 September 1901. De Voorzitter de heer Gerlach van St. Joosland opent de vergadering, die door 46 leden werd bijgewoond, met een woord van dank te brengen aan allen, die tot het welslagen der tentoonstelling hebben mede gewerkt. Hij betreurt het zeer dat B. en W. van Middelburg door hunne afwezigheid zulk een pover figuur hebben gemaakt. Waren de Wethouders al door ambtsbezig heden verhinderd, de Burgemeester, naar hem is medegedeeld, heeft wel de alge- meene vergadering eenige oogenblikken bezocht, doch hield zich op den achtergrond. Die bescheidenheid des Burgemeesters vindt hij wel wat groot, vooral waar ZEA. het voorbeeld had moeten geven aan de burgerij, die veel belang heeft gesteld in de tentoon stelling. Hij uit den wensch dat het Collegie van B. en W. zich bij een volgende ge legenheid flinker zal toonen. De heer Meeuse bedankt den heer Gerlach. Hij brengt in herinnering wat deze reeds voor den Landbouw deed en nog doet en brengt hem daarvoor openlijk hulde. Zijne woorden worden met een langdurig applaus begroet. Nadat de heer Gerlach den heer Meeuse zijnen dank had gebracht, worden de no tulen der vorige zitting vastgesteld en deelt de Voorzitter mede dat bij het aftreden van den heer Sickesz door de afdeeling een telegram van hulde en dank verzon den was, waarop de heer Sickesz in een voor de afdeeling vleiend schrijven zijn dank betuigde. De ingekomen stukken worden hierop voor kennisgeving aangenomen, voor zoo ver ze boekwerken betreffen, worden ze aan de leden rondgedeeld. Het verslag der Hoofdbestuursvorgade- ring wordt uitgebracht door den heer Voor- beijtel. Hem wordt de dank der verga dering gebracht voor zijn keurig verslag. Bij monde van den heer Buteux wordt verslag gegeven omtrent den vermoedolij- ken stand der rekening van de tentoonstel ling. Deze zal waarschijnlijk goed zijn in Januari zal de rekening worden afge legd. Aan de leden der afdeeling, die op de tentoonstelling een prijs bekwamen, wor den deze onder eene hartelijke toespraak des Voorzitters uitgereikt. De heer Jan Polderdijk wijst, in ver band met de gehouden tentoonstelling, op eene lacune in art. 39 der statuten, waarom hij eene nieuwe redactie van dat artikel voorstelt, welke met applaus wordt aange nomen, en aan het Hoofdbestuur zal mede gedeeld worden. Hierna gaat de vergadering uiteen. Ned. Herv. Kerk. Tweetal te Hoogeveen J. M. Ph. Schip pers te Huizen, en J. F. v. d. Plassche te Hasselt. Beroepen te Edam, J. W. v. d. Scheer te Tiel; te Steenderen, S. Ronner te Woudsend; te Wieringerwaard, H. J. v. Veen te Berlicum; te Heemstede, G. Posthumus Meijjes te Durgerdam. Aangenomen naar Leerbroek, door J. E. v. d. Valk, cand. te Amsterdam. Bedankt voor Langerak, door J. A. Ra dix, cand. te Woerden; voor Polsbroek door W. Zijlstra te Kesteren. Ds. A. J. Roozemeijer zal D.V. 17 Nov. te Sluis intrede doen na bevestigd te zijn door zijn vader, dr. J. H. L. Roo zemeijer, van Arnhem. Morgen 17 Sept. is het 25 jaar ge leden dat ds. S. Ulfers, thans te Rotterdam, te Domburg in het ambt werd bevestigd. Hij stond vervolgens nog te Tienhoven 1880, Oldemarkt 1884, en Rotterdam 1888. Geref. Kerken. Beroepen te Reitsum, N. Y. v. Goor te Boxumte Boornbergum, D. Hoek, cand. Bedankt voor Dokkum, door J. Kok te Nijmegen; voor Langerak, door W. H. Duin te Uelsen. Prov. hlad no 84 bevat een besluit van Gedeputeerde Stalen van Zeeland omtrent de regeling der jaarwedden van de onder wijzers enz. in verband met de nieuwe bepalingen van art. 26 der wet tot regeling van het lager onderwijs. Burg. en weth. worden verzocht de rege ling van de jaarwedden bij den raad aan hangig te maken. Wanneer in een gemeente aan het hoofd der openbare lagere school geen vrije woning verschaft is of zal worden, is een raads besluit tot bepaling der vergoeding voor huishuur noodig. Voor zoover de huurwaarde van de aan het hoofd der school verschafte vrije woning gesteld is op minder dan honderd vijftig gulden, rijst de vraag, of verhooging van het bedrag niet billijk moet worden geacht. Daar, waar de huurwaarde op honderd vijftig gulden of meer is gesteld, bestaat de mogelijkheid, dat zich sedert de vast stelling van het bedrag omstandigheden hebben voorgedaan, welke thans eene her ziening wenschelijk maken. Voor zoover in eene gemeente gehuwde onderwijzers tot bijstand van het hoofd der school aanwezig zijn, die den leeftijd van acht en twintig jaren hebben bereikt, zal de aafti hen te verleenen tegemoetkoming in de huishuur moeten worden bepaald. Het verdient aanbeveling, die tegemoetko ming niet in de jaarwedde op te nemen, maar afzonderlijk te bepalen. Door burg. en weth. van Middelburg is benoemd tot tijdelijk assistent in het rechtlijnig (vak) teekenen aan de burger avondschool aldaar de heer E. A. Bouma, in de plaats van den heer Ch. Geldof, op verzoek eervol ontslagen. De Unie collecte bedroeg te Bruinisse f 126.80te 's Gravenpolder (geref. kerk) f 5.96; te Grijpskerke (id.) f 42.42'/2; te Heinkenszand (id.) f 23,64'/2te Veere(id.) f 26.36; te Hoek f 157.70. Goes. Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kennis dat de vroeger aangegeven model beerton blijft vasgesteld. Aangifte voor levering door bemiddeling van de gemeente kan geschieden tot 27 Sept. a. s. de vorige aangifte is niet geldig. Benoemd in plaats van J. M. Leempoel, tot bode bij de brandweer te Goes dhr. H. M. de Jonge. Goes. Gemeenteraadsvergadering Don derdagavond 19 Sept. 8 uur Stukken. Gemeenterekening. Vaststelling voorlijnen Westsingel en 's-Heer Hendrikskinderen- dijk. Verzaek N. de Jonge om grond in erfpacht. Voorstel B. en W. tot het uitge ven in erfpacht van grond en gebouwen van de oude school A. Begrooting Burgerl. Armbestuur en Gasthuis. Afschrijving pl. belastingen. Reclames H. O. Benoeming leden in commissiën. Verordening tot regeling van het herhalingsonder wijs en voor de Avondschool voor Ambachtslieden. Kohieren van schoolgeld school A. en E. Goes. De Burgeravondschool, die her doopt werd in Avondschool voor Ambachts lieden, omdat de leerlingen gehouden zijn een handwerk te leeren, begint heden met 77 leerlingen. Tegen het volgend seizoen treedt een reorganisatie in werking door uitbreiding van teekenonderwijs, waarvoor nu al wijzigingen zijn aangebracht om de driejarige- in een vierjarige cursus te doen veranderen. Ook zal binnenkort toch nog een driejarige herhalingsschool, of winter- cursus geopen worden, wellicht in een der lagere scholen, om jongelieden die dirict geen ambacht leeren in de gelegenheid te stellen zich 0. m. ook in het boekhouden te bekwamen. Bevorderd tot opziener der vissche- rijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen 3e klasse W. E. Beekman, thans schipper le klasse bij de visscherij-politie op die stroomen. Middelburg. Verleden Zondag is alhier, bij een handelaar in rijwielen in de Gort straat een fiets gehuurd door J. v. d. B., woonachtig te Middelburg. Dit rijwiel werd door hem verkocht te Goes, waar het door de politie is in beslag genomen. Genoemde V. d. B. is te Vlissingen gearresteerd en overgebracht naar het huis van bewaring alhier. (M. C.) Met ingang van 1 October a. s. zijn verplaatst de kommiezen bij 's rijks be lastingen F. W. Boes, le klasse, en J. Bazen, 2e klasse beiden te Schiedam, resp. naar Zierikzee en Cortgene. Met ingang 1 October a. s. benoemd tot postbode te Groede C. van Leeuwe, thans in gelijke betrekking te Schoondijke. Goes. Dr. T. S. Hofman, van het rjjks- landbouwproefstation alhier, is benoemd tot assistent aan 't R. L. Proefstation te Maastricht. Vlissingen. Gisteren herdacht het echt paar O. J. Bekker, stads-muziekmeester, en mej. H. Siegers zijn 65 jarige echtver- eeniging. Verplaatst met ingang van 16 Sept. bij de directe belastingen de kommies 3e klasse D. Peselder van de Amb. recherche 2e afdeeling naar Rotterdam en J. F. Thomson, id. id. Hansweert (tijd.) naar Amb. recherche, 2e afd. Hoedekenskerke. In deze gemeente heeft zich een geval van typhus voorge daan. Krabbendijke. Een schooljongen, die Zaterdag tegen den avond aan een hek (tuintje) voor aan de straat speelde, viel voorover en brak den rechterarm aan de elleboog. Ierseke. Raadsvergadering van Vrijdag jl« In deze vergadering werden behandeld adressen om afschrijving van hondenbe lasting, schoolgeld en (in geheime zitting) van hoofdelijken omslag. De rekening en de begrooting van het Burg. Armbest. werden den raad aange boden, alsmede de begrooting der gemeente, welke laatste een eind cijfer van f31003,754 aanwees. Van het Burg. Armbest. was nog inge komen een verzoek om in de instructie van den gemeente-geneesheer de bepaling in te lasscheo, dat hij verplicht zal zijn tot kostelooze geneeskundige behandeling van den concierge van het Armhuis en diens vrouw. B. en W. adviseerden, niet op dit ver zoek in te gaan, omdat het een uitbreiding van de verplichtingen des geneesheers in zich sluit, waartoe deze volgens zijne aan stelling niet verplicht is. Alleen bij ver wisseling van geneesheer zou het verzoek in aanmerking kunnen komen. De raad vereenigde zich met die ziens wijze. Bij de laatste rondvraag vestigde dhr. Sauer de aandacht van B. en W. op het feit, dat er deze week aan het haventje op den Dam draineerbuizen gelost zijn ten behoeve van den Molenpolderbestuur. Als dit geschied is met de bedoeling het be talen van haven- en kaaigeld te ontgaan, dan zou hij dit zeer afkeuren, terwijl het ook in 't nadeel van de gemeente zou zijn. Bedoeld haventje is indertijd aangelegd door de firma's Wed. Kakebeeke en De Groot Bolier, en deze hebben daar vrij dom van havenrechten verkregen, doch, naar dhr. Sauer meende, alleen voor zaken, die voor de oestercultuur moeten dienen. De Molenpolder mocht daar niet lossen zon der havengeld aan de gemeente te betalen. De voorz. (de burgemeester) kende de bewoordingen van de vergunning aan de genoemde firma's niet, maar hij betwijfelde of de gemeente daar wel recht kon doen gelden. Bovendien de polders waren vrij van havengeld. De heer Sauer vei zocht dringend, dat in het belang der gemeente zou onderzocht wordeD, hoever de rechten der firma's gaan. En wat den vrijdom van havengeld voor de polderbesturen betrof, dit gold alleen voor materiëel voor de oeververdediging. De voorz. ontraadde het onderzoek, hij verwachtte er geen vrucht van, doch enkele leden schaarden zich aan de zijde van den heer Sauer en meenden ook, dat van dat lossen en laden op den dam als dat vrij

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 2