NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND, No. 184.1901 Donderdag 12 September. 15e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Buitenland. Gemengde Berichten. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN i elkbn MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij, die zich abonneeren op deze courant met het nieuwe kwartaal, dat den len October begint, ontvangen de van af 1 September verschijnende nummers gratis. 11 September 1901. Wet op den Leerplicht. Uit de vergaderingen der Commissie tot Wering van Schoolverzuim te Donkerbroek. n. Willemsen treedt de vergaderzaal binnen. Voorz. Willemsen, wat is de oorzaak, dat je jongen niet getrouw de school be zoekt. W. Geldgebrek, meneer Dit klinkt brutaal, zal de lezer zeggen, maar toch was het niet waar. W. keek, terwijl hij antwoordde de heeren der Com missie aan met een halfguitigen blik, alsof hij zeggen wilde nu kan 'k zeker wel heen gaan V. Dat 's een lastig gebrek, W. W. Ja, meneer, een lastig gebrek, een lastig gebrek. V. Hoeveel kinderen heb je, W W. Negen, meneer 1 V. Maar negen W. Ja, meneer, negen maar. Op z'n boersch gezegdze vreten de ooren van je kop Lid. Hoe oud is 't jongste kind, W W. Zes jaar, meneer L. Dus je raakt toch zachtjes aan uit de kinderen. W. Ja, zachtjes aan d'r in en zachtjes aan d'r uit. En als je dan nog zoo ge lukkig bent als ik De jongen van Jansen is afgekeurd en de mijne moet er voorop. V. Heb je ook groote dochters, die gaan werken W. Ja meneer, drie liefst, maar die dienen. V. Maar is 't onvermijdelijk noodig om dien jongen thuis te houden W. Ja, meneer. Ik zal u eens wat zeg gen, meneer. Nu is m'n eene jongen in dienst. Die verdiende f6 in de week en Cornells zal 'k maar zeggen, kan f2,40 verdienen. Das de helft van m'n inkom sten zijn weg. Lid. Ja, maar je vergeet je drie doch ters W., die drie groote dochters W. Ja, meneer, maar dat zal ik u ook eens zeggen. Die dochters dienen en als ik nu in den zomer begin aan wat zij ver dienen, dan heb ik in den winter niets om van te leven. En als ik nu dien jongen had thuis gehouden, dan was Cornelisschool- gekomen. Dat is waar, heeren, want ik kom hier voor de waarheid. En als 'k 't altijd had bij kunnen bren gen, dan had het ook nog wel geschikt. Maar toen ze klein waren, kon ik dat.niet en nu moet ik het ophalen. De heeren kunnen niet zeggen je kunt het hier of daar gaan halen. V. En wat is nu je voornemen, W. Want jë kent de Wet! W. Meneer, net zoo lang m'n jongen laten werken, tot November toe. 't Eene is dienstplicht, 't andere leerplicht. Maar mijn plicht is te zorgen als vader, dat m'n kinderen kleeren en eten hebben. V. Dan hebben wij met W. afgehandeld of heeft iemand van de Heeren nog iets te zeggen Niemand dan kun je heen gaan, W. W. Goeien avond, Heeren Twee uitersten In de Nieuwe Meerbode leest men het volgende »We vestigen de aandacht op de wet houders benoeming te Haarlemmermeer op Dinsdag 3 Sept. Van de 15 uitgebrachte stemmen werden 12 uitgebracht op den aftredenden liberalen wethouder, 1 op den heer Evelein en 1 op den heer Timmermans, terwijl één stembriefje blanco werd inge leverd. Dus werd niet een stem op een an tirevolutionair uitgebracht. Is het dan met het gehalte onzer raadsleden zoo droevig gesteld, dat niet één hunner zelfs in aan merking zou kunnen komen, om den va- canten wethouderszetel in te nemen j>Men weet wel beter. Al onze antir. raads leden oordeeldén het dus raadzaam, dat de meerderheid van het dagelijkseh bestuur li beraal bleef. En dat nog wel, niettegen staande de liberale partij in Haarlemmer meer veel zwakker is dan de onze." Terecht vraagt het blad, wat den kiezers, indien men zoo handelt, al hun loopen en draven naar de stembus baat. Het is nog^eene nawerking van het ge lukkig wegstervende denkbeeld, alsof alleen het ^denkend deel" geschikt ware voor zulke postjes Maar niets is minder waar dan dat. Ook menschen, die niet liberaal zijn, kunnen regeeren. De voorbeelden zijn gelukkig in onze provincie ruimschoots voor 't grij pen om dat te bewijzen. Denk aan onze Provinciale Staten, aan onze Anti-Revolu tionaire burgemeesters, wethouders, gemeen teraadsleden. Door de ervaring geleerd, dat onze man nen nog zoo kwaad niet zijn op 't stuk van 't besturen, zou men echter in een ander, even gevaarlijk uiterste kunnen ver vallen n.l. om alles, wat niet streng Anti- Revolutionair is, te weren uit ambten en bedieningen. Men zij voorzichtig en ver- mijde zelfs allen schijn des kwaads. En bedenke men toch steeds, dat de Anti-Re volutionaire partij geen kerkelijke partij is. Wars van alle kerkisme zij onze leus. Recht voor allen. Iedere partij heeft een onbetwistbaar recht op evenredige verte genwoordiging. Ook in dezen geldt »in omnibus rebus modus tenendus est" d. i. »in alle zaken moet maat gehouden worden." Het Handelsblad schreef Maandag naar aanleiding van een der laatste besluiten van Kitchener het volgende over de „Schen- Britsche regeering, Britsche aristocratie en Britsche Jingo-pers verontschuldigen elke wreedheid, hoe grof ook, tegen de kleine heldenschaar in Zuid-Afrika gepleegd, met het spreekwoord „oorlog is oorlog!" Het is alsof spreekwoorden bedacht zijn om lieden, die geen goede argumenten hebben, uit den brand te helpen! Laat ons hooren welke woorden Plutar- clius aanhaalt van den edelen Romein Ca- millus „Voorzeker oorlog is oorlog, een kwaad ietsmaar onder moedige mannen is er een oorlogswet van kracht, gelijk er een vrede wet gehoorzaamd wordt". Doch de Britten, die, telkens als Russen, Franschen en Duitschers oorlog voeren, op treden als de deugdzame catechiseermeesters der wereld, breken „de oorlogswet die onder moedige mannen van kracht is", zoo dra zij zelve er iets door kunnen winnen. „Oh, Ie brave homme!" gelijk het in zekere comedie luidt. De laatste lafhartige misdaad van het Britsche legerbestuur wordt ons vanochtend door Reuter medegedeeld: „Om aanvallen op tremen te voorkomen zijn de voornaamste burgers van Pretoria aan gewezen om bij beurten op de treinen de reis mede ie maken." Wat dit beteekent kan een vergelijking duidelijk maken. In den oorlog, die eens tegen Engeland zal uitbarsten, matigt Engeland zich door deze daad het recht aan om zijn oorlogs schepen tegen vijandelijke torpedo's te beschermen door Fransche of Russische krijgsgevangenen op die schepen te plaatsen. Willen Frankrijk en Rusland geen „prece denten van oorlogsrecht" laten scheppen, dan moeten ze nu, bijtijds protesteeren!'' Er is geen onderscheid hoegenaamd tus- schen aanvallen met dynamiet op gepant serde treinen, die troepen en ammunitie vervoeren, en aanvallen van torpedo's op gepantserde schepen. De laatste aanvallen zijn alleen veel moorddadiger. Een bevelhebber heeft den plicht den toevoer van troepen en krijgsvoorraad door den vijand te beletten dat de Engel- schen de treinen pantseren, is een bewijs dat ze die aanvallen natuurlijk vinden. Hoe ter wereld kan Engeland dan de nieuwe misdaad om zijn troepen achter gijzelaars en gevangenen te verstoppen, goed praten Vallen de Britsche generaals geen kon vooien van Boeren aan, waarbij een Brit sche overmacht tien Boeren doodschiet tegen één die gewond wordt of zich over geeft Wij klagen Engeland voor de rechtbank der volken aan wegens een nieuwe mis daad, een nieuwe schending van het oor logsrecht. De Imperialistische pers vergoelijkt al die misdaden door met zorg de een of andere wreedheid begaan in 1870 of in den Amerikaanschen burgeroorlog aan te halen als een verontschuldiging neen, als een bezielend voorbeeld. Welk een verblinding om het voorbeeld te verwaarloozen van het edelst model van allen, Engeland's ouden bondgenoot, den Sultan van Turkije! Welk een bezieling geeft het Turksche voorbeeld in Armenie den Engelschen! Opmerkelijk is dat de Britten in hun koortsachtigen drift om den oorlog te ein digen ze weten hoe in het Oosten de wolken samentrekken den bijstand heb ben ingeroepen van Sherlock Holmes. Gelijk altijd is de Times voorbereider van wat niet te verdedigen is, van Jame son's rooverinval, van den oorlog tegen vrouwen en kinderen en nn van het laf hartig schuilen achter gijzelaars. En daartoe gaf het blad Vrijdag het woord aan dr. Conan Doyle. En de vader van Sherlock Holmes schreef: »Men plaatse een kolenwagen vol on verzoenlijke Boeren achter elke locomotief welke door een gevaarlijk deel van het land rijdt". Bravo! Een geniale boeven-jagers inval! Leve de oorlog van den detective! En onmiddellijk besluit de Britsche regeering dan ook het gemeene middel toe te passen. De Boeren krijgen thans het recht hun gevangenen voor zich uit te drijven, om er op Britsch voorbeeld achter te schui len achter koppen in plaats van ach ter kopjes. Doch de Boeren zijn gentlemen van natuur en zullen dit niet doen. Volgen echter alle legers in het vervolg Engeland's voorbeeld, dan heeft dit één goed gevolg: de oorlog wordt onmogelijk. Achter een levend, trillend schild van gevangen grijsaards, vrouwen en kinderen hebben de helden der toekomst slechts op te rukken om allen onaantastbaar te blijven. Doch wat kunnen TimesConaD Doyle en volgzame regeering antwoorden op ons argument In een volgenden oorlog hebben Franschen en Russen het recht door Britsche gevangenen hun gepantserde schepen te beschermen tegen Britsche torpedo's Zij komen al. Het hoofdbestuur van de Vereeniging van hoofden scholen heeft het volgende adres verzonden aan den minister van binnenlandsche zaken dat de Wet tot regeling van den leer plicht aan de hoofden van scholen veel administratief werk heeft bezorgd; dat een groot gedeelte dier administratie aan het doel der Wet beteugeling van het ongeoorloofd schoolverzuim, geheel vreemd is; dat afdoende vereenvoudiging dier admi nistratie niet mogelijk is zonder wijziging van enkele bepalingen der Wet; dat wel is waar de wet nog slechts korten tijd in werking is, doch dat ten aanzien van het bovengenoemde reeds ge noeg ervaring is verkregen; waarom het hoofdbestuur voornoemd Uwe Excellentie eerbiedig verzoekt het daarheen te leiden, dat in de wet tot rege ling van den leerplicht de volgende wijzi gingen betreffende het administratief werk der hoofden van scholen worden gebracht lo. in de mededeeling, die volgens art. 19 4e lid wekelijks aan den arrondisse- ments-schoolopziener moet worden gedaan van de in de afgeloopen week gemaakte aanteekeningen van verzuim lijst model D. worde voortaan alleen van de onge oorloofde verzuimen melding gemaakt; 2o. de verzuimde schooltijden, vallende onder de rubrieken gewettigdmet verlof en verschoonbaar geacht worden eens per maand in totaalcijfers aan de arrondis- sements-sehoolopziener opgegeven 3o. de onderscheiding, in art. 16 der wet gemaakt, in schoolverzuim met verlof en schoolverzuim dat door het hoofd der school verschoonbaar geacht wordt, vervalle bij de invulling der verzuimlijsten. 4o. in art. 19 le lid worde niet meer voorgeschreven, dat de daar bedoelde lijst lijst model C in dubbel moot worden opgemaakthet hoofd der school worde alleen verplicht zulk een lijst op te maken voor den arrondissements-schoolopziener. Ditmaal valt er bijzonder weinig nieuws te vermelden uit Zuid-Afrika. Zeker geen slecht teeken. Slechts enkele telegrammen worden door den censor doorgelaten. Ze bevatten niets dan verontschuldigingen voor de mislukking van Kitchener's bedreigingen. De manschappen zouden zich wel willen overgeven, maar de aanvoerders houden het tegen. De aanvoerders bedreigen alle burgers, die van overgave spreken, met onmiddel lijke arrestatie en verbeurdverklaring van hun vee en havo. Wat zullen de Jingo's in Engeland zelve nu wel van die berichten denken? En wat van het volgende, dat uit Bar- berton, het Oostelijk deel van Transvaal, geseind wordt? Een Engelsche luitenant Lauder is met een klein geleide onder de witte vlag naar de Komati-vallei getrok ken, waar een tamelijk groot commando onder de Lange en Viljoen stond. Zeer vriendelijk werden de Engelsehen door de Boerenaanvoerders ontvangen en brachten den nacht in het Boerenkamp door Maar er volgde geen overgave. Volgens de Daily Mail moeten nog 9 gewonde Boeren gestorven zijn van Lotters commando, dat in de Kaapkolonie gevan gen is genomen, waardoor het aantal dooden 21 wordt. De N. R. Ct. heeft inzage gehad van een aantrekkelijker! brief van dankbetui ging van zekeren D. N. Venter, krijgsge vangene in Portugal, ontvangen door zus ter Adr. E. Schipper te Rotterdam. Hij eindigt zijn schrijven met het volgend hartroerend verzoek „Maar nog tans wensen wij nog iets te vragen indien mogelijk is. Die vraag is waarde Heeren en Predikanten, wij ver langen tans zooveel om een Herder, daar wij hier zijn als hulpbehoevende schapen, die zoDder Herder zijn, en door de wolven kan verslonden worden. In der tijd toen ons de Eerwaarde Achtbare Leeraar G. J. Hugo bezoek was gebreng gedurende eenige weken, toen was het een zegen voor meer dan één ziel. Maar nu is het zoo treurig alsof wij Veriatenen zijn, zonder Herdersbe- zoek, en wij gevoelen ons zoo neergeslagen. Want het is gedurig een geval, dat als een getal schapen zonder herder is, dat de wildgedierte nu en dan een wegrukt. Er is ook nog vele zielen die er behoefte aan heeft aan een Herder. In onze zaak moet geleden worden en hoe kan ons dat zonder de troostredenen eens Herders, en de genade Gods?" Dr. Krause, die verleden week uit Londen is gevangen genomen, verscheen Dinsdag weer voor den rechter. Hij wordt beschul digd van hoogverraad en aanhitsing tot moord. Er werd verlenging der hechtenis aan gevraagd, deze stond de rechter natuur lijk toe. De Aanslag. Van verschillende zijden wordtin Amerika geklaagd over onvoldoende politiemaat regelen voor de veiligheid van President Mac Kinley. Volgens the Qlobe was de politie gewaar schuwd en Donderdag werden er buiten gewone maatregelen genomen. Het rijtuig van den President werd door een geheel cordon van politie bewaakt en nergens kofl iemand den President nabij komen. Maar Vrijdag was dit anders en ieder die er fatsoenlijk uitzag werd bij de receptie van Mc Kinley toegelaten en kon hem de hand drukken. Volgens anderen had de President zelf de in zijn oog overdreven voorzorgsmaat regelen van de hand gewezen. Hij had volkomen vertrouwen, zeide hij, in het Amerikaansche volk, dat te verstandig en te goed was, om het hoofd van den Staat eenig kwaad te doen. Mevrouw Mac Kinley, wier gezondheid zeer zwak is, vooral na den dood van hare beide kinderen, heeft den schok der tijding van den aanslag boven verwachting goed verdragen. Czolgosz, de bedrijver van den aanslag, stond den morgen daarna vroeg op en ontbeet flink. Hij heeft plotselinge zenuwaanvallen en poogt, wanneer men hem wat vraagt het antwoord te ontwijken. De politie slaagde er niet in omtrent hem of zijne geschiedenis veel naders te vernemen. Hij is ongehuwd, heeft zeven broeders en twee zusters in Cleveland. Kor ten tijd werkte hij aan eene fabriek van ijzerdraad te New-York in Ohio. De woede van het publiek na de daad was zoo groot, dat soldaten en politieagenten een sterk cordon om den moordenaar moesten vormen en herhaalde malen het publiek afslaan, eer men hem in een rijtuig kon brengen. Men wierp zich voor de hoofden der paarden en hield de wielen vast. Wan hopig vechtende bereikte de politie eindelijk het hoofdbureau, na een uur zich door de menigte heengeworsteld te hebben. 10.000 mannen en vrouwen verdrongen zich om het politiebureau en half omdat een leider ontbrak, en half op de verklaring van den commissaris, dat de President niet doodelijk getroffen was, kon een stormloop op het bureau door de verbitterde menigte voor komen worden. De toestand van den President wordt over 't algemeen als vrij gunstig beschouwd. Toch is Mac Kinley nog niet buiten gevaar. Ieder oogenblik kunnen zich onvoorziene omstandigheden voordoen. Maandag vroeg de President om couranten en nu en dan spreekt hij over verschillende zaken. Dit kan hem moeilijk worden belet, hoewel het gevaarlijk is. Dagelijks hebben op verschillende plaatsen arrestaties plaats van anarchisten. Er zijn er genoeg in Amerika. Men spreekt van 100.000. Een gevangen genomen anarchist, Antonio Meggio, moet voorspeld hebben, dat Mac. Kinley voor den len Sept. ver moord zou worden en dat Keizer Wilhelm daarna aan de beurt zou komen. De minister van binnenlandsche zaken, dr. Kuyper, begaf zich Dinsdagochtend naar het Loo, ter audiëntie bij H. M. de Koningin.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1