NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 183.1901 Dinsdag 10 September 15e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH grootheid en val. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Ommekeer in de Politiek. 5 FEUILLETON. Buitenland. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij, die zich abonneeren op deze courant met het nieuwe kwartaal, dat den len October begint, ontvangen de van af 1 September verschijnende nummers gratis. Onder dit opschrift en het motto Ge rechtigheid verhoogt een volk" vinden wij in De Telegraaf een artikelenreeks van den heer Bosch Bruist. Wij ontleenen er 't onderstaande aan. «Gerechtigheid verhoogt een Volk." VII {Slot). In ons laatste artikel hebben wij in het kort de bescherming van de binnenlandsche nijverheid besproken, en verder aangetoond, terwijl deze met den landbouw zoo goed als onbeschermd is, dat de groothandel of liever het zoogenaamd vrij ruilverkeer met milde hand uit 's Rijks Schatkist wordt gesteund, alles ten koste van de geheele gemeenschap minus de groothandelaren, de industrieelen voor het buitenland werkend, de geldinstituten en de ambtenaren. We hopen dat de meerderheid van het nieuwe Parlement, getrouw aan hare ge dane beloften, een anderen weg zal inslaan en door eene matige bescherming zoowel van den landbouw als de binnenlandsche nijvorheid en de daardoor te ontstane meer dere vraag naar arbeidskracht de welvaart van het algemeen zal doen herleven dat verder geen speculatief werk als het droog maken der Zuiderzee worde ondernomen, lo. wijl daardoor de penningen der belas tingschuldigen worden in de waagschaal gesteld; 2o. de particuliere belangen van visschers en anderen onnoodig worden aan getast 3o. daar, wijl er in ons land nog meer dan 500,000 hectaren grond onbe bouwd zijn, er nog geen beboefte aan land bestaat; 4o. daar door die droogmaking niet dan zeer ongezonde polders zullen ontstaan, waarvan de productiviteit in ver band met de poiderlasten hoogstwaarschijn lijk teleurstellingen zoude opleveren, en 5o. wat wel het zwaarst weegt, het corps van polderwerkers noodeloos met duizenden zoude worden vermeerderd, die, gerecru- teerd uit de oppassende arbeiders ten plat- telande, na afloop van het werk zieh zullen gewend hebben aan het gebruik niet alleen, doch zelfs aan een onmatig gebruik van sterken drank en als werkloozen zullen rondslenteren. Dat zij verder niet zullen medewerken, als het nu aftredend parlement en minis terie, om de middenklasse waartoe men veilig den eigen geërfden boer en pachter kan rekenen dood te drukken tusschen den kapitalist en den arbeider. Dit toch is volgens het getuigenis van den sociaal- democratischen candidaat der Tweede Ka mer Mr. M. Mendels inderdaad de bedoe ling blijkens zijne verkiezingsrede den llen Juli 1901 te Zwolle gehouden. Naar aan leiding toch eener opmerking van den heer Van Vlaardingen «dat de middenstand er volgens hem nog "veel slechter aan toe is, dan de arbeiders. (Schetsen uit het leven van Napoleon IJ Een vorige maal zagen wij Napoleon een paar uren dienst doen als kanonnier, ter oorzake van het sneuvelen van een zijner manschappen. Meent echter niet, vrienden dat hij in ,jje j.wee weI1 zjjn taak ajs ataljonschef geheel vergat. Niets ontging Zljn oog. Zoo zag hij op een verwijderd Punt een afdeelingtroepen die nadere bevelen oodig had. Hij riep daarom een onder- >cier, wien hg de hevelen liet opschrijven. h 3f6I1f i man Sedaan ^ad> wilde hg hem 6 stuk ter teekening voorleggen, toen er 6011 kogel tusschen hem en Bonaparte >f zand rolde, zoodat het zand hem gezicht en op het papier spatte. De in on- »Deze stand toch zit tusschen kapitaal en «arbeid in, en wordt van weerskanten ge- «drukt. En de candidaten van de arbei- «ders spreken daar nooit over, maar «dansen op de schouders van de arbeiders «de Kamer binnen", kreeg deze van den heer Mendels ten antwoord «De middenstand moet verdwgnen in deze «maatschappg. Dat ligt in de lgn van het «tegenwoordig productiestelsel. Maar dat «een arbeider zieh daar niet druk over «maakt spreekt van zelf." Is er ooit cynischer over het to le ot nor to le, het zgn of niet te zgn van eene geheele klasse gesproken en nog wel van eene klasse die verreweg het grootste deel van het land uitmaakt Doch wat kan men beter verwachten van eene fractie, die slechts de belangen wil behartigen van een enkele klasse, namelgk den goed betaalden arbei dersstand, en het proletariaat wil afschepen met een armenwet of bedeeling door den staat. Voorwaar eene verheven Staatkunde. De Staatkunde, ook door dit ministerie gesteund, zal en moet er ten slotte toe leiden, dat na een eventueel verdwgnen van den middenstand, een bloedige strgd ontstaat tusschen den arbeider en den ka pitalist, waarvan de weerga tot nog toe niet is gezien. "We mogen echter vertrou wen nu de eminent geleerde, helder ziende, praetisch ontwikkelde en onbekrompene dr. A. Kuyper, schrgver van «Souvereiniteit in eigen kring" en van «Het sociale vraag stuk en de Christelgke Religie" belast is met het vormen van een ministerie, dit ministerie de nieuwe Kamer zal weten te leiden tot waarachtig liberalisme, dat wil zeggen een edel, onbevangen, onpartgdig en vrg zinnig bestuur. Een liberalisme dat door den helaas nog te vroeg gestorven «great old man" Glad stone, steeds tot geluk der Engelsche natie, in het parlement is voorgestaan. Mogen we in dr. A. Kuyper dien onver- geetlgken Staatsman in ons land zien her leven, dan zal de gelukkige toestand in ons land geboren worden, waarvan in figuurlgken zin kan gezegd worden dat de wapenen verroest zgn en het kouter ge polijst. 9 September 1901. Een pendant. 1861. 1901. De Arnhemsche Courant schreef veertig jaar geleden omtrent Groen en onze antir. partg. De antirevolutionaire partij kunnen wij, na dat zij haar hoofd (mr. Groen van Prinsterer) verloren heeft en haar orgaan (de Nederlander) te niet is gegaan, niets anders dan voor me morie vermelden. Deze partij bestaat meer in herinnering dan in werkelijkheid. Hare vertegenwoordigers in de Kamer zitten daar, als de laatste van een uitstervend geslacht. Zij schijnen alleen te spreken en te stemmen om de familie-over leveringen in eere te houden. Thans schrgft datzelfde blad: Als dr. Kuyper daar op het welbekende torentje (departement van Binnenlandsche Za- derofflcier nam bedaard zgn chaco af en zeide lachend: »Ik ben dien kogel zeer verplicht. Hg bespaart mg de moeite het geschrift met zand droog te maken." Zulk een bewgs van koelbloedigheid was naar Napoleons zin. «Hoe heet gg vroeg hg aan den ser geant. «Junot;" luidde 't antwoord. «En wie zal nu die order overbrengen «Natuurrijk ik, burger kapitein" ant woordde Junot. «Goed. Van nu af zgt gg officier, en ik zal uw patent door den generaal laten in vullen En sinds dien tijd waren Junot en Bona parte de beste vrienden. Van Junot en diens krggsverrichtingen in Spanje zullen wg later meer vernefhen. ken), waar Thorbeck's schim nog rondzweeft, plaats neemt en den blik naar buiten slaat, dan zal hij het oog wel eens laten rusten op die statige woning, slechts enkele schreden verwijderd, waar Thorbecke's oude vriend, mr. Groen van Prinsterer, tot 't einde zijner dagen huisde. Er was een tijd, dat Groen niet zonder bitterheid over „de nauwelijks aan gehoorde klachten" sprak, die hij uit dwang van consciëntie in de Kamer deed hooren. Nu zetelt de man, door hemzelf als zijn op volger aan 't hoofd zijner geestverwanten ge steld, als de leidende staatsman van Nederland op het klassieke Binnenhof." Onnoodig te zeggen dat de Graafschapper naar aanleiding van deze twee zoo geheel verschillende uitspraken 9en hartig woordje zegten vraagtwelke partg is nader aan do verdwgning, de liberale of de antire volutionaire? Droevig nieuws bracht de Telegraaf ons Zaterdag. Twee Jobstijdingen tegelijk. Na de verblijdende berichten van de laatste weken rekenden we er allerminst op, dat de Boeren zulk een ernstig verlies zouden rijden. Ja, 't is een ernstig verlies, de gevangenneming van Lotters commando in de Kaapkolonie. Doch geen verlies, waar mee de zaak der Boeren staat of valt. Lotters commando, ruim 130 man sterk, is door Scobell overrompeld met een ont zettende overmacht van keurtroepen be staande uit lanciers, Kaapsche bereden jagers, Kaapsche rijdende koninklgke ar tillerie, wielrijders en genie. En tegen die overmacht hield Lotter den ongelijken strijd vol, tot de helft zijner Burgers dood of gewond was. Kitchener seint van 19 dooden en 52 gewonden. En onder de dooden de gebroeders Yorster, zeer ge vreesde Kaapsche rebellen. De niet ge kwetsten zijn gevangen genomen, doch 19 wisten te ontsnappen. 't Is niet te verwonderen, dat Kitchener zich heeft gehaast om deze kleine over winning naar Londen te seinen, waar men zich uitermate verblijdt. Wellicht denkt men nu, dat alle commando's in de Kaap kolonie dit lot treffen zal. We hopen en gelooven dit laatste niet; integendeel de Burgers zullen waakzamer worden en met meer kracht optreden om hun gevallen broeders in den heiligen strijd te wreken. Generaal Botha moet aan al de Boeren aanvoerders een nieuw veldtochtplan heb ben voorgesteld. Dezen hebben dat reeds aangenomen. Men zou op verschillende punten in den Oranje-Vrijstaat, in de Kaap kolonie en Natal een krachtigen aanval doen om Kitchener te nopen de sterkte van het Britsche leger in Transvaal te ver minderen. De tweede Jobstijding is de aanslag op het leven van Mac Kinley, den president der Vereenigde Staten van Noord-Amerika. President Mac Kinley bezocht verleden week de tentoonstelling te Buffalo en hield daar Donderdag eene groote redevoering, Nog dienzelden dag word Toulon ver overd, Frankrijk was in verbazing, Europa stond verplet. Napoleon werd benoemd tot divisie-generaal. Na nog eenige gelukkige krijgsbedrijven werd hij dank zij den val van Robespierre en de optreding van een nieuw bestuur, reeds in het volgende jaar uit het leger teruggeroepen en ontslagen, zoodat de eer zuchtige man tot een ellendig nietsdoen ge doemd, in een toestand van somberheid en droefgeestigheid verviel, die hij niet verloor, alsvorens hij in eer en rang hersteld was geworden. Dit laatste geschiedde in 1795, met den val der Jacobijnen, het overschot van Robespierre's getrouwen. Bij een hun ner vervoegde zieh Napoleon om een nieuwe aanstelling. «Gij zijt te jong om aan het hoofd van een leger te staan" werd hem schamper toegevoegd. Doch Napoleon ant- waarin hij breed uitweidde over den groei en bloei van handel en nijverheid, maar tevens zijne plannen blootlegde voor de „toekomstDaar nadert hem Vrijdag in een der gebouwen een als heer gekleed persoon, die hem beleefd de rechterhand drukt en tegelijk met zijn linker van onder een doek 2 schoten op den President lost. Afschuwelijk, weerzinwekkend bedrijf! In minder dan geen tijd is de laffe sluip moordenaar door een detective besprongen, die hem op den grond houdt, moedig ge holpen door een twintigtal anderen. Als de moordenaar overeind staat, blijkt zijn ge laat met bloed bedekt. Men voert hem naar de gevangenis, waar hij toont vol komen bij zijn verstand te zijn en niet het minste berouw te hebben over zijn Judas- achtige schanddaad. De moordenaar, een anarchist, is van Duitscbe afkomst, maar is in Amerika geboren. Men vermoedt, dat er een samenzwering heeft bestaan. In verband daarmee hebben arrestaties plaats gehad in Chicago. En de President? Na de schoten vroeg Mac Kinley aan een detective, of hij ge wond was. Deze die des Presidents kleeren losmaakte en bloed zag, antwoordde: „Ik geloof van ja", president. Met een auto- mibile-brancard, op de tentoonstelling aan wezig, naar een zijner vrienden vervoerd, werd hij onderzocht. Het bleek, dat beide schoten getroffen hadden; de eerste kogel was in 't borstbeen blijven zitten en kon spoedig worden verwijderd. De 2de kogel had ernstiger gewond; door de beide maag wanden heen was hij gedrongen en was eindelijk in de spieren van den rug blijven steken. Gelukkig ziju noch de nieren, noch de ingewanden beschadigd. Luidden de eerste berichten weinig moedgevend, de latere geven hoop op herstel. De Pre sident brengt zijne nachten rustig door en heeft geen hooge temperatuur, ziju pols blijft goed. Mac Kinley heeft een krachtig gestel. Zaterdagmiddag nuttigde hij reeds wat vloeibaar voedsel. Er is dus veel kans, dat de President herstelt en dat hem niet hetzelfde lot wedervaart als twee zijner voorgangers Lincoln en Garfield, die beiden door de hand eens sluipmoordenaars vielen. De vice-president Roosevelt is onverwijld naar Buffalo vertrokken en moet volgens de wet thans het presidentschap waarnemen. Het spreekt van zelf, dat niet alleen in Amerika maar ook in Europa met afschuw over dezen moordaanslag wordt geschreven en gesproken. Paul Kruger zond een tele gram van deelneming, terwijl de minister van Buitenl. Zaken, Baron Melvil van Lijnden, een persoonlijk bezoek bracht bij den Amerikaanschen gezant. Het is bekend, dat Mac Kinley zijne bemiddeling heeft aangeboden in den Zuid- Afrikaanschen oorlog, maar dat Engeland van geen tusschenbeide treden wilde weten. "Was Mac Kinley blijven aandringen, dan zou dit wellicht een oorlog ten gevolge gehad hebben. Generaal Spruyt. Dr. Bierens de Haan schrijft aan de N. It. C.: woordde: «Ik kom van het slagveld en daar wordt men spoedig oud." Toch zou hij niet zoo spoedig in eere hersteld zijn geworden als er te Parijs niet dingen gebeurd waren, die daartoe hadden meegewerkt. De koningsgezinden trachtten het volk te doen gelooven, dat eerst met de terug komst der Bourbons de rust m Frankrijk zou hersteld zijn. Om deze onruststokers onder den duim te houden, gaf de Conventie aan het volk in de voorsteden de wapenen in de hand, een maatregel, die later bleek al zeer onverstandig te zijn. Een nieuwe constitutie (grondwet) door den bekwamen abt Sieyes ontworpen werd aan de stemming van het Fransche volk onderwopen. Alleen Parijs verklaarde zich er tegen. Het volk riep gewapende kies colleges bijeen om een nieuwe conventie «Het bericht schijnt, helaas, bevestigd dat generaal Cornelis Spruyt eenigen tijd geleden gesneuveld is. In hem verliezen de Boeren een hunner edelste figuren46 jaar oud, van Hollandsche grootouders, bekwaam, voorzichtig en onvermoeid aan voerder, geestdriftig patriot, een man die door zijne roerende, vurige welsprekend heid en onverzettelijk geloof in de toe komst van zijn volk den zwakken moed wist in te blazen, die zijn dapperen leidde in 't gevecht en voorging bij den aanval. Sinds een jaar vóór den oorlog veldkoruet van Heidelbergdorp, nam hij krachtig deel aan den veldtocht in Natal, o. a. bij de bestorming van Platrand bij Ladysmith op 6 Januari 1900. Na Weilbach's verraad in December reeds commandant geworden, reed hij later bij de pogingen van Christi- aan de Wet tot ontzet van Piet Cronjé bij. Modderrivier in Februari 's nachts door een misverstand naar de plaats die door de Engelschen was bezet, en waar eenige uren te voren zijn lager had gestaan; krijgsgevangen gemaakt met zijn adjudant Brink (die later op hoogst avontuurlijke wijze uit Simonsbaai wist te ontsnappen), werd hij, aan handen en voeten geboeid, in een goederentrein naar de Aar vervoerd van de dronkenschap van 't Engelsche escorte maakte hij in den nacht gebruik door zich in volle vaart geboeid uit den trein te werpen, merkwaardigerwijze slechts ten koste van lichte verwondingen". In vijf dagen bereikte hij, uitgehongerd, te voet door 't bezette gebied weder onze linies bij Colesburg. Toen ik hem eens vroeg, waarom hij dit waagstuk aangedurfd had, antwoordde hij eenvoudig«Ik be greep, dat ik, eenmaal in gevangenschap, niets meer voor mijn land kon doenwel licht kon ik er 't leven afbrengen, en dus sprong ik uit den trein. In den slag bij Dalmanutha, 2527 Augustus 1900, reeds waarnemend vecht generaal voor Piet Vilj oen, die de taak boven zijn veldheerskracht achtte en be dankt had, bracht hij aan onzen linker vleugel staande, 't Liverpool regiment de bekende zware verliezen toe, na hun aan val} te hebben teruggeslagen. In October 1900 werd hij, na 't nood lottig sneuvelen van den wakkeren Gravett, door Louis Botha tot vechtgeneraal benoemd sinds dien tijd heeft hij op het Hoogeveld menigmaal gevechten geleid en treinen ver overd. Achtereenvolgens zag hij zijne man nelijke familieleden en zijne officieren sneu velen in den nachtalijken aanval bij Chris- sie's meer op 6 Februari 1901 vielen zijn broeder Okke Spruyt en veldcornet Adolf Spruyt, wiens zoon in Juli te voren ge dood was, veldcornet Biccard enz. Rechtschapen en rechtvaardig, humaan, beschaafd en innemend, fortiter in re sua- viter in modo, werd hij door de burgers op de handen gedragen, waarvan velen bjj een onverhoopten dood van Louis Botha in hem den opvolger zagen. Bij mijn vertrek mjj toesprekende voor het front zijner dappere schaar ik had 't voorrecht 7 maanden bij dit commando te kiezen. Algemeen werd het oproer. Er stonden 40 duizend mannen gewapend tegen de soldaten der conventie over. Het volk zegevierde. In dit bange oogenbrik werd Napoleon teruggeroepen en aangewezen om den opstand te dempen. En toen begon de slachting. Het volk van Parijs werd opnieuw inge- ketend in de ijzeren boeien der revolutie. Die strijd had Napoleon een schrede, helaas een bloedige schrede, nader aan den troon gebracht. Hjj werd tot opperbevel hebber van het leger binnenslands benoemd. Voortaan was daar een schitterende staf, die hem omringde. En de arme soldaat, wiens voornaamste meubelstuk op zijn een voudig zolderkamertje een boekenplank geweest was, kreeg een paleis tot woning. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1