an pes. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 182. 1901 Zaterdag 7 September. 15e Jaargang. IGEN: CHRISTELIJK. HISTORISCH wtiën. [oordstraat. RIJ lp, liggende te evragen bij A. Ikerke 't Zand. te loop, |k SPEK :paaid, rnecht lecht GROOTHEID M VAL. IB STAND mber 1901. 5, Pieter Johannes, Anna Blondel. tEUZEL, Ons, pt. per stuk. ens plaatsgebrek :bare oude ms, len, bij A. DE d onderhouden (ERE, Gr r ij p s- mte loekh. D'HUIJ, IEMAKER Mz., op de tentoon- r g met den |agen bij ARIJ i r k e. )OD, Baars ISOEBEN Jz-. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN Ommekeer in de Politiek. Aan zijn brief over deze rechtspraak, door Vergers meegedeeld, ontleenen wij bet volgende: BB ei ABBS. Treurige toestaud ran een jong meisje, Engeland en Transvaal. etaald. we nog weinig ter f 7,50 naar kwali- Rogge weinig aan- laisoort f 6 betaald, Winter Gerst niet 75; Nieuwe Zomer aald. Boonen meer dan kt, werden in puike Nieuwe dito Bruine 10 a 10,50 betaald, gehouden. Nieuwe op de kook f 9,50. onveranderd in prijs 50 gekocht. Nieuw men algemeen op eizaad 25 ct. hooger gehouden, per K.G. stuks. oudste dochter, ruim 34 jaren, stus, haar sterven de familie, VEENSTRA. [901. n d e n p r ij s. KAAS jg [OOP, ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,02s. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij, die zich abonneeren op deze courant met het nieuwe kwartaal, dat den len October begint, ontvangen de van af 1 September verschijnende nummers gratis. Onder dit opschrift en het motto «Ge- rechtigheid verhoogt een volk" vinden wij in De Telegraaf een artikelenreeks van den heer Bosch Bruist. Wij ontleenen er 't onderstaande aan. VI. Omtrent de bescherming van de binnen- landsche industrie kunnen we kort zijn; wie weet o. a. niet hoe de eene houtzaag molen na den anderen in ons land ver dwijnt, evenzoo als de leerlooierijen, meel fabrieken en zooveel andere, dat een vroeger hier bloeiende tak van nijverheid, de laken fabrieken, schier geheel is uitgestorven. Deze takken van nijverheid waren mede daarom zoo nuttig, wijl ze niet geaccumu leerd waren in oene plaats of streek, als b.v. de industrie, die voor het buitenland werkt, doch over geheel Nederland ver spreid. En waarom moeten nu al die fabrieken kwijnen en verdwijnen, ten koste niet alleen van de fabrikanten, doch niet minder van de arbeiders en neringdoenden Om de eenvoudige reden, dat deze industrieën niet gelijk de groothandel zooals we zullen zien bescherming genieten. En deze bescherming bestaat toch in alle landen, zoowel binnen als buiten Europa, Engeland niet uitgezonderd. Dit laatste land, dat openlijk den vrij handel predikt, heeft inderdaad toch even goed bescherming, al is het dan ook niet altijd in den gewonen vorm van invoer rechten, doch onder den meer bedekten vorm van kaai-, haven- en liggelden. Ja somstijds gaat het zoover met zij tie bescher ming, dat het den geheelen invoer verbiedt onder het een of ander schijnheillig voor wendsel. Hoe is het nu mogelijk, dat een klein land als Nederland, tegen den stroom van de geheele wereld kan oproeien. Waarlijk, de absurditeit is zóó groot, dat men in het buitenland, Engeland uitge zonderd de reden daarvoor is overbe kend over den staathuishoudkundigen Pierson, die hier als orakel geldt, mede lij - FEUILLET9Ü3. ■Verwest, Does (Schetsen uit het leven van Napoleon IJ III. NAPOLEON TE PARIJS. Wij hebben den held van ons verhaal verlaten, toen hij in 1785 op 16-jarigen leeftijd als luitenant naar Valence toog. Wij schrijven zeven jaren later. Ander maal is de luitenant te Parijs en woont daar de zittingen hij van de Conventie, die het proces van Lodewijk Gapet, (koning Lodewijk XVIj heeft aangevangen. Wat hij gezien en gevoeld heeft, schreef bij aan een zijner vrienden. Hem, den eerzuchtige, moest in de eerste plaats de lafheid en de baatzucht treffen van hen die den onschuldigen koning niet durfden verdedigenen den moed van hen, die deze verdediging wel aandurfdennog meer de grootheid of het lijden van een vorst, een groote der aarde. „A.ch, mijn vriend, wat ook de woedendste republikeinen mogen zeggen, een vorst is meer dan een gewoon mensch Zijn hoofd zal wel vallen gelijk dat van ieder ander mensch, doch wie den moord beveelt, zal eenmaal verschrikken over zijn eigene dwaasheid, en werd hij niet door geheime beweegredenen daartoe gedreven, dan zou dead de schouders ophaalt en eenvoudig zegt of denkt, dat hij meer dan een kwart eeuw met zijne staathuishoudkunde ten achter is. Het stelsel toch der Manchester school, het «laisser faire et laisser aller", heeft overal, Engeland niet uitgezonderd, afgedaan, als zijnde immoreel ten opzichte niet alleen van den arbeider, doch ook van de geheele gemeenschap. Aan het hoofd mijner artikelen plaatste ik de spreuk «Gerechtigheid verhoogt een volk", ik heb dat motto met opzet gekozen, wijl er in ons land een vereeniging bestaat, «Het vrije ruilverkeer", en deze ver eeniging, nog niet tevreden, dat zij ten koste van de geheele gemeenschap er toe bijdraagt steeds meer millioenen in de zak ken van den groothandel en de buitenland- sche industrie te spelen, met directe en indirecte bescherming van den Staat, zich daarenboven nog verlaagt tot Farizeïsme, door ten top te voeren de bovengenoemde spreuk «Gerechtigheid verhoogt een volk." Die vereeniging toch wil geen bescherming van den nationalen arbeid, landbonw en nijverheid, daar dit volgens haar beweren een onrechtvaardigheid zoude zijn ten op zichte van de consumenten. Zij vergeet, of liever verzwijgt echter daarbij te voegen, dat het vrije ruilverkeer in de hoogste mate wordt beschermd le. ten koste van den landbouw; 2e. de binnenlandsche in dustrie, en 3e van den arbeider en den neringdoende in bet algemeen en de kleine schipperij. Is niet bijna uitsluitend ten bate van den groothandel en buitenlandsche industrie tot het jaar 1890, wat sedert nog aanzien lijk meer is geworden, door den Staat uit gegeven Voor den Rotterd. Waterweg f29.000.000 Voor het Noordzeekanaal27.000.000 Voor het Merwedekanaal 14.500.000 Samen f 70.500.000 alle uitgaven, waarvan de Staat geen cent interest ontvangt. Verder zijn uitgegeven plm. f300.000.000 voor Staatsspoorwegen, waarvan slechts luttel interest wordt ge noten en die hoofdzakelijk den groothandel ten goede komt. En zal nu niet wederom plm. 30.000.000 worden uitgegeven voor de verbetering van den Dordtschen Water weg, wederom voor den groothandel. Daarbij komt nog, dat aan grondbelasting, en wel voornamelijk door den boer, 13 millioen het vonnis op zijne lippen moeten weg sterven, voordat hij het had uitgesproken. Met de meeste belangstelling sloeg ik de onverschrokken stervelingen gade, die juist van zins waren over het lot van huil koning te beslissen. Ik bestudeerde hunne blikken. Ik zocht in hunne harten te lezen. „Hadden zij het gewaagd terug te treden, dan was de vorst gered geweest. Tot zijn ongeluk hadden zij echter bij zichzelven gezegd: „Valt zijn hoofd thans niet, dan zal weldra het onze onder de hand van den beul moeten vallen". Dat was de over- heersehende gedachte, die hunne stemmen bepaalde. „Geen pen kan de gevoelens en gewaar wordingen der toeschouwers op de galerijen naar waarheid beschrijven. Zwijgend, ont steld, ademloos zagen allen nu eens den beschuldigde, dan eens zijne verdedigers, dan weder zijne rechters aan. „Welke straf, zoo werd eindelijk gevraagd, welke straf zal tegen den schuldige worden uitgesproken „De dood! riep Orleans, een prins van [koninklijken bloede. Een electrische schok zou niet heviger hebben kunnen treffen! De geheele vergadering rees, door een on- willekeurigen schrik aangegrepen, overeind. De zaal weergalmde van het gemompel der tegenstrijdigste gevoelens. „Slechts éen persoon bleef onbeweeglijk als een rots zitten, en deze persoon was ik „Ik waagde het over de oorzaak van zulk een onverschilligheid van Orleans na te denken en vond die in de eerzucht. Slechts dat kon het gedrag van Orleans rechtvaar- gulden en door den handel met de nijver heid, plus de ambtenaren, slechts ruim'4 millioen aan bedrijfsbelasting wordt opge bracht. Doch genoeg hierover van harte hopen wij, dat aan die onrechtvaardigheden spoedig e»n einde moge komen, en dat bovendien een scherp toezicht worde ge houden op datgene wat van het buitenland ingevoerd wordt, den werkman en den kleinen burgerstand, die in dsn regel zich contenteert of moet contenteeren mot de goedkoopste artikelen, wordt toch niet al leen in een figuurlijken, doch ook in een werkelijken zin steen voor brood gegeven. Het slechte en daarenboven dikwijls met kalkgips en marmergruis vermengde meel, dat in ons land als mensch- en veevoeder van buiten wordt ingevoerd, gaat toch al de spuigaten te buiten, doch hierop wordt niet toegezien dit is al weer in het belang van den groothandel. Wel wor den er draconische wetten gemaakt waar het de vervalsching en den'verkoop van boter betreft, doch dit raakt meer den kleinhandel en de boeren." Is dit niet een God tergende politiek 6 September 1901. Een lief stukje „van kindergeluk" schrijft Else van Brabant in De Telegraaf Vader en moeder zijn gestorven. Maar overal zijn de gasten welkom. Twee in een huishouden, waar al een zestal vroolijke kleuters is, maar waar iedere nieuwe aankomeling met nieuwe vreugde wordt begroet. Twee meisjes bij twee ongehuwde tantes van vaders zij, waar haar komst een nieuwe lente schijnt binnen te brengen in het stille huis. Twee jongens bij grootvader van moeders kant, wiens oud-militair hart weer opengaat, nu hij opnieuw recruten heeft te comman- deeren. En 's Zondags altijd bij een van de drie families is 't zestal bij mekaar. Dan kib belen ze naar hartelustze spelen ook, dat ze weer één familie zijn; alleen zijn er dan twee kinderen minder, want één van hen moet vader zijn en de andere de moeder. De heele week verlangen zij naar 't feest tot weer de Zondag komt. Het oudste meisje van 11 jaar ruimt op een middag haar linnenkastje op, geholpen door Tante Lien. digen. Hij zoekt een troon, ofschoon hij er geen recht op heeften zulk een troon kan men niet verkrijgen, tenzij men afstand doe van aanspraak op de achting van alle weidenkenden. „De koning werd ter dood veroordeeld. „En zoo ook al de 21 Januari den naam van Frankrijk niet voor altijd bevlektwerd nochtans de rij zijner martelaren met een roemvollen naam vermeerderd. „De afstammeling van den heiligen Lode wijk werd door hen, die nog voor korten tijd zijn onderdanen waren geweest, naar het schavot gevoerd. „Is er iemand in uwe tegenwoordigheid, vriend, wanneer gij dit leest, houd dan wat nu volgt voor hem verborgen, al ware hij ook uw vader. „Het is een vlek op de stof, waaruit mijn karakter vervaardigd is. Dat Napoleon Bonaparte bij het om he't leven brengen van een menschelijk wezen getroffen was en zich genoodzaakt zag om tengevolge van den indruk dien dit op hem maakte, zich te bed te leggen, valt nauwelijks te ge- looven, ofschoon het waar is, en niet zonder over mij zeiven te blozen, kan ik het er kennen. In den nacht van 21 Januari kon ik geen oog dicht doen, en toch was ik niet in staat, de oorzaak mijner buitengewone opgewondenheid te verklaren. Ik stond vroeg op, en liep overal rond, waar het volk zich verzamelde. Ik bewonderde, ik verachtte de zwakheid der veertigduizend nationale garden, van wie negen tiende gedeelte werktuigelijk het schavot bewaak- Daar komt van achter een stapel zak doeken en dasjes een kleine, groene spaar pot voor den dag. Was die daar verborgen? Had kleine Lien dan een geheim voor haar goede peet-tante? Kleine Lien buigt haar hoofdje als onder schuld. Dan plotseling slaat ze haar beide arm pjes om tante's hals en bekent, dicht aan haar oor: „Tante, ik spaar op voor een groot huis. En daar moeten we, als we groot- zijn, weer allemaal bij mekaar in wonen." Gelukkige kindertijd, die nog gelooft een spaarpot aan te kunnen leggen voor 't ge luk! De Heer A. Walburg, Borneostraat 13 te 's-Gravenhage, deelt ons mede. De uit werking van bet gebruik Uwer Pink Pillen door mijne zuster is hoogst verrassend ge weest. Zij is 14 jaren oud en was vree- selijk lijdende aan bloedarmoede, waardoor vele kwalen ontstonden. Vreeselijke maag pijn, steeds piju in den rug, slapeloosheid, geen eetlust, lusteloos en altijd door ver drietig. Jongejuffrouw WALBURG, volgens portret Zoodat wij het altijd zoo vroolijke kind niet meer herkenden en zij zelve, hoe jong ten. Ik ontmoette Santerre: hem volgde een talrijke staf. Ik zou hem terstond de ooren hebben willen afsnijden en spoog voor hem uit; meer kon ik niet doen. „Langs de Boulevards voortwandelende, kwam ik op het plein der Revolutie. De guillotine kende ik nog niet. Een koude rilling voer mij door de leden. Er heerschte een oogenblik stilte. Daar viel iets zwaars op het schavot neder. Deze slag ging mij door de ziel. „Hij is dood", zei een gendarme tot mij. „Wel tienmaal herhaalde ik zijn woorden „Hij is dood". Eenige minuten gevoelde ik volstrekt niets. Zonder het te weten, was ik door het volk meegesleept geworden en bevond ik mij ver van 't schavot, doch ik kon niet anders zeggen danhij is dood Geheel verward kwam ik thuis, maar er verliep wel een uur, voordat ik weder ge heel tut bezinning kwam." Uit dezen brief van Napoleon zou men niet zeggen, dat hij later zooder eenig gemoedsbezwaar meer dan een koning van zijn troon bonzen, ja zelf keizers naar hun kroon s.jken zou. Maar wat doet de eerzucht al niet! IV WAPENFEITEN. Zijn eerste wapenfeit was niet gelukkig. Hij nam deel aan den opstand te Corsica in 1793 en werd toen door den wakkeren Paoli, die een vrije onafhankelijke republiek Santerre, een gewezen slager. Later onder het schrikbewind chef der nationale garde. Een monster van wreedheid. ook, het leven als een last beschouwde. Daar wij veel van Uwe pillen gelezen had den en de goede uitkomsten derzelven, be sloten wij ook voor haar dit redmiddel aan te schaffen, hetwelk in den waren zin des woords een redmiddel mag genoemd worden. Na 't gebruik van 6 doozen, was het kind volmaakt gezond, alles is terecht gekomen en zij ziet er zoo gezond uit, dat hare dankbaarheid voor de Pink Pillen geene grenzen kent. Nogmaals hartelijk dankzeggend en in 't belang van nog zoo vele lijdenden, kunt U haar herstel gerust bekend maken. A. WALBURG. Borneostraat, 13. 's-Gravenhage. De Burgemeester van Ns-Graven/ia go verklaart, dat vo/gans verk/a/rng der medeondergcteekenden vorenstaande Handteekening te geste/d door: 's-Gravenhage y l sir- 'P Na zulk een attest, waarvan de hand- teekening door den Burgemeester gelega liseerd is, zal er wel geen twijfel meer bestaan. Andere ziekten, welke de zelfde oorzaak hebben, zooals rheumatiek, huidziekten, algemeene zwakte, beenziekte bij het kind en somtijds de tering zijn door hun ge bruik genezen geworden. Door de maag het opnemen van het voedsel te verge makkelijken en door het bloed te zuiveren genezen de Pink Pillen alle ziekten. Prijs f 1,75 de doos f 9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilxé, Steiger 27, Rot terdam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Roos, K 157 Vlasmarkt te Middelburg. Geen andere berichten uit Zuid-Afrika dan die, welke het opblazen melden van Corsika stichtte, geslagen. Met moeite ont snapte hij aan zijn vervolgers; een verne dering zoo groot, dat hij zijn vaderland vaarwel zeide en voorgoed den blik naar Frankrijk richtte. Nog in dat zelfde jaar vinden wij hem onder de belegeraars vóór Toulon. Deze stad was het middelpunt der beweging tegen het schrikbewind, dat in de Ven- deeërs, de kloeke aanhangers van het oude Koningshuis, zeer lastige vijanden gevonden had. Hij ontdekte al spoedig dat hier maat regelen moesten genomen worden. Ook de artillerie eischte dringend versterking. Hij wist te bewerken, dat hem de leiding van dit beleg werd opgedragen. Hij zelf begaf zich midden onder de kanonniers en moe digde hen aan door woord en voorbeeld. Terwijl hij bij een der kanonniers stond, nam een kogel het hoofd van den soldaat weg. De brandende lont, die hij juist had opgeheven, om het kanon af te vuren, nam Bonaparte uit de hand des dooden krijgs- mans, en schoot zelf het kanon af. Zoo bleef hij, als gewoon kanonnier eenige uren op dien post, tot hij eindelijk afgelost werd. Vergers verhaalt dat deze soldaat aan een. kwaadaardige huidziekte leed. Door de warmte van dén lontstok plantte de smet stof zien over aan Bonaparte. Jaren lang heeft deze daarvan last gehad. Hij had krampachtige toevallen, trok met den rech terschouder, kreeg een g-, an>,chtige ge laatskleur en was zeer mager. Later is hij genezen. Maar het trekken van den schouder behield hij tot zijn dood, echter meer als aanwendsel. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1