Hopmans Van Helle, Wajaars- Capes. ONTVANGEN: Gemengde Berichten. Onenliare ïerkoopinjen. DEKKER, Noordstraat. Eet WIMTERGEIT te keep, Adverftentiën. SLEEPERIJ KOMIJNE KAAS Een beklante TE KOOP. Adres boekh. D'HUIJ, Middelburg. MEST te koop, een Boerenkuecht een Handknecht De school der twintigste eeuw. Vroeger ging men naar school om te leeren, Thans gaat men er heen om eten en kleeren. Was eertijds het wapen griffel, pen, boek [en lei, Nu krijgt men bord, lepel, vork en mes [er bij. De meester is nu niet alleen om de kna- [pen te leeren Hij let er ook op, dat zij zich niet be- [smeeren. Hij krijgt nu ook verstand van lappen en [lompen, En constateert gewis van schoenen en [klompen. Voor ouders, die willen, blijft alles gewoon, Maar voor die niet willen, wordt de wieg [nu schoon. Straks hoeven de moeders haar kroost niet [te wasschen, Dan kunnen ze op school in de badkuip [gaan plassen. Dat leven begint met een jaar of zes, zeven. Maar hebben wij tijd, dan zullen we 't [beleven, Dat het kind met zijn derde op school [wordt gedaan; En nog wat, dan komt het met luiers aan. Een heerelijk baantje dan meester te wezen, Wie dan nog pedant is, wordt spoedig ge- [nezen. Daarheen wordt het menschdom nu verder [geleid, Het is de mode van den nieuweren tijd. Ltjctor. Kerknieuws, Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Groede ds. J. Visser te Eg- mond aan Zee; te Wirdum W. van Dooren, cand. Bedankt voor Avenhorn en Groothuizen door H. E. Knappert te Nieuwveen. Geref. Kerken. Beroepen te Deventer P. J. Jongbloed te Ooster-Nijkerk. H. M. Koningin-Moeder Emma be zocht gisteren de gestichten van ds. Hel dring te Zetten en de chr. normaalschool. Ds. H. Pierson sprak H. M. bij die ge legenheid een kort woord toe. Goes. De heer L. van Rossen alhier, is benoemd tot leeraar aan de H. B. S. te Sneek. Goes. De unie-collecte alhier heeft, met die gehouden te Wolfertsdijk in de geref. kerk, welke f 14,01 bedroeg opge bracht de som van f 203,46\ Nog enkele nagiften worden ingewacht. In de maand Maart was reeds eene inzameling gehouden door het bestuur der chr. school tot dekking van het bestaande tekort. Toen is f 308 ingezameld. Vlissingen. De agent van politie J. Prevo alhier, is benoemd tot lichtwachter te Bath (Fort), ingaande 1 Oct. a. s. Vlissingen. Hedenmorgen is de nagel jongen B. van het in aanbouw zijnd s.s. Goentoer op de „Schelde" gevallen van het opperdek in het laadruim. De jongen is zwaar gekneusd. Niettegenstaande den hoogen val (hij moet van eene hoogte van ongeveer 33 voet zijn gevallen) is hij, zooals het zich laat aanzien, er vrij goed afgekomen. Vlissingen. De dagboot „Engeland" is met gebroken cilinder te Queenborough aangekomen. Hedenavond arriveert geen boot hier. Benoemd tot gemeente-secretaris van Schoondijke dhr. M. A. Bleiker te Aar denburg. St. Laurens. De unie-collecte heeft in deze gemeente in dit jaar opgebracht de som van f 17,60. Het eiland Schouwen zal hoogst waarschijnlijk een ziekenhuis verkrijgen te Noordgouwe. De commissie, bestaande uit de heeren, Dr. Wortman, Jhr. van Citters en Ds. Nauts, allen aldaar, heeft daarvoor reeds aan bijdragen van particulieren ont vangen f 27,000, benevens een stuk grond. Nabij Stavenisse is van het zeil schip Bru 140 schipper J. Otte, geladen met mosselen naar België, door den hevigen wind de mast gebroken. Door het schip Bru 91 schipper P. Jumelet is het schip naar hier gebracht. Uit Oostelijk Zuid-Beveland schrijft men aan het N. v. d. J). Het is treurig om te zien, hoe de rupsen hier in bijna alle tuinen de verschillende kooien hebben vernield en nog bezig zijn te vernielen. Geraamten van bladeren slechts blijven over. Nu komt weer duidelijk uit, hoe wei nigen zich de moeite getroosten om de rupsen-eitjes even dood te wrijven. Waar dit gedaan werd, is de uitwerking duidelijk te zien: de frissche kooien zeggen het. Enkelen, die nog in tijds met het vangen van de rupsen begonnen, redden daardoor althans nog een gedeelte van hunnen oogst, maar het meerendeel der tuinders heeft dit jaar met het uitplanten van de kooien weör te vergeefs gewerkt. Zal deze waarschu wing helpen voor het vervolg? Ook de snijboonen en prinsesseboonen zijn mislukt. De voortdurende warmte en droogte deden bloesem en vrucht verdrogen en de planten spoedig sterven. Is het bijna regel, dat een goed boonenjaar een slechten kooloogst geeft en omgekeerd, thans is het met beide tuinvruchten eene mislukking. De werkzaamheden op den akker ver- keeren hier thans in een tijdperk van rustvoor den aardappelen- on bietenoogst is het nog te vroeg. Wel worden al blauwe aardappelen gerooid voor dadelijk gebruik en verkocht 4 f 2 per 70 KG., maar voor winterprovisie delft men nog niet. Gewied wordt in de karwij en vele arbei ders maken den oogst der nalezing schoon. Het is bijna onbegrijpelijk, hoeveel enkele kinderen uit één gezin met het »rapen" hier bijeen kunnen brengen. Sommige volwassen personen wiilen liever rapen dan werken, omdat het meer verdiensten geeft. Werd er vroeger veel geraapt tusschen de op den akker staande schooven, thans zijn er landbouwers, die alle nalezing verbieden, zoolang de vruchten niet zijn binnengehaald. Voor eigen rekening de verspreide aren en peulen laten inzamelen doet men hier nog niet. Wie in het veen is, ziet op geen turfje, maar het moet alles eerlijk in zijn werk gaan. Handboeien-Honing. Wij hebben kennis gemaakt met een zeer wonderlijken, doch niet minder gevaarlijn heer: een Amerikaan alle phenomenen zijn Amerikanen, en als ze Engelschen zijn, noemen ze zich tóch Ame rikanen tegenwoordig buiten hun land. En 't gebeurde bij Pflliging in een speciale voorstelling voor politie, slotenmakers en pers. De staf van de politie, met den hoofd commissaris, vulde de stalles, totdat een heer in rok van 't tooneel af een redevoe ring ging houden, uitdagend. Hij noodigde de beschermers van de veiligheid uit, om hem heen te komen staan om te zien hoe hij zijn zoon geleerd had alle middelen ter bescherming van de wereld tegen het ge boefte te trotseeren, met een artistieken glimlach op de lippen. En aldus geschiedde. Op een tafel lag uitgestald al wat er in deze moderne wereld is uitgevonden om boosdoeners onschadelijk te maken: boeiön, boeien, van de eenvoudige, oersterke af tot de vernuftigste toe, met veeren en schroeven en sleutels en kettingen. Maar de politie had ook haar eigen doeltreffend bevonden materiaal meegebracht, en daarmede schroef de een politieman zelf hem de beide handen tezamen op den rug vast. En de zoon dankte allerhoffelijkst, en zijne pa zette de dankbetuiging nog voort, toen de jongen achter een gordijn zich in een paar seconden al los gewerkt had. En de onrust van de politie nam toe al naar mate, met steeds inniger hoffelijkheid, de zoon de geweldigste sluitboeiè'n zonder hulp van tweeden de heeren voor de voeten wist te leggen. Zoo kreeg hij een stel van de stugste brace letten aan, wel vier over elkaar, nauw om de polsen gesloten, zoodat de armen als ge klonken tegen elkaar stonden. En ook de voeten geboeid, en die hand- en voetboeien verbonden door een ketting met een slot. Pa bracht den zoon achter 't gordijn't staal en 't ijzer rinkelde neer op den grond, en hij kwam weer zoo vrij als een vogeltje te voorschijn, en al de sloten waren onge schonden. Een leerstoel voor boeven werd voor dezen losbreek-kunstenaar geëiseht. De politie stond geslagen. Maar dat was nog maar kinderspel. De zoon werd weer geboeid om alle ledematen, de boeien werden verbonden, en zoo werden de armen, in kettingen gesloten, hoog boven zijn hoofd, waaromheen ook een boei lag, opgehangen achter het gordijn. De slimste inspecteur van de recherche mocht geblinddoekt daar achter mee, en na een paar minuten hing de zoon nog onbeweeglijk in de boeien, maar hij had den inspecteur zijn ja3 uitge trokken, die omgekeerd en 'm hem met de voering naar buiten weer aangedaan Direct kwam de zoon zelf uit het samen stel gekropen, dat daar nog ongeschonden met al zijn sloten hing. En de vader boeide zijn zoon, stopte hem in een koffer, dien hij afsloot en met touwen bond, en hij sjouwde den koffer achter het gordijn, waar de zoon meteen ongeboeid achter uit te voorschijn kwam om zijn ge boeiden vader uit den gesloten koffer te redden. Vanmorgen toen de heeren de politie aan het hoofdbureau kwamen uitnoodigen, hadden zij verzocht in het heehtste cachot te mogen worden opgesloten. Cel-sloten kraakten, grendels werden geschoven op de ijzeren deur, een moment, en 't vrij heidlievend paar stond weer buiten, om 'n geldkist te openen zonder het slot te verbreken. Maar morgen gaan ze in de cel van Kaat Mossel, 't allersecuurste wat wij hier aan politie-cellen bezitten Als ze daar uitkomen dreigde de politie, en vader en zoon lachten hoffelijk, maar zon der vreeze. De vader vertelde wat velen gerust stelde dat zijn zood toch heusch niet betooverd is. Hijzelf was instrumentmaker geweest in Amerika, en had daar de truc uigevonden die Hermandad met be schaamde kaken laat staan. En hij vertelde ook heel geheimzinnig van heeren, die on der valsche namen, na afloop van de voor stellingen, hem duizenden waren komen bieden voor de kennis van zijn kunst, en die dan later bleken te zijn groote dieven en inbrekers in Amerika! Een gewezen Duitsche officier heeft een treffende uitzondering geleverd op den regel dat 12 ambachten 13 ongelukken medebrengen. In 1869 zat hij in de vierde klas van het gymnasium. De school ver droot hem en hij nam als vrijwilliger dienst bij een Branden burgseh regiment infanterie. In 1870 trok hij mede ten oorlog. Inden slag bij Mars la-Tour werd hij zwaar ge kwetst door een kogel in de linkerborst. Half genezen volgde hij zijn regiment weder en vocht mede bij Le Mans. Op dat slag veld zakte hij van zwakte in elkaar. Hij werd tot luitenant bevorderd en kreeg het IJzeren Kruis, maar voor den dienst ge raakte hij voor goed ongeschikt. Zijn beenen verlamden en men moest hem in een wagentje rijden, maar vol energie her vatte hij zijne studiën en deed met glans het eindexamen. Hij leerde een jong meisje kennen. Haar ter wille dong hij naar de betrekking van inspecteur bij het gevan geniswezen en kreeg die. Hij trouwde en werd vader van twee kinderen. Maar zijn chef, een gewezen soldaat, die vroeger onder hem gediend had, plaagde en treiterde hem zoo, dat hij het op den duur niet houden kon, zijn ontslag nam en zich met jeugdigen moed te Halle als student in de godge leerdheid liet inschrijven. Gedurende zijn studiejaren werd zijn huwelijk met nog twee spruiten gezegend. Hij kwam door al zijn examens heen en thans staat hij als welbezoldigd predikant op een groot Bran- denburgsch dorp. De Sun, het blaadje, berucht gewor den door zijn sensatietijdingen over de «ca pitulatie van generaal Botha", telkens en telkens weer herhaald, vermoedelijk naar het voorschrift, dat de aanhouder wint, en op de kans af, dat de tijding eindelijk wel eens zon kunnen worden bewaarheidheeft zich nu verdienstelijk zoeken te maken door onthullingen over de Yeomanry en de me thoden, hier door het legerbestuur aange wend om haar, hoe dan ook, bijeen te schrapen, ten einde aan de drang beden van Kitchener, om meer troepen, te voldoen. Deze onthullingen der Sun hebben althans het voordeel, dat ze betrouwbaarder lijken dan het sensatienieuws over Botha ooit geweest is. Alleen had de Sun ze niet zoo lang hebben moeten achterhouden, totdat Kitchener's bekend rapport over het gehalte der hem toegezonden Yeomanry achterhouding niet langer doenlijk maakte. Of werd deze achterhouding der waarheid ook al noodig geoordeeld op grond van «vaderlandslievende overwegingen"? Waar een «wèl begrepen patriottisme" al niet toe voert! Natuurlijk is Pall Mall niet bizonder scheutig geweest met inlichtingen over het Yeomanry-schandaal, al heet, al is de Sun het «patriottenblad" bij uitnemendheid, maar de mededeelingen erin zjjn toch vol doende breedvoerig en oogenschijnlijk aut hentiek, om ons te veroorloven zooveel no pens het schandaal te weten te komen, als ooit wel het geval wezen zal. De onthullingen der Sun komen op het volgende neerIn het geheel vroeg Kit chener, naar men zich herinneren zal, om 15,000 Yeomanry-troepen. De regeering hier zond er 16,000. Van dezen werden er 10,000 te Londen, de overigen in de provinciën geronseld, na een zoogenaamde keuring, in de eerste plaats van medischen aard natuurlijk, in de tweede plaats om te zien, of de zich aanbiedende recruten ten minste eenige kennis van rijden en schieten hadden. Men zal zich te binnen brengen, hoe op geschroefd de beschrijvingen waren, destijds door de militaire deskundigen der regeering over die uitgezonden yeomen buiten en in het Parlement verstrekt. Het waren «keur troepen" in alle opzichtenKitchener's openhartige verklaringen, dat de hem ge zonden «keurtroepen" deels lichamelijk, maar meerendeels als krijgers onbruikbaar waren, omdat de meestenrijden noch schieten konden, en beide eerst aan te leeren had den, werpen een eigenaardig licht op die opschroeverijen der militaire deskundigen. Het blijkt nu uit deze onthullingen, dat slechts twee doktoren de duizenden gega digden te Londen medisch te onderzoeken hadden, en 10,000 met hun tweeën als geschikt naar Aldershot hebben gezonden. De militaire deskundigen voornoemd trachten nu de schuld van zich af en op die tweo ongelukkige artsen te schuiven. Maar de verontschuldiging zou toch enkel kunnen gelden voor de mannen, die licha melijk ongeschikt zijn verklaard door Kitchener, en geenszins voor de veel talrijker geworvenen, die hij niet gebruiken kon, omdat zij rijden noch schieten konden. De militaire keurmeesters alleen blijven voor het uitzenden der laatsten aansprakelijk. Maar de dokters slaan ook terug en bewe ren, dat zij feitelijk orders hadden ontvangen van hoogerhand, om niet al te streng en kieskeurig te zijnKitchener had de troe pen noodig, en men moest maar het beste zenden, wat men krijgen kon. Over het geheel: een schandaal van de eerste krachtVermoedelijk zal de regeering hier ook in toepassing brengen de methode van Kitchener met de «rampen" te velde, nu weer met die te Ladybrand«ik zal ze onderzoeken". Maar men hoort nooit, wat zoo'n onderzoek voor vruchten draagt. N. R. C. Een brief van Cronjé. De heer E. H. Gerretsen, firma H. ten Hoet te Nijmegen, ontving van generaal Cronjé die als krijgsgevangene op St. Helena vertoeft het volgende schrijven Hooggeachte Heer! Mits deze wensch ik u mijnen hartelijken dank te betuigen voor de door u gezonden boekwerken en tabak. De tabak, afkomstig uit Pretoria, was niet alleen welkom, maar tevens eene ver rassing, maar bovenal waren mij de boe ken welkom. Werken als die van dr. D. Chantepie de la Saussaye geven ook in de eenzaamheid van het krijgsgevangensehaps- leven eene aangename tijdkorting. Zijt verzekerd, dat ik uwe gaven ten zeerste waardeer. Ingesloten zend ik u mijn portret, ho pende, dat u het wel ter mijner gedachte nis zult willen aannemen. Zijt hartelijk gegroet en u nogmaals dan kende, heb ik de eer te zijn, Uw dw. dienaar P. A. Cronjé, Generaal Z. W. G. Het portret in kabinet-formaat is door generaal Cronjé van zijn handteekening voorzien. Een vreeselijk drama is Zaterdagavond afgespeeld in een menagerie te Batignolles. De temmer Carrère liet met zweepslagen een tijger, Brutus geheeten, door branden de hoepels springen. Plotseling wierp het dier zich op den dierentemmer en sloeg hem met één slag van zijn poot tegen den grond. Een vreeselijk gegil ging in de zaal op. De tijger had een been van Carrére gegrepen en bewerkte het met zijn tanden, terwijl hij zijn klauwen in de borst van den man sloeg. Na verloop van eenige minuten gelukte het, het dier van zijn prooi los te maken door middel van gloeiende ijzers. De dierentemmer werd naar het hospitaal gebracht. Zijn toestand is hopeloos. Rupsenweelde. Op den spoorweg tus schen de Russische steden Charkow en Nicolai zijn twee spoortreinen blijven ste ken in zwermen rupsen, die de rails bedekten. Barbaarsch. Te Parijs is een kermis- athleet tot een jaar gevangenisstraf veroor deeld, omdat hij den neus van zekere Juffrouw Runel, met wie hij had gesoupeerd, had afgebeten. Het was de derde keer dat Charles Calminel zich aan een dergelijke feit schuldig maakte. Woensdag 4 Sept. 's-Heerenhoek, 10 uur bij B. de Jonge voor J. Adriaanse door not. de Ronde Bres- ser twee huizen dooldijk en erfpacht elk groot 165 c.A. En voor J. Martens een huis, erf en tuin 745 c.A. Donderdag 5 Sept. Middelburg, 8 uur door not. de Vos in de Vergenoeging de villa Zomerrust S 64 groot 0,49 H. en 0,57 H. bouwl. Dinsdag 10 Sept. Goes, door not. mr. Liebert 7 uur in de Prins voor erven wed. J. Reijerse lo. een huis Wijngaardstr. A 52 groot 102 c.A. 2o. een dito Rozemarijnstr. B 196 groot 192 c.A. 3o. een tuinhuis Oostsingel B 52 groot 56 c.A. 4o. een huis en erf B 53 groot 192 c.A. Woensdag 11 Sept. Koudekerke, door not. Loeff bij Cath. Roose, 10 uur, voor Burgerlijk en diaco- niearmen 16 perc. wei- en bouwland en sprink. Kwadendamme, voor L. Peeters door deurw. Hollmann, ten 9 ure afbraak te 's Gravenpolder, ten 12 en ten 2 ure afbraak te Kwadendamme. Vrijdag 13 Sept. Ierseke, door not. Liebert, 2 uur in de ,„Oesterbeurs" een woonhuis en erf groot 001,92 H.A. en een schuur en erf groot 0 ,01,93 H.A. Donderdag 19 Sept. Kruiningen, door not. Prins te 11 uren voor Mar. Stevense en kinderen, een woon huis met schuurtje en erf groot 65 cA. Daarna den geheelen inboedel. Middelburg, in de Vernoeging door not. Verhulst 8 uur 7 huizen met erven. Vrijdag 20 Sept. Gapinge, 10 uur, door not. Hu vers voor erven P. Versluijs een hofsteedje, hovenie ring, boomgaard en bouwland en ten 2 ure beestiaal en landbouwgereedschappen. Goes, door het Gasthuisbestuur verpach ting voor 5 jaar van 2 H 1240 cA. weiland en boomgaard. September. Middelburg, Veersche weg 10 uur door not. Tak bij P. Andriessen op de Favorite weide, inspan, nagras. Nieuw en St. Joosland, door not. Tak in de Roode Leeuw uur de hofstede Schorerpolder 32,5380 H. LAATSTE BERICHTEN. Rjjks H. B. School te Middelburg. Bij het tweede toelatings- en herexamen zijn geslaagd, voor de eerste klasseL. G. Gerber, A. M. F. Landman, H. A. Min- derhoud, G. J. de Regt, M. A. F. Beij er- man, W. B. Doorenbos, J. J. M. Snijders, J. A. J. Bekaar en G. G. E. Kakrau. Voor de tweede klasse: J. Gabriëlse, M. H. Hartman, M. A. Zegers, A. E. Dudok van Heel en A. D. Pennock. Voor de derde klasseE. C. N. van Hoepen, F. Damave, F. J. N. Adema, A. L. de Bruijne, R. Zahn, W. A. H. Her mans en M. C. Adema. Voor de vierde klasseA. Wibaut, W. G. Horninge en E. J. van Wuijkhuis. Marktberichten. MIDDELBURG, 5 Sept. 1901. Uit Walcheren was heden een vrij ruime aanvoer van Nieuwe Witteboonen en Kroon- erwten ter markt, terwijl van andere nieuwe artikelen nog weinig werd aangeboden. Jarige Walchersche Tarwe 25 cent hooger, f 7,25 werd daarvoor betaald. Nieuwe Walch. Tarwe nog weinig ter markt en van f 7,25 tot f 7,50 naar kwali teit gekocht; Nieuwe Rogge weinig aan geboden en werd in zaaisoort f 6 betaald, mindere f 5,50Nieuwe Winter Gerst niet ter markt, nominaal f 4,75Nieuwe Zomer dito f 4,60 a f 4,65 betaald. Nieuwe Walch. Witte Boonen meer dan verleden week ter markt, werden in puike kwaliteit f 12 gekocht. Nieuwe dito Bruine Boonen in ronde soort f 10 10,50 betaald. Jarige dito op f 7,50 a f 8 gehouden. Nieuwe Kleine Groene Erwten op de kook f 9,50. Nieuwe Kroon erwten onveranderd in prijs werden van f 9,25 tot 9,50 gekocht. Nieuw Winter Koolzaad hield men algemeen op f 10,25 f 10,50. Karweizaad 25 ct. hooger en op fll per 50 Kilo gehouden. Boter fl,10 4 f 1,40 per K.G. Eieren f 3,60 per 100 stuks. BURGERLIJKE STAND van 45 September 1901. GOES. Geboren: 5, Pieter Johannes, z. v. Eduard Jansens en Anna Blondel. Heden overleed onze oudste dochter, zuster en behuwdzuster ANNA, in den ouderdom van ruim 34 jaren. Haar leven was Christus, haar sterven gewin. Namens de familie, B. VEENSTRA. Vlissingen, 3 Sept. 1901. Prachtig, dik SPEK en blanke REUZEL, tot concurreerenden prijs. 15 ct. per 5 Ons, ROODBOL 45 ct. per stuk. GOES. Om op te ruimen wegens plaatsgebrek eenige goed bruikbare oude WAMIÖLENS, van verschillende prijzen, bij A. DE TROIJE, Middelburg. Een oude, doch goed onderhouden VEERWAGEN te koop, bij A. GESCHIERE, G r ij p s- kerke. TE KOOP een. T77"er3^pa,a.rd., oud 8 jaar, bij A. WIELEMAKER Mz., Koudekerke. per voer of per klamp, liggende te H o o g e 1 a n d e. Te bevragen bij A. ERANCKE Jzn., Koudekerke 't Zand. rek. 13 Oct., bekroond op de tentoon stelling te Middelburg met den hoogstelt prijs. Te bevragen bij ARIJ SCHOUT te Koudekerke. Terstond benoodigd, bij C. DE NOOD, B aars- do r p. Met October benoodigd, bij L. VAN SOEBEN Oost-Souburg. Druk Wed. S. J. de Jonge-Verwest, Goes

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 2