Hajaars- Capes. De Hollandsche Hypotheekbank Hobmbs Van lelie, ONTVANGEN AdvertentlSn. SLEEPERIJ Openbare Terkoopingeo. KRUISINGEN. LOUW en PLOKHOOIJ, Openbare Verkooping. v e r k o o p e n Donteriai 19 Septeier 1901, GOEDKOOP DRUKWERK Uitspraak en Stemvorming, Behandeling van Spraakgebrekkigen, Ademgymnastiek voor Asthmalijders, Ingezonden Stukken. Marktberichten. Een PAARD te koop, oud 15 Te koop gevraagd: Kantoorlessenaar of Schrijftafel, Bloemenhandel en Bloembinderij C. J. STOMPS. Bloemenhandel en de Bloembinderij W. BROUWER. J. A. ZIP VAN TE1JLIMEN, VEERWAGE1N te koop, bij A. GESCHIERE, G r ij p s- kerke. Een beklante TE KOOP. Adres boekh. D'HUIJ, Middelburg. een Handknecht GOES. DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1901, Linnenkast, Tafels, StoelenKachels Kleerkist, Klok, eenig Metselaars- en Timmermansge reedschap. VERKOOPEN: 1. Een HUIS en ERF, op de Groote Markt te Middelburg gemerkt K no. 8. 2. Een WINKELHUIS en ERF, op de Varkenmarkt aldaar, ge merkt I no. 181. 3. Een HUIS en ERF met TUIN, in de Bogardstraat aldaar, ge merkt D no. 33. 4. Een HUIS en ERFin de Heerenstraat aldaargemerkt H no. 130. 5. Een WINKELHUIS en ERE, in de Lange Giststraat aldaar, gemerkt F no. 188. 6. Een HUIS en ERF, in de Nieuwe Oosterschestraat aldaar, gemerkt N ns. 107 en 108. 7. Een HUIS en ERF, in de Winterstraat aldaargemerkt Q no. 101a. Wed. S. J. de Jonge-Verwest, Heerengracht M 35. (Spreekuur 1—2.) Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mynheer de Redacteur! Eene rechte houding bevordert, eene gebogene houding benadeelt de ge zondheid. Wanneer de mensch onder omstandig heden leefde, die eene natuurlijke harmo nische ontwikkeling van zijn lichaam en al zijne organen toelieten, dan zou hij eene gezondheid genieten, die met recht volko men mocht heetenhij zou dan in staat zijn om aan alles wat zijn gezondheid en leven bedreigt, krachtigen weerstand te bieden hij zou eindelijk op een gemiddel den levensduur van 70 jaar kunnen reke nen, terwijl inderdaad slechts 12 van de 100 zoo gelukkig zijn om dien ouderdom te bereiken. Het leven van den mensch evenwel is van de wieg tot aan het graf blootgesteld aan eene onafgebrokene*inwer king van schadelijke invloeden, die van onze tegenwoordige levensverhoudingen niet te scheiden zijn en hunnen grond vinden in ltleeding, voeding, verstande lijke ontwikkeling en beroepsbezigheden. Bij een lijdelijke houding, bij een lais- ser-aller tegenover dezen schadelijken in vloed der buitenwereld, kan natuurlijk geen sprake zijn van eene gelijkmatige ontwik keling en versterking onzer lichaamsorganen. Hiertoe is veel meer energie en volharding noodig en, hoewel het denkende deel der menschheid deze noodzakelijkheid steeds beter bewust wordt, ïoch valt er aan de toepassing daarvan nog heel wat te doen! Elk orgaan dat in zijn ontwikkeling is achtergebleven, of op eenige andere wijze geleden heeft, is niet in staat zijne fun-ctiën behoorlijk te verrichten de gevolgen daar van moeten zich vroeger of later openbaren, want gelijk Sonderegger zegt in zijn For- posten der Gesundheitspflegein het rijk der natuur bestaat geen vergeving der zonden, daar moet het recht zijn vollen loop heb benHet menschelijk lichaam is een werk tuig, dat nog nauwkeuriger werkt dan een chronometer en bepaalde stoornissen door bepaalde afwijkingen wreekt. Het leven is een schei- en natuurkundig proces, dat, zonder aan vaste voorwaarden te voldoen, op den duur niet kan voortbestaan. De lichamelijke huishouding is een kasboek, dat geen uitgaven toelaat zonder voldoende ontvangsten.1' Wanneer deze woorden van een der geestigste Duitsche schrijvers over gezond heidsleer op eenig orgaan van ons lichaam toepasselijk zijn, dan is het op de longen, met wat daartoe behoort; zulks niet alleen omdat van alle inwendige organen de lon gen in de meest onmiddellijke verbinding met de buitenwereld staan, maar veel meer nog, wijl in die organen het gewichtigste natuur- en scheikundig levensproces begint en eindigt en hunne onafgebrokene werk zaamheid voor het leven onontbeerlijk is. Men spreekt ook wel vaak van sterke of zwakke longen; ook zegt men wel dat de meest noodzakelijke levensbehoefte is, het inademen van zuivere, frissche luchtmaar wat men onder sterke of zwakke longen verstaat, door welke oorzaken ze versterkt of verzwakt worden, dat is slechts aan weinigen bekend. Evenmin geeft men zich rekenschap van de eigenschappen van goede, voor de adem haling geschikte lucht; wanneer men dat meer deed, dan zou men bij overigens zeer verstandige menschen niet zoo dikwijls overdreven vrees voor kouvatten ett wer kelijke luchtschuwheid aantreffen. Dat men aan de verpleging der ademhalingsorganen zoo weinig opmerkzaamheid schenkt, is te meer bevreemdend, omdat er bijna even veel menschen sterven aan ziekte dezer organen, als aan alle andere ziekten te zamen. Er kan daarom niet te dikwijls en na drukkelijk genoeg op gewezen worden, hoe alleen eene verstandelijke verzorging der ademhalingsorganen, en dat wel van der jeugd af aan, het mogelijk maakt strotten hoofd, luchtpijp en longen dermate te ver sterken, dat zij, indien ook niet ten eenen- male onaantastbaar, toch tegen den in vloed van onvermijdelijke, schadelijke stof fen beter bestand zullen zijn. Men staat soms verbaasd, hoe weinig begrip sommige ouders er nog van hebben, hoeveel het voor 't kind waard is, dat de borstkas van een paar krachtige longen is voorzienniet alleen is 't dan beter tegen sommige ziekten bestand, maar ook voor komt dit meermalen een vroegtijdigen dood. Personen toch, die van de geboorte af aan met eene enge, slecht gebouwde borst met vleugelvormig uitstekende schouder bladen behept zijn (meestal de erfenis van teringachtige ouders of grootouders), heb ben veel aanleg voor longtering. De longtering zelve is niet erfelijk, maar slechts de voorbeschiktheid daartoe en deze zal van jaar tot jaar gevaarlijker en drei gender worden, indien zij niet door stel selmatige verpleging der ademhalingsor ganen en goede voeding overwonnen wordt, ihj jeugdige lijders aan asthma bronchiale (kramp der bronchiön) is dit evenzoodoor eene goed geleide ademgymnastiek kunnen zij genezen worden; volgens prof. Talma wel tleste en meest afdoende middel. Longen, die van de jeugd af aan de noodige ruimte ter uitzetting missen, kunnen pooit tot volkomene ontwikkeling komen en normaal hunne functiën verrichtenze zijn dan ook in verhoogde mate aan ziekte blootgesteld, tenminste wanneer zij aan zich zelve over gelaten worden en er geen middel tot ver betering aangewend wordt. Zijt ge soms niet zeker of de houding uwer kinderen goed is, raadpleeg dan daarom onmiddellijk uwen huisarts en wacht niet, zooals zoovelen, tot dat de borst of rug zoo vergroeid is, dat de kwaal door de beste heilgymnastische behandeling niet meer verholpen kan worden. Ieder medicus zal een smalle horst of verkeerde houding niet. gering achteu en de noodige aanwijzing doen om zulks zooveel mogelijk te her stellen; doch gewoonlijk wordt hij ook hier geraadpleegd, zooals bij zoovele gndere iekten, wanneer het te laat is, om de kwaal in den grond te genezen. Velen zijn nog niet genoeg doordrongen van de noodzakelijkheid eener rechte hou ding; deze bevordert n.l. de gezondheid, terwijl eene gebogene deze zeer benadeelt, door eene gewenschte uitzetting der longen onmogelijk te maken. Ge kunt zulks zelfs gemakkelijk onder zoeken, door slechts eene slappe houding aan te nemen en dan diep adem te halen ga vervolgens flinlc rechtop staan met de horst vooruit, haal nu diep adem; voelt ge in 't laatste geval nu niet, dat ge veel meer lucht kunt opnemen? Zulk een teug van het onvergelijkelijke levens-elixer behoort tot de genietingen, die niets kosten en voor geen geld te koop zijn. Ga de frissche morgenlucht in, zet de borst uit, breed en diep, en snuift (ademen is het woord niet) de frissche morgenlucht op. Ge moet het gevoelen, dat zoo'n adem-gymnastiek weldadig werkt op het gansche lichaam. Zij geeft ons veerkracht en levenslust! Aanschouw nu echter den lijder aan be nauwdheid, onverschillig van welken aard. Waar is zijn veerkracht? Waar zijn levens lust? Hoe kan 'took anders, wanneer telkens en telkens weer de stekende pijn in de borst hem dwingt de begonnen in ademing halverwege te staken; ofeeniger- lei stoornis in strottenhoofd of longen hem het ademhalen tot een moeilijken arbeid maakt Onverantwoordelijk is 'tdan ook, dat men zooveel moedwillig zou ik haast zeg gen, verwaarloost, want 't recht heeft men om zoo te spreken, als men zooveel jongens uit slungelachtigheid of luiheid, en meisjes uit een soort van angst voor trotsch of coquet door te gaan, in eene akelige oude mannetjes- of vrouwtjes-houding' op straat ziet loopen. Zij zijn meestal nog te jong om te beseffen, hoe zij zich benadeelen, maar de ouders dienen zich daarvan reken schap te geven. Waren zij in 't algemeen meer daarvan dooi drongen, zeker zouden zij dan meer aandacht schenken aan zaken, die zij nu ternauwernood de moeite waard achten te overdenken. Te ver zou het mij voeren om u de verschillende nadeelen voor de gezondheid op te noemen, tengevolge van verkeerde houding, verschillende gebreken of mis vormingen, maar genoeg zij 't te weten, dat de gezondheidstoestand bij lijders en lijderessen aan scoliosis (zijdelingsche ver kromming) of kijphose (ronde rug) veel te wenschen overlaat, al zijn zij niet altijd bepaald, wat men ziek noemt. Slechts in enkele gevallen heeft de gezondheid weinig te lijden, maar dan ook dient er in de eerste plaats op de lichaamshouding gelet en kan en mag men niet nalaten al het mogelijke te doen voor algeheel herstel, door in de eerste plaats te zorgen voor doeltreffende lichaamsoefeningen, veel beweging in de frissche lucht en niet te veel geestelijken arbeid op te jeugdigen leeftijd, enz. Als deze beschouwingen mogen bijdragen tot duidelijker inzicht van de noodzake lijkheid eener rechte houding en van ge breken, die beter kunnen voorkomen worden dan geheel hersteld, dan is mijn doel be reikt. Niet, dat ik mij vlei iets nieuws medegedeeld te hebben, maar dikwijls is 't nuttig op 't bekende te wijzen. Middelburg. B. TEN HAVE, Leeraar in de gymnastiek a./d. R. H. B. S. B IJ LIG Ell LUKE STAND van 34 September 1901. MIDDELBURG. Getrouwd: J. K. Endhoven 23 j. jm., en J. de Jong 22 j. jd.W. P. Haman 55 j. wednr. en M. C. Verhulst 41 j. jd. Bevallen: H. S. Ronca, geboren Ingen- hoven z.; A. J. Bazel, geboren van den Broeke, d.C. J. Meijers, geboren Maas, d. Geboren: Een onechte dochter, moeder 32 j. Overleden: S. van der MeijdeD, man van I. J. 0. 't Hoen 48 j. GOES. Geboren: 4, Rika, d. v. Lievienis Openneer en Lena Johanna Ver in eule. Overleden: 3, Leentje, 1 j. d. v. Jacob Sturm en Dina den Herder3, Anna, 1 m., d. v. Jacob Maartense en Helena Elisabeth Schrijver; 3, Cornelis Adriaan Jacobus, 4 m., z. v. Jacobus Matt hijs West- strate en Maria Francisca Cammelot; 31 Aug. te Dirksland, Tona Pieternella, 3 m., d. v. Jan Leendert Roodzand en Neeltje Walrave. over de maand Augustus 1901. KRABBENDIJKE. Geboren: 1, Chris- tiaan, z. v. Jan Westrate en Janna Moerdijk; Geertruida, d. v. Iman Koster en Adriana Luteijn; 3, Geertruida, d. v. Pieter Slabbekoorn en .Tannetje de Jager; 5, Adriana, d. v. Adriaan van Hoorn en Cornelia Jacobusse. Overleden: 2, Wilhelmina Blok 4 m.18, Pieternella Clement 10 j. OVEZAND. Gehuwd: 23, Cornelis Westdorp 31 j. jm. te Driewegen, en Jozi- na van 't Westende 29 j. jd. te övezand. Overleden: 19, Jan Wagenaar lm., z. v. Izaak Wagenaar en Maria van Dijke. N1SSE. Geboren: 29, Franciscus, z. v. Anthonius Martens en Magdalena Kopmels. RILLAND-BATH. Huw. aangifte: 4, Marinus Lokerse 24 j. jm. en Kornelia Weststrate 23 j. jd. te Rilland-Bath Gehuwd: 8, Marinus Lokerse 24 j. jm. en Kornelia Weststrate 23 j. jd. te Rilland-Bath. Geboren: 3, Adriaan, z. v. Jan Taillie en Margaretha de Puit; 5, Cornelis Johan nes z. v. Jan Bek en Rosalie van Puivelde; 4, Sara Elizabeth, d. v. Johannes Overbeeke en Johanna Kooien; 9, Cathariua Anna, d. v. Gerard Polderman en Magdalena Levina Kalle7, Cornelia Elisabeth, d. v. Petrus Antonus Dogge en Elizabeth Plevier; 9, Lambrecht, z. v. Johannis Minnaard en Adriana Cornelia Lambrechtse13, Willem Gerard, z. v. Gerard Adriaan van Nieuwen- huijzen en Jozina Catharina Willemina van Nieuwenhuijzen; 16, Jacob Adrianus, z. v. Frans Marinus Boot en Sara Rijstenbil; 20, Janna, d. v. Andries van den Berge en Pieternella Kastelein27, Elisabeth, d. v. Eliza Saman en Geertruida Rooze. Overleden: 6, Augustus Corstantinus, van Campen 1 m., en Louisa Mathilda Schelfaut; 7, Leendert Lambregtse 7 w., z. v. Lambregt Lambrechtse en Janna Min naard. Levenloos aangegeven: 12, een kind van Jan Brouwer en Elizabeth Jacoba Wagenaar. HEINKENSZAND. Geboren: 5, Geerard, z. v. Jacob van der Does en Pie ternella Hoogesteeger30, Jan, z. v. Laurens Fraas en Susanna Maria Zuidhof. Overleden: 22, Hubrecht Meulbroek te 's-Heerenhoek, 16, j. z. v. Marinus Jaco bus en Johanna Goosen, (beiden overleden.) 31, Een levenloos aangegeven kind, vrouwelijk van Jan Vermue (overleden) en van Klazina Remijn. 'S-HEERENHOEK. Huw. aang: 8, Pieter Hoondert 28 j., z. v. Willem en Catharina Yermue en Apolonia van Dijke 22 j., d. v. Giljam en Jasepha Bal; Gehuwd: 21, dezelfde. Geboren: 22, Cornelia Neeltje, d. v. Adriaan de Winter en Jobje Boonman. Overleden: 1, Cornelia Rentmeester 3 m., d. v. Bastiaan en Johanna Arts; 29, Marcus van de Plasse 76 j. wedn. v. Mar garetha Huige en Geertje Langemaire; Levenloos 29, vrouwelijk kmd van Laurus de Graag en Jannetje Ludekuize. GOES, 3 Sept. 1901. Bij zeer matigen aanvoer kwam er in prij zen geen verandering, behalve voor kroonerwten, die lager moesten worden verkocht. Oude Tarwe f0,00af 0,00. Nieuwe Tarwe f6,75 a f7,50. Rogge, nieuwe, f 5,50 a f 5,80. Winterg. nieuwe, per 100 kilo f7,a f 7,60. Zomergerst per 100 kilo f af,. Ha ver per 100 kilo f 6,25 a f 6,50. Bruine boonen f 8,50 a f 8,75 Paardenboonen f af, Koolzaad fO.OO a f0,Groene erwten f8.75 f9.Kroonerwten f9, a f9,50. Versche Boter f 0,56 a f 0,65. Eieren f 0,85 a f 0,95. Vlissdngen, 3 Sept. Boterf 1.55. f 1.45. a fEiereD f 4.k f 3.80 per 104 stuks ROTTERDAM, 2 Sept. Ter graan markt van heden (Maandag) was in binnenlandsche granen de aanvoer vrij ruim, vooral van nieuwe tarwe en haver. Van jarige Tarwe werden de beste par tijtjes tot vorige prijzen uitgezocht, voor 't overige was geen kooplust. Per heet. f 5.50 a f7.10 en puike zware nog daarboven en per 100 kilof 7.65 af 8.75. Nieuwe merkelijk ruimer aangeboden, bracht per heet. f 6.50 a f7.35 op en uitgezochte partijtjes nog daar boven. Voorts per 100 kilo f8.50 a f9. Rogge vond van f 4.75 tot f 5.30 plaat sing, zaaisoort nog daarboven. Gerst. Winter werd per 100 kilo naar deugd verkocht van f 6.70 tot f 7.75. Zomer kwam nog niet noemenswaard voor en Che valier was flauw gestemd, per 100 kilo f 7.50 a f8.30, extra puike nog daarboven. Haver met ruimen aanvoer werd verkocht van f2.75 tot f3.50 en per 100 kilo van f7 tot f7.25. Bruineboonen van het nieuwe gewas, waarvan eenige partijtjes ter markt waren, werden verkocht van f8.75 tot f10 naar deugd. BlauweErwten zijn lager te noteeren. Het aangevoerde werd verkocht van f 8 tot f 9 en mooie gave, puike kokende nog daar boven. Koolzaad hooger. Per heet. f 9.25 a f 10.60. Kanariezaad onveranderd handelloos. Per heet. f5.50 tot f7. Zeeuwsche uien. Aanvoer circa 4000 bn groote, kleine en stroogele. Er werden eenige partijen verkocht van f 1.60 tot f 1.65 per 60 kilo. Handel flauw. Aardappelen. Zeeuwsche Spuische jammen f2.50 a f2.75, dito blauwe f2.a f2.20, Brielsche kralen f2.80 a f3.Gel- dersche blauwe f a f dito kralen f2.a f2.20. Met tamelijke aanvoer en Zeeuwsche eieren f3.80 a f3.90, ROTTERDAM, 3 Sept. Ter veemarkt van heden (Dinsdag) waren aangevoerd2166 runderen, 531 vette, 63 nuchtere kalveren, 2256 schapen, 557 varkens, 248 biggen. Run deren le cjual. 68, 2e qual. 44, 3e qual. kalveren ie qual. 84, 2e qual. 64 3e qual. schapen le qual. 52, 2e qual. 44, 3e qual varkens le qual. 51, 2e qual. 42 3e, qual. cent; alles per kilogram. OOSTBDRG, 4 Sept. 1901. Oude Tarwe f 7,20 f 7,40 Nieuwe Tarwe f 7,00 f 7,25 N. Rogge f 5,30 a f 5,40 N. Wintergerst f 7,25 a f7,50 per honderd kilo. Zomergerst f 0,00 a f 0,00 per honderd kilo Haver per 100 kilo f 0,üfO,— Kook- erwten f 9,f 9,25. Erwten f 0,00 a f 0, Paardenboonen f 7,00 a f Koolzaad f af Waar 't er niet bij staat, is de prijs per H.L. Woensdag 4 Sept. 's-Heerenhoek, 10 uur bij B. de Jonge voor J. Adriaanse door not. de Ronde Bres- ser twee huizen dooldijk en erfpacht elk groot 165 c.A. En voor J. Martens een huis, erf en tuin 745 c.A. Donderdag 5 Sept. Middelburg, 8 uur door not. de Vos in de Vergenoeging de villa Zomerrust S 64 groot 0,49 H. en 0,57 H. bouwl. Dinsdag 10 Sept. Goes, door not. mr. Liebert 7 uur in de Prins voor erven wed. J. Reijerse lo. een huis Wijngaardstr. A 52 groot 102 c.A. 2o. een dito Rozemarijnstr. B 196 groot 192 c.A. 3o. een tuinhuis Oostsingel B 52 groot 56 c.A. 4o. een huis en erf B 53 groot 192 c.A. Woensdag 11 Sept. Koudekerke, door not. Loeff bij Cath. Roose, 10 uur, voor Burgerlijk en diaco- niearmen 16 perc. wei- en bouwland en sprink. Kwadendamme, voor L. Peeters door deurw. Hollmann, ten 9 ure afbraak te 's Gravenpolder, ten 12 en ten 2 ure afbraak te Kwadendamme. Tot mijne diepe smart overleed heden morgen om half 10 mijn dierbare en eenige Broeder, de heer JAN ELENBAAS, in den ouderdom van 76 jaar en 5 maanden. P. ELENBAAS en Familie. Rilland, 1 Sept. 1901. jaar, op „Klein Middenhof", Oostka- p e 11 e. voor 2 of 3 personen. Aanbiedingen lett. C, Boekk. D'HUIJ. De ondergeteekende heeft de eer mede te deelen, dat hij met ingang van 1 September zijn aan de Lange Noordstraat heeft over gedaan aan den heer W. BROUWER, die reeds sedert eenigen tijd de zaak heeft gedreven. Dankzeggende voor het tot heden ge noten vertrouwen, neemt hij beleefd de vrijheid zijn opvolger ten zeerste aan te bevelen. Middelburg, Augustus 1901. Onder reflecte aan bovenstaande ad vertentie heeft ondergeteekende de eer te berichten, dat hij met ingang van 1 September den van den heer C. J. STOMPS, Lange Noordstraat L 134, heeft overgenomen. Zich beleefd aanbevelend, Middelburg, Augustus 1901. verstrekt gelden onder eerste hypothecair verband. Middelburg. Agenten. Een oude, doch goed onderhouden Met October benoodigd, bij L. VAN SOEBEN Jz., Oost-Souburg. VRIJDAGAVOND a. s., half acht, hopen iu het gebouw der Geref. Kerk alhier op te treden de Heeren beiden uit Transvaal. Toegang v r ij. Collecte ten bate van de vrouwen kampen. De Deurwaarder HOLLMANN te Goes zal op des voormiddags om 11 uur, aan het woonhuis van de wed. W. Back, te 's-Heer Arendskerke, De Notaris J. W. YERHULST zal op des avonds te 8 uren, op de bovenzaal van de Sociëteit „De Vergenoeging", op de Groote Markt te Middelburg, pu bliek presenteeren te Voormelde onroerende goederen zijn daags vóór en op den verkoopdag te zien, des voormiddags van 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 uur, op een bewijs van toegang, voor wat per ceel 1 betreft tegen betaling van f 0.25, ten behoeve van het ondersteunings- frnds van de leservekas, voor wat de overige perceel en betreft, gratis ver krijgbaar ten kantore van genoemden Notaris. GOES.— (op advies van SB. Medici Mej. JAC. W. PISUISSE heeft hare lessen hervat. Aangifte van leerlingen voor de eerstbeginnende zangklasse

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 3