Gemengde Berichten. Kerknieuws. Schoolnieuws. zijn gereed Columbië binnen te vallen om de revolutionairen te helpen". Verder heeft deze staat aan alle consuls van Columbia het exequatur ontnomen. De Venezaalsche opstandelingen zelf vorderen echter ook. Nadat 2000 Colum- bianen in Venezuela zijn gevallen is hun aanvoerder generaal Garbiras reeds meester in de provincie Pachina. Voorts verneemt de »New-York Herald" uit Panama, dat 140 soldaten daar overzee uit Buena Ventura aangekomen zijn om het garnizoen te versterken. Een correspondent te Quito bevestigt bovendien dat Columbiaansche opstande lingen op de grens, bij Carchi, sxamge- trokken zijn, in het gezicht der regeerings- troepen, en dat een groote veldslag verwacht wordt. Er broeit daar dus een geweldige strijd en er is reeds vandaar een beroep gedaan op de Europeesche regeeringen om tusschen- beide te komen. Vergadering van den Middelburgschen Gemeenteraad van 3 September 1901. Afwezig is de heer Van Dunne wegens uitstedigheid. Onmiddellijk na opening der vergadering wijdt de voorzitter eenige waardeerende woorden aan de nagedachtenis van den ontslapen gemeentebouwmeester, dien hij schetst als een kundig en eerlijk ambte naar, door wiens dood de gemeente een gevoelig verlies lijdt. Ten teeken van in stemming worden de woorden des voor zitters toegejuicht. Daarna wordt overgegaan tot de behan deling van de volgende punten der agenda I. Beëediging van nieuw benoemde raads leden. De herkozen leden Den Bouwmeester, De Rijcke, Snouck Hurgronje en Van de Bee en de nieuw gekozen leden Gratama en Dumon Tak leggen in handen des voor zitters de bij de wet gevorderde eeden af en nemen zitting. Dadelijk daarna neemt de heer Van de Ree het woord als oudste lid van den Raad in jaren. Namens den Raad wenscht hij den voorzitter geluk met de Konink lijke onderscheiding, welke hem ten deel is gevallen door zijne benoeming tot Rid der in de Orde van den" Nederlandschen Leeuw. Het moge een bewijs voor den voorzitter zijn, zegt hij, dat zijne verdien sten ook in hoogere kringen zeer gewaar deerd worden, wij schatten die op rechten prijs en spreken tevens de hoop uit dat onze voorzitter nog lang voor onze goede stad Middelburg moge behouden blijven. De voorzitter betuigt den Raad zijn dank voor den door den heer Van de Ree uit gesproken gelukwensch. II. Notulen vorige vergadering. Deze worden door den secretaris voor gelezen en onveranderd vastgesteld. III. Ingekomen stukken. Ingekomen zijna. verschillende mede- deelingen van Ged. St., houdende goedkeu ring van vroeger genomen besluiten, welke voor kennisgeving worden aangenomen b. een adres van J. Wigard en 10 andere bewoners van het Oostkerkplein omtrent betere verlichting van dat plein, daar de thans heerschende duisternis de onzedelijk heid zeer in de hand werkt, welk adres wordt gerenvoieerd naar B. en W. om ad vies en c. een adres van G. A. Carol om de huur van het huis hoek Bogardstraat en Burg nog met 1 jaar te verlengen, om trent welk adres besloten wordt tot gelijk tijdige behandeling met punt X der agenda. IV. Benoeming Wethouder. De heer Den Bouwmeester, wiens be noeming noodig is geworden door zijne herbenoeming als raadslid, wordt herkozen met 15 stemmen, zijnde een briefje in blanco uitgebracht. V. Benoeming ambtenaren Burgerlijken Stand. Mede door hunne herbenoeming tot raadslid, moeten de heeren Den Bouw meester en Snouck Hurgronje zich aan eene nieuwe verkiezing onderwerpen. Ofschoon hij de betrekking niet zeer onereus acht, wenscht de heer Snouck Hurgronje niet meer in aanmerking te komen. Benoemd wordt de heer Den Bouw meester met 15 stemmen (een briefje is in blanco) en, in plaats van den heer Snouck Hurgronje, de heer Verhage met 9 stemmen, tegen 6 op den heer Gratama en 1 op den heer Schorer. VI. Benoeming voorzitters en leden vaste cotnmissiën. Benoemd worden: a. in de commissie voor de strafveror deningen de heeren Schorer, Van der Swalme en Snouck Hurgronje allen met 15 stemmen (1 briefje was telkens in blanco) en, in de plaats van het oud raads lid A. P. Snouck Hurgronje, de heer De Veer met 9 stemmen tegen 5 op den heer Gratama en 1 op ieder der heeren Van de Ree en Koole; b. in de commissie van financiën tot voorzitter de heer Sprenger met 15 en tot leden de heeren Van der Swalme met 15, Heijse met 15 en Van Dunné met 16 stemmen en, in de plaats van het oud raadslid A. P. Snouck Hurgronje, de heer Dumon Tak met 10 stemmen tegen 5 op den heer Wisboom Verstegen en 1 op den heer Van de Ree; c. in de commissie van fabricage tot voorzitter de heer Van Dunné met 16 en tot leden de heeren Van der Swalme en Van de Ree ieder met 15 stemmen; en d. in de commissie voor de conversie der oude gevestigde gemeenteschuld, in de plaats van het oud raadslid A. P. Snouck Hurgronje, de heer Dumon Tak met 11 stemmen tegen 4 op den heer Schorer en 1 op den heer Van der Harst. VII. Benoeming Voorzitter, Bestuur der Godshuizen. De voorzitter is van meening, dat, na het votum in de vorige zitting gevallen, waarbij de heer A. P. Snouck Hurgronje, ofschoon geen raadslid meer, als lid van het bestuur der godshuizen, waarvan hij voorzitter is, bestendigd wordt, dit punt niet op de agenda had moeten voorkomen. Eerst bij de periodieke aftreding van den heer A. P. Snouck Hurgronje worde de beslissing zijner keuze aan den Raad on derworpen. Het bleek intusschen dat niet alle leden het met den Voorzitter omtrent dit punt eens waren. Inzonderheid brachten de hee ren De Veer en Van Teylingen er bezwa ren tegen in, totdat ten slotte de meening des Voorzitters zegevierde met 10 tegen 6 stemmen, die der heeren De Rijcke, Van Teylingen, Koole, Wisboom Verstegen, De Veer en Heijse. VIII. Voorloopige vaststelling gemeentere kening 1900. Met algemeene stemmen wordt zij voor- loopig vastgesteld op f487549.89 in ont vang, f463949.66 in uitgaaf en dus met een batig slot van f23600.23. IX. Voorstel van B. en W. tot verhuring van de bovenlokalen van het huis op den Dam wijk F. no. 97 aan den Hoofdingenieur van den Waterstaat. Hef voorstel strekt om de lokalen voor een jaar, met stilzwijgende verlenging van jaar tot jaar wanneer geene opzegging heeft plaats gehad, te verhuren voor f140 per jaar. Nadat op eene vraag van den heer Scho rer of de Hoofdingenieur geene bezwaren had geopperd tegen het voorstel door den Voorzitter ontkennend was geantwoord, wordt het zonder verdere discussie of hoof delijke stemming aangenomen. X. Voorstel van B. en W. tot verhuring van het huis op den hoek van de Bogardstraat en den Burg aan het Hoofdbestuur der Maat schappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. Het voorstel strekt lo. om vóór 1 October 1901 de huur op te zeggen tegen l November 1901 aan den tegenwoordigen huurder G. A. Carol, van wien ter zake een adres inkwam, dat nu gelijktijdig zal worden afgedaanen 2o. om het huis te verhuren voor een jaar, met stilzwijgende verlenging van jaar tot jaar wanneer geene opzegging plaats heeft, aan het Hoofdbestuur der Maatschappij van Landbouw en Veeteelt voor f85 per jaar. De heer De Rijcke, die zeer goed zich eene voorstelling kan geven van de bezwa ren, die voor Carol aan een ontruiming zijner werkplaats binnen zoo korten ter mijn zijn verbonden, doet het voorstel de zaak aan te houden tot een vergadering, nog in deze maand te houden, teneinde B. en W. in de gelegenheid te stellen, te onderzoeken of in het aangrenzende huis, dat eveneens aan de Gemeente toebehoort, niet eenige ruimte zou beschikbaar kun nen gemaakt worden voor het doel dat de Maatschappij van Landbouw met het huren op het oog heeft. De heer van der Swalme kan niet met dat voorstel medegaanCarol wist te voren wat hem kon te wachten staan. De heer de Rijcke moet dit toegeven hij wil met zijn voorstel alleen beproeven of niet èn Carol èn de Maatschappij van Landbouw gelijkelijk zouden kunnen ge holpen worden, in welk geval de baten voor de Gemeente nog grooter zouden worden. De heer den Bouwmeester releveert dat men niet uit het oog moet verliezen dat, ofschoon het aangrenzend huis slechts f 40 huur opbrengt, de bewoonster ook de Beurs moet schoonhouden, waarop de heer de Rijcke antwoordt, dat dit niet zooveel ge wicht in de schaal legt, daar het schoon houden van stadswege zou kunnen ge schieden. De heer Schorer vraagt of het absoluut noodzakelijk is om het huis te verhuren aan de Maatschappij van Landbouw en, zoo ja, of er geen mogelijkheid zou zijn om den termijn van ontruiming voor Carol wat te verlengen. De heer Snouck Hurgronje zegt dat Carol alles te voren wist; het voorstel stemt geheel overeen met het met hem gesloten huurcontract. De heer Koole vindt dat de billijkheid medebrengt dat men Carol ten minste een half jaar verlenging geve. De heer de Veer bemerkt dat de heer Snouck Hurgronje de zaak alleen uit een juridisch oogpunt beschouwtiets onbillijks ligt er zijns inziens toch in om een huur der, die altijd trouw betaalde, te doen rui men voor een ander, die niet meer betaalt. De heer Schorer deelt mede dat een lid hem per briefje bericht, dat de Maatschappij van Landbouw niet zoozeer hecht aan den termijn van 1 November. De heer Dumon Tak verklaart te zijn de schrijver van dat briefje; de zuivelconsulent zelf, die zeer goed de bezwaren van Carol inzag, heeft hem zulks medegedeeld. Het voorstel De Rijcke wordt hierop aan genomen met 9 tegen 7 stemmen, die der heeren Gratama, Den Bouwmeester, Van der Swalme, Van Teylingen, Snouck Hur gronje, Sprenger en Heijse. XI. Voorstel van B. en W. betreffende aankoop van 79 boomen op het Langeviele bolwerk. Het recht van erfpacht op een stuk ge meentegrond aan het Langeviele bolwerk (touwslagerij) is 18 Juli publiek verkocht. Tevens zouden ook worden verkocht de daarop staande 76 boomen. Ten einde door rooiïng der boomen de ontsiering van het bolwerk te voorkomen, hebben B. en W. ze aangekocht voor de getaxeerde waarde van f 800 op welken aankoop zij nu de goedkeuring van den raad verzoeken. Nadat op eene vraag van den heer Wisboom Verstegen of de boomen allo gezond waren door den heer Den Bouwmeester bevesti gend was geantwoord, wordt de goedkeuring zonder stemming verleend. XII. Voorstel van B. en W. betreffende verpachting van de visscherij in het bij de gemeente in beheer en onderhoud zijnde gedeelte van het kanaal door Walcheren. De Directeur der Registratie en Domeinen te Middelburg had B. en W. schriftelijk gevraagd, of het hunne goedkeuring kon wegdragen, dat die visscherij in eene ver pachting van andere Staatsgronden in het aanstaande najaar werd begrepen. B. en W. stellen voor hun daartoe de noodige machtiging te verleenen. Zonder discussie of stemming wordt de gevraagde machtiging gegeven. XIII. Ontwerp-besluit tot beschikking over den post van onvoorziene uitgaven 1901. Het ontwerp-besluit wordt zonder stem ming aangenomen. XIV. Ontwerp-besluit tot wijziging der ge- meentebegrooting voor 1901. Ook dit ontwerp-besluit wordt zonder discussie aangenomen. XV. Begrooting Burgerlijk Armbestuur voor 1902. Zonder bespreking wordt deze vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 35932,64s. XVI. Begrooting Schutterij voor 1902. Ook deze wordt goedgekeurd in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 3 740. Alleen vraagt de heer Wisboom Verstegen of door de Schutterij-muziek ook des Zondags in het openbaar concerten zijn gegeven, waarop de heer Dumon Tak antwoordt: op het Molenwater niet en de heer Van der Harst opmerkt, dat de concerten in het Schutters hof eerst beginnen na afloop der godsdienst oefeningen. Bij de gewone rondvaaag vraagt de heer Van der Harst hoe het staat met de boringen aan de Oranjezon, waarop de Voorzitter antwoordt dat hij waarschijnlijk tegen het einde der maand daaromtrent iets zal kun nen mededeelen. Hierna gaat de vergadering uiteen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Schoonoord E. v. d. Berg cand. te Nieuw-Leussen. Aangenomen naar Makkum door J. de Visser te Leerdam. Dhr. P. S. Pots, cand. teNieuweschans, stelt zich beroepbaar in de Ned. Herv. Kerk. Ds. H. M. Laurman te Zunderdorp (N.-H.) herdacht Zondag zijne 50-jarige Evangeliebediening in de N. H. K. Geref. Kerken. Aangenomen naar Barneveld door J. Gis pen te Overschie; naar Westeiemden door A. v. d. Vegt cand. te Dalfsen. Bedankt voor Bedum B, door F. H. Boers- ma te Zuidbroek voor Houwerzijl, Laar en Oldeboorn door A. v. d. Vegt cand. te Dalfsen. Doopsgezinde Gemeenten. Beroepen te Middelburg ds. Sijbolts te De Rijp (N.-H.) Scherpenisse. Tot hoofd der school alhier is benoemd de heer J. J. J. de Lange, te Dordrecht. Tot hoofd der Chr. school te Zwin gelspaan bij Klundeit is benoemd de heer J. Fokkinga, onderwijzer te Venendaal, vroeger onder anderen te Middelburg. Geslaagd voor de acte Landbouwk. 1. o. de heer P. Le Feber van Axel. De heer L. van Rossen van Goes staat als eenige sollicitant met volledige bevoegdheid op de voordracht voor leeraar in de Hoogduitsche taal aan de H. B. S. te Sneek. H. M. de Koningin en Gemaal worden den 16en September in de residentie ver wacht voor de opening der Kamerzitting. Van katholieke zijde worden als can- didaten in het district Wijk bij Duurstede genoemd mr. D. A. P. N. Kooien, school opziener van IJselstein en dhr. J. W. van Nispen tot Sevenarr, hoofdredacteur van de „Residentiebode". De Minister van Binnenlandsehe Zaken heeft Zaterdag de verschillende bureaux en vertrekken van het gebouw van zijn Departement in oogenschouw ge nomen. Men weet dat nog altijd plannen be staan om dit oude gebouw te verlaten en de bureaux over te brengen naar het voorgebouw van het rijks-archief op het Plein. Het O. M. bij den Hoogen Raad concludeerde tot verwerping van het be roep van den bekenden strooper Camille de P. veroordeeld tot 10 jaren wegens het lossen van een schot hagel op een jacht opziener in een der Zeeuwsche polders. Kamers van arbeid. De Minister van Binnenlandsehe Zaken heeft aan de Kamers van arbeid medegedeeld, dat, te beginnen met 1 September, alle stukken, die tot nog toe door haar werden gezonden aan den minister van waterstaat, aan hem zullen moeten worden gericht. Het Volk deelt mede, dat door het centraal comité van het dienstpersoneel der voormalige Rijnspoor te Utrecht is besloten, een request aan den Minister van Binnen landsehe Zaken te richten, waarin de toestand van dat personeel wordt uiteengezet, dat geen afstand van rechten heeft gedaan (art. 6). Wanneer de minister zulks wenscht, zal het comité het request op een audiëntie dag mondeling komen toelichten. Eveneens werd besloten een request te zenden aan de Koningin, met verzoek om medewerking tot algeheele oplossing van deze quaestie. lerseke. Verder dan een klein feestje op 31 Aug. schijnt men het in deze ge meente niet te kunnen brengen. 12 fietsen 70 sportkarren, 2 muziekgezelschappen, de weerbaarheid, enkele voetzoekers met daar aan veibonden processen verbaal ziedaar de geheele feestelijkheid op dien dag. Prach tige sportkarren waren er te zien. Daaraan waren meer deelnemers dan voorheen, maar de fietsen verminderen ook al. We willen hopen dat a. s. jaar meer werk van dien dag zal worden gemaakt. lerseke. Zondag was er hier iemand bij wien geen lid aan heel het lichaam stil stond en dat kwam enkel en alleen doordat hij zulk een vreeselijken hekel aan ruzie had. Dat verkondigde de man zelf; dus voor de waarheid kunnen we instaan. Dat verklaarde hij op eene zeer luid ruchtige wijze en hij verzocht een ander (een bizondere vriend was het niet) eens aan hem te komen dan zou hij dit en dan- zou hij dat. O, die man had zoo'n hekel aan ruzie. De nachtwacht mengt zich ook in de toeschouwers en de vriend ging naar huis omdat hij zoo'n hekel aan ruzie had. Dicht bij huis komt die hekel weer aan zetten en de nachtwacht ontvangt geheel onverwacht een paar klappen in 't gezicht waardoor zelfs bloed te voorschijn kwam. De hekel aan ruzie zakte toen weg en nu heeft die man een vreeselijke hekel aan een procesverbaal. Driewegen. De heer J. Krijger sedert het jaar 1867 lid van den raad dezer ge meente, heeft met het oog op zijne gezond heid ontslag genomen als lid van dien raad. 's-Heerenhoek. Op de veemarkt van Maandag waren aangevoerd 14 stuks hoorn vee. Er was veel kooplust en vraag. Premie voor de meestjj aangevoerde, L. Martens, 's Heerenhoek. Premie voor het meest ge kochte vee, J. v. Boven, Goes. Heinkenszand. Bij den landbouwer De Jonge onder Borssele, is voor eenige dagen diefstal gepleegd40 stuks pluimvee, oude en jonge kippen, hanen en 5 jonge kalkoenen zijn er vermist* Een aardige attentie heeft H. M. de Koningin Zaterdag aan de telegraafambte naren op Het Loo en Apeldoorn bereid, die zooals men begrijpt, dien dag een drukken dienst hadden. Zij ontvingen n. 1. een mand champagne. De reserve-luitenant jhr. de Beaufort, uit Deventer, werd onlangs door een wesp aan de kin gestoken. De wond werd zoo ernstig, dat de luitenant zich naar zijn familie te Doorn moest begeven. Hier constateerde men bloedvergiftiging. Zijn toestand is van dien aard, dat het ergste gevreesd wordt. Zaterdagavond te ruim zeven uur heeft mejuffr. A. K. aan het Zuiderstation te Groningen door het onvoorzichtig verlaten van de coupé, terwijl de trein nog in bewe ging was, op treurige wijze den dood ge vonden. Zij geraakte namelijk tusschen de treeplank en den muur van het perron en is dood gedrukt. Toen men haar opnaam was het leven althans reeds geweken. In bet ziekenhuis, waarheen de ongelukkige werd overgebracht, constateerde dr. Diddens den dood. Men schrijft aan de Standaard uit de Gron. Veenkoloniën: De aardappelcampagne is begonnen. In de verschillende streken der koloniën zijn de rooiers uitgetrokken, allen werkende tegen het bestaande tarief. Op enkele plaatsen heeft men daarmede geen vrede, men eischt meer. Vergaderingen zijn uitgeschreven, waar ook de landbouwers gevraagd waren, maar deze bleven absent. Het gevolg is geweest, dat men staking heeft geprocla meerd. Zoo te Stadskanaal, waar men 2 ct. verhooging vraagt, boven het bestaande tarief. Gewoonlijk volgen op deze eischen balda digheden, als niet wordt toegegevenzoo ook hier. De landbouwers geven echter nog niet toe en nemen proeven met rooi- machines, die goed voldoen. De stakers waarschuwen in de plaatselijke bladen, om niet achter deze machinis te zoeken. Te Bolnes werd Vrijdagnacht, terwijl Ds. Lindeboom en familie afwezig waren, ingebroken in de pastorie. Alle kasten zijn opengebroken. Hoeveel er wel gestolen is, is nog niet bekend. „Schuim" Het Nieuwe Schoolbl., schrijft naar aanleiding van het voor hoofden van scholen zoo krenkend tooneelproduct, dat te Rotterdam is opgevoerd: nFr. Bas kan het er voorloopig mee doen. Misschien sloegen de Rotterdamsche recen senten den spijker beter op den kop, dan zij zelf wel vermoedden het is toch in de hoofd stad een openbaar geheim, wie zich achter de initialen Fr. B. A. S. verbergen en hoe persoonlijke wrok en machtelooze woede hun pen bestuurden, om enkele der gehate hoofden in doorzichtige namen te bekladden zóó dat niemand vat op hen had. »En nu willen wij even naar voren bren gen, dat die schrijvers niet zijn jonge heet hoofdige maatjes, die men nog niet ten volle verantwoordelijk kan stellen voor hetgeen zij schrijven, maar onderwijzers van geposeer- den leeftijd, die door hun collega's zelfs waardig werden bevonden, als hun vertegen woordigers op te treden, en die nog van tijd tot tijd hun adviezen geven in zaken, die school en leven betreffen. Het Schoolblad sprak van ^onderwijzers die zoo diep gezonken zijn", van »een schan delijk bedrijf, dat te brandmerken" viel. Maar zouden Fr. B. A. S. ooit tot het schrijven en doen opvoeren van »Schuim" gekomen zijn, indien niet vroeger reeds in kleineren kring dergelijke dingen sterk waren toegejuicht, toegejuicht door verreweg de meerderheid der lezende en kijkende bonds- onderwijzers, en een woord van afkeuring of protest, och, maar zeer, zeer sporadisch was voorgekomen?" 't Schijnt me daar in die openbare onder wijzerskringen hier in de hoofdstad een be minnelijk wereldje te wezen! Een ernstig ongeluk heeft Zaterdag avond te Amsterdam, in buurt Y Y, de vreugde van den Koninginnedag verstoord. Twee opgeschoten jongens van een jaar of achttien in de Govert Flinckstraat bij de Ferd. Bolstraat hadden een stuk van een gaspijp geladen met chloorkali en zwavel en er daarna de sok opgeschroefd. De vraag was nu, wie hunner de buis aan een touw gebonden tegen den muur van een huis zou durven slaan, om het meng sel te doen ontploffen. C. P. durfde het aan en sloeg de buis tegen den muur. De gevolgen waren ontzettend. Een vreese lijke slag weerklonk; de ontploffing was zoo sterk, dat de sok over de huizen vloog en in een tuintje van de Albert Cuypstraat terecht kwam. Maar dat was het ergste niet. Twee vrouwen, die in de nabijheid voor een groentenwinkel stonden te praten, werden door de stukken der buis, die uit elkander vloog, getroffen. Een harer, juffrouw S. werd aan den slaap getroffen en viel op straat neder. Zij werd spoedig per brancard naar het Gasthuis gebracht, waar zij kort daarop overleed. De andere vrouw, juffrouw V., werd aan het hoofd gewond, doch gelukkig niet ernstig, en de jongeling, die het noodlottig ongeluk _had veroorzaakt, werd aan den schouder gewond. Hij werd ook naar het Gasthuis gebracht, doch kon dit spoedig weder ver laten. Hij werd later met eenige getuigen door den commissaris van politie v. d. Wielen, die een groot deel van den avond met deze zaak bezig was, in het bureau Ferd. Bolstraat verhoord. Den geheelen avond maakte dit vreeselijk ongeluk bij de bewoners der Govert Flinckstraat het on derwerp van gesprek uit. Een jonge dochter te Kampen, sterk misbruik makende van sterken drank is Zondagavond jl. dood in hare woning ge vonden, met een ledige flesch bij zich. Het bleek dat zij in den drank gestikt was. Verleden week is er een ernstig on geluk gebeurd in de voorstad van Bazel, Aeschen. Daar werd een hotel zum Bühren gebouwd, vijf verdiepingen hoog een voor gebouw, een achterhuis en twee zij vleugels. Het werd opgetrokken volgens het systeem Hennebique, dat is van cement met ijzeren vlechtwerk, en met ijzerconstructies ver sterkt. 's Avonds om 6 uur stortte plotse ling het voorhuis in, van de vorst van het dak tot in den 7 meter diepen kelder. Boven in bleven alleen enkele brokken muur han gen, die het reddingswerk zeer gevaarlijk maakten. Er waren vijftien werklieden onder het puin bedolven. Dadelijk rukten de brandweer en de reddingsbrigade ter hulp uit. Plotseling sprong een Ita liaan, geheel bebloed, gillend onder de steenen uit, de straat op, waar hij meteen dood in elkaar zakte. Dien avond werden er nog acht gewonden onder de cement- massa uitgehaaldde toestand van de meesten hunner is hopeloos een stierf er nog voor den nacht. Voorts werden er twee lijken gevonden. Den heelen nacht werd er doorgezocht, maar 't was haast onmogelijk in de kelders vol puin door te dringen, omdat de mannen telkens stuitten op het ijzeren vlechtwerk. Den volgenden dag werden toen ook sme den aan 't werk gezet, nadat eerst de ge vaarlijke hangende brokken boven wegge- stooten waren. Twee dagen later vond men nog een lijk, en eindelijk den nacht daar op nog drie lijkenacht dooden in het geheel. Vijf dagen lang was alle veraeer in de straat, waar ook een tram rijdt, ver sperd. De aangrenzende huizen moesten ontruimd worden, omdat de muren ge scheurd zijn. Een ingenieur, een professor en een kantonnale hoofdambtenaar zijn bezig een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van deze ramp. Men vermoedt, dat de stutten zijn weggenomen toen het cement nog niet droog was. De bladen wijzen op de ironie in het feit dat denzelfden dag van het on heil op een nijverheidstentoonstelling in Bazel aan het systeem Hennebique de gouden medaille is toegekend.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 2