Gefoute Beschadigde WOLLEN DEKENS. G. MES, Advertentiën. van eene groote partij P o s t e r ij e n Afloop Verknopingen enz. Openbare Yerkoopingen. Yrjjiai 13September 1901, 1°. Een WOONHUIS, 2°. Een Schuur en Erf, MIDDELBEK*^ Burger-Avondsehool. Hooger Burgerschool. Gymnasium. GOEDKOOP DRUKWERK OIFIRTTIiMIIItTG- Markt en Gortstraat, MIDDELBURG. Marktberichten. BURGERLIJKE STAND publiek verkoopen: ingericht tot Broodbakkerij, met ■Winkel en Erf, "Te koop" NEDERLANDSCHE en JAVASCHE HYPOTHEEKBANK. Mr. P. DIELEMAN gf tot zeer lage prijzen. te raken, tie kogels zijn, na een ruit ver brijzeld te hebben, in de schrijftafel ge drongen. De aanleiding moet een familietwist zijn. Toen een agent van politie den man wilde arresteeren, loste hij nog een schot, dat den agent rakelings langs het hoofd ging. Bijgestaan door eenige burgers werd de dader gearresteerd. Olie op het vuur! De huisvrouw van den schoenmaker Tielman te Capelle (Noord-Brabant) wierp bij het aanmaken der kachel petroleum op de houtskolen. De vlam sloeg in de kan en deze barstte uit elkander. De vrouw bekwam hierbij zulke hevige brandwonden dat zij eenige uren later aan de bekomen wonden overleed. Uit Abcoude wordt geschreven aan de Tel. Tot nog toe had onze kermis een kalm verloop. Jammer genoeg gaven de dienaars van Hermandad ditmaal een slecht voor beeld. Tijdens den eersten kermisnacht, terwijl zij rust en orde moesten handhaven, hebben zij, nadat alles in rust was, met elkaar een ernstige vechtpartij met sabel en revolver gehouden. De gemeenteveld wachter, zwaar mishandeld, moest door een paar burgers in bescherming genomen en huiswaarts gebracht worden. Men doelt mede, dat bij de rechterlijke macht een aanklacht tegen de rijkspolitie is ingediend. Een inbreker gesnapt. Vrijdagavond hoorden de bovenbewoners van perceel 39 aan de Ruysdaelkade, te Amsterdam dat in het benedenhuis iemand bezig was metkasten en deuren te openen. Wetende dat de benedenwonende familie uit de stad was, wekte dit rumoer vermoe den, dat het beneden niet pluis was, waarom de politie van het bureau Ferd. Bolstraat met het geval in kennis werd gesteld. Door een brigadier en eenige agenten werd een onderzoek ingesteld; het gelukte den in breker in arrest te nemen. De aangehoudene bleek te zijn zekere W., die reeds meermalen met de jusitie heeft kennis gemaakt. Hij was in het bezit van mooi nagemaakte sleutels, een dievenlantaarn en eenig inbre kersgereedschap. W. is ter beschikking van den officier van justitie naar de cel overgebracht. Het aanbreken van den dageraad der gerechtigheid voor de negers in de Ver- eenigde Staten. Uit Elmore (Alabama) wordt gemeld, dat een zekere Georges Ho ward tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld werd, daar hij zich schuldig ge maakt had aan het lynchen van een neger. Dit is de eerste maal in de geschiedenis der Vereenigde Staten, dat een jury van blanken een dergelijk vonnis velt in een lynch-zaak. Tot heden toe keurde men het vermoorden van negers door blanken goed. Het werd meer dan tijd om met deze bar- baarsche opvatting van gerechtigheid en menschelijkheid te breken. Een automobiel met paard. Te Bunschoten stoomde deze dagen een automobiel naar Spakenburg, waar echter de tuf-tufs verboden zijn. De politie kwam dan ook spoedig opdagen en de chauffeur moest stoppen. Terugrijden mocht hij niet, vooruit ook niet wat dus te doen? Eindelijk kwam de dienaar van den H. Her mandad op het idee het stoomrijtuig door een paard naar Bunschoten terug te laten trekken! En zoo geschiedde het. Te 's-Gravenhage is door den Eugel- sehen predikant, Edw. Brine, een telegram van lord Kitchener ontvangen, met opdracht, aan mevr. Ben Viljoen te doen weten, dat haar echtgenoot, van wien zij in een jaar tijds niets gehoord had, leveüd en gezond is. Vermaalt en beschaving. De »Haagsche Kouter" van de Prov. Or. Crt. schrijft: Vraag eens aan een getrouwde vrouw van den tegenwoordigen tijd, of zij één avond in de week thuis blijft. Kijk eens op het Wandelhoofd te Scheveningen, dat familiaar 20,000 menschen per dag op zijn gebied ontvangt, hoeveel huismoeders daar dagelijks vertoeven en uren doorbrengen. Laat uw oog eens rondgaan, als ge, op welk uur van dag of avond ook, op het Kurhaus-terras of den zee-boulevard ver toeft. Overal en overal drommen van menschen en van kinderen, die, heel in de verte, als rissen vliegen schijnen voort te trippelen. Een gewirwar van kleuren en vormen. En steods vermeerdert die tal- looze strandkolonie. Al de vervoermiddelen tusschen den Haag en Scheveningen doen hun voordeel met deze strandbestorming. Trams en omnibussen zijn steeds gevuld, en men moet de bestorming van een tramwagen op het Gevers Deynoot-plein, op een laat avonduur, bijwonen, om zich te overtuigen, hoe dames en heeren, die voor beschaafde menschen zouden willen doorgaan, zich als woeste roodhuiden aanstellen, om ten koste van den zwakkeren of meer beschei den natuurgenoot zich een plaatsje in den wagen te verzekeren. Bij zulke gelegen heden zijn mijne stadgenooten losgebroken tunën gelijk." Velen schijnen bij de tegenwoordig algemeene en uiterst lastige wespenplaag met te weten, dat er een heel eenvoudig huismiddeltje bestaat om de pijn, die door wespensteken veroorzaakt wordt, onmiddel lijk te doen verdwijnen. Men moet voor fat-u°f een ui blJ de hand hebben; men enipft nem door en wrijft de gestoken plek et een stuk ui. Wij kwamen laatst bij een slager, die een stuk vleesch, waaraan zes of zeven wespen bijeenzaten, juist op dat plekje aangreep, natuurlijk zonder de wespen te zien. Deze staken hem alle tegelijk, zoodat de man vleesch en mes liet vallen. Een klant gaf hem bovenge noemd middeltje aan de hand. De slager liep even naar achter, maar kwam haast onmiidelijk terug en hervatte bedaard zijn werk: de pijn was verdwenen. De zaak-Ter Laan. Het nieuwe Schoolblad schrijft: Men weet, dat de heer Ter Laan, hoofd eener openbare school te Delft, gekozen tot lid der Tweede Kamer, B. en W. ver zocht heeft, op zijn kosten een bevoegd plaatsvervangend schoolhoofd te benoemen of hem toe te staan, dat hij zelf zijn plaatsvervanger aanwijst. Mocht er op zijn verzoek afwijzend beschikt worden, dan zal hij zoo berichten de bladen om zijn kiezers niet te leur te stellen, zijn ontslag nemen. Wij hebben reeds vroeger als onze mee ning uitgesproken, dat het verzoek in dien vorm niet kan ingewilligd worden, omdat de wet op het 1. o. verbiedt, de tijdelijke waarneming der betrekking van hoofd eener school langer dan 6 maanden te doen dureD. De Middelb. Ct. wil er art. 36 bijhalen en Gedeputeerde Staten vrijstelling doen verleenen van het gelijktijdig bekleeden van het ambt of de bediening van lid der Tweede Kamer. Maar dit zou de moeilijkheid, slechts verplaatsen, want de heer T. L. kan niet tegelijk in Delft in school en in Den Haag in de Tweede Kamer zijn; men kan niet verklaren, dat het Kamerlid-zijn geen nadeel zal doen aan het vervullen der verplichtingen die op het hoofd der school rusten. Toch moet er iets op gevonden worden, want wij stemmen het volmondig toe, 't is wenschelijk dat den openbaren ambte naar, onverschillig of hij is in staats-, dan wel in gemeentelijken of provincialen dienst, het behoud van zijn ambt of rang verzekerd blijve, indien hij door de kiezers tot afgevaardigde gekozen wordt; zijn staatkundige richting heeft daarmede niets te maken. Den onderwijzer toe te staan, wat men het schoolhoofd weigert, dat zou een meten zijn met twee maten. Nu kunnen zegt men B. en W. den heer T. L. iedere week 5 van de 6 schooldagen verlof verleenendan is aan de letter van de wet voldaanDie uitvlucht lijkt ons wat al te advokaterig. De beste oplossing in dit geval, waarin de wet niet voorzien heeft, komt ons deze voor Den heer T. L. worde voor ten hoogste 6 maanden verlof verleend en een tijdelijk hoofd, een plaatsvervanger, aangewezen. In dien tijd kome men met een kleine partieele wetswijziging, welue deze kwestie voor de toekomst regelt. De Arnhemsche over de Seheveningsche „Sedert 6 Mei, dag der opening, hebben meer dan 600.000 personen de Sehevening sche Pier bezocht, een respectabel cijfer voorzeker. Maar waar waren zij intusschen Woensdagavond, toen die Pier bij hooge uit zondering, voor een zomeravond althans, een werkelijk imposant schouwspel te genieten gaf! Toen het nagenoeg duister geworden was, maar het uitspansel nog enkele lichte strepen vertoonde, terwijl de wassende maan haar, meermalen door wolken verbroken, fantastisch schijnsel over den oneindigen plas wierp, was de aanblik overweldigend. Het woei stormachtig onstuimig, de grillige wolkgevaarten dreven door door het lucht ruim, vaak met hel schitterenden rand als zij de maanschijf nauwelijks bedekten en deze haar met purperlicht omzoomde, beneden kookte en bruiste de opgezweepte zee, die met haar krullende golven strand- waarts snelde en met dof gebulder als 't ware haaar machteloozen aanval ver- wenschte. „Waar bleven nu de kijkgragen? „Misschien waren er een goede honderd bezoekers, doch nauwelijks een twintigtal had oogen voor dat schouwspel van indruk wekkende schoonheid. De overigen waren in de zaal en slechts enkelen zaten aan de vensters om althans iets van die woest aanrollende baren te zien, maar de overigen? „Zij luisterden niet naar de Freischütz- ouverture of de opwekkende tonen der Dra gons de Villars, zij verdrongen zich om de speeltafel, waar de gekleurde ballen een insipide spel speelden, en heen en weer rolden waarbij de meeste inleggers natuurlijk verliezen en waarbij enkelen hun inzet vier- of vijfvoudig terugzien. Omringd door de grootheid der natuur hadden zij slechts oog voor zulke nietigheid." Een zeer treffend sterfgeval heeft Donderdag te Amsterdam plaats gehad, naar het Nbld. v. Ned. vermeldt. Het huwelijk van de eenige dochter van een in zijn kringen algemeen geacht burger, met den predikant van een dorp in Fries land, was tusschen 12 en 1 uur in de Oude Kerk alhier door een oom van den jongen man plechtig ingezegend. In de consistorie werden het jonge paar en de naaste familie door vriend en maagd gelukgewenscht, waarna het traditioneele afscheidsmaal in Odéon volgde. Toen men aan het destert genaderd was, zou het jonge paar vertrekken voor een buitenlandsche reis. Afscheid was wederkeerig genomen en tot besluit zou het jonge paar een stich telijke zegenbede (Gezang 96) gezamenlijk worden nagezongen. Toen ook de vader der jonge vroüw wilde opstaan, scheen hem daartoe de kracht te ontbreken, en bij de poging daartoe zakte hij plotseling ineen en was een lijk, zooals drie doctoren, mede-aanzittenden, en nog twee geroepenen, moesten constateeren. Van de grootste vreugde in ééne minuut tot de diepste smart! Te Brakel ontstond een hevige brand. De brandklok luidde en de spuiten rukten aan. Aan een vrouw, die reisvaardig de buurt uitliep, vroeg men, waar de brand was. Zij antwoordde bedaard: »Bij mij; het achterste gedeelte van mijn huis staat me niet meer aan, ik heb nu een goeden stapel hout en turf met twee kan etroleum begoten en aangestoken." De vrouw had dit natuurlijk in een vlaag van waanzin bedreven, en is in verzekerde bewaring gesteld. Gelukkig werd de brand spoedig gestuit, andeis zou de buurt, welke onlangs door brand geteisterd en kort ge leden herbouwd is, met den sterken wind en het vele aanwezige hooi en stroo weder groot gevaar geloopen hebben. Keizerin Friedrich blijkt aan elk harer kinderen, dus ook aan Keizer Wilhelm, een millioen Mark vermaakt te hebben en aan hare jongste dochter, Prinses Karei van Hessen, daarenboven het domein Friedrichs- hof. De Keizerin, die overeenkomstig haren rang, maar toch betrekkelij k eenvoudig leefde, heeft meer nagelaten dan men verwachtte. Van de erfenis harer moeder, Koningin Victoria, deed zij afstand ten behoeve van hare medeërfgenamen die het geld beter konden gebruiken. In het testament zijn al hare oude ge- dienden met legaten bedacht. De papieren der Keizerin, welke van historische waarde zijn, zullen bewaard worden in het archief of de bibliotheek van Friedrichshof. Hare dagboeken en de cor respondentie met hare moeder moet zij vóór haren dood hebben verbrand. Central News deelt zeer aardig nieuws mee. Zoo het schijnt zijn 2 officieren en 300 manschappen, vormend de 98ste Com pany (North Riding of Yorkshire) Imperial Yeomanry, verloren, gestolen of verdwaald, in alle geval niemand weet waar zij zich bevinden In het begin van den oörlog bood een rijk Yorkshire man aan, een compagnie Yeomanry op eigen kosten te vormen en ingeval hem dit toegestaan werd, zelf het bevel te voeren. Het War Office stemde toe en kort daarna zag men 300 jongens te Londen aankomen. Zij werden in khaki gestoken, en gedoopt met den hierbovengemelden naam, en sinds dit oogenblik, heeft men ze volkomen uit het oog verloren Na eenigen tijd begonnen bloedverwanten ongerust te worden en namen inlichtingen in het War Office. Daar wist men van niets, men seinde naar Aldershot en het antwoord luidde dat men geloofde, dat de 98ste com pagnie naar Zuid-Afrika vertrokken was. Later kwam een bericht dat de manschappen zich te Kimberley bevonden, maar toen men per telegraaf om inlichtingen vroeg, ant woordde de officier, welke het bevel over de verbindingslijnen voert, datgeene compagnie van dezen naam in Kaapstad of in eene andere Zuid-Afrikaansche haven aangeland was. Bevel werd toen gegeven nauwkeurige opzoekingen in Zuid-Afrika te doen, maar dit baatte niet, de manschappen bleven on vindbaar. Het best van al is dat personen in Yorkshire brieven van deze verloren schapen uit Zuid-Afrika ontvangen hebben, waarin vermeld staat dat zij aan vercheidene ge vechten hebben deelgenomen, maar het eenig adres dat er in opgegeven wordt is »in het veld"! Het is nu een jaar dat kapitein Grigg en zijne manschappen vermist zijn, en een verte genwoordiger van de Central News ontving van de overheden het volgend aardig ant woord »Zuid-Afrika is zulk uitgestrekt land, wij weten wel niet waar de 98th company Imperial Yeomanry zich bevindt, maar wij gelooven dat zij op de eene of andere plaats aan 't vechten zijn." Lijst van brieven en briefkaarten over de 2e helft der maand Aug. 1901, verzon den aan onbekenden door het postkantoor te Middelburg. Brieven. Mejuffr. Maatjes, Groninger M. de Vos, KortgeneP. de Wilde, Tiel J. Willemse, VlissingenJ. Bosman, Clis- Briefkaart. B.Huhling, Amsterdam. Buitenland. Brief. Mejuffr. M. W., Antwerpen. Briefkaart. Paul Daub, Dusseldorf Mejuffr. P. Gilda, St. Gieles. Door het hulpkantoor te Domburg. Briefkaart. Mejuffrr. J.Peereboom, Lochem. Buitenland. Brief. M. Herrold, Asbach. Briefkaart. Jonkvr. M. van Heim- burg, Ems. Door het postkantoor te Goes. D. Davids, s-Bosch Mej. J. L. R. Cornelisse, 's-Bage. Pieters, Rotterdam. Van Hansweerd: Mej.E.Everaerts, Vlissingen. Geweigerd: Lett. M. Z., Goesche Crt., Van Wemeldinge: Mej. P. Bree- douw, Wemeldinge. ROTTERDAM, 2 Sept. 1901. Buitenlandsche granen stil. Meel stil. Prima f 10,a Eerste qual. f 10,— a f 10,75. Geldersche kralen f 2,20 k f 2,40. Brielsche jammen f af,. Zeeuwsche eieren f 3,60 a f 3,80 Jarige Tarwe f5,25 4 f7,10. Nieu weTarwe- 6,50,,- 7,35 Nieuwe Rogge - 4,75,,- 5,25 Wintergerst - 6,70,,- 7,75 Chevalier - 7,50,,- 8,30 Haver- 2,75 „- 3,50 Bruine boenen - 8,75 „-10,— Erwten- 8,— „- 9,— Kookerwten. - 9,- 9,50 Kanarie zaad - 5,50 „- 7,50 Koolzaad. - 9,25 -10,60 per 100 klo. AXEL, 31 Aug. 1901. Oude Tarwe f7,50 a f8,25Nieuwe Tarwe f 8,— f 8,50 Rogge f 6,— k f 6,50; Nieuwe Wintergerst f7,f 7,50; Zo- mergerst f af,; Haver f 6,— f 6,50; Kookerwten f 10,—4 f 10,50Voer- erwten f af Paardenboonen f af, Lijnzaad f f Koolzaad k f Aardappelen f 2,25 k f 2,40. Alles per 100 K.G. van 2930 Augustus 1901. MIDDELBURG. Ondertrouwd: A. M. Hubrechse 27 j. jm. en E. Kaashoek 22 j. jd.; G. Meulmeester 25 j. jm. en M. J. L. Blankert 23 j. jd. Bevallen: J. Karei geb. Aalberts d. P. Acda geb. Gilde z. Overleden: A. C. Hommers 2 w., d. GOES. Huw. aangifte: 31,Johan nes Pilaar 30 j. jm. en Pieternella Jacoba Kakebeeke 21 j. jd.; Overleden: 29, Jacobus, 9 in., z. v. Johannes Torbijn en Wilhelmina Meijer; 30, Helena, 3 j. d. v. Jean Baptist Polfliet en Francina Eversdijk; 1, Adriaan, 4 na., z. v. Izaac Paulus Geense en Adriana Pieternella Maria van Veen. BRIEFWISSELING. Aan Heeren Berichtgevers. Berichten omtrent de raadsvergadering van heden Dinsdag worden niet gewacht. Rsn. Borssele. Door het bestuur van den calamiteuzen polder Borssele werd op den 30 Augustus aanbesteed het delven van 27.32 Meters Waterleiding in 8 perceelen, waarvoor het minst werd ingeschreven voor de perceelen 1, 2, 7 en 8 door Johs. Krijger te Borssele respectievelijk voor 8, 9, 8 en 8 cent per Meter en door P. de Jonge te 's-Heerenhoek voor de perceelen 3, 4, 5 en 6 respectievelijk voor 8, 8, 9 en 9 cent den Meter, benevens het schoonmaken der Waterleidingen in voornoemden polder in 12 perceelen, waarvoor het minst werd ingeschreven voor 1, 5, 6, 7, 8 en 9 door Mathijs Karelse te Borssele respectievelijk voor 50, 58, 49, 70, 79, 49 en 70 cent de 100 Meters en door Jobs. Krijger voor noemd voor de perceelen 2, 3, 4,10 en 12 respectievelijk voor 55, 55, 60, 58 en 60 cent de 100 Meters. Woensdag 4 Sept. 's-Heerenhoek, 10 uur bij B. de Jonge voor J. Adriaanse door not. de Ronde Bres- ser twee huizen dooldijk en erfpacht elk groot 165 c.A. En voor J. Martens een huis, erf en tuin 745 c.A. Donderdag 5 Sept. Middelburg, 8 uur door not. de Vos in de Vergenoeging de villa Zomerrust S 64 groot 0,49 H. en 0,57 H. bouwl. Dinsdag 10 Sept. Goes, door not. mr. Liebert 7 uur inde Prins voor erven wed. J. Reijerse lo. een huis Wijngaardstr. A 52 groot 102 c.A. 2o. een dito Rozemarijnstr. B 196 groot 192 c.A. 3o. een tuinhuis Oostsingel B 52 groot 56 c.A. 4o. een huis en erf B 53 groot 192 c.A. Woensdag 11 Sept. Koudekerke, door not. Loeff bij Cath. Roose, 10 uur, voor Burgerlijk en diaco- niearmen 16 perc. wei- en bouwland en sprink. Tot mijne diepe smart overleed heden morgen om half 10 mijn dierbare en eenige Broeder, de heer JAN ELENBAAS, in den ouderdom van 76 jaar en 5 maanden. P. ELENBAAS I" en Familie. Rilland, 1 Sept. 1901. Voor de vele bewijzen van deelne ming, betoond bij het overlijden onzer ge liefde Echtgenoot en Vader den heer S. DE VISSER, betuigen wij onzen hartelijken dank. Wed. S. DE VISSER en Zonen Kruiningen, 3 September 1901. De zaak zal op denzelfden voet worden voortgezet. Notaris LIEBERT te Kapelle zal op des namiddags te 2 uren, in de „Oester- beurs", aan de Kerkhoekstraat te Ierseke, ka daster sectie G no. 737, HUIS en ERE groot 0,01,92 H.A. aldaar, kadaster sectie G no. 733, groot 0,01,93 H.A. Eigendom van J. G. VAN DER HAVE te Ierseke. Inlichtingen te bekomen ten kantore van genoemden Notaris. wegens afschaffing een 31/2 Jarige bruine HIT (merrie), vlug en mak, GABRIËLSE, Noordstraat, Middelburg. De Boekdrukkerij van R. M. SMITS, Lange Giststraat achter de Graanbeurs, wordt voor net en goedkoop werk bizonder aanbevolen. Vertegenwoordiger voor Zeeland: te Middelburg, bij wien alle inlichtingen zijn te bekomen voor het sluiten van Hypotheken. De 4 pCt. pandbrieven zijn verkrijgbaar bij Zip v. Teylingen te Middelburg. Leerboeken, Atlassen, Woorden boeken, Teekenportefeuilles, Passer- doozen, Teekenkokers, Teekenpapier enz. enz. Te bekomen bij Boekh. FANOY. Bewaar de sigarenpuntjes voor de Gratis-Tabakverschaffing en zend ze nan W. H. VAN ZANTEN Jr., Steen fabrikant te Leiderdorp, die er rook tabak van maakt voor de Oudjes ver pleegd in Gestichten van Liefdadigheid van elke gezindte. Wed. s. J. de Jonge-Verwest, GOES.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 3