Gemengde Berichten. Kerknieuws. Schoolnieuws. oni.e zich sedert maanden hulpeloos zien prijs gegeven aan de overrompelingen van de Boeren, en dat in het bizonder de En- gelschen die op hoeven wonen, in het ge heel niet op bescherming kunnen rekenen. Menig Engelschman heeft echter ook in Transvaal niet alleen door den stilstand in de mij nnij verheid, maar ook door het plat branden van de hoeven aanmerkelijke ver liezen geleden, wat natuurlijk ook niet tot verbetering van de stemming bijdraagt. De Kaapkolonie biedt in het algemeen een schouwspel van de grootste wanorde. Men heeft immers de Boeren totdusver niet eens uit hun voornaamste operatie-terrein tus- sehen Kaapstad en den spoorweg naar Port Elizabeth kunnen verdringen. In uitge breide kringen verontrust men zich verder over het feit dat aan Engelschen kant steeds meer Kaffers en halfbloeds gewapend wor den. Niet alleen uit den Vrjjstaat, maar ook uit de meest verschillende streken van de Kaapkolonie komen berichten daarover in. Kenners van het land zien in de wa pening van de Kaffers en in hun gebruik tegen de blanken een groot gevaar. Wie eenmaal onder naturellen geleefd heeft, weet hoe overmoedig zij worden, als men hun geweren en schietvoorraad in de hand geeft, en vooral thans, nu zij de blanken zonder wapens zien. Bijna overal echter heeft men de blanken die zich niet bij de verdedi gingsmacht hebben aangesloten, de wapens afgenomen. Reeds nu kan men veelvuldig waarnemen dat de inboorlingen ondraaglijk parmantig zjjn geworden, en het is reeds in vele gevallen zoover gekomen dat de far mers zich geheel naar hun klourlingen- personeel moeten schikken." Zijn de Boeren in de Kaapkolonie roerig en geven ze den Engelschen handen vol werk, ook in Transvaal beginnen ze teekenen van leven te vertoonen, allesbehalve naar den zin Kitchener, die Zaterdag uit Pre toria seinde dat hem weer een gevoelig verlies was toegebracht en wel op korten afstand van zijn eigen hoofdkwartier, dus niet ver van Pretorian. 1. ten noorden van "Waterval. Tweehonderd vijftig Boeren richtten hun vuur op een trein, dien zij eerst hadden laten ontsporen. De trein werd verbrand. Kitchener meldt niet of de trein groote voorraden bevatte. Wel zegt hij, dat Luitenant-Kolonel YandeJeur van de Iersche garde sneuvelde. Verdere verliezen kon hij nog niet opgeven. Spoedig zullen wij er wel meer van hooren. In den Vrijstaat heeft 28 Aug. ook een treffen plaats gehad bij Jaskraal. Uitslag onbekend. De verliezenlijst spreekt enkel van 4 manschappen gesneuveld en 12 gewond. Hen nachtelijke aanval op een Boerenkamp bij Harrismith. Daar zou die Kitchener zoo niets van melden. Alleen bevatte de verliezenlijst uit begin van Augustus gesneuveld Luit. Moore en 3 gewonden, maar nu komt die Daily Mail vertellen van 30 gevangenen, die de Engelschen bjj die gelegenheid heb ben verloren. De Daily Mail schrijft: Vóór het aanbreken van den dag rukten uit het Engelsche kamp bij Harrismith in den noordoostelijken Vrijstaat op 28 Juli 300 man van de 35ste comp. Yeomanry en 110 man van de Harrismith Light Horse (vermoedelijk verraders) uit, allen gezeten op uitgelezen Canadeesche paarden. Even voor drie uur kwamen in de richting van het Engelsche kamp een drietal mannen aanwandelen, welke de schildwacht aanriep en die toen yeomen bleken te zijn. Zij zeiden van hun troep te zijn afgedwaald. Maar een poos later kwamen er weer een paar zulke zwervers aan en dat ging zoo door tot 's middags drie uur. Eindelijk lekte het geheim van deze zonderlinge «afdwaal"- partij op groote schaal uit. De geheele macht was in een hinderlaag der Boeren gevallen, waarbij, zooals gezegd, een luite nant sneuvelde, drie man gewond werden en 30 in handen der Boeren bleven als gevangenen. De rest werd niettemin ook bevrijd van hun vilten hoeden, geweren, bandeliers en overjassen. De Boeren stuur den de heeren daarop spottend weg met de boodschap in Harrismith nog maar meer te gaan halen. Het meest waren de burgers echter in genomen met de Canadeesche paarden, welke zij over den rug streelden onder een tel kens herhaald: «Net wat wij noodig had den. Al voer gehad? Neen? Wel, voetzek dan." (Voetzak is een verbastering van Voort, zeg ik, gelijk velen onzer lezers bekend is.) De Engelschen hebben onlangs zooveel drukte gemaakt over de zoogenaamde gru welen bij Vlakfontein. Daar zouden de Boeren Engelsche gewonden hebben dood geschoten. Een op last der regeering in gesteld onderzoek bewees de waarheid van de ernstige beschuldiging tegen de Boeren ingebrachtMaar nu komt Bernet Burleigh in de Daily Telegraph mededeelen, wat hij van officieren, die bij 't gevecht, waarin de Engelschen zulke verliezen leden, heeft gehoord en wat een gansch ander licht werpt op de zaak. Hij zegtde Engel schen hadden reeds opgehouden met vuren, nadat de Boeren hun «handen omhoog!" hadden toegeroepen, toen opeens een Eng. onderofficier en een paar anderen weer be gonnen te schieten op de aankomende Boeren, 't Was gedurende die tweede phase van het gevecht, dat verscheiden gewonden door de verwoede Burgers werden af gemaakt. Kitchener heeft reeds nader geseind omtrent den opgeblazen trein, dat de ver liezen, door het escorte van den gederail- leerden trein bij Hamanskraal geleden, behalve kolonel Vandefeur, zijn: negen man gedood en 17 gewond, welke allen naar hier gebracht zijn. De Boeren ver brandden den trein, waarna zij vluchtten. Het trein escorte bestond uit 45 man. De Russische Czar is met zijne ge malin en verdere familie Donderdag van het kasteel Peterhof op het jacht Standart naar Denemarken vertrokken. Z. M. zal omstreeks tien dagen te Kopen hagen blijven, vóór hij naar Dantzig gaat. Aan het Deeusche Hof ontmoet Z. M. waarschijnlijk Koning Edward. Wanneer Z. M. te Parijs zal komen, is nog niet bekend. De Czar zal goed bewaakt worden bij zijn bezoek aan zijne Fransche vrienden. Al de buizen langs den spoorweg tusschen Compiègne en Rheimes o. a. zullen door soldaten worden bezet en langs den ge- heelen weg zullen soldaten staan, op 25 meter afstand van elkander. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Sittart J. ten Hoeve te Schoonebeekte Bozum fFr.) H. J. Doorenbos te Scheemdate Siddeburen A. P. de Jonge te Ter Apel. Bedankt voor Giessen door W. de Jong te Dalfsen voor Altforst en Appeltern door J. Riemens Lz. te Hurwenen. Stavenisse. Ds. J. de Voogt te Cats, die het beroep naar de N. H. G. te Sint- Annaland heeft aangenomen, hoopt Zondag 8 dezer aldaar zijne intrede te doen, na bevestiging door den consulent, ds. J. A. Schouten te Sint-Philipsland. Zaamslag. Voor eene groote schare be langstellenden hield gisteren Ds. G. van Dis, alhier des namiddags zijne intrede naar aanleiding van 2 Cor. 4 7. Des morgens werd zijn Eerwaarde in zijn ambt bevestigd door Ds. van Melle van Kralin gen, met de woorden uit 2 Cor. 4 5 en 6. Geref. Kerken. Beroepen te Surhuisterveen D. Steenhuis te Berlikum Aangenomen naar West-Terschelling door H. v. d. Wal te 's Heerenbroek. (Verbeterd bericht Te Tiel is Zondag 1 September de nieuwe, belangrijk vergroote en verfraaide kerk gebouwd op dezelfde plaats der oude in gebruik genomen. Eng. Prot. Gemeente. Ds. A. W. Frater, pred. bij de En gelsche gemeente te Middelburg en te Vlis- singen, die Zondag 22 Sept. a.s. des mor gens afscheid neemt van laatstgenoemde en des avonds van eerstgenoemde gemeente, hoopt Donderdag 26 Sept. d. a. v. intrede te doen bij de Eng. Prot. gemeente te Kort- rijk (België). Remon. Broedergemeente. De Broedergemeente te Zeist hoopt Woensdag 18 September a.s. haar jaarlij ksch zendingsfeest te vieren. In de morgen bijeenkomst zal Ds. Kluge, directeur der opleidingschool voor zendelingen der Broe dergemeente te Niesky, verslag uitbrengen over den staat der zending, terwijl des avonds een predicatie zal gehouden worden door Dr. Callenbach van Rotterdam. Hoedekenskerke. Op de voordracht tot benoeming van een onderwijzer aan de o. 1. s. alhier, bestaat uit de heeren W. Drenth, GroningenJ. W. Kiel, Groningen en W. Slager, St. Annaland. Voor de acte landbouwkunde 1. o. slaagden den 30 Augustus de heeren L. B. v. d. Slikke van Oudelande en P. v. d. Werff van Wemeldinge. Van de 451 mnl. en 358 vr. candidaten, die dit jaar deelgenomen hebben aan 't examen voor de Fransche taal lager onder wijs zijn 154 mnl. en 188 vr. candidaten geslaagd. UITSLAG van Her- en Toelatingsexamen aan de R. II. B. S. te Goes op 2 Sept. Tot de le klasse zijn toegelaten: H. de Vos, Marie van de Kreke, Tony ter Haar, Laurens Mulder, G. van der Heide, Jan Spruyt, Joban v. d. Graaff. Tot de 2e klasse: A. A. van Dellen, Cbr. Polderman en H. van de Kreke. Tot de 4e klasse: Voor Fransch, Frans Risseeuw. Afgewezen 1. Uit alle deelen van het land komen berichten over de wijze, waarop 1.1. Zaterdag feest gevierd is ter gelegenheid van den jaardag onzer Koningin. Niettegenstaande de plasregens, die op vele plaatsen gevallen zijn, was de stemming zeer opgewekt. In Goes werd zeer druk gevlagd. De parade der d. d. schutterij heeft echter niet plaats gehad. Men zegt wegens de onge oefendheid van vele manschappen. Geen andere festiviteiten, 't Is kermis in Goes. Het verjaarsgeschenk van Hare Maje steit de Koningin-Moeder aan Hare Maje steit de Koningin bestaat uit een porceleinen theeservies uit de Koninkl. Porcelein- en Aardewerkfabriek «Rozenburg". St. Maartensdijk. De verjaardag van H. M. onze Koningin ging ditmaal hier niet onopgemerkt voorbij. De alhier be staande scberpschuttersvereeniging «Konin gin Wilhelmina" bracht daartoe vooral het hare bij. Deze vereeniging had dien dag gekozen tot het doen volbrengen eener officiëele plechtigheid, n. 1. de beëediging der onlangs door H. M. benoemde officieren, welke beëediging 's middags ten 12 ure door den heer Burgemeester in tegenwoor digheid van een der wethouders ten aan- schouwe van een groot publiek op het marktplein werd verricht. Het uitvoeren van eenige exercitiën ging daaraan vooraf en na afloop der beëediging werd door het corps een rondgang door de bebouwde kom der gemeente gemaakt, 's Middags werd door de scherpschutters op hun gewoon terrein een schietwedstrijd gehouden, waarbij 6 zilveren medailles waren uitgeloofd. Wat in dat geval eigenaardig op zjjn plaats was, is dat de kapitein-commandant van het corps, de heer J. L. Groenewege bij dezen wedstrijd den eersten prijs behaalde. In de nabijheid van het schietterrein was een tent geplaatst, waarin ververschingen ver krijgbaar waren. Alles ging ordelijk en netjes toe, en zekei :s het dat eene zoo danige vereeniging behalve een toekomstig belang voor het vaderland ook voor het tegenwoordige hare nuttige zijde heeft. President Kruger heeft aan H.M. de Koningin een telegram van gelukwensch gezonden. Het door den burgemeester van Kou- dekerke bij zijne installatie toegezegde schoolfeestje voor de kinderen van de hier bestaande scholen vond Vrijdagmiddag plaats. De jaardag der koningin, die door omstan digheden hier reeds dien dag moest gevierd worden, was eene geschikte aanleiding om juist nu de kinderen te onthalen. Behalve de traktatiën in de school was eene wan deling rond het dorp met muziek voorop voor de jeugd een groot genoegen. Het koninginnefeest zelf had meer spe ciaal 's avonds plaats; een muziekuitvoering en het afsteken van eenige stukken vuur werk vormden de nommers van het be scheiden programma. Zaterdag werd uit Middelburg het volgende telegram verzonden Hare Majesteit koningin Wilhelmina 's-Gravenhage. De Vereeniging Uit het Volk voor het Volk feestvierend met Middelburgsche ingezete nen wenscht Uwe Majesteit en ZijneKonink- lijke Hoogheid Prins Hendrik van harte geluk met dezen dag L. K. v. d. HARST, Voorzitter. E. MEO, Secretaris. Op bovenstaande werd het volgende tele gram ontvangen: L. van der Harst, Middelburg. Hare Majesteit draagt mij op U en de Vereeniging Hoogstderzelver dank over te brengen voor aangeboden gelukwenschen. Adjudant Van Geen. In de Groote Kerk te 's-Gravenhage werd Zaterdag Koningin's verjaardag eene Godsdienstoefening gehouden, waarin Ds. Gerth van Wijk, als voorganger, opwekte tot onderdanigheid aan de Koningin en tot gebed voor Haar, aan wier Huis het Neder- landsche volk zoozeer verknocht is. Spr. noemde Haar eene «beminde om Harer vaderen wil", maar ook bemind en geliefd bij 't volk om Haars zelfs wil, waar Zij zooveel toewijding heelt voor Haar Volk en dit voorgaat in den godsdienst. Hij herinnerde aan hetgeen ons volk ver schuldigd is aan Hare Koninklijke Moeder als Hare opvoedster en herdacht met dank baarheid het feit dat H. M. in 't afgeloopen jaar door 't huwelijk verbonden werd met Hem wien zij lief heeft. Dr. Kuyper, minister van Binnen- landsche zaken, is Vrijdagavond van verlof uit het buitenland teruggekeerd en heeft zijn intrek genomen in het Hotel des Indes te 's-Gravenhage. Goes. Met bijzondere ingenomenheid verwijzen wij naar 't bericht van de Konink lijke onderscheiding, dan heer N. Hen- drikse, eersten en oudsten hoofdbesteller ten postkantore alhier, ten deel gevallen. Moge deze ijverige, trouwe ambtenaar nog vele jaren met genoegen op dezen hoogst ge- wichtigen dag terugzien Aangesteld tot onbezoldigd rijksveld wachter de heer E. M..van Hille te Goes. De heer W. L. Woutersen van Rot terdam is voor het tijdvak van 1 Sept. tot en met 30 Nov. 1901 benoemd tot assistent van het Rijkslandbouw-proefstation te Goes. Bij koninklijk besluit is benoemd tot directeur der vijfjarige Rijks H. B. S. te Goes, dr. G. H. Leignes Bakhoven, thans idem aan de gemeentelijke H. B. S. aldaar tot leeraars J. Kiel, A. K. Zweede, L. van Bruggen, S. A. Leopold, R. A. Hugenboltz, A. G. van Dijk, A. D. F. van der Wart, P. van der Meulen, allen te Goes en W. Kosten, hoofd eener openbare lagere school te Rilland-Bath. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd: in de provincie Zeelandtot lid van het bestuur der waterkeering van den calami- teusen polder, A. A. van der Maas, te Wissekerke; tot lid van het bestuur der waterkeering van den clamiteusen Anna- polder, J. de Korte, te Cortgene; tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuse waterschap Oud- en Jong- Breskens, J. C. Becu, te Breskenstot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuse waterschap Stavenisse, M. van Luyk, te Stavenisse. Te Middelburg is Zaterdagmorgen een dienstbode, in dienst bij den schoenen fabrikant Larzen, in de Langedelft bij het glazen zemen van een zolder door een lantaarn naar omlaag gevallen. Het meisje werd bewusteloos opgenomen. Twee ge- neesheeren constateerden sleutelbeenbreuk en zware inwendige kneuzingen. De toe stand liet zich eerst ernstig aanzien maar thans schijnt hoop op herstel niet uitgesloten. Te Middelburg is gisteren morgen op 48-jarigen leeftijd overleden de lieer S. van der Meijden, sedert 1891 gemeente bouwmeester aldaar. De overledene bekleedde ook de betrek kingen van inspecteur over de brandweer en architect over de Godshuizen en was ook nog lid der Commissie voor het Volks bladhuis aan de Nieuwsboden. De heer mr. Ph. van Blom, raadsheer in den Hoogon Raad heeft wegens den toestand zijner gezondheid eervol ontslag aangevraagd en verkregen. Scherpenisse. De voordracht voor een lid van het bestuur van den dijkraad van bet waterschap Scherpenisse bestaat uit de heeren: C. D. Bolier, C. Hartog ASz. en C. Hartog A.Az. Middelburg. Niettegenstaande den regen gingen de feestelijkheden op Koninginne dag door; de fakkeloptocht werd dooreen talrijke menigte gevolgdhet vuurwerk had echter zeer veel geleden, hot voor naamste stuk wilde geen vuur vatten. Nauwelijks echter waren de politie agen ten met den fakkeltocht mede van het Molenwater vertrokken of de straatjongens begonnen te beproeven de rest van het vuurwerk te ontsteken en dit gelukte hun meesterlijk, zoodat die ten minste plezier hadden, van het vuurwerk niet alleen maar zeker nog veel meer, om de handig heid, waarmede zij dit zaakje, dat de grooteren niet in orde konden brengen, klaar speelden. Middelburg. Gisterenavond omstreeks half 10 ure werd alhier brandalarm ge maakt. In een stal toebehoorende aan den sleper D. in Lange Geere alhier, was tengevolge van het omvallen van een lan taarn, brand ontstaan. Het gebouwtje brandde geheel uit, maar daartoe bepaal de zich ook het onheil, de spuit behoefde niet »uit te rukken." Hansweerd. Het met metselsteen ge laden tjalkschip „Dina", schipper J. Koole, komende van België en bestemd naar Breda, is alhier lek geworden. Pompers zijn aan boord. De gemeente Serooskerken (Schou wen) zal nu voor 't eerst in bezit komen van een gemeentehuis. Jaren lang werd daarvoor gebruikt de onbewoonde pastorie der Hervormde Gemeente, welke nu binnen kort weer betrokken zal worden door een predikant. Krabbendijke. Op uitnoodiging der muziekvereeniging «Concordia" waren van andere plaatsen Zaterdag 10 muziekveree- nigingen gekomen om aan het muziekfeest (festival) en den wedstrijd deel te nemen. De stationsweg was voor dit feest met vlaggen versierd en de Noord weg groen gemaakt en van lampions voorzien. Hier en daar stonden eorepoorten. De dag was schoon, maar met den avond kwam er regen. Toch werd er nog. zoo veel dit mogelijk was, geïllumineerd en onder hevigen regen het vuurwerk afge stoken. De burgemeester had last gegeven, dat alle herbergen om elf uur moesten ont ruimd en gesloten worden. Bruinisse. In de vorige week werd door den dijkraad van het calamiteuze waterschap eene buitengewone vergadering gehouden. De oorzaak daarvan was dat eene omschrijving moest worden opgemaakt voor uit te voeren werken van oeverver dediging tusschen de Zijpsche- en Zoe- tersbank. Zeer waarschijnlijk door den aanleg der tramweghaven aan den Willem polder is stroom langs onzen polder verdiept en is eene verdediging van den oever noodzakelijk geworden. De omschrijving werd vastgesteld tot een bedrag van f 48774. De werken zul len in hoofdzaak bestaan uit zinkwerk tot eene oppervlakte van 5000 M'. met steen- bestorting. De aanbesteding van dit werk zal vermoedelijk in de maand November plaats vinden. Bruinisse. De heer Pompe van Meer- dervoort, afgevaardigde voor het district Zierikzee, bezocht verleden week onze ge meente. Door B. en W. en het bestuur der visscherij vereeniging werd eene con ferentie gehouden met Z.Hoogwel.Geb. Stavenisse. De heer Waale, gediplo meerd landbouwonderwijzerteNieuwerkeik, is voornemens hier in den aanstaanden winter een cursus in de landbouwkunde op te richten, indien zich daartoe een vol doend aantal leerlingen aanmelden. Of dit aantal, dat, om rijkssubsidie te kunnen er langen, minstens 14 moet zijn, gevonden zal worden, is aan twijfel onderhevig. Wissenkerke. In de jl. Vrijdag ge houden Raadsvergadering, bijgewoond door 8 leden, kwamen onder de ingezonden stukken voor: de goedkeuring door Ged. Staten, op het in de vorige vergadering genomen besluit, betreffende het aangaan eener overeenkomst, ter zake van het staatsrechterlijk gebruik der haven enz. te Kamperland met de Ambachtsheerlijk heden Oud-Campen en Soelekerke, voorts de begrooting voor het onderhoud van het post- en telegraafkantoor te Kort- gene, waarin als aandeel in het tekort voor deze gemeente wordt geraamd f 78, een schrijven van de C. t. W. v. S. in de kom van het dorp inhoudende waar deering van de door den Raad aangeno men afkeurende houding bjj de gedwongen ontslagname van P. van Koets en ver zoek om ter vervulling dier vacature we der een werkman te benoemen en een schrijven van P. Tazelaar waarin deze te kennen geeft ontslag te nemen uit voor melde commissie, zonder opgaaf van rede nen. Na gedaan rapport bij monde van het lid P. de Regt, werd de rekening der gemeente over 1900 voorloopig vastgesteld in ontvang op f 31775.84® in uitgaaf op f30181.14®, goed slot alzoo f 1594.80. Na uitgebracht rappoit, bij monde van het lid Schippers, werd de door het Bur gerlijk Armbestuur ingezonden rekening over 1900 vastgesteld in ontvang op f 1601.55 in uitgaaf op f 1373.83®, goed slot alzoo f 227.71®. De door dat bestuur aangebo den begrooting voor 1902 werd onveran derd goedgekeurd in ontvang en uitgaaf op f 1327.71® met eene subsidie uit de gemeentekas van f 1060 of f 260 minder dan voor 1901. Vervolgons werd met algemeene stemmen vastgesteld een besluit waarbij, in over eenstemming met de nieuwe bepalingen der onderwijswet, de jaarwedden van 3 onderwijzers aan de openbare scholen in deze gemeente opnieuw worden geregeld. Alsnu wordt overgegaan tot het voor zien in de beide vacatures in de C. t. W. v. S. op het dorp. In de vacature Koets wordt gekozen L. Abrahamse en in de vacature Tazelaar Jan Js. Noordhoek, bei den werklieden. Ten slotte wordt aangeboden de gemeente- begrooting voor 1902. Die begrooting be draagt volgens mededeeling van den voor zitter in ontvang en uitgaaf f22941.81® met een bedrag van f 415.10 voor onvoorziene uitgaven. Uit Philippine schrijft men aan de Middelburg. Ct. In België treedt thans eene wet in wer king, waarmee de Zeeuwsche mosselvis- sehers zeker wel mogen bekend zijn. Het is in België nl. voortaan op straf van 5 tot 25 frcs. boete en van een ge vangenisstraf van 1 tot 7 dagen, verboden zonder vergunning mosselen, mosselzaad, schelpslakken enz. te visschen of te zoeken op de werken van de kust of van de kust- haven afhangend. De booten en het ge reedschap, door de overtreders gebruikt, zullen aangeslagen worden, ten ware er een borgsom van 200 frs gestort werd. De nee en haar offers. De Schovening- sche bom Clara Johanna kwam Donderdag te Vlaardingen binnen zonder schipper. De bemanning rapporteerde, dat het vaar tuig Maandagavond, terwijl de schipper en twee matrozen op het dek waren, door een ontzettende zee is overvallen, waarbij alles wat niet spijkervast was van dek spoelde en de schipper en een matroos mede in zee ge slagen werden. De laatste wist nog een touw te grijpen en kon daardoor weer aan boord komen, maar de schipper, Jacob Pronk, is door de golven weggeslingerd en ver dronken. De andere der twee matrozen geraakte op het dek bekneld en kneusde zijn been. De overige bemanning heeft door pompen de bom weten boven water te hou den. Daar de luiken van het dek waren, had het vaartuig veel water binnengekregen. Schipper Pronk laat een vrouw met zes kinderen achter. De Stichtsche Courant schrijft: Tegenspraak. In weerwil, dat van verschillende zijden ons bericht, als zou de heer Heldt een baantje aan de spoor be komen hebben, werd tegengesproken, hou den wij de waarheid er van vol. Juist die tegenspraak lokte tot nieuw onnauwkeuriger onderzoek uit, dat de juistheid van ons bericht echter bevestigde. Op hoogst tragische wijze is te Aar- landerveen de landbouwer H. Kop om het leven gekomen. Nadat hij zijn stier van den stal had gehaald, om hem te Leiden te leveren, is hij even buiten de hoeve op den weg door den stier aangevallen. Het knietouw raakte los en de heer Kop werd door den stier in de hoogte geslingerd en daarna aan het hoofd gekwetst. Bewuste loos bij den heer Huisman, een rustend landbouwer, in de nabijheid wonende, ingedragen, werd hij later vervoerd naar zijn woning, waar hij spoedig stierf. In veel gemeenten aldus schrijft men uit Noord-Brabant klagen de schoolhoofden, dat door de wet op den leerplicht het schoolverzuim eer toe- dan afgenomen is. Er zijn scholen, waar wei nig of geen schoolverzuim was vóór de invoering der wet, en nu maakt bijna iedere scholier gebruik van de bepaling, dat twee schooltijden wegblijven in de 60 dagen door de wet niet als verzuim wordt beschouwd. Anderen, en dat wel ten plattenlande, nemen er de volle zes weken van, terwijl zij vroeger met óón, hoogstens twee weiren tevreden waren. Gisteravond halfzes heeft een man voor een woning in de Vossenstraat te Arnhem een 3-tal revolverschoten gelost op zijn broeder, die voor het raam aan een schrijftafel zat, zonder dezen evenwel

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 2