t BtnmGEWoNE umsms. M. H. Boasson Zonen. Gereformeerd Gymnasium te Zetten. Advertentiën. Aanbestedingen. fljenliare Verkoopinpn. Afloop ïerkoopingen enz. lOBMiai 28 Aiüstns 1901, Aanzienlijke partij 100 groote Loopvarkens Marktberichten. Openbare Verkoopingen verkoopen: Ukruu, Aardbeziënplanten te koop, Eene groote partij Linnen Handdoeken, Servetten en Tafelkleeden, in diverse grootten en tegen lagen prijs. Dr. W. H. KRAMER. in In van tegenwoordig bezig met erwten dorscben, dewelke ook goed op prijs zijn. Kon men vroeger in 't land veel minder krijgen dan nit poldors, tegenwoordig nu bet meest kroonerwten of schokkers zijn is het het zelfde. Men besteedt tegenwoordig 10 Gld. per H.L. voor schokkers, nog daarboven, ook wordt er veel hooi verkocht, wat ook een goede prijs opbrengt32 Gld. per duizend K.G. en daarboven, velo leveren het direct van 't land, naar men zegt vooral voor Pruisen. Hadden vroeger de boeren voor eigen rekening klaver, thans hebben ze twee a driemaal zooveel, zoo dat ook dat gewas dit jaar zeer loonend is, waar nog bij komt dat het zeer goed voor een volgend jaar te bewaren is. Onder de beste schutters in de schiet wedstrijden, door Claudius Civilis te Am sterdam bij haar 50-jarig bestaan gehouden komen voor de heeren Jacq Frank en C. W. D'IIuy uit Middelburg. Door het Hoofdbestuur der posterijen is de bepaling gemaakt dat alle pakketten zoowel die met aangegeven waarde als die, welke onder verrekening in binnenlandsch verkeer verzonden worden, en waarin visch, vleesch en gevogelte, niet meer van zegels in lood of lak behoeven voorzien te zijn. Zeer tot vreugde van verschillende gemeenteleden der Ned. flerv. kerk te Arnhem, is thans overeengekomen op hun verzoek, dat Ds. A. S. Talma aldaar, ook na afscheid en vestiging te 's-Gravenhage, voorloopig een deel van den predikdienst zal blijven vervullen. Het trok de aandacht van eenige bewoners der Heerengracht te Leiden, dat de woning van den alleenwonenden J. K. Sanders, aldaar, die Woensdagavond j.l. het laatst gezien was, tegen de gewoonte den geheelen dag en ook gistermorgen gesloten bleef, Men klom over een zij muur en ontdekte dat de man dood op een stoel zat, grootendeels ontkleed, waar schijnlijk gereed om naar bed te gaan. De man is vermoedelijk door een be roerte getroffen. Naar uit goede bron wordt gemeld is de heer Heldt, nu hij niet in Sliedrecht tot lid der Kamer is gekozen, door de Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen benoemd tot Lijn-Inspecteur op de banen der genoemde Maatschappij. Een verschil tusschen slager en vee houder in de schatting van het gewicht eener koe, al vele malen voorgekomen, heeft ook te Hilversum aanleiding gege ven tot een curieus geval. Een slager zou van een landbouwer te Kortenhoef een stier koopen. Ze waren 't niet eens over de zwaarte en dus ook niet over den prijs. De slager schatte het op 650 pond, de boer hield vol dat 't zwaar der was. Na lang praten kwamen ze overeen dat de slager betalen zou f 3 voor elk pond vleesch, dat de stier zwaarder zou wegen dan 650 pond. De boer scheen de zaak toch niet te vertrouwen en bleef in gebreke het beest te leveren. De slager nam nu een advo caat die den boer sommeerde den stier te leveren, waaraan hij ten slotte dan ook gevolg gaf. Toen het beest dood was, kreeg de boer nog eens berouw en bood aan de zaak af te maken als de slager f 180 gaf, doch die wilde daar niets van weten. Het einde was, dat bij weging bleek dat de stier schoon aan den haak woog 742 pond, dus 92 zwaarder dan 650. De slager moest nu betalen 92 maal f3 of f276, dat is f86 meer dan de werkelijke waarde was, welke geschat werd op f190. De slager moest ook nog den advocaat betalen. Toen Mevr. Th. te Rotterdam bezig was handschoenen te wasschen, vloog een hoeveelheid naphta in brand. Mevr. Th. kreeg ernstige brandwonden aan de hand en verschroeide haar hoofdhaar. Te Nuth (L.) had de dienstknecht van den Heer Leo Bruis een geladen geweer door een heg getrokken. Ongelukkig ging het schot af en werd hij zoodanig getroffen, dat hij op de plaats overleed. De onge lukkige was 19 jaar en stond bekend als een oppassend jongeling. Bij het ver laten der bewaarschool te Weesp ge raakten twee kinderen onder een der wa gens van een voorbijkomende boerenbruiloft. Van het oudste, een meisje, zijn beide beenen gebroken. Van het andere, een jongetje, is één been zwaar gekneusd. Een kwartier later hadden de paarden, bij het omslaan van een hoek, het ongeluk te struikelen, waar door eene boerin voorover uit de tilbury viel. Zij kwam echter met den schrik vrij. De 15-jarige A. v. Kleef te Rotter dam had 't ongeluk in een baggermolen op de scheepswerf der Firma J. F. Smul ders te vallen. Hij kreeg eenige wonden aan het hoofd. De neus was er bijna geheel af. Na voorloopig te Slikkorveer verbondon te zijn, is hij naar 't Ziekenhuis alhier vervoerd. Te Bergumerheide bij Dok- kum, is gistel-namiddag de boerderij met schuur en stallen van den landbouwer A. Veenstra tot den grond afgebrand. De in boedel was grootendeels gered. Inwen dig gekneusd is in ziekenhuis te Rotter dam gebracht de bootwerker P. D., die op een aan paal 3 in de Rijnhaven liggend stoomschip een baal, die uit een leng schoot, op het lichaam heeft gekregen. Een 4-jarig meisje viel in een pot met kokend water en werd ernstig aan den rug gebrand. Moord. Nader schrijft men betreffende den moord op Augusta Rijmenans te Bor- gerhout gepleegd, dat Fr. van Ginneken den geheelen dag de herbergen bezocht had en een kwaad plan koesterde. Zoodra hij dan het meisje voorbij zag gaan, liep hij naar buiten en bleef midden in de straat voor haar staan. Met een dolkmes, dat hij geopend in den zak moet hebben gehad, bracht hij Augusta een steek toe. Het slachtoffer wankelde nog tot aan het voet pad on zakte dood in elkaar tegen den muur der pastorie. De dader, die vermoedelijk in halfdronken toestand gehandeld heeft, geeft in de ge vangenis veel teekenen van berouw. De eerste Chr. school. Men schrijft aan de »Stand.": Heden, 23 Aug., is het 60 jaren geleden, dat de eerste Chr. school, aan de Bloemgracht te Amsterdam, geopend werd. Zij is de baanbreekster geweest voor tal van scholen met den Bijbel, die sedert verrezen zijn. In Februari 1840 verzond de kerkeraad der Chr. Afgescheidene Gemeente te -Am sterdam een adres tot oprichting aan Z. M. den Koning; 14 Juni d. a. v. werd eene dispositie van het gouvernement ontvangen met verwijzing naar het Plaatselijk Bestuur, en in Aug. werd de autorisatie van B. en W. tot oprichting eener Bijz. school van de eerste klasse verkregen. De school, in 1886 verplaatst naar de Marnixstraat 285 (sedert 1 Mei 1875 is de heer P. S. van Dorp als hoofd dier inrichting werkzaam) mag zich in voortdu- renden bloei verheugen. 31 Aug. a. s. zal deze gedenkwaardige gebeurtenis met de leerlingen feestelijk herdacht worden. Door de stoomtram uit Bergen-op Zoom, is gisteren ter hoogte van Stabroeck, aan de Belgische grens, het vierjarig doch tertje van den heer Janssens overreden. Het meisje, wie de beide beenen werden afgereden, was nagenoeg onmiddelijk dood. De Boeren-woning op de Zuid-Afri- kaansche tentoonstelling te Schevingen werd tot dusver door ruim 9000 personen bezocht, terwijl de opbrengst der bus reeds pl. m. f 700 bedraagd. Aangemoedigd door het succes, waarmede in de Boerenwoning en in de verschillen de afdeelingen der tentoonstellingen door verschillende heeren (Transvaalsche burgers) uitlegging gegeven wordt, heeft het comité, teneinde het publiek nog meer te gerieven, «een echten Oom" in de Boerenwoning weten te verkrijgen, die nog uitvoeriger uitleggingen zal geven. Zullen de steenkolen dit jaar duur wor den? Deze kwestie interresseert iedereen en ondanks de groote warmte van het oogenblik kan men zeggen, dat zij van branddende actualiteit is. Inderdaad wordt van verschillende zijden verzekerd, dat een zeer strenge winter op dezen heerlijken zomer zal volgen. De buitengewone duurte der brandstoffen ge durende het laatste seizoen is nog niet uit het geheugen. Het criterium in de zaak wordt in zeke ren zin gevormd door de vaststelling der steenkoolprijzen in België, welk land den prijs der steenkolen voor de industrie in handen heeft. Deze vaststelling heeft plaats te Luik en Charleroi. Er is nu aldaar een algemeene vermindering van 9 franks per ton vastgesteld en daar alles in de steenkoolindustrie met elkaar samen hangt, volgt daaruit een overeenkomstige vermindering van de steenkool voor huise lijk gebruik. Wijl de opbrengst zeer aan zienlijk is en er geen enkele werkstaking aan den horizon dreigt, is er alle reden om te hopen, dat de prijsverlaging ge handhaafd zal blijven. Te Ilidze in Bosnië stond onlangs een groote menigte naar een berenkooi te kijken. Plotseling sprong een der toeschou wers, die te veel gedronken had, vlak tegen de kooi aan om brokken brood, die daar gevallen waren, op te rapen en ze den lieven dieren toe te werpen. Terwijl de man bukte greep een beer door de tralies heen hem bij zijn kiel en drukte hem tegen de kooi aan, waarop de andere drie beren luid brullend hun klauwen in zijn vleesch sloegen. Toen de onvoorzichtige verlost werd, had hij aan handen en voeten zware wonden gekregen. Zij waren ontvleescht en de beenderen lagen bloot. Daar ook spieren verscheurd zijn, zal de man zijn leven lang verlamd blijven. In een Duitsch hotel lag ten dienste der gasten een Bijbel, waarin geschreven stond: «Gift van het Bijbelgenootschap te Stuttgart." Zeker reiziger schreef hieronder: »Dit boek moest niet in een hotel tentoon gesteld liggen." Een ander plaatste er naast»Het dierbare Woord Gods moet overal gereed liggen." Een Hollandsch rei ziger zette erbij «De mensch zal het Woord Gods niet oordeel en, maar het Woord Gods den mensch." Yan Atijama, Japansch ge- zantschaps-secretaris te Washington, wordt intusschen gezegd, dat hij tot het Chris tendom bekeerd werd door het lezen van den Bijbel, die in een Amerikaansch hotel lag- Een gouddief veroordeeld. John Winters Lone, de dief die door ondergraving er in slaagde goud te stelen, tot een waarde van 64,000 pd. st., is te San Francisco ver oordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf. Automoibielongeluk. Twee dames en twee heeren begaven zich per automobiel op weg van Waulsort naar de Ardennen. Terwijl zij reden met een vaart van meer dan 50 Kilometer per uur, is de automobiel omgevallen, met het gevolg dat alle vier, evenals de chauffeur, zeer ernstig werden gewond. Te Saltash, bij Plymouth, heeft men een geheel gezin vader, moeder en vier kinderen vermoord gevonden. Er wordt vermoed, dat de vader, die als een «vreemd" persoon bekend stond, de zijnen om het leven bracht en daarna zich- zelve doodde. Te Port Béni, bij Tréguier, aan de kust van Bretagne is gisteren een plezier- vaaituig met de families Le Braz en Huin, in het geheel achttien personen, omgeslagen. Slechts drie hunner zijn er, na bovenmen- schelijke pogingen, in geslaagd de kust te bereiken. Anatrde Le Braz, hoogleeraar aan het lycée van Quimper, heeft tengevolge van dit ongeluk zijn vader, moeder, zusters, schoonbroeder en neven en nichten verloren. Oele Koorts. Evenals bij de malaria, begint men er ook bij andere door een smetstof veroorzaakte ziekten meer en meer aan te denken, dat ook deze wel door den beet van muggen op een mensch kunnen worden overgebracht. Met betrekking hier op wordt eerst nu een tragisch feit bekend, dat op Cuba moet gebeurd zijn. Er stierf aldaar op den jeugdigén leeftijd van 24 jaren Dr. Jesse William Lazcar. Hij behoorde tot eene commissie van Amerikaansche geneesheeren, die aangesteld was om de gele koorts op Cuba te onderzoeken. Deze commissie, aan wier arbeid Dr. Lazcar ijverig deelgenomen had, kwam tot de overtuiging, dat de gele koorts (evenals de malaria) door den beet van zekere muskieten op den mensch overgedragen kan worden. Bewe zen kon het slechts worden door proefne ming op een mensch, en nu bood Dr. Lazcar zich daartoe aan, en liet zich door zulk een muskiet bijten. De proef gelukte, doch Dr. Lazcar stierf helaas als het offer zijner be reidvaardigheid aan de gele koorts. De Bijbel als telegraafcode. Naar aanleiding van een bericht als zou president Kruger zijn nabestaanden te Pre toria op de vraag wat met zijn huis gedaan moest worden na den dood zijner echtge- noote, ten antwoord gegeven hebben Spreu ken 7 vers 19 en 20, brengt de heer Joh. Broersma, oud-hoofd eener school in de Z.-A., in de „Leeuw. Crt." in herinnering de wisseling van depêches door middel van den heliograaf kort voor de overgave van generaal Cronjé, waarbij ook de Bijbel als code dienst heeft gedaan. Den 25sten Februari 1900 liet president Kruger aan generaal De Wet telegrafeeren: „Verwittig Cronjé, dat groote versterkingen op weg zijn en hij bevrijd zal worden, Psalm 22 22". (Verlos mij uit den muil van den leeuw en verhoor mij van den hoorn der eenhoornen.) De Wet heliografeerde dienzelfden dag, n.m. 12,20, aan Cronié: „President telegra feert: volhouden, groote versterkingen na deren. Zoo spoedig zij komen, vallen wij in den vroegen morgen in het noorden aan. Psalm 64 8" (maar God zal hen haastig met eenen pijl schieten; hunne plagen zijn er.) Cronjé aan De Wet, 25 Febr. n. m. 4,15: „Mijn voedsel wordt schaarsch, overigens twijfel ik niet met Gods hulp den vijand aan de noordzijde te kunnen doorbreken. Psalm 20 8." (Deze vermelden van wa gens en die van paarden; maar wij zullen vermelden van den naam des Heeren onzes Gods. De Wet aan Cronjé, 26 Febr. v.m. 7.20 «Versterking vandaag verwacht. Houd uit tot morgenavond. Zend voorraad zoo spoedig mogelijk. Psalm 59 16." (Laat hen zelfs omzwerven om spijs; laat hen vernachten al zijn zij niet verzadigd). Cronjé aan De Wet, 26 Febr. v.m. 9.30 «De vijand heeft groote versterkingen ge kregen, ik word zeer in 't nauw gebracht. Psalm 3 2." (O Heer! hoe zijn mijn tegenpartijders vermenigvuldigd, velen staan tegen mij op). De Wet aan Cronjé, 26 Febr. v.m. 11.40 «Versterkingen reeds in de verte zicht baar, manr ik word zelf door overmacht aangevallen. Psalm 60 3." (O GodGij hadt ons verstooten, Gij hadt ons ge scheurd, Gij zijt toornig geweest; keer weder tot ons!) Cronjé aan Do Wet, 26 Febr. n.m. 4.10: «Bombardement verschrikkelijk, groote ver liezen. Meerderheid der burgers eisehte overgave. Psalm 60 13." (Geef Gij ons hulp uit de benaauwdheid, want 's men- schen heil is ijdelheid). Dit heliogram werd door de Engelschen opgevangen, die nu aan de beide Boeren generaals heliografeerden «Iedere verdere tegenstand van Cronjé is nutteloos bloedvergietenhij is omsingeld door 70.000 man met 120 kanonnen. Geen zijner mannen zal ontkomen als de overgave niet direct plaatsheeft. Psalm 63, vs. 11." (Men zal hen storten door het geweld des zwaards; zij zullen den vossen ten deel worden.) BURGERLIJKE STAKE van 2122 Augustus 1901. MIDDELBURG. Ondertrouwd: K. Meertens 27 j. jm. en A. J. H. Wens 31 j. jd. Bevallen: C. M. Behage geb. van Geelkerken d. f E. A. Inkman geb. Hoste z.T. P. van Deutekom geb. van Meeren- donk z.; C. Buijs geb. Maljaars d. (tweel). J. van Fraeijenhove geb. Koopman d.P. C. van Ballegojen geb. de Pagter d.; Overleden: J. J. Vermaas 13 m., z. M. J. J. Kaartsteker S. 77 j.; J. Kostense wed. van J. Boot 59 j. GOES. Geboren; 25, Jan, z. v. Ja nus van Luijk en Pieternella de Busscher 26, Adriaan, z. v. Maarten Meeuwse en Adriana van Heel. BOTTERDAM, 26 Aug. 1901. Buitenlandsche granen stil. Meel stil. Prima f a 12, Eerste qual. f 10,25 af, Geldersche kralen f 2,20 f 2,40. Brielsehe jammen f af,. Zeeuwsche eieren f' 3,20 a f 3,40. Jarige Tarwe f5,25 f7,10. NieuweTarwe. - 6,75 „- 7,60 Nieuwe Rogge - 4,75 „- 5,25 Wintergerst - 6,70 - 7,75 Ch evalier - 7,75 8,50 Haver- 2,75 „- 3,50 Bruine boonen - 0,- 0, Erwten- 8,25 - 9,40 Kookerwten. - 9,„- 9,50 Kanarie zaad - 5,50 „- 7,50 Koolzaad. - 9,„-10,10 per 100 klo. AXEL, 24 Aug. 1901. Oude Tarwe f7,75 4 f 8,25Nieuwe Tarwe f8,f8,50; Rogge f 6,25 f6,50; Nieuwe Wintergerst f 7,50 :1 f8,Zo- mergerst f af, Haver f 6,75 f 7,— Kookerwten f 10,50 4 f 11,Voer- erwten f af Paardenboonen f af, Lijnzaad f f Koolzaad if, Aardappelen f 2,f 2,30. Alles per 100 K.G. Vrijdag 30 Aug. Borssele, 5 uur gemeentehuis 2732 M. delfwerk voor den polder Borssele. Aan wijzing 24 Aug. 2 uur bij landbouwer De Winter. Dinsdag 27 Aug. Middelburg, door not. Verstegen Notaris huis 10 uur deftige inboedel. Inl.de Groot en Hondius. Woensdag 28 Aug. Vlissingen, in L'Union door not. De Maret Tak 10 uur de hofstede Warwijk met aangrenzend bouwterrein saam 8,1435 H. Goes, 9 uur door not. Pilaar verpachting in het Slot voor het Burgerlijk Armbestuur 38 perc. hoveniering, boomgaard, bouw- en weiland. Donderdag 29 Aug. Waarde, bij dhr. Oudshoorn door not. Prins 12 uur eikenh. kabinet, bureau, antieke kast, chiffonnière, oud porselein, boeken, winkelinventaris, koloniale waren, manufac turen. Vrijdag 30 Aug. Kapelle, half 11 bij Hanson doornot.de Vos voor H. de Jonge een hofsteedje Bie- zelingseke straatweg groot 2,4550 H. in 10 perceelen en combinaties. Vlissingen, straatweg naar Koudekerke door not. de Maret Tak bij wijlen wed. v. Sluis inboedel, goud en zilver enz. Kijk dag 30 Aug. 101 uur. Maandag 2 Sept. Hulst, voor mevr. Hombach door not. v. Meurs 11 uur coupé clarence, omnibus breack voor 11 personen, caleche, phaeton, char a bancs, dogear, briggy Colijnsplaat. Door not. Paardekooper Overman te 's-Gravenpolder zijn Vrijdag alhier voor dhrn. mr. L. A. Bijbau enjhr. W. J. de Jonge publiek verpacht25 per ceelen bouwland in deze gemeente, groot 21.85.24 H.A., voor 7 jaren. De jaarlijksche opbrengst bedraagt f 2802.83, tegen f1302,21 in de vorige 7 jaren. De prijzen liepen van f 47 tot f 63 per Schouwsch gemet. LAATSTE BERICHTEN. Colijnsplaat. Bij een kort doch hevig onweer, sloeg hedenmorgen de bliksem in het dak van het gemeentehuis, met het gevolg dat daardoor enkele pannen werden vernield, zoodat zulks gelukkig is afgeloopen. ERRATA. Onder het art. «Kapitalisme en Socia lisme »Boa Ier het art. «Kapitalisme en Socia- verzuimden wij te plaatsenRudolpii <-.) Heden overleed ons geliefd dochtertje L e i n t j e op den leeftijd van bijna 5 maanden. A. A. M. GOOTE. L. GOOTE— De BituiJNE. Vlissingen, 25 Aug. 1901. Mijn dank aan allen die mede werkten aan en belangstelling toonden bij mijne verkiezing tot lid van den Gemeen teraad, inzonderheid aan de leden van het Fanfarenkorps „Voorwaarts". J. KRAAMER. Koudekerke, 26 Augustus 1901. Ondergeteekenden betuigen bij deze hunnen hartelijken dank voor de vele be wijzen van belangstelling, ter gelegenheid van hunne 25-jarigo Echtvereeniging on dervonden. JOHs. DE KORTE en Echtgenoote Oostdijk (Kruiningen), 27 Augs. 1901. ten overstaan van Notaris J. DE VOS te Middelburg, van VAN ONGEVEER te Koudekerke op 't dorp 's mor gens 10 uren; te Big-gekerke op 't dorp 's voor middags 12 uren; te Zoutelande op 't dorp 's mid dags 3 uren, en te Westkapelle op 't dorp 'smid- 5 uren. De Notaris P. DE MARET TAK zal op VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1901, nam. 2 uur, ten sterfhuize van de Wed. J. van SluijsOvaa, aan den straatweg van Ylis- naar Koudekerke, in het openbaar bestaande inChiffonnière, Tafels, Stoelen, Kachels met Platen, Klokken, Spiegels, Lampen, 3 Bedden met toe- behooren, Meelkist, Kleerkist, Trog, Koper-, Blik-, Glas- en Aardewerk, eenige Gouden en Zilveren Werken en hetgeen meer zal worden gepresenteerd. Kijkdag 30 Augustus van 10—1 uur. Verschillende soorten 50 cent de 100, bij grooter hoeveelheid minder, bij A. VAN ZWEDEN, Nieuwland. ~VE R L ORE N een gouden medaillon, vermoe delijk tusschen Middelburg en Domburg. Adres Boeklr. D'HUIJ. Het 2de TOELATINGS-EXAMEN zal D. V. worden gehouden op Dinsdag 3 September. Aangifte vóór 1 September bij den Rector. Aan het Gymnasium is eene 'klasse verbonden voor leerlingen, die eerst later met de studie der oude talen beginnen. Zoowel externe als interne leerlingen worlen opgenomen. Opening dér lessen Woensdag I September, De Rector,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 3