Kerknieuws. Schoolnieuws. Rechtszaken. Een vrucht van de comedie. LANDBOUW. De opgeloste Peru-Guano, haar waarde en haar gebruik. Gemengde Berichten. Wethouders, op verbeurte eener boete van ten hoogste vijftien gulden, de stoepen of opene plaatsen voor de panden in deze ge meente niet voor het geven van vertooningen, of het doen van uitstallingen afgestaan of voor dat doel ingenomen mogen worden. De aan vrage om vergunning moet geschieden bij den Marktmeester. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Eck en Wiel (vac. J. Ans- pach) H. 6. Oudegeest te Rhenoij. De Heer J. J. Couvret. predikant te Laren (Geld.) heeft het predikambt neder- gelegd en alscheid van zijne gemeente ge nomen. Hij zal zich te Rotterdam vestigen. Zuidzande. Onze geliefde leeraar ds. G. v. Dis, nam in de avondgodsdienstoefe ning van Zondag voor een zeer talrijke schare, na een gezegend verblijf van vier jaren, een hartelijk en ernstig afscheid van de gemeente met eene leerrede naar aan leiding van Hand. 20 27: Want ik heb niet achtergehouden, dat ik u niet zou verkondigd hebben al den raad Gods. Aan het einde sprak de consulent ds. Scholte den scheidenden leeraar namens de gemeente een woord van dank toe en verzocht aan de gemeente haar leeraar toe te zingen Ps. 121 4. God zegene hem en de zijnen en zijne arbeid in Zaamslag! lerseke. Zondag 25 dezer deed den beroepen leeraar bij de Herv. Gemeente alhier zijn intrede naar aanleiding van Nehemia 2 20 middelste gedeelte, nadat hij 's morgens was bevestigd door Ds. Gunning uit Utrecht. Geref. Kerken. Beroepen te Heinkenszand D. Hoek cand. te Kampen. Bedankt voor Harmeien door J. A. de Vries te Feynaartvoor Molenaarsgraaf en Brandwijk door ds. M. F. Visser te Oostkapelle. Ds. A. H. Gezelle Meerburg te Wa tergraafsmeer, die sedert Juli 1899 als predikant aldaar werkzaam is, zal om ge zondheidsredenen eerstdaags zijn emeritaat aanvragen. Doopsgezinde Gemeenten. Beroepen te Warns en Scharl (Fr.) E. Engelkens, te Rottevalle. Ritthem. Op de voordracht voor onder wijzeres o. 1. school voor meisjes te Amers foort komt als no. 2 voor Mej. S. M. M. van Ham, alhier. Scherpenisse. De voordracht voor hoofd der o. 1. school alhier, bestaat uit de heeren L. F. N. Giel, te Kortgene; L. B. van der Slikke, te Oudelande; J. van der Weele, te Sirjansland en J. J. J. de Lange, te Dordrecht. Voor de akte-examens landbouwkunde 1. o. slaagde te Wageningen o. a. de heer D. J. van de Graaf, van Wemeldinge. Kantongerecht te Goes. In de zitting van 24 Augustus 1901 zijn veroordeeld wegens jagen in gesloten jachttijd zonder consent of macht: H. A. R. Czn., te Kruiningen, 2 maal f 5 b. s. 2 maal 4 d. h., verbeurd- verkl. geweer met bevel tot uitl. of te betelen f3 b. s. 2 d. h.F. M. te Goes, 2 maal f 5 b. s. 2 maal 4 d. h., verbeurd- verkl. geweer met bevel tot uitl. of te betalen f3 b. s. 3 d. h.M. R. Bzn., te 's-Heer-Arendskerke, 2 maal f5 b. s. 2 maal 4 d. h., verbeurdverkl. geweer en haas met bevel tot uitl. of te betalen f 3 en f 1 b. s. 2 en 1 d. h. doen van ongeoorloofde pogingen om wild te bemachtigen: J. K., te Wemeldinge, f3 b. s. 3 d. h., verbeurdverkl. haas met bevel tot uitl. of te betalen f 0.50 b. s. 1 d. h. P. R. Jzn., te lerbelte, f 3 b. s. 3 d. h., verbeurdverkl. en bevel tot vernieling wild strikken. FEUILLETON. Ik was vroeg een wees. Hoe vreemd het u ook moge toeschijnen, toch had ik een bijzondere liefhebberij voor de comedie. Wat zeg ik: liefhebberij? Neen, ik was er dol op; en dat juist niet zoozeer om te zien, als wel veelmeer om mij te laten zien. Mijn eenig streven was een beroemden naam te verkrijgen. Hoewel ik pas dertien jaar oud was, deed ik er pogingen toe. Ik raakte in kennis met den directeur van een rondreizenden troep, en verzocht hem mij te „engageeren." Hij bekeek mij van het hoofd tot de voeten, en zeide: „Ik wil zien, wat er in u zit. Als gij handig en te ge bruiken zijt, hoop ik van u een goed acteur te maken." Nu had ik mijn zin, en reedseenige weken later trad ik in een kleine rol als jongen op. Ik behoef u niet te zeggen, dat ik mijn best deed; geen slaaf heeft harder gewerkt dan ik. Bij dag leerde ik mijne rollen; des avonds speelde ik, en des nachts stond ik uren lang voor den spiegel, om allerlei gebareu en bewegingen te bestudeeren. Het was een vreeselijke tijd van lijden, geduld, worsteling, honger en ellende. Ik kon aan niets anders denken. Ik bezat ook geen andere gedachte dan* die, een „beroemd acteur" te worden, de lieveling van het publiek. Ik bezat geen ander boek dan comedie-werken, geen ander blad papier niet beletten dat hond wild opspoortJ. W., te Krabbendijke, 13 b. s. 2 d. h. niet beletten dat hond wild opspoort en grijpt: C. B., te Baarland, f 5 b. s. 4 d. h. belemmeren (/eregelden afloop van water in een polder in ZeelandJ. W., te Schore, C. B. v. d. B., te Vlake, A. B., te Hans- weerd, ieder f 1 b. s. 1 d. h. met centen spelen op weq in ZeelandE. J. K., W. P. de F., J. 'F. de C., J. M., J. G., P. D., J. G., M. G. B., allen te Goes, ieder f 1 b. s. 1 d. h. op weg in Zeeland als velovipéderijder bij voorberijden van een paard niet tijdig waar schuwen J. D., vroeger te Wemeldinge, thans zonder bekende woonplaats f 5 b. s., 3 d. h., en met veroordeeling tot betaling aan de civiele partij f 29.46','2 voor schade vergoeding; laten loopen niet uitvliegend pluimgedierte op eens anders grond'. J. E. W., te Vlake, f 2 b. s. 2 d. h. loopen over beplanten grond 3. verg.C. Z., te Kloetinge, f 1 b. s. 1 d. h., P. v. W., te 's-Heer-Arendskerke, P. K., J. de H., te Wissekerke, J. M. M., te Heinkenszand, ieder f 2 b. s. 2 d. h. loopen oeer weiland in Mei z. verg.L. K., te Wolfertsdijk, J. v. K., en Ph. P., te lerseke, ieder f 1 b. 1 d. k., P. A. v. H., te Goes, f 2 b. s. 2 d. h. zoohen eieren waterwildP. de V., te 's-Gravenpolder, J. v. S., te Cats, ieder f2 b. s. 2d. h.G. L., te Wissenkerke, J. D., te Terneuzen, J. de G., L. P., beiden te Sliedrecht, A. de W. en W. J. M. Az., beiden te Kats, ieder f 3 b. s. 2 d. h. zich bevinden op een aan een ander in ge bruik gegeven plaats in Schelde z. verg.G. M. v. B., J. P., te lerseke, D. S. de V., te Goes, ieder f 2 b. s. 2 d. h. visschen m Schelde z. verg.'. J. S. en M. G., te Krabbendijke, ieder f 2 b. s. 2d. h. id. z. consent'. D. V., T. M v. d. V., M. T. v. d. V., te lerseke, ieder f 1 b. s. 1 d. h.; bedrijf liedjeszanger uitoefenen te Kruiningen z. verg.C. L., woonplaats onbekend, f 2 b. s. '2 d. h.; als brandweerplichtige afwezig blijven bij brand te Goes'. H. W. B. M. L., S. H., C. R. v. L., J. J., J. E., te Goes, ieder fl b. s. 1 d. h.; onbeheerd laten staan trekdieren op weg H. H., te Wemeldinge, f 1 b. s. 1. d. h. nachtrumoer: A. I. B., te Hoedekens- kerke, f 1 b. s. 1 d. h. als schipper niet m acht nemen de voor schriften ter voorkoming van aanvaring: P. W., te St. Annaland, f2 b. s. 2 d. h. dronkenschap: M. H., J. v. d. E., 0. M., te Heinkenszand, J. G., J. R„ te Goes, B. R., te Antwerpen, L. W., te Kapelle, P. v. S. Jz., P. v. d. V., P. v. S., J. E.. te lerseke, ieder f 2 b. s. 2 d. h.F. A. P., te 's-Heerenhoek, H. S., te Goes, J. N., te Colijnsplaat, ieder f 3 b. s. 3 d. h. C. B. v. d. B., te Schore, J. Z., te Hans- weerd, ieder f5 b. s. 3 d. h.; dronkenschap 3 rn. gepleegd: J. V., te Heinkenszand, 3 m. f 6 b. s. 3 m. 3 d. h.; id. bij 1 herh.M. V. en L. V., te Goes, ieder 3 d. h. id. bij 2 herh.: A. R., te Goes, 3d. h. id. bii 3 herh.: F. D., te Heinkenszand 14 d. h.; id. bij 4 herh.J. v. d. R., te Goes, 14 d. h.; id. bij 4 herh.: C. v. d. B., te Hans- weerd, 3 weken h. id. bij 7 herh.: M. v. d. E., te Hein kenszand, 3 weken h. overtreding leerplichtwet: C. N., M. G., te Goes, C. de N., te 's-Heer Ablskerke, ieder fl b. s. 1 d. h. ontslagen van rechtsvervolging zijn: H. G. Jz., te 's-Heerenhoek, en A. L., te 's-Heer Abtskerke, beklaagd van overtreding leer plichtwet. In dezelfde zitting werd het vonnis c. a. F. J. B. te Goes, dd. 25 Juni 1901, en waarbij deze wegens openbare dronken schap gepleegd bij 4 herh. bij verstek was veroordeeld tot 3 weken hechtenis en waar tegen verzet vernietigd en den beklaagde veroordeeld tot 10 dagen hechtenis. dan dat mijner rol; de Bijbel, dien ik eenmaal in handen gehad, was mij te ver velend geweest, om mij daarmede bezig te houden. Ik had volstrekt geen lust in lichtzinnige verstrooiing. Mijn mede-acteurs bezochten dikwijls de herbergen en andere onreine plaatsen, maar ik kwam er hoogst zelden. Ik geloof niet, dat ik ooit te veel gedronken heb, en nooit vloekte ik. Maar de Heere ontfermde zich over mij, hoewel ik in het minst niet aan Hem dacht. Nadat ik zeven jaar lang het land had doorgereisd, begon ik eenigszins vermaard te worden. De couranten spraken van mij, en profeteerden, dat, als ik zoo voortging, ik zeker een der voortreffelijkste tooneel- kunstenaars zou worden. Van alle zijden ontving ik de goedkeuring van het publiek, waardoor mijn hoogmoed niet weinig ge prikkeld werd. Ook werden mij belang rijke aanbiedingen gedaan, en eindelijk, toen ik nauwelijks een en twintig jaren oud was, werd ik eerste tooneelspeler aan den schouwburg te A. Van dat oogenblik af was mijn roem gevestigd. Als mijn naam op de schouwburgbiljetten stond, kon de directeur verzekerd zijn van een volle zaal. Zoodra ik optrad, daverde de gansche schouwburg van het handgeklap der menig te, en telkens als de gordijn viel, riep men van alle zijden mijnen naam, zoodat ik verplicht was mij nog eenmaal te vertoonen. Ik was de lieveling van het publiek ge worden. Ook geloof ik, dat ik het wel In de Peru-Guano, zooals die uit Amerika wordt aangevoerd, is de stikstof aanwezig in den vorm van urinezuur, guanin enz. stoffen die eerst in ammonika en later in salpeterzuur moeten omgezet worden alvo rens de stikstof aan de planten tot voeding kan dienen. Deze ruwe guano, zooals zij genoemd wordt, moet dus eerst in den grond veranderingen ondergaan en kan dus het beste gebruikt worden als najaarsbemesting. De ruwe guano wordt daarom in de fabrie ken met zwavelzuur bewerkt, onder den naam van opgeloste guano in den handel gebracht en de samenstelling, die daarbij meer gelijk gemaakt wordt, wordt voor een bepaald gehalte gegarandeerd. Door de be handeling met zwavelzuur wordt de ammo niak gebonden en de phosphorzuro kalk wordt oplosbaar gemaakt. Tevens wordt het vochtaantrekkend vermogen der Peru- Guano door de behandeling met zwavelzuur grooter. Hierdoor kan de Peru-Guano bij droog weder, zekerder werken dan andere meststoffen. Het zijn vooral de fabrieken der Anglo-Continentale-Guano-Werke te Antwerpen, die de ruwe Guano tot opge loste Guano verwcrkeii en het is daar, dat de echte opgeloste Ohlendorffer Peru-Guano gemaakt wordt. Het is waar, en reeds meermalen bere kend, dat de stikstof, het phosphorzuur en de Kali in de opgeloste Peru-Guano duurder is dan die respectievelijk in Chili- salpeter, superphosphaat en Kaïniet b.v., wanneer wij die waarde berekenen en daarbij alleen in aanmerking nemen, de hoeveelheid der voedende elementen, die in die verschillende meststoffen aanwezig zijn. Doch er moeten bij die berekening andere factoren in aanmerking genomen worden, die tot heden over het hoofd zijn gezien. Men zou namelijk in do eerste plaats bij de waardeberekening in acht moeten nemen, het procent van de ge bruikte meststoffen, dat in werking komt, dat inderdaad door do planten gebruikt wordt en wanneer wij dat doen, dan neem ik met zekerheid te kunnen zeggen, dat f 9,65 (dit is de tegenwoordige prijs van de Ohlendorffer opgeloste Peru-Guano, zooals die onder controle der Rijksproef stations staat) een niet te dure prijs is voor 100 K.G. Peru-Guano. De hoeveel heid stikstof, phosphorzuur enz. die uit Peru-Guano weggespoeld wordt, zal be trekkelijk zeer gering zijn. Verder is de Peru-Guano gewoonlijk (de Ohlendorffer is zeer fijn gemalen) zeer goed strooibaar. Over hare werking schrijft Prof. Dr. H. Heinrich: „De Peru-Guano werkt in de eerste plaats op veelzijdige wijze voedend. Haar gehalte aan stikstof, phosphorzuur, zwavelzuur, kalk, magnesia en kali vormt een volledig voedingmengsel voor de planten. Deze omstandigheid, alsmede de innige vermenging van ai deze bestanddeelen, haar betrekkelijk gemakkelijke opname door de planten, is de oorzaak, dat Peru-Guano bijna steeds werkt. Als Peru-Guano met zwavel zuur is behandeld, bevat zij ook gips en bezit zij dezelfde bodemoplossende kracht als de supeiphosphaten. De Peru-Guano wordt vervolgens haar samenstelling voornamelijk voor halmge wassen, olieplanten en hakvruchten met gunstig gevolg gebruikt. Goes. Vrijdag 23 Augustus trad hier op in de Ned. Herv. Kerk, de heer Klop pers, verbannen Chr. onderwijzer uit Zuid- Afrika, vergezeld van een Afrikaner, Vrij- stater van geboorte en woonachtig in de Kaapkolonie (dus Engelsch onderdaan, niet EngelschgezindDs. Van Koetsveld sprak eerst een inleidend woord, waarna de heer Kloppers, die Secretaris was der ambu lance in Transvaal, eenige zeer belangrijke mededeelingen deed. Zoo lichtte hij 0. a. toe dat niet de Engelsche soldaat, maar de officier oorzaak is van al den gruwel verdiende, want door aanhoudende studie had ik het gebarenspel en de nitdrukkigen der personen, die ik voorstellen moest, volkomen in mijne macht. Als men mij zag spelen, zag men niet mij, maar den persoon, dien ik voorstelde. Ik bezat de kunst om de toeschouwers in angst en ook in verrukking te brengen. Dik wijls gebeurde het, dat zich een gesmoorde angstkreet in de zaal liet hooren, en geen avond, als ik speelde, ging voorbij, dat niet de toeschouwers nog den volgenden dag van mijn spel spraken. Ook wist ik, dat het publiek mij groote achting toedroeg, omdat ik zeer matig en hoogst fatsoenlijk leefde. De dorst naar grootheid en roem deed mij alle bezoek van herbergen en allen omgang met zwierbollen vermijden. Als ik speelde, bemerkte ik telkens een jongeling, die op een bepaalde plaats in den bak of het zoogenaamde parterre zat. Het was een schoone jongeling, van onge veer zeventien jaar. Hij had zachte blauwe oogen en zijn blond haar golfde in krullen over de slapen zijns hoofds. Zoo iemand, dan hing hij als 't ware aan mijne lippen, en het scheen, dat mijn spel hem zoodanig meesleepte, dat ik alle harts tochten, die in mijne veelvuldige rollen voorkwamen, bij hem opwekte. Twee jaren lang zat hij op dezelfde plaats. Vervol gens zag ik hem vergezeld van een jonge dame, dikwijls in een der loges. Later merkte ik, niet zonder leedwezen, op, dat de blos zijner wangen verdween, en zijne die in Z.-Afrika gepleegd wordt. De med- gezel des heeren K. gaf daarna, in het eigenaardig taaleigen der Z.-Afrikaners een en ander te hooren over de bedroevende dingen, die 't lage Albion in zijn land aanricht. Daar deze heer 't grootste gedeelte van den strijd mee heeft doorgemaakt, kon hij ook vele dingen mededeelen, die anders ons niet zoo licht ter oore zouden komen. Zoo hebben we door deze heeren een blik mogen slaan in 't strijdende en lijdende landin de treurige vergaderplaatsen die Engeland aanricht voor de boerenvrouwen en kinderen. Wij hoorden hoo Engeland voor het verschaffen van mondkost aan oen enkelen soldaat, 200.000 strijders noodig heeft om den spoorweg te bewaken, waar deze mond kost moet passeeren. Dit geeft ons een klein denkbeeld van de uitgestrektheid van 't oorlogsveld en met zulke voorbeelden voor ons, roepen wij met den Boernooit krijgt Engeland de Transvaal Wij vernamen ook nog bijzonderheden uit enkele veldslagen, o. a. Stormberg, waar van een Boerenleger 2I3 weg moest naar elders en 250 man met 2 kanonnen over bleven tegen een honderd-maal grootere vijandelijke macht met hunne vele kanon nen. Zóó zien we de beschermende en helpende hand des Heeren, zei de Afri kaner wij zeggen 't hem juichende na Ten slotte sprak de heer K. naar aan leiding van de mededeelingen zijns med- gezels een kort woordwees er op hoe eenvoudig de Boer waar is en hoe een voudig de Engelschman liegtdrong er voorts vriendelijk op aai? een milde gave aftestaan voor de van alles beroofde en mishandelde Boerenvrouwen en kinderen en sloot de vergadering met dankzegging. Slechts weinig te weinig kon hier van de hoogstbelangrijke mededeelingen der heeren K. en zijn vriend gezegd wor den, des te meer is 't te bejammeren, dat er zoo weinig toehoorders zijn geweest. Jammor dat deze mededeolingen niet ge daan hadden kunnen worden op eene ver gadering in 't winterseizoen; zeker was de opkomst dan veel grooter geweest, daar nu zeer velen hunne bezigheden nog niet konden verlaten. (Te 7 uur werd reeds aangevangen). Wij wenschen den beiden Broeders eene voorspoedige reis en bidden met hen, dat God Transvaal, met Kruger aan 't hoofd, heerlijk doe blinken in ongestoorde vrede en wel haast 't einde des strrjds daar doe zien. Goes. Een 19-jarig boerenarbeider, te Kwadendamme woonachtig, aan het station alhier Zaterdag een voer hooi willende lossen en daartoe de lus van den ponger- boom afschoof, viel met het hoofd op de steenen. Hevig uit het hoofd bloedende weid hij opgenomen en per raderbaar naar 't gasthuis gebracht. Zondag was hij nog bewusteloos. Zijn toestand is ernstig. Krabbendijke. Vrijdagmorgen vervoerde een zoon van G. Houtekamer van Gawege een wagen met mest langs den dijk van Valkenisse. Hoewel de boom tusschen de paarden stuk was, reed hij toch de helling van den dijk af en bleef ook op den wagen zitten. De paarden kregen de wagen tegen de pooten en sloegen, hoe wel anders heel mak, op hol. De voer man viel van den wagen, die over zijn buik reed. Dr. Geill werd gehaald en kwam in den loop van den dag nog meer malen naar hem zien. Toen deze Zater dagmorgen met nog een atts kwam en de noodige instrumenten om tot operatie over te gaan, moest hij de omstanders op den dood van den 20-jarigen jongeling voorbe reiden. Daar het hoofd onbeschadigd bleef, was hij tot kort voor zijn sterven goed bij kennis. Hij had gedurig hevige pijnen in den buik gehad. Nieuw- en St. Joosland. Tijdens het onweder van hedenmorgen sloeg de bliksem in de korenmolen. De ramen werden allen stukgeslagen en de werktuigen erg ge- ingevallen oogen gaven mij duidelijk te kennen, dat hij zijne jeugd door een licht zinnige, ontuchtige levenswijze verzwakte. Eindelijk zag ik hem niet meer, en de jongeling verdween zachtjes aan uit mijn geheugen. Ik heb hier boven medegedeeld, dat de Heere zich over mij ontfermde, hoewel ik geenszins aan Hem dacht. Maar nu ik aan mijne vroegere jaren terug denk, is het mij vergund de koorden der goeder tierenheid Gods na te gaan, in welke Hij mij, als in een net, wilde vangen. Mij is de tekst duidelijk geworden»En er ge loofden zoovelen, als er geordineerd waren ten eeuwigen leven(Hand. XIII 48.) Ik was het voorwerp der ordineering Gods, om mij tot zijn dienstknecht in het Evan gelie te maken. Wonderlijke leiding des Heeren! Maar ik kus de hand, die mij vormde en mij ordineerde ten eeuwigen leven. Zachtjes aan zonder dat ik er bijna iets van gewaar werd, leidde die hand mij, waar de Heere mij hebben wilde. Het gebeurde op mijn drie en twintig ste jaar, dat ik een mij geheel vreemde rol moest vervullen, en wel van een pre dikant, die vol overdrijving was. Hoe zou ik zulk een rol kunnen vervullen En toch wilde ik het doen. Eindelijk werd mij bericht, dat er in een nabij zijnde stad een predikant woonde, wien de menschen een geestdrijver noemden, en die beroemd was wegens zijn kunde, welsprekendheid splinterd. De molen kan niet malen. Eenige zakken waren aan 't branden, maar werden, spoedig gebluscht. Alles is verzekerd. Heinkenszand. De vlekziekte onder de varkens is alhier lieden geconstateerd. De Weerbaarheidsvereeniging te Wil- helniinadorp, die reeds geweren en mu nitie van Rijkswege ontving, zal de volgende week schietoefeningen kunnen houden, in den hoek van den Oostbevelandpolder. Vlak bij het magazijn van dien dienst, is een met wallen opgewerkte schietbaan aan gelegd. Uit Zierikzee schrijf men: Gisteren is alhior gevankelijk uit Zwolle binnengebracht de evangolist A. W., vor- dacht van brandstichting in zijn evangeli satie-lokaal en woning in de Nobelstraat alhier. Volgens een bericht uit Bruinisse, te Rotterdam ontvangen, is de zoogenaamde ziekte onder de mosselen zeer overdreven voorgesteld en bepaalt de schade zich hoofd zakelijk tot eene bank waar de mosselen veel te lijden hadden van den zoogenaam- den vijfhoek, een natuurlijken vijand van mosselen on oesters die het schelpdier dood drukt en uitzuigt. De ziekte heeft dus met de kwaliteit van het goede goed niets te maken, Als machinist bij den Provincialen stoombootdienst op de Westerschelde is be noemd de heer G. J. Verhagen te Hengeloo. (M. C.) In enkele couranten doet een bericht de ronde dat de vrouw van een post-con- ducteur te Vlissingen, die dezer dagen bij het fietsi'ijden was gevallen en haar been toen verwondde, wegens bloedvergif tiging dat been zou moeten worden afgezet. Dit laatste is nog lang niet bepaaldwel is de toestand van de vrouw, die aan bloed vergiftiging lijdt, niet buiten gevaar. De vereeniging tot vrij willige oefening in den -wapenhandel Prins Hendrik te Veere, viert binnen kort haar 20-jarig bestaan. Men is van plan die herdenking met een grooten Provincialen wedstrijd te vieren. Zaterdag morgen viel te Veere een jongen in de spuikom der haven. Hij zou zeker verdronken zijn, indien niet de heeren Roeting en J. van Reveren geheel gekleed te water waren gesprongen om hem te redden. Met intrekking zijner verplaatsing naar Alblasserdam is de kommies 3e klasse bij 's rijks belastingen C. Kopmels ver plaatst van Cortgene naar Naaldwijk, ingang 1 September a. s. C.) Door den administrateur van den Bond van Beetwortelsuikerfabrikanten is aan hunne agenten geschreven dat den Bond aan de voorschriften in het contract bepaald, stipt de hand zal houden, zoodat de boeten in het tekort geleverde om trent vroege leveringen, zullen toege past worden, gestaafd op quitanties van dhr. Van Nunen, zoodat den landbouwers niet gelijk in andere jaren kwijtschelding daarvan zal worden verleend. Tevens is den Rond voornemens om de kosten op de ladingplaatsen van opwerken en tassen voor gemeenschappelijke rekening te doen, denkende alzoo voordeeliger te kunnen handelen. Zooals men weet begint de eerste leveringstermijn den 16 Sept. a. s. Men schrijft ons uit het zuidelijk deel van Zuid-Beveland Nu de oogst is afgeloopen, en inzonder heid droog is binnengehaald kunnen wor den, zijn velp reeds begonnen om aard appels te rooien, die weder zeer goed op prijs zijn, ongeveer 2 Gld. Alhoewel op vele plaatsen het beschot niet medevalt, toch zijn er nog weinig door de ziekte aangetast. Vele redeneeren: 't is wel vroeg, maar later komen wij tijd te kort, wat wel waar kan zijn, uithoofde dat op dit gedeelte van het eiland er ieder jaar zeer veel geplant worden, hoofdzakelijk blauwe en vesters. Wat de smaak aangaat zijn ze weer uitstekend. Vele boeren zijn en vroomheid. Dien man moest ik spreken. Ik dacht, dat, als ik hem hoorde en hem in zijne manieren en spreekwijzen naboot ste, ik dan niets anders te doen had dan zijn voorkomen en karakter op het tooneel over te brongen, waardoor ik getrouw zou wedergeven, wat ik in werkelijkheid ge zien had. Maar hoe dien man te spreken, daar hij mij geheel onbekend was De hoogmoed liet mij geen rust. Ik moest, het koste wat het wilde, kennis met hem maken. Op zekere dag spoorde ik naar de stad, waar die predikant woonde. Ik kwam aan zijne woning. De meid deed mij open, maar zeide mij, dat dominó niet te huis was. Zij verzocht mij evenwel in de zijkamer te gaan, daar mijnheer wel licht dadelijk zou te huis komen. Ik ging in de zijkamer, en hield mij eenige oogen- blikken bezig met het beschouwen van de hoeken en geschriften, welke op de tafel lagen. Terwijl ik mij hiermede onledig hield, hoorde ik in den gang een vreemde beweging. Het kwam mij voor, als werd er een stoel gerold naar de kamer, in welke ik mij bevond. Weldra ging ook de deur open, en ik zag de meid, die een rolstoel midden in de zijkamer schoof. In dezen rolstoel zat een jong meisje van hoogstens achttien jaren. Ik stond op en wilde heengaan, maar de jonge dame ver zocht mij vriendelijk te blijven, daar mis schien haar vader spoedig zou terugkeeren. {Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 2