Kerknieuws. tenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Zierikzee niet minder dan een goede 100 processen-verbaal ingediend wegens overtreding van art. 2L 4 der leerplicht wet. Qoes. Het adres aan den Gemeenteraad, als uitvloeisel van de vergadering van 7 Aug. jl. door huiseigenaren gehouden ter bespreking van het met 1 Jan. a. s. in te voeren tonnestelsel, bevat 156 namen met 605 perceelen. Het besluit werd toen genomen om aan den Raad het verzoek te richten de tonnen aan te schaffen en verder te onderhouden van gemeentewege en zoo dit verzoek niet kon worden ingewilligd, te willen besluiten voor ieder perceel 1 ton aan te schaffen en 'h deel wisseltonnen van gemeentewege aan te schaffen met verder onderhoud. Uit Voorburg wordt aan de «Delftsche Ct. geschreven: «Sedert 15 Aug. is hier geen burgemeester meer. Op dien datum eindigde de 6-jarige be noemingstermijn en een herbenoeming heeft nog niet plaats gehad, wellicht ten gevolge van uitlandigheid van den minister van bin- nenlandsche zaken. De Raadzitting werd dan ook Dinsdag voorgezeten door den oud sten wethouder, waarnemend burgemeester.'' Te Tilburg worden door de R. K. geestelijkheid pogingen in het werk geeteld om door de oprichting van een Vrouwen bond het misbruik van sterkedrank door de zwakke sekse te beteugelen. Ook zal een bond worden opgericht van kinderen van 716 jaar jongens en meisjes die zich alsdan verbinden zich elk gebruik van alcoholische dranken te ontzeggen. Reeds zijn een aantal jongelui tot dien bond toe getreden. Heden ontvingen wij het volgende tele gram '-Gravenhage. De Koningin heeft wegens zware verkoudheid en op advies van haar lijfarts Dr. Van Tienhoven afge zien van de reis naar Oldenburg, waarheen heden alleen Prins Hendrik vertrok ter bjjwoning van de doopplechtigheid. Men schrijft uit Beerta: De werkstaking der machine werkers duurt voort. Ook in het naburig Winschoteroos- tereinde eischten de arbeiders aan de machine hooger loon, dat werd toegestaan. Deze loonsverhooging staat in verband met de goede loonen, die worden betaald voor het graven van wateren voor het nieuw op te richten waterschap de Buitenlanden al hier. De arbeiders zijn voor eene verga dering opgeroepen. Woensdagavond brandden te Sloch- teren door hooibroei de boerderijen af van J. Bastiaans en H. de Jong. Bij eerstge noemde ontstond de braDd, die spoedig oversloeg tot de tweede broederij. Door de langdurige droogte was er geen water in den omtrek, zoodat de brandspuit niet kon werken. De oogst ging geheel ver loren. Assurantie dekt de schade. Men schrijft aan het U. D. Met 1 October a. s. zal in exploitatie komen het nieuw aangelegde en uitgebreide rangeerstation te Maarn, bij Zeist, dat in gericht is voor het goederenverkeer, ten einde het station Utrecht zooveel mogelijk van de rangeer-verrichtingen te ontlasten en daardoor het personen-verkeer meer te vergemakkelijken. Sinds Woensdagmiddag half vijf werd te Breda een meisje van 21 /2 jaar vermist. Het kleintje was met de moeder en eenige grootere kinderen bij den bosch wachter van 't Mastbosch geweest. Onder 't spelen was 't kind op eens verdwenen, wat des te raad selachtiger was, daar in die buurt geen water is en 't kind dus niet verdronken kon zijn. Den geheelen avond en nacht werd door de politie en verscheidene men- schen gezocht, maar nergens kon men iets van 't kind ontdekken. Eerst Donderdag om elf uur werd 't door een marechaussee terug gevonden achter 't schietterrein, ongeveer een uur van de plaats van vermissing. Een werkman heeft in de Oude haven bij de Spaansche kade te Rotterdam drij vende gevonden een portefeuille met pa pieren enz., zoomede een spoorabonnement le klasse, tusschen Gent en Ter Neuzen van Philippine, ten name van Hipp de Clereq uit Uccle. Genoemde heer is aan nemer van de sluiswerken te Ter Neuzen. Men meldt uit Delft: Zooals reeds werd gemeld, is door een 170-tal ouders van bij den heer K. ter Laan schoolgaande kinderen een adres aan B. en W. gericht, waarin verzocht werd om ge noemden heer naast zijne werkzaamheden als lid der Staten-Generaal, ook als hoofd der school te mogen behouden. Hierop is adressanten thans bericht, dat hun verzoek niet voor inwilliging vatbaar is, als zijnde ongezegeld en dat bovendien het verzoek toch geen ondersteuning zou hebben gevonden, als zijnde niet in het belang van het onderwijs volgens het ge voelen van B. en W. 's-Gravenhage. H. M. de Koningin heeft afgewezen het verzoek om gratie voor den arts De K. te Bruinisse, veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf wegens het veroorzaken van den dood zijner vrouw. In de 8toomsmederij van den heer A. D., te Rozendaal (Nbr.), heeft een werkman koperen splinters in de oogen ge kregen. De ongelukkige zal het gebruik van beide oogen moeten missen. Men meldt uit Haarlem: Een jongen, die den spoorwegoverweg bij de Schoontjeslaan wilde oversteken, ter wijl de boom neergelaten was, is door een trein gegrepen en verpletterd. Gistermiddag had op het Spaarne te Haarlem een even aangrijpend als diep treurig ongeval plaats. Een ongeveer 7 jarig knaapje zat met zijn vader in een schuitje, toen dit door een Leidsche stoom boot werd aangevaren, met het gevolg, dat het knaapje door den schok uit het bootje sloeg. Geruimen tijd duurde het voordat het knaapje uit het water gehaald werd; met alle kracht werd getracht de levens geesten weder op te wekken, doch helaas niets mocht meer baten, het knaapje was reeds overleden. Het was verschrikkelijk de wanhoop van den armen vader te zien, die snikkend over het dek der Leidsche stoomboot liep. Hoewel het dadelijk na de aanvaring zwart stond van de menschen op den kant, had blijkbaar niemand den moed het ventje na te sprin gen. ifen bepaalde zich er toe te trachten met touwen en haken den jongen te redden. (N. Ct.) Naar het Volksdagblad verneemt wordt er ijverig gewerkt aan de formatie van een nieuwe politieke Arbeiderspartij, waaraan door vele bekende figuren deelgenomen wordt, die niet tevreden zijn met het feit, dat in de Sociaal-democratische Arbeiders partij het «intellect" zoo op den voorgrond treedt. Te Borgerhout, aan de Belgische grenzen, heeft de 34-jarige koperwerker F. van G., zijn beminde, de 19jarige A. R., op straat doodgestoken. Het gerecht is uit Antwerpen aangeko men. De dader is gearresteerd. De rechtbank te Amsterdam ver oordeelde heden den Amerikaan Jules Weill, wegens diefstal (zakkenrollerij) van een portefeuille met f5000, gepleegd in het gebouw der Kasvereeniging aldaar, over eenkomstig den eisch van het 0. M., tot een gevangenisstraf van drie jaren. De beide agenten, die tegen den com missaris van politie te Dordrecht een aan klacht indienden, zijn wederom voor den rechter van instructie gedagvaard. De in specteur Tromer en de schrijver Van Ros- sum zijn eveneens in instructie gehoord. Router's correspondent op St. Helena schrijft dd. 20 Juli o. a. aan deEngelsche bladen „Wij genieten nu buitengewoon weder voor den winter, vooral in aanmerking ge nomen, dat er geen regen in voldoende hoeveelheid is gevallen, die wat goeds op leverde gedurende zes weken of meer, zeer tot verdriet van de Boeren, wier vooruit zichten op den oogst van het komende seizoen en zeer bedenkelijk beginnen uit te zien, tenzij wij alsnog de regens, die men omstreeks dezen tijd van 't jaar ge woon is, krijgen. Aardappelen en groenten van allerlei aard zijn nog zeer overvloedig en halen goede prijzen. „De zaken in Dead wood- en Broadbot- tomkamp zijn nog voor een groot deel niet in orde, in verband met de twisten die plaats hebben tusschen de krijgsgevangenen in kamp No. 1 en hen, die den eed van getrouwheid hebben afgelegd. Daardoor staan de autoriteiten nu slechts gedurende drie dagen in de week uitgaan op parool toe, op welke dagen de menschen in kamp No. 2 (of de khaki-Boeren zooals de anderen ze noemen) hun omheining niet mogen verlaten. Dit wordt gedaan om botsingen te voorkomen. Verleden week was er een dag eenige opwinding onder de gevangenen in de stad, die haar oorsprong vond in het uitjouwen en spuwen tegen een der „khaki- Boeren", die hen dadelijk te lijf ging en dientengevolge opgesloten werd. „Een van de ondernemende Johannes- burgers heeft te Jamestown voor de krijgs gevangenen een Tehuis en restaurant ge opend een erg gevoelde behoefte voor hen, die op parool de stad bezoeken en blijven overnachten. Deze gelegenheid wordt op een met de eischen des tijds strookende manier geëxploiteerdeen maal tijd of een snoeperij kan men er op alle uren van den dag krijgen en de prijzen zijn zeer redelijk. De krijgsgevangenen maken er druk gebruik van en het lokaal is alle avonden vol, daar er ongeveer een paar honderd in de stad werken, behalve degenen, die op parool uit zijn. Zoowel Hollandsche als Engelsche (geïllustreerde) bladen liggen er ter lezing, en men kan er aan allerlei soorten van spelen doen. Het is het goede middel om de krijgsge vangenen te weerhouden langs de straten te zwerven, de kroegen te bezoeken en op andere wijze op verkeerde wegen te komen. „Vóór de oorlog begon, plachten een tamelij k groot aantal zeilschepen het eiland aan te doen om water en mondvoorraad in te nemen, en slechts twee of drie stooin- booten per maand, of ongeveer 5 zeilschepen op elke stoomboot. Maar sedert de landing van passagiers en anderen in de haven verboden is, tenzij men speciaal permissie heeft, is de zeilscheepvaart aanzienlijk af genomen, terwijl de stoombooten in grooten getale zijn toegenomen. Er komen er ver scheidene in den loop der maand, onge rekend de veebooten, die wekelijks aan komen en ieder 40 stuks vee brengen voor de voeding van het garnizoen en de krijgs gevangenen, benevens groote hoeveelheden andere lading. Brandhoud vormt een be langrijk bestanddeel daarvan, omdat, sedert er klachten zijn ingekomen over de ver nieling van onze bosschen om zooveel brandhout voor de beide kampen te ver schaffen, de rijksregeering eenige honderden tonnen brandhout heeft ingevoerd en zoo een einde heeft gemaakt aan het onoordeel kundig kappen, waarover geklaagd werd." Aan hetgeen over het gevecht bij Bronkhorstspruit werd geseind, kan nog worden toegevoegd, dat de Engelschen niet alleen 14 man moesten achterlaten, wier paarden dood of uitgeput waren, maar dat de Boeren ook 10 gevangenen weder bevrijdden van de 11, welke de Engelschen eerst op hen hadden gemaakt. Men behoeft overigens niet te vragen, welk een wilde vlucht de terugtocht der Engelschen geweest is, dat zij de 14 man niet de gelegenheid konden geven zich in veiligheid te stellen, noch de gevangen Boeren mede konden voeren! De Boeren hebben twee nachtelijke aanvallen op blokhuizen gedaan nabij Naauwpoort, zegt een Laffan-telegram uit Kaapstad. Dit is wel vreemd na het suc ces van French, waardoor op één na alle commando's ten noorden van Middelburg verdreven heetten te zijn. De eerste aanval werd gemakkelijk afgeslagen, maar de tweede, welke een aantal van Lotter's mannen ondernamen, was zeer stoutmoe dig en geschiedde op een blokhuis, slechts ongeveer 8 K.M. van Naauwpoort verwij derd. De blokhuizen doorstonden den vuurdoop schitterend en de troepen ge droegen zich schitterend. Maar al die schittering kon niet beletten dat er ge pantserde treinen met maxims, zoeklich ten en sterke infanterie-versterkingen ont boden 'moesten worden. Het zoeklicht speelde op de bergen en de artillerie en de infanterie deden toen een regen van ijzer en lood neerdalen op elke plaats, waar de Boeren zich maar verscholen konden hebben. Het einde was dat deze terugtrokken. Het gejuich over den verbeterden toe stand in de Kaapkolonie, waar „eenige" manschappen van commandant Lotter nog zulk een militaire drukte aan Engelsche zijde noodig kunnen maken onder de mu ren van een sterke Engelsche stelling, lijkt nog kunstmatig. Een correspondent te Bloemfontein weet te vertellen, dat Kritzinger „erg in het nauw gebracht wordt in de Oranje rivierkolonie". Bijzonderheden ontbreken, wat de aardigheid van het bericht sterk vermindert. Te Burgersdorp in de Kaapkolonie is men gisteren begonnen met de berech ting der minder belangrijke gevallen van hoogverraad. Het stemrecht werd ontno men aan 51 kiezers, en 55 menschen die geen kiezer waren, is voor altijd de be voegdheid om kiezer te worden, ontnomen. Officieel wordt gemeld, dat 952 krijgs gevangen Boeren den 16en uit Kaapstad vertrokken zijn, met bestemming naar Ber muda. Kitchener had aan den hertog van Corn- wallis geseind uit naam van het leger, hem goede reis en alle heil wenschende. De hertog antwoordde: Wij danken het leger voor zijn goede wenschen. Ons verblijf in Zuid-Afrika is zeer aangenaam geweest, en de betuigingen van aanhankelijkheid en welwillendheid, ons ten deel gevallen, ver schaften ons een groot genoegen. Indien ons bezoek goede uitkomsten oplevert, zul len wij daar zeer dankbaar voor zijn. Een rekere Utpon uit de Kaapkolonie, is Woensdag gefusileerd als spion. Utpon en drie anderen, tot een Boeren-commando behoorende, hadden zich onderworpen; daarna werden zij gevangen genomen, ter wijl zij door do Engelsche liniën heen trachten te glippen. De drie andere Boeren zijn krijgsgevangen gemaakt. De Daily Telegraph heeft een telegram uit Bloemfontein, dat de la Rey zich er gens ten westen van die stad verbergt, niet in staat voorwaarts te rukken. De Wet sluipt rond in het noordoosten van den Vrijstaat. Malan en Kritzinger vlieden naar de Basoetogrens. De Boerencommandanten bedreigen ieder, die Kitchener's proclamatie verspreidt, met den dood. De uitbreiding van dm opstand in de Kaapkolonie. De »Berl. Lok. Anz." bericht, dat een vriend van dit Blad den heer dr. Hendrik Muller te 's-Gravenhage, consul generaal van den Oranje-Vrij staat, naar den tegen- woordigen toestand in de Kaapkolonie heeft gevraagd en het volgende antwoord heeft gekregen U treft het gelukkig, want zooeven heb ik van vertrouwbare zijde uit Zuid-Afrika een bericht ontvangen, dat zelfs mijne ver wachtingen overtreft. Naar mij namelijk wordt meegedeeld, hebben 11.000 tot 12.000 Kaapkolonisten de wapenen opgevat. Mijn berichtgever schrijft mij verder «De toestand wordt hier zeer kritiek, de Engelschen zijn radeloos. Zij houden alle berichten aan, opdat deze Kaapstad niet zullen bereiken. Wat- mon daar hoort, is niets dan leugen. De heele Engelsche po litiek zal hier spoedig instorten en Enge land zelf hier doodbloeden". De Boerenagent Pearson te New- Orleans heeft een eisch tot schadeloosstel ling wegens laster ingesteld bij het Bonds- gerechtshof togen den Engelschen consul aldaar, een zekeren Vansittart. De eisch beloopt 20,000 dollars. Vansittart heeft Pearson beschuldigd de aanlegger te zijn geweest van de ontploffing, die het met muildieren voor Zuid-Afrika geladen En gelsche transportschip «Mechanician" be schadigde. De regeering van Venezuela rust een vloot uit met een expeditie, die, bij Bar- ranquilla, Columbië moet binnenvallen om de opstandelingen te ondersteunen. Tengevolge der talrijke diefstallen, die sedert eenigen tijd in de badkabienen te Ostende worden gepleegd, is door de agenten der bijzondere bewaking een per soon aangehouden, die beweert Cornelis Boere te heeten, geboren te 's-Gravenhage in 1872. Men vraagt zich af of dit een broeder der Boeren is, die te Brussel wer den aangehouden voor den juweelendiefstal in de MagdaleDastraat. Uit Kopenhagen wordt aan de Indé- pendance Beige geseind In Russische kringen loopt het gerucht, dat de Tsaar de Zuid-Afrikaansche kwestie ter sprake wil brengen bij keizer Wilhelm en president Loubet. De Tsaar zou ge neigd zijn, zoo spoedig mogelijk vriend schappelijk tusschenbeide te komen. De Indépendance voegt er bij, onder voorbehoud, dat de Tsaar president Kruger in particulier gehoor zal ontvangen. De Philadelphia is de bliksem in een olie-bewaarplaats van de «Standard Oil Company'' geslagen, tengevolge waarvan deze ontplofte en vijf man gedood werden. Er brak een vreeselijk vuur los, dat zich steeds verder uitbreidt. 18 tanks zijn vernield. Blussching was tot nog toe on mogelijk. Amerikaansche en Engelsche studenten. In een Engelsoh tijdschrift lezen wij het volgende: Onder de studenten zijn er honderden, die den weg naar de weten schap slechts door groote opofferingen bereiken. Het geval van den jongen Har- court Johnson, een student aan Yale College, teekenend. Toen deze naar Newhaven ging, had hij geen dollar op zak en hij gevoelde zich gelukkig, pension en inwoning in een stu- denten-logies te kunnen verdienen als kellner enz. De terugreis naar Maine in de vacantie deed hij als chaulleur op een automobiel. Op de wereldtentoonstelling te Chicago werden de rolstoelen bjjna zonder uitzondering door studenten voort bewogen; anderen dienden den bezoekers als gidsen. Een student uit Columbia hield zich gedurende zijne studiën door een kleinen melkhandel te drijven in het leven. Andere Amerikaansche studenten zijn werkzaam als schrijvers, stemmenwervers, kellners, journalisten, stenografen, type writers en velen hebben zich in het leven gehouden met het geld dat zij met schoen poetsen en het verkoopen van couranten verdienden. Velen krijgen plaatsen in winkels; in 't kort zij verrichten alle mogelijke bezigheden. Even ijverig zijn de vrouwelijke studenten om eene univer sitaire opleiding te krijgen. Ook zij ver richten alle mogelijken arbeid. Dit geldt eveneens van de Engelsche en in 't bij zonder van de Schotsche vrouwelijke studenten. Een man, die thans beroemd geworden is, was in zijn tijd blij, 2 shil lings daags te verdienen met de bediening in een restaurant en een bekend theoloog verzamelde handteekeningen op uit te geven boeken en verdiende eenige shillings als reporter. Zelfs in Oxford en Cambridge, de Uni versiteiten van gegoede studenten, zijn steeds een aantal studenten, die giarne handenarbeid verrichten om hun lichte beurs beter te spekken. Gedurende de groote vacanties hebben sommigen geldt verdiend als muzikanten op badplaatsen en als landbouwers, koetsiers en clubkellners. Ook een certificaat. Een kruier te Parijs ontving eenige dagen geleden be zoek van een neef, dien hij in geen zeven jaar gezien had. Vol vreugde over deze onverwachte gebeurtenis bood hij hem een heerlijk diner aan, waarbij het aan champagne niet ontbrak. Na afloop hiervan tegen een uur of twee gingen de beide neven de stad in, en op gewonden door den wijn zongen zij uit volle borst de opgewekste drinkliedjes. Eenige agenten van politie verzochten hun niet zoo te schreeuwen, maar zooals het gewoonlijk gaat, stoorden zij zich er in 't geheel niet aan en maakten zij het den agenten wel wat erg lastig, waarvan natuurlijk het gevolg was dat zij een nachtje in den naastbij gelegen politiepost moesten doorbrengen. Toen zij den volgenden morgen hun roes uitgeslapen hadden, hadden zij wel eenigszins spijt van het gebeurde, zoodat de commissaris, na hen ondervraagd te hebben, hen met een vriendelijke, maar ernstige terechtwijzing heen zond. Een uur later echter kwamen de beide mannen weer terug en verzochten drin gend 'onmiddellijk bij den commissaris te worden toegelaten. De kruier zag er zeer ongelukkig uit en had tranen in de oogen. Nadat aan hun verzoek was voldaan, nam de neef het woord en zeide: Mijnheer de commissaris, daar u ons zoo even zoo vriendelijk heeft behandeld, durf ik het wagen u met een verzoek lastig te vallen. U moet dan weten, dat de vrouw van mijn neef maar volstrekt niet gelooven wil, dat wij den nacht in een politiepost hebben doorgebracht. Zij beschuldigt hem van trouweloosheid en wil zelfs een eisch tot echtscheiding instellen. Och mijnheer de commissaris, smeekte hij, red mijn armen neef en geef hem een paar woordjes op schrift, zoodat hij bewijzen kan, dat hij werkelijk den nacht op het bureau heeft doorgebracht. De commissaris had medelijden met den kruier, die er werkeljjk wanhopig uitzag en gaf hem het gevraagde certificaat. De beide neven bedankten hem met tranen in de oogen en gingen, zeer tevreden, dat zij het bewijs van de onschuld van den armen kruier ontvangen hadden heen. In de Spaansche provincie Aragon zijn ten gevolge van het zware weder steden overstroomd, bruggen en spoorwe gen weggeslagen, te velde staande gewas sen vernield. Te Villamieva zijn 50 huizen vernielder zijn tien lijken gevonden en tal van menschen worden nog vermist. De inwoners van Malta hebben be sloten hun grieven tegen de maatregelen van minister Chamberlain neer te leggen in een verzoekschrift aan den Koning. Dr. Garnault te Parijs, die zich ter beschikking van prof. Koch heeft gesteld voor proefnemingen in verband met de door hem verkondigde theorieën in zake de vat baarheid van den mensch voor de tuberculose der runderen, heeft in een brief, gericht aan de redactie van de Temps medegedeeld, aangezien hij geen antwoord van prof. Koch heeft ontvangen, hij voornemens is aan den hoogleeraar te Berlijn een bezoek te gaan brengen. Volgens dr. Garnault zal de proefneming aldus moeten geschieden. Do eerste inenting zal eenvoudig een onderhuidsclie moeten zijn, zonder dat daarbij aderen worden geraakt, opdat het gevaar voor algemeene infectie zooveel mogelijk worde ontgaan, alzoo het voor uitzicht worde geopend op de meest mo gelijke demonstratieve resultaten en te gelijker tijd op het minst mogelijke gevaar. Als deze eerste enting gelukt, is daar door bewezen dat prof. Koch zich heeft vergist. Dr. Garnault zal daarna alles doen om te genezen. Als de inenting niet gelukt, zal hij zich aan een tweede inoculatie on derwerpen, waarbij de smetstof dan in de aderen zal worden gebracht. De proefneming, zegt de heer Garnault, zal in ieder geval plaats hebben. Als Koch en al de andere geneesheeren weigeren, mij in te enten, zal ik het zelf doen in tegenwoordigheid van de confrères, die de proeven zullen controleeren. Het arm Italië. Over «Honger en de oorzaken daarvan in Italië" onthult de heer Edward C. Strutt in de «Monthly Review" vreeselijke dingen. In Sardinië hebben in 12j jaar niet minder dan 52,060 gerechtelijke ver koopen van huizen en land plaats gehad wegens het niet betalen van belastingen. Dus werd 1 uit elke 14 inwoners door de regeering van zijn eigendom ontzet. Van 445 dergelijke verkoopen in de eerste week van dit jaar waren er 85 die minder dan I lira (20 cents) opbrachten! Soms wordt het heele krot verkocht voor 2j cent. Apublië behoort tot de zwaarst getroffen provinciën. Het zou moeilijk vallen een volk te vinden, spaarzamer of spoedi ger tevreden dan de boeren dier provincie. Ziekte der olijfboomen, opstand en wreede onderdrukking hebben er hongerdood ge bracht. De gevangenis schijnt een paradijs in vergelijking met hongerlijden en waar misdaad eertijds onbekend was, worden thans tallooze misdaden gepleegd om er in te komen. Het volgend verhaal is welsprekend. Drie jonge vrouwen van Allisto werden voor den praetor van Ugento gebracht, beschuldigd van het stelen van olijven op gemeentegrond. De vermagerde en uitge hongerde trekken der gedaagden, haar havelooze plunje en wanhopige gelaatsuit drukking toch met een zweem van hoop wekten de belangstelling en het mede lijden van den goedhartigen rechter, die, ofschoon niet bevoegd haar te ontslaan, ze tot de geringste straf veroordeelde, t. w. 3 dagen. Toen had een treurig schouwspel plaats. De jonge vrouwen (de oudste was ternauwernood 25 jaar) barstten in tranen uit, wierpen zich aan de voeten van den rechter, smeekten hem, ten minste haar voor drie maanden onderdak te geven in de gevangenis. Zij vertelden onnoozel-weg, dat de diefstal een vooraf opgezet zaakje was geweest, waarmede zij trachtten te ontkomen aan de verschrikkingen van den winter, die dit jaar al bijzonder streng was. Zijhad een advocaat geraadpleegd en deze had het heele plan voor haar opgezet, terwijl hij haar had verzekerd, dat zij volgens het strafwetboek ten minste drie jaar zouden krijgen. En nu zagen de arme kinderen hun droom van het gevangenis- paradijs met bed en dekens, dagelijks soep en brood en tweemaal vleesch in de week, een vorstelijke spijslijst vervliegen als een schaduwbeeld, op het oogenblik, dat zij gehoopt hadden de poort van dat paradijs binnen te gaan. Snikkend en schreiend werden de gevangenen Weggeleid. De honger die thans in dit district heerscht, zegt de schrijver oefent een zeer demoraliseerenden invloed op de boeren. Om verbetering te verkrijgen moet, naar zijn meening, de regeering zorgen voor besproeiingswerken; den wijnbouw tegengaan en den graanbouw bevorderen; woeker verbiedenlandverhuizing tegengaan en een eind maken aan den sleur der ambtenaren. Ned. Herv. Kerk. Tweetal te Koudekerkedhr. H. Ph. Ingwerse, cand. en dhr. A. Hoeneveld, cand. Beroepen te Langerak bezuiden de Lek J. A. Radix, cand. te Woerden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 2