ie li muis Aanbestedingen. Openbare Verkoopingen. ADoop Verkoopingen enz. Advertentiën. fatsoenlijke Dienstbode; een Schoenmakerskneeht op DonMai 29 Aiista 1901, OPENBARE VERKOOPING, DuMertai 5 September 1901, met bijgebouwen, Vijver, eene Dienstbode stand en de pastoor tevergeefs op het echt paar gewacht hebben. tingen van de «Federal Steel Company", een afdeeling van de Trust te Zuid-Chicago Joliet (Illinois) en te Bay View (Wisconsin) om niet te staken, is een harde slag voor de vereeniging geweest, te meer daar dit besluit openlijk is verdedigd door den vice-president van de vereeniging voor dat district. Hij zegt, dat de mannen een contract hebben aangegaan met de maat schappij en dat deze maatschappij het contract heeft nageleefd, en dat de man nen nu hun woord moeten houden. LEESTAFEL. tlit de pers. Marktberichten. 25-jarige Echtvereeniging Met November gevraagd. Adresboekh. VAN BENTHEH JUTTING te Middelburg. Tegen 1 November gevraagd bij firma wed. B. FABERIJ DE JONGE, Lange Kerkstraat, Goes, eene Wasch buitenshuis. Van stonden aan of met October benoodigd, bij P. C. SCHOONENBOOM schoenmaker, Arnemuiden, (P. G. Openbare Verkooping des namiddags te 3 uren, te Goes, in „de Prins van Oranje", voor de HH. Fransen van de Putte Zoon, ten overstaan van den Notaris MULOCK HOUWER, van in den jongen boomgaard bij „Vreden- koef' in 's-Heer Arendskerke; den grooten en kleinen boomgaard in „Galgoord" in Kapelle; den boomgaard in „Pauwkenshoek" aldaar. De Notaris P. DE MARET TAK zal 's avonds 8 uur, in het koffiehuis „de Oude Vriendschap", aan de Koren markt te Vlissingen, in het openbaar v e r k o p e n 1. Het WINKELHUIS en ERE te Vlissing'en aan de Oude Markt, hoek Vrouwestraat, gemerkt F 61/60. 2. Het HUIS en ERF met af zonderlijke BOVENWO NING- aldaar, aan de Schelde- straat, gemerkt O 437/437a, kad. grootte 1 Are. 3. Het HUIS en ERF met TUIN GROND aldaar, aan den Vrij- domweg, gemerkt Z 8, kad. grootte 2 Aren 24 Centiaren. Te bezichtigen daags vóór en op den dag van verkoop van 10 12 en 2—5 uur, op vertoon van toegangskaart, ver krijgbaar ten kantore van den Notaris, alwaar nadere inlichtingen worden ver strekt. ten overstaan van den Notaris J. DE VOS te Middelburg, op des avonds te 8 uren, op de bovenzaal der Sociëteit „De Vergenoeging", te Middelburg, van: De aangenaam aan den Veerschen Singel te Middelburg gelegen VILLA „Zomerrust": 5 64, Aanleg-, Moes- en andere Tuinen, Bosch en Gaarden, te zamen groot 0,49 HA., benevens nog 0.57 Heet. BOUWLAND. Alles in perceelen en gecombineerd te presenteeren, op 't genot 1 Novem ber a. s. of zooveel vroeger als den heer verkooper zal convenieeren. Nader en breeder te publiceeren. Informatiën ten kantore van den No taris. Best VLIEGENPAPIER 2Yj cent per vel. TANGELVOET 4 cent per vel. Boekh. F A N O VBurg. Een vijfjarig knaapje te Santpoort werd door een mug gebeten en krabde het puistje stuk. Dadelijk zwol het lichaamsdeel, een tante streek er een zalfje op, bloedvergiftiging ontstond en de knaap stierf onder hevige pijnen. Te Kem= pen bij 't omhoog trekken van 4000 kilo zwaar ijzeren bassin ten behoeve der wa terleiding, brak de stellage waaraan bet gevaarte hing, waardoor bassin en hout werk naar beneden stortten en de aanne mer en een metselaar werden gedood. Te Rozendaal kwam Zaterdag een tram met een geladen pakwagen, waarvan de bestuurder nog de rails wilde overste ken, in botsing; de wagen werd totaal verbrijzeld, de machine ingedrukt en de machinist bekwam zware inwendige kneu zingen en hevige brandwonden. Te Stolwijk sloeg een paard op hol, een boerenknecht die van den wagen sprong, geraakte hierbij in de leidsels verward en kreeg de wielen over het hoofd. Hij be zweek aan de gevolgen. Zondagavond hall 9 werd te Amsterdam een bootje waarin een man, vrouw en zestienjarige zoon en een 12jarige logee uit Hoorn ge zeten waren, door eene pakketboot die vol plezierreizigers was, aangevaren, het bootje kraakte stuk en de inzittenden zonken onder vreeselijk gegil naar den bodem. Drie hunner verdronken. De logee wist een hem toegestoken vaarboom te grijpen en werd zoo, schoon met pijn in de borst, gered. Den len Sept. a. s. zal 't 45 jaren geleden zijn, dat de minister van Marine, G. Kruys, werd benoemd tot adelborst le klasse. Genoemde vlagofficier werd achtereen- |volgens bevorderd: den len Jan. 1859 tot luitenant ter zee 2e klasse, 1 Jan. 1868 tot idem le klasse, 1 Aug. 1878 tot ka pitein-luitenant, 1 Mei 1883 tot kapitein ter- zee, 25 Mei 1891 tot schout-bij-nacht en 1 Aug. tot vice-admiraal. Den 6en Nov. 1898 is hij gepensioneerd. Onder het ministerie-Mackay was hij, als opvolger van den schout-bij-nacht H. Dyserinck, van 31 Maart tot 21 Aug. 1891 minister van Marine. De minister is 63 jaar oud. Bij een pleiziertochtje met de Havelaar zijn Maandag een achttal passagiers op Urk achtergebleven, 't Was ten deele hun schuld niet, daar de kapitein iets vroeger vertrok dan het plan was, omdat een viertal jongelieden aan boord zich onbehoorlijk gedroegen. Zij spuwden naar de Urkers in de schuiten, maar 't bekwam hun slecht, want de Urkers klommen zooals de K. Ct. schrijft „als katten in :t want" en het viertal kreeg een ongemakkelijk pak slaag. Dank zij den gezagvoerder en den éénigen politieagent van Urk werden zij ontzet. De gezagvoerder achtte het, uit vrees, dat de gemoederen opnieuw aan 't gisten zouden gaan, maar 't beste het ruime sop te kiezen. De acht achtergeblevenen stonden natuur lijk erg «sneu" te kijken; 't was hen of zij »geen grond meer onder de voeten hadden" toen zij de boot zagen heengaan en zij, trots hun gewuif, niet terug kwam. Een Urker bood aan voor f 3 het vrachtje naar Kampen te brengen, maar men gaf de voorkeur aan een nachtverblijf op 't eiland. Nog een krach! Opnieuw is te Berlijn een groot bankiershuis, dat tot nu toe een uitmuntende reputatie bij het publiek genoot, door bedriegelijke praktijken van een der chefs, te gronde gericht, waardoor een groot aantal van zijn klanten voor millioenen zijn benadeeld. Nu is 't het bankiershuis Max Opitz Co., waarvan de directeur Max Opitz we gens verduistering van gelden en andere bedriegelijke handelingen is gearresteerd. Jaren lang had Max Opitz de zaak gedre ven, waarvan hij en Wilhelm Grote de eigenaars waren. De firma deed bijna uitsluitend bank- en beurszaken. Boven dien deed Max Opitz voor eigen rekening hypotheekzaken, voor welk doel hij in zijn huis een zoogenaamde bank voor hypotheken en grondbezit had ingericht, die het terrein van het bedrog werd. Door pracht en praal verblindde hij de oogen van zijn klanten en toen zijne zaken slecht begonnen te gaan, bestreed hij de uitgaven met zijne deposito's. Tengevolge van zijn voornaam optreden en goede relaties, wist hij zijn clientele tot in de hoogste kringen uit te breiden en stond eenigen tijd ook met hertog Ernst Günther van Schleeswijk—Holstein in handelsbetrekking. Hoe groot de schuld is valt nog niet te constateeren; eenvoor- loopige schatting geeft verscheiden mil lioenen aan. Opitz heeft zijne verdediging opgedragen aan den advokaat dr. Paul Rosenfeld. Koning Eduard logeert op Wilhelms- höhe bij den Keizer en de Keizerin. Zijn vrouw reisde van Homburg naar Hamburg, om van daar naar Denemarken scheep te gaan met hare kinderen. De werkstaking der Amerikaanselie staalwleiders. Het bevel van Shaffer tot een algemeene werkstaking van de employe's 1!L V0rs(diillende inrichtingen van de «United States Steel Corporation" in e wandeling bekend onder den naam Billion Dollar Trust" 1S| seint een cor respondent uit Pittsburg, de grootste mis slag, die in de historie van de Ameri kaansehe werkstakingen is begaan. Het besluit van de leden in de inrich Te Pittsburg werken de groote «Upper" en «Lower Union Mills" als gewoonlijk en de mannen in de pijp-afdeeling van de Frankstow Mills blijven aan het werk, ofschoon de afdeeling van het rollend materiaal gedwongen was te sluiten. De employé's van de «American Sheet Steel Company" blijven grootendeels aan het werk. Te Mc. Keesport, een sterke plaats van de vereeniging, heeft het bevel tot werk staking het meeste succes gehad. De stakers ook te Bellaire, Cambridge en Mingo Junction Ohio. De «Requibliek" Painter's, Lindsay en Mc. Cutcheon Mills, werden Maandagavond gesloten. Aaan de Trust werd gemeld, dat de in richting van de American Tin Plate Com pany, te Lisbon, Ohio, bestaande uit 8 fabrieken met 800 werklieden, afgebroken en naar elders overgebracht zal worden. Naar alle waarschijnlijkheid hebben slechts 20.000 meer het werk gestaakt, terwijl Shaffer en zijn bondgenooten bijna het dubbele van dat aantal hebben ver wacht. Shaffer spreekt er van, het aantal stakers te doen uitbreiden, maar het mis lukken van zijn vorige poging geeft niet' veel vertrouwen in zijn nieuwe plannen. De stakers hebben een algemeenen op roep tot alle arbeidersvereenigingen om hulp gericht. De houten molens te Mc. Keesport ver dwijnen reeds snel. Als de pijp werken, met nog grooter inrichting door de trust worden verwijderd, is het waarschijnlijk dat de drijvende molenstad, waar 10.000 man in de industrie werkten, geheel ver laten wordt. Landhuizen waarin men jaren heeft gewerkt en gezwoegd om het eigendoms recht er van te krijgen zullen voor een appel en een ei worden verkocht. De trust kan hare inrichtingen voor be trekkelijk weinig kosten naar elders ver verplaatsen, daar vele steden gaarne de molens willen hebben. De bevolking van Dublois b.v. zond een telegram aan de trust, met een aanbod van 200.000 pond sterling, indien zij al de Mc. Keesport molens naar Dubois wilde overbrengen. Tot nog toe is daarop niet geantwoord. In een vergadering van katoenfabri kanten te Fall River, Massachusetts, is besloten de loonen van alle arbeiders terug te brengen op 14 cent per uur. Dit besluit treft 30.000 arbeiders, waar van 9000 zijn trade-unionisten. Men ver wacht dat deze laatsten den arbeid zullen nederleggen, als de loonsverlaging gehand haafd blijft. Hanna en haar Lofzang. Een twaalftal praetische Schriftbe schouwingen door ds. J. D. v. d. Velden. Middelburg K. le Cointre. Deze Schriftbeschouwingen bevelen wij zeer aan voor huis en kerk. Afl. 2 ligt voor ons en voldoet geheel aan onze ver wachting. De serie kost per aflevering 15 cent, totaal 90 cent. (Abusievelijk schreven wij de laatste maal 20 cent.) Gods lankmoedigheid over Nederland, een roepstem tot bekeering. Tijdpreek bij het op treden van het Ministerie-Kuy- per, over Lukas 13 1—9, door dr. L. H. Wagenaar. Middelburg, K. le Cointre. Een tijdpreek, krachtig van inhoud, sier lijk van stijl, boeiend en ernstig, een boet preek, herinnerend aan de bewezen weldaad, doch tegelijk aan de zware eischen die ze stelthet is een boetepreek, roepend Neêr- lands volk tot bekeering, ook met herin nering aan Transvaal. Wij schrijven uit deze predicatie niets over; immers dan zouden wij haar heele- maal moeten overschrijven. Men geniete ze zelf en drage haar voor in de gemeen telijke samenkomsten. Timotheus, geillustreerd week blad voor Jongelui. Vereerd met de inteekening van Hare Majesteit de Koningin. Uitgever J. N. Voorhoeve, Dunne Bier kade 32 Den Haag. Dit prettige, gezellige, degelijke, Chris- stelijk weekblad ontvangt wie 't bestelt eiken Zaterdag franco aan huis voor slechts f 1,75 per halfjaar; het bijblad bevat Ge schiedenis van den Dag, Advertenties, Cor respondentie en Verhalen. Het hoofdblad, keurig geillustreerd bevat onder anderen «Een Keizerin Weduwe" door H. B. v. Lummel. «Burke de inbreker" «Augustus" (bij de plaat), en het treffende slot van Pennmgs aangrijpend verhaal «De held van Spionkop". Al gauw begint een nieuwe jaargang. Wie zich dien wil aanschaffen moet daar dus deze of de volgende maand werk van maken. Wie kinderen heeft, en 't missen kan, zal ze er een groot plezier mee doen. Onze kinderen zijn dol op limotheus. Dr. De Visser en dr. Bronsveld. De heer De Visserin het «Ned. Dagblad" schrijft o. a. in antwoord op de behandelin gen van de «Kroniek" van dr. Bronsveld. Waar dr. Bronsveld zeide«Het is een veeg teeken, dat dr. De V. zooveel woorden noodig heeft, om wat geschied is in het rechte licht te stellen", antwoordt dr. De Visser«Die zin mist zelfs de eer van oorspronkelijk te zijn. Maar wat ik erger vind, is dat dr. Bronsveld zijn vrien den tegenover de wapenen, die ik gebruikte, niet anders dan het houten sabeltje van «de lengte mijner stukken" in handen geeft. Eerbied voor eigen aanhangers bewijst dit zeker niet". «Hem" zoo schrijft dr. Bronsveld «zijn ovaties gebracht door studenten van de Vrije Universiteit en door bestuurders van Roomsche kiesvereenigingen en zijn geweten beantwoorde de vraag, of dat de vrucht is van trouw aan de beginselen, die ten grondslag liggen aan den Chr.- Hist. kiezersbond, die mede op zijn initia tief is opgericht". Hierbij teekent de heer De Visser aan: «Ik zou kunnen vragen of de hulde, die de kroniekschrijver ontvangt van vrijzinnig-democraten en van democra ten en van jongelui type-Van Dam, dié dr. Bronsveld nu roemen, maar nooit toe traden tot den Bond, waarvan hij hoofdbe stuurder is, veel trouw aan diezelfde Chris- telijk-Historische beginselen bij mijn ambt-, genoot verraadt. Maar liever dan dat, noodig ik hem uit, die mij onbekende bestuurders van Roomsche kiesvereenigin gen eens te noemen. Als daaromtrent de volgende Kroniek geen inlichtingen geeft, zal ik dr. Bronsveld persoonlijk op de Bondsvergadering in September opheldering vragen. Zijn antwoord publiceer ik dan in dit blad. «Ziet daar nu het antwoord van een man dr. Bronsveld op al wat ik, maar overtuiging en met al den ernst mijns harten, schreef. Tot dusverre kon ik niet gelooven, wat meermalen gezegd en ge schreven is, dat de politiek van den Utrechtschen Doctor slechts op persoon lijke antipathieën berustte en hij daarom allerlei liberalen idealiseerde en steunde. Daarom ook plaatste ik hem nog kort ge leden naast. Van der Brugghen en Grata- ma en toonde ik in mijn artikelenreeks duidelijk aan, in welk opzicht ik geheel met hem medega. Maar wanneer de Kro niekschrijver nu werkelijk in een debat, zooals ik het voerde, niets ten antwoord geeft dan een onjuistheid, een citaat, een gerucht, dan moet ik wel tot de slotsom komen, dat het hem öf aan de macht óf aan den wil ontbreekt, om de staatkundi ge verhoudingen te zien, zooals zij zijn. Wij hebben onzerzijds loyaal «de gods dienstige liberalen", zooals dr. Br. ze noemde, gesteund, maar tevens de andere liberalen en radicalen achtergesteld bij de antirevolutionnairen. Dat is nu onze zon de Maar zoo paste het aan leden van den Christelijk-Historisehen Kiezersbond. In die richting heb ik altijd gestuurd. Op deze wijze is het alleen mogelijk het ideaal nabij te komen, dat ik bij de op richting onzer partij voor oogen hadde vestiging in ons vaderland van een flinke, Christelijk-Nationale Centrumpartij." BURGERLIJKE STAND van 1719 Augustus 1901. MIDDELBURG. Ondertrouwd: J. Hosang 35 j. jm. en P. H. L. Boogaert 20 j. jd.M. Hubregtse 22 j. jm. en K. Brasser 22 j. jd; D. S. Gobetz 28 j. jm. en P. Cohen 27 j. jd. Bevallen: N. Bravenboer geb. Baljeu z.; O. Vreke geb. Melse z.S. A. Quist geb. Lahr d.M. Franchimont geb. Moens d.J. M. Braber geb. Foudraine d.A. M. van Baal geb. Tazelaar z. Overleden: B. Kunstenaar ongeh. d. 61 j.P. M. Tilroe man van A. H. Merk 39 j. GOES. Geboren: 17, Abel Gerrit, z. v. Cornelis Wiersma en Maria Johanna de Monchy. Overleden: 16, Pieter van der Heij den 25 j. ongeh.; 18, Arie, 1 m., z. v. Pieter Nieuwdorp en Francina Witte. ROTTERDAM, 19 Aüg. 1901. Buitenlandsehe granen stil. Meel stil. Prima f 11,25 a 12, Eerste qual. f 10,50 f 10,90. Geldersche kralen f 2,10 f 2, Brielsche jammen f 2,40 a f 2,50. Zeeuwsche eieren f 3,20 a f 3,40. Jarige Tarwe f5,25 a f7,10. Aardappels Brielsche Kralen f 2,50 a, f2,65. NieuweTarwe. - 7,7,50 Nieuwe Rogge - 4,75,,- 5,25 Wintergerst - 6,70 „- 7,75 Chevalier - 7,35 „- 8,50 Haver- 3,- 3,70 Bruine boonen - 0,„- 0, Erwten- 8,50 „- 9, Kookerwten. - 9,- 9,50 Kanariezaad - 5,50 7, Koolzaad. - 9,— „-10,10 per 100 klo. AXEL, 17 Aug. 1901. Oude Tarwe f8,f8,50; Nieuwe Tarwe f 8,25 a f 8,75 Rogge f 6,25 a f 6,75 Nieuwe Wintergerst f 7,75 4 f8,Zo- mergerst f af, Haver f 6,75 f 7,25Kookerwten f 10,25 f 10,75 Voer- erwten f 8,50 a f 9,Paardenboonen f af, Lijnzaad f f Koolzaad f Aardappelen f2,f 2,25 Alles per 100 K.G. Donderdag 22 Aug. Heinkenszand, half 2 bij P. Rijk door B. en W. het inrichten van 't gemeentehuis met bijkomende werken. Aanwijzing 13 Aug. 12 uur. Zaterdag 24 Aug. Koningin Emmapolder, half 12 bij Magnus bij inschrijving het vervoer ruim 2 miljoen küo bieten in den Koningin Emmapolder (Clinge) naar de haven in dien polder. Vrijdag 30 Avg. BoTSsele, 5 uur gemeentenuis 2732 M. delfwerk voor den polder Borssele. Aan wijzing 24 Aug. 2 uur bij landbouwer De Winter. Dinsdag 20 Aug. Goes, 3 uur voor de heeren Fransen v. d. Putte door not. Mulock Houwer opper- vruchten in 's-Heer Arendskerke, Kapelle en Pauwkenshoek. Woensdag 21 Aug. Baarland, 2 uur bij Traas voor Fransen v. d. Putte en Zn. door not. v. d. Kloes oppervruchten Kaaistraat en Grintweg. Wemeldinge, bij Springer door not. Over man 10 uur een winkel- en bierhuis 155 cA. Het erfpachtsrecht van 225 cA. grond Loopweegje. En 14670 cA. bouwland. Donderdag 22 Aug. Steenbergen, voor dhr. Paardekooper Overman qq 32,6730 H. bouwl. bij Steen bergen door not. Schevmer 1 uur. Toe wijzing 29 Aug. Vrijdag 23 Aug. Colijnsplaat, door not. Overman bij Schok ker 1 uur verpachten voor 7 jaar 21,8524 H. bouwland. Zaterdag 24 Aug. Arnemuiden, 3 uur in de Vriendschap door not. Verhulst een winkelhuis West- dij kstraat. Woensdag 28 Aug. Vlissingen, in L'Union door not. De Maret Tak 10 uur de hofstede Warwijk met aangrenzend bouwterrein saam 8,1435 H. Goes, 9 uur door not. Pilaar verpachting in het Slot voor het Burgerlijk Armbestuur 38 perc. hoveniering, boomgaard, bouw- en weiland. Donderdag 29 Aug. Waarde, bij dhr. Oudshoorn door not. Prins 12 uur eikenh. kabinet, bureau, antieke kast, chiffonnière, oud porselein, boéken, winkelinventaris, koloniale waren, manufac turen. Vrijdag 30 Aug. Kapelle, half 11 bij Hanson doornot.de Vos voor H. de Jonge een hofsteetje Bie- zelingsehe straatweg groot 2,4550 H. in 10 perceelen en combinaties. Goes. Zaterdag is door B. en W. aan besteed de levering van banken, borden en verdere meubelen ten dienste der nieuwe lokalen van school B. Ingeschreven werd door de heeren: M. Buitendijk f 1152. J. de Jonge Wz. f 1039. W. J. v. d. Weert en Zonen f 994. W. F. van Riet Jr. f924. M. D. Dekker f869, allen te Goes. Gegund aan dhr. M. D. Dekker. Wemeldinge. Vrijdag werd door not. L. E. A. Liebert voor diverse eigenaren appelen en peren verkocht, wassende in boomgaarden onder Wemeldinge. Opbrengst f2436. Prijzen varieerden tusschen 4 k f 5 per H.L. Vrijdag werd door het bestuur van het waterschap Poortvliet aanbesteed het leveren en storten van 560 scheepston stortsteen, ter verdediging van den onderzeeschen oever van den Klaas van Steenlandpolder-water- schap Poortvliet. Inschrijvers: G. Dekker, Sliedrecht, voor f1408; P. A. van de Velde, Terneuzen, f1392; W. Hokken, Sliedrecht, f1358 en Mels van Wijnen Papendrecht f1344. Gegund aan den laagsten. M. C. Ellewoutsdijk. Vrijdag werd door het bettuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Ellewoutsdijk-Borsseie in het openbaar voor zeven jaar verpacht dc inlaag kade met daarbij gelegen gronden, in vijf tien perceelen. De gezamenlijke opbrengst was f 405.75 per jaar. M. C. 's-Gravenpolder. Heden werden door notaris Paardekooper Overman alhier ver kocht de boomvruchten in 16 boomgaarden gelegen in diverse gemeenten. De totale opbrengst was f 3457 behalve de onkosten. Een boomgaard waarin 18 appelboomen en eenige pereboomen brachten f 631 op. BRIEFWISSELING. G. te R. Het Goesche Marktbericht wordt niet afzonderlijk uitgegeven. Re». Zoo de Heere wil en zij leven hopen onze geliefde ouders JOHANNES DE KORTE en KAATJE MURRE den 24 Augustus a. s. hunne te herdenken. O o s t d ij k (Kruiningen), 19 Aug. 1901. *.j,* Voóf de Vele bewijzen van belang stelling gedurende de ziekte en de blijken van deelneming, na het overlijden van onze geliefde moeder, behuwd- en groot moeder, betuigen wij onzen hartelijken dank. Namens de familie, J. VAN DAMME. 's-Gravenpolder, 16 Augustus 1901.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 3