belangrijke berichten van het oorlogstooneel Bekendmaking. RECLAMES. Een goede Voorzorgs maatregel. Kerknieuws. Schoolnieuws. Rechtszaken. LANDBOUW. Het Koolzaad. Gemengde Berichten. Men weet natuurlijk niet alles. Maar goed ingeliehten verzekeren dat er nog 25000 Boeren in 't veld zijn; en 't in Kaapkolonie al zoo ver kwam dat men van „armoe" zich maar bij de „rebellen" aansluit. Daar is dan ook de worsteling het heftigst en vallen de meeste Boerenhelden. Pretorius, Beyers, Winburgh. De rij schijnt nog niet gesloten. Woensdag hadden de Engelschen onder den kolonel Gorringe een treifen bij Steynsburg met de Boeren onder Krit- zinger. De commandanten Erasmus en Lion Cachet werden doodelijk gewond. Ver schillende anderen werden gevangen ge nomen. Kolonel Doran viel 24 mijl westelijker Loiter, Botha en Smit aan en maakte eenige paarden buit. Deze droeve feiten zoo ze waar zijn worden echter weer opgewogen door dat van de inneming van Van Rhijnsdorp, ins gelijks in Kaapkolonie afgespeeld. Een kleine afdeeling hunner onder Maritz wis selde den 5en Augustus schoten met een Engelschen post bij van Rhijnspas. Ge durende den Oden bleven de Boeren ver borgen tusschen de rotsen aan den voet van den pas. Vroeg in den morgen van den 7den sloten de Boeren de stad in, welker garnizoen onder luitenant Greens- hields zeven uur vocht alvorens zich over te geven. De Boeren vermeesterden uit de Imperiale magazijnen elf geweren, wat munitie en maakten 27 paarden buit. Zij plunderden de winkels in de plaats en eigenden zich alle kleeding toe. Zij von den verscheidene politieke gevangenen, welken zij de vrijheid aanboden, maar de gevangenen sloegen het aanbod af. Besluiten wij dit Overzicht met de vol gende (Uit de lelegraaf.) Door een bij onze lezers goed bekend Afrikaner hier ter stede (Janson, Amster dam werd langs geheimen, doch volkomen vertrouwbaren weg het volgend bericht ontvangen uit de Zuid-Afrikaansche Repu bliek Lijdenburg door de onzen genomen. Uit Middelburg refugee-kamp 1000 man uitgehaald door Botha. Roodepoort door de onzen vernield. In de Kaapkolonie 800 kolonialen van de Engelsche troepen aangesloten bij de Boeren. Engelschen hebben plan alles anderkant (of onderkant?) Pretoria op te geven. Omstreeks vijftig menschen uit het dorp Pretoria wegge vlucht naar de Boeren. Deze berichten, die naar onze overtui ging volkomen vertrouwen verdienen en die verschillende geruchten bevestigen, die ons reeds vroeger bereikten, versterken ons in het geloof, dat de beruchte Pro clamatie van Kitchener van weinig uit werking zal blijken." Goes. Het kohier No. 3 van de Perso- neele belasting voor deze gemeente over het dienstjaar 1901 is op heden ter invordering gesteld in handen van den ontvanger der directe belastingen binnen deze gemeente, en zal ieder aangeslagene verplicht zijn het ver schuldigde ten gestelde tijd te voldoen. Het is voor het onderhoud der gezond heid van het grootste gewicht, de storingen, hoe gering zij ook mogen zijn, die zich in het Organisme voordoen, de grootste aan dacht te schenken. Vroeger waart gij krachtig, levenslustig en thans na de gering ste inspanning zijt gij vermoeid. Bij 't trap- penklimmen moet gij dikwijls ophouden, verblindingen doen zich in 't gezicht voor en valt gij eindelijk in een toestand van zwakte, dat alle arbeid U hindert, met een woord gij zijt bloedarmoedig. cv vkr. 'fl'WïHr ■n. I 'O •v V I Mej. ter WOLDE, Volgens poitret. Deze verschillende verschijnselen doen zich niet te gelijk voor, maar langzamerhand en op eens zijt gij niet meer in staat aan het kwaad weerstand te bieden. Zulks was ook het geval met Juffrouw ter Wolde le spoorbrug te Enschede, ook zij was langen tijd lijdende aan ruggepijn, duizeligheid, gebrek aan eetlust, enz., kortom alle ongeriefelijkheden die uit de bloedar moede voortspruitenen thans na 't gebruik van slechts eenige doozen, is zij nog nooit zoo gezond geweest. Maakt mijn attest bekend in de hoop dat zulks ook de gewenschte uitwerking voor andere moge hebben. De Pink-Pillen aijn de onovertreffelijken spierversterker zij hergeven kracht aan de zwakken en zijn voor de delicaatste personen onschadelijk. Zeer werkdadig tegen bloedarmoede, rheu- matiek, zenuwpijn. Zij geven schoone kleu ren aan de bleeke gelaatskleuren, handelen in al de tijd pei ken der verzwakking bij de vrouw en veroorzaken bij den man eene werkdadige werking tegen al de ziekten veroorzaakt door lichamelijke en geestelijke overspanning en door buitensporigheden. Prijs f 1,75 de doos f 9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Roos, K 157 Vlasmarkt te Middelburg. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zwartewaal M. Rosbergen cand. te Boskoop te Sittart J. C. v. Hoeve te Schoonebeek. Bedankt voor Barneveld door J. M. Ph. Schippers te Huizenvoor Groede door ds. Keers te Durgerdam. Het afscheid van ds. v. Dis te Zuidzande is bepaald op Zondag 25 Aug. 's avonds 5 uur; en zijn intrede te Zaamslag op 1 Sept. d. a. v. 's namiddags 2 uur na be vestigd te zijn door ds. J. P. v. Melle, van Kralingen. Ev. Luth. Kerk. Zondag in de voormiddaggodsdienst oefening werd de nieuwe predikant te Groede ds. J. A. F. Stellwag bevestigd door zijn vader ds. C. F. Stellwag te Deventer met een predicatie naar aanleiding van Hebr. 13 8. Des namiddags deed de be vestigde intrede met de woorden uit 2 Cor. 1 24. Geslaagd te 's-Gravenhago voor 't Fransch lager onderwijs mej. A. W. Dudok van Heel te Vlissingen, en voor 't Hoogduitsch m. 0. mej. M. de Haas te Middelburg. Te 's-Hertogenbosch voor de hoofdacte de hee- red J. F. de Kraker te Terneuzen en J. W. Meertens te Middelburg. Te 's-Graven- hage voor de hoofdacte dhr. R. J. Romeijn te Rotterdam. En te Amsterdam voor de hoofdacte dhr. J. Vader, te Haarlem. Tot leeraar aan het stedelijk gymna sium te Utrecht is benoemd de heer M. G. v. Neck te Breda. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden Vrijdag, zijn veroordeeld wegens: mishandeling: R. D., 25 j., werkman, J. M., 17 j., opperman, en C. N. J. van R., 19 j., arbeider, allen Axel, de le tot 14 d. en de 2e en de 3e tot 7 d. gev. straf, en A. C. B., 48 j., hvr. van Th. T., zonder beroep, Axel, tot f 5 b. s. 5 d. h.; diefstal: J. F. van P., 15 j., koewachter, IJzendijke, tot 1 m., en J. V., 17 j., en P. van O., 17 j., werklieden, Wemeldinge, beiden tot f 5 b. s. 5 d. h. huisvredebreuk en bedreiging met eenig mis drijf tegen het leven gericht: C. van 32 j., koopman, Wemeldinge, tot 5 m. gev. straf; beleediging van een ambtenaar: L. E. A. S., 28 j., loodgieter, Vlissingen, tot f 10 b. 8. 10 d. h., en verduistering: M. van H., 16 j., touw slager, Middelburg, tot 1 m. gev. straf; Vrijgesproken: C. J. V., 21 j., landbouwers knecht, Overslag, beklaagd van mishande ling; Ontslagen van rechtsvervolgingJ. F. V., 14 j., zonder beroep, St. Jansteen (Heikant), beklaagd van diefstal, doch zijne plaatsing gelast in een rijksopvoedingsgesticht tot zijn 18e jaar. In zake A. v. D., 61 j., hvr. van M. O., zonder beroep, te Terneuzen, appellante van een vonnis van het kantongerecht te Terneuzen, waarbij zij ter zake van het onbevoegd uitoefenen der verloskunde is ver oordeeld tot f 15 b. s. 2 d. h., is het vonnis van den eersten rechter vernietigd en ap pellante vrijgesproken In zake T. M., 24 j., bakker, destijds te St. Annaland, thans te Rozenburg, op 29 Juni j.l. ter zake van vernielinq bij verstek veroordeeld tot 7 d. gev. straf en van dat vonnis in verzet gekomen, is diens vonnis bekrachtigd, doch met wijziging alleen van de opgelegde straf, welke veranderd is in f20 b. s. 10 d. h. Niettegenstaande het koolzaad door veler lei omstandigheden niet meer zoo veel ver bouwd wordt als vroeger, is de teelt ervan in den laatsten tijd toch weer zeer toege nomen en wanneer de oogst gelukt, is het bij de tegenwoordige marktprijzen dan ook een zeer loonend gewas. Ik zeg, als de oogst gelukt, omdat het koolzaad vaak bevriest. Het is dus een zaak van het hoogste gewicht, dat de planten voor den winter zoo sterk mogelijk gegroeid zijn, opdat zij tegen de winterkoude bestand zijn. Daarom zijn twee zaken noodig. Ten eerste, dat het gewas zoo vroeg moge lijk gezaaid worde, b.v. in Juli of Augustus en ten tweede, dat het een rijke en oor deelkundige bemesting krijge, naast een diepe bewerking. Evenals tarwe, gerst en boonen is het koolzaad een gewas voor kleigronden. Het kan echter ook op niet al te drooge kalk- houdende zandgronden worden geteeld, mits deze ook overvloedig bemest worden. Dat er stikstof en phosphores in den grond moet zijn voor het koolzaad is algemeen bekend en wordt dan ook genoegzaam in practijk gebracht. Niet van algemeene bekendheid en gebruik is de kalibemesting bij het koolzaad. Die kalibemesting is toch bij het koolzaad een absolute noodzakelijkheid en wel om vijf verschillende redenen: lo. Het koolzaad heeft van alle stoffen een rijke hoeveelheid noodig; zoo is het van algemeene bekendheid, dat stikstof en phosphorus niet mogen ontbreken. Ver onderstel nu, dat de bodem geen of weinig kali bevatte dan zouden de stikstof en de phosphorus ook werkeloos blijven. Kali is dus noodig om de stikstof en den phos phorus niet nutteloos te doen zijn. 2e. Zoowel de stengels, als het zaad van het koolzaad bevatten bij analyse een zekere hoeveelheid kali en magnesia, van het eerste ongeveer 10 Kg., van het tweede 5 Kg. op elke 1000 Kg. Een meststof die kali en magnesia bevat, kan dus zeker niet overbodig genoemd worden. 3o. Het is voor het koolzaad van het hoogste gewicht, dat het niet bevriest. De aanwezigheid van kalizouten in den bodem zal mede werken, om de plantjes niet zoo spoedig te doen bevriezen. In 't algemoon be vriezen zoutoplossingen moeilijk; daaren boven zal bij aanwezigheid van kali in den bodem het verlies aan verdampingswarmte geringer zijn. Tegen bevriezen der planten valt in 't algemeen niet veel te doen, doch we mogen niets nalaten, om de kans van 't bevriezen van den oogst te verminderen. Eene bemesting met kali is dus ook om die reden dringend aan te raden. 4o. Hierbij sluit zich aan een andere reden voor de kalibemesting. Om de stengels voor den winter krachtig en stevig te doen zijn is kali en phosphor aan te raden. De kans op een goed geslaagd gewas wordt dus grooter bij het geven van kali. 5o. Het is bekend, dat het koolzaad veel te lijden heeft van aardvloo en andere insecten. Dikwijls gebeurt hot, dat men na den winter het koolzaad zoodanig beschadigd ziet, dat men genoodzaakt is, het gewas onder te ploegen. Op vruchtbaren grond die een volledige bemesting heeft gehad, ontwikkelen zich de planten dan vaak nog zeer goed en heeft niet minder kans tot omploegen te moeten overgaan. Zoo het niet reeds uit het vorige volgde, dan zij het hier nog eens gezegd, dat de zwavelzure kalimagnesia (patentkkali) een uitstekende vorm is, waarin de kali op zwa- ren kleigrond gegeven kan worden Bij vele proeven, in de richting gedaan, heeft men bevonden, dat hij een bemesting van min stens 200 Kg. kalimagnesia per H. A. de oogst van het koolzaad bijna anderhalf maal zooveel opbracht als wanneer men geen kali gaf- Zaait men koolzaad op lichteren grond dan geven wij gewoonlijk 400 a 500 Kg. kaïnet per H. A. en zorge tevens voor een hoeveelheid kalk. De kalk kan tevens als poeder nagestrooid worden als een veel gebruikt middel tegen insectenschade. Goes. Benoemd tot opzichter bij de genie, ter standplaats Middelburg, de heer P. de Jonge, timmerman te Middelburg. De heer De Jonge is alhier geboren en oud-leerling der Ambachtsschool. (M. C.J Wissenkerke. Donderdag is bij het bestuur der schietvereeniging „Koningin Wilhelmina" alhier bericht ontvangen, dat bij koninklijk besluit van 27 Juli jl. no. 27, toestemming tot oprichting dier ver- eemging is verleend. Te IJzendijke is een werkman over leden aan de cholera; het lijk is onmid dellijk naar het lijkenhuisje vervoerd. Het huis is ontsmet. (N. R.J De minister van justitie heeft aan gesteld tot onbezoldigd rijksveldwachter H. van de Vrede Dzn. te Ierseke. Vlissingen. Hoewel de klas van dis cipline niet sterk bevolkt is, al zijn er minstens nog 20, weten de gedetacheerde zich nog wel te roeren. Dit toonden o.a een paar pas aangekomen mariniers, van de 2e categorie, welke om de 2 op hun muts in de wandeling de tweede luitenants worden genoemd. Zondagnacht gooiden zij de ruiten op hun kamer stuk, Dinsdag nacht vernielden zij weer de vernieuwde ruiten. Een hunner versperde den toe gang tot de kamer en plaatste zich met geveld geweer er voor, terwijl hij een go- ducht leven maakte, en twee van de nieuwste geweren stuk sloeg. Toen men op 't gerucht afkwam, dreigde hij ieder die binnenkwam te zullen dooden. Zeven mannen waren noodig om hem te binden. Het ware te wenschen dat die klas op gedoekt werd. Zij verbetert niets, zij heeft 5 officieren, 10 onderofficieren, 10 korpo raals en de noodige manschappen tot haar dienst, en dan de zittingen van den Krijgs raad zoodat zij 't land ontzaglijk veel kost. Groede. Vrouw Kn. uit Oostburg, die Woensdag alhier per gerij een visite maakte, kreeg eene aandoening, waaraan zij bij aankomst bleek te zijn overleden. Genees kundige hulp werd ingeroepen, doch alleen de dood kon worden geconstateerd. Later werd het lijk naar Oost burg vervoerd. Hoedekenskerke. Het aantal sollici tanten voor de vacante onder wijzers betrek king aan de Op. Lag. School bedraagt zeventien. In opdracht van het bestuur van de vereeniging tot Christelijke verzorging van zenuwlijders in Nederland, heeft de heer P. Roodhuyzen te Zeist, 61 bunders bosch- grond gekocht van den heer Van den Brink te Utrecht, gelegen te Zeist bij het Parmen- tiersvak, een kwartier gaans van het dorp en slechts enkele minuten van den Utrecht- schen Straatweg, tot het bouwen van pavil joens voor zenuwlijders. Dit terrein is begrensd deor uitgestrekte bosschen, stil en rustig gelegen, zoodat het wel een geschikte plaats voor een zenuwlijdersgesticht is. De Echo te Amsterdam schrijft: Een onzer hooggeplaatste politie-beambten be vindt zich buiten de stad met verlof. Een paar nachten geleden wordt in zijn huis licht ontdekt. Dat moeten inbrekers zijn, is de, vooral in dezen tijd, voor de hand liggende conclusie, en onmiddellijk wordt een groote politiemacht op de been gebracht om de booswichten op heeterdaad te be trappen. Het buis wordt omsingeld, de deur wordt voorzichtig opengebroken en behoedzaam dringen rechercheurs naar bin nen, om, ter plaatse waar het licht brandt te ontdekken dat hun chef er in hoogst eigen persoon aanwezig is. Om particuliere redenen had hij zijn verlof een dag onderbroken en zonder daar van mededeeling te doen, had hij den nacht in Amsterdam willen doorbrengen om den volgenden dag weer te vertrekken. Natuurlijk, dat zijn beambten een pluimpje kregen over hun activiteit, die intusschen gebleken was overbodig geweest te zijn. Te Velp is een jongeling die voor de deur zijner woning zat door den bliksem gedood. Te Elshout viel een voerman tengevolge van het schrikken van zijn paard dat op hol sloeg van zijn zwaar beladen wagen die hierop over hem heen reed zoodat hij op de plaats dood bleef. Te Groningen verdronk een 24-jarige heer bij 't zwemmen. Te Roozendaal werd een oude heer door een automobiel aan gereden en bezweek aan de gevolgen. Een loodgieter te 's-Gravenhage, be- hoorende tot de werklieden van landsge- bouwen viel van het dak van het Depar tement van Justitie en overleed spoedig daarop. Woensdagnacht is het huisje eener oude alleenwonende weduwe te Hol ten tot den grond toe afgebrand en de arme bewoonster daarbij in de vlammen omgekomen. Het schoone, oud-Hollandsche, doch lang niet verouderde landgoed „De Harte- kamp" loopt gevaar te verdwijnen. Tot nog toe een sieraad van Bennebroek en Heemstede, zal 't nu publiek geveild moeten worden, met zijn solied, prettig huis, heer lijk geboomte, lanen, koepel, weiden met reeën, de plaats waar Linnaeus van 1736 tot 1738 woonde en werkte, en gestudeerd heeft, dank zij den kieschen steun van George Clifford, in alle tijden voortlevende door Linnaeus beschrijving van de «Hortus Cliffortuanus". Welk vermogend Neder lander zal 'tgeheele landgoed koopen op dat dit stuk historie niet veel te vroeg ver loren ga? Te Oranjewoud heeft Woensdag jl. het vijfde muziekfeest van den Bond van Harmonie- en Fanfarekorpsen in Friesland plaats gehad, dat door plm. [7000 personen werd bezocht. Het feest werd met een gepast woord geopend door ds. Steenhuis van Berlikum, waarna door de korpsen te zamen en afzonderlijk 29 nummers wer den uitgevoerd. Het prachtige landgoed van mr. De Block van Scheltinga stond den ganschen dag voor de bezoekers open, waarvan veel gebruik werd gemaakt. Aan een der beide schrijftafels in de hal van het postkantoor te Amsterdam werden gisteren twee jongens ontdekt, die zich onledig hielden met het schrijven van brandbrieven. De politie werd tele fonisch met de verdachte houding der jongens in kennis gesteld en weldra ver scheen een rechercheur, die een der knapen arresteerde, en den bijna voltooiden brief in beslag nam. De tweede, de kleinste, wist te ontsnappen, toen zich nog een paar knapen bij 't opstootje voegden, en de rechercheur op den marmeren vloer uitgleed. Een moderne bruidstoet. Die tuf-tufs zijn toch overal voor ge schikt. Men gaat er tegenwoordig ook al in trouwen! Hedenmorgen passeerde een bruidstoet van vijf automobielen de Rijn brug te Arnhem. In het voorste zaten bruid en bruidegom, in de overige volgden de familieleden en de getuigen. De stoet kwam uit Apeldoorn en ging naar Eist, waar het huwelijk voltrokken zou worden. (N. Arnh. Ct.J Misplaatste geestigheid. Alle reizigers van den Missouri, Kansas en Pacific pas- sagierstrein werden den 13en Augustus op Indiaansch gebied, door vijf gemaskerde mannen beroofd. De bandieten namen den post-conducteur de mail-zakken af en dwon gen dezen met hen de passagiers op te zoeken, wien zij hun geld afnamen, waarna zij den buit in de zakken stopten. Zij wierpen den goederenwagen omver en toen zij hiermee klaar waren, plaatsten de man nen zich in een kring, terwijl zij luid lachten en aardigheden verkochten ten koste van hunne slachtoffers, aldus den trein meer dan twee uren ophoudend. De «Express Company" zegt dat zij geen verlies geleden heeft en dat alleen de passagiers beroofd werden van 240 pond sterling. De ban dieten gaven den machinist een diamanten ring en een doekspeld. Een aantal politie agenten benevens eenige bloedhonden wer den ter vervolging uitgezonden. Er zijn zeven personeD gearresteerd of schoon er slechts vijf roovers door de reizigers in den trein opgemerkt waren. Een vreeselijk ongeluk heeft plaats gehad op den weg van Munster naar Gé- rardmer. Twee meisjes fietsen met een zeer matigen gang langs dien weg, toen er een automobiel aankwam. De meisjes, die de auto wilden ontwijken, werden door deze in een diepte gedrongen, welke langs den weg loopt. Het eene meisje werd dood opgenomen, het andere bekwam een schedel breuk en verkeert in zorgelijken toestand. Het was niet mogelijk het signalement van den automobillist op te nemen, daar deze in allerijl den vlucht nam in de richting van Munster. In het laatst van Juli stond bij de aan komst van een trein van Parijs een net gekleede dame op hot perron van het Gare du midi te wachten. Toen de trein stil stond stapte zij een rijtuig eerste klasse binnen en deed alsof zij iemand zocht. In de gang van den wagen liep zij tegen een heer aan en deze vermiste onmiddellijk daarna zijn portefeuille, bevattende 1650 frc. in bankpapier. Hij liep de dame ach terna en deze, zich achtervolgd ziende, wierp de portefeuille in een anderen wagon. De bestolene, die dit zag, greep de dame en leverde haar aan de politie over. Zij gaf op te zijn een Argentijnsche, geboren te Rosario, en te heeten Maria Rostan. Gisteren werd zij door de rechtbank ter zake van diefstal te Brussel veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. De koks aan het hof te Madrid vol harden in hun werkstaking. De eerste dagen heeft de koninklijke familie koud ge tafeld. Thans zijn de infantes van Spanje, de zusters van den Koning, in de keuken bezig. De huishoudelijke opvoeding, die zij van haar moeder, de Koningin-Regentes, OQtvingen, komen haar goed te stade. Aan de „Wilde Freithof", een zeer steilen rotswand aan den Hohen Göll, had de vader van een 13-jarig meisje, Dötl ge naamd, zijn dochtertje aan een touw laten zakken om edelweiss te plukken. Door het afbrokkelen van een rotsblok viel de vader, het touw ontgleed aan zijn handen en het kind viel in den eenige honderden meters diepen afgrond. Toen de vader, die zelf door zijn val ver wond was, naar beneden geklauterd was, vond hij zijn kind geheel verpletterd terug. Het ongeluk was te wijten aan 'n ver flauwing van wilskracht op het kritieke mo ment. Niettegenstaande de kreten van zijn metgezellen deed de heer Porchet geen enkele poging een naar omlaag stortend rotsblok te ontwijken, hij bleef stokstijf staan. Het rotsblok greep hem en achter over gleed hij over den gletscher. Toen zijn lijk door gidsen was teruggevonden bleek het dat alleen het hoofd van den overledene ernstig was verwond. Een dame uit Londen, die Maandag uit OsteDde te Dover aankwam, werd be boet met 59 gulden, omdat zij haar hond wilde invoeren in strijd met de voorschrif ten van het Britsche departement van landbouw Te Tour de France nabij Perpignan, is een geheele schaapskooi door een hevi- gen brand vernield. Een kudde van 100 schapen kwam in de vlammen om. De brand wordt toegeschreven aan kwaadwil ligheid. De bekende Aeronant Charly is bij gelegenheid van een opstijging op 14 Juli te Alenyon van een hoogte van 70 meter gevallen, waardoor hij beide beenen brak. Hij werd naar het hospitaal gebracht, waar hij na een maand van vreeselijk lijden gis teren is overleden. Men zal waarschijnlijk weldra zijn ingelicht omtrent de waarde van de onlangs door prof. Koch verkondigde theorie, als zou runder tuberculose niet over te bren gen zijn op menschen. Dr. Monson, in specteur van melkproducten in den Ame- rikaanschen staat Colorado heeft aangeboden, de proef op zijn persoon te nemen, hij zal zich intenten met tuberkelkiemen, afgeno men van een door die ziekte aangetast rund. De eenige voorwaarde, welke hij stelt, is dat, als hij sterft aan de gevolgen van de proefneming, zijn geziD op kosten van den staat zal worden onderhouden. De Amerikaansche regeering wordt door sommigen ernstig verdacht van ge heimzinnige plannetjes met Columbië, of liever met de landengte van Panama. Zij zou den toeleg hebben, de regeering te Bogota afhankelijk van haar te maken, in de eerste plaats door zich geheel aan haar zijde te stellen tegenover Venezuela. De regeering van Columbië moet de scheidsrechterlijke tusschenkomst van de Unie reeds ingeroe pen hebben; wel vreemd, nu het eenige wat men uit de tegenstrijdige berichten met eenige zekerheid kan opmaken, is, dat er gevochten wordt op Venezolaansck grondgebied, en de invallers kunnen dan toch bezwaarlijk Venezolanen zijn. Er wordt hevig gevochten in de buiten wijken van Panama. De opstandelingen in Columbia rukken voort. De Amerika nen zonden een oorlogsschip naar de land engte vaD Panama aan de zijde van den Atlantischen Oceaan. Nu de Fransche Kruiser Suchet te Colon aangekomen is, wordt in Amerika natuurlijk liet beele arsenaal van de Monroe-leer al in beweging gebracht. In 1823 vaardigde James Monroe (5e) president der Vereenigde Staten 't besluit uit dat de Vereenigde Staten van Noord Amerika geen inmenging van Europeesche mogend heden in de binnenlandsche aangelegenheden van 't Amerikaansche vasteland zouden dul den. Dit wordt het Monroe-stelsel genoemd, of Monroe-leer.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 2