NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 165. 1901. Vrijdag 9 Augustus. 15e jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Ommekeer in de Politiek. Engeland en Transvaal. klken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,02". UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Onder dit opschrift, en het motto »Ge- rechtigheid verhoogt een volk" vinden wij in De Telegraaf een artikelenreeks van den heer Bosch Bruist. Wij ontleenen er 't onderstaande aan. V. Er wordt in ons land tegenwoordig onge veer 9.000.000 hectoliter graan meer in- dan uitgevoerd. Om deze zelf te verbouwen zouden ongeveer 300,000 hectare bouwland noodig zijn. Volgens het laatst uitgekomen landbouw- verslag waren in 1898 in Nederland in cultuur 864,894 hectare bouwland. 1.185.209 hectare groenland, samen 2.049.103 hectare, terwijl er nog 597,077 hectare woeste gronden werden aangetroffen. Wordt nu een gedeelte van de groenlanden, zegge 200,000 heotare, o. a. hooge kleigronden, die beter geschikt zijn voor bouwland dan groenland, omgezet in bouwland, dan zal daardoor het uit te betalen werkloon met 200.000 maal f 60 of 12 millioen gulden klimmen. Het arbeidsloon voor een hectare bouw land kan toch bij intensieven landbouw gemiddeld op f 70 per hectare, en dat van groenland op gemiddeld f 10 gesteld worden. Voeg daarbij de ontginning van 100.000 hectare woeste- en veengronden, arbeidsloon f70 per hectare, dan geeft dit een bedrag van 7 millioen gulden, dus samen 19 mil lioen gulden. Dit bedrag nu gaat voor Nederland geheel verloren en wordt noodeloos aan het buiten land betaald. Om het daar heen te leiden, dat die granen hier worden verbouwd, is het noodig, dat er een matig schaalrecht op de granen worde ingevoerd en wel zoo hoog, dat de last of 2100 kilo rogge plus het schaalrecht te Amsterdam, Rotterdam of een andere haven niet beneden f 150 de last of 2100 kilo kan worden geleverd. En dit cijfer is slechts weinig hooger dan de rogge te Amsterdam, thans zijnde f 135 per 2100 kilo. Het schaalrecht der andere granen moet natuurlijk daarmede in evenredigheid zijn. Op deze wijze zal het schaalrecht der granen slechts een zeer geringen invloed hebben op de verhooging der broodprijzen van thans en over die prijzen hoort men tegenwoordig toch geen enkele klacht. Die omzetting van grasland in bouwland, wat de hooge kleistreken betreft, zal verder den boeren in de zandstreken ten goede komen, die door behoefte aan stalmest zich meer op de veeteelt moeten toeleggen, immers deze zullen ten gevolge van de mindere voortbrengst van zuivelproducten en vee geregeld betere prijzen kunnen be dingen. En eindelijk zal de zoozeer ge- wenschte stabiliteit van den landbouwtoe- stand worden verkregen en het verhuizen van de arbeidersbevolking naar de groote steden voor goed worden gestuit, hetwelk wederom gunstig zal werken op de arbeid s- prijzen ten plattelande. Verder zal ten behoeve van den veeboer een matig recht op den invoer van vet vleeseh, margarine en dergelijke worden geheven. Immers is dit nog niets meer dan een aequivalent voor den boer-producent voor het betalen zijner grondbelasting en andere lasten; en eindelijk moet de accijns op bet geslacht totaal worden afgeschaft, dit zal in de eerste plaats het gebruik van vleeseh doen toenemen, en in de tweede plaats den consument van vleeseh ten goede komen. Ten slotte zij omtrent de bescherming van den landbouw hier nog aan toege voegd, dat de gezonde toestand van een land bovenal van een land als het onze, waar ruim 3/5 der bevolking landbouwers zljn in de eerste plaats afhangt van een gezonden toestand van zijne platte landsbevolking, en wanneer deze in een gedesorganiseerden toestand verkeert, dan werkt dat terug ook op de steden. Het kan niet genoeg herhaald worden, dat ten allen tijde groote mannen als Numa Pom- pilius, koning van Rome, Frederik de Groote, koning van Pruisen en ook een Van Hogendorp in ons land, er op gewe zen hebben, dat de bloei van den land bouw de grondslag is, waarop de welvaart van een land rust. En die bloei kan niet worden verkregen, noch door ipstelling van een ministerie van Landbouw, noch door Kamers van Landbouw, noch door het in voeren van pachtcontracten, al deze dingen mogen op zich zelf als hulpmiddelen goede diensten kunnen bewijzen, edoch nimmer kunnen zij als afdoende middelen worden aangemerkt, daarvoor is onder de gegeven omstandigheden, zooals wij boven aantoonden, dringend noodig een matig schaalrecht van granen, benevens een matig invoerrecht van zuivelproducten, alsmede afschaffing van den vleeschaccijns. 7 Augustus 1901. Troelstra is gevallen. Wij hebben al gezegd dat wij dit voor onze partij, en voor den lande geen voor deel vinden. Troelstra zelf schijnt het zich wel een weinig te zullen aantrekken. Altijd wanneer men zijn telegram aan «Het Volk" 's morgens van den stemdag uit Veenaam gezonden, als een profetie mag beschouwen. Heel nuchter was zijn stemming-stemming toen niet. Hij toch seinde; „Te Veendam wordt druk gestemd. Alle partijen staan tegen ons. De katholieken heb ben van nacht bij onderteekend manifest hun geloofsgenooten opgeroepen om Smidt te stem men. „De centrale-antirevolutionaire kiesvereeni- ging heeft vannacht ben biljet verspreid, waarin wordt gemeld, dat Dr. Kuyper en an dere antirevolutionaire leiders hebben aange spoord, vooral voor Smidt naar de stembus te gaan om Troelstra te weren. „Het regent leugens. Wij waren den gan- schen nacht op de been om daartegen strooi biljetten te maken met ons verweer. Utrecht- sche en Groningsche kameraden fietsen het district door. Schaper vecht tegen Tijdens, die met zes rijtuigen aankwam in Westerwolde. Alles is onzerzijds uitstekend georganiseerd. Muntendamsche arbeiders hebben tegen onzen wil Christelijken gedreigd met boycot, indien zij naar de Stembus gaan en houden daar door 50 man thuis. Afgescheiden dominees hebben Zondag fel tegen ons gepreekt. Boels verdedigde persoonlijk tegenover Seha- per de kandidatuur Smidt in Onstwedde. Het is haast ondenkbaar, dat onze jonge partij deze vuurproef doorstaat. Ik bereid mij voor op de nederlaag, en zal dan met driedubbele kracht de Kuyperiaan- sche huichelarij en kapitalistische verdrukkerij buiten het Parlement bekampen, Leve de Sociaaldemocratie Wij zouden haast gaan gelooven dat het voor rnr. Troelstra gelukkig is dat hij er een poosje uit gaat. Hij mocht zich anders eens overspannen. Dergelijke taal doet aan de dronkenschap der nuchtereu denken; en die rijpt veel meer voor zekere gestichten zegt men dan de „normale". VERGADERING van den Middelburgschen Gemeenteraad van 7 Augustus 1901. Afwezig met kennisgeving de heeren Van der Swalme, Koole, De Waal, Van de Ree, Heijse, De Rijcke en Sprenger. I. Onderzoek geloofsbrieven. Deze worden gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren De Veer, Wisboom Verstegen en Van Tevlin- gen, ten fine van onderzoek, welke" bij monde van den heer De Veer concludeert tot toelating. Goedgekeurd. II. Notulen. Na voorlezing door den secretaris on veranderd vastgesteld. III. Ingekomen stuliken. a. Een schrijven van den heer De Waal, die verhinderd was deze vergade ring bij te wonen, waarbij hij, onder dank zegging voor de genoten welwillendheid, van zijne medeleden afscheid neemt; I). Verschillende missiven van Ged. St., houdende goedkeuring van vroeger geno men besluiten; c. Een proces-verbaal van opname van de kas des gemeenteontvan gers; d. De gemeenterekening over 1900. Al deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen, terwijl de gemeente rekening, conform de voorschriften, gedu rende 14 dagen ter visie zal liggen. IV. Benoeming onderwijzeres school O vacature Abresch). Op de voordracht staan: mej. J. van der Feen te Rotterdam, mej. M. L. R. Fledderus te Vlissingen en mej. 0. P. J. Koekebakker te Groningen. Benoemd wordt mej. van der Feen met 5 stemmen tegen 4 op mej. Fledderus, terwijl 1 briefje in blanco was. V. Idem onderwijzeres voor rekenen en wiskunde school C vacature Fischer). Op de voordracht staan de dames A. van Konijnenburg te 's Graver.hage, D. A. Cre- mer te Middelie en A. S. van Andel te Assen, van wie de eerste benoemd wordt met 8 stemmen, zijnde 2 briefjes in blanco uitgebracht. VI. Idem onderwijzer kennis der natuur school O vacature Fischer). Benoemd Dr. W. A. Poort met 9 tegen 1 stem op A. de Smidt. VII. Nader voorstel van B. en W. tot uitgifte van grond in de Puntpoortstraat in recht van erfpacht aan P. van Sorge en G. M. du Bois. Het strekt om ongeveer 85 centiaren grond tegen f 0,021 per centiare en per jaar in recht van erfpacht uit te geven, onder verschillende conditiën, waarvan ééne dat de erfpachters verplicht zijn de houten schutting met de daarin aanwezige deur, een en ander gesticht krachtens door den gemeentebouwmeester namens B. en W. tot wederopzeggens gegeven toestemming te onderhouden. De heer van Dunne vraagt krachtens welke verordening de gemeentebouwmees ter namens B. en W. die toestemming gaf, waarbij hij nog moet opmerken, dat hiervan namens B. en W. geen sprake kan zijn, daar de wethouder Sprenger nog in de vorige zitting verklaard had van het plaatsen der schutting niets te hebben geweten. De heer den Bouwmeester verklaarde dat het geven der toestemming niet op eene verordening berustte, terwijl de Voorzitter den heer van Dunné opmerkte, dat prac- tisch handelen, zelfs al steunt dat hande len niet op eene verordening, in vele ge vallen zeer gewenscht is. De heer van Dunni dringt niet verder aan en het nader voorstel van B. en W. wordt hierop zonder stemming goedge keurd. VIII. Mem tot uitgifte van grond in de Geere in recht van erfpacht aan K. A. Simons. Nadat, naar aanleiding van eene opmer king van den heer Schorer omtrent de aangegeven grootte, door den heer den Bouwmeester de noodige inlichtingen wa ren verstrekt, wordt het voorstel zonder stemming aangenomen. IX. Idem tot verhuring van terreinen aan de Loskaai aan de naamlooze Vennootschap Houthandel voorheen G. Alberts Lzn. Co. en A. C. de Vos. Het voorstel strekt om aan de Naam looze Vennootschap 3600 en aan de Vos 400 centiaren grond aan dé Loskaai voor 2 jaren te verhuren respectievelijk tegen f 180 en f 20 per jaar. Goedgekeurd. X. Fdem tot het verleenen van vergunning tot plaatsing van een lichtkozjn in den muur tusschen den kelder van perceel Q n0 306 en het aan de Gemeente behoorend open terrein bij perceel Q 307 in het Armeniaansch schuit- vlot aan J. A. Pieters. Het voorstel strekt om de vergunning te verleenen tegen betaling eener retributie van fl 'sjaars en wordt stilzwijgend aan genomen. XI. Idem tot het verleenen vm eene ver gunning tot plaatsing van eene weegbrug aan de Nieuwepoortstraat aan A. Rejnierse. B. en W. willen de vergunning verlee nen tegen betaling eener jaarlijksche retri butie van f 1 en onder zoodanige voorwaar den als zij in het belang der Gemeente noodig zullen achten. Naar aanleiding dier voorwaarden maakt de beer Wisboom Verstegen eene opmer king, waarop de heer den Bouwmeester antwoordt dat de voorwaarden dezelfde zullen zijn als waarop indertijd tot hetzelfde doel vergunning is verleend aan A. Meeuse en A. Jeronimus. Het voorstel zelf wordt daarop zonder stemming goedgekeurd. XII. Idem tot wjziqing van art. 117 der politieverordening. De commissie stelt voor in dat artikel het woord «hoofdzeer" te schrappen, om dat hoofdzeer, hoewel besmettelijk, door eene goede behandeling veel van zijne be smettelijkheid verliest en het toch niet aan gaat, mits voorgeschreven preventieve maat regelen goed nageleefd worden, kinderen daarvoor van onderwijs verstoken te laten. Goedgekeurd. XIII. Idem tot ivjziging van art. 6 der instructie voor de hoofden der lagere scholen. In verband met het sub. XII behandelde stellen B. en W. voor art. 6 aan te vul len met de volgende alinea«Kinderen, lijdende aan hoofdzeer, worden door de hoofden der scholen niet toegelaten tenzij na vertoon van eene schriftelijke toestem ming van den geneeskundige, die het kind behandelt, welke toestemming, zoolang de ziekte niet geweken is, telkens na verloop van eene maand moet worden vernieuwd". Dienovereenkomstig besloten. XIV. Idem tot wijziging van art. 2 der verordening op de inrichting en het bestuur Om den heer A. P. Snouck Hurgronje, die als raadslid aftreedt, te kunnen behou den als Voorzitter van het bestuur der Godsbuizen, welke betrekking bij al jaren vervult, stellen B. en W. voor art. 2 te wijzigen in dier voege dat met goedvinden van den raad tijdelijk kan afgeweken wor den van de bepaling dat een van de leden uit zijn midden zijn moet. De beer de Veerdie het op hoogen prijs stelt dat de heer Hurgronje in het bestuur der Godshuizen zal blijven, acht toch de wijziging niet wensckelijk, omdat nu geen raadslid meer in dat bestuur zitting zal hebben en men een antecedent gaat schep pen, dat ook op andere lichamen aanste kelijk kan werken. Waarom niet het be stuur der Godshuizen met één lid ver meerderd Ook het motief van B. en W. dat bij eene nieuwe keuze geen geschikt persoon zou te vinden zijn, acht bij slecht gekozen; de raad alleen heeft hierover te beslissen. De beer van Dunne is bet niet eens met den vorigen spreker. Het is hier een bij zonder geval, omdat de heer Hurgronje meer dan 25 jaar reeds met eere zijne be trekking vervult. De beer de Veer blijft van meemug dat men wel een anderen weg bad kunnen vinden om den beer Hurgronje te behouden. In stemming gebracht wordt bet voorstel van B. en W. aangenomen met algemeene stemmen, behalve die der heeren de Veer en Wisboom Verstegen, terwijl de beer A. P. Snouck Hurgronje niet aan de stem ming deelnam. XV. Idem tot wijziging der verordening voor de levering van duinwater. B. en W. stellen voor, dat de aanslui ting van de perceelen, aan de waterleiding gelegen, van gemeentewege zal geschieden tot en met de stopkraan, doch dat de kos ten niet verder dan hoogstens 10 meter voor rekening der waterleiding komen. Goed gekeurd. XVI. Idem naar aanleiding van een van A. Janse met grieven B. en W. stellen voor adressant te be richten dat er geen termen gevonden zijn om aan zijn verzoek te voldoen, waarmede de raad zich zonder discussie of stemming vereenigde. XVII. Begrooting godshuizen 1902. Nadat op verzoek van den heer Wisboom Verstegen door den heer A. P. Snouck Hurgronje de noodige inlichtingen verstrekt waren omtrent een post van f 805 voor schrijfloonen, wordt de begrooting in ont vang en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van f 49442.56. XVIII. Voorstel van B. en TV. in zake sproeiwagens. B. en W. hebben geïnformeerd. Twee sproeiwagens zullen f 1500 kosten. De bespanning, bediening en het onderhoud, ongerekend het benoodigde duinwater, zul len komen te staan op f 700 per jaar. Zij stellen dus voor de zaak aan te houden, tot dat het in verband met andere belangen uit een financieel oogpunt mogelijk zal blijken een besproeiingsdienst in te voeren. Nadat door den heer W. H. Snouck Hurgronje dank betuigd was aan B. en W. voor de inlichtingen die zij hadden inge wonnen, wordt het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. De agenda was hiermede afgehandeld. Op voorstel des Voorzitters wordt hierna vergunning gegeven tot aansluiting aan de waterleiding van het perceel bewoond door dr. Van den Bosch, arts te Serooskerke, op dezelfde voorwaarden, waarop vroeger vergunning tot aansluiting verleend werd voor het perceel bewoond door den heer Hackenberg. B. en W. vragen nu verlof om voor de feestviering van den aanstaanden jaardag der Koningin over f1000 te mogen be schikken de markt zal dan tevens geïllu mineerd worden, welk verlof verleend wordt onder opmerking van den heer Wisboom Verstegen, dat men voor zulke feesten wel grootere credieten zou kunnen aanvragen, als ten minste dan de jaarmarkt met zijne bachanaliën verviel. De heer Wisboom Verstegen ondersteunt het verzoek der politieagenten om de helmen te vervangen door petten en meent dat het wenschelijk is dat zij des nachts met hun tweeën loopen, waarop de Voorzitter ant woordt dat omtrent het eerste punt eerst daags een besluit zal volgen, terwijl het tweede een punt van overweging bij hem zal uitmaken. De heer A. P. Snouck Hurgronje vraagt nu het woord om, daar het vermoedelijk de laatste raadszitting is die hij zal bij wonen, afscheid te nemen van den Voor zitter, de Wethouders, den Secretaris en de raadsleden. Hij doet dit in zeer ge voelvolle bewoordingen, waarna de Voor zitter, onder applaus, hulde brengt aan den heer Hurgronje voor de diensten, door hem gedurende eene lange reeks van jaren bewezen. De heer van der Harst vraagt hoe het staat met de boringen aan de Oranjezon, weder heeft hij klachten vernomen over het water van een perceel op den Burg, waarop de Voorzitter antwoordt dat de boringen weldra zullen plaats hebben en dat de klacht, welke zal worden onderzocht, misschien een gevolg is van een plaatselijk gebrek, aangezien het water over het alge meen tegenwoordig nog al goed is. Hierna wordt de zitting opgeheven. Uit de Kaapsche Mail. Aan het «Advertentieblad" vroeger «Ons Land" dat tegenwoordig zoogoed als geen berichten meer bevat die van eenige waarde zijn, ontleenen wij ditmaal eenige bijzonderheden over het bezoek van Scheepers aan Murraysburg: Op Zaterdag 6 Juli, omstreeks 10 uur terwijl de afdeelingsraad zitting hield, reed commandant Scheepers met 22 man de stad binnen, en begaf zich terstond naar den magistraat met een zijner officieren,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1