Bekendmaking. Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. LEES 21 jaar oud en moet beschouwd worden als een van de onwetende Nederlanders, van wie er in de Kaapkolonie zooveel zijn. Herhaaldelijk heefc hij zijn onschuld aan moord betuigd, o. a. ook aan zijn vader, die hem in de gevangenis bezocht. Hij had daar dezelfde cel, welke ook de laatste veroordeelde, die eveneens te Cradock is opgehangen, had bewoond. Het verhoor was natuurlijk verschrikke lijk voor hem, en bij zijn terugkomst in de gevangenis zakte hij bijna ineen, maar een oogenblik later betuigde hij opnieuw zijn onschuld aan de misdaad, zeggende: „Zij mogen mij nemen en ophangen, wanneer zij maar willen, ik ben geheel gereed." Het schavot was op het hospitaalplein opgericht. Op zijn zachtst uitgedrukt, is het toestel zulk een afstootende en weer zinwekkende machine, dat het in Engeland geen oogenblik zou gedoogd worden. Een leelijk zwart stellage waarop de veroor deelde langs een steile, nauwe trap van 6 voet hoog, moet klimmen. Daaromheen is een ijzeren hek, terwijl daar hoog boven een groote paal is opgericht waaraan een touw. Het was een mooie morgen, de zon scheen prachtig. Bij de gevangenis hadden zich kleine groepjes gevormd, die echter door een militair cardon, op eerbiedigen afstand werden gehouden. Op het plein waren ongeveer 30 mannelijke inwoners van de stad en van het district, die op bevel van de militaire overheid aanwezig moesten zijn. De beul van de kolonie, Biake, stond op het schavot met het touw in de hand, waarmee hij den onschuldige aanstonds zou binden. Tusschen de deur van de hoofdingang van het plein tot het schavot stonden sol daten met opgestoken bajonet. Om 3 mi nuten over 9 verschenen kolonel Sawyer en de heeren Harison, kapitein Gillwad en vrederechter Armstrong, en de beul werd naar de cel gezonden om den gevangene te halen. Coetzee was den vorigen avond wat ruste loos geweest, maar had daarna goed geslapen. Hij was vroeg opgestaan, om 8 uur bezocht door den geestelijke van de gevangenis, die met hem bad en den Gisten Psalm las. De veroordeelde was rustig en gelaten, maar weigerde eenig voedsel te gebruiken. Daarna werd hij bezocht door den geos- telijke Reynecke, wien hij herhaalde, dat hij onschuldig was aan den dood van Gib bon. Hij verklaarde zich tot sterven bereid en dankte allen voor hun vriendelijkheid. Hij werd daarop gebonden en de tocht naar het schavot begon. De veroordeelde droeg geen jas of vest, zijn hemd was open aan den hals en liet zijn nek geheel bloot. Hij was geblinddoekt. Hij werd onmid dellijk door den beul gevolgd. Op het schavot werden zijn beenen snel gebonden en een oogenblik later werd het touw om zijn nek gedaan en de knoop gelegd. De beul wierp een snellen blik in 't rond, of alles in orde was, terwjjl de veroordeelde op het valluik ter weerzijden door twee bewakers werd ondersteund. Terwijl de heer Reynecke bijbelteksten sprak, deed de beul een stap achteruit, be woog met de linkerhand den hefboom, de deur ging open en de onschuldig veroor deelde verdween in de diepte; alles was voorbij. De beul hield het touw, om het strak te houden, vast, en een oogenblik later hing het touw weer slap neer. Vele toeschouwers barstten in tranen uit. De laatste woorden van het onschuldige slachtoffer op het schavot warenHier sta ik naast Jezus". Zij, die de terechtstelling hebben moeten bijwonen, zijn daarna snel weggegaande trekken van het. gelaat van den doode waren vroedzaam en niets ongewoons was er aan te zien, dan de roode streep om den hals, veroorzaakt door het touw. Alvorens naar Cradock te gaan, had de beul hetzelfde droevige werk volvoerd te Middelburg, waar de heer F. A. Marais wegens hoogverraad en moord (hij had zich bij de oorlogvoerende partij aangesloten) eveneens tot de galg veroordeeld was. De veroordeelde werd van Rosmead geboeid in een Kaapsche kar naar Middelburg ver voerd, onder escorte van een afdeeling French's Scouts. De terechtsteling, die daar op het markt plein plaats had, moest door de voornaamste inwoners van de stad en twee lange rijen Kapenaars bijgewoond worden, die zoo ge plaatst waren, dat zij van dit wreede schouwspel alles konden zien en hooren. Over 't algemeen verbetert de positie der Engelschen in Zuid-Afrika niet. Wel maken zij hun volkje wijs dat 't goed gaat, en do Boeren iedere maand 2000 strijders minder tellen terwijl de overblij- venden er naar snakken weer in vrede naar hun (verbrande?) hoeven terug te keeren. Maar dat zijn praatjes. In Kaapkolonie wordt hunne positie zelfs kritiek. Daar toch is Fouché heer en meester in het district Barkley East; opereert Kruitzinger's commando in Ma kenden welstand in het district Molteno, goed gekleed en gevoed en van uitnemende paarden voorzien; is de stadswacht van Kaapstad zelfs opgeroepen om zich gereed te houden, een aanval der Boeren af te slaan, die al... te Ceres zijn, dicht bij Worcester; terwijl het deserteeren der Engelsche soldaten reusachtige afmetingen aanneemt en bij Zuurvlakte ernstige ge vechten zijn geleverd, waarin de Engel schen totaal werden verslagen. Van deze laatste geeft een Engelsch of ficier in een brief het volgende staaltje: „Generaal Beatson riep mij en twee andere kapiteins bij zich en vertelde ons, dat wij 's nachts eenige hoeven moesten bestormen. Wjj zouden om één uur na middernacht moeten vertrekken, terwijl de generaal zelf met versterkingen volgde. Toen wij aankwamen, bespeurden wij, dat het linker bataillon 12 mijlen verder was gezonden met twee pompons, onder bevel van een majoor van de R. A. Ik was bij het rechter bataillon geplaatst. Om één uur 's nachts was ik met mijn mannen te paard gestegen, wij wachtten op 't sein tot opmarcheeren, toen eenige inboorlingen ons kwamen vertellen, dat de Boeren het linker bataillon hadden over vallen de kanonnen waren veroverd, ter wijl de meeste manschappen waren ge sneuveld. Op dit oogenblik kwamen eenige manneD in het kamp terug on bevestigden het nieuws. Natuurlijk wijzigde generaal Beatson de orders en moesten wij optrek ken naar Wilhelm's Rust, de plaats van den strijd. Gesneuvelde soldaten, gewonde en doode paarden lagen alom verspreid. Ons verlies was 22 gedood, 42 gewond en ongeveer 300 paarden gedood. De gewon den moesten vreeselijk lijden, daar de Boeren alle wagens en kleederen hadden meegenomen. Nog nooit was zoo iets verschrikkelijks den Australiërs overkomen en ik dank God, dat ik er niet bij was. Hoe alles in 't werk gegaan is, weet niemand. De Boeren slopen tusschen de wachtposten door, zonder een schot te lossen. Toen zij zich midden in het kamp bevonden, sprongen zij op en schoten zoo snel als zij maar konden hun geweren af. De Engelschen waren totaal gedemora liseerd en leverden oen allertreurigsten aanblik op. De aanval had plaats om 8 uur in den avond, toen bijna alle mannen te bed lagen. De Boeren stonden tegenover hen en riepen: „Hands up!" en zij, die niet ant woordden, werden dadelijk doodgeschoten. Het ergste van alles is, dat de twee ka nonnen werden buitgemaakt en een groote voorraad levensmiddelen en kleeren, waar van zij langen tijd in overvloed zullen kunnen leven. Het heele plan moet goed overlegd zijn geweest, daar de Boeren reeds muiiezels hadden klaar staan om de kanonnen en wagens weg te voeren. „De oorlog zal nooit tot een eind komen, of er moesten zeer groote veranderingen plaats grijpen"; het is niets anders dan 's lands geld ver spillen." De brief van Reitz door de Engelschen te Reitz met de staatspapieren van den Oranje-Vrijstaat buit gemaakt, heeft ner gens indruk gemaakt. Misschien was hij wel niet echt. In een Duitsch blad staat een echte brief van dezen Staats-secretaris, waaruit vrijwat meer hoop voor de toe komst spreekt. Het slot er van luidt „Wij weten dit: als God ons niet helpt zjjn onze wapens machteloos, maar wij weten ook dat God rechtvaardig is en nooit op den duur het onrecht zal laten zegevieren. „Geld, munitie en dappere burgers heb ben wij genoeg en Engelands plan om zich ons land toe te eigenen dwingt ons tot den laatsten man te vechten." „Met vele groeten (get.) „F. W. Reitz." De heer Falkner von Sonnenburg die het origineel van dezen brief in handen heeft en hem publiceerde, voegt er eenige bemoedigende woorden bij met de navol gende geschiedkundige herinnering tot slot «De rapporten die George Washington 125 jaar geleden over den toestand van zijn leger en zijn hulpmiddelen aan het congres zond, hebben nog heel anders ongunstig geluid dan het door de Engelschen buit gemaakte stuk. De beschouwingen die de grondvester van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika destijds aan zijn Regeering zond, zouden als ze bekend waren ge worden geheel Engeland en Europa hebben doen twijfelen aan de eindelijke zegepraal van Engeland's tegenstanders. »En toch werd Amerika vrij!" Wij kunnen zegt Het Hand. hieraan nog toevoegen, dat een onderwijzer uit Roos-Senekal, die pas regelrecht uit Trans vaal in ons land is aangekomen, aan president Kruger heeft medegedeeld, dat hij niet kon gelooven dat de heer Reitz zulk een brief zou hebben geschreven als door de Engelsche Regeering is gepubliceerd, daar hij (de heer Reitz) vast besloten was om te blijven vol harden en onder alles zoo vroolijk was. De vrouw van den onderwijzer had voor den staatssecretaris een broek gemaakt uit een wollen deken en daar deze zoo licht van kleur was, had de heer Reitz die zelf geverfd met de kleurstoffen uit elandsboomen. De tweede zoon van staatssecretaris Reitz, Joubert Reitz, is eenige weken geleden door de Engelschen gevangen genomen met nog 30 andere burgers, toen zij 4 dagrei zen benoorden Pietersburg aan de koorts ziek lagen. Charles Smallberger, een Afrikaander, die tegen zijn eigen natie vecht, heeft daaromtrent het volgende medegedeeld «Wij vonden Joubert Reitz onder de ge vangenen, 4 dagen noordelijk van Pieters burg. Hij behoorde bij de Long Tom, die wij onlangs afnamen. Zij hadden daar zoo lang rondgeloopen tot allen ziek neerlagen van koorts. Hun veldcornet liet ons weten, dat wij naar hen moesten zien. Wij vonden Reitz zonder dekens en bijna zonder iets wat naar kleeren geleek. Kost was er nog voor een of twee dagen en geen medicijnen. 2even van zijn vrienden lagen reeds dood daar neer. De anderen namen wij naar Pietersburg. Reitz is zoo bitter tegen ons, vooral tegen ons Kaapkolonisten. Zij waren in een ellendigen toestand en zonden nog slechts een paar dagen geleefd hebben, als wij niet gekomen waren. Wij brachten te gelijker tijd nog 200 families in. Er is hier bij Pietersburg een zeer groot kamp." Het jongste nieuws zegt dat te Kroon stad twee Boeren onder parlementaire vlag zijn aangekomen met een brief van presi dent Steyn voor Kitchener. Kitchener gaat nu ook speciaal de Kaffers, die hem niet dienen willen, achter prikkel draad zetten. Op die manier bereikt hij twee doeleinden in eens. Hij dwingt de twijfelaars hem toe te vallen en maakt de Boerenvrienden onschadelijk. En nu moet er natuurlijk een voorwendsel zijn. Dat heeft hij. Hij toch seint: „Daar gebleken is, dat de in het veld staande Boeren zich van levensmiddelen voorzien van uit de Kafferkraals, is be sloten de Kaffers op te brengen en hen in speciale kampen te plaatsen". Wij behoeven niet ongerust te zijn dat de goedgezinde Basoeto's de Boeren zullen laten honger lijden; en nog minder dat Steyn's brief van zich overgeven gewaagd heeft. HINDERWET. Goes, Vergunning wordt gevraagd door A. Engelvaart tot het oprichten eener smede rij in perceel wijk C no. 128 kad. bekend sectie D no. 265, gelegen in de Langevorst- straat. Verzoekschrift ligt ter visie op de secreta rie gedurende eiken werkdag van des voor middags 9 tot des namiddags 2 uren, terwijl Zaterdag 17 Augustus 1901 des voormiddags 10 uren ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven tot het indienen en bespreken van bezwaren. Goes, 3 Augustus 1901. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Delft B. J. v. Heiningen te Hoogeveente Ottoland J. A. Radix, cand. te Woerden. Aangenomen naar Oldenzaal door J. J. A. Herman te Hummerloonaar Wagen borgen door H. Stegeman, cand. te Dedems- vaart. Bedankt voor Waverveen door E. D. G. v. d. Horst cand. te Amsterdamvoor Tricht door C. v. d. Voort v. Zijp te Vu ren voor Wormermeer door P. J. Proost te Koog aan de Zaan. Westkapelle. Onze geliefde leeraar ds. K. Loggers moet wegens voortdurende on gesteldheid het voornemen te kennen ge geven hebben eervol emeritaat aan te vragen. De synode verwierp Zaterdag een verzoek van de classicale vergadering van Zierikzee, om een algemeenen bidstond in het belang der Zuid-Afrikaansche Republiek uit te schrijven. De conclusie van het rapport verklaarde, dat er geen bijzondere aanleiding daartoe bestaat en dat geen en kele belangstellende gemeente in gebreke zal blijven om in haar openbare godsdienst oefeningen voor de Z.-Afrikaansche Repu blieken Gods zegen af te smeeken. Hier mede vereenigde zich de vergadering. Ook verwierp zij het voorstel van de Classicale Vergadering van Leiden, om van de aannemelingen het bewijs te vorderen, dat zij wettig gedoopt zijn. Een en ander geschiedde met algemeene stemmen. Geref. Kerken. Beroepen te Molenaarsgraaf M. F. Visser te Oostkapellete Harmeien J. A. de Vries te Fijnaart. Aangenomen naar Buiksloot door A. Schweitzer cand. te Amsterdam. Geslaagd te 's-Gravenhage voor acte En gelsch, 1. 0. de heeren D. Moolhuijzen te Leiden, W. A. Ovaa te Vlissingen, C. Weeda te Middelburg en C. J. v. d. Putte te Gouda. Goes. De collecte voor de chr. school langs de huizen der voorstanders (Unie- Collecte) zal tusschen 7 en 17 Aug. ge schieden. Mogen wij de vrienden en voorstanders nogeens hartelijk uitnoodigen hunne gave klaar te leggen, opdat de broeders die rondgaan, met blijdschap mogen ontvangen en ontvangen worden. De school heeft groote behoefte. Men vergete niet het Rijkssubsidie is op verre na niet genoeg om 't noodigste te dekken. Er bestaat alleszins reden en aanleiding om de gave te verhoogen. Wij wekken dan ook op tot blijmoedig en milddadig geven. (Red.) Goes. Zaterdag had voor 't front, bij monde van den commandant der dienst doende schutterij, den heer Pilaar, de installatie plaats van den nieuw benoemden 2en luitenant J. K. Verhoek. Na de in stallatie defileerde de troep op de gewone wijze. Bruinisse. Op eene zeer eigenaardige wijze uitte zich dezer dagen eene sympa- tMeke gezindheid voor de Boeren. Onder de vele „sleepen" die voortdurend onze gemeente via het Zijpe voorbijtrekken was er een waarvan de sleepboot eene Holland- sche was blijkens haar vlag; daarachter hing een Engelsche kotter met de vlag in top en daarachter weer een Hollandsch aakschip met de Transvaalsche vlag in den grooten mast en de Hollandsche op den achtersteven. Daar hing dus letterlijk de Engelschman tusschen het Hollandsche element in. Bij Kon. besluit is pensioen verleend aan W. J. Contant, wed. P. J. v. Santen, directeur van het postkantoor te Breskens, f188. Waarde. In de Vrijdagavond gehouden raadsvergadering werden de jaarwedden der onderwijzers Bril en De Jager met ingang van 4 Januari 1902 ieder met f 50 verhoogd, zoodat deze respectievelijk be dragen f 750 en f 650. De vergoeding van huishuur van het hoofd der school werd verhoogd van f 100 tot f150 per jaar. De beide genoemde onderwijzers ont vangen behalve de f 50 verhooging hunner jaarwedde ieder nog f 50 per jaar als te gemoetkoming in de kosten van huishuur. Bergen op Zoom. Een echt militair feest had den 2en Augustus, den verjaar dag van onze geëerbiedigde Koningin- Moeder, plaats in het Militair Tehuis te Bergen op Zoom. Enkele dagen daar slechts op voorbereid geweest te zijn, kwam eindelijk de lang verwachte dag. Er is n.l. door ongeveer 60 militairen (voor het garnizoen Bergen op Zoom veel te weinig) eene vereeniging opgericht, die den naam draagt van «Centvereeniging". Van de nu in kas zijnde gelden werd een feest gevierd, dat op genoemden datum om 7'/2 uur zou aanvangen. Reeds tijdig stroom de de zaal vol, waaronder wij aantroffen het Bestuur van het Tehuis, vele andere genoodigden, bestaande uit leden van het Tehuis en waaronder ook de WelEerw. Heer Ds. v. d. Kooi. De vergadering werd om 7'k uur geopend door den fourier Vos, die daartoe door het Bestuur was uitgenoodigd. Door hem wer den vele en goede opwekkende woorden gesproken, die ten doel hadden het bezoek der militairen zooveel mogelijk te ver meerderen. Alsnu werd overgegaan tot het afdoen van het programma, waarop verschillende voordrachten en samenspraken, lezingen enz. voorkwamen. Onder de voordrachten merk ten wij er vooral een op, die werd opge voerd door den milicien-soldaat BouwmaD, over«Komische coupletten voor een Heer". Van de lezingen trok onze bijzondere aan dacht, die van den fourier Vos, welke luidde: »Een advertentie van een eerlijken kroeghouder". Spreker getuigde hierin tegen den sterken drank. Gedurende de pauze werden de prijzen der schietvereeniging «Prins Hendrik der Nederlanden" die ook in dit Tehuis is gevestigd, op verzoek van den president der vereeniging, den sergeant Notenboom, door den eere-Voorzitter, den fourier Vos, aan de desbetreffende winners uitgereikt. Door hem werd ook weer gewezen op het nut van het schieten, ook vooral doelende op onze Transvaalsche stamverwanten. Ten 10 uur werd de vergadering door den fourier Vos gesloten, nadat eerst door den president van het Tehuis, den WelEd. Heer Rubsaam een kort woord van dank betuiging voor de trouwe opkomst was ge sproken. Het feest bleef na 10 uur aan het Bestuur van het Militair Tehuis en de militairen, die nu aan de tafels plaats namen, om een gezatnenlijken maaltijd te gebruiken. Nu werd nog eenigen tijd bij elkander gebleven, waarna door den sergeant Noten boom het Bestuur werd bedankt voor hun tegenwoordigheid en waarin zij zeker wel zullen gezien hebben, dat nog velen het goed meenen, met het Tehuis van Bergen op Zoom. Dit feest verdient dus navolging voor vele andere Tehuizen voor Militairen. Zierikzee. De oudste bewoonster van Zierikzee (mej. Bal- v. Schelven) heeft in goede gezondheid Donderdag haar lOlen verjaardag gevierd. Wolfertsdijk. De postbode M. Huis- zoon, die op 1 Juli 1.1. alhier is benoemd op een salaris van f 400, is met ingang van 1 Aug. met f 25 verhoogd. 's-Heer-Arendskerke. Door afwijking naar eene verkeerde richting had de arbeider J. B. alhier, hedenmorgen, naar zijn werk gaande, het ongeluk te worden overreden door een wagen bespannen met twee paarden. Hoewel gekneusd aan rib ben en borst is de toestand van B. be vredigend. De heer van Iwaarden arts alhier, verleende geneeskundige hulp. Bij de familie Moerdijk te Ierseke is bericht ontvangen uit Z.-Afrika dat hun zoon P. Moerdijk begin Juli als krijgsge vangene te Pretoria is ingebracht. Mevrouw J. L. Moerdijk is met haar vijf kinderen door tusschenkomst van vrien den, uit het kamp te Standerton naar Pretoria gebracht. J. L. Moerdijk is nog steeds op commando. Een officier der huzaren te Zutfen, jhr. G. De B., ging onder zijn collega's de stoute weddenschap aan, om in 2'k uur van daar naar Deventer te zwemmen. Die weddenschap heeft hij gewonnen. Hij leg de den afstand af in 2'h uur, was weinig vermoeid, doch zag blauw toen hij te D. aankwam. Hij werd per roeiboot van Zut fen gevolgd in geval van gevaar. Na be hoorlijke rust, brachten zijn collega's uit Deventer hem 's avonds per stoomboot naar Zutfen terug. Een correspondent van den Figaro heeft te Scheveningen een onderhoud ge had met president Kruger. De president zeide dat hij het al of niet juiste van Kitchener's beweringen omtrent Boeren- wreedheden nog niet had kunnen nagaan maar wanneer het waar zou zijn dat de Boeren ook maar een tiende deel hadden bedreven van de misdaden waaraan de Engelschen in dezen oorlog zich hebben schuldig gemaakt, dan zouden zij niet waard zijn dat zij hun vrijheid behielden. Miss Hobhouse, zei de President, heeft waarheid gesproken in haar rapport over de kampen, maar zij heeft niet de geheele waarheid kunnen zeggen. Men heeft haar niet alles laten zien. Omtrent de brieven van Reitz aan Steyn, die de Engelsche regeering heeft gepubli ceerd, zei president Kruger, dat zelfs, wanneer die brieven authentiek zijn wat te betwijfelen valt zij niets be wijzen. De Boeten-aanvoerders immers hebben een krijgsraad gehouden en met algemeene stemmen besloten dat de oorlog tot het uiterste zou worden voortgezet. Nog verklaarde de president dat door hem in den laatsten tijd geen enkele stap was gedaan in den zin van het verkrijgen van eene bemiddeling. Zeker, hij wenschte zeer dat er bemiddeling zou komen en zou er met al zijn krachten toe medewerken als het mogelijk was, maar hij was van oordeel dat die bemiddeling uit zichzelf moest komen. Den vrede had hij éénmaal den Engelsehen aangeboden op eervolle de voorwaarden, maar dat voorstel zou hij niet hernieuwen. De Boeren zullen wapenen alleen dan neerleggen wanneer hun de vrijheid wordt gewaarborgd. Dat Botha in de Kaapkolonie was gevallen, ge looide de President niet; maar als het noodig was zou hij er wel heentrekken. De oorlog, zei de President, strekt zich nu uit over geheel Zuid-Afrika. De ophangerijen zullen de Afrikaanders niet bang maken en wij zullen niet onderhandelen, dan wanneer den Afrikaanders volledige amnestie wordt verleend. Wat den Boeren betreft, die wil len noch amnestie, noch een protectoraat; zij hebben hun Staat weer van voren af op te bouwen en daarvoor hebben zij on beperkte vrjjheid noodig. De President is er van overtuigd dat de tijd zal komen waarop de Engelschen den Boeren zullen geven wat hun rechtmatig toekomt. En als de vrede eenmaal is gesloten dan zullen wij mot de Engelschen in goede buurschap leven. Een particulier telegram aan „Het Volk" uit Rotterdam meldt, dat President Kruger plaats heeft besproken voor een reis naar Amerika bij de HollandAmerika- lijn (e Rotterdam. Te Hoogezand moet een herstem ming plaats hebben voor een lid van de Kamer van Arbeiders. In herstemming komen 3 personen. Nu is het merkwaar dige in dit geval, dat twee der in her stemming komende personen dezelfde per sonen zijn. De heer Hemmo Nicolaas heeft 39 stemmen en de heer Emmo Nicolaas 30 stemmen bekomen, 't Spraakgebrek (de bevolking der prov. Groningen spreekt de H. niet uit) heeft den kiezers hier parten gespeeld. Indien de naam juist was ge speld, nl. Hemmo, dan had de heer Hemmo Nicolaas 69 stemmen behaald en ware hij gekozen, daar er 129 stemmen zijn uitge bracht. Te Tilburg, waar een 21/2-jarig knaapje 't bij zijn eigen moeder en 18-jarige zuster altijd zoo hard te verantwoorden had, is dit kind door genoemde zuster in een waschkuip met water 't onderste boven gehouden en gestikt. De daderes is zwaar geboeid naar Breda overgebracht. Zij is een groote, stoere meid, en toonde groote onverschilligheid. Vrijdagavond arre steerde de veldwachter te Wagenberg een 76-jarig man, verdacht van diefstal. Toen men Zaterdagmorgen de deur van 't arrest lokaal opende, bleek de arrestant zich door ophanging te hebben van kant gemaakt. De redacteuren van het Volksdagblad die hunne vrijheid niet wilden verpanden, en daarom ontslag namen, hebben een nieuw blad opgericht: het Volksblad. Nu leest men in het Volksdagblad'. „Een hoogst afkeuringswaardig, ja kortweg mis dadig middel is door verschillende personen aangewend om 't blad dat door de afgetreden redactie van Het Volksdagblad is opgericht aan abonnementen te helpen. Daartoe is een uitgebreide diefstal ten onzen bureele gepleegd. Vermoedelijk is gebruik gemaakt van de abonnementenlij st van 't blad. Dit is met terdaad hoogst afkeuringswaardig, onver schillig of 't door een redacteur dan wel door een uitgever is geschied, dat kon onmogelijk goed afloopen. Het Volksdag blad denkt ook aan vervolging. De minister van binnenlandsehe zaken, dr. Kuyper, vertrekt Maandag naar Gastein ten einde eenige weken rust te nemen van den inspannenden arbeid die dit jaar de verkiezingen en daarop gevolgde formatie van het kabinet van hem gevorderd hebben. Verschillende Engelsche bladen dee- len verontrustende berichten mede over de Sint Pauls Kathedraal. Door onderaardsche werken moeten er scheuren gekomen zijn in het metselwerk van beneden naar boven, die de stevigheid van dit prachtig monument bedreigen- In een kan net kantonnale li drie zieken. De een nacht wat on patient, Novel g velen; hij riep en toen dat nie handdoek stijf on man kalm tot 's bij en begon w trok den doek wt eens en nóg eens De derde zieke maar niet begre Naliet telkens zo dat hij daardoor toen de politie Novel dat hij dei van zijn narighe De moordenaar is In een hote in den laatsten t ver vermist. Mei een deurwaarder toen men zekorhe de hotelhouder m wezigen in oen at een belangrijke klaarden zich bort werd doodsbleek Hij werd onderzi men een paar 1( In zjjn woning w tig stuks ontdekt. In den omti sonen door brooc vergiftigd. Een De lynchwet. Een menigte va dagavond in de gev sissippi) gedronge opgesloten met ha beschuldigd van moord op een b werden opgehang talrijke kogeh dot Een telegrai het slot Frederiksh van Duitschland toestand der Keiz< voortwoekerend 1 laatste weken 00! heeft aangetast, neming van voed snel af. Hare M bij haar volle bew Dit laatste zal vingsmiddelen zijn De Russische die eenige dagen onder leiding var eerste werkelijke vroegere reizen wat is reeds aangt Nowaja Semlja. Deze reis is dat omdat Makarow hij alle raaatregele waja Semlja Frans Jozefsland, richting van de kolenvoorraad dit Bij Nowaja Sem de Westkust tot t het eiland om op zeeweg te vinden de Ob en de Jenit gedaan worden me die aan boord va stroomingen, welkt bekend zijn, zuil De geheele expet maanden zijn afge Toen, lang den Amerikaanscl uit Dunfermline, i rika vertrok, let 11 shilling van eei in de reiskosten, nooit teruggegevei nerde iemand den daaraan. De vrouw, die 1 maar er leven tt De eene is de vro ker, de ander w burgh. De heer C; dochters van de een bezoek gebra voor de vriendeli hij betaalde haar geld met interest schonk ook aan groot genoeg om gen te helpen. Te Ziirich 1 sehen anarchist At het vorige jaar uil naar Europa was den moordenaar Hjj is het hoofd complot. Galliotti te Pan Sofia, p oefende het beroe en staat bekend anarchisten. De stri verl dc terdam De de ken In all. 47 vechten in de tot 11 Juni 13000 de Boeren na vier weken schc Dra 190C 1 vee ■ia

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 2