NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 161.1901 Vrijdag 2 Augustus. 15e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Buitenlandsch Overzicht. Imps EorprsÉolei in Zealand. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Ommekeer in de Politiek. ni. Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. /S elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0|£)Er- Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Onder dit opschrift, en het motto Ge rechtigheid verhoogt een volk" vinden wij in De Telegraaf een artikelenreeks van den heer Bosch Bruist. Wij ontleenen er 't onderstaande aan. Als verkiezingsleuze is door de rechter zijde mede aangeheven de oprichting eener pensioens-verzekeringwet voor den ouden dag. Het tot stand komen daarvan is ten hoogste toe te juichen, edoch, laat het een Wet worden in het algemeen belang en niet in het belang alleen van een enkele klasse, dan toch zou ook het nu op te treden ministerie zich schuldig maken aan eene sociale onrechtvaardigheid, evenals ook deze Regeering dit heeft gedaan bij de tot stand brenging der Ongevallen Wet. Laat het eene Wet worden, waarbij alle Nederlanders gebaat worden, zoowel arm als rijk dat wil zeggen, dat eon ieder, hetzij man of ongehuwde vrouw of weduwe op een zekeren leeftijd, zegge 65 jaar, uit 's Rijks schatkist een lijfrente worde uitgekeerd van bijv. f300. Acht men dit in den aanvang te hoog, laat men dan beginnen met f200, om na zeker tijdsverloop dit te verhoogen tot f 300. Daarvoor wil ik geen bijzondere premies betaald hebben, doch de uitgaven daarvan zouden moeten worden gedekt door de be lasting. Men zou b.v. de opbrengst der in voerrechten daarvoor kunnen aanwijzen en ondertusschen van het surplus een fonds stichten, waaruit later het meerdere werd betaald. Men zegge niet, dan zullen ook onwaardigen daarvan genietenlaat dit zoo zijn, ontvangen thans juist de waardigen alleen loon naar werken? Vergeet niet, dat ook God het laat regenen over rechtvaardigen en onrecht- vaardigen. En daarenboven, wordt niet ongeveer 25 millioen gulden jaarlijks op gebracht aan accijnsen van gedistilleerd, waar zeker ook de zoogenaamde onwaar digen een groot deel van betalen? Ook afgescheiden van den Christenplicht is het een dringende eisch der humaniteit, dat zoodanig fonds worde tot stand gebracht, zoowel in het belang der bevolking in de steden als ten platte lande; zoolang er nog één oude mannen- of vrouwenhuis ge vonden wordt, waar de afgesloofde tobber om het aardsch bestaan, wegens armoede zijn toevlucht moet nemen, is dit een me mento van het schreeuwend onrecht der bezittende tegenover de niet-bezittende klasse. Wist men, of liever gaf men zich er beter rekenschap van, hoe menig burger in de steden en hoe menig landbouwer ten platte lande, ongerekend de arbeiders, er gevon den worden, die niet in staat zijn geld voor den ouden dag bij te leggen en op hun ouden dag van de genade hunner kin deren afhangen, die het zelf ook al niet te breed hebben, dan zou men niet zulke groote bezwaren hebben, wat betreft de geldelijke uitgaven dezer Wet. Is men ook zoo bang voor militaire uitgaven, die dan toch op slot van zaken ons niet hel pen kunnen om onze onafhankelijkheid te behouden, wanneer ons eene groote mo gendheid zoude willen annexeeren. Meerder heil is er ten deze te vinden, dat Nederland zich doet kennen als een onafhankelijk en vrijheidslievend volk, dat geen onrecht duldt en desnoods evenals onze Transvaalsche stambroeders goed en bloed veil heeft om zij no onafhankelijkheid te behouden. Men vergete bovendien niet, dat zooda nige verzekeringswet de bedeelingsnitgaven zal doen verminderen, die langzamerhand al reeds eene nachtmerrie voor de groote steden zijn geworden. Ook zal de totstand brenging dezer Wet er mede toe bijdragen, dat het steeds meer veldwinnend socialisme gestuit, ja overwonnen wordt. En ten slotte, wat niet het minst is, zal ook de kleine man met meer gerustheid den ouden dag tegemoet gaan en zich niet te zeer behoeven te bekommeren om de aardsche goederen ten koste van zijn geest- lijk leven. 1 Augustus 1901. H.M. Adelheid Emma Wilhelmina The- resia, moeder der Koningin, geboren 2 Augustus 1858, viert thans haar 43sten geboortedag. Wij hopen dat zij nog vele jaren, ge dragen in Godes gunst, voor Land en Volk, voor Kinderen enKleinkinderen moge leven en werken en ten voorbeeld zijn. Lang leve de Koningin Moeder! Oranje boven! Wie van onze Hervormde kamerleden zal zoo koen zijn de rechten en vrijheden onzer Hervormde Kerken terug te eischen Die rechten en vrijheden zijn in 1861 ergerlijk geschonden door hetopleggen eener organisatie geheel in strijd met het karak ter en de belijdenis onzer Hervormde Kerken. Die synodale organisatie was volgens Mensinga onnederlmdsch en onprotestantseh en had tot doel »dat de Gereformeerde Kerk »als zoodanig zou verdwijnen en in een »algemeene Protestantsche zou worden op- »gelost." (Baron Mackay in de Tweede Kamer 5 Dec. 1853.) Die organisatie was tot groote blijdschap der vrijzinnigen, die er (volgens de juiste opmerking van Dr. Bronsveld) naar streef den «om ons land weer tot een heidensch land te maken." De Hervormde Kerken hebben in die on onwettige regeeringsdaad nooit toegestemd. Er werd haar niets gevraagd, zij moesten onder het revolutionaire juk en' daarmee uit. Telkens was er dan ook van Hervormde rechtzinnige zijde sterke reactie tegen de synodale organisatie. Zoo spraken de Christelijke Vrienden den 17en Mei 1848 te 's Gravenhage eenpariguit «Dat de Kerk geen heerschappij erkent «nevens die van haar eenigen en eeuwigen «Koning, Christus, die door zijn Woord en «Geest over Zijne Gemeente gebied voert. «Dat de Gemeente op zelfbestuur, in «overeenstemming met Gods Woord en «onder de leiding van Zijn Geest, een on svervreemdbaar recht heeft. «Dat dit recht, bij de bestaande organisatie «geheel terzijde gesteld zijnde, het meer dan «tijd is de handhaving daarvan niet langer «te verzuimen, maar veeleer alle gepaste «middelen aan te wenden tot een volledig «herstel." Zoo spraken de rechtzinnige Hervormden in 1848. Dat was geheel overeenkomstig Groens leuze Tegen de Revolutie het Evangelie Wie van onze Hervormde Kamerleden behoort tot het geslacht dezer in waarheid Christelijke Vrienden? Prov. Fnesche Crt. Bij de verkiezing van een lid patroon der Kamer van Arbeid voor de bouwbe drijven te Den Helder leverden van de 36 stemgerechtigden slechts 4 hun biljet in. Gekozen bleek met 4 stemmen een vrouw, een algemeen bekend type: zekere Neeltje Kraan; zoodat blijkbaar met deze zaak een loopje genomen is. Neen, deze Kamers zijn nog niet popu lair. Maar de manier om dit aan 't ver stand te brengen is niet helderzij is vuil. (Slot). België. De toekomstige landsregeerders de socialistische Kamerleden hebben in een der jongste vergaderingen der Kamer weer eens echt revolutionair huis gehouden. De legerwetten der regeering zijn niet gunstig ontvangen. Men was 't echter eens geworden, dat 's morgens geen stemmingen zouden plaats hebben. Nu kwam er een met een motie van orde, welke echter de voorzitter, overeen komstig het genomen besluit, niet wilde in stemming brengen. „Dan zult gij ook geen woord meer zeg gen!" riepen de socialisten. Vande velde legde daarop de verklaring af, dat, werd de motie niet in stemming gebracht, het leven een begin zou nemen. „Ik weiger haar in stemming te brengen", antwoordde kalmpjes de voorzitter. „Het woord is aan minister Liebaert." Het laatste woord van den voorzitter was er amper uit, of een vreeselijk leven barstte los. Liebaert begint echter toch zijne rede voering. Gestommel van hakken tegen de planken van de lessenaars, deksel-heen-en-weer- slaan als reuzen-castagnetten, boeken tegen elkander als donderslagen, en boven alles uit geschreeuw en gebrul. De schel en de hamer van den voorzitter maken onder het leven den indruk van een speeldoosje dat in een woud te midden van een on weer een polka speelt. Dat duurt zoo eerst tien minuten, een beetje eentonig. Dan gaat Furnemont uit zijn bank, onder het roepen: Ik heb mijn lessenaar ge broken! en hij gaat vlak achter Liebaert zitten, die onverstoorbaar kalm een nota voorleest over een buurtspoorweg. Intusschen is Troclet, die eerst met zijn wetboek op zijn lessenaar heeft gebeukt, nu ertoe overgegaan zijn lederen vloeiboek daarvoor te gebruiken. De linkerzijde zingt een liedje over het algemeen stemrecht. Plotseling breekt de Marseillaise los. Van- develde roffelt met zijn vuisten op den deksel van zijn lessenaar. BoemBoemklinkt als kanonschoten de schrijfmap van Troclet. Berloz is dood moe, en veegt zijn gezicht af. Anseele zit machinaal de deksel van zijn lessenaar op en neer te slaan, met een gezicht alsof hij het wel een beetje een warm werk vindt. Boem! Boeml dreunt de schrijfmap van Troclet weer. Pang! Pang! Joe! Joe! Hi! Hi! schreeuwen de partijgenooten. Furnemont, die geen lessenaar meer heeft, maakt muziek met een lepel in de glazen. En Liebaert leest maar altijd door, uiterst correct, geen spier van zijn gelaat, geen haar van zijn snor is uit den plooi. Daar klinkt een schelle fluit, en de so cialistische afgevaardigden zelf schrikken er zoo van op, dat een oogenblik het leven gestaakt wordt. Boem! Boem! klinkt onmiddellijk het kanon van Troclet, en het geschreeuw wordt weer met frisschen moed hervat. Liebaert leest maar altijd door. Troclet doet nu een nieuwe uitvinding: Hij schopt onder tegen zijn lessenaar aan, en dat geeft een hol, en machtig geluid. Het zweet druppelt de socialistische Kamerleden tappelings langs het gelaat; ten einde het werk wat te vergemakkelijken, wordt er een zeker rythmus gegeven aan het leven. Het groote effect van den dag wordt voorbereidde aanvalDe troepen wakkeren elkaar aaD, Hubin blaast de trompet, en met de lessenaars wordt de roffel gerommeld Het is intusschen tien minuten over elf geworden, en de heeren worden wat moe. De socialisten beginnen beurt om beurt, zoodat zij bij groepjes wat kunnen uit rusten. Twee nieuwe fiuiten en een soort van sirene komen op het tooneel. En Liebaert leest maar altijd door. Het leven van de lessenaars heeft nu veel van het gerommel van een snelvuur, waartusschen het verre geluid van het kanon de schrijfmap van Troclet zich hooren laat. Plotseling wordt op nieuw de Marseillaise ingezet, geweldig, dezen keer. Vervolgens de Carmagnoledaarmee schijnt het repertoire te zijn uitgeput. Liebaert leest nog altijd door. HarderHarderwordt hem van links toegeroepen. Daar verspreidt zich het ge rucht, dat de voorzitter een verklaring zal afleggen. Harder Harder 1 schreeuwen de socialisten. Weg met het bureauWeg met den voorzitter! Defnet doet alsof hij op de guitaar zit te spelen. Berloz beoefent de piston, An seele de piano en Vandevelde de dikke trom. En Liebaert, hoe langer hoe onverschilli ger en kalmer, naar mate het leven toe neemt, heeft het nog altijd over zijn buurt spoorweg. Harder Harder gilt het koor. Het is twaalf uur. Verscheidene les senaars zijn reeds buiten gevecht gesteld, waarvoor in de plaats de lessenaars van de afwezige leden worden gerequireerd, en het leven begint weer van voren af aan. Tegen half een plotselinge stilte: Marville zingt een solo, een liedje over het algemeen stemrecht. En Liebaert spreekt maar aldoor, zoodat men in de rusten van het lied Liebaert kan hooren spreken. „Laat hem toch zingen!" wordt Liebaert toegeroepen. Aan het eind van de solo wordt hartstochtelijk bravo geroe pen. Hubin, in de houding van den eer sten tenor van een opera, begint de In ternationale, staande aangehoord door de socialisten. Vervolgens weer gerammel met de lessenaars, nog harder dan te vo ren. Om half een heeft Liebaert einde lijk uitgesproken. Een onbeschrijfelijk tooneel volgt. De voorzitter wil de vergadering sluiten, maar Furnemont stormt naar de tribune en tracht den voorzitter diens schel, uit han den te rukken. De leden van het bureau verdedigden de bel; een glas met water gaat omver, en het water loopt over den lessenaar van den voorzitter Tot zoover het verslag uit de N. R. C. En wij voegen er niets aan toe. De lezer zal wel onwillekeurig zeggen wat 'n troep. Neen maar dan zijn de Nederlandsche socialisten fatsoenlijker. Maar wacht maar, wat niet is, kan komen. De Belgische socialisten zijn niets beter dan de Oostenrijksche, en de Nederlandsche niets beter dan de Belgische, als het er op aankomt. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Eindhoven dr. A. L. Th. v. de Ven te Den Helder; te Sluis ds. A. J. Roozemeijer te Valburg. Aangenomen naar Serooskerke (S) door B. T. Mossel, emer. pred. te Groningen. Aan de hoogeschool te Gent is bevor derd tot doctor in de genees-, heel- en verloskunde, cum laude, de heer A. H. C. v. Engelen, arts te Graauw. Eindexamen. Geslaagd: Van de Hoogere Burgerschool te Mid delburg: L. M. W. Caljouw, H. Gravestein, H.J. van Poelvoorde, J. W. Sprenger, W. L. A. van der Veen, J. W. Butner, Mej. C. J. Bannet, C. J. Beenhakker, J. M. Kakebeeke, J. van Wingaarde, H. J. Karei, A. J. de Weerd, M. G. Verheij, J. J. Wisse, en W. Pelle. Van de Hoogere Burgerschool te Goes: J. H. Kromhout, A. J. W. Sitsen, P. Nieu- wenhuijse, H. A. Kuypers, Mej. L. H. Prins, A. W. Mulock Houwer, Mej. M. Isebree Moens, G. M. Leignes Bakhoven, W. A. Ochtman en W. B. Fopma. Van de Hoogere Burgerschool te Zierik- see: N. C. van den Bout en A. Moolenburgh. Vlissingen. Gisterenavond werd door den commandant van H. M. ss. Utrecht aan de officieren der landmacht en eenige genoodigden in het Grand-Hotel een diner aangeboden. Van het onder Vlissingen gezonken Duitsche stoomschip Caesar zijn reeds on geveer 200 dwarsliggers gered. Indien een in te stellen onderzoek de moeite loont, zal men de lading graan met zuigers zoo veel mogelijk zien te redden. Eenige ingezetenen van Goes ontvin gen dezer dagen tot hunne verwondering een aanslagbiljet voor Dijkgeschot van het Waterschap «De Breede watering bewesten Ierseke." Niet alleen eigenaars van landerijen of tuinen, maar ook zij, die geen duimonbe- bouwden grond bezitten, moeten wegens vroonen en vrijlanden voor den grond, waarop hun gebouw staat, enkele centen betalen. Het is niet te verwonderen, dat sommigen vreemd opzagen, toen zij hun aanslagbiljet ontvingen. Maar de zaak is heel eenvou dig. Art. 102 van het algem. polder-regle ment voor Zeeland staat toe dat ter bestrijding van buitengewone uitgaven ook van vroonen en vrijlanden een verhoogd dijkgeschot kan geheven worden en daartoe is in de ver gadering van 29 Augs. 1900 door het wa terschap de Breede Watering besloten. En wijl nu een gedeelte van Goes binnen dat waterschap ligt, deelt dit gedeelte natuur lijk ook in die verhooging, welke thans van alle vroonen en vrijlanden in dien polder geheven wordt. De belasting bedraagt f 4 per H.A. Goesche Crt. Borsele. In de Maandag gehouden ver gadering van den Dijkraad voor de water- keering van het calamiteuze waterschap Ellewoudsdijk-Borsele werd de rekening over 1900—1901 vastgesteld, sluitende met een voordeelig saldo van f 9275,40 behou dens een bedrag van f 1306 wegens onaf- onhaalde renten. Met 12 van de 23 stemmen besloot de Dijkraad uit de onvoorziene uitgaven van den loopenden dienst het vereischte bedrag beschikbaar te stellen voor de betaling van laatstgenoemde renten. De tegenstemmers vonden het zeer afkeuringswaardig dat de betrokken schuldeischers telken jare nalaten tijdig hunne renten, op vertoon der obli- gatiën, aftehalen of optevragen. Naar aanleiding van een verzoek om kwijtschelding van boete wegens te late oplevering van een werk werd met alge- meene stemmen in het belang der water- keering besloten goedkeuring te vragen op eene gunstige beschikking. G. Ct. Kolijnsplaat. Voor de vacature van lid van den gemeenteraad, in plaats van wijlen den heer Ph. de Back, zijn twee candidaten gesteld: de heeren J. de Looff Lz. en J. Tazelaar Jz. De stemming zal Woensdag a. s. plaats hebben. Men schrijft ons van de Belgische grenzen Behalve vee- en botersmokkelen, dat tegenwoordig aan de orde van den dag is, wordt hier ook het geheele jaar door voor duizenden guldens sigaren gesmokkeld. De meeste Belgische herbergen, welke niet meer dan 4 èt 5 uren van de grens ver wijderd zijn, worden door de smokkelaars geregeld van sigaren voorzien. Veel handel wordt in de grensdorpen in sigaren gedreven en alle winkeliers en herbergiers hebben steeds een groote hoeveelheid voorradig. De sigaren, welke frauduleus over de grens gaan, zijn meest van inferieure kwaliteit. Die van f 1 a f 1,20 per honderd, daarbij lang en zwaar, hebben den meesten aftrek. Personen, die met het sigaren- smokkelen hun brood verdienen, komen geregeld twee- A driemaal per week naar een Nederlandsch grensdorp, koopen er een 500 stuks en trekken daarmee naar België. Langs zij- en binnenpaden bereiken zij het doel hunner bestemming. Zelden hoort men, dat een sigarensmokkelaar aange houden is. Ontmoet hij een paar ambte naren, welnu dan laat hij zijn vrachtje vallen en vlucht als een haas over veld en akker. Behalve docr vaste personen, worden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1