Engeland en Transvaal. Kerknieuws. Schoolnieuws. Rechtszaken. LANDBOUW. Gemengde Berichten. Van 't nieuwe Ministerie is Dr. Kuyper de samensteller en de zielhij zit er in: D e Marez Oyens Ha r te v. Asch van Wije K Kr u ys v. L y nden Kuy p er Lo e ff Be r gansius. Maar ook de premier vau het vorige kabinet zit er in v. Ly N deu Kuy P er Bergans i us Lo e ff Ha r te Kruy s O yens va n Asch v. Wjjck. Ja ook de leider van het laatst vorige kabinet zit er in Kruy S v. Lynden v. Asc H v. Wijck O yens K u yper Har t e Lo e ff Berga n sius. Men hechte derhalve aan dergeljjke aar digheden geen waarde. De Boeren hebben op Sint Helena en Ceylon ook hun Judaskamp. Men schrijft uit Jamestown (Ceylon) hieromtrent aan de N. R. C De Engelschen hadden een kennisgeving met nietszeggende voorspiegelingen aange plakt waarop enkelen zich lieten verlok ken om den eed van getrouwheid af te leggen aan het Britsche bestuur. In Deadwoodkamp gaf dat aanleiding tot ongeregeldheden. Een van de Boerenoffieie- ren, W. J. Jooste, werd, en niet ten on rechte, verdacht een petitie geteekend te hebben te dien effecte. In den avond van 20 Juni begaven eenige krijgsgevangenen zich naar zijne hut en vroegen hem daar naar. Het antwoord gaf aanleiding tot handtastelijkheden. De heer Jooste riep daarop de bescherming in van de khaki's, wearvan een 20tal, ongewapend, in het kamp verschenen. Middelerwijl had men den brand gestoken in Jooste's hut, en was een andere troep getrokken naar de hut van de gebroeders Schümann, om daar huiszoeking te doen naar lijsten van krijgs gevangenen, die gelijkluidende petities ge teekend zouden hebben. Daarop verscheen een detachement khaki's met geladen ge weer in het kamp, en dreigde er bloed te vloeien, waarop commandant Wolmarans, met behulp van de overige Boerenofficie- ren, de krijgsgevangenen overreedde naar hunne hutten en tenten te gaan. Toen was de rust hersteld. Den volgenden avond herhaalden zich de samenscholingen. Men vergenoegde zich toen met eene aange- kleede pop, voorstellende W. J. Jooste, rond te dragen, uit te jouwen en te verbranden. De kamp-kommandant, luit.-kolonel Paget, vond het geraden de hut van den heer Jooste te verplaatsen buiten de omboining, en hem met zijn maat Enslin, het kamp te doen verlaten. Op de standplaats van die hut in het kamp kwam nu weldra een houten kruis te staan, waarop gegrift»In Memoriam, van twee overleden republikei nen", benevens eene quarantainevlag, met het woord«Besmet." Eene samenkomst, gehouden door den kampcommandant met de krijgsgevangenen, had tot resultaat, dat er eene commissie benoemd werd om onderzoek te doen naar de oorzaak van de ongeregeldheden. Deze was, noch voor den kampcommandant noch voor de krijgsgevangenen, geheim. Ver scheiden gevangenen vroegen, wegens hun minder zuiver geweten en de uitingen van patriotisme, verlof om zich met hun hutten of tenten te mogen begeven buiten de om heining, waar nu langzamerhand een af zonderlijk kamp verrijst, bijgenaamd Judas kamp. Het gansche Deadwoodkamp is ge consigneerd, alle parool is voorloopig ge stopt. De commissie zal den commandant van de krijgsgevangenen laten weten, dat de ongeregeldheden zullen ophouden zoodra allen, die de petitie geteekend hebben, waarbij zjj van hunne gewilligheid blijk geven om Bntsch onderdaan te worden, uit het kamp verwijderd zijn. De krijgs gevangenen van Deadwoodkamp willen geen verraders onder zich dulden. En op 25 Juni hadden 132 krijgsgevangenen Dead woodkamp verwisseld voor Judascamp. De buiten de gewone kampen in Judas kamp verblijfhoudennde broeders worden nu spottenderwijs «refugees" genoemd. De commissie, waarvan hierboven sprake is, bestaat uit een negental krijgsgevange nen, er werd op voorstel van den kamp commandant gekozen. Die commissie heeft, met behulp van door hen aangestelde speur- dienaren, enkelen voor zich geroepen, die verdacht werden tot de afvalligen te be- hooren. Na onderzoek verzocht zij de schuldig bevondenen uit het kamp te doen verwijderen. De militaire commandant, luit.-kolonel Evans, heeft daarop de zaak van de ongeregeldheden, die in bet kamp waren voorgevallen, onderzocht, en, ver moedelijk als gevolg daarvan, zijn tien personen op 1 Juli uit Deadwoodkamp over gebracht naar het fort High Knoll. Ook een tiental krijgsgevangenen van Dead woodkamp, waar men eveneens een speciaal kamp heeft opgericht voor de verraders, zijn naar High Knoll gebracht. Onder hen bevinden zich commandant Sarei Eloff, luit.-adjt. J. B. Beunk, de adjt.-onderoff. dienstdoend officier derTransvaalsche staats- artillerie, J. Smit, de sergt. der artillerie J. Erasmus, de heer Ludolf en F. Bezui- denhout, allen van Deadwoodkamp. Uit Broadbottomkamp de assistentpostmeester van de krijgsgevangenen Carney, comman dant H. van Niekerk, Tielman Roos, Caroll en Louis Botha. In het geheel zijn thans 20 gevangenen daar op het fort opgesloten halve enkelen, die lid waren van de com missie, hierboven genoemd, zijn er ODder hen, die, enkel op klachten van ellendige verraders, aldaar in arrest gesteld zijn. Het kamp van de verraders te Dead- wood telt nu ongeveer 140 personen, dat in Broadbottom evenveel. Ten einde geen stoornis te verwekken, geschiedde de ar restatie op de volgende wijze: Een kor poraal werd het kamp ingezonden, mej de opdracht, den delinquent aan te zeggen, dat de kampcommandant hem wenschte te spreken, en hij zich daartoe begeven moest buiten het kamp, in het recreatie gebouw van de Gloucester©. Gevolg ge vende aan die uitnoodiging kwamen zij, niets kwaads vermoedende, op de bestemde plek en werden daar «eingesperrt". Dat de verbittering tegen die verraders groot is, behoeft geen betoog, en evenmin dat het denkbeeld, dat het den Engelschen slecht gaat in Zuid-Afrika veld wint, nu alle nie.uws geweerd wordt. Op 6 Juli kwam het stoomschip Mohawk voor het eiland met een bataljon Wiltshi- res, die het 4de militie-bataljon Glouces ters, dat hier 14 maanden belast geweest is met de bewaking der krijgsgevangenen, komt aflossen. Luit.-kolonel Lord Bathurst keert met zijne ega op dat schip terug naar zijne haarstede. Twee Nederlanders, die bij vergissing krijgsgevangen gemaakt zijn, keeren ook daarmede terug naar Europa. Bij de meerderheid der gevangenen is de voorraad geduld nog groot, en de geest goed, hoewel de opsluiting in het kamp daar niet bevorderlijk aan is, evenmin het gezicht op de in vrijheid rondloopende judassen. Een merkwaardig staaltje van Boeren" slimheid is wel het volgende: Een Hollandsche hotelhouder stond onder verdenking den Engelschen inlichtingen te verschaffen. Op een goeden dag verscheen bij hem een afdeeling Engelsche cavalerie (doch het waren Boerenen de bevelvoe rende officier bood den man een belangrijke som gelds, wanneer bij hem de stellingen der omliggende Boeren wilde beschrijven. De hotelhouder deed wat hem gevraagd ,werd en beschreef tot in de kleinste bij zonderheden de stellingen der Boeren. Thans riep de officier zijn manschappen en stelde deze aan den hotelhouder als als Boeren voor. De verrader werd aan een boom gebonden, de krijgsraad sprak het doodvonnis over hem uit en het werd terstond aan hem vertrokken. Aan een brief van een ooggetuige bij het vertrek der laatste versterkingen voor Zuid- Afrika ontleenen wij het volgende: daar komen zij aan, de 1000 nieuwe slachtoffers van Engeland's goud dorst, do aanvullingstroepen, die het nobele beschavingswerk voort gaan zetten, de meesten nog jongens, met moeite geronseld uit de onderste lagen der maatschappij. Wie weet welke middelen zijn gebezigd om dezer somber en droevig uitziende schare te verzamelen, daar voor mijn oogen voorbijtrekkend met gebogen hoofd en droefgeestig neergeslagen blik. De vroolijk klinkende muziek, noch het mooie weer zijn bij machte hen op te wekken, zij beseffen maar al te wel wat hen te wach ten staat. Geen zweem van geestdrift zelfs bij de langs den lijdensweg staanden, overal aangrijpende stiltehet is een afscheid om nooit to vergeten. Naast mij eene arme vrouw weenend, ook zij zag haar zoon, haar kostwinner vier maanden geleden aldus vertrekkenom hem nooit weer te zien. Iets verder een werkman, wat hij mompelt, kan ik niet verstaan, maar zijn dreigende blik, de gebalde vuist van zijn rechterhand zeggen mij genoegzou ook hij het verlies van een zijner dierbaren hebben te betreuren? Voorbij is de stoet, voorbij is echter niet de indruk, dien dit afscheid op mij maakte nooit te voren was ik getuige van een dergelijken uittocht, welke, naar ik verwacht, wel de laatste zal zijn, die het daglicht zal aanschouwen, daar ik niet kan aanne men, dat het legerbestuur nogmaals dit uitgezocht propagandamiddel tegen den oorlog in toepassing zal brengen De Engelsche vergoedingscommissie te Londen heeft beslist, dat in 't algemeen alle ambtenaren van de Ned. Zuid-Afri- kaansche Spoorwegmaatschappij als oorlog voerenden zijn te beschouwen en dat elk van hen, die schadevergoeding vordert, individueel moet bewijzen dat hij zich niet heeft schuldig gemaakt aan daden die hem als oorlogvoerende moeten doen beschouwen. Overigens geen nieuws, dan alleen, dat Fouché Zondag een vergeefschen aanval op 't vluchtelingenkamp te Aliwal Noord deed; dat een Boerencommando met ver scheidene vrouwen en kinderen bij de Limpopo op Portugeesch grondgebied is getreden; dat Steyns staf en lijfwacht die dezer dagen door Broadwood te Reitz werd verrast, naar Ladysmith is overge bracht; dat commandant Spruijt (vroeger reeds als gesneuveld opgegeven) thans on der den naam generaal Spruijt bij 't over steken der spoorlijn bij Vlakfontein is gesneuveld; dat het Engelsche ministerie van oorlog het pro-Boer blad Daily Mail „gestraft" beeft met 't bevel geen offici- eele verlieslijsten meer aan dat blad te verschaffen en te zorgen dat ook uit Zuid-Afrika niets meer aan dat blad wordt bericht; dat in eenige spelonken in het district Lijdenburg welke door de Boeren in grooten haast ontiuimd waren, door de Engelschen een groote voorraad huis raad, levensmiddelen, zijden en satjjnen stoffen gevonden zijn; dat geruchten loo- pon over een mogelijken terugkeer van Kitchener naar Europa; eindelijk melden wij de volgende telegrammen van Kitchener: Sedert 22 dezer vermelden de rapporten der kolonnes 49 Boeren gesneuveld en gewond, 303 gevangen genomen, 205 wagens, 2700 stuks paarden qn vee buit gemaakt. Brigade-generaal Gilbert Hamilton heeft Potgieter's lager bij Wolmaransstad ver rast, alle zich daar bevindende wagens buitgemaakt, en de Boeren een verlies van 21 man toegebracht. Generaal Bruce Hamilton meldt dat Rochefort het com mando van Mij burg bij Dassiespoort heeft overrompeld, hij maakte 24 gevangenen, waaronder Mij burg, die levensgevaarlijk gewond is. Generaal Walter Kitchener, ten noorden van Middelburg tegen Ben Viljoen opruk kende met het 19e huzaren, heeft na een langdurige jacht een pompom veroverd. Het 18e huzaren kwam nog juist bij tijds opdagen om te helpen bij de verovering van twintig wagens* ook werden 32 Boeren gevangen genomen. Vijf Boeren waren gewond, aan de zijde der Engelschen werden vijf huzaren van het 19e gewond. Uit verdere bijzonderheden over het ge vecht bij Nkoetoe blijkt, dat de strijd bijna den geheelen Zondag geduurd heeft, en soms hardnekkig was. De Boeren vie len met een groote macht aan, en deden heftige pogingen om een kanon van de 67e batterij veld-artillerie te veroveren, toen een der kanonniers gesneuveld was. Onder de overige gesneuvelden en gewon den zijn een officier en 4 onderofficieren. Men gelooft dat de Boeren zware verlie zen geleden hebben, daar het kanon goed werk deed van dicht bij. Bij een gelegen heid moest het kanon, dat gevaar liep vermeesterd te worden, vijf kilometen ver in galop weggebracht worden, onder het hevige vuur van den vijand. Te Amsterdam zijn deze week een aan tal Kapenaars aangekomen, van welke een aan de Telegraaf verscheidene bijzonderhe den omtrent den oorlog mededeelde. Onder anderen het volgende omtrent de tijdelijke bezetting van Jamestown mot zjjn winkels van rijke Engelschen. De Boeren vonden hier in de winkels een zoo ruimen voorraad kleeren, dat zij bun khaki-plunje uittrokken en zich in het gebruikelijke Afrikaner tenue staken. De bedoeling daarvan was, de Engelschen te misleiden en dit gelukte volkomen. De Engelsche troepen, die hon twee dagen later tegenkwamen, zagen hen aan voor Engelsche „koloniale menschen", die hen kwamen helpen, zij naderden zonder schroom toen deden de Lee Metfords hun plicht en weinig bleef er van de co lonne over. Te Jamestown werd ook een juweliers winkel leeggehaald. Dientengevolge zijn er op het oogenblik maar weinig Boeren in de kolonie, die niet vechten met een gouden ring aan hun vinger. Later, als de oorlog over is, komt dat alles terecht, want voor al hetgeen meegenomen is zijn bons afgegeven. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Krommeniedijk J. F. Tinholt cand. te Amsterdam; te Herwen J. ten Bruggencate te Oostvoornete Heke lingen O. G. Quéré cand. te Westmaas te Simonshaven J. ten Bokkel Huinink cand. te De Wilp. Aangenomen naar Noord Schermer door A. J. Werner te Hem. Bedankt voor Maasdam door J. Gouver neur te Hallevoor Ter Aa door J. E. v. d. Valk cand. te Amsterdam. Geref. Kerken. Beroepen te Noordwijk dr. B. Wielinga te Westmaaste Houwerzij] A. v. d. Vegt cand. te Dalfsen. De classis Middelburg heeft Dinsdag na peremptoir examen den heer G. F. Kerk hof, candidaat te Rotterdam en beroepen predikant te Oost- en West-Souburg met» alle stemmen toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten. Te 's Gravenhage zijn geslaagd voor de akte Engelsch 1. o. de dames M. C. Loois te Vlissingen, F. S. van Wuijckhuise te Mid delburg en H. J. Kerpesteijn te Poortvliet. Arrondissements-Recldbank te Middelburg. Heden Woensdag, zijn veroordeeld wegens meineedA. d. H., 19 j., arbeider Wisse- kerke thans te Middelburg in hechtenis, tot 6 m. gev. straf; het door geweld iemand dwingen tot het dulden van ontuchtige handelingenE. v. d. V. 41 j., veldarbeider, Wachtebeke (België), tot 6 m. gev. straf; 2 feiten van duistering: C. S. d. B., 31 j., hvr. van M. d. J., zonder beroep Vlissin gen tot 2 m. gev. straf; beleediging van een ambtenaar: A. P. B., 27 j., zonder beroep Goes tot 7 d. gev. straf en D. G., 53 j., schipper, bevarende het schip Onderneming, zonder bekende woon- of verblijfplaats tot f 10 b. s. 10 d. h.; diefstal: P. J. d. C., 20 j., arbeider, Aardenburg, tot 1 m. gev. straf; mishandeling: L. P. M. E., 13 j., leurder, Middelburg, tot 7 d. gev. straf, en M. L. S., 28 j., hvr. van E. d. B., zonder beroep, Terneuzen, tot f5 b. s. 5 d. h., en het opzettelijk dragen van ouderscheidings teekenen behoorende tot een ambt dat men niet bekleedt: L. L., 29 j., slepersknecht, Vlis singen, tot f3 b. s. 3 d. h., In zake H. J., 28 j., werkman te Vlis singen, op 21 Juni jl. ter zake van weder- spannigheid, gepleegd door 2 personen met vereenigde krachten bij verstek veroordeeld tot 6 m. gev. straf en daarvan in verstek gekomen, is diens vonnis bekrachtigd, met uitzondering dor straf, en opnieuw recht doende, veroordeeld tot 4 m. gev. straf. Ter openbare civiele terechtzitting van heden, is de heer mr. P. N. Engelberts als advocaat bij bovengenoemde rechtbank beëëdigd. In eene openbare zitting van genoem de rechtbank op heden had de instullatie plaats van den heer jhr. mr. E. A. O. de Casembroot te Middelburg als reclit-plaats- vervanger. Een enkel woord over Kaïniet. Ofschoon het gebruik van kunstmest stoffen in de laatste jaren in sommige stre ken zeer is toegenomen, zijn er toch nog vele landbouwers, die er afkeerig van zijn. Vaak gebeurt dat, omdat ze wel eens slechte uitkomsten gezien hebben bij anderen. En 't is waar, sommige landbouwers hebben wel eens minder gunstige resultaten van het gebruik der genoemde meststoffen. Doch die ongunstige uitkomsten zij,n dan veelal het gevolg van een verkeerde behandeling van het land, van het bemesten op een ver keerd tijdstip, em. Vooral de Kali of Potasch meststoffen staan bij sommige landbouwers slecht aangeschreven en worden bijgevolg nog niet zooveel gebruikt als zij verdienen De Kali of Potasch is zoo noodzakelijk voor don groei van alle gewassen, dat op een bodem, die deze stof niet, of in geringe hoeveelheid bevat, geen enkel landbouw gewas zou gedjjen. In sommige streken wordt nog in 't geheel geen Kalimest ge bruikt, in andere is het slechts het Kdiniet, dat eenige bekendheid heeft verkregen, maar toch nog niet algemeen is door ge drongen. En dit laatste komt veelal, om dat de weinigen, die het gebruiken, het niet goed doen, en zoo een voorbeeld geven, dat men liever niet navolgt. Ik wensch heden over het gebruik van Kdiniet een enkel woord te zeggen. Kdiniet is een stof, die behalve de Kali, waarom het in de eerste plaats te doen is, ook nog andere stoffen bevat, voornamelijk CA/oorverbindingen. De chloor der Kaïniet verbindt zich in don bodem zeer spoedig met Kalk, vooral wanneer deze in het bo demwater opgelost voorkomt. Op die wijze verbonden, zakt de chloor spoedig naar den ondergrond en doet in 't geheel geen schade meer. En de Kali, zakt die dan ook niet weg? Neen, die wordt door den grond vastgehouden. Aangozien het voor de meeste planten wenschelijk is, dat de chloor ver wijderd wordt en dit ook voor den toestand van den bodem beter is, moet dus en dit volgt uit het voorgaande duidelijk de Kaïnietgebruiker aan twee zaken den ken n.l. lo. Kaïniet moet voor een voorjaarsgewas in den herfst gegeven worden, of zoo vroeg mogelijk in den winter. 2o. Wie Kaïniet gebruikt zorge, dat ziju bodem Kalk bevat. Ik kan op dit laatste niet te sterk aan dringen. Over het algemeen wordt er te weinig kalk gebruikt en dat is een der oorzaken, waarom de meeste kunstmest stoffen niet zooveel voordeel afwerpen, als mogelijk is. Nemen wij nu een voorbeeld. Veronderstellen wij, dat een boer een perceel vrij lichten zandgrond met rogge wil bezaaien en dat er aardappelen op het land hebben gestaan. Laat ons tevens aan nemen, dat er het vorige jaar Kalk (schuim aarde, landbouwkalk of mergel b. v.) op den grond is gebracht, zoodat de bodem genoeg kalk bevat. Aardappelen zijn zeer kaliroovend. Het is daarom, en ook omdat de rogge voor een Kalibemesting zeer dank baar is, duidelijk, dat men, zoodra de aard appels van het land zijn, zich moet haasten om het land van Kaïniet te voorzien. Men geve van 600800 Kg. per H.A. Is het land door stalmest of chilisalpeter nog rijk genoeg aan stikstof, dan stelle men een salpeterbemesting uit tot het voorjaar. Doch men verzuime in geen geval, vooral als men Klaver onderzaait, superphosphaat of eenige andere phosphorbemesting te geven. Wanneer de rogge in 't geheel geen stalmest krijgt, zal een salpeterbe mesting van 300 Kg. per H.A. zeer noodig blijken. Gewoonlijk wordt echter het roggeland versch bemest met stalmest en de landbouwers op het zand zaaien rogge, als ze mest hebben. Ze zaaien daarom als 't ware den heelen herfst en winter door. Zoodra er weer wat mest is, zaait men weer een perceel. Hat is waar, dat rogge zeer goed gaat op stalmest, doch het is toch zeker beter, het zaaien achtereen te doen plaats hebben. Omdat men nu niet altijd stalmest in voldoende hoeveel heid voorhanden heeft en ten tweede, om dat stalmest alleen niet doelmatig is, geve men kunstmest. Wie per H.A. b.v. 800 Kg. Kaïniet, 300 Kg. superphosphaat geeft en daarbij stalmest geeft of ter vervanging van dit laatste 300 Kg. chilisalpeter, alles gerekend per H.A., zal een uitstekenden oogst krijgen en zijn uitgave ruimschoots vergoed zien. Goes. Aanstaanden Vrijdagavond, bij gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin-moeder, hoopt „Hosanna" en daar na „Euphonia" eenige muzieknummers op de tent uit te voeren. Wolfertsdijk. Op de hofstede van den landbouwer v. S. alhier brandde heden een hok af, dat dienst doet tot bescherming van een kooktoestel. Een mutsaardsklamp die dicht in de nabijheid stond werd even eens een prooi der vlammen. Dank zij de windstilte wist men het vuur met eigen personeel meester te worden. Wissenkerke. Aan 't begin der jl. Maandag gehouden raadsvergadering wer den onderzocht de geloofsbrieven der 4 herbenoemde raadsleden en werd tot hunne toelating besloten. Na heropening der voor een poos ge schorste openbare vergadering werden do ingekomen stukken overgelegd en gelezen waaronder een adres van P. O. Koets, werk man alhier van den volgenden inhoud Aan den Raad der gemeente Wissenkerke. Geeft ondergeteekende beleefdelijk kennis dat hij in het verdienen van zijn brood benadeeld wordt door lid te zijn van de commissie tot wering van schoolverzuim dezer gemeente; dat hij zulks heeft ondervonden, daar hij door den dijkgraiïf van den Thoornpolder Gerard Israel, bij bet verleenen van werk waaraan hij mocht deelnemen aan voor noemden polder werd ter zijde gesteld, on der uitdrukkelijke vermelding dat zulks geschiedde omdat hij lid was van boven gemelde commissie met belofte dat, indien hij daarvoor bedankte, hij weer in aan merking zoude komen. Redenen waarom hij zich om den broode verplicht ziet uw College bij dezen kennis te geven dat hij van heden af ontslag neemt uit voormelde betrekking- Nadat die stukken voor kennisgeving zijn aangenomen, komt aan de orde een voorstel van B. en W. om voor de ver schillende meer of minder officieele be scheiden waarop het jwtó'oArechtelijk ge bruik en beheer van de haven, het haven plein en de omliggende gronden te Kam perland steunt, een officieele overeenkomst mot Ambachtsheeren van Oud-Campen aan te gaan waarin die rechten nader bevestigd en de juiste ligging en oppervlakte dui delijk zal worden omschreven, terwijl van gemeentezijde wordt erkend dat het privaat eigendom van een en ander behoort aan die Ambachtsheerlijkheid. Mocht ooit in dijking van dat terrein, inclusief met de voorliggende schorren plaats vinden, waar door de mogelijkheid tot het tegenwoordige gebruik van zelve vervalt, dan blijven ech ter alle de door de gemeente, voor de daar gostelde kunstwerken gebruikte materialen, haar eigendom, terwijl de Ambachtsheer lijkheid zich verbindt om, voor zoover dat in hare macht is, alsdan vóór den aan te leggen dijk een nieuw terrein voor boven gemeld gebruik op denzelfden voet aan de gemeente af te staan. Na ampele bespreking en duidelijke toe lichting dezer zaak door den Voorzitter wordt, na voorlezing, de concept-overeen komst dienaangaande goedgekeurd, met algemeene stemmen besloten die overeen komst aan te gaan en B. en W. te mach tigen om de uitvoering van dat besluit te bewerkstelligen. Bij de gewone rondvraag aan 't slot der vergadering, komt het lid Van Damme terug op het adres Koets en zegt te meenen dat Israël zijne bevoegdheid te buiten is gegaan, hij stond daar niet als particulier werk gever tegenover zijn arbeider, maar in zijne kwaliteit van dijkgraaf. Het lid Van der Maas zegt 't met Van Damme eens te zijn en oppert, evenals de Voorzitter, de vraag of Israël in dit op zicht zelfs niet te kort gedaan heeft aan den door hem als dijkgraaf gezworen eed. In ieder geval zegt het lid Van der Maas zal ik in de vergadering van ingelanden Israël over deze handelwijze, waardoor een flink werkman van den polder werd geweerd, interpelleeren. Ook de overige raadsleden wraakten de houding van genoemden dijkgraaf. f In afwijking van de gewoonte om slechts den korten inhoud te resumeeren werd door mij dit adres in zijn geheel overgenomen om dat het o. m. ook een bedroeVenden kijk geeft op de vrijheid van af hankelijken. Zou art. 365 W. v. S. ook toepasselijk zijn? Benoemd bij den provincialen staf tot adjudant in Zeeland de luit. kolonel F. B. A. v. Steenhardt Carré, van het 5e regiment infanterie. Hoedekenskerke. In de Maandagmid dag gehouden zitting van den Gemeenteraad alhier werd aan den onderwijzer M. Osse- waarde op zijn verzoek, wegens zijne be noeming als zoodanig te Goes, eervol ont slag verleend met ingang van 1 October a. s. of zooveel vroeger als zijn te benoemden opvolger in functie zal treden. Borssele. In de Maandag door den

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 2