en. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 160,1901. Donderdag 1 Augustus. 15e jaargang. Dienstbode g- CHRISTELIJK- HISTORISCH n bekwame RDER, 11,- VERSCHIJNT elkbn maandag-, woensdag- en vrijdagavond. uitgave der firma Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Ommekeer in de Politiek. Landbouwer, erke). iten. Winkel le V lissingen. NST EER—GOES. uitzondering van ienst). Vertrek an Goes (station) 6.30. DesDins- Yertrek Goes EGRAAF. twerpen: g) s'morg. 7,—u 1ST ROTTERDAM 7,30van Mid- 9 uur. Zondags ag 17 van Vlis- g 5 uur). NST n ZIERXKZEE. n Zierikzee. 'smorg. 'smidd 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 6,30 7,50 7,50 6,30 7,50 7,50 7,50 6,30 7,50 7,50 6,30 7,50 7,50 7,- 6,30 7,50 7,50 6,30 7,50 7,50 7,50 6,30 7,50 7,50 6,30 7,50 7,50 7,50 6,30 7,50 7,50 2- 3- 3,- 5,30 3,- 3,- 3- 3- 3,- 3,- 5- 3,- 3,~ 3- 3- 3- 3- 6,30 3,- 3,- 3,- 3,- 3- 3,- 5,30 3- 3,- 3,- 3,- 3,- 3111.30 kzeesche ckappij Rotterdam. 's midd. 12- 12,- 12,- 12,— 12,— 12,- 12,— 12,- 'snam. 12,30 0 1,— 1 'sm. 11,- 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1 2 3 4 11,30 11,30 12,- 12- 12,- 12,- 12,- 12,- 12,- 12,- 12,- 12,- 12,- 5'snam.l, 6'sm. 10,30 7 8 9 0 1 10,30 11.30 12.— 12.— Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,026. EN VAN van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 1 Onder dit opschrift, en het motto «Ge rechtigheid verhoogt een volk" vinden wij in De Telegraaf een artikelenreeks van den heer Bosch Bruist. Wij ontleenen er 't onderstaande aan. II. In mijn vorig schrijven werden meer in het algemeen de oorzaken aangegeven, die allengs hebben geleid tot den val der libe rale partijmet een enkel woord worde hier nog aan toegevoegd, wat meer direct bij deze verkiezing bij sommigen den doorslag beeft gegeven. In de eerste plaats dan de onder het ministerie Van Houten verkregen Koninklijke goedkeuring op den Nieuw-Malthusiaanschen Bond. Deze bond tocb is in bet oog óók van velen, die niet tot de orthodoxe geloovi- gen behooren, een immoreele bond die ten doel heeft, het vermoorden van bet nog ongeboren nageslacht, en bovendien door bekwame geneeskundigen, met het oog op de gezondheid, ten zeerste wordt veroor deeld; voeg daarbij bet onder dien minis ter zoo roekeloos prijsgeven van elk ver bod en toezicht op den verkoop van aller hande binnen- en buitenlandsche loten, tengevolge waarvan de goedgeloovige koo- pers dier loten soms op een verschrikke lijke manier worden geplukt, en einde lijk de wijze waarop dit ministerie hier beeft toegelaten en ontvangen hetjVredes- CongreSj zonder toelating van de Regee ringen der Zuid-Afrikaanscbe Republieken en alsof dat nog niet genoeg ware, bij den daaruit voortgevloeiden onrechtvaar- digen en barbaarschen oorlog tusscben Engeland en de Z.-A. Republieken, niet alleen niet is opgekomen voor onze Z.-A. stambroeders, maar zelfs het schenden der neutraliteit waartegen zij gehouden was te waken, oogluikend beeft toegelaten. En noch het afhalen van President Kruger met een Nederlandsch oorlogsschip, waar over dan nog volgens vrij betrouwbare geruchten, eerst het gevoelen der Engelscbe Regeering was gevraagd, noch het te elf der ure ridderen van de heeren Bierens de Haan, Lingbeek e. a., die zich verdien stelijk hebben gemaakt bij de verpleging der Boeren, kan die houding goed maken. Wij hopen dan ook van ganscher harte, dat bet nu aan te komen ministerie de noodige maatregelen zal beramen, om het, door dit ministerie in deze zoo treurige zaak gewrochte kwaad, voor zoover dit nog mogelijk is, te niet te doen. Het is nog niet bekend, uit welke per sonen het nieuwe op te treden ministerie zal bestaan, zelfs niet positief, aan wien de vorming daarvan zal worden opgedra gen, doch we mogen veilig aannemen, dat het mede zijn eerste werk zal zijn om in zake lager onderwijs inderdaad liberaal: dat wil zeggen, onbevooroordeeld, onbe vangen en vrijzinnig en niet exclusief, zooals tot nu toe het geval is geweest, te werk te gaan. Algeheele gelijkstelling van bet openbaar met het bijzonder onderwijs op financiEiel gebied, is een dringende eisch der rechtvaardigheid. Verder dat ook door den Staat zorg worde gedragen, dat bjj de opleidingsscholen van onderwij zers voor het openbare lagere onderwijs er óók aangetroffen worden, waarvan de directeuren en leeraren geloovige Christe nen zijn, opdat die gemeenten, waar de ingezetenen niet voor de oprichting van bijzondere scholen zijn, doch overigens niet tevreden zijn met de algeheele rich ting die den tegenwoordigen onderwijzers wordt ingeprent, in de gelegenheid wor den gesteld onderwijzers te benoemen, die meerdere waarborgen geven, dat aan art. 33 der "Wet op het lager onderwijs, te weten: „Het school-onderwijs wordt „onder „het - aanleeren van gepaste en nuttige „kundigheden dienstbaar gemaakt aan de „ontwikkeling van de verstandelijke ver mogens der kinderen en aan hunne op leiding tot Christelijke en maatschappe lijke deugden. De onderwijzer onthoudt „zich van iets te leeren, te doen, of toe „te laten, wat strijdig is met den eerbied, „verschuldigd aan de godsdienstige be- „grippen van andersdenkenden," worde vol daan. Bovendien zullen de Gemeentebesturen uitsluitend de benoeming der onderwijzers in bun banden moeten hebben en bij de voordracht niet in overleg behoeven te tre den met de schoolopzieners die toch op zich zelf genomen is thans in vele ge vallen eene fictie, doch zou dan tot zeer vele moeilijkheden aanleiding kunnen geven. Ten behoeve 'van het lager onderwijs ten platte lande, zoude het tevens zeer nuttig zijn, dat eene Rijkstoelage van b.v. f 100 werde verstrekt voor eiken onderwijzer, die in het bezit is of komt van eene land- bouwakte. Ook wat het middelbaar- en hooger on derwijs betreft, zal er gelijkstelling moeten komen. De Vrije Universiteit te Amsterdam o.a., zal behooren te worden gesubsidieerd en het jus promovendi te worden toegekend. Aan de Rijks Universiteiten zal moeten gebroken worden met de eenzijdige richting, ook den Christelijken jurist en medicus zullen daar een leerstoel moeten worden aangewezen dan, en alleen ook dan, zal men langzamerhand op zuiverder standpunt komen en elkander niet te lijf gaan als kerkelijken en niet-kerkelijken, de scherpe kanten der verschillende richtingen zullen ten bate der geheele maatschappij verdwij nen immers door omgang alleen leert men elkander weardeeren, en komt men meer de waarheid nabij, laten we niet uit bet oog verliezen, dat ten slotte geen partij uitsluitend de waarheid heeft ge grepen. In een volgend artikel hopen wij onze denkbeelden uiteen te zetten omtrent een pensioenwet. 31 Juli 1901. Stemmingen Tweecle Hamer. Amsterdam IV. Aantal kiezers 3364. Geldige stemmen ongeveer de helft: 1734. Gekozeu J. Th. Cremer (I.) met ongeveer de helft daarvan: 930. Heldt (v. d.) had 525. Mr. M. Mendels (s. d.) 279. (Bij de stemming op 14 Juni bekwamen Goeman Borgesius [die gekozen werd] 1314, v. d. Bergli (v. d.) 647, V. d. Bogaert (k.) 208 en Mendels 245 van de 2414 stemmen. Gouda. Kiezers 6072. Geldige stem men 4715. Gekozen A. W. F. Idenburg (a.) met 2558 tegen 2048 op mr. H. Pb. de Kanter (1.) On 109 op A. M. Hoogendijk. (Bij de stemming op 27 Juni bekwamen Heemskerk (a.) 2779 en v. Bijlandt (1.) 2292 van de 5071. Dus aan beide zijden 200 stemmen minder uitgebracht). Veendam. Aantal kiezers 5966. Gel dige 4068. Herstemming mr. P. J. Troelstra (s. d.) met 1663, en mr. E. A. Smidt (v. d.) met 1357. F. H. Boels (a.) bad 1036. (Bij de stemming op 14 Juni bad Schaper (s. d.) 1926, Bos (v. d.) 1239 en v. d. Molen (a.) 758. En bij de herstemming op 27 Juni Schaper 2110 en Bos 1852). De Koningin en Dr. Kuyper. Toen de ure der verlossing sloeg, Toen 't Christlijk leven leiding vroeg, Toen vragen voor den vroedste rezen, Was Wilhelmina groot genoeg Te kiezen wien de tijden wezen: 't Verstand, dat diepte aan klaarheid paart, De deeglijkheid vertrouwen waard, Het hoofd dat iedre school der Ouden En eiken nieuwren Staat doorzocht, De hand, die 't Christlijk roer zou houden, Schoon ook reeds 't lichaam buigen mocht Naar Potgieter. {Boll.) ■»Thans nog.'" Tegenover de bewering van alle Chris telijke bladen; tegenover de ruiterlijke erkenning van vele kundige Socialisten; tegenover de verzekering van een Socialis tisch inzender in De Standaarddat het Socialisme zich tegen den Godsdienst kant houdt het Volle nóg vol, dat zulks het ge val niet is. Ten dien einde verwijst het blad naar de resolutie van het Congres van 1897 te Arnhem gehouden, waarvan wij ééne overweging en Conclusie laten volgen »Het congres, overwegende dat het «kerkgeloof thans nog (wjj eurs.) door vele «arbeiders aangehangen, geen reden van «politiek verschil behoeft te zijn, omdat »alle arbeiders dezelfde politieke belan- «gen hebben; «Verklaart, dat bet de taak der party «is de politieke en economische macht der «kerk te breken, zonder binnen of buiten «haar kring de godsdienstige meening van «iemand te willen kwetsen." Is deze resolutie nu geruststellend voor ons, Calvinisten? Voor de mannen van Patrimonium? Laat ons zien. 1. In het gecursiveerde »thans nog" ligt de profetie, dat later arbeiders met bet «kerkgeloof" zullen gebroken hebben, natuurlijk onder den invloed van het Soci alisme. 2. Wat op het Congres «kerkgeloof" genoemd wordt, is voor den Calvinist onafscheidelijk verbonden met den dienst van God. 3. Troelstra schreef iu No. 281 van de Sociaal Democraat: «De Soeiaaldemocra- tie huldigt ook een bepaalde levensbe schouwing en wel die van het historisch materialisme." Welnu in het historisch materialisme is noch voor God-Almachtig, noch voor den Christus naar de Schriften plaats. Dus evenmin in de Sociaaldemocratie. En waar Christus niet mag komen, is de Christen niet thuis! (Prov. Fr. Crt.J Tien Raadgevingen. 1. Leef als onder het oog van God. Dit deed Abrahamhij wandelde voor Gods aangezicht. Dit deed Henoch: hij wandelde met God. 2. Doe niets wat gij niet zoudt wenschen, dat God u zag doen. 3. Denk aan niets waarvan gij zoudt ver schrikken als God tot u zeide: Ik ken uwe gedachten. 4. Zeg niets wat gij niet zoudt willen dat God hoorde. 5. Schrijf niets wat gij niet zondt willen dat God las. 6. Houdt u nimmer met zaken op waar voor gij Gods zegen niet zoudt durven vragen. 7. Ga nergens heen waar gij niet zoudt willen dat God u ontmoette. 8. Lees geen boek, waarvan gij niet zoudt willen dat God tot u zeide: Laat het Mij zien. 9. Breng den tijd nooit zoo door, dat gij niet zoudt willen dat God tot u zeide: Wat doet gij 10. In al wat gij doet, denk dat God u altijd ziet. Doorgrond mij, o God en ken mijn hart, beproef mij en ken mijne gedachten, en zie, of bij mij een schadelijke weg zij, en leid mij op den eeuwigen weg. Ps. 139. Het is opmerkelijk dat juist van Joodsche zijde 't meest het optreden van mr. Levy ten gunste der candidatuur-Heldt gewraakt wordt. Niet om 't optreden, maar om de argu menten. Vooreerst 't deernis-argumentstemt Heldt, anders verliest hij zijn broodje. Maar ook het abortus-argument: Heldt is neo-malthusiaan, dat is waar; maar dat is niet onzedelijk, zegt Pierson, en abortus is nog gevaarlijker. Voorts het anti-Zion-argumentde ortho doxe Joden en Zionisten steunen Cremer en willen hem zijns ondanks naar Zion sleepen, daarom nemen wij Heldt. Hier is een poging om met groven spot eigen geestverwanten in een valsch dag licht te stellen. En eindelijk het gezelschap-argument: Cremer wordt ook gestemd door antirevo lutionairen en Roomschen. Op de drie eerstgenoemde argumenten hebben zijn geloofsgenooten hem gediend, het laatste argument beteekent niets. Im mers Marchant en Drucker genoten ook reeds bij eerste stemming der clericalen steun, en ook Den Hertog dankt bun zijn zetel. Dr. Pinkhof heeft tegenover mr. Levy nogmaals aangetoond dat Malthus" leer strijdt tegen de zedewet. En dr. Polak verwijt hem dat hij door de Zionisten va- derlandloozen te schelden, zich proclameert als Joodsck anti-semiet; en voorts „dat Jodendom en mr. Levy sinds jaren elkaar geheel vreemd zijn". Het is dan ook onbegrijpelijk hoe een fijne kop als Levy zich zoo te buiten gaan kon. „De man van het dreigement" heeft niets vergeten en niets verleerd. Levensduur onzer Sedert 1858, toen het ministerie Donker Curtius optrad, dat de eischen des tijds begrijpend en de vrijzinnige denkbeelden des Konings deelend de Grondwet herzag, hebben wij tot dusver 21 ministeries ver bruikt. Het nieuwe minsterie zal het twee- en-twintigste zijn. Is de gemiddelde levensduur van elk ministerie 21 in 58 jaar iets meer dan twee en een half jaar, onderling is er heel wat verschil in leeftijd. Twee mini steries zijn nog geen jaar aan bet bewind geweesthet ministerie Van Heemstra-Van Zuylen, van 14 Maart 1861 tot 31 Januari 1862, dus maar 10 maanden en 17 dagen, en het ministerie Geertsema-Fransen van de Putte, dat het maar van 9 Februari tot 1 Juni 1866, dus slechts 3 maanden en 22 dagen kon uithouden. Daarentegen zijn er in dien tijd een drie tal ministeries geweest, die een levensduur van vier jaar hebben bereikt of overschre den bet ministerie Pierson-Borgesius, dat, den 26n Juli 1897 opgetreden, iets meer dan 4 jaar heeft geregeerd; het tweede ministerie Thorbecke, dat van 31 Jan. 1862 tot 9 Feb. 1866, dus 4 jaar en 9 dagen, en het derde ministerie-Heemskerk, dat van 23 April 1883 tot 21 April 1888, dus op twee dagen na 5 jaar aan het bewind was en daarmee het record heeft geslagen van alie ministeries, die wij sedert de Grondwets herziening gehad hebben. Het nieuwe Kabinet. Omtrent de leden van het nieuwe minis terie dat in aantocht is kunnen wij het vol gende mededeelen. De Kabinetsformeerder, tevens minister van Binnenlandsche Zaken dr. A. Kuyper is overbekend en bemind onder ons. Meer behoeven wij niet van hém te zeggen. De minister van Buitenlandsche Zaken mr. R. Melvil baron van Lynden is sedert 1 Mei 1887 rechter in de rechtbank te Utrecht en sedert 1887 lid der Eerste Kamer voor de provincie Utrecht. Hij be hoort tot de rechterzijde der antirevolutio nairen. Mr. J. A. Loeff (Katholiek) is een nog betrekkelijk joDg advocaat, in 1887 te 's-Bosch ingeschreven en daar onder zijn Confrères zeer gezien, zoodat hij door hem tot lid van den Raad van Toezicht en dis cipline is benoemd. Eerst sinds 1896 is hij lid der Tweede Kamer voor het district 's-Boseh, en heeft daar bijna uitsluitend aan rechtsgeleerde debatten deelgenomen. Daar om is hem de portefeuille van justitie ten deel gevallen. Generaal Bergansius (Katholiek) is van 18881891, reeds in het vorig kerkelijk Kabinet minister van oorlog geweest, heeft toen een legerorganisatie met afschaffing van plaatsvervulling voorgesteld, welker afdoening hij echter wegens zyn aftreden na de verkiezingen van 1891 niet heeft mo gen ten einde brengen. De vorige maand is hij tot Kamerlid voor Eist gekozen. De gepens. vice-admiraal G. Kruys, die als minister van Marine zal optreden, beeft dat ambt reeds een paar maanden, van Maart tot Aug. 1891 vervuld, als opvolger van den heer Dyserinck in het Kabinet Mackay, dat na de verkiezingen van dat jaar zijn ontslag nam. De heer mr. J. J. I. Harte van Tecklen- burg (deze twee laatste woorden heeft hij eerst sinds eenige jaren bij zijn familie naam gevoegd) is sedert 1888 lid der Tweede Kamer voor het Katholieke district Grave. Hij is een bekwaam jurist, maar heeft ook op economisch gebied zich bewogen en 11 jaar geleden een vlugschrift geschreven waarin hij een soort van protectionisme heeft aanbevolen. De heer mr. J. A. de Marez Oyens is sedert 1885 met den titel van «Admini strateur", hoofd van de afdeeling «Handel en nijverheid" bij het departement van Waterstaat enz., waarvan hem nu de ge heele leiding is opgedragen. Hij behoort mede tot de antirevolutionairen, en is een man van veelzijdige kennis. De nieuwe minister van Koloniën jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, is vroe ger lid der Tweede Kamer geweest voor Amersfoort, en werd in 1890 als gouver neur naar Suriname gezonden. Na zijn terugkeer kozen de Staten van Zeeland hem, in 1896, tot lid der Eerste Kamer. Hij is sedert een jaar burgemeester van Amersfoort. Er zullen nu nieuwe Kamerleden moeten worden gekozenm de Eerste voor Utrecht in de Tweede voor Amersfoort, Sliedrecht, 's-Bosch, Eist en Grave. Princes8eboontjes. Een inzender in de Midd. Crt. vroeg een middel om princesseboontjes, enz. voor den winter te bewaren, zonder ze in te zouten of te droogen. Zijn vrouw wou ze gewone versch hebben zooals men die in bussen koopt. Het antwoord luiddeDat middel ligt binnen ieders bereik. Men neme wijnfles- schen en spoele die goed om, niet eenmaal, maar zoo dikwijls, dat ze volmaakt schoon zijn. Daarna neme men de doperwten, doppe die, verwijdere alle aangestoken exemplaren en doe de erwten onmiddellijk in de ffes- schen die men met kurken eerste klasse sluit. De kurken moeten aanzienlijk veel groo- ter zijn dan de opening van de flesch en daar met een kurkpers worden ingeperst. Bij erwten zorge men, dat plukken, doppen en in de flesch stoppen onmiddel lijk op elkaar volgen. Van tuinboonen neme men de kleinste en handele volkomen op dezelfde wijze. Bij heeren- en princesseboontjes zorge men, dat ze nog zeer jong en malsch, volstrekt niet te veel gegraand zijn. Na ze geplukt te hebben, hale men ze af, werpe ze in een kuip met schoon water, roere ze om, doe ze in een mand, laat ze volkomen uitlekken en doe ze daarna ongebroken in de fiesch. Wil men ze breken, dan doe men zulks, vóór zij in het water geworpen worden. Bij het vullen van de flesch stoote men deze van tijd tot tijd op de tafel om de groenten beter op elkander te doen sluiten. Om den rand van den hals bevestige men vervolgens een dubbel touwtje, voor zien van een lus, waardoor men een der uiteinden haalt en vastknoopt, nagenoeg op de wijze van de ijzerdraadsluiting bij flesehjes Victoria water. Nu zorge men voor een grooten ketel, legge daarin de flesschen, nadat men ze in een lap gewikkeld heeft, zoo vast mogelijk tegen en op elkander, en giete den ketel verder vol water, zette hem te vuur, en laat het water daarin ruim een uur koken. Vervolgens neme men den ketel van het vuur, laat het daarin aan wezige water, dus ook de flesschen met groente, koud worden, droge ze daarna af en zette ze in den kelder. Wanneer men in den winter die groenten opstooft, smaken ze even lekker als versch. Wij kunnen deze eenvoudige wijze aan allen, die 's winters gaarne versche groen ten eten, onvoorwaardelijk aanbevelen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1