Boereninspan J. B. DIESCH, Openbare Verkoopingen. Afloop Verkoopingen enz. Advertentiën. üfH eene Linnenmeid, (P.G.) Hoveniering, Boomgaard, Bouw- en Welland, Marktberichten. BURGERLIJKE STAM) Openbare Verpachting 38 PERCEELEN Woensdag 31 Juli 1901, verkoopen: een bruin Ruinpaard oud 8 jaar, 1 bruin Merriepaard oud 14 jaar. 1 bruin Merriepaard oud 20 jaar, 1 zwart Merriepaard oud 2 jaar, 7 baatgevende Melk koeien 2 Kalfvaarzen 1 tweejarige Yaars, 3 anderhalfjarige Vaarzen, 6 Kal veren, 1 Zeug met biggen, 5 vette Varkens, 6 Mestputloopers, 170 Kippen en Hanen, voorts 2 Men wagens, 1 Walchersch Wagentje op veeren, 1 Driewielskar, 4 Ploe gen, 9 Eggen, Rolblok, Molbord, Sleeper, Snij-, Moes- en Windmo lens, verdere Landbouw-, Melk en StalgereedschappenHarnas Wilgemutsaard en eindelijk eene partij Huisraad. In de tweede helft van September a.s. zal te Nieuw- en Sint-Joosland publiek worden verkocht DE HOFSTEDE; „De Schorerpolder" aldaar, groot 32 Heet. 53.80. De Zondagsschool kan dus alleen tijde lijk als hulpmiddel (correctief) dienst doen, om die organen, waar ze gemist worden, in 't leven te roepen, of waar ze krank zijn, te herstellen. Zulk een geoorloofd hulpmiddel is de Zondagsschool voor den missionairen arbeid der Kerk; wat de z.g. inwendige Zending betreft, ga ze commissoriaal uit van do plaatselijke Kerk. De Zondagsschoolvereeniging »Jachin" kan naar dit beginsel geen ander karakter dragen, dan dat ze, opkomen uit die plaat selijke commissies, door het uitgeven van litteratuur en het stichten van eene cen trale kas, den localen arbeid steune of helpe in 't leven roepen. Op hare eerstkomende jaarvergadering is »Jaebin" verplicht, de naleving van dit be ginsel bij motie als haar ideaal vast te stellen en maatregelen te treffen, om dit ideaal spoedig verwerkelijkt te zien, als daar zijn. Ie. het uitlokken van eene principiëele uitspraak van de synode-goneraal te Arn hem inzake de verhouding van Kerk en Zondagsschool 2. het propageeren van dit beginsel bij de thans aangesloten plaatselijke Vereeni- giugen en alle plaatselijke Kerken. Des avonds te voren om 6 uur Bidstond voor Jachin en Filippus, onder leiding van ds. S. O. Los. Qroede. Door den Dijkraad van het Calamitous waterschap »Oud en Jong Breskens" is ter benoeming van een voor zitter wegens periodieke aftreding van den heer J. G. Gerritsen de navolgende voor dracht opgemaakt J. G. Gerritsen, J. van Male en J. B. Becu en voor lid van het bestuur zijn op de voordracht geplaatst J. B. Becu, (aftr. lid), A. A. Becu en H. G. Hammacher. Goes. 1567 mandjes kersen en 157 mandjes kruisbessen werden over de bijna afgeloopen campagne aan het vischperk afgeslagen. Kersen golden 7020, kruis bessen 2010 cent per mandje. Wel een bewijs dat er dit jaar nog al overvloed was. Vooreerst zal er geen afslag van vruchten en dergelijke meer plaats heb ben. Tot nog toe werd het oogluikend toegelaten, maar Zaterdag werd opeens de toelating ingetrokken, omdat volgens de verordening de afslag alleen voor visch bestemd is. Kloetinge. Een zoontje van Ds. Meloen, dat Vrijdag met eenige kameraadjes zijn tienden jaardag had gevierd, liet zich des avonds langs de leuning van een trap glij den, kwam aan een bocht en tuimelde van de leuning af op een parapluiestander, en werd bewusteloos opgenomen. Het knaapje verkeert thans nog in levensgevaar. Cadzand. M. de R. werd Zaterdag, gezeten in een gerij, door den bliksem gedood; drie andere personen bleven on gedeerd. Het paard viel, maar bekwam geen letsel. (Tel.) De Staatscourant bevat de gewijzigde statuten der Boerenleenbank te 's-Heeren- hoek, c. a. Colijnsplaat. Vrijdag is alhier de blik sem ingeslagen in de keuken van den Heer W. D. van der Moer, zender echter schade te veroorzaken het vertrek evenwel stond vol rook. Met ingang van 1 Augustus a. s. is de brieven- en telegrambesteller J. Verschel ling te Breskens benoemd tot conducteur der brievenmalen van de 3e klasse op de stoomtram BreskensMaldeghem, ter stand plaats Breskens. Bij besluit van 30 April j.l. is door den president der Fransche republiek be noemd tot officier i*de orde van Cambodge de heer dr J. G. de Man, natuurkundige te Ierseke, naar aanleiding van diens weten- schappelijken arbeid betreffende de crus- tacëen-Fauna van Indiii. In een oude pet in een doornhaag zit te Bath een duimpje rustig te broeien. M. C. Bij Kon. Besl. is de luitenant-kolonel L. A. H. Bonemeijer, van het 3de regi ment infanterie, op zijne aanvrage, met in gang van 2 September 1901 op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f1800 's jaars. Bij Kon. Besl. zijn benoemdtot gezworen van den Koningin-Emmapolder, J. A. Ver- haegen, te Graauw; tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van het calami- teuse waterschap Walsoorden, P. A. Adri- aansens, te Hontenisse; tot dijkgraaf van den polder Stroodorpe, A. de Kok Jz., te Krabbendijke. De minister van waterstaat heeft be noemd tot buitengewoon opzichter J. Olie, te Hansweert, bij het verdiepen en onder houden van de Noordzee-haven met het buitenkanaal en de buitentoeleidiugs-kana- len naar de sluizen en het onderhouden van de havenhoofden en golfbrekers. Middelburg. Door de arrondissements rechtbank alhier is, ter vervulling der va cature van kantonrechter te Ter Neuzen, opgemaakt de navolgende alphabetische lpst ter aanbeveling: mr. K. N. Hengeveld, mr. J. F. C. Meijer, griffiers bij het kan tongerecht te Eindhoven en te Oirschoten jhr. mr. J. A. Schorer, kantonrechter- plaats vervanger, alhier. De heer Sickesz, directeur-generaal van landbouw, zal zich weldra naar het buitenland begeven, nadat hem vóór zijn vertrek op zijn verzoek eervol ontslag uit zijn ambt zal verleend zijn. In zijn plaats schijnt te zullen worden benoemd jhr. mr. L. II. M. J. van Asch van Wijck, lid dei- Tweede Kamer voor Ede. Een vrouw te Rozendaal die uit angst voor 't onweer buiten aan haar deur ging staan werd door den bliksem bewus teloos en blind geslagen. Te Nieuwe Niedorp is een werkman van een kante lenden wagen met hooi geslingerd en aan de gevolgen bezweken. Te Raamsdonk is een werkman die in een griend aan het werk was door den bliksem gedood. Op den IJsel, bij Dieren, stond de vrouw van een schipper aan het roer, toen plotseling de mast omviel en zij zoo danig aan het hoofd werd getroffen, dat zij enkele oogenblikken later is overleden. President Kruger woonde Zondag morgen de ochtendgodsdienstoefening bij in de geref. kerk A. De leeraar (ds. v. d. Valk) sprak in de voorafspraak een woord van deelneming namens de gemeente bij 't treffend verlies door het zwaar beproefde staatshoofd geleden. De President werd bij het verlaten van 't kerkgebouw door een groote menigte eerbiedig gegroet. Bede Zomers. De drukkende hitte, die tegenwoordig vooral in 't zuiden van Frankrijk heerseht, brengt allerlei herinneringen te berde van hetgeen men in vroeger eeuwen in som mige zomers te verduren had. Men heeft er de oude kronieken eens op nagezien en bevonden dat in 627 de hitte in Frank rijk en Duitschland een algemeene dreog- te veroorzaakte; de menschen stierven van dorst; in 879 moest den landbouwer den oogst prijs geven, want wie zich op 't veld aan den arbeid waagde, was een kind des doods. Nog erger was 't in 993; toen brandde 't vee in de weide als aan een braadspit. Het jaar 1000 veroorzaakte door de droogte die de visschen in groote massa's aan ver rotting prijs gaf, de pest; deze maakte tallooze slachtoffers; 22 jaren later vielen menschen en dieren, door de felle zonne stralen gedood, in de straten neer. »De hersenen droogden in de schedels", zegt de geschiedenis. In 1132 waren de rivieren niet alleen opgedroogd, maar 't land was zoo hard als steen steen; zelfs de Rijn was in den Elzas aan een gracht gelijk; zeven jaren later werd Italië zwaar door de hitte geteisterd; de bloe men verbrandden aan de boomen. Bij den veldslag van Béla in 1260 vielen er even veel mannen door de zonnewarmte als door het moordend staal. In 1277 wisten de landbouwers geen raad, omdat al 't veevoeder was verbrand. De Rijn, de Loire en Seine waren in de zomers van 1303 en 1304 nagenoeg opgedroogd. Daarna volgden een paar eeuwen zonder ernstige zomerplagen. In 1615 echter werd heel Europa weer door ondraaglijke hitte geteisterd en vooral in Schotland leden mensch en dier daardoor 't meest. Nog erger was 't in 1705toen was de hitte hier en daar gelijk aan de tempera tuur van de glasblazerijen; tusschen 12 en 4 uur op den dag waagde zich nie mand buitenshuis. In 1718 had men zes maanden Volslagen droogte; alle schouwburgen bleven geslo ten en talrijke winkels staakten den ver koop, omdat er geen koopers waren en 't door de hitte onmogelijk was zaken te doen. De thermometer steeg in 1753 tot 38 gr. Celsius. Te Boulogne vielen in 1779 tal van personen als lijken neer door de hitte; de lucht was zoo ondraag lijk, dat men alleen in onderaardsche ge welven vrij kon ademen. In 1793 was de maand Juli een rampzalige tijdin de woningen liet de lijm der meubelen los en deze vielen stuks gewijzen uit elkander het vleesch bedierf ondèr de bereiding. In 1811 was er weder volslagen gebrek aan rivierwater en voor de besproeiing der velden moest men tot kunstmiddelen de toevlucht nemen. Elf jaren daarna ging de hitte van onweder zonder voor beeld en van aardbevingen vergezeld; de grond was geheel uitgedroogd en bij mil- lioenen kwamen de sprinkhanen te voor schijn; zij overstroomden vooral den Elzas en Lotharingen. Te Sarverne werden in veertien dagen meer dan 2 millioen dezer dieren gedood. De laatste heete zomers waren die van 1846, 52 gr. C. in de zon, van 1859, 1869, 1874, maar toen veroor zaakte de warmte geene bepaalde rampen van algemeenen aard. ROTTERDAM, 29 Juli 1901. Buitenlandsche granen vast. Meel stil. Prima f 11,25 a 11,75. Eerste qual. f 10,25 a f 0, Zeeuwsche eieren f 3,20 a f 2,80 Aardappels Brielsche Kralen f 2,50 J f 2,70. Nieu weTarwe - 5,7,30 Nieuwe Rogge - 4,25 - 5,— Nieuwe Wintergerst - 4,— - 4,75 Chevalier - 0,-„- 0,- 5av.er- 8,— „- 3,80 nrume boonen - 0- 0 Erwteno'— - o'— ookerwten. - o- 0 Kanariezaad - 556 - 1 TV 1 1 yy f y Koolzaad. i0>._ 10,40 AXEL, 27 Juli. 1901. Oude Tarwe f f Nieuwe Tarwe f 8,00 f 8,50 Rogge f 7,00 f 7,50 Nieuwe Wintergerst f a f j£0- mergerst f af,; Haver 'f6,50 a f 7,00; Kookerwten f a f Voer- erwten f8,75 a f 9,25 Paardenboonen f af, Lijnzaad f a f Koolzaad 9,50 f 10, per 106 Liter Aardappelen f 2,35 f Alles per 100 K.G. van 2729 Juli 1901. MIDDELBURG. O n d e r t r 0 u w dN. J. Holster 23 j. jm. en E. D. van Ingen 22 j. jd. Bevallen: S. Maas geb. Louwerse z. J. Ce vaal geb. Bosselaar z. Overleden: C. Meerman 69 j. man van M. J. Franc. GOES. Geboren: 26, Norn Johanna Frederika, d. v. Adrianus Dirk Ftederik van der Wart en Johanna Frederika Schun- hart; 27, Cornelis, z. v. Adriaan Marinus Johannes Schiffers en Jannetje Jobse Cornelis Marinus, z. v. Cornelis den Boer en Adriana Bak; Anna, d. v. Jacob Maartense en Helena Elisabeth Schrijver. Woensdag 31 Juli. Souburg, 10 uur door not. Verhulst in de Zwaan de hofstee Klein Vierwegen, 15 H. 25 c.A. Zand, 2 uur in Pax Intrantibus door not. Loeff een huis Seisweg E 48 van J. B. Koole 80 cA. En 7039 cA. moesland, vijver en schuurtje. Te zien Dmsdag 30 Juli 10 12 en 14 uur. Borsele, grindweg voor erven wed. B. op 't Hof door not. Pilaar inspan 1 ruin 8 jaar, 3 merriën 14, 20 en 2 jaar, 7 baatgevende melkkoeien, 2 kalivaarzen, 1 tweejarige vaars, 3 anderhalfjarige vaarzen, 1 zeug met biggen, 5 vette varkens, 6 mestputloopers, 170 kippen en hanen, 2 menwagens, 1 Walchersch wagentje op veeren, driewiels- kar, 4 ploegen, harnas, landbouw-, melk-, stalgereedschappen, enz. Donderdag 1 Aug. Ierseke, 11 uur voor J, Hieftje door not. L. Liebert 2 paarden, 4 koeien, 9 runders, I kalf, 3 vaarzen, kar, enz. Daarna bij Klaasse veldvruchten. Vrijdag 2 Aug. Vlake, bij Luijk door deurw. Hollmann II uur, 5 aftandspaarden, blauwe merrie oud 9 jaar, 2 bruine ruinen oud 5 jaar, id. 4 en 3 jaar, zwarte merrie 3 jaar, 3 bruine dito 2 jaar, 2 ponny's, 1 vos ruin oud 2 jaar, enz. Biggekerke, 1 uur bij Sturm door not. Loeff lo een huis en schuur van Joost v. Vlaanderen 280 cA. 2o en 3o elk 3070 cA. bouwl. Klaassesweg, 4o en 5o elk 2155 cA. id. Tolweg. 60 4310 cA. id. Tolweg tegen hofstee Leijn Wijkhuis. Dinsdag 6 Aug. Vlissingen, 10 uur op 't terrein zeehon- denwerf door den Burgemeester strandgoe deren en om 2 uur geborgen goederen van de Tay. Woensdag 7 Aug. Kruiningen, half 1 in de Korenbeurs door not. Prins voor erven H. de Smit een huis, schuurtje en tuin Meidam 5 A. En voor P. de Smidt 't boomgaardje de Bonte valk. Daarna ten sterfhuize meubels, huishouden, veerenbed met toebehooren. Donderdag 8 Aug. Middelburg, 8 uur in de Vergenoeging door not. Huvers lo een huis en tuin Hee rengracht M 22. 2o4o 3 perc. bouwter rein Klein Vlaanderen. 5o en 60 2 huizen Eigenhaardstraat P 139 ff en 139 gg. Te zien 7 en 8 Aug 1012 en 2 —4 uur. Goes, door het Gasthuisbestuur verpach ting voor 5 jaar van 2 H 1240 cA. weiland en boomgaard. Goes. Door het bestuur van den Jacob- polder werd aanbesteed herstel, vernieuwing en onderhoud tot 30 April 1902 der wer ken aan de waterkeering benevens het ver- hoogen en verzwaren van een gedeelte zee dijk over 520 M. lengte. Inschrijvers de heerenL. Goedegebuur, 's Heer Arends- kerke, f2384, W. Wiskerke, idem, f2409, P. Dronkers, Kapelle, f2810, A. Karelse, Borssele, 12990, A. Foudraine, Goes, f3087, C. de Wilde, Kattendijke, f 354;, A. Ver- morken, Hontenisse, f 4860, en P. Adriaan- sens, idem, f 4600. Den laagsten inschrijverishet werk gegund Kleversberke. Maandag werd door not. Tak publiek geveild het hoisteètje van wed. Baaijens en 6530 c. A. bouwl. in Veere. Beide perceelen gecombineerd verkocht voor f2300 aan dhr. A. Baaijens alhier. BRIEFWISSELING. Heeren berichtgevers wordt verzocht geen melding te maken van besluiten van kerkvoogden in zake 't beheer der kerke lijke goederen. Het geldt hier een quaestie door de Synode aanhangig gesteld, ter zake waarvan wel alle kerkvoogdijen zullen be sluiten hun eigen zelfstandig vrij beheer te willen bestendigen, en geen contröle van kerkeraad of predikant toe te laten. Red. Geboren: Nora Johanna Frederika, dochter van A. D. F. VAN DER WART en J. F. VAN DER WART—-Schönhart. Goes, 26 Juli 1901. Zoo de Heere wil en zij leven hopen onze geliefde ouders ABRAHAM DE SMIT en MAREA MOL, den 31 Juli hunne 4 0-jarige Echtvereeniging te her- denken. a?) Hunne dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. J 's-Heer Arendskerke, Juli 1901. De ondergeteekenden betuigen hun nen hartelijken dank voor de blijken van be langstelling, ondervonden gedurende de ziekte en het overlijden van onze vader, behuwd- en grootvader WILLEM POUWER. Uit aller naam, Gapinge, 29 Juli 1901. J. POUWER. *Ht* Mevrouw de Wed. J. L. S. DRON KERSHabloff zegt hiermede hartelijk dank voor de vele bewijzen van belang stelling, ondervonden bij het overlijden van haren geliefden echtgenoot Dr. A. J. DRONKERS. Middelburg, 27 Juli 1901. V Voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden bij het overlijden van mijnen geliefden oudsten zoon Dr. A. J. DRONKERS, betuig ik bij deze mijnen hartelijken dank. Mevr. de wed. D. J. DRONKERS v. d. Thoobn. Middelburg, 27 Juli 1901. Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen bij het overlijden van onzen geliefden broeder en behuwdbroeder den heer Dr. A. J. DRONKERS, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, J. DRONKERS. Middelburg, 27 Juli 1901. Mevrouw ROEST, Abdij, Middel burg, verlangt met November Boekh. F.VXOV. Ruime keus in BIJBELS en KERKBOEKEN, in verschillende prijzen. De Notaris mr. JAN LOEFF zal Vrij dag 2 Augustus 1901, des namiddags om 1 uur, te BIGGEKERKE, bij Cs. STURM, in het openbaar ie koop aanbieden lo. Een HUIS, SCHUUR en ERF, van Joos van Vlaanderen, te Bigge kerke, aan den Zandweg, groot 0.0280 H.A. (21 r.) 2o. en 80. Elk 0.3070 H.A. (2341/3 r.) BOUWLAND, te Biggekerke, aan Klaassesweg. 4o. en 5o. Elk 0.2155 H.A. (1641/, r.) BOUWLAND, te Biggekerke, aan den Tolweg. 60. 0.4310 H.A. (1 g. 29 Vj r.) BOUW LAND, te Biggekerke, aan den Tolweg, tegen de Hofstede van Lein Wijkhuis. Breeder bij plakbiljetten omschreven, met inlichtingen verkrijgbaar, ten kantore van den Notaris te Koudekerke. OP Woensdag 28 Augustus 1901] des voormiddags te 9 uren, te Goes, in bet koffiehuis »Slot Oostende", voor het Burgerlijk Armbestuur te Goes, ten overstaan van den Notaris J. M. PILAAR, van in de gemeente Goes. Informatiën zijn te hekomen ten kan tore van den Secretaris-Penningmeester, den heer E. VAN DEN BOSCH, en bij voornoemden Notaris PILAAR, beiden te Goes. De Notaris PILAAR zal des voormiddags te half 10 uren, voor de Erven van Wed. Bast. op 't Hof, op hunne hofstede, aan den grindweg naar EEN KAPITALEN bestaande o. a. in: Op de Hofstede bestaat geene gelegenheid om te stallen. Notaris TAK. LANGE BURG C 110 MIDDELBURG. In den Zoeten Inval. Handel in Koek, Banket en Chocolade, is deze kermis bijzonder ruim voor zien van alle soorten Allerhande. Allerhande 1ste soort 10 cent, 2de soort 8 cent, 3de soort 6 cent, Bitterkoekjes 12 en 10 cent, Botersprits 10 cent, Arnkemsche meisjes 10 cent, Vanille- sprits 12 cent, Wellingtons 10 cent, Paleisbanket 12 cent, Zandkoekjes 10 cent, Yanille-Erambozen- en Chocolade- schuim 16 cent. Verder: Zout- en Zoetgebak, Janhagel en Heiligmakers, alles versch en best. HE. Wederverkoopers flink rabat. Aanbevelend, J. B. DIESCH.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 3