Engeland en Transvaal. Bekendmaking. Kerknieuws. Schoolnieuws. Keclitszakeu. Gemengde Berichten. bevindt zich dan ook in een allesbehalve pleizierige positie. Zij zal heel wat water in dezen wijn moeten doen, alvorens hem den Bondsraad en den Rijksdag te kunnen voorzetten. En ook de groote mogendheden zullen zich in de oppositie niet onbetuigd laten. Rusland en Amerika voeren veel graan en vleesch, Oostenrijk en Hongarije veel graan en vee, Italië veel graan en vruchten naar Duitschland uit, en zouden bij dit ontwerp groote schade lijden, zoodat een tarieven- oorlog onvermijdelijk is. Ook hiermee zal zij derhalve hebben te rekenen. AMERIKA. Amerika wordt nog steeds geteisterd door werkstakingen. Die in de staalfabrieken houdt nu al weken honderdduizenden werk loos. De leiders van werkliedenvereenigingen hadden Zaterdag een samenkomst met Pier pont Morgan en zijn deelgenooten in de staaltrusts. Als vrucht daarvan is er alle kans dat de staking geëindigd wordt verklaard en de onderhandelingen voor eene algemeene regeling van alle arbeids geschillen worden hervat op het punt, waarop zij te Pittsburg zijn afgebroken. Wegens plaatsgebrek moeten wij dit over zicht hier afbreken). Tn het weekblad de Amsterdammer een brief van een jongen man uit Zuid- Afrika (plaats van afzending niet opgegeven), gedagteekend 2 Juni. Hij schrijft o. m. In Maart kwam een Engelsche colonne naar X., onder overste Hoekman. Aan alle deuren der huizen, van lien die vrij willig onder Engelsche protektie waren ge gaan, werden kruisen gemaakt, om te ver hoeden dat de soldaten ze zouden bescha digen en een half uur later waren al deze huizen opengebroken, schilderijen, enz. met bajonetsteken vernield. Stoelen en tafels tot brandhout gehakt, spiegels kapot, kisten en kasten opgebroken, en alles wat zij niet konden gebruiken, op den grond geworpen. Dit gebeurde let wel op bij hen, die vrijwillig met de soldaten waren medegegaan. Antilopenhoornen vond ik op straat, waar de huid was afgetrokken en meegenomen. Men heeft ook mij bij deze gelegenheid afgestolen goud, kleeren, schoenen, hemd, alles! Wilt ge weten hoe ik er later uitzag? Een gevonden ouden hoed. Gevonden oude laarzen. Een hemd van een overtrek van een matras. Een broek van voering (voor daines- kleeren). Een volgende colonne wilde mij zelf meenemen, liet me echter onder George's garantie nog 8 dagen in X. Yan de ossen wagens, van iedere farm, waar wij bij, of langs kwamen, werden de vrouwen en kin deren meegenomen „und bist du nicht willig so braueh' ich Gewalt". Wil iemand niet, dan worden de kinderen opgeladen (zooals te Stoffpoort) en komen de moeders wel van zelf; wil de een of andere niet, dan zegt de officier (zooals bij Engelbrechts, ook te Stoffpoort)Ik laat jelui door Kaf fers op den wagen zetten. (Er zijn alléén vrouwen te Stoffpoort)Liever dan zich aan die behandeling door Kaffers te wagen, gaan ze dan vanzelf. Een tent was er voor den geheelen troep. Toen we in Edenburg aankwamen, waren we 200 in getal. In den eersten nacht kwam een soldaat en beproefde in de tent waar 8 vrouwen sliepen te dringen om daar te blijven. Op het hulpgeroep van een vrouw schoten wij toe en ging hij op de vlucht. Veel vrouwen sliepen op de open ossen wagens, andere onder de wagens, maar alle werden lastig gevallen, zoodat ik dade lijk den volgenden morgen bij den officier (Thorns? Sussex Regiment) een klacht in diende hij beloofde een schildwacht maar er kwam er geen. Toch lieten ze nu de vrouwen met rust. Eindelijk na 3 of 4 dagen kwamen wij te Edenburg aan. Den volgenden morgen werden wij naar het Station gebracht en met al ons hebben en houden op open goederenwagens gepakt. Wij kwamen in een paarden wagen. (We zagen aan den mest, dat er paarden in ge weest waren.) Ons werd verteld, dat we om 11 of 12 uur naar Norwalspont gebracht zouden worden. Tot dien tijd kregen we meel (op den trein), vleesch uit bussen, gebrande koffie (brr!) en een beetje suiker. Óm 5 uur namiddags vertrokken we, (van 1 uur af hadden we geen water meer, daar men ons elk oogenbiik vertelde, dat we zouden vertrekken en er dus geen tijd meer was om het te gaan halen). Verbeeldt u, in één goederenwagen met z'n 62, vrouwen, jonge meisjes, liabies, grootere kinderen, oude mannen en ik. Om 7 uur kwamen we te Springfontein aan, en deelde men ons mede, dat we eerst den volgenden mor gen verder gingen. Daar we warm water uit de machine kregen, konden we ten minste koffie zetten, 's Nachts klommen van alle zijden de Tommies op den waggon, om ons eens te bekijken. Daarna kregen we een beetje rust. Oh, mama! aan dezen nacht zal ik steeds blijven denken, hoe oud ik ook word. Het vloeken van de Tommies was niet om aan te hooren. In deze koude zitten of liggen we tegen en op elkaar. Eén vrouw werpt haar kind van zich af, een ander, die het hare nog nooit geslagen had, slaat het met een schoen op 't hoofd, om slechts rust en slaap te kunnen genieten en haar ellende te vergeten. Geen eten, geen huis, alle eigendom naar de maan, vele hunner zonder één enkele penny. Som migen hebben tenminste nog voor schapen, paarden enz. geld ontvangen. Voor de an dere onteigeningen kunnen ze een klacht indienen bij het gouvernement. Den geheelen nacht heb ik krom gezeten met de voeten op elkaar, daar 't alles vol met met goederen was. Geen oog kon ik toedoen. Mama, ik dacht, dat ik gek werd, want het is niet uit te houden, 12 uur in zulk een positie te moeten zitten. Eindelijk kwamen we in Norvalspont aan. We gingen van het station te voet naar 't kamp. Toen sliep ik van 11 uur 's mor gens tot den volgenden morgen 9 uur. Nu weet jelui, wat je onder «refugee" te ver staan hebt. In 't kamp moet elke man 2 uur werken per dag n.l., schoonmaken, hout hakken en halen, faecaliün wegbren gen, huizen bouwen, tenten opalaan. Ge woonlijk vordert dat meestal meer dan 2 uur. Toen mijnheer Visser eens bij den commandant ging klagen, antwoordde deze: «Jelui moetje luitjes niet ophitsen." Voor kost ontvangen, of behoorden we dagelijks te ontvangen: 'l2 pond vleesch, 'ls pond meel, een lepel koffie en suiker. We waren met z'n vieren, die den kost te zamen ontvingen. We kunnen echter onder eede bevestigen, dat we nooit 2 pond vleesch hebben gekregen. 1 a 1 'l3 was alles, wat we kregen en indien het eens wat meer was, dan was dit te danken aan het groote been, dat zich daarin bevond. De vrou wen en alle anderen moeten hun brand hout zelf gaan halen en zoeken. Ongeveer één uur te voet moeten we gaan en komen dan met hout beladen terug. Die arme kinderen. Eindelijk werd het een beetje beter, want toen ging men het per wagen halen. Later moesten de mannen het hout gaan hakken. Als de vrouwen zich gaan wasschen, waarvoor ze ook weer een goede 20 minuten moeten loopen, gaan de mannen met haar mee en moeten de wacht houden, om den Tommy te beletten aan zijn bru taliteit den vrijen teugel te laten, 's Avonds wordt het vrouwenkamp druk door sol daten bezocht, dan moeten wij en alle mannen, wier vrouwen niet hier in 't kamp zijn, natuurlijk reeds om zes uur er uit, en dan? Vraag het aan de vrouwen, dan zullen jelui eens wat hooren, waarover je boeken zou kunnen schrijven. In 't kamp zijn veel rijke lui, die vroeger duizenden ponden bezaten en nu tenten moeten oliën en water halen, iederen dag met borden loopen om goevernementskost te krijgen, menschen, die voorheen u een half schaap voorzetten als ge hen tehuis bezocht. De mannen werden om 5 uur 's avonds geteld, dan nog eens om 7 uur en om 8'/j uur moet de korporaal gaan zeggen dat wij allen in de Marquise present zijn. Drie menschen waren weggeloopen, daar op werden wij in rotten van 68 man ingedeeld. Loopt nu een van hen weg, dan worden de Janderen als prisonniers weggebracht. De menschen (Pretorius en van Allswager, die van gevangenen weer réfugié geworden zijn) verhalen, dat in Bloemfontein soms 17 gevangenen in één tent slapen. Hier zijn kinderen wier vader op Ceylon zit, wier moeder weer ergens anders in een kamp is, ouders zonder fa milie en zonder bericht sedert maanden. In die kampen zijn menschen die 8 en 9 maanden lang zonder bericht van huis ge bleven zijn. Een zekere Schalkwijk is se dert 9 maanden hierdoor den commissioner werd hem gevraagd op te geven hoeveel vee hij had. Om dat te kunnen doen, ging hij in 't dorp, werd daar eerst gevangen, toen tot réfugié verklaard en naar Norvals pont gezonden, en sedert 9 maanden heeft hij niets van zijn familie of goederen ge hoord. En dit gebeurt met menschen, die anders niets hebben gedaan, dan dat zij hun eed aan Engeland, niettegenstaande alles, gehouden hebben. Nu nog dit over het kamp: Wanneer de vrouwen de straat niet goed schoon houden, als b.v. een klein kind er gens iets doet, en zij niet dadelijk bij de band zijn om dat op te nemen, wordt haar tent afgebroken en geeft men haar ergens een verrotte oude tent; al de meubels, bank, tafel, stoel enz. worden haar op last van 't goevernement ontnomen. (Mrs. Cos. Hugo) Deze vrouw was b.v. den geheelen morgen aan 't wasschen geweest. Terwijl zij even weg is, komt een andere vrouw met een kind; bet kind doet wat voor de tent, en als Mrs. Hugo terug komt, is alles wat haar behoorde, reeds weggebracht! Ons werd aangezegd dat degene, die te laat op de parade kwam, vijf-en-twintig met de karwats over zijn baadje zou krij gen. Dat een jongen stokslagen kreeg, heb ik zelf gezien. TELEGRAMMEN. Kitchener seint 't volgende succesje door de Boeren in Swaziland behaald: Steinachers ruiters werden 24 dezer bij 't bezetten van Breinersdorp gedwongen de wijk te nemen voor een overmachtige Boe- renafdeeling, vermoedelijk de commando's van Amsterdam en Piet Retief, die van het Zuiden kwamen; zestien mijlen lang, tot de Lombobobergen toe, werden de Engel- schen terruggeslagen en verloren ongeveer tien dooden en gewonden, benevens eenige vermisten. Goes. Aan M. Kok Jr. te Goes is ver gunning verleend tot het oprichten van een werkplaats van lood en zinkwerk in perceel wijk B 105/106. Op verzoek van Z. E. den Minister van Binnenlandsche zaken brengen Burgemeester en Wethouders van Goes ter kennis van be langstellenden dat eene nadere instructie voor de Rijkslandbouw- en Rijkstuinbouw leeraren is vastgesteld, dat een exemplaar op de Secre tarie ter inzage is hedergelegd en dat des gewenscht exemplaren ter Provinciale beschik baar zijn. Openbare verpachting bij inschrijving op Zaterdag 16 Augustus a. s. des voormiddags 10 ure zal ten raadhuize worden verpacht: Het Ravelijn aan den Westwal achter de Brouwersgang kadastraal bekend gemeente Goes sectie D. no. 1299, 2291 en 2291 ter gezamelijke grootte van 61 aren 97 centiaren en wel in twee perceelen en in massa voor den tijd van 7 jaren en op de voorwaarden die ter secretarie gedurende eiken werkdag, van des voormiddags 9 tot 's namiddags 2 uren ter lezing liggen. Inschrijvingsbiljetten moeten worden ge stoken in een gesloten bus ter secretarie Vrij dag 9 Augustus a. s. vóór 's namiddags 3 uren. Aangifte van kinderen voor de bewaar school voor den cursus aanvangende 1 Sep tember a. s. kan plaats hebben ter Secretarie van Dinsdag 30 Juli tot Zaterdag 10 Augus tus a. s. Burgemeester en Wethouders van Goes zullen op Zaterdag 10 Augustus 1901 des voormiddags 10 Augustus ten raadhuize in het openbaar aanbestedena. het bouwen van eene tonnen- en wagenloods en spoelplaats op de mestvaalt der gemeente, aanwijzing op het terrein Donderdag 8 Avgustus 1901 des voormiddags 10 uren; b. de levering van twee tonnenwagens voor de gemeente-reiniging. Nadere inlichtingen bij den gemeente-bouw meester en voor de tonnenwagens ook bij den heer S. van der Peijl. Inschrijvingsbiljetten moeten worden gestoken in een gesloten bus staande op de Secretarie Vrijdag 9 Augustus des namiddags vóór 3 uren. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Edam dr. G. Visser te Neede te St. Jacobiparochie J. Meindersma te Nijeberkoop. Bedankt voor Marken door J. E. v. d. Valk cand. te Amsterdam; voorNijega door A. Hagedoorn te Maurik. Als vermoedelijke opvolger van den Rev. A. W. Frater, predikant bij de En gelsche gemeenten te Middelburg en Vlis- singen, wordt genoemd de Rev. Mr. Gallo way van Aberdeen, die Zondag in beide gemeenten een predikbeurt op beroep schijnt vervuld te hebben. Geref. Kerken. Beroepen te Westeremden A. v. Dijk te Hollandscheveld. Bedankt voor Oostburg door J. A. de Vries te Fijnaart. Standaard De heeren B. Th. Avenarius te Vlissin- gen en C. v. Vseleu te Hoek, en Mej. A. P. A. Janssen te Domburg slaagden te 's-Gravenhage voor acte Engelscb lager onderwijs. Ds. J. v. Dijk Mz., te Doetinchem, deelt in het Doetinchemsch Weekblad het voornemen mee om de Lucas-stichting van Amsterdam naar Utrecht te verplaatsen, wijl de opleiding van medici te Utrecht niet minder en wat de kosten betreft, min der hoog zijn dan te Amsterdam en de omgeving en daardoor de invloed op Chris telijk gebied te Utrecht meer in overeen stemming is met het doel der Lucasstichting. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis gebracht van hen die het examen van geëxamineerd en beëedigd land meter wenschen af te leggen, dat zij zich daartoe vóór 25 Augustus e. k. schriftelijk bij het departement van binnenlandsche zaken moeten aanmelden. Zij die in het bezit zijn van de getuig schriften of diploma's, bedoeld in artikel 4 van het Koninklijk besluit van 28 Juli 1865 (Staatsblad n". 87), zooals het is ge wijzigd bij dat van 30 Juni 1882 (Staats blad n". 78), behooren die stukken bij hun verzoekschrift om toelating over te leggen. Aan het Staatsexamen tot toelating aan de Universiteit te Utrecht namen van 25 tot 27 Juli deel 8 candidaten voor de faculteiten der godgeleerdheid enz en werd 0. a. toegelaten de heer J. Adriaanse. {Telegraaf.) Kantongerecht te Goes. In de zitting van 27 Juli 1901 zijn ver oordeel wegens: jagen in gesloten jachttijd zonder consent of machtigen en verg.: J. V., te Colijnsplaat, 2 maal f 3 b. s. 2 maal 3 d. h. verbeurd- verkl. geweer en eendvogel met bevel tot uitl. of te betalen f 2 en f 0.50 b. s. 2 en 1 d. h. P. H., te Nisse, 2 maal f 5 b. s. 2 maal 4 d. h. verbeurdverkl. geweer met bevel tot uitl. of te betalen f3 b. s. 2 d. h. G. van G., te 's-Heerenhoek, 2 maal f 5 b. s. 2 maal 4 d. h. verbeurdverkl. geweer met bevel tot uit.], of te betalen f 3 b. s. 3 d. h. A. T., te Heinkenzaud, 2 maal f20 b. s. 2 maal 4 d. h. verbeurdverkl. geweer en haas met bevel tot uitl. of te betalen f 5 en f 1 b. s. 4 en 1 d. b. id. en zich met geladen schiedgeweer in veld bevinden z. consentJ. O., te Ovezand, 2 maal 5 b. s. 2 maal 4 d. h. en f 5 b. s. 4 d. h. verbeurdverkl. 2 geweren met bevel tot uitl. of te betalen 2 maal f 3 b. s. 2 maal 2 d. h.; niet beletten dat hond in veld haas opspoort z. acte.: L. O., te 's-Heerenhoek, f 3 b. s. 2 d. h.; rapen eieren van waterwild x. de R., Pzn. te Wissekerke, f2 b. s. 2d. li. verbeurdverkl. eieren met bevel tot uitl. of te betalen f 0.20 1 d. h. A. W. de S., Gzn. te Wissekerke f 2 b. s. 2 d. h. ver beurdverkl. eieren met bevel tot uitl. ofte betalen f 0,25 b. s. 1 d. h. reizen in trein zonder kaartje: J. C. v. H., te Goes, f 3 b. s. 3 d. h.; loopen langs spoorweg z. verg: A. J. v. d. P., te Ossendrecht, 1 2 b. s. 2 d. h. P. K., M. D., te Ossendrecht, C. B. v. d. B., J. L., te Schore, ieder f 1 b. s. 1 d. k.; als logementhouder geen doorloopend register houden en nalaten aanteteekenen dag vertrek van een logeergast: J. v. d. L., te Kapelle, f3 b. s. 2 d. h.; zich te laat bevinden in herberg te Ierseke: J. W., M. M., A. M. P., te Ierseke, ieder f 1 b. s. 1 d. h. te laat bezoekers hebben in herberg te Ierse ke: W. J., te Ierseke, f3 b. s. 2 d. h.; te laat bezoekers hebben in herberg te Co lijnsplaat: J. v. d. Z., te Colijnsplaat, f 3 b. s. 2 d. h. te laat bezoeker hebben in herberg te Kat- tendijke: J. F. F., te Kattendijke, f 3 b. s. 2 d. h. zich te laat bevinden m herberg te Katten dijke: F. J. C., J. C., J. S., M. G., P. .T. v. d. V., G. de J., M. F., allen te Katten dijke ieder f 1 b. s. 1 d. h. straatschenderijCh. v. B., te Wemeldmge, f 5 b. s. 3 d. h.; visschen in Schelde z. verg: C. de W. Jzn., te Ierseke, f 2 b. s. 2 d. h. L. van E., te Vlissingen, f 5 b. s. 4 d. h. G. J., te Vlissingen, 2 maal f3 b. s. 2 maal 3 d. h.; visschen in Schelde 2. consent: D. V. Ph. P., T. M. v. d. V., A. H., J. v. d. P., M. T. v. d. V., te Ierseke, S. S., te Bauchante, ieder f 1 b. s. 1 d. h. J. S. Hzn., te Ierse ke, C. B., M. D., M. P., te Zantvliet, J. M., te Beerendrecht, ieder f2 b. s. 2 d. h. F. H., V. H., A. M., te Lillo, ieder f 3 b. s. 3 d. h.; id. en zonder verg.: A. T. D., S. W., te Ierseke, ieder f2 en f 1 b. s. 1 d. h. loopen over land z. verg.I. P., te Wemel- dinge, J. v. 't W., en J. D., te Baarland, G. A., en J. v. d. G., te Driewegen, ieder f 1 b. s. 1 d. h. J. v. L., te Kruiningen, (Oostdijk) f2 b. s. 2 d. h. loopen over grond met verboden toegang A. M., J. v. d. B., te Ierseke, ieder f 2 b. s. 2 d. li.; kippen laten loopen op straat te Colijns plaat: C. D., te Colijnsplaat, 2 maal f 1 b. s. 2 maal 1 d. h. als schipper de vaart van zijn vaartuig bij naderen brug niet verminderen: J. F., woon plaats onbekend f 5 b. s. 4 d. h. wateren buiten urinoir en dronkenschap C. B. v. d. B., te Vlake, f 1 en f 2 b. s. 1 en 3 d. h. het houden van een varken in de bebouwde kom van Colijnsplaat P. A. V., G. G., J. V., J. v. d. W„ C. K., C. F., en M. J. te Colijnsplaat, ieder f 1 b. s. 1 d. h.; dronkenschapH. v. S., S. H., te Goes, M. K., te Schore, J. N., te Driewegen, P. de J., te Oudelande, A. de V., te 's-Gra- venpolder, P. M., te Kwadendamme, L. G., te Wemeldinge, ieder f 2 b. s. 2 d. h. L. W., te Goes, M. de J., te Oudelande, ieder f 3 b. s. 3 d. h. B. J. de V., te 's-Heeren hoek, f 5 b. s. 3 d. h. J. v. 't W., te Baar land, 2 maal 3 d. h. dronkenschap bij 3e herh: 2 maal F. D., te Heinkenszand 2 maal 14 hechtenis dronkenschap bij 4e herhJ. v. d. R., te Goes, 14 d. h. dronkenschap bij 6e herh: A.V., te Krui ningen, 3 weken h. Krabbendijke. Zaterdagavond kwamen werklieden en andere belangstellenden weer in de openb. school samen. De be noemden hadden met dhr. Elenbaas statu ten opgesteld, benevens een reglement voor een ziekenfonds. Dhr. Elenbaas, die ook nu de leiding had, begon met te zeg gen, dat de tijd voorbij is, waarop de werkman de behartiging zijner belangen aan anderen overlaat, hij moet zelf voor zijn belangen opkomen en niet langer tevreden zijn met de kruimkens, die hem van de tafel worden toegedeeld. Spreker zeide, dat het voorloopig bestuur raadde zelfstandig op te treden, al zou men ook in het vervolg samenwerking met andere arbeidersvereen. zoeken. De sociaal-demo cratische arbeiderspartij wilde spreker niet ter sprake brengen, maar over Patri monium, den Christeljjken werkmansbond en de algemeene Nederlandsche werklie- denvereeniging moest een woord gespro ken worden, daar van verschillende zijden drang was uitgeoefend om bij een dier drie zich dadelijk aan te sluiten. Het voorloopig bestuur was tegen aansluiting, omdat volgens spreker: Patrimonium zijn grondslag heeft in de geref. kerk; de chr. werkmansbond van Dr. De Visser zijn steunpunt vindt in de herv. kerk; en het algemeen Ned. werkliedenverbond een partijvereeniging is, daar ze zich bij de vrijzinnige democraten heeft aangesloten. De vereeniging dient geen kerk of partij te dienen. Dit is onjuist. Men zende den heer Elenbaas de statuten van Patrimonium. Deze vereeniging staat juist buiten elke kerk; is in den goeden zin algemeen christelijk. Men had ZEA. dat in de vergadering moeten zeggen. Rti) mer komt nog bij, dat genoemde ver- eenigingen hun leden bij duizenden in de steden en slechts bij honderden op het platteland tellen, zoodat van zelf voor de belangen van de arbeiders in de steden beter wordt opgekomen. De vereeniging zal verschillende takken krijgen. Een daarvan zal een ziekenfonds zijn. Vervolgens had voorlezing en bespre king van statuten en reglement zieken fonds plaats. We balen er het volgende van aan: Bet doel zal zijn op ordelijke en wet tige wijze werkzaam te zijn tot zedelijke en stoffelijke verheffing van den werkman en tot bevordering van beschaving en goede zeden. Dit doel zal men trachten te bereiken a. Door ondersteuing van zieke leden en ouden van dagen (ziekenfonds) b. door openbare verg., waar punten zullen uiteengezet en besproken worden c. door adressen aan de bevoegde macht d. door bij stemming de personen te steunen, die de belangen der leden wen schen voor te staan e. door in overleg te treden met afd. van Patrimonium, enz. Op 18-jarigen leeftijd kan men lid worden. Wie geregeld meer dan een man in dienst heeft, kan geen lid zijn, maar wel begun stiger. Beiden hebben toegang tot de verg. de leden echter alleen stemrecht. Voor lidmaatschap moet per jaar 25 cent; als begunstigers minstens f 1 betaald worden en wel in de maand November. Met der uitgebrachte stemmen kan iemand, die lid is, om wettige redenen, worden uitgeworpen. Om lid te worden heeft men zich maar bij een der bestuursleden aan te geven. Van de 7 bestuursleden zullen er 4 het eene en 3 het andere jaar aftreden. 2 verg. zijn verplieht n.l. in November en Februari. Tot 1 Jan. zullen allen zich voor het ziekenfonds kunnen aangeven, na dien tijd iemand boven de 55 jaar niet meer. De contributie zal 10 cent per week zijn, ook voor de donateurs. Na 1 Jan. zal voor iedere f 100 10 cent entreegeld moeten betaald worden echter niet meer dan f 2,50. Wie 1 dag ziek is, krijgt nog niets, maar anders per week f 4 en per enkelen dag f 0,60. Een verklaring van den geneesheer is van zelf noodig. Feestdagen als 2en Paasch- en Pinksterdag zullen als de werk dagen meetellen, dus de week steeds op 6 dagen. 10 weken of 60 werkdagen kan men trekken, daarna komt men voor rekening van de diaconie. Het bestuur van het ziekenfonds zal be staan uit 5 leden en wel voorz. en secr. van de werkliedenvereeniging en 3 leden door gewone leden en donateurs te be noemen. Spreker zeide, dat sommigen be zwaar hadden tegen het ziekenfonds ont leend aan het dogma van hun kerk. Hij meende dat het vrijwel op hetzelfde neer komt of men wekelijks zijn bijdrage stort in de armenzak en zoo een fonds krijgt of dat men elke week een dubbeltje geeft voor het ziekenfonds. Ook had spreker gehoord, dat men, toen de eerste spoortrein reed, van een monster uit de hel sprak, maar er toch naderhand druk gebruik van maakte. Toen voor enkele jaren men algemeen kunstmest ging gebruiken had iemand tot spreker gezegd«Nu hebben ze den was dom van God niet meer noodignu kun nen ze het zelf wel." En nu gebruikt deze man zelf Chili en Superphosphaat. «Ieder handele naar eigen overtuiging," zeide spreker. «Men worde geen lid, omdat ik het zeg, maar late zich ook niet weer houden, omdat een ander het afraadt en heeft men overwegend bezwaar tegen het ziekenfonds dan sluite men zich toch bij de werkliedenvereeniging aan!" De verg. was nog drukker bezocht dan de vorige en er heerschte een goede geest. Op de Agenda voor de 28e Algemeene Vergadering der Gereformeerde Zondag- schoolvereeniging «Jachin" te houden 7 Aug. a. s. in de Geref. kerk te Nijkerk op de Veluwe komen onder de punten van behandeling voor, onder anderen: Inleiding der volgende stellingen van ds. A. Littooij: De Zondagsschool is, als kind van haren tijd, uit God. Door de Zondagsschool heeft de Heere, door de beljjders, die er voor arbeidden, den vijand slag geleverd, op het terrein van aanval. God deed de Zondagsschool tot eenen rijken zegen zijn en den boozen toeleg van den vijand, óók door haren arbeid, mislukken. De Zondagsschool moet niet naast, veel minder tegenover de Kerk staanzij moet haar, onder den zegen Gods, tot openbaring brengen of bij vernieuwing als Kerke Gods te voorschijn doen treden en zich onder haar opzicht plaatsen. Indien van de Zondagsschool de kinderen van de lidmaten der Kerken door woord en daad absoluut verwijderd worden, dan han delt men te uitsluitend naar het ideaal (den toestand der volkomenheid) en men vergeel en rekent niet met de werkelijkheid. Voorts bespreking van 't referaat van ds. B. Wielinga in de volgende stellingen Naar het Gereformeerd beginsel zijn de eenige, natuurlijke organen voor de opvoe ding der jeugd, van de zijde der ouders de huiselijke opvoeding en de Christelijke dagschool; van de zijde der Kerk: de Catechisatie.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 2