NIEUWSBLAD VOOB ZEELAND. No. 157.1901. Vrijdag 26 Juli 15e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Keim IsgrerLOt. Bekendmaking. Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 25 Juli 1901. Er gaan velerlei geruchten omtrent de samenstelling van het nieuwe ministerie dat Zaterdag in de Staatscourant zal staan. Resumé van de verschillende on-dits is dat 't er als volgt uit zal zien: Binnenlandsche Zaken Mackay (a. r.) I'i- nanciën Harte v. Tecklenburg (k,); Marine en Oorlog vereenigd Bergansius (k.)Justitie Loeff fk.)Waterstaat Kuyper (a. r.); Bui- tenlandsche Zaken Melvil v. Lijnden (a. r.) waarschijnlijk. Koloniën onbekend. Nog worden er namen genoemd van «waar schijnlijke" titulairissen, maar wanneer wij die altemaal publiceeren moesten, kregen wij er nog wel vier ministeries bij. Onder de namen die het meest naar boven komen, hooren wij: Heemskerk, v. Asch v. Wijck en De Marez Oyens. Dat Godin do Beaufort niet genoemd wordt, zal onder meer ook wel hieraan liggen, dat deze oud-minister in den laat- sten tijd lijdende is. En dat Ruijs de Beerenbroek (eveneens oud-minister in 't kabinet-Mackay) niet in aanmerking komt zal wel zijn dewijl hij zij 't misschien met andere woorden) gedacht heeft: zoude Limburgsche wijnstok zijne vettigheden ver laten om te heerschen over de boomen (des lands)? Eindelijk schijnt de Savornin Lohman (eveneens uit 't kabinet-Mackay overge bleven) geen portefeuille te begeeren, en wenscht men hem den Kamerpresidentszetel, ter vervanging van mr. Gleichman te willen aanbieden, altijd zoo hij wil. Doch wij herhalen, het kunnen altemaal ■»on-ditsoftewel kletspraatjes zijn. Laten wij derhalve liever onze beurt afwachten. Het socialisme in Groningen. Men schrijft uit Groningen aan het Cen trum Na den uitslag der verkiezing voor de Tweede Kamer werd de uitspraak verno men, dat de hoofdmacht van het socialis me verlegd scheen in Groningerland. De uitspaak lijkt ons juist. Groningen wreekte Troelstra's nederlaag in Friesland door de verovering van twee districten: Appingedam en Hoogezand terwijl Veen- 2 FEUILLETON. De Zuid-Afrikaansche oorlog en de Duitsche Zendingsvereenigingen. (Slot). De wegen zijn afgesloten, en alle verkeer met de burtenwereld is gestremd. Men heeft niet eenmaal den moed naar de tuinen van den zendingspost te gaan uit vrees dat men door de eene of andere partij als spion gevangen genomen worden zal. Eens heeft zendeling Trüpelmann het gewaagd naar een buitenwijk te gaan, om aan een doode- lijk kranke vrouw het Heilige Avondmaal te bedienen. Het is toen goed afgeloopen, maar hij is gewaarschuwd geworden en vermaand zulks voor het vervolg niet meer te doen. Botcliabelo verkeert in groot ge vaar. Daarom komen de zendingsfamilies tweemaal per week tezamen tot gemeen schappelijk gebed en hebben rijken zegen. In Natal heelt onze zendingspost Kö- nigsberg het meest geleden. Zendeling Prozesky werd in Mei 1900 gevangen ge nomen en in October tot één jaar gevan- genisstrraf en 6000 gulden boete of nog 9 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Er is van hieruit een request om gratie bij de Regeering van Natal ingediend. De zen dingspost Königsberg is door Engelsche soldaten bezet geworden. In den Oranje Vrijstaat wordt thans de strijd met groote hevigheid gevoerd. Het land komt daardoor in nog grooter ellende, en onze zendingsposten lijden vreeselijk daardoor. Dewijl slechts voor de soldaten levensmiddelen ingevoerd worden, lijden de burgers groot gebrek en dit te meer, nu de oogst wegens de groote droogte mislukt is. Op den zendingspost Bethaniö hoopte men op een goeden oogst, de graan- dam behouden bleef en Winschoten zeer ernstig werd bedreigd. Bij de laatste Gemeenteraadsverkiezing in de stad zegevierden de socialisten in twee districten over de eendrachtig optre dende liberaleD, die daarenboven antirevo lutionairen en katholieken steun inriepen en verkregen. Ook in de provincie behaalden zij bij de gemeenteraadsverkiezing winste in menige plaats. Als hoofdoorzaak zagen wij genoemd: den invloed der Groninger school in zaken van godsdienst. Deze moderne'heel of half ongeloovige richting, zou thans zijn doorgedrongen tot de breede lagen van het gewone volk. Er zijn echter ook andere, zeer voor de hand liggende oorzaken, die krachtig mede werkten. De verhouding tusschen den Groninger boer en zijn arbeiders is sinds jaren aller bedroevendst geweest. Tusschen hen be stond een afstand, als lag een afgrond tus schen beiden. De boerenarbeider behoorde niet min of meer tot het eene gezin, dat met den boer aan 't hootd, werkte op en voor de boerde rij. Zijn plaats was op 't land en in den stal of in het achterhuis, vaak zon der warmte en licht. Er werd slechts gelet op het volgens contract gedane werk. Overigens was de arbeider voor den boer even vreemd als de machine, die men na geleverd werk wegbergt. Van de weelde, die zich de boer zelf veroorloofde, behoeft niet gewaagd. Zij is bend. Bedenk nu, dat bij deze wanverhouding, beiderzijds het geloof is weggevallen en zedelijke verdorvenheid onder het personeel bij de bestaande huisvesting wel heerschen moest, dan kan de snelle aanwas van de socialis tische strooming" geen verwondering baren. Er was slechts noodigorganisatie en een leidsman. Die leidsman werd in de laatste jaren gevonden in Schaper. Vraagt men, wat op politiek gebied Groningen's toekomst is, dan vreezen wij voor de juistheid van het antwoord, dat de zege over heel de linie behoort aan het socialisme. Oogenblikkelijlc houdt het liberalisme zich nog staande door de vrijzinnigdemo- velden stonden zoo mooi! en ziet, in één nacht vernietigde een sterke rijp bijna alle vrucht en twee derde van de tarwe. De inlanders verdienen niets en lijden groot gebrek. Bovendien wordt Bethanië door groote troepentransporten zwaar beproefd. Maar allerdroevigst is het met onzen zen dingspost Adamshoop afgeloopen. De ge- heele zendingsgemeente aldaar, ongeveer 755 zielen, werd gedurende de afwezigheid van zendeling Ernst Muller door de Mili taire overheid kort voor het Kerstfeest ver zocht naar Jacobsdal te verhuizen, om ze daar beter tegen de Boeren te kunnen be schermen en van levensmiddelen te voor zien. De gemeenteleden zijn daar te Jacobs dal aan groote stoffelijke en zedelijke ge varen blootgesteld. Als deze verwijdering van hunne woonplaatsen in Adamshoop nog lang duurt, dan zullen de lieden voor een deel zich verstrooien, en hnnne have en goed en bezittingen aan vee zullen enorme schade lijden. Ook de 33 jaren lange zendingsarbeid aldaar zal de vreese- lijke gevolgen daarvan ondervinden. Ook de gemeente van den buitenpost Lückhoff is weggevoerd. Zoo hebben 4 hoofdgemeen ten Woijentin, Heidelberg, Königsberg en Adamshoop hunne zendelingen verloren. De Heer betoone zich de rechte Helper in den nood en make spoedig aan den vreeselijken oorlog een einde. In het Aprilnummer wordt uit brieven het volgende medegedeeld: «Het is voor waar een ernstige tijd voor onze schoone zending. Maar even zeker zal deze tijd ook een stegen in zijn donkeren schoot ver bergen. Wij konden tot nu toe in Krügers- dorp ten N. W. van Johannesburg blijven en ook nog iederen Zondag godsdienst oefening houden. Maar van eigenlijken, ge- regelden zendingsarbeid is er geen sprake eratisclie richting. Do vervloeiing naar het socialisme is gaande en zal binnen korten tijd voltooid zijn. Slechts de anti-revolutionaire partij zal in krachtige minderheid blijven staan, om, gesteund door de Katholieken, de vlag van het geloof boven Groningen's velden tegen over die van het ongeloof in laatste conse quentie hoog te houden. T1JB VERZEN. Gelukkig, 't is weer kermis. De tijd van oliebollen En broedertjes en vafels Is thans weer aangebroken Wat zal ik heerlijk smullen Van warme oliebollen. En wat een fijne drukte Dan staat de markt vol kramen Met koek en met pistooltjes; Ik kan die ook wel krijgen En zeker wel goodkooper In onze eigen winkels, Maar, o, die schoone kermis Moet toch mijn centjes hebben, Waar daags ik zoo voor ploeter. Ook staan er apenspullen O, prachtige apenspullen. Verbeeld je, dat ik de apen Niet eens zou gaan bekijken; Dat moet ik er van nemen. En dan die draaierijen: Voor éen cent kan je draaien, Zoo lollig in de ronde; Zeg, noem je dat niet lollig, Zoo voor een cent te draaien? Dan zijn er fietserstenten Daar geef jo maar een stuiver, Dan kan je vijf minuten Op stoom in 't ronde vliegen; Dat is wel weer een stuiver, Maar och, dat is een beetje. Je kunt ook mooi genieten Van 't reine herbergsleven Om 't vloeken en het tieren Moet je de kroeg niet laten; Het is er zoo gezellig, meer. In de winkels zijn geen levensmid delen meer te krijgen. Daarom verlaten vele Europeanen het land. Voor de blij- venden heeft de Engelsche Regeering thans een winkel geopend, waarin wij de nood zakelijkste levensmiddelen koopen kunnen. Zoolang ons nu deze bron nog openstaat, zullen wij in Krügersdorp kunnen blijven. Onze vurige wensch is hier op onzen post stand te houden zoolang als het maar eenigs- zins mogelijk is. En wij willen het altijd beter leeren«zijt niet bezorgd tegen den morgen, want den morgen zal voor het zijne zorgenDe Engelsche officieren en ambtenaren behandelen ons tot nog toe vriendelijk. Wij in Johannesburg zijn door Gods goedheid gezond en lijden ook geen hon ger, hoewel de 7 magere jaren zeer tast baar en smartelijk voor ons zijn aange broken en ziekten van de verschrikkelijkste soort optreden. Het schoone gezegende land wordt eene woestenij en een groot kerkhof. Ditzelfde geldt ook van den Wijngaard des üeeren. Éen zeer groot deel van onzen sedert 20, 30 en 40 jaren verrichten Zendingsarbeid is verwoest, en de lieden zijn naar alle wind streken verstrooid. Mijne gezamenlijke 9 buitengemeenten hebben opgehouden te bestaan, en mijn arbeid beperkt zich thans tot ongeveer 100 zielen in de stad. De oorlogstijd is een vuurproef voor onzen zendingsarbeidhout, hooi en stoppelen worden verteerd. Wij zuchten dagelijks. Gods hand rust zwaar op ons, en wij zijn als de gevangenen Zions (Ps. 126). Doch daarin ligt tegelijk onze troost, want «die met tranen zaaien zullen eens met gejuich maaien-De familie Schloemann is reeds 5 weken zonder meel. En van de familie Neuhaus hebben we in 8 weken niets gehoord. Ermelo is door de Engel- Te dansen en te springen, Te huppelen als kalvers Op krassende violen. En na de kroegvisite, Dan loopen wij te galmen, Gearmd, langs 's Heeren straten. Soms staan we wat te springen Als echte wildebeesten We lijken onbeschaafden, Maar dat is eerst genoeglijk, Den teugel bot te vieren, En niet voor vier of vijven, Dan gaan we, half beschonken, Ons moe ter ruste vlijen, En als we dan verrijzen, Dan voelen we onze beurzen Verslagen en verlaten. We zijn nog schor van 't schreeuwen, Vermoeid van lijf en leden. En in ons zegt 't geweten: Is dat uw Schepper dienen, Of schiep de Heer Zijn schepsel, Om wilden lust te vieren, Of om Zijn Naam te prijzen? Had Hij mij opgeroepen, Om voor zich te verschijnen Zoo uit de kermisdrukte, Kon ik Hem dan ontmoeten? O God, wat waar' dat vreeslijk Neen niet in God te onteeren Ligt 's menschen waar genoegen, Maar om Zijn Naam te roemen En Hem geheel te dienen. Luctor. Goes. Het eerste Suppletoir kohier dei- belasting op de Honden over 1901, zooals dit door den gemeenteraad in zijn vergadering van heden werd vastgesteld, is aan den ont vangen uitgereikt der invordering en kunnen redamet tegen den aanslag op ongezegeld pa pier bij den raad worden ingediend binnen eene maand na heden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Midlum H. J. Couvee te Kortgene; te Ouddorp J. Boos teHen- schen verbrand. Het Zendingsblad der Broedergemeente geeft in het Meinummer onder het op schrift «Onder het teeken der pest" de volgende mededeelingen«Over den nieuwen nood in de Kaapkolonie vernemen wij van de maand Maart het volgende«Gods hand rust zwaar op het land. Op den krijg en de invallen der Boeren is de pest gekomen. Tot den 16n Maart waren er 100 pestgevallen in Kaapstad bekend ge worden, waarvan 27 met doodelijken af loop. De ziekte brak onder de Kaffers in de dokken uit, waarschijnlijk ingesmok- keld door een Indisch schip; 47 Kaffers zijn ziek geworden; maar ook onze kleur lingen hebben 33 en de blanke bevolking 20 ziektegevallen te constateeren. Men ziet nu pas in, dat de sanitaire maatregelen in Kaapstad in het geheel niet beantwoor den aan de eischen des tijds. De oude Hol- lendsche grachten zijn eenvoudig overbrugd en dienen nu tot afvoer van het regen water. In haar verlustigen zich milliarden ratten, en vandaar bezoeken zij ook de huizen en de hoven der oude stad, waar de Maleiers wonen. Ook sommige gedeel ten der nieuwe stad, in de nabijheid van Moravianhill (Z. O. gelegen post der Broe dergemeenten), hoofdzakelijk door kleur lingen bewoond, zijn vuil en ongezond. Men heeft er ernstig over gedacht deze beide stadswijken geheel te verbranden. Maar daar de ratten, die bij honderden aan de pest sterven en de voornaamste verspreiders der ziekte zijn, alsdan naai de andere stadswijken verhuizen zullen, heeft men er van afgezien. Maar de Re geering treedt nu flink op. Geheele scharen van kleurlingen heeft zij uit de stad ver wijderd en thans ook onzen post Pella, dat juist nog in het distrikt Kaapstad ligt, drik Ido Ambacht; te Winaldum S. R. Bakker te Blesse. Bedankt voor Petten door J. L. Klein te Gallantsoog. Geref. Kerken. Beroepen te Lioessens K. Bakker te Rot- tevallete Tholen B, G. J. Breukelaar te Hasselt. Aangenomen naar Geesteren door J. Lugtigheid te Hendrik Ido Ambacht. Aan de rijksnormaalschool voor Teeken ouderwijzers te Amsterdam deed de heer J. Gabrielse, geboren te Westkapolle, met goedgevolg eind-examen in afdeeling A en verwierf het einddiploma met de daar aan verbonden gratificatie van f100. De algemeene vergadering van de Y ereeniging voor Christelij k nationaal school- onderwijs zal gehouden worden te Utrecht op 12 September a. s. onder presidium van prof. dr. J. Woltjer. Namens de hulpvereeniging Amsterdam zal de heer H. J. van Wijlen inleiden het punt: «Het is wenschelijk. dat het rijk ook subsidie verleene aan scholen voor eigen rekening." De heer A. H. Schut uit Hilversum zal inleiden«De werking van de wet op den leerplicht en het herhalingsonderwijs." Mr. Th. Heemskerk zal inleiden«De uitvoering van het gewijzigd Unie-rapport." Goes. In de gemeenteraadsvergadering van Woensdagavond, onder voorzitterschap van den heer burgemeester, waren de heeren Janssen en v. d. Leeuw met ken nisgeving afwezig. Na lezing der notulen wordt mededee- ling gedaan van eenige ingekomen stuk ken, onder welke van Gedep. Staten goed keuring van een raadsbesluit in zake in erfpacht geven van grond aan M. II. Ha- rinck; van den directeur van 't Centraal Bureau voor de Statistiek de jaarcijfers, voorts eenige jaarverslagen; en eindelijk afgesloten. Broeder Brindeau ging van uit het naburige Mamre met een heele vracht levensmiddelen daarheen, omdat de lieden aldaar heel geen eten hadden. Voorzeker zijn de groote opeenhoopingen van kleur lingen, voornamelijk toen zij bij elkander nog in en uit konden gaan, de meest ge vaarlijke plaatsen. Uit Moravianhill wordt gemeld«De pest breidt zich dagelijks meer uit. Op één dag werden 17 nieuwe gevallen, velen in de onmiddellijke nabijheid van het zen dingshuis, bekend. Onlangs nog werden twee ziek geworden Kaffers dadelijk achter het zendingshuis vandaan gehaald en in het veld gebracht, waar zij door de Regeering verpleegd werden. Op een anderen dag werden twee doode Kaffers in een huis gevonden, slechts' drie minuten verwijderd van de woning der familie Marx. Velen verzwijgen de ziekte, waardoor hare be strijding zooveel moeilijker wordt. Laat ons toch Zuid-Afrika in onze gebeden niet vergeten Zuid-Afrika is door den Heiligen God in een heeten smeltkroes gebracht, en de besten van het volk lijden, zooals het meestal ge schiedt, het meest onder de bezoekingen. Bidden wij met al de beproefden, in het bijzonder met de zendelingen daarom, dat onze hemelsche Vader boetvaardige harten geve, en er aan den wreeden en bloedigen oorlog toch spoedig een einde kome. Maal laat ons dan ook hieraan nu reeds denken dat de zendelingen veel geld zullen noodig hebben om den grooten nood eenigermate te lenigen. Heer, uw Koninkrijk kome! Geef ons maar veel liefde! Uit «Het Eeuwig Evangelie", uitgave Bureel De Vredebode, Dordt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1