Soerettinspati, OIIIBÜSDIEHST. Advertentiën. Donderdas 25 Juli 1901, Vrijdag den 26 Juli 1901, Marktberichten. O 1 i e v i e r eene flinke Werkmeid. De Notaris J. VAN DER KLOES zal voormiddags 10 uur, te Oudelande, op het hofsteedje, bewoond geweest door wijlen de wed. A. Korstanje, in het openbaar verkoopen: 1 Rund, 2 Schapen, 1 Zeug en 9 Biggen, 30 Kippen, 3 Ladders, ArbeidersgereedschapWindmo len, Meelkist, Pottenkast, Kaarn, Waschtobbe, 2 Kruiwagens, Dop pen, Fornuis, G-eeselsteen en Paard, Slijpsteen, Tronkboomen, BoonstakenBrandhoutHooi Stroo, Mest, eikenhouten Kabinet, Tafels, Stoelen, Spiegels, Klokken, Yloerkleeden, 3 veeren Bedden met toebehooren, Kachel, Kleer- kist, Lampen, Glas- en Aarde werk, enz. De Notaris J. W. VERHULST zal op des voormiddags te 10 uren, ten ver zoeke van David Boogaard, op de Hofstede „Dijkzicht", aan den Ritthem- schen weg, in de gemeente Oost- en West-Souburg, publiek presenteeren te verkoopen: EENEN bestaande uit: grijs Ruinpaard oud 20 jaar, zwart Merriepaard kkssssaai oud 16 jaar, 3 baatge- vende Melkkoeien, Vaars oud 16 maanden, Vaars oud 11 maanden, 2 Vaarskalveren oud 6 maanden, Vaarskalf oud 3 maan den, 3 Schapen, Varken met Big- genj Kippen en 1 Haan, Hond met Hok, Veerwagen, Menwagen, Driewielskar, Hondenkar, -x Ploeg, 6 Eggen, Rolblok, gsgrgSf; Veldslede met Arretuig, Sleepdeur, Voorsleper, Kortmolen, Windmolen, Reepen en Blokken, Horden en Staken, Waterbak, Paardenwant, Melkers-, Zolder- en Landbouwershandgereedschap, Mutsaards, Brandhout en eenigen INBOEDEL, alsBed, Tafels, Stoelen, Klokken, Glas- en Aar- pewerk, Waschmachine en meer. De Notaris A. M. TAK zal op des voormiddags te 10 uren, op de hof stede „Botjeszee", bewoond door Jan Laiigebeeke, onder Zandijk buiten, in het openbaar verkoopen: «r-Y - 1 lier Merriepaard iMi\ ou<* 13 jaar, 1 bruin Merriepaard /%lC li' oud4jaar, 1 bruin -i w jaarling Merrie paard, 7 baatgevende Melkkoeien, 5 Wei vaarzen oud 2V8 jaar, fëZgÉS 3 tweejarige Vaarzen, 2 jarige Vaarzen (Holl. ras), 1 Stier oud 8 maanden, 1 Stier oud 8 maanden (Holl. ras), 4 Kweekkalvers, 1 vet Schaap, 1 Melkschaap, 2 vette Varkens, 225 Kippen en Hanen, 12 Eenden en 1 Wertel, 1 Hond met Hok, Veerwagen, Menwagen, Driewiels kar, 3 Ploegen, 8 Eggen, 2 Veld- gangen, Sleepdeur, Voorsleper, RolblokHandblok Arreslede Windmolen, Kortmolen, Mangel- raspGeeselstoel, Vleeschblok KiekenrennenKaashordeBas cule, Meelkist, Spekstander, Kook- toestel, Slijpsteen, Ladders, Tob ben, Planken, Horden en Staken, 4000 Mutsaards, Kliefhout, Hooi, 200 Gluien, de Mestput, de Kaf put, PAARDENWANT, LAND BOUW-, MELKERS- en ZOLDER GEREEDSCHAPPENde Karn molen, MEUBELEN, waaronder: Tafels, Tafelkastje, 2 Bedden met toebehooren, Koper-, Glas- en Aardewerk, Spek en meer andere Goederen. alsTarwe, Gerst, Haver, Erw ten, Paardenboonen, Platteboonen, Witteboonen, Koolzaad, Aardap pelen, Beestenpeen, Hooigras, Kla- verhooi, Nagras en Etweide. Op de Hofstede bestaat geen ge legenheid tot stalling. Echt YLIEGENDOODPAPIER 3 cent per vel. TANGELVOET 4 cent per vel. Boekli, FAAOY, Burg. <TfilOADSMFRIi W/li, Lange Noordstraat C 33/34, MIDDELBURG. Zoutgebak 10 ct., Zoetgoed 8 en 10 ct. per ons, Banket 12 ct., Bitterkoekjes vanaf 10 ct. per ons, Oosterboutsche Moppen 10 cent per ons, Pepermunt, Chocolaad en Suikerwerken in alle prijzen. Boet uw voordeel. Ben mooi BOOGKABINBT te koop, voor weinig geld, bij P. J. B U IJ S, Meubelmaker, Schuitvlotstraat No. 208, bij bet Droogdok, Middelburg. Wolfaartsdijksche Veer Goes. Dagelijksch vertrek met uitzondering van Dinsdags. (ZONDAGS geen dienst). Van het Wolfaartsdijksche Veer: 's morgens 6,30, 's namiddags 12,30, 's avonds 5. Vertrek van Goes (Station) na aankomst der treineu: 's morgens 8,39, 's namiddags 3,4 („Slot Oostende"): 's avonds 6,30. Des Dinsdags. Vertrek van het Wolfaartsdijksche Veer: 's morgens 9, 's avonds 5. Vertrek van Goes („Slot Oostende"): 's namiddags 2,30, 's avonds 6,30. De wagen, die te 12,30 van 't Veer vertrekt, rijdt (zoo noodig) door naar den trein die te 2,9 van Goes vertrekt. GOES, 22 Juli 1901. De Ondernemer, L. Overbeeke. kroonprinses eenigen tijd voor hare gezond heid zou blijven. De kroonprins stond op zekeren dag naast den kapitein op de com mando-brug, toen de krocprirses, die den geheelen dag in het salon gebleven was, plotseling ook op de commando-brug ver scheen. Toen de kapitein de hooge vrouw zag, was hij zeer verwonderd zij droeg namelijk de muts van de Duitsche mnrine. De kapitein liet voorloopig niets mei ken, gaf echter zachtjes aan een der officie: en een bevel, waarop deze verdween en dade lijk met een zilveren schaal terugkwam, waarop een nieuwe Zweedsche marine-muts lag. De kapitein nam de schaal aan, pre senteerde haar de kroonprinses en vroeg hoffelijk: «Zou het Uwe Koninklijke Hoog heid behagen een van onze mutsen te passen?" «Maar ik heb de muts, die ik draag, van keizer Wilhelm gekregen," ant woordde de kroonprinses. «Ja, maar hier aan boord van de »Drolt" zijn wij op Zweed- schen bodem en dragen daarom de mutsen, waarvan het model door Zijne Majesteit den Koning is voorgeschreven," antwoonlde de kapitein bedaaid. De V roonprinses trok zich nu terug en liet zich den geheelen dag niet meer zienmaar toen zij den vol genden dag weer aan dek kwam, droeg zij de Zweedsche marine-muts. Iets over Kaffers. Wanneer men van Kaapstad naar Pretoria spoort, voelt men zich op die 60 uur lange reis zeer teleurgesteld dour de treurige eentonigheid van het Zuid Afrikaansche landschap. Een kale steenachtige bodem, sterk aan Drenthe herinnerend, strekt zich als een eindelooze woestenij uit, slechts afgewisseld door de nog kalere kopjes. In die trost-lose Einode, zooals Das Echo zich eens uitdrukte over het Transvaalsche Hoogland, zou men vergeten in een vreemd werelddeel te zijn, als men niet in het veld of op de kleine stations werkend, een groepje kaffers ontmoette. Vaak zijn ze ook op den terugweg naar hunne kraal, na in de mijnen hunne schaapjes op het droge te hebben gebracht, en dan zien zij er komisch genoeg uit als bruine edities vau het parvenu-type. Eene veelkleurige parasol beschermt de hoofden, een aantal vesten los over elkaar en heupdoeken van allerlei schreeuwende kleuren hebben den gordel vervangen en een groote bundel op den rug bevat al hun houden en hebben. Het groepje staat gewoonlijk onder aan voering van den oudsten of sterksten, die ook het gemeenschappelijke kapitaal in een geheim hoekje van zijn gordel verborgen houdt. De voorzorg is niet zoo overbodig Zoo verhaalde me een kaffer hoe hij als jongentje in de mijnen gekomen die als man verliet en op zijn terugweg aangefand en bestolen werd. Arm en hulpeloos kwam hij in zijn kraal, waar niemand hem erkende ook zijn moeder wilde niet van hem weten. Alleen een meisje, speelgenoote van zijne jeugd, trok partij voor hem en nu bedacht de moeder eene list, om hem op de proef te stellen. Zij verlangde van hem naar eene hut te gaan, waar ze onder allerlei vodden zijn oude doeken bewaarde en die moest hij uitzoeken. De proef slaagde en hij huwde de trouwe vriendin. Met verwondelijke taaiheid loopen die kaffers, steeds de een achter den ander, soms dagen lang en op onbegrijpelijke wijze den weg vindend, tot ze bij hun stam zijn teruggekeerd. Dan hebben zij hun levensdoel bereikt, koopen, na een deel van hun geld aan hun hoofd te hebben afgestaan, eenige vrouwen, die land en vee verzorgen, om zelf zich te vermaken met luieren, drinken en jagen. Honderdtallen tegelijk worden door de kafferwervers, in overleg met de hoofden, naar de mijnen gevoerd, waar ze voor drie tot vier pond per maand met den kost werken en over 't geheel goed verpleegd worden. Yan eigenlijke slavernij is geen sprake; de kaffer behoeft slechts eenige weken te voren zijn dienst op te zeggen en hij krijgt dan zijn pas, zonder welke hij als rondloopend kaffer in de tronk (gevangenis) gestopt zou worden. Want werk is er altijd voor hem te vin den, daar de vraag naar arbeidskracht het aanbod overtreft, en vagebondeerende kaf fers zouden een gevaarlijk element kunnen worden. Die Transvaalsche gevangenissen zijn trouwens zoo kwaad nog niet, ge middeld ontsnappen er per jaar een dui zendtal gevangenen uit en weinigen wor den weer opgevangen. In 't algemeen kan men de kaffers noemen groote kinderen met felle harts tochten, zeer gevoelig voor humane be handeling, zich in hun minderheid tegen over de blanken bewust, uiterst primitief in hun levensbehoeften, doch tot allerlei uitspattingen geneigd. Onder deze speelt de drank de hoofdrol en al dreigt de wet ook nog met zoo zware boeten tegen den drankverkoop aan kleur lingen, de betrokken lui betalen die graag, daar de handel in de gemeenste brandy, dié men den kaffers te drinken geeft, zeer winstgevend 's. De storekeepers (magazijnhouders) in de dorpen die er zich niet mee inlaten zijn dan ook wel te tellen, de kansen om de Spartaansche wetten te ontduiken zijn te gunstig. Zoo hadden die verkoopers in de mijnbuurten hun eigen spionnen, die eiken trein uit Johannesburg opwachtten en hun onmiddellijk bericht gaven, als er een detec tive uitstapte. Daarbij komt nog, dat zij op geen geld behoeven te zien om zoo'n lastig persoon om te koopen, zoodat de de tective en de drankverkoopers vaak de beste maatjes zijn. Maar ook zonder die knoeierijen zouden de scherpe wetten bij de groote uitge strektheid niet zijn door te voeren dan met een groote politiemacht en dan zou die niet uit landszonen moeten worden gerecruteerd. De regeering begint dan ook de onmoge lijkheid der uitvoering er van in te zien en men bereidt wetten voor, die de drankver- schaffing tot staatszorg zullen maken met pachters, die verantwoordelijk gesteld wor den voor elk misbruik. De groote vecht partijen en de talrijke moorden van de kaf fers onderling zijn meerendeels aan dat misbruik te wijten, waartegen de kats en de doodstraf zwakke wapenen zijn. In het drinken geven de blanken den kaffers het voorbeeld. Zooals in meer tropische of subtropische landen, tracht men zich tegen den verslappenden invloed van den lauwen winter en den heeten zomer door sterken drank te verzetten, een dolle methode, die reeds menigeen gezondheid of leven kostte. De ongezellige Engelsche manier van aan de har staande te drinken, draagt daartoe bij, maar ook onder vele Hollanders komt bij bezoeken 's avonds ge woonlijk de kruik Bols op tafel in plaats van zich met de lichte Portugeesche of Kaapsche wijnen tevreden te stellen. Beter is het lot en gemakkelijker het leven van de huisboys, waarvoor men de meest intelligente soort neemt. Deze ne men spoedig de kleeding van de blanken over, en in de hooidstraten wandelen 's Zon dags de bruino heeren keurig gekleed langs de wegen en apen ze ook in ma nieren hunne meesters na. De kaffertalen, waaronder het Zoeloesch het hoogst ontwikkeld is, klinken wellui dend, maar zijn door den zonderlingen zinbouw zeer moeielijk te leeren. De in den gewonen omgang meest voorkomende woorden kent bijna ieder blanke in Zuid- Afrika, maar men vindt weinig blanken dio een der kaffertalen goed meester zijn wel zeer vele kaffers die Afrikaanseh spre ken. Juist de weg om een Hollander een hekel aan het Afrikaanseh te doen krijgen en in stilte de opinie te deelen van vele meer ontwikkeldo Afrikaanders uit de Kaap kolonie, die het Afrikaanseh goed genoeg voor de kaffers vinden en 't alleen tegen over hen gebruiken, doch in hun huis slechts Engelsch dulden. De kafferstammen, waar ik over sprak vormen machtige volken, die het gouver nement vaak veel last veroorzaken, als ze de hutbelasting weigeren op te brengen of met anderen in vijandschap leven. Bloe dige oorlogen zijn tegen hen geleverd, maar deze behooren tot de geschiedenis sinds de Boeren met moderne kanonnen gewa pend zijn. Zoo was de laatste krijg tegen do Matago kaffers volgens vele terugge keerde Boeren niets dan een picnic. In een ontoegankelijke klove verborgen met een ommuurde vesting op den top van een berg, zouden ze een langdurigen oorlog hebben noodig gemaakt, zoo ze bestand waren geweest tegen de bommen. Maar tegen den moreelen indruk van dat dood- maakding, zooals ze 't kanon doopten, kon den ze niet op en ze vloden als hazen. Vermoedden de Boeren, dat er vijanden in 't struikgewas verscholen lagen, dan stuurden ze er bevriende kaffers met hun assagaaien op af en beloonden deze met het buitgemaakte vee. Het gelukt der Pruisische regeering nog maar niet, de sedert meer dan een eeuw ingelijfde Poolsche gewesten te bevredigen. Onlangs stelde in een plaatsje van West- Pruisen een Poolsch koopman een schilderij ten toon, waarop het beeld der Polonia in ketens was voorgesteld omgeven door alle jaartallen van Poolsche opstanden. De strafrechter heeft hem deswege een maand gevangenisstraf opgelegd. Te Munchen is uitspraak gedaan in een proces tegen een hotelhouder. Een reiziger had een kleedingstuk gescheurd aan een schroefje dat uit een canapé stak en eischte schadevergoeding. De rechter heeft de vordering toegewezen, overwegende dat een hotelhouder moet instaan voor de schade door de meubelen aan reizigers toe gebracht en zelf of door zijn bedienden behoort te laten nagaan of de meubelen zonder schade gebruikt kunnen worden. Een zeldzaam voorkomend geval waarin gratie werd verleend, is in Pruisen voor gekomen. Een jongeling die gaarne sol daat wilde worden, had door vervalsching van zijn geboorte-akte zich als een jaar ouder uitgegeven dan de werkelijkheid. Hij werd daarom voor den strafrechter gebracht die hem tot drie dagen gevangenisstraf veroordeelde. Zijn verzoek om gratie, door het Op. Min. ondersteund, heeft de Keizer bewilligd. Als een staaltje van de verwildering waartoe koloniale ondernemingen leiden, wordt weder een geval medegedeeld, nu niet uit Duitsch-Afrika, maar uit den Congo- Staat. Twee officieren bevalen in een dorp dat de negers voor hen moesten dansen, Dit werd geweigerd omdat er een lijk bo ven aarde stond. De officieren lieten daarop op de weerlooze zwarten schieten, waar door 31, en daarbij ook een aantal vrou wen, gedood werden. De jury te Anvers- ville heeft deze woestaards nu tot 2-5 jaren gevangenisstraf veroordeeld. De burgemeester van Gent heeft goed gevonden dat de koetsiers der huurrijtui gen hun paarden gedurende de warme da gen strooien hoeden opzetten. Deze moeten alle denzelfden vorm hebben en een lint dragen in de kleuren der stad. In de Parijsche Academie van We tenschappen is onlangs beweerd dat het Fransche woord tchenapan" bij ons «snap haan" (schelm) is afgeleid van het Croa- tisch, waarin het «overste over tien" zou beteekenen, dus een onderofficier van de benden die in den 30-jarigen oorlog zoo veel rooverijen hebben gepleegd. In een Duitsch blad wordt de juistheid dezer af leiding tegengesproken. Pan beteekent wel sheer" in enkele Slavische talen, maar niet in het Croatiscb, en tien is in de Slavische talen niet Zna, maar deset (Russisch djesset). Bovendien komt het woord al in de lödo eeuw voor, dus lang vóór den 30 jarigen oorlog. De heer Colburn, een millionair uit Philadelphia, was met zijn drie dochters uit New-York naar Newport gestoomd in zijn eigen jacht. In de straat van Long Island sloeg het vaarluig om, en van de opva renden werden er slechts twee gered: de eigenaar, zijn dochters, de kapitein en een kok verdronken. LAATSTE BERICHTEN. Vlissingen. Gisterenavond, omstreeks half tien, brak alhier brand uit bij B. M. Broeshart in de Lange Zellce, op een zolder waar eenige kinderen sliepen, die naar men zegt met lucifers hebben gespeeld. Ge lukkig is de brand door de buren met emmers water geblusclit kunnen worden. ROTTERDAM, 22 Juli 1901. Buitenlandsche granen vast. Meel stil. Prima f 11,25 a 11,75. Eerste qual. f 10,25 f 0, Zeeuwsche eieren f 3,20 a f 2,80. Aardappels Kralen f2,50 f2,70. NieuweTarwe. - 5,25 - 7,40 Nieuwe Rogge - 4,25 - 5,10 Voer gerst - 0,- 0, Chevalier - 0,— „- 0, Haver- 2,75 „- 3,80 Bruine boonen - 4,50 „- 7,25 Erwten- 0,- 0, Kooker wten. - 0,- 0,— Kanariezaad - 5,50 „- 7, AXEL, 20 Juli. 1901. Oude Tarwe f a f Nieuwe Tarwe f8,00 a f8,50; Rogge f7,00 k f7,50; Nieuwe Wintergerst f7,k f7,50; Zo- mergerst f af, Haver f 7,00 f 7,50; Kooker wten f tl f Voer- erwten f 8,25 a f 9,Paardenboonen f af, Lijnzaad f f Koolzaad 11, f 10,50 107 Liter Aardappelen f k f Alles per 100 K.G. B UUGERLIJKE STAND van 20—22 Juli 1901. MIDDELBURG. Bevallen: C. C. Goetliart geb. Corné d. Geboren: Een onechte d. moeder 35 j.Een onechte z. moeder 20 j. Overleden: A. J. Rooze wed. van A. Koekkoek 64 j.O. Schaaff 3 j. z. Levenloos aangeg: een zoon van J. de Witte en D. Andriessen. GOES. Ie huw. afk. 21, Jan Antho- Die van Boven 36 j., wedn. v. Janna Mieras te Goes en Sentina Ileijnoudt 23 j. jd. te Nieuw- en Sint Joosland21, Willem van der Weele 27 j. jm. te Goes en Janna Serier 24 j. jd. te Kruiningen onlangs te Goes. Gehuwd: 22, Theodoor Johannes Scholten 40 j. jm. te Gorinchem en Alida Adriana Pieterman 34 j. jd. te Goes. Geboren: 20, Regina, d. v. Adrianus Matthijs Sampon en Elisabeth Maria van Liere. Overleden: 20, Maria van der Mark 75 j. wed. van Abram van der Mark20, Gerrit Jacobus Rieters 89 j. wedn. v. Lena op 't Hof; 21, Maria Pieternella Sckeele 32 j. ongeh. Vrijdagavond 10 uur behaagde het den Heere een onzer lieve kinderen in den jeugdigen leeftijd van 3 jaar en 9 maanden tot zich te nemen. De Verbondsbeloften zijn ons in dezen zóó tot sterkte, dat wij somwijlen mogen uitroepen De Heere heeft alles welgemaakt. Middelburg. 20 Juli 1901. S. SCHAAPF. C. SCHAAFF—Van Damme. Voor de deelnemende belangstelling, bij bet overlijden onzer geliefde moeder, behuwd- en grootmoeder, Mevrouw JOHANNA WILHELMINA KEEMAN, wed. van den heer M. van de Weg, betuigen wij hiermede onzen hartelijken dank. Mede namens verdere familie, L. W. DE BROEKERT- Van de Weg. Cs. DE BROEKERT. M. VAN DE WEG Mz. Ondergeteekende betuigt zijn har telijken dank aan de kiezers der gemeente 's-Heer Arendskerke, welke hebben mede gewerkt tot zijn benoeming van lid van den gemeenteraad. Tevens hartelg k dank voor de vele be- wjjzen van belangstelling bij die gelegen heid, van bier als elders ontvangen. 's-Heer Arendskerke, Juli 1901. J. SMIT Sr. Aan allen die hebben medegewerkt en belangstelling hebben betoond, bij mijn benoeming tot lid van den gemeenteraad, betuig ik bij deze mijnen hartelijken dank. CORNs. BAL. Waarde, 20 Juli 1901. Op 's-Heeren Loo te Ermelo kan direct geplaatst worden Zich met franco brieven aan te mel den bij de Directrice Mej. MONTAGNE. DINSDAG 30 JULI 1901, VOORTS: eene part ij Vruchten te Velde (Amdtrdamsche Tijd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 3