f Schoolnieuws. Gemengde Berichten. Bij 't toelatingsexamen voor de Kweek school voor de Zeevaart te Amsterdam zijn onder anderen geslaagd Karei en van Keulen, van Vlissingen. Geslaagd te 's ETertogenbosch voor de hoofdacte de heeren M Dane, van Rilland, en J. Oudesluijs, van Krabbendijke. Goes. Aan school E werden Zaterdag bevorderd van de eerste naar de tweede klasse E. T. Fransen v. d. Putte, Jeannette Tuk ker, Anna Verhoeven, Marie de Koning, Mina de Beste, Marie Donner, Mina Boone, Anny van Reigersberg Versluijs en Louisa de Jonge Mulock Houwer; éen leerling werd niet bevorderd van de tweede naar de derde klasse: Johanna v. Leussen, Johanna Mulder, Chris tina van Dijk, Marie Steketee, Corry van der Have, Bertha van der Vegt, Reinee Scheele, Marie Keg, Anna Vijverberg, Betje van Aken, Sara Neter, Judith van Heel en Anna Tempermandrie leerlingen wer den niet bevorderd; van de derde naar de vierde klasse Betje de Beste, Koosje Baning, Lijda Don ner, Krina Bartelse, Mina Blackstone, Keetje den Hollander, Anna van Kalrn- thout, Paulina Kakebeeke, Johanna de Jonge, Jeanette Quist, Mijntje Houwer en Marie van Kalmthout; drie leerlingen werden niet bevorderd; van de vierde naar de vijfde klasse Sophie Greep, Dina Keg, Jans Dormaar en Theo van Dellenéen leerling word niet bevorderd. Van de 12 leerlingen der vijfde klasse werd aan 11 het diploma uitgereikt, t. w. Pietje van de Linde, Marie van Heel, Krina de Koning, Betje van Vijven, Saartje Sturm, Regina Goemans, Koosje Donner, Betsie Donner, Adriana Franken, Fanny Kakebeeke en Jeanne van der Meulen. De heer v. d. Bilt la Motthe wenschte de gediplomeerden geluk en voegde er een harteljjk woord van waardeeriug bij voor de hoofdonderwijzeres, die tegelijk haar 25jarige ambtsvervulling aan de school vierde. De burgemeester sloot zich bij de woorden van zijn geachten collega aan. Een der meisjes P. v. d. Linden bedankte de directrice namens al de leer lingen voor 't genoten onderwijs en bood haar een maud met prachtige bloemen en de felicitaties der leerlingen aan. Hetzelfde deed mejuffrouw J. Goemans, oudleerling, namens de oud-leerlingen, terwijl zij namens haar allen een franseh prachtwerk met etsen aan de jubilaris vereerde. De heer P. v. d. Linden, van Wolferts- dijk, dankte en feliciteerde haar namens de ouders der gepromoveerden. Mej. Slothouwer dankte allen voor do bewezen achting on belangstelling. (Wij voegen aan dit verslagje nog toe dat de heer A. W. Jongepier eu vrouw dienzelfden dag hun 25jarigen dienst als concierge van bovengenoemde Meisjesschool herdachten). Goes. In de gemeenteraadsvergadering van Woensdagavond 8 uur zijn aan de orde Ingekomen Stukken, Geloolsbrieven, Eer vol ontslag dhr. Hugenholtz, Idem dhr. Itt- man, Benoeming onderwijzers, Wijziging begrooting 1901 Armbestuur, Suppl. Kohier, Honden en H. O., Benoeming Regentes Gasthuis, Voorstel omtrent oninbare posten. Oostburg. Herstemming gemeenteraad verbeterd bericht. (Het ons Vrijdag tele grafisch gezondene was onjuist.) Gekozen C. J. Kense met 109 stemmen tegen 84 op J. v. d. Weele. Cadzand. (Vacature v. Peenen). Her stemming tusschen J. A. Leenhouts met 42 en P. v. Cruijningen met 41 van de 115 stemmen. I. de Bruijne bekwam 32. Borsele. Gekozen C. v. d. Velde met 56 stemmen tegen 48 op C. Kortenbout. Met ingang van 23 dezer zal de diensttijd op werkdagen van het rijkstele- phoonkantoor te Aardenburg als volgt worden geregeld: van 7.30 tot 11 uren voor-, 1,30 tot 3, 5 tot 6 en 8 tot 8.30 uur namiddags (Greenwichtijd). Bij kon. "besluit is de luitenant- gorden het zwaard niet aan voor goud en diamant, voor machtsuitbreiding en winst bejag. Het is het recht hunner zaak, dat hen uit de rust heeft wakker geschud en ouden en jongen naar de wapenen deed grijpen. Dat recht is het hooge goed, hetwelk ze handhaven ten koste van goed en bloed. Dat is het ideaal, hetwelk hun ziel in geestdrift ontvonkt. Dat is de kracht, die hun kanonnen en goweren be stuurt, die bun legers en commando's be zielt, die hun generaals en veldcornetten tot helden maakt, en aangordt met allen verwonderende, met schier bovenmensche- lijke kracht. En dat Recht, door Engelands staats lieden snood vertreden; vindt weerklank in de conscientiën aller volken; het ont vangt bevestiging in het rechtsbesef van gansch Europa en Amerika; bet verbindt de harten aller edelen aan de zaak der Republieken met trouwe aanhankelijkheid; het doet alle vromen mot biddende harten en smeekende handen opzien tot Hem, in wien alle recht zijn Schepper en Handha ver vindt. Is dat recht dan geen macht, als het heel de wereld met bewondering voor de kolonel H. F. v. d. Oudendijk Pieterse, provinciaal adjudant in Zeeland, op pen sioen gesteld met f 1810 jaarlijks pensioen. Bruinisse. In de deze week gehouden gehouden vergadering van den Dijk raad van het waterschap Bruinisse werd door het Bestuur aangeboden de rekening van het boekjaar Mei 1900—Mei 1901. De ont vangsten bedroegen f 17598,95 en de uit gaven f 15501,05s zoodat het saldo bedraagt f 2097,89s. De voornaamste posten zijn onder ontvangsten f 14374,23 aan dijkge- schot, bijdrage van de aangrenzende polder Ooster- en Sirjansland f 2801,32. Onder de uitgaven komen voor: kosten van beheer f 2529,26s, kosten van zeewering, oeververdediging enz. f 11033,70s renten en lasten f 1827,08". De rekening werd, be houdens nadere goedkeuring door Ged. Staten, goedgekeuid en vastgesteld. Bruinisse. Nu reeds eenige weken achtereen worden door onze visschers ware kunststukjes in hun vak vertoond. Een dertigtal hoogaartsen varen elke Maandag naar de Zuiderzee en komen daarvan Don derdagsmorgens soms al terug met een lading mossels. Het gaat natuurlijk alles per stoom, maar dan nog moet het verwon dering wekken dat die groote afstand tel kens in zoo korten tijd wordt afgelegd. Deze week was men met 't oog op de lieerschende hitte bevreesd dat de mossels niet levend zouden aankomen hier, maar dank zij de spoed was er niet eene lading bedorven. De Zuiderzee-mossels zijn dit jaar, in tegenstelling met het vorige, goed gevischt; daar er dit jaar weinig Zeeuwsche mosselen zijn, brengen die Zuiderzee-reizen voor velen een aardige douceur. De hoe veelheid mossels in de Zuiderzee moet naar ooggetuigen verzekeren ditmaal enorm zijn te schatten. Een sinecure. Tot nog toe genoten de G gemeenteraadsleden te Tholen f 125 presentiegeld, thans zullen, krachtens raads- t esluit van 17 Juli, de 10 raadsleden f 200 's jaars genietendat is de man f 20. Herinnerd werd dat in Middelburg, Vlis singen, Goes, Zierikzee, Terneuzeu, Hulst, en Ierseke, geen presentiegeld gegeven wordt, en dat zulks alleen geschiedt te Axel f100; Kruiningen f72; Wissekerke f 84St.-Maartensdijk, Clinge, en Zaamslug elk 1 00. De eerste jaarvergadering van de »Geref. Vereen, voor Drankbestrijding" zal D. V. gehouden worden Woensdag den 31en Juli a.s. in de groote zaal van den Kerkeraad der Ger. Kerk van Rotterdam B, Ammanstraat 25, Rotterdam. Des voormiddags te tien uur zal de huish. verg. aanvangen. Voor de vervul ling van 2 plaatsen in het Hoofdbestuur worden door dit bestuur voorgesteld: le plaatsDr. J. H. A. van Dale, gen.-dir. v. Veldwijk, (herkiesbaar), J. H. Bekkering, kassier te Heerenveen en W. C. v. Mun ster, Hoofd Chr. School te Leeuwarden 2e plaats (ter aanvulling): Ds. J. v. Andel, pred. ger. kerk te Gorinchem, J. G. v. d. Hoogt, handelaar te Kampen en Dr. J. H. Schuurman Stekhoven, gen.-dir. van Den nenoord, te Zuidlaren; 3e plaats; Ds. A. M. Diermanse, em.-pred. te 's-Gravenhage, Mr. H. W. Hovy, adv. en proc. te 's-Gra venhage en Mr. N. de Ridder, subst. off. van justitie te Groningen. Des namiddags te twee uur zal eene Openbare Vergadering worden gehouden, waartoe ieder, die in de bestrijding van het alcoholisme belang stelt, dringend wordt uitgenoodigd. Eerste spreker: Ds. A. M. Diermanse, em. pred. te 's-Gravenhage, onderwerp: Wederlegging van bedenkingen tegen de geheel-onthouding. In deze lezing zullen de bezwaren wor den behandeld, welke tegen art. 4 der statuten, hetwelk van de leden als levens regel minstens onthouding van gedistil leerd als genotmiddel vraagt, zijn inge bracht. Tweede spreker Mr. H. W. Hovy, adv. en proc. te 's-Gravenhage. Onderwerp De Overheid en het drankmisbruik. Na elke lezing zal gelegenheid tot debat gegeven worden. Biezelinge. Vrijdag j. 1. mocht het der politie alhier gelukken een gevaarlijk sujet te pakken. Eenige dagen geleden was zekere d. J., in West- Zuid-Beveland zeker nog welbe- heldenschaar vervult, als het aller ziel doet trillen van verontwaardiging over Engelands wandaad, als het de volken in hun machteloosheid doet toorneu over de werkeloosheid hunner regeeringen? Meet daaraan dan de heerlijkheid, de majesteit, de onschatbare waarde van het Recht. Het is het rijkste, kostbaarste goed, dat God aan zijne schepselen schonk. En daarom is het meer waard dan goed en bloed, dan rust en vrede, dan rijkdom en macht. Het is geen gond, met de oogen te zien, met de hand te tasten, op de schaal te wegen. Maar het is een hooger, een edeler, een rijker goed dan de schatten der aarde, het is een geeste lijk, een zedelijk, een waarachtig, een duurzaam, een onverwinnelijk, een eeuwig goed. Een onverwinnelijk en eeuwig goed. Wij weten den uitslag der worsteling niet, en wagen ons aan geen profetie. Maar al zou de inlijving der Republieken het einde zijn van dezen bloedigen kamp, dan nog is de strijd niet te vergeefs gestreden en de worsteling niet te duur betaald. Voor ons niet, voor de menschheid niet. Want het rechtsbesef is versterkt, het kend, uit de gevangenis ontslagen. De politie was op hare hoede. Vrijdag zwierf genoemd persoon in den omtrek van Bie zelinge en Kapelle;de gemeente-veldwachter volgde den geheelen dag zijn spoor. Toen hij vernam dat d. J. naar de Wed. H. aan den postweg was, om een paard te koopen gelukte het hem den verdachte in vermelde woning te arresteeren. Gelukkig werd hij bijgestaan door dhr. Cremers, brigadier der rijks veld wacht alhier, want de „paarden- kooper" was slecht gezind de dienaars van Hermandad te volgen. Geboeid werd hij verder geleideindelijk verkoos het heer niet meer te loopen en hield zich alsof hij »op" was, sprak geen woord en stelde zich aan als een krank zinnige. De ontboden geneesheer verklaarde echter, na hem onderzocht te hebben, dat hij zoo gezond was als een visch. 's Avonds werd de gearresteerde per rijtuig onder geleide naar 's-Gravenpolder vervoerd, waar hij zich aan inbraak enz. moet hebben schuldig gemaakt, 't Ware maar te wen- schen, dat zulke personen konden gestraft worden met verbanning naar een onzer koloniën; allicht kon de regeering hen daar nog als werkkracht gebruiken. Een woord van lof mag onzen ijveiigen gemeente-veld wachter in dezen zeker niet onthouden worden. Hoedekenskerke. Ten vervolge op hetgeen onder laatste berichten in het vorig nummer uit deze gemeente werd gemeld, kan nog dienen, dat de vermoe delijke dader werkelijk reeds dien morgen onder de gemeente Schore is aangehouden. Na 's avonds nog door den Burgemees ter in het verhoor te zijn genomen en te zijn geconfronteerd met de bewoners van het huis in de buurt der hofstede, waar hij gebedeld had en inlichtingen omtrent die hofstede had ingewonnen, is hij den volgenden morgen naar het huis van be waring te Middelburg overgebracht op grond van bedelarij en landlooperij en als verdacht van diefstal met inbraak. Hij is genaamd J. d. J. 25 jaar oud en bij poli tie en Justitie welbekend. Vlissingen. Gistermorgen is bij mist het Duitsche s.s. »Cesar", komende van Konstantinopel en bestemd naar Antwer pen, geladen met kanariezaad en eiken balken terwijl het op de hoogte van boei 8 voor anker lag, aangevaren door het Duitsche ss. »Weimar" van de Bremer Lloyd komende van Antwerpen. De »Cesar" werd in den voorsteven aangevaren waardoor deze verbazend werd ingedrukt. Waar schijnlijk heeft het voorschot daardoor het spoedig moeten begeven, zoodat het voor schip spoedig vol water was. Daar het schip in zinkenden staat verkeerde nam de »Weimar" het op sleeptouw doch werd weldra door 2 sleepbooten vervangen die de »Cesar" op de Z. W. zijde van do Nol- leplaat brachten, waar liet schip bleef zit ten en voor verder zinken voorloopig werd bewaard. Menschenlevens zijn niet te be treuren, doch vermoedelijk is schip en la ding verloren. De Wei mar" zette de reis te 3 uur voort en bekwam geene averij. De bemanning is aan wal gebiacht en in »Elim" opgenomen. Honderden menschen waren op de bou levard, daar het schip slechts een 300 M. uit de wal ligt en dus een niet alledaagsch schouwspel opleverde. Ierseke. Een landbouwerszoon stond Vrijdag avond op de hoeve zijns vaders een sigaar te rooken. Bij het naar bed gaan legde hij de overblijfselen van het sigaartje op een paal welke door het nog aanwezige vuur inbrandde, waardoor een begin van brand ontstond welke zich reeds meedeelde aan het wagenhuis toen het nog juist in tijds werd ontdekt en gebluscht. Te Nieuweschans is D. Kleingeld, vroeger kantoorbediende te Groningin, aan gehouden door de marechaussee. Hij is indertijd spoorloos verdwenen met f1100 van zijn patroon. In Transvaal kwam hij terecht, doch werd, door de Engelschen opgepakt en naar Europa getransporteerd. Hij keerde terug naar zijn vaderland om te worden gesnapt. Zijn gold had men hem in Transvaal ontfutseld. Boven 's-Mertogenbosch ontlastte zich Zaterdag een zwaar on weder, gepaard met hagelslag en feilen regen. In de mi litaire zwemkom waren eenige jongelieden bij elkaar. Bevreesd voor bet onweder be recht in zijn onkreukbare majesteit er kend, het oude geloof in zijn heldenkracht beproefd, het geestelijk goed in de mensch heid vermeerderd, de machtspolitiek in haar schaamteloosheid ten toon gesteld. En nog minder ware de strijd voor onze stamverwanten in Zuid-Afrika te ver- geefsch geweest. Want al zouden zij het onderspit delven, wie kent, wie berekent den geestelijken zegen, dien deze worste ling heeft afgeworpen, in loutering van het karkter, in terugkeer van den levens ernst, in ootmoedige belijdenis van schuld, in waarachtige bekeering tot God? Wien is het gegeven, de vreedzame vrucht der gerechtigheid te schatten, die de kastijding van dezen strijd afwerpt en afwerpen zal voor de duizenden, die er door geoefend worden? Eerst aan de overzijde des grafs eerst in de onzienlijke wereld wordt de vrucht van dit zaaisel van bloed en tranen aanschouwd. Doch, wat spreken we, als ware de strijd reeds verloren? Er bestaat immers voor wanhopen geen grond. Nog staan de tien en honderd- en duizendtallen in het veld, met onuitroeibaar geloof, met onbezweken moed, met bewonderenswaardige volhar- gaven zij zich uit het water naar het kleed lokaal, doch nauwelijks daarin zijnde, sloeg de bliksem in 't lokaal. Van de zeven zijn er twee op slag gedood, en twee zeer ernstig aangedaan. Te Capelle N.Br.) werd een 18-jarige schaapherder door den bliksem gedood. Te Arnhem is bij 't wegbreken van een viaduct een werkman door een neervallend gedeelte gedood. Te Nieuwe Niedorp viel een 3-jarig knaapje in een onbewaakt oogenblik in de sloot voor de woning eu verdronk ongezien. Te Gennep zou een boerenknecht een oude boomstronk uit den grond wegnemen. Te dien einde boorde hij een gat in het hout, vulde dit met kruit eu stak het met een lucifer aan. Een geweldigde ontplof fing volgde, waarvan de uitslag vreeselijk was. H#t hoofd van den onvoorzichtige was letterlijk verbrand, en overleed terstond aan de bekomen verwondingen. Te Eer beek in de machinale papierfabriek, geraakte een arbeider dermate tusschen een drijfriem bekneld, dat hij weinige oogenblikken daarna aan de gevolgen overleed. Van twee jongens die tegen 't verbod in, te Callantsoog in zee tusschen de nieuwe hoofden gingen baden, zakte er een in de diepte weg. Een werkman die in 't water sprong om hem te redden, verdronk, en hij zelf verdronk ook. Te Rijswijk is eene vrouw, die achter haar huis bezig was met goed te spoelen, in het water gevallen on verdronken. Te Sliedrecht is een 14-jarige knaap bij 't hongelen in het water gestort en op een paal terecht gekomen, met het noodlottig gevolg, dat een zijner ribben brak en in de long drong. De toe stand van den jongen schijnt hopeloos. Omtrent de ramp te 's-Hertogen- bosch hierboven vermeld lezen wij nog De bliksem werd langs den muur geleid door het koperen netwerk voor de ramen en sloeg over op de koperen knoop van het kepi van korporaal Spoor. Bij de ont kleeding van dezen laatste bleek dat de bliksem door het geheele lichaam was gegaan en in den schedel en in beide hielen een gaatje had veroorzaakt. Bij de ontkleeding is op het lijk van den jongenheer Jordans geen enkel wondje ontdekt. Hoogstwaar schijnlijk is deze dus gestikt. Het Handelsblad schrijft over nu wijlen mevrouw Kuger Gezina, Suzanna, Frederika, Wilhelmina Duplessis is 67 jaar oud geworden. Zij schonk haar man 16 kinderen, 9 zoons en 7 dochterszij was grootmoeder over een vijftigtal kleinkinderen. Zij was, als dochter van het godvruchtig Afrikaansche volk, haar man een goede huisvrouw, een trouwe hulp. Haar opvatting van haar levenstaak sprak zij, toen Kruger haar tot vrouw vroeg, uit in de eenvoudige woorden*Tk kan bakken, naaien, schoonmaken en schuur". Aan die opvatting is zij getrouw gebleven. Hoewel de eerste vrouw in de Zuidafrikaansche Republiek, liet mevrouw Kruger het werk geenszins aan de dienstboden over. Zij bakte, kookte, naaide zelfs. De japonnen die zij droeg, had ze zelf gemaaktzij had er nooit meer dan drie te gelijk en twee hoeden. Als de President thuis was, kon men haar eiken morgen voor een klein for nuis zien staan om de koffie voor haar man te zetten. Daarin had ze haars gelijke niet en de president piacht te zeggen dat ze met minder koffie betere resultaten verkreeg dan eenige andere huisvrouw in de Repu bliek. In tegenstelling van mevr. Joubert be moeide tante Sauna zich nooit met de po litiek. Zij wijdde zich geheel aan haar man en haar kinderen. Zij was sterk door zijn kracht, door haar vertrouwen in hem en naast haar geloof gaf zijn berusting haar moed om de offers die de oorlog ook van haar heeft gevergd met gelatenheid te dragen. Zij was bewonderenswaard in dat opzien tot haar man, in dat steunen op zijn kracht. In vroeger jaren heeft tante Sanna alle gevaren met haar man gedeeld. Zij heeft zijn zorgen, hoewel zij ze vaak niet kende en ze alleen op zijn gelaat las, met hem gedragen. Zij had haar land even lief als hij, zij kende haar volk zoogoed als hij het kent. Zij wilde er voor lijden, zooals hij er altijd voor geleden heeft. Uit Grollo schrijft men: De stembus in het tweede stemdistrict van deze gemeente is gebleken een unicum te zijn. Men oordeele. Bij de stemming ding. Zoolang Generaal Smuts aan Presi dent Steyn kan schrijven: onze vrouwen en commando's zullen liever alles ontberen dan den strijd om hun heilig recht wegens honger opgeven; zoolang eene moeder, hare kinderen samenroepende, in het ge zicht harer brandende woning, den Psalm aanheffen kan: Prijs den Heer met blijde galmen, Gij mijn ziel hebt rijke stof zoolang wanhopen wij niet. Want het Recht is des Heeren. Ge rechtigheid en gericht zijn de vastigheid zijns troons. De wereld richt Hij in ge rechtigheid en alle volken oordeelt Hij in rechtmatigheid. Schijnbaar moge het on recht dikwerf zegevieren en het geweld de overwinning behalen. In der eeuwigheid is toch al het recht van Gods gerechtigheid. Want alle Recht heeft in Hem zijn on- wankelbaren grondslag en vastigheid. Het zegeviert menigmaal door de diepte des lijdens en de duisternis der doodsschaduw heen. Als gij er aan twijfelen mocht, slaat dan naar het Kruis van Golgotha het oog. Daar is gebleken, dat het Recht meer waard is dan de gansche wereld, dat de hoogste prijs er niet te kostbaar voor is. voor een lid van de Tweede Kamer ver kreeg de heer Willinge alle stemmen, bij de herstemming voor een lid van de Prov. Staten de heer Boerma eveneens alle stemmen. Merkwaardiger nog was de stemming voor den Gemeenteraad. Op 2 Juli stemden van de 52 aanwezige kiezers allen op één na, terwijl de heer Huizing alle stemmen op een na op zich vereenig- de. Bij de herstemming op 16 Juli ver kreeg het aftredend lid Hagting van de 52 geldige stemmen 51, dus weer op één na alle, terwijl alle aanwezige kiezers hun plicht vervulden. Een dergelijk algemeen en eendrachtig optrekken naar de stembus is stellig wel merkwaardig. Nieuwste reis van Leiden naar Haarlem. Hedenmorgen stapte een Amsterdammer te Leiden in een coupé eerste klasse. Da coupé was leeg en modern. Nauwelijks reed de trein of de reiziger begaf zich in het toiletkamertje. Toen hij er weer uit wilde, was de deur door gebrekkige sluiting niet meer te openen, zoodat hij in plaats eerste klasse „W. C." reisde. „Be staat er", vraagt hij„een „W. C." tarief voor het geval dat een zoo gedwongen reisgelegenheid zich meer voordoet?" (H.) De Hitte. Het blijft heet overal. Te Parijs daalt de thermometer overdag niet beneden 80 graden in de schaduw. In de afgeloopen week steeg het sterftecjjfer tengevolge vau de buitensporige hitte. Gisteren kwamen 4 gevallen van zonne steek voor, waarvan 3 met doodelijken af loop. Te Villejuif bleven 2 personen op straat dood. Te Londen reeds om halftien gistermorgen wees de thermometer in de schaduw 81, in de zon 112 graden. De omnibusmaat schappijen zonden veeartsen uit, die last gaven de paarden, welke bleken te lijden, uit te spannen. Den geheelen dag reden paar- denambulances, die de in onmacht geval len dieren weghaalden. 20 personen, die door zonnesteek getroffen waren, werden in de hospitalen opgenomen. Te Moskou en in Midden-Rusland is het nog erger. De thermometer wijst er in de zon 155 a 166 graden. Te Odessa staan de zaken geheel stil. Het aantal gevallen van zonnesteek is groot. Uit Dalmatiè' wordt een geschiedenis bericht, zoo tragisch, dat ze aan't ongeloof lijke grenst. Een boer keert met zijn doch tertje van de markt te Kuin terug in 't be zit van een som geld, van verkocht vee, welk geld hij de kleine in bewaring geeft uit voorzichtigheid. Onderweg worden ze beiden door roovers aangevallen, doch het meisje weet te ontsnappen, de vader echter wordt door de bandieten boos, wijl ze geen geld op hem vinden vermoord. Het meisje is na langen tijd vruchteloos naar menschen gezocht te hebben, in een eenzame hut aangeland, en de bewoonster legt haar nadat ze eenig voedsel gebruikt heeft naast haar eigen dochtertje te slapen, 's Avonds komt de bewoner der hut, die een der bandieten is, thuis en hoort van het boerenmeisje. Om de eenige getuige van zijn misdaad uit den weg te ruimen, begeeft hij zich naar den donkeren zolder, waar de beide kleinen slapen, en stoot zijn mes in 't hart van een der meisjes, hetwelk volgens de aanwijzingen van zijn vrouw het bewuste boerinnetje zijn moet. De kinderen hebben echter hare slaap plaatsen omgeruild en terwijl de vader het lijk van zijn eigen kind wegdraagt om 't te verbranden, ontvlucht de bedreigde op het oogenblik, dat de vader bij 't licht van een fakkel zijn gruwelijke dwaling ontdekt. Na vele uren omzwervens, ontmoet het boerenmeisje een gendarme, wien ze haar wedervaren vertelt, en deze begeeft zich met eenige collega's naar het rooversnest, waar men er in slaagt zich van de bandie ten meester te maken. Binnenkort zullen de roovers worden terechtgesteld. Naar aanleiding van de reis, die kroon prinses Victoria van Zweden en Noorwegen met het Zweedsche koningsschip »Drott" in Finland onderneemt, vertellen Zweedsche bladen de volgende episode, die tijdens een der laatste excursies van de kroonprinses plaats had. De »Drott" moest het kroonprinselijk paar naar een Duitsche haven biengen, waar de Want welke prijs is kostbaarder dan het bloed van den Eeniggeborene, die nooit eenige zonde gedaan heeft of gekend en die desniettemin aan het recht Gods ge hoorzaam is geworden tot den dood des kruises toe? Maar in zijn dood viert de gerechtigheid zelve haar hoogsten triumf en brengt daarom ook opstanding en leven, vrede en vreugde mede. Zoo ook vinden allen, die het Recht, het recht in zijn wezen en beginsel, die het recht Gods in hun eigen ziel en daarbuiten in de wereld er kenden, op des Heeren tijd genade en heil. Want al is het, dat zij als het volk Israëls dikwerf moeten uitroepenom uwentwille worden wij den ganschen dag gedood, wij zijn geacht als schapen ter slachting, in dat alles zijn zij toch meer dan over winnaars door Hem, die hen liefgehad heeft. Want zij zijn met den apostel Paulus verzekerd, dat noch dood, noch leven, noch engelen, noch overheden, noch machten, noch tegenwoordige, noch toekomende dingen, noch hoogte, noch diepte, noch eenig ander schepsel hen zal kunnen schei den van de liefde Gods, welke is in Christus Jezus hunnen Heere. Bavinck. kroonprins heid zou zekeren d mando-brv geheelen plotseling scheen. r zag, was namelijk De kapite gaf echte: een bevel, lijk met waarop ee lag. De senteerde hoffelijk: heid beha passen draag, van woordde aan boord schen bode waarvan h den Kouinj de kapitein zich nu ti dag niet genden dag de Zweedsi Wanneet spoort, voe reis zeer eentonighei landschap, sterk aan als een ei afgewisseld In die tros zich eens Hoogland, werelddeel veld of oj een groepj ze ook op na in de droge te he er komisch van het pa parasol bes vesten los allerlei sein gordel verv den rug be Het groej voering van ook het gen geheim hoe houdt. De Zoo verhaal jongentje it man verliet en bestolen hij in zijn kt ook zijn nio Alleen een jeugd, trok de moeder te stellen, eene hut t vodden zijn moest hij ui hij huwde Met verw kaffers, ste< soms dagen den weg vit teruggekeert Dan heb) koopen, na hun hoofd vrouwen, zelf zich te en jagen, door de ka: hoofden, nat voor drie den kost verpleegd w is geen spi eenige wek( zeggen en welke hij tronk (geva Want werk den, daar do aanbod overt fers zouden worden. Di zijn trouwei middeld onf zendtal gevt den weer op In 't al noemen grot tochten, zee handeling, zi over de bla: in hun leve uitspattingen Onder dezi en al dreigt boeten tegen lingen, de be daar de han< men den ks winstgevend De storeke dorpen die dan ook w« Spartaansche gunstig. Zo mijnbuurten trein uit Jol onmiddellijk tive uitstapt op geen ge lastig persoo tective en de maatjes zjjn. 'I'

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 2