NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 154.1901. Zaterdag 20 Juli 15e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Bij iit nramer Moort era tijnepel. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN FEUILLETON. De strijd voor liet recht. Engeland en Transvaal. Smartvolle jeugd. Gemengde Berichten. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 19-Juli 1901. Troehtra staat machteloos. Garoe nemeD wij aan, dat Mr. Troelstra den geest van Godlooekening, waardoor het socialisme zich kenmerkt, voorloopig zou willen bezweren. Met het oog op de «hulptroepen" van Patrimonium Hij kan het echter niet. De revolutie-geest is nu eenmaal eèn geest des afgronds en wie hem oproept, ontvangt hem zooals hij is. Daar helpen geen bezweringen tegen. Vandaar het oppervlakkig bezien wonderlijk schouwspel, dat de leider der socialisten zijn volgelingen vermaant tegen over het Christendom neutraal te zijnen dat de volgelingen hun haat tegen God en zijn Gezalfde onophoudelijk botviereu. Zoo is er nu weer een socialistenmarsch gemaakt, (en goed ontvangen) waarin deze gruweltaat voorkomt: *Ons helpen geen God, geen gebeden Troelstra heeft mooi praten. De geest der revolutie is sterker dan hij. Troelstra staat machteloos. N. Pr. Fr. C'rt. De Christen en de Loterij. De Standaard had gezegd dat onder ons «aan geen enkele loterij, als onzedelijk" wordt deelgenomen. De Middelburgsche Crt. en terecht 1 vat hier vuur op. Zij noemt de bewering «bluf of onzin." Dat klinkt vrij seherp. Het zou ook kunnen zijn dat De Standaard 't niet weet. Het is misschien in Amsterdam zoo erg niet. Maar in Zeeland is 't erg. Wij zeggen met de Middelburgsche«Wij zouden niet gaarne den kost geven aan alle partijgenooten van het blad, die in de eene of andere loterij spelen of premieloten hebben." Natuurlijk overdrijft 't blad wanneer 't zegt dat «de uitzonderingen den regel wel verre zullen overtreffen". Maar het aantal Christenen, antirevolutionairen, cal vinisten zelfs, die mee «loten" is inderdaad groot. Wij hebben reeds meermalen tegen deze slordigheid, tegen dezen Mamondienst ge protesteerd, doch zonder gevolg. Staatsloterij, tombola's, zeepfabrieken, paardenloterij, premieloten, 't is alles «toute même", naar onze meening van God ver boden. De Christenen mogen hunne sociale geloofsbelijdenis op dat punt wel eens herzien. Het wordt tijd dat dit euvel eens meenens aangepakt worde. 1) Wat in den oorlog der beide Z. Afri- kaansche Republieken ons allen met innige deelneming en bewondering vervult; wat ons het bezoek van President Kruger aan deze stad op hoogen prijs doet stellen wat ons aan zijn persoon en in hem aan al onze strijdende stamverwanten in Z.-Afrika eene ongeveinsde, warme hulde doet bren gen; dat is de lange en bange worste ling, welke in dezen krijg gestreden wordt voor de heilige zaak van het Rech' het recht der vrijheid en der onafhankelijkheid. Lang en bang is die worsteling reeds tot op dezen stond geweest. Nog enkele maanden, en reeds het derde jaar der wor steling vangt aan, en niemand kan het einde voorzien. En bang is ze in hooge mate. De ellende, welke deze oorlog, Deze korte rede werd Zaterdag 29 Juni uitgesproken in de Bovenkerk te Kampen, bij gelegenheid van het bezoek van President Kruger. Wij nemen ze over uit De Bazuin. TIJD VERZEN. Voor of tegen het Woord. Een breede schaar van Gronings Noord zeestrand, Tot waar de Schelde kookt en brandt, Gesplitst in groepen, naar partgen, Fel worstelend in rij op rijen. Maar waar de blik ook schouwen moog', Twee kleuren slechts ontwaart het oog: De kleur van bloed in rijk sehakeeren, De kleur der hoop, partij des Heeren; Een worstling van geloof en ongeloof, Wie winnen zal, God of de philosoof. Belang is stom en achting heeft geen [keuze Slechts vóór of tegen't Woord! is nu de [leuze 't Is de oude strijd, door God Zijn volk [voorzegd; Godlof, Hij heeft de zege ons weggelegd. Na den Slag. De zware strijd is afgestreên; Oud-Holland gooide neer zijn juk, De geest der vaadren brak het stuk, En drong den nieuwen tijdgeest heen. ,,'k Wil groot zijn, machtig als voorheen, „Gods Woord erkennen mijn gebod, „Mij buigen voor mijn Heer en God Riep de oude geest, te lang bestreön. Drong 't ongeloof, bedreigd, bijeen, Vergat het twist en broederstrijd, Had, een, het zich ten slag gewijd, 't Geloof ging met de zege heen: God had het d' eerekrans bereid, Het in Zijn kracht den druk ontleid. Loflied. Laat klinken thans het oude vrijheidslied: Nooit sedert Mouringh 't leven gaf aan [God, Boog zich ons volk geheel voor Zijn [gebod De geest van opstand vond hier zijn gebied. Laat klinken thans den wonderschoonen [zang: Mijn schild en mijn betrouwen zijt Gij, [Heer! Mijn steun zijt Gij, verlaat mij nimmer- [meer Bewaar de zege vele jaren lang Laat klinken 't liedDen Heer zij lof [gebracht 1 Des Heeren roem zij algemeen verbreid Hij heeft Zijn volk geholpen in den strijd Loof onzen God, der vaadren hulp en [kracht Luctor. Wij zouden wel een heele krant kunnen vullen met berichten omtrent de mishande lingen waaraan Boerenvrouwen en kinderen meer nog dan andere, te aanschouwen geeft, gaat alle beschrijving te boven. Niet genoeg, dat mannen, midden uit hun vreedzaam bedrijf gerukt en tot geen legerdienst gevormd, bij tien- en honderd tallen vallen op het slagveld, in de volle kracht des levens of ook in den bloei en in de grijsheid der jaren; niet genoeg, dat naar de onverdachte getuigenis van Miss. Emily Hobhouse vrouwen en kinde ren, bij duizenden als geiten samengebracht in met prikkeldraad afgeslotene ruimten, in deze Engelsche kampen aan allerlei ontbering en krankheid blootgesteld zijn, zoodat er maandelijks 30ö ten grave da len; ook aan levenlooze have koelt zich de woede der vijanden. Waar nog geen jaar geleden zoo luidde dezer dagen het rapport van Generaal Smuts aan Pre sident Steyn groene streken, vruchtbare landerijen, schoone tuinen, welverzorgde hoeven waren, tot een lust voor de oogen daar zijn thans kale wildernissen, afge brande plaatsen, met dynamiet opgeblazen woningen, tot verblijf nog slechts voor nachtuilen en aasvogels. Sedert de plun derende en verwoestende benden van Tilly blootstaan en omtrent de ellende in de kampen. Een verpleegster schreef nog deze week in een Engelsch blad dat met name in het kamp te Norvals Point het voedsel onvoldoende is, de sterfte groot en dat zelfs vrouwen van goeden huize bijna zonder kleederen in het kamp aankomen en ook van de autoriteiten geen voldoende lichaamsbedekking ontvangen. En wat maken hiertegenover de Engel- schen een drukte van 't geval bij Vlakfontein waar éón Boer op vier-gewonde Engelschen heeft geschoten. Over 't algemeen zijn de Boeren zeer humaande Engelschen erkennen zelf dat zij nooit zullen schieten wanneer zij 't af kunnen met gevangen nemen. Een Engelsch blad bevat 't volgende ver haal van den slag bij Vlakfontein. Het is van een Engelsch soldaat die hem heeft meegemaakt. „Wij verlieten Krugersdorp", zegt de schrijver, „den lOen Mei, in opmarsch naar Naauwpoort-Nek, een afstand dus van 37 mijlen. Nadat wij 12 dagen te Naanw- poort-Nek gebleven waren, kwam generaal Dixcn's colonne zich bij ons yoegen. Wij waren met 400 man van 't Derbyshire- regiment, 400 man .an ons eigen regi ment, 350 Yeomanry en 400 Scottish Horse, met 6 kanonnen, een pom-pom en een houwitser. Wij hadden den eersten dag niet meer dan vier mijlen afgelegd, toen wij op een Boeren-macht stieten, welke na een gevecht van vier uur terugtrok. Onze verliezen waren vier gewonden. Twee of drie dagen gingen wij nu voort zonder een Boer te zien en bereikten op deze wijze den 28en Vlakfontein. Den morgen van den 29en trokken wij uit om eenige ka nonnen op te graven, die daar in den om trek verborgen moesten zijn, tevens onzen tijd doorbrengende met het verbranden van hoeven en het binnenbrengen van Boeren families. In drie afdeelingen trokken wij op, de rechterflank, de linkerflank en de hoofd colonne. Wij hadden drie hoeven verbrand en de vrouwen en kinderen binnengebracht. Wij waren op de linkerflank ter bescher ming der beide kanonnen, toen de generaal het bevel gaf, dat twee van onze Derby- compagnieën en de pom-pom naar de rechterflank moesten gaan, om daar te hel pen nog een hoeve te verbranden. Een compagnie Derby's en wat Yeomanry bleef dus achter ter bescherming der beide ka nonnen. Wij hadden juist de hoeve ver brand, toen de generaal ons bevel zond dadelijk naar het kamp terug te keeren, daar een verschrikkelijk geweervuur op onze linkerflank gericht was. De Boeren staken het gras in brand en kwamen onder dekking van den rook zoo nabij, dat zij onze twee kanonnen konden bemachtigen. Wij dreven hen weg, doch niet dad met zeer groote moeite. De Derby's, die in en Wallenstein in den dertigjarigen oor log door Duiischland trokken, is er mis schien naar Smuts' getuigenis bij geen oorlog een vandalisme gepleegd, als thans door Engelands troepen in de velden van Zuid-Afrika. En dan bij dat alles al kwam morgen aan den dag de vrede tot stand, wonden zijn geslagen, die ongenees lijk zijn en bloeden blijven tot aan het graf; ontbering en krankheid sleepen haar droeve gevolgen na zich tot het einde des levens toe; haat en wrok worden in do ziel gezaaid, die tot in verre geslachten vruchten dragen; jaren lang blijft het on schuldig vergoten bloed tot God in den hemel roepen om wraak. Bij het aanschouwen van al dat onbe schrijfelijk en nameloos wee rijst de vraag in het harte op, of de strijd dien inzet wel waard is. Is de prijs niet te hoog, de prijs van honger en gebrek, van kom mer en ellende, van lichaamspijn en ziele- smart, van goed en bloed en tranen? Ware het niet nutter, niet voordeeliger geweest, om Engelands eisehen in te wil ligen, zijn suzereiniteit te erkennen en voorts onder zijn gematigd en zegenrijk 't vuur gingen met 92 man, kwamen er met 28 uitvan de artillerie-afdeeling met de kanonnen kwamen van de 24 maar 9 terug." Het verloop van den strijd, waarbij de Boeren terugtrokken, na den Engelschen zware verliezen te hebben toegebracht, is den lezers bekend. Iemand, die Arabië doorreisde, vertelt van de groote bewondering, welke men zelfs daar voor de Transvaalsche helden heeft. De Arabische Sheiks, die vóór den oor log nauwelijks iets van het bestaan van Transvaal of OranjeVrijstaat wisten, bezit ten op het oogenblik allen portretten van President Kruger. Van tent tot tent hoort men den lof van Botha, De la Rey en De Wet verkondigen en men verwondert er zich over, dat Engeland zoo'n ontzettend leger noodig heeft om een handjevol dap peren te bestrijden en er nog niet in slaagt hen ten onder te brengen. Kitchener seint uit Elandsfontein dat in den Oranje-Vrijstaat Charles Botha, zoon van Philip Botha, luitenant Thomas Humun en veldcornet Olivier Veen sneuvelden. Voorts seint, hij dat onder de brieven, die bij de bagage van Steyn zijn gevonden ook een brief is van Reitz aan Steyn van den lOden Mei. Daarin bericht Reitz, dat een vergadering van de Transvaalsche re geering met Botha, Viljoen en Smuts over den toestand van het land had beraadslaagd. Verscheidene burgers gaven zich over, en de regeering was het met elkaar oneens of er mogelijkheid was op verwikkelingen in Europa. De Transvaalsche regeering had daarom besloten, verlof te verzoeken, een bericht naar Kruger te zenden, ten einde den vreeselijken toestand van het land uiteen te zetten, en indien het ver zoek werd afgeslagen, een wapenstilstand te verzoeken, ten einde de meening van de beide volkeren in te winnen over de toekomstige politiek en den verleden en tegenwoordigen staat van zaken. Reitz zegt ten slotte, dat de tijd gekomen is, om een beslissenden stap te doen. Steijn antwoordde den loden MeiIk heb een ingeving, dat wij nog niet tot het uiterste zijn gekomen. De ammunitie is wel schaarsch, maar er is toch nog. Welke reden hebben wij nu, om verder ons ver trouwen ep God te laten varen? Ik ben vast overtuigd, dat in de volgende maanden Europeesche verwikkelingen zullen opko men, die ons goed geluk zullen bevorderen. Het feit, dat onze deputatie in Europa blijft, overtuigt mij, dat onze zaak niet hopeloos staat. Steijn zegt, dat hij er pijnlijk door is getroffen, dat zijn meening niet was gevraagd. Hij verzoekt aan Reitz, te wachten, totdat hij, Steijn, met de Wet zal hebben overlegd. bestuur in veiligheid en vrede te wonen? Allen, die slechts rekenen met de zien lijke dingen en de macht boven het recht verheerlijken, zijn tot een bevestigend ant woord geneigd. En duizenden bij duizenden kennen in onze hedendaagsche maatschappij geen hooger belang dan het nut en geen heerlijker goed dan de macht. De wijs begeerte heeft deze platte levensbeschou wing voorbereid, sedert zij den staat ver hief tot eenige bron van het recht of in het recht niets hoogers zag dan een pro duct der historie, wisselend, veranderend van dag tot dag. En de staatslieden heb ben in onzen tijd deze wijsbegeerte toe gepast. De machtige stichter van Duitsch- lands eenheid maakte de politiek van alle zedelijke beginselen los. Een staatsman was naar zijne meening geen rechter, die een oordeel had uit te spreken over de handelingen van vorsten en volken, maar een rekenaar, die alleen te vragen had naar het voordeel van zijn land. Want staatkunde was geen logische, geen exacte wetenschap, maar eene geschiktheid, om bij iedere wisseling der toestanden het minst schadelijke of het doelmatige te kiezen De Heer G. Brons te Ootmarsum schrijft ons, dat zijne dochter geen gelukkige jeugd had. Gedurende langen tijd was zij lijdende. Hare gezondheid was zeer geschokt en had ons groote onrust berokkend. Zij was bloedarmoedig, had veel hoofdpijn' moeheid in de beenen enz. Alle mogelijke genees middelen had ik aangewend zonder resultaat, totdat ik eindelijk besloot eens de Pink Pillen van Dr. Williams te doen gebruiken. De uitkomst was verrassend. Eene verbe tering deed zich voor en thans is zij gezond. Door de hernieuwing van het bloed die de Pink-Pillen op zekere wijze bewerkstel ligen, komt men er toe al de ziekten ver oorzaakt door zijne verzwakking te genezen. Deze ziekten zijn:bloedarmoede,bleekzucht, neurasthenie, rheumatiek, heupjicht. Hun oorsprong is gelegen in de armte van het bloed en met de oorzaak te doen verdwijnen verdwijnen ook de gevolgen. De Pink-Pillen bezitten eene werkelijke werkdadigheid en de ware attesten van genezingen komen dage lijks in groote getale tot ons. Prijs f 1,75 de doos f 9 per 0 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Roos, K 157 Vlasmarkt te Middelburg. Men geve acht dat de echte PinJc Pillen van Dr. Williams zich in een houten kokertje bevinden, met rooskleurig papier omwikkeld, waarop met blauwe letters gedrukt staat: Pillules Pink pour Personnes piles du Dr. Williams. Verder moet zich op ieder uit wendig omhulsel bevinden een wit strookje papier over de lengte der étui geplakt waarop staat: Prijs 1.75 Gld. de doos, 9,— Gld. per 6 doozen. Benig depothouder voor Nederland, Snabilié, Steiger, 27, Rotterdam. Voor de gebruikswijze raadplege men de ingeslotene Hollandse/te Circulaire. Waarde. Aantal kiezers 100. Uitge bracht 94 stemmen. Hiervan verkregen de heeren C. Bal 58 en A. van Fraassen 33 (van onwaarde 3) zoodat gekozen is de heer C. Bal. Men meldt uit Tholen: De nieuwe karwij wordt gedorscht, zoo dat men spoedig zal marktende qualiteit van het zaad en de opbrengst zal zeker goed zijn. Jammer dat de hooge prijzen van het vorige jaar teruggeloopen zijn van f 19 tot f 11,50 per baaltje van 50 K.G. Bij voorkoop werd reeds vroeg f 13 a f 15 geboden, maar slechts weinigen toon den zich daarvoor genegen. en daarmede voor zijn eigen land en volk winste te doen. In dienzelfden geest ver klaarde von Bülow aan het einde des vo- rigen jaars, toen hij in den Duitschen rijksdag de weigering des Keizers tot ont vangst van President Kruger verdedigde: bij twisten tusschen vreemde volken mag men niet vragen, waar het recht, waar het onrecht ligt. Een politicus is geen zede- meester, hij heeft uitsluitend met de be langen van het Rijk en van zijn eigen land rekening te houden. Zelfs een vriend van de Boeren als de Hoogleeraar Mommsen kon in dienzelfden tijd verklaren, dat op heffing van het wereldonrecht van alle droomen de ijdelste is. Zoo heerscht onder de toongevende geesten op staatkundig ge bied het Imperialisme alom. De bereke ning, het eigen belang, de wil om groot en machtig te zijn, om een Uebermensch onder de volken te wezen, leidt de be raadslagingen en besluiten in de kabinetten der Vorsten en in de raadzalen des lands. De liefde en geestdrift voor het ideaal heeft plaats gemaakt voor koele berekening, voor de expoloitatie der koude werkelijkheid (Wordt vervolgd j

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1