ZENDINGSFEEST Op Woensdag' 2é Juli 1901, 09 fle Spoorbooten zijn Programma's verkrijfta. Gemengde Beriehten. Aanbestedingen. Openbare Verkoopingen. Afloop Verkoopingen enz. Advertentiën. Een 4-jarige flinke HIT te koop, Vjjf gemeten VLAS, Cortgene. Zie verder aanplakbilletten. TIJ JD VERZEN. Worgerkampen. Kerknieuws. Marktberichten. BURGERLIJKE STAND Ken SPR1NÜ STIER, eene MEIE oêïis 2^L eid aanvang lialf TIEN ure. 1'ROUtAVOlA, tevens toegangsbewijs 10,25. Terrein vlak bij den Steiger. Houders van Programma's kunnen op de Spoorbooten dien dag een retour krijgen van Middelburg of Zierikzee naar Cortgene, voor f 1,20 eerste klasse en f 0,80 tweede klasse. stukj» geschreven onder den titel«Een afgeluisterd gesprek", daarin komen de zelfde uitdrukking en verdachtmakingen voor als in 't stuk uit het Handelsblad. Nu weet ge zeer goed, dat natuurlijk geen verhaal is te krjjgen, als ge een af geluisterd gesprek meedeelt in een courant. Vooreerst is 't leelijk voor een prins om luistervink te spelen, en dan wie kan con troleeren of die liberale heeren, en welke dat zoo gezegd hebben. Om nu aan alles een eind te maken, heb ik er een paar rijksdaalders aan versnoept en de volgende advertentie, groot gedrukt over twee kolommen, geplaatst in de Enk- huiter Courant. »De ondergeteekende, gelezen hebbende het artikel«Een afgeluisterd gesprek", van de hand van Prins Joris, eischt publiekelijk dat deze den zedelijken moed zal openbaren dezelfde zaken te schrijven in den vorm van een artikel, persoonlijk onderteekend, waarin dezelfde lasterlijke aantijgingen voorkomen te genover de antir. partij. Indien hij daartoe den moed bezit, stelt ondergeteekende zich beschikbaar in eene openbare vergadering (tijd en plaats aan den schrijver overlatende) van gedachten te wisselen over: Liberale en Anti revolutionaire kiesmanoeuvres". 13 Juni 1901. W. H. VOSTEN." Nu zullen wij afwachten of de heeren den moed hebben voor den dag te komen. Maak u echter maar niet bezorgd, de zaak is hier zoo eerlijk als wat, en geen enkele onwaardige truc is hier gebruikt, dat hebben we overgelaten aan de Enk- huiter liberalen. Wat nu het uitwerpen van den Heer Sluis betreft, dat is een laffe wraakneming geweest, en een gemakkelijke, want de Stad Enkhuizeu is nog liberaal, het district is anti-liberaaldoch binnen niet al te lan gen tijd, hopen wij ook de stad verder te bearbeiden. Wij wisten van te voren dat Sluis er niet komen kon en in vergelijking met de Raadsverkiezing van 't vorig jaar zijn wij in stemmental, daar alle Liberalen en So cialisten zich tegen ons gesteld hebben nog een 60 stemmen ongeveer vooruitgegaan. Van zedelijke nederlaag is onzerzijds dus geen sprake. En nu M. de Red. ik ben erg blij, dat de Zeeuwen 't weder er zoo kranig afge bracht hebben, 't heeft mijn oude Zeeuwsche hart goed gedaan, maar ook dat Enkhuizen om is. Om te strijden tegen het onge loof heb ik Middelburg verlaten en ben naar 't koude moderne N.-IIolland gegaan. God heeft ons wonderlijk gezegend. Wij kunnen den Heere danken voor ons drie tal overwinningen na eerlijken strijd ver kregen, en maak u maar niet ongerust over Enkhuizen, noch over uw ouden po- litieken strijdmakker van vroeger dagen. W. H. OOSTEN. Enkhuizen, 13 Juli 1901. De Enkhuizer circulaire luidt aldus Vertrouwelijk. Den Lezer heil. Naar aanleiding van de afkeuringswaar dige houding van het bestuur der Liberale partij moet ons in 't bijzonder voor U nog een woordje van het hart. Wij, Anti-revolutionairen, zouden Burge- gemeester Hartkamp onwaardig achten, 't komt niet bij ons op. Laten de Heeren Roodhuijzen c. s. dat liever in de pen houden. De bedoeling echter is duidelijk. Men wil u zand in de oogen strooien, en u alzoo verblinden, om het gevaar dat van de zijde van liet ongeloof, waaruit het Li beralisme leeft, dreigt, niet te kunnen zien. Doch er is meer. Anti-Clericaal heet de leus der Liberalen te zijn, ook al weer bij deze stembus. En dan zijn wij Cleri- ealen natuurlijk. Weet ge wat dat is? Dat is alles opof feren voor zijne eigene kerk. Niets is echter minder waar. Wij doen geen enkelen aanval op eenige kerk. Laat elke kerk hare eigene aange legenheden regelen. We zullen dat met blijdschap zien. Ziehier een paar aanhalingen van bekende Liberalen over deze zaakMr. P. van Bem- melen schreef: »In den boezem van het hedendaagsche Calvinisme kan eene orthodoxe beweging op religieus (godsdienstig) en Sociaal-poli- tisch gebied niet uitsluitend van de gees telijken of liever predikers uitgaan, noch hun belang en hunne heerschappij dienen. «De Nederlandsche Anti-revolutionaire partij kan ook niet de protestantsche cleri- cale partij genoemd worden, zonder de taal en het spraakgebruik geweld aan te doen." En de liberale prof. C. B. Spruijt schreef: »De naam Clericalen is voor onze Anti- volutionairen ongeveer even passend, als die van visch voor zwaluw zou zijn. Grooter bestrijders van den invloed van den clerus kent de geschiedenis niet dan onze stoere en onverzettelijke Calvinisten." Er is echter meer. Alle lage middelen, dat wij een aanval zouden doen op de Herv. kerk, zijn goed voor de liberalen, om het volk te misleiden. Wat is hiervan aan Het scheen bij de stembus van 1897, alsof werkelijk de orthodoxen in de Herv. Kerk eene vijandelijke houding tegenover de Antir. partij zouden aannemen. En het was alsof Dr. Bronsveld van Utrecht daarvan de toongever zou zijn. En inderdaad, deze deed zijn invloed gelden. Moordschavotten en brandstapels, gepaard met Kuyperhaat deden opgeld, en de liberalen maakten er gretig gebruik van. Diezelfde Dr. Bionsveld, doet nu zulks weer, maar hij kan voor U de man niet langer zijn, want hij schaart zich nu geheel aan de zijde van het liberalisme. Mannen als Dr. De Visser, predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Amsterdam, en Mr. Schokking, predikant bij de Ned. nerv. Kerk te Koudum in Friesland, hebben in de afgesloten |4-jarige periode, de eerste zelfs als lid der Tweede Kamer, ingezien, dat de strijd gaat tusschen geloof en on geloof, en beslist scharen ze zich nu aan de zijde van de Antirevolutionaire partij en wij ons aan de hunne. Of wat denkt ge van een man als Ds. Talma, predikant bij de Nederl. Herv. Kerk te Arnhem, die, een open oog hebbende voor de sociale misstanden onder ons volk, heel het land doortrekt om als een dapper strijder tegen het liheralisme te velde te trekken, omdat hij inziet, welk gevaar dreigt, dat de ons heilige beginselen, de grond vesten onzer nog Christelijke maatschappij uit de voegen zullen worden gerukt. Ziet, als Ge dit bedenkt, dan kunt Ge, als Ge ten minste Uw geweten geen geweld wilt aandoen, Uw stem nóch morgen (Dins dag) voor de Prov. Staten, nóch Vrijdag voor de Tweede Kamer uitbrengen op li beralen, maar ge trekt met ons op als een éenig man Dinsdag voor de Heeren J. Buis Pzn. en Jacob Tensen Wz., en Vrijdag voor den heer N. Sluis Pz. Alleen zoudt ge nog bezwaar kunnen maken tegen den candidaat J. Buis Pzn. als zijnde een Roomsch Katholiek. Maar bedenkt het wel, dat de minderheden sa menwerken, om de theorieën van «Ongeloof en Revolutie" te bestrijden. En als gij dan zoudt achterblijven, zoudt ge het libe ralisme ook door onthouding in de hand werken, en zij zouden u dankbaar zijn en in hun vuistje lachen. Ontwaak dus, en bedenk, dat het ook voor God Uwe heilige roeping is, om tegen den revolutiegeest te getuigen. Bedenk, dat de heer Kool onlangs nog in eene openbare vergadering te Medemblik zeide, (het was op Vrijdag "24 Meij.l.)dat hij iedereen het recht ontzeide, om een be roep te doen op de Heilige Schrift, daar de Bijbel niets dan menschenwerk was en mitsdien alle gezag aan de Heilige Schrift ontkende. Zulk een man kunt gij dus niet stemmen, maar gij brengt eenparig uwe stem ook voor de Tweede Kamer uit op den Heer: N. Sluis Pz., die zich de belijdenis van den Christus ook in 's lands raadzalen niet schaamt. Enkhuizen, Juni '01. Het stuk is geteekend door: G. J. van Batenburg, B. Buis, F. van Dok, Simon Nz. Groot, Ds. P. van der Heijden, S. de Jonge Ez., Ds. W. H. Oosten en J. Sluijter. (De lezer kan nu met ons oordeelen dat in deze circulaire niets is dat ook maar even kan genoemd worden met 't Rotter- damsche schandbiljet. Reu.) In Afrika woedt immer zware krijg; De worstling gaat in wreede ontzetting [voort En Albion, met woedende overmacht, Zint nijdig op der Boerenmachten moord, Geen zoet bericht uit waren broedermond Streelt ooit het oor van wie te luistren [staat De kabelpers, geleid naar Britschen trant, Strooit immerdoor haar leugenkiemend [zaad. Maar wat de Brit verduistert, nimmer [smoort Hjj de stem van wraak uit gruwlijk kin- [derkamp Een zee van bloed drupt in den bruinen [grond Een walm van damp rijst op, een zielen- [damp. Heeft Albion de vaders niet vermocht, Dan zal hij treffen weerloos nageslacht; In wreeden lust drijft hij de moeders saam, Terwijl hij, schrijnend, om haar kermen [lacht. Een krijg van Britten tegen schuldloos [wicht In beul- en worgerkamp tezaamgebracht; Het voedsel, snood onthouden aan de borst, Waar hongrig zuigling om een droppel [smacht. Bedorven eten, waar de maag van walgt, Ruw toegeworpen, als naar zwijn en hond; Geen kleed dekt voor de biltre winterkou; Het bed ligt druipend op den natten grond. Het knaapje weent des daags om zonne brand, Waarvoor geen open tent een schutting [biedt Des nachts kleumt het de scherpe winter kou; Is 't wonder, dat gezucht verstomt liet [lied. Toch ruischt nog vaak een psalm uit [moede borst, Een psalm van hoop, van lof en dank [aan God; En geeft een kindje, door den Brit ver- [teerd, Zijn zieltje aan God, dan troost Hij moe [ders lot. Een stem van klacht stijgt naar den [woesten Brit, Maar Albion is voor de Boerenmoeder [doof Doch waar de Brit in wreedheid voor haar [keert; Daar vestigt zij op Neerland haar geloof. Zij weet, het broederhart is warm in 't [lage land, Waar heure klacht gevoeld wordt en ver- staan Waar in denzelfden klank gebed ten hemel Igaat Zg bidt tot Neerland: «Hoed ons voor [vergaan Heur hand strekt smeekend tot ons in den [nood «Geef voedsel, kleeding! Hoed ons voor [vergaan «Help onze kinderkens, door Brittenhand [belaagd." En Neérland zal die moederklacht verstaan Luetor. Geref. Kerken. Beroepen te Barneveld J. Gispen te Overschie. De heer Ds. A. v. d. Zanden predi kant te Arnhem (A), heeft zijn ambt neer gelegd, verleden Zondagavond afscheid ge predikt en zich metterwoon te Putten op de Veluwe gevestigd. Ds. v. d. Zanden werd 2 Dec. 1877 te Wormerveer bevestigt; stond van 1880 tot 1883 te Westbroek; daarna te Bolnes, en sedert 29 Nov. 1885 te Arnhem. Ev. Luth. Kerk. Aangenomen naar Nieuwe Pekela door J. W. Brass te De Rijp. Goes. Bij kon. besluit is met 1 Sept. a. s. de heer M. A. Hollestelle aspirant landmeter bij 't kadaster alhier, overge plaatst naar Leiden. In een stroocartonfabriek te Oude Pekela geraakte een arbeider tusschen de hakselmachine en werd vermorzeld. Slechts de beenen waren van den ongelukkige overgebleven. In de Suikerfabriek te Geertruidenberg viel een werkman van een steiger en bleef op de plaats dood. Te Dordrecht zou 't 13-jarige zoontje van den kapitein van de «Anna" zijn va ders jas halen op de boot, die onbeheerd in de haven lag. Ongerust over zijn lang wegblijven ging men hem zoeken, eenige uren daarna werd de knaap dood opge haald. Te Beerta speelden eenige kna pen op een praam, een hunner viel over boord en verdronk. Te Sliedrecht is Zaterdagavond een vrouw door 't onweer zoodanig verschrokken dat zij aan de ge volgen overleed. Nog sterven op ver scheidene plaatsen menschen aan de hitte en verneemt men telkens van verdrinkin gen bij het zwemmen. Te Lekkerkerk was een knaapje met eenige kameraadjes hooi gaan rijven, dorstig geworden, bukte hij zich om met zijn klompje wat slootwa ter te krijgen, doch verloor het evenwicht, viel te water en verdronk. Te Wedde is een 4-jarig knaapje in een pot met ko kend water gevallen en aan de gevolgen gestorven. De eetlust van een Mol. De Chausseur lllustré verhaalt het vol gende: De heer Roesig wilde eens door een proef nagaan, wat een mol wel in zes dagen kon verorberen. Daartoe zette hij een mol, die 77,5 gram woog, in een kist vochtige aarde en gaf hem niets anders te eten dan regenwormen. Twintig dagen daarna had de mol 2997,5 gram wormen verslonden en was hij zelf 6 gram zwaar der geworden. Het bleek bij ontleding, dat de wormen 21,G% aan aarde bevatten. Dus had de mol in die twintig dagen 1802,16 gram dierlijk voedsel gebruikt, dat is 91 gram per etmaal; hij gebruikte dus dagelijks meer dan zijn eigen gewicht aan voedsel. De vele anti-mollen-geziude menschen nemen hiervan akte. Donderdag 18 Juli. Middelburg, half 2 in Polderhuis het verrichten van grondbooringen aan de Oost watering door den polder Walcheren. Aan wijzing 17 Juli 1 uur polderhuis. Vrijdag 19 Juli. Middelburg, door B. en W. timmerwerk, verfwerk, teerwerk, reinigings- en stuka doorswerk 4 perceelen. Middelburg, 11 uur in 'tProv. bestuur het aanbrengen van voorzieningen tot uit breiding der onderzeesche verdediging langs de haven van den Stoofpolder en voor den mond dor haven van den Willempolder, be- hoorende tot de werken van de tramweg haven aan het Zijpe. Raming f 7100. Dinsdag 23 Juli. Wissenkerke, verbetering en onderhoud der werken aan den Vlietepolder bij E. P. v. Damme 16 Juli 8 uur en 19 Juli half 10. Bestek 60 ceDt bij dhr. v. d. Hejjde. Woensdag 24 Juli. Den Haag, 2 uur aan 't gebouw der posterijen en telegrafie onderhoud post- en telegraafgebouwen Goes en Hansweert ra ming f 840 en f 580. Zaterdag 27 Juli. Goes, 12 uur in de Zoutkeet door het bestuur van den Jacobpolder herstel enz., der werken en verhoogen van 520 M. zee dijk. Aanwijzing 24 Juli 11 uur. Donderdag 1 Augustus. Goes, ten Raadhuize levering pneumatische beerwagens, luchtpomp, slangen, slangen wa gen enz. Biljetten voor of op 1 Augustus. Openen 3 Aug. voorwaarden ter lezing ter secretarie. Zaterdag 20 Juli. Ellewoudsdijk, door not. v. d. Kloes 4 uur een huis, bakkerij en tuin 1585 c.A. Achterweg in de gemeenteherberg. Dinsdag 23 Juli. Middelburg, Veerscheweg bij Andriessen op Favorite door not. Tak 2 uur veldvruch ten, koolzaad, aardappels, hooigras, lueern- klavers, enz. Vlissingen, 8 uur bij Bos door not. Maret Tak het koffiehuis Oude Markt G 129 groot 35 c.A. En een huis met afz. bovenwo ning Scheldestraat O 437 groot 1 Are. Goes, 8 uur door not. Paardekooper hui zen in café Boudeling voor erven Hedel Langevorststraat D 117 groo 116 cA. en Klokstraat D 207 groot 315 cA. Woensdag 24 Juli. Nienwdorp, 11 uur bij M. v.Antwerpen door deurw. Hollmann 2 kabinetten, tafels, stoelen, naaimachine (ringspoel), jachtge weer, glas- en aardewerk. Middelburg, door not. Wisboom Verstegen ook Dinsdag galanterieën, kramerijen enz., uit 't magazijn dhr. Greep in Notarishuis. Inl. de Groot en Hondius. Koudekerke, 11 uur bij Lampert het hof- steetje van IJzeboud 1810 cA. door not. Loeff. En om half 2, geiten, kippen meu belen. Grijpskerke, Hoogelande inspan en veld vruchten bij Francke door not. Tak. Donderdag 25 Juli. Middelburg, 2 uur door not. Verhulst in de Vergenoeging 1,7380 H. tiendvrij bouwl. bij den grintweg Veere—Gapinge. Oudelande, 10 uur bij wijlen wed. A. Korstanje door not. v. d. Kloes 1 rund, 2 schapen, 1 zeug en 9 biggen, 30 kippen, 3 ladders, arbeidersgereedschap, windmolen, meelkist, pottenkast fornuis, tronkboomen, boomstaken, eikenhouten kabinet, 3 veeren bedden, spiegels, klokken, vloerkleeden, enz. Vrijdag 26 Juli. Zandijk buiten, door not. Tak 10 uur in span: 3 merriën 13, 4 en 1 jaar, 7 baatg. melkkoeien, 5 weivaarzen, 3 tweejarige vaarzen, 2 jarige vaarzen, stier oud 8 maan den, 4 kweekkalvers, 1 melkschaap, 2 vette varkens, 225 kippen en hanen, 12 eenden en 1 wertel, hond met hok, veer wagen, menwagen, driewielskar, 3 ploegen, 8 eggen, 2 veldgangen, enz. Maandag 29 Juli. Biggekerke, bij Sturm door not. Loeff verhuren 24 perc. bouw- en weiland en sprink voor de Burgerl. en Diaconiearmen aldaar. Kleverskerke, 11 uur bij Kasse door not. Tak het hofsteetje van wed. Baaijens 6610 cA. En 6530 cA. bouw- en weiland in Veere. En om 1 uur 3 melkkoeien, 2 vaarzen, 1 jarige os, 80 en hanen, de mest put, landbouw-, melkgereedschappen, meu belen, veldvruchten. MIDDELBURG, 18 Juli 1901. Evenals voorgaande week was de aan voer uit Walcheren weder klein en bestond alleen uit Tarwe. Van andere artikelen was niets ter markt. De noteering is als volgt: Voor puike nieuwe Tarwe werd naar kwaliteit van f 7 tot f 7,10 betaald. Rogge op f 5,50 gehouden. Winter- en Zomergerst niet getoond. In witte en bruine boonon ging niets om. Van nieuw Carweijzaad, niet blank, waren er een paar partijtjes ter markt, die tot geheimen prijs zijn verkocht. Bij droogweder kan men a. s. week nieuw Koolzaad ter markt verwachten. Boter f 1.10 a 1.40 per K.G. Eieren f3.00 de 100 stuks. LAATSTE BERICHTEN. Nisse. Woensdag had een arbeider van den landbouwer v. L. het ongeluk (terwijl er karweij gedorschen werd) om met de dorschmachine in aanraking te komen, met gevolg, dat hij omvergeworpen werd en zijn broek en kousen geheel aan flarden werden gescheurd. Gelukkig werd het spoedig opgemerkt en de machine stil ge houden, zoodat hij verder met den schrik vrij kwam. Hoedekenskerke. Door not. Van der Kloes is gisteren alhier voor de rechtheb benden tot den boedel van Johs. MolWz. publiek verkocht: lo. 1.64.20 H.A. weiland alhier, aan A. Walraven te Kwadendamme voor f475 per gemet is f 1987.64 benevens f80 voor het daarop wassende hooi en f5 voor gedane werkzaamheden; 2o. een huis en erf te Baarland, groot 0.02.80 H.A. aan het Burgerlijk Armbestuur aldaar, voor f 235. Alles onverminderd 8'/3 onkosten van verkoop. Middelburg. Door het Bestuur van den polder Walcheren werd heden aanbesteed, het verrichten van grondboringen aan de Oost watering. Eenig inschrijver dhr. Nico- laas Hoogendoorn, te Giessendam voor f890. van 1718 Juli 1901. GOES. Geboren: 17, Cornelia, d. v. Jan Zegers en Cornelia van Zweden. Heden overleed onze geliefde moeder-, groot- en overgrootmoeder ADRIANA VERCOUTEREN wed. Ds. D. Bakker, in den ouderdom van 80 jaar 10 maan den 6 dagen. Namens de familie, J. VAN DAMME. 's-Gravenpolder, 13 Juli 1901. met of zonder dogcar. Te bevragen bij 1). ÏUKK E N, Sigarenmagazijn „Het Wapen van Goes", te Goes. Hollandsch ras, te koop, bij J. SliVIONSE, Serooskerke. TE KOOP bij P. IIAGE, Bijleveldspolder, N.- en St. Joosland. Door teleurstelling met October benoodigd, bij C. WISSE Sz, Melis- kerke. Terstond of met October benoodigd, liefst uit den boerenstand, bij JUSTAV RIEDEL, Buitenhaven, Vlissingen. TE Vertrek van MIDDELBURG voormiddag 7,30. ZIERIKZEE 7,50. richting MIDDELBURG namiddag 4,15. ZIERIKZEE 6,-. i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 2