OpÉre Verkoojing. Afloop Verknopingen enz. Advertentiën. Moesland en Vijvers mei Sehuurtje, V. F. K. Lenshoek te Goes en D. Stigter, Post e r ij e n. v e r k o o p e n BOUW- en WEILAND en SPIUNK, Zeeuwsche Land - Maatschappij op Msrilai Jen 25 Juli 1901, L. EVERSDIJK, Zierikzeesclie Brandwaarborg-M1». te Zierikzee. Herstemming Gemeenteraad. BURGERLIJKE STAND Marktberichten. De Deurwaarder HOLLMANN te Goes zal op WOENSDAG 24- JULI 1901, des voormiddags om II uur, aan het woonhuis en ten verzoeke van dhr. Mars. van Antwerpen Janszn., te Nieuw dorp gemeente 's-Heer Arendskerke, 2 Kabinetten, Tafels, Stoelen, SpiegelKachelsNaaimachine (Ringspoel), Jachtgeweer, Glas- en Aardewerk, enz. ï)e Notaris mr. JAN LOEE1? zal MAANDAG 29 JULI 1901, des voormiddags om 10 uur, te Bigge kerke, bij O. Sturm, in het openbaar te huur aanbieden: onder Biggekerke, Grijpskerke, Meliskerke, Koudekerke, Zoutelande en Westkapelle, toebehoorende aan de Burgerlijke- en Diaconiearmen van Biggekerke. Breeder bij aanplakbiljetten omschre ven, verkrijgbaar met inlichtingen bij de Besturen van genoemde Armen en ten kantore van den Notaris te Koude kerke. De Notaris Mr. JAN LOEFF zal Woensdag 31 Juli 1901, des namid dags om 2 uren, te KOUDEKERKE, op het Zand, in „Pax Tntrantibus", in het open baai- te koop aanbieden'. te Middelburg, aan den Seisweg, bij het Stads wegje, wijk R nr. 48, bewoond door J. B. KOOLE, groot ongeveer 80 Centiaren (6 r.) 2o. Ongeveer 0,7039 Hectare (1 g. 238 r.) tegen perceel 1. Samenvoeging van perc. 1 en 2. Aan het gebruik van perc. 1 met 1 November 1901 en van perc. 2 terstond. Te bezichtigen Dinsdag 30 Juli 1901, van 9—12 en van 1—4 uur. Inlichtingen en biljetten te bekomen ten kantore van den Notaris te Koude kerke. ALGEMEENE VERGADERING Diegenen die Kruisbessen, roode, witte of zwarte Aalbessen willen aanplan ten, worden beleefd uitgenoodigd mijne partijen STRUIKEN daarvan in mijne K w e e k e r ij e n te komen bezien, nu dezelve met vruchten bezet zijn. Zeldzaam prachtig gewas en beste soorten. B o o ra k w e e k e r ij. KAPELLE (bij Goes). W. A. de Laat de Kanter. »St.-Ct.« no. 163 bevat de statuten der vereeniging Volkskoffiehuis Zierikzee. Bij Kon. Besluit is de aanstelling van dr. M. A. van Helle, benoemd tot gewoon hoogleeraar aan de Gemeentelijke Univer siteit te Amsterdam, bekrachtigd. Toen Zaterdagmorgen het 3-jarig zoon tje van een arbeider te Uithuizermeeden na een paar uur afwezig te zijn geweest niet weer thuis kwam, begon men zich onge rust te maken. Overal werd gezocht, maar nergens was de kleine te vinden. Reeds begon men het ergste te vreezen. 's Nachts was het knaapje nog niet gevonden. Eerst Zondagmiddag ontdekte men den kleine, die erg bang geweest was voor 'tonweer, in een stuk rogge. Heel naïef vroeg de kleine kleuter 't eerst om een »boterham.« Gedurende het hevige onweder van Zaterdagnacht zijn in de provincie Gronin gen niet minder dan 4 boerenplaatsen door den bliksem afgebrand. Onder de gemeente Klundert sloeg de bliksem niet minder dan 8 keer in: één maal in een woning, waar betrekkelijk ge ringe schade werd aangerichtop 2 plaat sen stapels (tollen) kar wij, die verbrandden; en op 5 plaatsen verschillende boomen. Slagregen en hagel hebben veel schade aangericht. Te Harmeien ontredderde de bliksem een molen, te Wageningen ook; te Kam pen trof hij de drukkerij van Zalsmante Rozendaal legde hij een liof'steetje met eenig vee in de aschte Oosterhout doodde hij een paard met veulen in de weide; te Werkendam velde hij een hooischuur met 85000 kilo hooi en een stier die wegens zijn vele brandwonden afgemaakt moest worden; te Kruisland ging een hofstede met al 't daarin gestalde vee verlorente Noordeloos en te Din- teloord een schuur; te Sleeswijk een watermolen; te Nieuwendijk werd het instituut Hasselman, te Hardingsveld een bierbrouwerij getroffen. Een opheldering. De Maasbode schrijft: »Naar wij kunnen mededeelen, is de be ruchte verkiezingsadvertentie ('t oude mani fest der C.-H.) in hetRotterdamsch Nieuwsblad geplaatst voor rekening van Rothmeijer's Boekhandel te Rotterdam. »De heer Rothmeijer is, bestuurslid van de liberale kiesvereeniging 'Rotterdam» en persoonlijk bevriend met den heer D. do Klerk, te wiens bate de advertentie blijk baar was bedoeld." Ook 't derde kind van den Urker visscher te Velzen die Vrijdag te water raakten is doodde den redder ontvreemde portemonnaie is terecht. Hij was ontvreemd door een elfjarigen knaap die er al f 2 uit versnoept had. Zaterdagavond. Op de hoek van een straat stonden ze als bijna verloren in de drukte van 't Zaterdagavondgewoel. Hij in pijnlijke onverschilligheid staat tegen over een armoedig, o zoo armoedig ge kleed vrouwtje. In zijn stem klinkt een ruzietoon, die zegt: dat-ie niet mee naar huis wil. Zij, klein houdt met de eene hand haar zakdoek voor 't gezicht en huivert zenuw achtig; in de andere hand draagt ze een mandje dat leeg is. Bang-medelijdend kijkt ze dan naar hem op en zonder het te zeggen smeekt ze hem telkens om toch mee te gaan. Ze waagt het niet hem aan te raken, want dan zou-ie der Zoo stond het armoedig vrouwtje met vreesachtigen blik naar haar man te zien, zich schamend voor de menschen. Dan zwijgt hij en bekijkt dronkemans- achtig eenig geld in zijn hand, loopt door naar een anderen hoek der straat en gaat de kroeg in. Armoedig klein vrouwtje loopt hem achterna en wacht voor de kroeg met haar leege mandje. (Het Volk). Aangaande Wieberen en Marten Hogerhuis, in de gevangenis te Leeuwar den, verneemt het Hbld., dat W. gezond is, maar dat M. in den laatsten tijd teeke nen gaf van krankzinnigheid. Hij meende dat zijn broer Wieberen overleden was en het baatte niets als men hem beduidde dat W. nog leefde. Op advies van den geneesheer werd nu W. bij M. gebracht en nu werd M. kalmer. Hij vertoeft nu in de ziekenzaal en keert niet in de cel terug, daar de tijd voor celstraf (vijf jaar) in deze maand voor hem verstreken is, zoodat hij zijn verderen straftijd in ge meenschap zal doorbrengen. Aan den burgerlijken stand te De venter kwam gisteren een vader zij u kind aangeven, waarbij de grootvader en de overgrootvader, een nog krasse tachtiger, als getuigen fungeerden. Dr. Kuyper heeft de opdracht een kabi net saam te stellen aanvaard; er wordt ijverig gewerkt aan de samenstelling van een regeeringsprogramma. Indien hij slaagt gaat hij voor vier weken naar het Buiten land. Aldus de Haarlemsche Crt. Steeds meer schijnen Engelands deug- delijkste wapenen tegen de Boeren en hun ne vrouwen te zijn: de leugen en het prikkeldraad. '.'"gevcer tegelijk met mevrouw Burger, in het noorden, is Olive Schreiner, in het zuiden van Zuid Afrika door hen gevangen en op bovengenoemde manier opgesloten. De eerste omdat zij den Boeren moed tot c houden had ingesproken; de laatste om dat zij haar sympathie voor de Boeren en haar medelijden met hunne vrouwen en kinderen niet wenschte te verbergen. Welk een gruwelen! Den 15en Mei 1898 reed mevrouw Degen, de echtgenoote van een schilder, die pas sedert enkele dagen in Miinchen woonde, met de tram van de groentenmarkt naar Giesing om de stad te zien. Onder weg constateerde de controleur, dat zij een ongeldig kaartje had. De dame zei, dat zij het van den conducteur Schlicht gekregen hal, die dit echter ontkende. Hoewel zij zich bereid verklaarde, de 10 Pfennig op nieuw te betalen, maakte de controleur van het gebeurde rapport bij de directie, met het gevolg, (lat Schlicht geschorst werd en daarna ontslagen met de opdracht de tram directie aan te klagen. Wanneer in dit proces Schlicht's onschuld zou blijken, zou aan zijne eerherstelling niets in den weg staan. Schlicht echter klaagde mevrouw Degen aan wegens beleediging, waarop de tramdirectie weigerde Schlicht opnieuw aan te stellen. Schlicht stelde nu tegende tram directie een eisch in wegens achterstallig salaris. Hij won zijn proces doch werd in hooger beroep weer in het ongelijk gesteld. Proces op proces volgde in verband met 't feit, dat Schlicht zijne betrekking verloren had door toedoen van mevrouw Degen. Reeds nu komt het tramkaartje mevrouw Degen op een kleine duizend Markt te staan. Het zwaarste kind ter wereld is waar schijnlijk het 392-jarig zoontje van een kleermaker te Newark, in den Amenkaan- schen staat New Jersey. Het »wicht" weegt 155 pond en verheugt zich in een uitste kende gezondheid. Zijn zusje van 21 maan den weegt ruim 90 pond. Een meisje van 10 jaar te Saint- Martin (Frankrijk) moest een koe naar de weide brengen. Zij leidde het dier door middel van een touw, dat zij voor het ge mak met een lossen strik om haar arm had vastgemaakt. Toen de koe plotseling den kop omdraaide, om een vlieg te ver jagen, werd het meisje omvergeworpen. Zij gaf een gil van schrik, waardoor de koe schrikte en op hol ging, het kind achter zich aansleepend. Na 250 meter werd de koe tot staan gebracht. Het meisje was toen reeds dood. Haar lijk was afzichtelijk verminkt. De weldaden der negentiende eeuw. Een buitenlandsch blad geeft een lijstje, trouwens nog niet volledig genoeg, van de voornaamste verbeteringen, die de afgeloo- pen eeuw ons geschonken heeft. De negentiende eeuw ontving van haar voorgangster het paard: zij laat aan haar opvolgster, de twintigste eeuw, de locomo tief, het rijwiel en de automobiel na. Zij vond de ganzenpen en laat de schrijf machine na. Zij vond de zeis en laat machines na. Zij vond de handdrukpers en laat de rotatiepersen na. Zij vond het geldlaadje en laat de reken machine na. Zij vond de olieverfschilderij en laat rephotographie na Zij vond het handweefgetouw en laat de weef- en breimachines na. Zij vond het buskruit en laat dynamiet en zooveel andere springstoffen na. Zij vond het vuursteengeweer en laat de snelvuurachterladers na. Zij vond de vetkaars en laat het electrisch licht na. Zij vond het zeilschip en laat deonder- zeesche boot na. Zij vond de telegraaf en laat de telephoon en de draadlooze telegraphie na. Zij vond de gewone lichtstralen en laat de X-stralen na. Te Ulm is een brouwer-tapper tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld omdat hij restantjes bier uit zijn tapperij in vaat jes deed en als „fijn bier" verkocht. Vol gens het scheikundig en ander onderzoek waren in dezen heerlijken drank sigaren- asch, stukjes tabak, haren, broodkruimels, insekten en nog andere minder smakelijke bestanddeelen te vinden. Een Boerenkrijgsgevangene De Piooy is er in geslaagd van de Bermuda-eilanden te ontsnappen en aan boord van een Ameri- kaansch stoomschip naar Amerika te vluch ten. De regeering der Ver. Staten dacht er over hem uit te leveren als „behoeftig landverhuizer". De Boerenagenten hebben daarop dadelijk 10 dollar gestort, welk be drag voldoende is om de uitlevering te voorkomen. Hij is dus door de overheid in vrijheid gesteld. Een rijk veeweider heeft den vluchteling daarop in dienst ge nomen, opdat hij niet ten laste van het publiek zou komen. Er zijn warme Boeren vrienden in Amerika. Mist en ijs. Het tusschen Engeland en 'Canada varende stoomschip „Ontario", dat te Liverpool is binnengeloopen, heeft op de reis bijna onophoudelijk mistig weer gehad, terwijl het ter hoogte van New- Foundland uitgestrekte ijsvelden ontmoette. Een hevige brand heeft Pleystel, in de Opperpalts, voor een groot gedeelte vernield. Twee kerken, de pastorie, een nonnenklooster en een aantal huizon zijn in de asch gelegd. Een man kwam in de vlammen om het leven. Volgens bericht uit Kaapstad is Me vrouw Lucas Meijer met het stoomschip Saxon naar Europa vertrokken om daar te vertoeven tot het eind van den oorlog. Onweer in den Ears. Vreeselijke on- weders hebben, in den Harz gewoed. Te Stergenthal en Élaferingen werden menschen door den bliksem neergeveld, vee werd ge dood en verscheidene huizen gingen in vlammen op. 'ft-ijdag bemerkte een Duitscher die van Brussel met de sneltrein naar Ostende wilde sporen, dat zijn brieventasch met 40,000 francs hem ontstolen was. Hij kreeg terstond vermoeden tegen twee »heeren" die hem op het perron bijna omver hadden geloopen en deelde dat den conducteur mede. Ook deze had die heeren verdacht gevonden en opgelet dat zij in een coupé van denzelfden trein plaats hadden geno men. Vóór Ostende bereikt werd, zorgde hij dat die coupé werd afgesloten en bij aankomst werden de heeren aangehouden. Het geld werd op hen gevonden en dus baatte geen ontkennen. Middelburg 1. Gekozen P. Dumon Tak (1) met 346 tegen 219 stemmen op mr. P. Dieleman (a), van de 773 kiezers stem den 565. Middelburg 111. Er stemden 479 van de 719 kiezers. Herkozen H. P. v. d. Ree (1) met 246 stemmen tegen 233 op den heer P. J. de Kruijter (a). Hoek. Uitgebracht 3.25, onwaarde 4. Geldig 321. Herkozen J. de Feijter (lib. aftr.) met 165 tegen 156 op W. Bakker (antir). Zaamslag. Aantal kiezer 499. uitge bracht 408.van onwaarde 8. Herkozen M. de Jonge met 207. Gekozen J. de Putter Cz. met 214. P. van Tatenhove met 182, en C. Wilhelmus met 182. stemmen. Voorts bekwamen J. Dees 121. A. Dieleman 146. J. R. Scheele 151 en J. A. Platteeuw 113 stemmen. 's-Heer Arendskerke. Uitgebracht 341 stemmen; hiervan bekwamenJ. Dek ker 135, J, D. Elenbaas 171. D. Schippers 117 en J. Smit 187, zoodat gekozen zijn Elenbaas en Smit. van 16—17 Juli 1901. MIDDELBURG. Getrouwd: A. B. Carpreau 32 j. jm. en A. P. H. Beekman S. 39 j.; J. Bassie 23 j. jm. en S. Gilde 23 j. jd.; C. van den Bergen 19 j. jm. en M. Broerse 18 j. jd. B e v a 11 e nE. J. L. Hoeufft geb. Junius van Hemert d.W. Dingemanse geb. Jobse z. (tweel).E. de Poorte geb. Louws d. M. Lakerveld geb. Janisse zM. L. Blok geb. Step d. Overleden: J. Klemkerk ongek. z. 18 j.A. C. de la Houssaije wed. van R. G. Lucou 84 j.A. de Groot man van O. H. Kraaijnest 64 j. Levenloos aangegeven: een zoon van J. D. Hariot en M. Besuijen. GOES. Geboren: 17, Jacob, z. v. Jan Adriaan Does en Frederica Agatha van de Visse. Overleden: 15, Johan Hendrik 1 m., z. v. Willem van Maasdam en Willemina Catharina Enters. GOES, 16 Juli 1901. Een enkel monster nieuwe Karwei wordt aangeboden. Kleur en droogte verschil len veel. Oude Tarwe f6,5 Oaf 7,00. Nieuwe Tarwe f6.00 a f7,00 Rogge f 0,00 a f 0,00. Winterg. per 100 kilo f af.. Zomergerst per 100 kilo f af,. Haver per 100 kilo f 0,a f 0,Bruineboonen f 0,a f 0, Paardenboonen f af, Karwei f 10,00 a f 10,75. Koolzaad f af GroeneErwten f0,afO, Versche Boter f 0,65 f 0,70. Eieren f 0,65 a f 0,70. Voor de Schapenwol wordt thans fl.20 per steen (3 kilo) geboden. OOSTBURG, 17 Juli 1901. Oude Tarwe f i f Nieuwe Tarwe f 7,25 k f 7,40 N. Rogge f 5,30 f 5,50 N. Wintergerst f7,20 ii f7,50 per honderd kilo. Zomergerst f 6,80 f 7,00 per honderd kilo Haver per 100 kilo f 6,75 f 7,00 Kook- erwten f 0,f 0,00. Erwten f 0,00 f 0, Paardenboonen f 7,00 f 0,00 Waar 't niet erbij staat, is de prij sper H.L. Vlissingen, 16 Juli. Boter f 1.40. Af 1.30. A fEiereD f 3.50 A f 3.40 per 104 stuks ROTTERDAM, 15 Juli. Ter graan markt van beden (Maandag) was de beweging in binnenlandsche granen als volgt: Tarwe bracht in beste en goede soort langzaam vorige prijzen op, doch het overige bleef grootendeels onverkocht. Per heet. f5.25 a f7.40 en puike zware nog daar boven en per 100 kilo f7a f8.75 en uit gezochte kwal. nog daarboven. Rogge verliep evenals vorige week. De beste bracht f4.90 a f5.10 op, doch het overig aangebodene was niet te plaatsen. Gerst. Winter- en Zomer- vonden voor voer wederom koopers van f 3.50 tot f 4 en Chevalier- f4.50 a f5.25. Haver vond onveranderd plaatsing. Per heet. f2.75 a f3.75. Bruineboone naar deugd f4.50 a f7.25 Blauweerwten komen bijna niej meer voor. Kanariezaad op f5.50 a f7 naar kwal. gehouden. Aardappelen. Westlandsche zand- f 3.50 a f dito klei- f 2.60 a f per Va heet., met weinig aanvoer en vraagGel- dersche kralenf2.20 af 2.40, mettamelijken aanvoer en weinig vraag. Zeeuwsche eierenf3.60af3.80de 100 stuks. M a i s per 2000 kilos Amerik. Mixed f120, f122, dito dito uit zeeboot f117, f118, dito dito stoomend f116, f117, dito dito aflading 4 laatste maanden f 112.50, f 113.50La Plata uit zeeboot gestort f 110 Foxanian f112, f113. M e e 1. De afgeloopen week kenmerkte zich door hooge zomerwarmte, hetgeen een na- deeligen invloed oefende op de kooplust. Intusschenbrachten debuitenlandsche mark ten beduidend hoogere koersen, en bleven verkoopers onveranderd noteeren. Heden werd meel gemiddeld 1/4 gulden hooger genoteerd doch de omzet bleefbeperkt. ROTTERDAM, 16Juli. Ter veemarkt van heden (Dinsdag) waren aangevoerd: 1700 runderen, 637 vette, 120 nuchtere kalveren, 1057 schapen, 476 varkens, 182 biggen. Run deren le qual. 64, 2e qual. 40, 3e qual. kalveren le qual. 80, 2e qual. 70 3e qual. schapen le qual. 52, 2e qual. 44, 3e qual varkens le qual. 48, 2e qual. 40 3e, qual. cent; alles per kilogram. Lijst van brieven en briefkaarten over de le helft der 'maand Juli 1901, verzon den aan onbekenden door het postkantoor te Middelburg. Brieven. Wed. G. de Rijke, Amsterdam. Mej. C. de Nood, 's Gravenhage. C. v. Lijk, Barendreclit. Meertense, Middelburq. R. Hen- neveldt, Scheveningen. Thomas v. d. Lee, Vlissingen. Briefkaart. W. J. Botkema, Rotter dam. Buitenl and. Brief. Jac. Nicol, Rouen. Briefkaart. Max Ring, Elberfeld. Door het Postkantoor Goes C. A. van Immerzeel, Antwerpen. Van Wemeldinge: Stam, PuttershoeJc. Smit, Krimpen aid Lek. 's-Gravenpolder. Dinsdag werd door B. en W. aanbesteed de plaatsing van een kruis op den toren. Ingeschreven door L. Hubregtse 's-Gravenpolder f 360I. de Muijnck, Borsele f 315 A. Smit en W. Kok, Goes f285; W. West veer,'s-Gravenpolder f 278C. Engelbert, 's-Heerenhoek f 274 L. Minderhoud, Hoedekenskerke f266; J. Kruijs Voorberge 's-Gravenpolder f 250 W. v. d. Linde, Kattendijke f 247G. v. Riet Wz., Goes f 239Chamuleau, Kwaden- damme f 225. V Langs dezen weg betuig ik mijnen hartelijken dank aan allen voor de vele blijken van belangstelling gedurende de ziekte en bij het overlijden van mijne geliefde Echtgenoote ondervonden. Vlissingen, 16 Juli 1901. J. KOOLE Jz. 24 perceelen 10. Een HUIS en ERF, te GOES. des namiddags 12 uren, in een der zalen van de Sociëteit »Van Ongenucbten Vrij" te Goes. Punten van behandeling: lo. Rapport der commissie betreffende de balans en winstrekening 1900/1901. 2o. Bestuursvoorstel tot liquidatie. Op deze vergadering is wat het tweede punt betreft de laatste alinea van art. 47 der statuten van toepassing. N. B. Aandeelhouders, die deze ver gadering wenschen bij te wonen, wordt medegedeeld, dat zij, ingevolge art. 41, alinea 5 der Statuten, hunne aandeelen driemaal 24 uren vóór het houden dezer vergadering, tegen afgifte van bewijs, moeten deponeeren te Amsterdam, ten kantore van de firma LABOUCHÈRE, OYENS Co., of te Goes, ten kantore van de firma DE KANTER HORDIJK. Het Agentschap te QOES zal, gedu rende de afwezigheid, om gezondheids redenen, van den beer W. A. DE LAAT DE KANTER, worden waargenomen dooi de heeren zoo gezamenlijk als ieder afzonderlijk. Goes, 15 Juli 1901.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 3