Winkelhuis, Goes. G. Oranje Lz. Meubilaire GOEUEREN, Graanzakken, Dorschkleeden, Draagkleeden, Dekkleeden, Zaaikleeden, Zaadzeilen, Advertentiën. HOOIBITTER Gemengde Berletaten. Aanbestedingen. Openbare Verkoopingen. Afloop Verkoopingen enz. J. D. ELENBAAS en D. SCHIPPERS. Heeren Landbouwers! t. !>l TltOIJE. Maïsniapzijn „üe Concurrent". alle soorten Kippemnaïs, „Cliiliseilpetei" Woensdag 17 Juli 1901, te huur aanbieden BOUW- en WEILAND en SP1HNK, Ken KÏÏLFVA lts Terstond te huur: een eiken Boogkablnet, Mooie Speenvarkens eene MEID en aanverwante Artikelen. Bekendmaking. Kerknieuws. B V RG EIIL IJK E STA NB Marktberichten. Kiezers voor loden van don raad, der geineento 's-Heer Arendskerke, worden dringend verzocht bij do li e r- s te mining op 15 JULI a. s. hunne stem uit te brengen op D. ÜUIVEWAARDT. Wilt ge een goeden en goedkoopen WANMOLEN hebben, die alle concur rentie weerstand biedt? Verzuim dan niet zoo spoedig mogelijk die te bestel len bij ondergeteokende. Reeds meer dan 600 heeft bij er mot succes afge leverd, en is op de laatst gehouden Tentoonstelling voor de 22ste maal be kroond. Alle molens worden door hem op proef afgeleverd. Wegens groote opslag der MAIS verkoop ik nog aan denzelfden prijs zoolang de voorraad bestaat, concur rentie onmogelijk, Gerst en Tarwe. .1. KAJIIDOIAYV. NOG VOORRADIG. MAAS Junior. MIDDELBURG. fy* Bewaar de sigarenpuntjes voor de Gratis-Tabakverschaffing en zend ze nan W. H. YAN ZANTEN Jr., Steen fabrikant te Leiderdorp, die er rook tabak van maakt voor de Oudjes ver pleegd in Gestichten van Liefdadigheid van elke gezindte. 75 cent de Liter. MAAS Junior. MIDDELBURG. Notaris LIEBERT te Kapelle, zal op des voormiddags 11 uur, ten verzoeke van Jan Daane te Wemeldinge, ten zijnen woon huize aldaar, publiek verkoopen: als: eikenhouten Kabinet, Linnenkast, Tafels, Stoelen, Gflas- en Aarde werk, 2 vette Varkens, 1 Loop varken, Kippen, Konijnen, Slagers- en Riet dekkersgereedschappen, 2 Bascu les, Gewichten, Schalen, Krui wagen, Varkenshok, enz. 24 perceelen TE KOOP, rekening 13 Juli, bij Js. SIMONSE, te Meliskerke. Een Hengstveulen TE KOOP, oud 15 weken, en een Marktwagen, bij J. DE KORTE, Biggekerke. op een der beste standen van GOES, bevattende Zolder, 2 Kamers, bene vens Slaapkamertje, Keuken, Kelder vrij Plaatsje met achterdeur. Te bevragen bureau dezer courant. TE KOOP bij A. PIERENS, Lange Noordstraat, Vlissingen. TE KOOP, rekening 12 Juli en 10 Augustus, bij C. J. KOPPEJAN, Zoutelande. TE KOOP, bij P. FRANCKE, Biggekerke. Met October benoodigd, die meikon kan, bij C. KODDE, Vlissingen. AANBEVELEND, FABRIEK en MAGAZIJN. En do liberale leiders in Rotterdam II, immers het puikje van 't denkend deel der natie, mogen zich wel schamen voor hunne politieke onbenulligheid, gelijk een liberaal blad 't noemt. Dr. Kuyper is nu naar het buitenland dus De Klerk kan vrijer ademhalan. Maar wat in het vat ligt Goes, De overgangsexamens voor de leerlingen der Hoogere Burgerschool zullen plaats hebben 13 Juli a. s. van's voormiddags 912 ure. Het kohier van den Hoofdelijke Omslag voor het jaar 1901 is alphabetisch en klasse- kaal gedrukt en ter secretarie van de gemeente, tegen betaling van vijf en dertig cents ver krijgbaar gesteld. De Commissie tot onderzoek der redenen van vrijstelling of uitsluiting, die zij vermeenen te hebben, welke dit jaar voor de schutterij zijn ingeschreven, zal in een der zalen van het raadhuis hare zitting houden op Vrijdag den 19 Juli a. s. des middags ten 12 uren, wordende belanghebbenden opgeroepen voor die Com missie te verschijnen, daar zij, die hierin na latig blijven, geacht worden geene redenen van vrijstelling te hebben en zullen worden ingelijfd. Ned. Herv. Kerk. Beroopen te Hoedekenskerke B. J. Geer- ling cand. te Wierden te Waverveen E. D. O. v. d. Horst cand. te Amsterdam. Geref. Kerken. Men schrijft ons uit Brussel dato 7 Juli. Dit was een heuglijke dag voor de Ge reformeerde Kerk te Bruxelles. Waar do vergaderingen der geloovigen tot nu toe plaats vonden in eene vati de kamers van den heer van Deth, door hem met liefde voor dit doel afgestaan, mocht men nu voor het eerst in een eigen kerkgebouw verga deren. «Eene gehuurde woning" waarvan het benedengedeelte geheel voor den Dienst des Woords is ingericht, en we mogen zeggen met smaak, en waarvan het bovengedeelte eerlang als school en onder wijzerswoning zal dienst doen, gelegen in een stil gedeelte der stad, vertoont u in echt massieve letters het voor Brussel zoo vreemde opschrift «Gereformeerde Kerk". O, het doet u zoo goed in eene stad als Brussel zoo iets aan te treffen, niet voor het eerst, maar opnieuw 1 Met het zingen van Ps. 138 1 werd de eerste vergadering in dit nieuwe ge bouw goopend. Het flinke orgel was niet in staat de menigte te overstemmen, ten getale van een klein honderdtal opgekomen, waaronder wel eenige Atheners. Naar 1 Petrus 2:4 en 5 hield Ds. Wolf eene schoone rede, waarin hij zeer mooi het doel der kerk uiteenzette, en de Roomsche dwalingen op dit punt heftig bestreed. Hierna werd het woord vergund aan den heer Husen, hoofd eener school te Utrecht. Deze, die veel voor de opkomst van Brussels kerk heeft gedaan was uitgenoodigd dit heugelijke feest te komen bijwonen, waar aan hij gaarne gehoor had gegeven. Met enkele woorden schetste hij do historie der thans geïnstitueerde kerk te Bruxelles. Nu word het woord vergund aan Ds. Kruis wijk van Antwerpen die den dank aan God bracht voor de herleving van het cal vinistische beginsel in België. Na de broe ders uit Antwerpen en Gent, die op dezen heugelijken dag naar Bruxelles waren over gekomen, voor hunne belangstelling bodankt te hebben werd door ds. Wolf de verga dering gesloten. Gaarne hadden we Dr. Kuyper, die na»r we uit vertrouwbare bron vernamen in Bruxelles vertoefde, in ons midden gezien, velen voelden zich door zijne afwozigheid teleurgesteld. Ev. Luth. Kerk. Groede. Zondag 11 Augustus a. s. hoopt alhier zijne intrede te doen de hoer J. A. F. A. Stelwag Da des morgens bevestigd te zijn door zijn vader ds. C. F. Stelwag, predikant te Deventer. Goes. Volgens de bewering van som migen zou het wegnemen van de bloemen der aardappelplant zeer voordeelig werken op de hoeveelheid en grootte der knollen, 't Is thans de tijd zich hiervan te verge wissen. Men kan op zijn aardappelveld zelf de proef nemen door van eenige planten de bloemen af te plukken. Dewijl een bloeiende plant meest al haar voedsel ge bruikt voor do ontwikkeling der bloem tot vrucht, moet het verwijderen der bloemen gunstig werken op den groei van de an dere deelen der plant. In het voordeel van de knollen is het dus zeker. Of het de moeite loont zal de uitkomst moeten leeren. Goesche Crt. De voordrachten voor de benoeming van vier onderwijzers bij het 1. 0. te Goes luiden als volgta. 1 N. Zandee te Goes, 2 A. Marijs te Ritthem, 3 G. M. Geluk te Ouwerkcrk. b. 1 H. Oele te Kloetinge, 2 J. de Sraidt te Kruiningen, 3 K. J. Heij- boer te Serooskerke. c. 1 W. Hengeveld te 's-Gravenpolder, 2 0. A. Swenne te Klun- dert, 3 A. Blok te Nieuwdorp. d. 1 M. Ossewaarde te Hoedekenskerke, 2 J. Gel dof te Ridderkerk, 3 G. Hooze te Oudelande. Groede. Naar men ons uit het nabij onze grens gelegen stadje Eecloo meldt moet aldaar een trourig ongeluk zijn ge beurd. Versporen alhier, de vuurstoker, viel van de machine met hot ongelukkig gevolg dat hij onder de wielen verpletterd werd. De man riep nog staat, staat, maar het was reeds te laat. Hij was een goode 30 jaar oud en laat een weduwe met twee kinderen achter. Schildvr en arts. Meissonnier, de be roemde Fransche schilder, bezat een hondje waaraan hij zeer gehecht was. Het dier werd ziek en toen ontbood Meissonnier een der eerste Parijsche artsen. Deze haast zich te komen en bedwingt zijn ergernis toen hem als patiënt een hondje werd te behandelen gegeven. Hij schrijft een re cept en het hondje werd beter. Meisson- nier vraagt om de rekening, maar kan die niet krijgenhet was de moeite niet waard. Maar de schilder houdt aan, en toen zegt de dokter: „Als gij mij dan toch een ge noegen wilt doen, kom dan morgen bij mij buiten. Ik heb een nieuw hek laten zetten om mijn tuin, en dat zult gij zeker wel voor mij willenschilderen!" Een neus quae stie. De beroemde Noorsche sterrekundige Tysche Brahé, die drie eeuwen geleden overleed, had een valsehen neus. Van den echten werd in een tweegevecht een stuk geslagen. Waar uit het nieuwe verlengstuk bestond, uit goud, uit zilver, of maar uit koper, daar over is voor drie eeuwen door de geleerden hardnekkig gestredendit vraagstuk wekte niet minder belangstelling dan de groote ontdekkingen aan den sterrenhemel die men hem te danken had. liet bleef echter on opgelost. Men had gehoopt nu de oplossing te vinden, toen men zijn onlangs ontdekt graf in een kerk te Praag opende. Maar dat onderzoek bracht teleurstelling: de ge neeskundigen vonden wel een geschonden neusbeen, maar geen valsehen neus. Ieder heeft dus nog het recht zich dezen te den ken gelijk hij wil; ook, gelijk de raeeston wel doen, er in 't geheel niat over denken. Zeldzaam Kunstgewrocht. Lord Pendlington, die wegens zijn groote excentriciteit bekend was, kwam eens bij een der grootste snuifdoozenfabrieken te Nantes. »lk zou gaarne een snuifdoos willen heb ben," sprak hij, «waarop mijn kasteel staat afgebeeld." «Dat is gemakkelijk genoeg," gaf de fa brikant ten antwoord, «uw lordschap behoeft mij slechts de toekening van uw kasteel te geven." «Ja, maar aan de slotpoort moet een hon denhok met een hond staan." «Dat zal ook niet lastig gaan." «Ja,-maar zoodra men naar den hond kijkt, moet hij in zijn hok kruipen en daar pas weer uitkomen, als men hem niet meer aanziet. Kunt u dat gedaan krijgen De fabrikant wierp zijn bezoeker een blik toe, alsof hij dacht, dat zijn doorluchtige klant hem voor den gek hield. Maar toon hij zag, dat dit niet het geval was, gaf hij haastig ten antwoord: «Dat is heel moeielijk dan zal de doos nog al duur komen." «Dat kan mij niet schelen." «Drie duizend francs." Na verloop van eene maand maakt de fabrikant zijn opwachting bij lord Pend lington. «Mylord, hier is de doos." De lord neemt het kleinood aau en boziet het nauwkeurig. «Juist," zegt hij, «hier is mijn kasteel met de torens, hier is het hondenhokmaar waar is de hond?" «Heeft uw lordschap niet bevolen, dat de hond in zijn hok zal gaan, zoodra men hom aankijkt." «Ja, zeker!" «Welnu, u hebt naar den hond gekeken en het dier is terstond in zijn hok gekro pen. Als u de doos in uw zak steekt, komt de hond weer uit zijn hok." De lord denkt een oogenblik na, en zegt dan «Juistprecies!" Hij steekt de doos in zijn zak, neemt uit zijn portefeuille drie banknoten, elk van duizend francs, en over handigt die met een woord van dankbetui ging aan den handigen fabriek. van 910 Juli 1901. GOES. Huw. Aangifte: 10, Jacob Bijlo 31 j. jm. te Middelburg en Maria Elizaeth Dentz 26 j., jd. te Goes. Gehuwd: 11, Marinus Schipper 40 j. wedn. van Barbara Corstanje; en Maria de Bakker 44 j. wed. van Johannes Adtianus Kuijper. Overleden: 11, Willem de Pagter 60 j. geli. met Elisabeth Johanna Dlioiit. MIDDELBURG, 11 Juli 1901. Uit Walcheren was heden maar weder een kleinen aanvoer, hoofdzakelijk be staande uit Tarwe. Van andere artikelen werd zoo goed als niets aangeboden. De noteering is als volgt: Puike Nieuwe Tarwe werd met f 7.15 en f 7.20 betaald. Rogge tot f5,50 aangeboden; Winter en Zomer Garst niet ter markt; Walch. Witteboonen hield men van den zolder op f 13,10; andere artikelen ontbreken geheel. Boter f 1,20 a f 1,30 per Kg. Eieren f 3,00 per 100 stuks. Dinsdag 15 Juli. 's-Gravenpolder, door B. en W. het stel len van een haan op den toren. Donderdag 18 Juli. Middelburg, half 2 in Polderhuis het verrichten van grondbooringen aan de Oost watering door den polder Walcheren. Aan wijzing 17 Juli 1 uur polderhuis. Kwadendamme, het bouwen van een R. K. kerk met toren. Aanwijzing 4 Juli 12 uur. Vrijdag 19 Juli. Middelburg, door B. en W. timmerwerk, verfwerk, teerwerk, reinigings- en stuka doorswerk 4 perceelen. Middelburg, 11 uur in 't Prov. bestuur het aanbrengen van voorzieningen tot uit breiding der onderzeesche verdediging langs de haven van den Stoofpoldor en voor don mond der haven van den Willempolder, be- hoorende tot de werken van de tramweg haven aan het Zijpe. Raming f7100. Dinsdag 23 Juli. Wissenkerke, verbetering en onderhoud der werken aan den Vlietepolder bij E. P. v. Damme 16 Juli 8 uur en 19 Juli half 10. Bestek a 60 cent bij dhr. v. d. Heijde. Woensdag 24 Juli. Den Haag, 2 uur aan 't gebouw der posterijen en telegrafie onderhoud post- en telegraafgebouweu Goe3 en Hausweert ra ming f 840 en f 580. Zaterdag 27 Juli. Goes, 12 uur in de Zoutkeet door het bestuur van den Jaeobpolder herstel enz der werken en verhoogen van 520 M. zee dijk. Aanwijzing 24 Juli 11 uur. Donderdag 1 Augustus. Goes, ten liaadhuizeleveringpneumatische beerwagens, luchtpomp,slangen,slangonwa- gen enz. Biljetten voor of op 1 Augustus. Openen 3 Aug. voorwaarden ter lezing ter secretarie. Zaterdag 13 Juli. Nisse, bij dr. Geill door deurw. Ilollmann 11 uur 18000 blauwe en 8000 roode steen 7000 klinkers nieuwe, oude pannen, plan ken enz. 's Heerenhoek, 10 uur bij B. de Jonge door not. de Ronde Bresser voor Joost Boon man 75 A. gerst, 1 H. erwten, 1 H. 50 A. tarwe, 50 A. suikerpeen in Vaatlioek. En om 12 uur voor De Prijkel een huis Zuid- Craaiertpolder 144 cA. en arbeiders inboedel. Kwadendamme, bij de Baar door not. Overman 6 uur veldvrnohten. Arnemuiden, 1 uur bij Leenhouts dcor not. Wisboom Verstegen een winkelhuis Stationsplein A 97. Een huis Westdijkstraat. Maandag 15 Juli. Nieuw- en St. Joosland, in de Zwaan door not. Tak voor dhr. W. F. K. Lenshoek veldvruchten. Daarna verpachten voor 7 jaar 8,9370 U. bouwl. in 7 perc. tiend vrij. Souburg, voor D. Boogaard op Ilijkzicht door not. Verhulst 2 uur veldvruchten. Heinkenszand, half 10 door not. Pilaar liendenverhuring door not. Liebert en Pilaar 1 ij Allemekinders, voor Ovezand, Arends- kerke en Heinkenszand. Oudelande, 1 uur bij wed. Lous door not. Pilaar tiendenverhuring voor Drie wegen, Ellcwoutsdijk, Baarland en Oude lande. Dinsdag 16 Juli. Goes, 2 uur in de Prins van Oranje door not. Pilaar bouwl. en dijk in de zuidvliet- polder 3 H. 12 A. Inl. dhr. J. Oele Hz. Middelburg, door not. Tak in 't heeren huis Dwarskade G 106 a 10 uur inboedel. Inl. de Groot en Hondius. Kijkdag 15 Juli 10 —12 en 2-4 uren. Goes, 9 uur op het Slot door not. Pilaar tiendenverhuring voor Goes, Kloetinge, Rilland, Borsele en Wolf aartsdijk. Woensdag 17 Juli. Nieuwland, door not. Verhulst en de Vos 2 uur veldvruchten bij Baurdoux voor dhr. P. Dingemanse. Wemeldinge, 9 uur bij Korstanje door not. Pilaar tiendenverhuring voor Katten- dijke en Wemeldinge. Ierseke, half 11 bij Klaasse door not. Pilaar tiendenverhuring. Kruiningen, 1 uur bij Casteleijn door not. Pilaar tiendenverhuring voor Kruinin gen, Waarde, Valckenisse, Schore, Vlake. Donderdag 18 Juli. 's-Heerenhoek, door not. de Ronde Bresser voor wed. P. J. Rijk 8,9205 H. in Nieuwen Craaijertpolder. Hoedekenskerke, 10 uur bij Gelok 1,6420 H. weiland in Hoedekenskerke, en een huis aan den Drieweg te Baarland, van wijlen Joh. Mol Wz. door not. Kloes. Middelburg, in de Vergenoeging door not. Verhulst 8 uur lo. de lijnbaan; 2o. een kantoor Q 35 met tuin enz.; 3o. een huis Q 364o. een pakhuis Q 375o. een dito Sehuiffelstraat K 179. Kapelle, bij Hanson door not. Pilaar tiendenverhuring 9 uur. 's-Gravenpolder, half 11 bij de Koster door not. Pilaar tiendenverhuring voor 's-Gravenpolder, Hoedekenskerke, Nisseen 's-Heer Abtskerke. Zaterdag 20 Juli. Ellewoudsdijk, door not. v. d. Kloes 4 uur een huis, bakkerij en tuin 1585 c.A. Achterweg in de gemeenteherberg. Dinsdag 23 Juli. Vlissingen, 8 uur bij Bos door not. Maret Tak het koffiehuis Oude Markt G 129 groot 35 c.A. En een huis met afz. bovenwo ning Scheldestraat O 437 groot 1 Are. Goes, 8 uur door not. Paardekooper hui zen in café Boudeling voor erven Hedel Langevorststraat D 117 groo 116 cA. en Klokstraat D 207 groot 315 cA. Woensdag 24 Juli. Middelburg, door not. Wisboom Verstegen ook Dinsdag galanterieën, krameryen enz., uit 't magazijn dhr. Greep in Notarishuis. Inl. de Groot en Hondius. Koudekerke, 11 uur bij Lamport het hof- steetje van IJzeboud 1810 cA. door not. Loeff. En om half 2, geiten, kippen meu belen. Grypskerke, Hoogelande inspan en veld vruchten bij Francke door not. Tak. Rilland. Woensdag werd door not. de Vos verkocht een herberg met winkelhuis en bakkerij, van wed. M. Koets. Kooper dhr. Jak. Rottier alhier voor f 6330 en 8V2 pet. onkosten. Kloosterzande. De Hofstede te Waarde is gisteren ter overstaan van not. Dregmans publiek verkocht in verschillende perceelen voor een totaal bedrag van f 64093,57 en Overname f 947 samen f 65040,57. Over 40 Hectaren gemiddeld f 1627 per hectare. Namens een aantal kiezers, MIDDELBURG. voorts: De Not. Mr. JAN LOEFF zal Maandag 29 Juli 1901, des voormiddags om 10 uren, te BIGGEKERKE, bij Cs. STUItM iu bet openbaar onder Biggekerke, Grijpskerke, Melis- kerke, Koudekerke, Zoutelande en Westkapelle, toobehoorende aan de Bur gerlijke- en Diaconie Armen van Bigge kerke. Breeder bij aanplakbiljetten omschreven, verkrijgbaar met inlichtingen bij de Be sturen van genoemde Armen en ten kantore van den Notaris te Koudekerke. een net ingericht ""kalfyaarzen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 2