NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 145.1901. Vrijdag 5 Juli. 15e Jaargang. HISTORISCH CHRISTELIJK- Gemengde Beriehten. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Een Tentoonstelling. Kerknieuws. LANDBOUW. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGA4 OND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en yan van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 4 Juli 1901. Diep treurig. Uit een brief van ds. v. Broekhuizen. »W oensdag ging ik naar Boston voor het jubileum convent der Christel, jonge man- nenvereeniging (50jarig bestaan.) Ik werd erkend als afgevaardigde der Z. A. R„ mijn broeder als die van Oranje-Vrij staat. Alle gedelegeerden werden voorgesteld, maar zij weigerden ons voor te stellenzij wenschen neutraal te bljjven Wat gebeurt Vrijdag avond Daar komt een telegram van lord Roberts, zeggend, dat hij in Z.A. het werk der Chr. J. M. V. steeds heeft bevorderd. Drie cheers voor lord Roberts. Daarna een telegram van Edward VII, hen felici- teerend en zeggend, dat hij de voetstap pen zijner moeder zal volgen. Allen staan en zingen«God save the King." Een Franschman staat op, een Duitscher schudt mij de hand, ik roep mijn broeder en wij loopen weg. Mijn hart barstte, het gebouw verstikte mijwelk een schande Christus en het Christendom aangedaan. A.s. week ga ik waarschijnlijk naar Washington, hoop beter succes en dan misschien verder! God geve betere openingen, sympathisee- rende harten, want dit is treurig (w.g.) H. D. VAN BROEKHUIZEN." Te Middelburg is thans een collectie voorwerpen tentonngesteld, welke wel eenig mag genoemd worden, 't Is in de Kegel baan op de Markt waarvan 3 tot en met 7 dezer (behalve Zaterdag) vanwege het bekende Middelburgsche Dames-comité zijn geexposeerd een groot aantal (ruim 1400) artikelen, met de hand ge- en bewerkt door de arme Boerenkrijgsgevangenen in het Diyatalawakamp op Ceylon. Het dames comité noodigt ook u,lezers en lezeressen uit te komen zien en alzoo met uw entrée- geld en door uw gave in de bus ten bate van de beproefde vrouwen en kinderen der krijgsgevangen of gesneuvelde Boeren werk zaam te zijn. De collectie is bestemd als geschenk voor het Rijksmuseum te Amsterdam als een bewijs van erkentelijkheid jegens de Hol- landsche natie. De expositie-zaal werd welwillend afge staan, terwijl geheel belangeloos door de vereeniging Uit het volkVoor het volk voor het aanbrengen der keurige decoratie werd gezorgd en de heer W. C. Noske de zaal met aantrekkelijk groen tooide. De gang naar de kegelbaan loont de moeite en het kijkje de entree-uitgaven. Daar zijn teekeningen en voorwerpen van Cronjé, door hem zelf in zijn beproeving vervaardigd. Men ziet in een kleine af- deeling voor St. Helena eenige photogra- phiën, w. o. eenige van het dubbele huis op het eiland, dat van dhr. De Witt Hamer, die den moed er weet in te houden bij zijn mede-gevangenen. Maar ook photo's van Ceylon. Voorwerpen opnoemen gaat niet bij zoo'n verscheidenheidwe volstaan met de mede- deeling dat een groot deel is gemaakt uit been, uit ebbenhout en uit cocosnoten. Vouwbeen, vorken, doosjes, horlogeket tingen, naaidoos, een handwerk van den 2-jarigen gevangene Joubert, penhouders (maar zonder pen) tafeltjes, stoeltjes (alles in miniatuur) servetring, een ploeg (ver kleind) wandelstokken, de puzzles zijn niet vergeten en geven zelfs te raden voor de scherpzinnigsten. De aandacht trekken meer in het bij zonder een paar flesschen gevuld met vocht en daarin staande een voorwerp omvang rijker dan de hals der flesch en op den hals de woorden: «Haal die water uit die bottel en zet brandewijn, dan blijft het voor altoos goed." Dan de veer van een mauser «aan stuk geslagen, toen hjj in 's vijands handen viel", van een held uit Klerksdorp, Voorts een strijdwagen van hout met drie strijdbare helden er op «met een knip mes en hoepelzang gemaakt." Ook een ossenwagen vraagt uwe aandacht op den achtergrond in het groen; 't is een «bak- wagen." Die waa gebruik ons in Afrika (die dra omtrent 12000 pond gewig 16 osse om te trek omtrent 30 voet lang 7 voet wijd)." Zoo luidt het in het Afrikaansch op dit voorwerp en tal van voorwerpen dragen woorden in deze beminde taal. Voorwerpen van zeer primitieve gedaante en aard treft men aan evenals de sjambok, het voorwerp, volgens waarheidlievende Engelsehe bladen zoo dikwerf door com mandant en veldkornet gehanteerd. Nog eens we wekken van harte op tot een druk bezoek. De tentoonstelling ver dient het ten volle. Het Dames-Comité zal zulks verblijden en den Boeren-krijgs- gevangenen komt het ten gotde. Gemeenteraadsverkiezingen. 's-GravenpoIder. Uitslag stemming 2 leden van den Raad. Aantal kiezers 126. Uitgebracht 114 stemmen. Geldig 112. Ge kozen W. Geelhoed, aftr., met 94 en J. Woutersen, aftr., met 89 st. Dhr. L. A. Paardekooper Overman bekwam 33 st. Uitslag stemming vacature-Overman uit gebracht 114 st. Geldig 111 st. Gekozen L. Hubregtse met 79 st. C. Kosten bekwam 32 st. Goesche Crt.) Wemeldinge. Uitgebracht 216 stem men. GekozenAnth. de Broekert, aftr., met 153, Adr. Ruisaard, aftr., met 186 en Foort Wabeke met 153 stemmen. E. Bur ger verkreeg 82 en J. van den Hamer 38 stemmen. Goesche Crt.) (Deze berichten ontvingen wij gisteren, helaas! niet van onze (vergeetachtige) corres pondenten.) Nisse. Aantal kiezers 85, opgekomen 68, onwaarde 1. Hiervan verkregen A. Hirdes 42, M. van Liere 37, W. L. de Vrieze 24 en M. van 't Westeinde 26 stemmen, zoodat gekozen zijn A. Hirdes en M. van Liere. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oudendijk (toez.) en te Zweins- Peins H. H. Brucherus Cleveringa, cand. te Groningen. Aangenomen naar Sint Annaland door J. de Voogd te Kats. Bedankt voor Helenaveen door J. E. v. d. Valk cand. te Amsterdam. Geref. Kerken. Beroepen te Buiksloot A. Schweitzer cand. te 's-Gravenhagete Ridderkerk J. C. v. Schelven te Dieren. Blijkens een in de St. Ct van gisteren voorkomenden staat van afkoop van tienden over het jaar 1900 werden van het kroondo mein in Zeeland afgekocht tienden te Baarland voor f 474.40 en te Kruiningen voor f 11.580. Voorts werden afgekocht tienden van particulieren te Baarland ad f2.147.825, 's Gravenpolder ad f5.744.81, St Maartens dijk ad f 150, Nieuwerkerk ad f2.425, Oud- Vosmeer ad f2.22 5.455, Poortvliet ad f2. 392.94, Stavenisse ad f2.298.555, Wemel dinge ad f66, Wissekerke ad f2.196.20, Wolfaartsdijk f24.097.09 en Zonnemaire ad f705.40. Vlissingen. Hedenmorgen kreeg de scheepmakersjongen K., wonende te Mid delburg, aan de fabriek „de Schelde", door het kantelen van eene zware plank deze tegen het hoofd, zoodat eene ernstige hoofdwonde ontstond. Hij moest in het gast huis worden opgenomen. In de gisteren gehouden openbare vergadering van den Raad van State, af- deeling voor de geschillen van bestuur, werd rapport uitgebracht door staatsraad mr. de Neree van Babberich in zake het beroep van den commissaris der Koningin in Zeeland tegen het besluit van Gedep. Staten dier provincie op de aanvrage van 't bestuur der school van het R.-K. kerkbe stuur te 's-Heerenhoek, om de rijksbijdrage over 1900; de koninklijke beslissing volgt later. Middelburg. In de raadsvergadering van gisteren waren afwezig de heeren Schorer, Koole, Heijse, van Teijlingen, Wis boom Verstegen en de Veer. Onder de ingekomen stukken is een adres van A. Janse, zich beklagende over handelingen van den gemeentebouwmeester. De Voor zitter stelt voor dit adres te renvoieeren naar B. en W. om advies. De heer van Dunne heeft daar niets op tegen; alleen stelt hij voor om B. en W. te verzoeken bij hun advies over te leggen een schriftelijk rapport van den gemeente bouwmeester, teneinde beter te kunnen oordeelen aan wien de schuld ligt. Zijn voorstel wordt echter niet voldoende on dersteund. Voorts een rapport van den gemeente bouwmeester, waaruit blijkt dat het aan schaffen van 2 sproeiwagens eene uitgave van f1500 zal vorderen, terwijl ook de jaarlijksche onderhoudskosten nog al aan zienlijk zullen zijn. De Voorzitter stelt aanhouding voor tot eene volgende vergadering. De heer Verhage kan zich daarmede wel vereenigen. Hij vreest echter dat de zaak om der kosten wille niet voor inwilliging vatbaar is en geeft daarom in overweging te onderzoeken of besproeiing der straten niet zou kunnen geschieden door middel van slangen op de waterleiding, zooals te Arnhem geschiedt. Dit kan naar zijne meening zulke enorme kosten niet ver oorzaken eenige slangen en slangenwa gentjes. De Voorzitter antwoordt den heer Ver hage dat zijne aangegeven methode niet aan de aandacht van B. en W. ontsnapt is, doch, behalve dat sproeiwagens meer ver kieslijk zijn, zullen de kosten ook niet zoo miniem blijken, evenmin als het onderhoud, terwijl de heer Sprenger ten opzichte dier kosten er nog bijvoegt, dat men niet uit het oog moet verliezen, dat de kranen in de straten ongeveer honderd meter van elkander verwijderd zijn. Den heer Fischer, wordt wegens vertrek naar Amsterdam, eervol ontslag verleend als onderwijzer aan school G en leeraar aan de burgeravondschool. In stembureaux (stemmingen gemeente raad) worden benoemd in het le district tot plaatsvervangend voorzitter voor de stemming en eventueel noodige herstem ming de heer W. J. Sprenger en tot plaatsvervangende leden van personen bui ten den gemeenteraad, de heeren J. Belde- rok, J. R. Domenie en J. W. H. L. van Karssen; in het 2e district tot voorzitter, voor de stemming de heer W. A. de Rijcke plaatsvervanger de heer A. P. Snouck Hurgronje, voor de eventueele herstemming de heer O. J. J. A. van Teylingen, plaats vervanger de heer J. C. de Waal en tot plaatsvervangers van leden buiten den ge meenteraad de heeren H. Boasson, T. Hool- sema en C. W. Dhuijin het 3e district tot voorzitter voor de stemming de heer L. K. van der Harst J.J.zn., plaatsver vanger de heer J. H. O. Heijse, voor de eventueele herstemming de heer W. H. Snouck Hurgronje, plaatsvervanger de heer A. van der Swalme en tot plaatsvervangers van leden buiten den gemeenteraad de heeren K. Klaasse en J. A. van Houte. Een wijziging van de gemeentebegroo- ting voor 1901 en het aangaan eener geld- leening van f115000 wordt goedgekeurd. Op een nader adres van J. Coppooise om vergunning tot plaatsing van een plan ken vloer op het klinkerpad vóór zijn kof fiehuis op het Molenwater gedurende de landbouwfeesten heden en morgen, wordt •gunstig beschikt. Op het oorspronkelijk verzoek om voortdurende plaatsing stellen B. en W. echter voor afwijzend te beschik ken, te meer nu door de Wed. A. G Og- terop—Tak en Papegaaij bezwaren tegen het verleenen der vergunning zijn inge diend. De heer van de Ree verklaart tegen het voorstel van B. en W. te zullen stemmen, omdat wat men den eenen inwilligt, den anderen niet mag onthouden worden. De heer van Dunne is van hetzelfde ge voelen en bovendien kan hij niet medegaan met de motieven van opposanten; zij zeg gen dat voor de deur hunner panden geen rijtuig kan stilhouden, maar dit is onjuist, evenals dat het uitzicht wordt belemmerd; werd het verleenen eener dergelijke ver gunning door het algemeen belang ontraden, bv. in eene nauwe straat of tengevolge eener andere omstandigheid, hij zou de eerst»-*"" om zich tegen het verleenen te v. en, maar dit is hier het geval niet, de aat is nog ruim genoeg voor rijtuigen en de meeste wandelaars kiezen hnn weg door de aan de straat grenzende laan met hoornen. In omvraag gebracht wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 7 tegen 4 stemmen, die der heeren van de Ree, van der Harst, van Dunné en de Waal. B. en W., naar aanleiding van het adres van G. J. Enthoven c. s. onderwijzers aan school E, betreffende hunne jaarwedden, gedeeltelijk beamende wat de onderwijzers in het adres aanvoeren, stellen voor art. 13 van de op 27 Februari vastgestelde verordening in dier voege te wijzigen, dat de jaarwedden van de onderwijzers en on derwijzeressen aan de scholen D. en E met die aan de scholen A, B, C, H, I en K worden gelijkgesteld. Zonder discussie of stemming wordt het voorstel goedgekeurd. B. en W. worden gemachtigd om, be halve de ingetrokken ter conversie be stemde obligatiën der oude gevestigde schuld, welker vernietiging volgens besluit van 3 Juli 1895 in eene openbare raads vergadering moet geschieden, allo andere obligatiën, welke in 1895 en later zijn of worden geconverteerd of afgelost, onder behoorlijk toezicht in de gasfabriek te doen verbranden. Naar aanleiding van een nader rapport van den Ingenieur J. Schotel in zake de duin waterleiding, vragen B. en W. een crediet van f 850 voor het doen der in het rapport van den Ingenieur bedoelde boringen, onder mededeeling dat zij voor den in dat rapport mede genoemden filter, globaal beraamd op f 12000, een plan met bestek en begrooting aan den Ingenieur hebben gevraagd. De heer Verhage vermeent dat hij in eene vorige zitting van den heer den Bouw meester vernomen heeft, dat er nog rap porten van vroegere boringen bestonden en zou dus gaarne vernemen of de nu door den Ingenieur voorgestelde boringen zullen plaats hebben op een ander terrein dan waarvan sprake is in bedoelde rapporten, hetgeen door den Voorzitter bevestigend wordt beantwoord. De heer van der Swalme meent dat men van bronputjes, waarvan in des Ingenieurs rapport de rede is, reeds lang is terugge komen, waarop de heer den Bouwmeester antwoordt, dat hem daarvan niets ter oore kwam. Het aangevraagde crediet wordt hierop zonder stemming toegestaan. In het raadsbesluit van 29 Mei tot uitgifte van grond in erfpacht aan F. Rozemond en G. M. du Bois, willen Gedeputeerde Staten in de voorwaarde litt. c de woorden „Bur gemeester en Wethouders" vervangen zien door „den Gemeenteraad", waaraan de Raad op voorstel van B. en W. voldoet. De rekening schutterij over 1900 wordt tot een bedrag van f, 3739,23 in ontvang en uitgaaf goedgekeurd, alsmede die van 't burgerlijk armbestuur over 1900 in ont vangst op f 38341,03, uitgave f 37526,73 en dus met een goed slot van f814,30, waarop de zitting gesloten wordt. De Provinciale Staten van Z.-Holland kozen tot Gedeputeerden, in welk college tot dusverre zes liberalen zitting hadden, drie antirevolutionairen: de hh. Krap, Van Wassenaar en v. d. Velde, twee katholieken, dhrn. Duijnstee en IJzerman en een liberaal dhr. Goekoop. Een Boerenmeeting op den Oceaan. Onder de 1ste klasse-passagiers die 22 Juni per stoomschip «Rotterdam" New-York verlieten met bestemming naar Nederland, bevond zich onder anderen ook de heer Ockerse, van Pretoria, welbekend in de hoogste Transvaalsche kringen. Hij werd van verschillende zijden geïnterviewd. Hem werd gevraagd of hij niet eenige vragen zou willen beantwoorden in 't bijzijn van eenige Amerikaansche kapitalisten die mede aan boord waren. Deze gelegenheid greep de heer O. aan om de heeren, meerendeels zeer eenzijdig omtrent den oorlog door de Engelsehe pers ingelicht, beter op de hoogte te brengen. De heer Van Mens zou als tolk dienen. Een groot aantal had zich ron dom den heer Ockerse vereenigd die op de hem gestelde vragen zoo duidelijk wist te antwoorden en zoo grondig op de hoogte bleek van hetgeen tot den oorlog had ge leid dat alle aanwezigen den heer O. dank baar waren voor zijne toelichting. Onder de aanwezigen was ook een com mandant van de Britsche marine, die zich echter wijselijk op den achtergrond hield en zich niet in 't gesprek mengde. De heer Ockerse was, evenals President Kru- ger, in het vaste vertrouwen dat de oorlog niet zou eindigen dan met de onafhanke lijkheid der republieken, en verklaarde met 't oog op den grooten rijkdom van Transvaal en Vrijstaat dat, indien, wat God verhoede Engeland de republieken in bezit mocht krijgen, het lang niet den kostenden prijs er voor zal blijken betaald te hebben. Te Giessen is een jongeling die aan toevallen leed te water geraakt en ver dronken. Te Zandvoort bleef een pol derjongen bij zijn werk plotseling dood. Daar men zijn naam niet kende en alleen zijn bijnaam bekend was, is iemand naar zijn woonplaats te Lage Zwaluwe gereisd om naar zijn naam te visschen en dan zijn vrouw van haar verlies te gaan verwittigen. Een stoker te Hengeloo, wien door een zandtrein beide beenen zijn afgereden, en tweemaal moest worden geopereerd, is dien tengevolge bezweken. In de papierfabriek te Wormer werd een 19-jarige werkman door een drijfwiel gegrepen en gedood. Te Westerlee is een kind van een jaar door het kantelen van een kinderwagen in een modderpoel terecht gekomen en gestikt. Een 4-jarig knaapje te Sliedrecht werd door een vrachtrijders wagen over de borst gereden en stierf dientengevolge. Te Haarlem viel een opzichter van een steiger en bleef op de plaats dood. Te Huisen was een arbeider bezig met een oud pistool op musschen te schieten in den kersen boomgaard, toen 't wapen uit elkaar sprong en hem zoo ernstig wondde dat hij aan de gevolgen overleed. Fournier, de winner van den motor wedstrijd ParijsBerlijn, wordt allerbe- spottelijkst gevierd. Zijn motor werd bij de aankomst gestreeld alsof het een edel rasdier was. Natuurlijk werd Fournier dadelijk geïnterviewd, zelfs terwijl hij zich verkleedde was hij omringd door journa listen, die dus zijn gespierd lichaam goed konden beschouwen. Mors, de maker van zijn automobiel, om helsde hem, vuil en stoffig als hij was, nog bijna voor hij stilhield. Een groote krans werd om Fournier's schouders gehangen, versierd met linten in Fransche en Duit- sche kleuren. «De geheele reis,« vertelde Fournier, «was zonder gevaar, maar ik dacht dat ik mijn nek zou breken, toen ik zoo- even uit mijn motor getild werd.« Op den heelen weg had hij slechts éénmaal een oponthoud gehad van 36 minuten, tenge volge van Jhet springen van een band. Hij en alle racers waren hoogst verrast over de ontvangst in Dnitschland. Overal werd de »Marseillaise« gezongen en duizenden gooiden bloemen in zijn machine. Natuur lijk zag hij niets van het land, waar hij

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1