Gemengde Berichten. Kerknieuws. Schoolnieuws. Rechtszaken. LANDBOUW. Ingezonden Stukken. Gezondheid en Weerbaarheid. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Eist E. D. G. y. d. Horst cand. te Amsterdam te Zwartewaal en te Graft J. Slot cand. te Twisk; te Zuidzande A. P. v. d. Vlugt cand. te Nieu- werkerk. Aangenomen naar Ouddorp door J. A. Broekers te Vriescheloo; naar Augus- tinusga door A. Jongema cand. te Span- num; naar Schalkwijk door L. Jansen Schoonhoven cand. te Sluipwijk; naar Steggerda door F. Siega cand. te Schoonoord. Bedankt voor Waverveen door J. E. v. d. Yalk cand. te Amsterdam. Te St.-Annaland is het nieuwe orgel «plechtig ingewijd". De feestrede werd gehouden door deD consulent der gemeente, Dr. J. A. Schouten, predikant te St. Filipsland naar aanleiding van Collos. s. III 16. «Vermaant elkander met psalmen, lofzangen en geestelijke liederen." Het orgel werd bespeeld door den vervaardiger van het instrument, den Heer J. F. Kruse, orgelfabrikant te Leeuwarden. Geref. Kerken. Beroepen te Halfweg en te De Lier dr. B. Wielinga te Westmaas te Zeven bergen L. G. Goris te Knijpe Aangenomen naar Oosterland door C. Staal cand. te Dordrecht. Bedankt voor Waardhuizen-Giessen en voor Tholen B, door C. Staal cand te Dordrecht. R. K. Kerk. Mgr. Bottemanne, bisschop van Haarlem, heeft benoemd tot kapelaan te Heinkens- zand den heer M. J. J. Kammers, die as sistent was te Zwaag. Aan de universiteit te Utrecht heeft de heer P. J. Hage het candidaats-examen theologie 2e gedeelte afgelegd. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Bij bevelschrift van bovengenenoemde rechtbank, is naar de openbare terechtzit ting verwezen: A. d. H., oud 18 jaar, ar beider, geboren te Oud Vosmeer, wonende te Wissenkerke, gedetineerd te Middelburg, ter zake dat hij in eene voor het Kanton gerecht te Goes d.d. 17 Juni 1901 gediend hebbende strafzaak als getuige gehoord, ten voordeele van beklaagden, die wegens jachtovertreding terecht stonden, eene val- sche verklaring onder eede heeft afgelegd. Aan den beklaagde is de heer mr. A. A. de Veer Gz. advocaat te Middelburg, ambts halve als verdediger toegevoegd. Bovengenoemde zaak zal den 23en dezer maand voor gemelde Rechtbank worden be handeld. Stemmingen Gemeenteraad. Goes. Gekozen mr. J. de Witt Hamer (lib.) met 431, W. Temperman (aftr. lid) met 414, L. Duvekot Cz. (a.) met 407, J. F. v. d. Leeuw (aftr. lid 1.) met 381 en A. E. Janssen (aftr. lid 1.) met 369 van de 711 geldige stemmen. Verder bekwamen de heeren C. Wiersma (1.) 327, A. S. J. Dekker (a.) 315, J. Plazier (a.) 256, P. J. v. d. Ven (a.) 254 en Ph. Wessels (a.) 181. De heeren v. d. Leeuw en v. d. Ven zjjn beiden katholiek doch door verschillende partijen gecandideerd. Vlissingen 1. Herkozen A. A. A. E- Gewin met 435, gekozen M. J. Ketting met 317 en A. J. v. Ockenbnrg met 347. Verder bekwamen de heeren G. v. d. Putte 173 en M. Goote 149. Vlissingen II. Herkozen A. Loois met 348 en gekozen G. L. P. Florschutz met 241 stemmen. P. I. Mortier had er 135. Vlissingen III. Herkozen Jos. v. Raalte met 382, gekozen J. Smit met 301. Ver der bekwam J. H. Houbaer 79. De ge kozenen zijn allen candidaten der libera len (de aftredenden ook van de autirev. en R. C.). Domburg. Gekozen W. Kesteloo (aftr. lid) met 136 en A. Brouwer met 81 van de 142 stemmen. Meliskerke. Gekozen J. Koppejan (aftr. lid) met 94 stemmen en P. Wiele- maker (aftr. lid) met 77 stemmen. W. Wisse Kz. verkreeg 36 stemmen. Getal kiezers 120. Ingeleverde geldige biljetten 109. ALGEMEENE VERGADERING van de maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. Hedenmorgen werd te Middelburg op de bovenzaal van ,,de Vergenoeging" de boven genoemde vergadering gehouden. De zaal was als een ei gevuld. De algemeene voorzitter, de heer mr. P. C. J. Hennequin opende de vergadering met een rede, waarin hij allereerst een hartelijk welkom toeroep aan allen en een geschiedkundig overzicht gaf van den bloei der maatschappij. Onder 't uitspreken dezer rede kwam de heer Sickesz, directeur van de afdeeling Landbouw aan het Ministerie van Binnenl. Zaken, binnen, welke met applaus door de vergadering wordt begroet en door den voorzitter verwelkomd. De heer Sickesz beantwoordde des voor zitters welkom met te wijzen op de belang stelling der regeering en met een enkel woord ter herinnering aan een episode tijdens een landbouwtentoonstelling in 1884. Met medewerking van allen die zich gaven slaagde deze galukkiglijk. En een der aangenaamste herinneringen was wel dat bij die gelegenheid voor het eerst door een Nederlandsche Landbouwmaatschappij en wel door de Zeeuwsche aan spreker het lidmaatschap van verdienste werd aange boden. Hij had lang gehoopt eens tegen woordig te zijn om dit feit dankbaar te erkennen en er voor te danken, doch steeds was hij er in verhinderd door ziekte of om andere reden. Thans mag hij tegenwoordig zijn en 't is hem een eer en tevens een spoorslag te meer om de belangen van den landbouw met al wat in hem is voor te staan. Langdurig applaus). De voorzitter zette nu zijn onderbroken rede voort, welke eindigde in een krachtigen zegenwensch voor den landbouw en voor de Maatschappij. (Applaus). De notulen van de vorige vergadering gehouden te Kruiningen worden nu vast gesteld evenals de rekening over 1900. De ontvangsten waren f 15377.07'/2. De uitgaven waren f 15199.56'/-. Batig saldo f 177.51. Als keurmeesters zoo deelt de Voorzitter mede, welke belast zijn met de beoordeeling van dieren, werktuigen enz. op beide tentoonstellingen ingezonden, zijn 3 heeren uit Limburg om ompartijdigheids wille gekozen de andere zijn uit deze provincieBesloten wordt de volgende vergadering te houden te Zierikzee wat nog veranderen kan. Daarna leidde de heer L. J. M. Koert in het onderwerp: «De inrichting en het nut van melklijsten". Heden middag rijtoer naar Domburg. In de hoofdstraten wordt allerwegen gevlagd. Het weder blijft vrij gunstig. STATEN. f Vervolg.) In de zitting van heden morgen werd de heer Hocke Hoogenboom beëedigd, waren de heeren De Smidt en v. Lijnden afwezig, werd aan de orde gesteld de ver kiezing van 3 leden van Gedeputeerde Staten, werden in 't stembureau benoemd de heeren Den Boer, Fruijtier, v. Dam en Pompe, werd bij monde van laatstgenoemde gerapporteerd dat herkozen zijn de heeren v. Lijnden met 35, Siegers met 39 en De Casembroot met 23 stemmen (de heer De Jonge bekwam 17 stemmen). En werd tot buitengewoon lid van Gedep. Staten benoemd met 24 stemmen de heer De Jonge (de heer Kakebeeke had 15 stemmen. De afdeelingen worden alsnu gevormd met den uitslag dat behooren tot de le afdeeling De Veer, Wisboom Verstegen, Ham- macher, Fruytier, Heijse, Bos, IJsebaert, Fokker, de Smidt, Hocke Hoogenboom, Oggel, Moerdijk; en Van Lijnden en Lucas=e, als leden van Gedeputeerde Staten. 2e afdeeling: De Jonge, Dieleman, Noordijke, Den Boer, v. Teijlingen, v. d. Lek de Clercq, Bolier, Kakebeeke, Loois, Erasmus, v. Deinse, Houtermanen Siegers en v. Waesberghe Janssens, als leden van Gedeputeerde Staten. 3de afdeeling: Moes, Hombach, Bolle, v. d. Meer, Maas., v. Dam, Hollestelle, Hennequin, Vader van 's Gravenpolder, v. d. Have, de Bats, Pompe van Meerder- voort, en Van Rompu en De Casembroot als leden van Gedeputeerde Staten. De eerstvolgende vergadering wordt be paald op 16 Juli. Goes. Vrijdag a. s., des avonds ten 8'L ure, hoopt „Hosanna" een uitvoering te geven in de muziektent op de Markt. Schore. Door een zetfout meldden wij de vorige maal dat A. Rottier als raadslid herkozen is met 87 stemmen, moet zijn 57, gelijk geseind was. Vlissingen. H, M. s. s. «Kwartel" in aanbouw aan de Koninkl. Mij. de Schelde alhier zal Zaterdag a. s. te water worden gelaten. Genoemde bodem wordt ge bouwd voor rekening van het Departe ment van koloniën. Bruinisse. De door Ged. Staten ont worpen verordening op de heffing van den Hoofdelijken Omslag is door den gemeente raad aangenomen. De heffing is zeer pro gressief; inkomens beneden f 400 zijn vrij gesteld. Bruinisse. De z. g. ajuin-worm heeft hier in bijna alle akkers schade aangericht. Er zijn stukken land waar de opkomst der ajuin uitnemend was en waar nu nog maar een vierde van het aantal planten aanwezig is. Ofschoon zulke akkers bij uitzondering voorkomen, ban toch gezegd worden dat de opbrengst zoo het er nu voor staat, het middelmatige niet zal overschrijden. De stand der andere veldgewassen is tot nog toe uitnemend. Naar het huis van bewaring te Zie rikzee is overgebracht de 30jarige E. H., laatstelijk agent van de Rotterdarnsche Tramwegmaatschappijwonende te Brouwers haven. Deze persoon, tegen wien door de rechtbank te Zierikzee rechtsingang was verleend met bevel tot gevangenneming, wegens verduistering van gelden ten na- deele van genoemde maatschappij, is door de Belgische regeering aan de Nederland sche uitgeleverd. (M. C.) Krabbendijke. In den nacht van Zondag op Maandag werd een schoon tweejarig paard van den heer J. P. Krijger door den bliksem getroffen en was ter stond dood. Het liep te midden van andere paarden, die gelukkig ongedeerd bleven. Kruiningen. 1 Juli was Voor onze ge meente een heugelijke dag. De nieuwe christelijke school werd ingewijd. Een 38-tal kinderen waren met het bestuur, den hoofdonderwijzer, vele vrienden, be langstellenden en genoodigden samen ge komen. Met psalmgezang en gebed werd het feestelijk samenzijn geopend. Daarna las ds. Larnau van Kruiningen Ps. 115 en hield naar aanleiding daarvan de feestrede. Z.Ew. spoorde aan tot blijmoedig ver trouwen op den Heere en gaf getuigenis van zijn eigen geloof, dat de Heere te zijner tijd alles wel zou maken. Dat hulde werd gebracht aan het bestuur, den architect en den aannemer, door wier gemeenschappelijken arbeid het schoone, doelmatige gebouw met twee schoollokalen tot stand kwam, spreekt als van zelf. De secr. der schoolvereeniging dhr. Florusse nam nu op verzoek van den voorz. de leiding van het feest op zich en sprak als zoodanig zelf eerst een hartelijk woord. Vervolgens voerden achtereenvolgens het woord de volgende genoodigdenHage, hoofd der chr. sch. te Ierseke, M. de Jonge, van Goes, lid van den districtsraad van christelijk nationaal schoolonderwijs, ds. Kerssies, predikant te Biezelinge, De Koning, hoofd der chr. sch. te Krabbendijke en ds. Koppe, predikant te Ierseke. Ieder sprak op zijn wijze zijn geluk- wenschen voor het bestuur, de ouders, den hoofdonderwijzer en de gemeente Kruinin gen uit en sprak een hartelijk woord, ge tuigenis gevende van liefde tot de chr. school en opwekkende tot ijveren voor deze zaak, die het zoo waard is. Tweemaal was er een half uur pauze, waarin de kinderen chocolademelk en broodjes nuttigden en ook den belangstel lenden eenige verkwikking werd bereid. Ten slotte kreeg het hoofd der school, de WelEd. heer A. Boot, het woord. De beteekenis van het chr. onderwijs meende hij ditmaal niet te moeten bespreken, omdat zoovelen van de vorige sprekers daarop hadden gewezen, maar hij beval zich in de liefde van ouders en kinderen aan en hoopte dat er goede samenwerking tusschen school en huis zijn mochte. Voor gegronde klachten of aanmerkingen zou hij steeds een willig oor hebben. Burgemeesier en wethouders hadden be richt gezonden niet bij de opening der school te zullen tegenwoordig zijn. Dit speet dhr. Boot, omdat hij zoo gaarne aan het hoogste gezag in de gemeente de be tuiging had willen doen hooren, dat hij steeds op grond van Gods Woord voor het hooghouden van het gezag zou ijveren, niet het minst in de school. Dhr Florusse Sr. sprak ook zijn blijd schap uit met de totstandkoming dezer school. Eindelijk werd nog een ontboezeming op rijm van den aanstaanden schoonvader van het hoofd der school voorgelezen, waarna het samenzijn, dat door psalmge zang was afgewisseld door den heer A. Boot met dankgebed werd gesloten. Wij waren heden in do gelegenheid een zeldzame autografie van den Bijbel te bewonderen, die in het bezit is van den heer J. Wels, Nieuwendijk 233, alhier. Deze Bijbel werd in het laatst der 17e eeuw geheel met een veeren pen gecalli- grafeerd door een der voorvaderen van den heer Wels te Schoonhoven. Het resultaat is indeidaad verrassend. Met zeldzaam kleine en fijne letter in dit enorme ge- duld-werk volbracht. Aan 't Oude Testament werd 4 jaar, aan 't Nieuwe 10 jaar besteed. Ieder hoofdstuk wordt door randen en krullet ters afgesloten. Hot geheel maakt een in druk van bijzondere kunstvaardigheid en geduld-arbeid. De bijbel is voor een som van f 1000 verzekerd en is waarschijnlijk bestemd om naar Transvaal te worden ge zonden. (Tel.) Omtrent de ovatie, die Donderdag avond aan dr. de Visser te Amsterdam gebracht is, meldt de Tel. nog: Zoodra de uitslag in II bekend was, trok een troepje antirevolutionairen, voor het grootste gedeelte bestaande uit studen ten van de Vrije Universiteit, naar het huis van dr. de Visser, op de Heeren gracht, tot het brengen van eene ovatie. Een deputatie, bestaande uit vier studen ten, ging naar binnen en eenige oogen- blikken later verscheen dr. de Visser, waarop een onbeschrijfelijk gejuich uit de menigte opging. Zoodra het stil was geworden, nam dr. de Visser het woord en zeide het vol gende: «Ik dank de heeren voor hunne vrien delijkheid en voor de toewijding bij den stembusstrijd betoond. Het verheugt mij, dat het beginsel van de Christelijke staatkunde over de geheele linie heeft ge zegepraald". Algemeen gejuich, waarop werd aange heven: «Zij zullen het niet hebben", enz. Zoodra het couplet geëindigd was, ver zocht de heer De Visser met hem uit te roepen: Leve onze Koningin! waaraan geestdriftig werd voldaan. Het (chr. hist.) Nederl. Dagblad zal met 1 Sept. a. s. ophouden te verschijnen. Standaard. Bij Kon besluit is benoemd tot bur gemeester van Veere en Vrouwepolder jhr. H. A. v. Doorn; en is aan K. J. A. G. baron Collot d'Escury te Hontenisse (bur gemeester) verlof verleend tot 't dragen der versierselen van Officier du Mérite Agricole, hun door den President der Fransche Republiek geschonken. Misleiding. Volgens De Nederlander wordt er ernstig over gedacht een strafvervolging in te stellen tegen het bestuur der kiesvereeni- ging Rotterdam II, dat zich schuldig maakte aan misleiding der kiezers, door een mani fest van het hoofdbestuur van den Ckriste- lijk-Historischen Kiezersbond van 1897 te publiceeren op eene wijze, alsof het een manifest was, dat thans door dat bestuur was uitgevaardigd. 't Zou zeker niet onverdiend zijn, wan neer zulk een streek werd gestraft. Maar op hoeveel andere wijzen heeft men de kiezers niet in den letterlijken zin des woords misleid Men denke aan het dure brood, aan de opheffing der Utrechtsche universiteit, aan zekere pamfletten met prentjes, enz. (Centrum). In het Nederlandsche Dagblad komt het volgende voor Nu de verkiezingen zijn afgeloopen stelt ondergeteekende er prijs op te verklaren, dat hetgeen door de afdeeling Amsterdam van den Christelij k-Historisehen Kiezersbond in zake de verkiezingen voor de Tweede Kamer is gedaan, geschied is zonder voor kennis van het hoofdbestuur van den Bond, en zonder dat ondergeteekende geacht wil worden in te stemmen met de handelingen van genoemde afdeeling, die doorloopend goedgekeurd en verdedigd zijn in het Ne derlandsche Dagblad door mr. Verkouteren. P. J. MULLER. Het hoofdbestuur heeft geweten, dat de afdeeling Amsterdam met de antirevo lutionairen zou samenwerken, maar niet, dat in Utrecht een vrijdenker en een Israëliet zouden worden gecandideerd. H. VERKOUTEREN. Te Amsterdam is in arrest genomen de heer Noëls van Wageningen, een «ban kier" die zich aan velerlei oplichtingen en vervalschingen moet hebben schuldig ge maakt. Verscheidene maatschappijen door hem in 't leven geroepen, werden achter eenvolgens failliet verklaard, van al welke hij president commissaris was op een sa laris van f2000. Hij trachtte door fictieve winsten en hooge dividenden de aandeelen in verschillende ondernemingen aan den man te brengen, en tegelijk deze verschil lende maatschappijen zoo spoedig mogelijk weer te berooven van het door plaatsing van aandeelen verkregen kapitaal. Te Franeker heeft aan de herstem ming voor de Kamer o. a. deelgenomen een 90-jarige, de heer mr. C. Wybenga, die, geleid door zijn huishoudster, een verpleeg ster en een geneesheer, de trappen van het Stadhuis opging. Het nieuwgekozen sociaal democrati sche lid der Tweede Kamer, de heer K. Ter Laan, is te Slochteren geboren. Hij bezocht als kweekeling de Rijksnormaal lessen te Sappemeer, was na het behalen van de onderwijzersacte korten tijd in die gemeente werkzaam en later te Appinge- dam en Arnhem. Na het behalen van de hoofdacte en van de taalacten werd hij spoedig benoemd tot hoofd eener school te Sluis en later tot hoofd eener school te Delft. Te Amsterdam kwam hij als No. 1 op een voordracht voor hoofd eener school, doch werd door den Raad niet be noemd. Hij is de vorige week juist 30 jaar geworden, zoodat hij in plaats van Ketelaar en Schaper, de Benjamin der Tweede Kamer wordt. Andries De Wet heeft te Gent eergister avond een lezing gehouden die de grootst mogelijke geestdrift heeft gewekt. Er ontstond een zeer stormachtige betooging een menigte van 30,000 personen riep Leve de Boeren! «Weg met de Engclsch- mans!" en wilde de paarden van De Wets rijtuig afspannen Er werden exemplaren verspreid van hot nummer van de Petit Bleu waarin de afbeelding voorkomt van het uitgemergelde Boerenmeisje uit een van de Engolsche vrouwenkampen. De menigte begon daarop het Transvaalsche Volkslied te zingen en riep: «Wij eischen het hoofd van Chamberlain!" Maakt U weerbaar, roept men tegen woordig uit alle oorden van ons land. De vereeniging «Volksweerbaarheid" is opge richt, die zich ten doel stelt, de weerbaar heid van ons volk te verhoogen en dit door alle middelen, die haar ten dienste staan, tracht te bereiken. Het doel is schoon voorwaar, om wan neer het noodig is, in staat te zijn, eigen huis en haard te kunnen verdedigen. Men wordt er echter nog niet warm voor en eerst dan wanneer het te laat zal zijn, zal men zich beklagen, niet meer belangstel ling voor onze landsverdediging te heb ben betoond. Gisterenavond werd hier ter stede een tweede vergadering belegd, om een afdee ling van «Volksweerbaarheid" op te richten, en werd met goeden uitslag bekroond, want een 54 der aanwezigen traden als lid toe. Voor velen voorzeker redenen zich daarover te verheugen en wel het meest voor hen, die het waarachtig volks belang ter harte gaat en wel, dat volksbe lang, waarvan iedereen kan genieten; zon der geld, zonder moeite, slechts door eenige lichamelijke inspanning, waarvan men weldra zelve de heerlijke vruchten plukken zal. Want weet ge wel, wat het zeggen wil, wanneer ge U weerbaar maakt? Dat houdt in: dat ge uw gezondheid ver hoogt, dat door uw lichaam te oefenen uwe spieren ontwikkeld worden, uw borst ver ruimd, de inhoud van uwe longen ver groot wordt, en dat wil zooveel zeggen, als dat ge ruimschoots kunt genieten van dat heerlijk levenselixer, dat voor geen geld te koop is, waarvoor de zieke schatti n zou willen geven, daar het ons allen era hem in het leven moet houden. - Door flinke, lichamelijke ontwik) u'ling kunnen wij wjj beter weerstand bitlf^®11 aan verschillende ziekten. Een gezoL.u' lichaam kan wel een ziektekiem opnemen" en die kan er zich wellicht een tijdlang in het leven houden maar gedjjen en het lichaam ziek maken, kan zij toch bijna nooit! Het weerstandsvermogen kan nu echter, al was het van aanleg normaal, in den loop der jaren zwak worden, door een slechte verzorging van het lichaam of een ongezonde levenswijs, maar óók door op zettelijke verwaarloozing of onnadenkend heid. En zouden wij van het laatste niet in Middelburg moeten spreken, als men hoort, dat deze stad, onder vele andere steden, een ongunstige uitzondering maakt en waar de lichamelijke ontwikkeling der jeugd wel het ongunstigst is van geheel Zeeland De Wel Edel Gestr, Heer Kapitein Geill deelde gisterenavond mede, dat er ongeveer duizend kinderen tusschen de 10 en 16 jaar zijn die geen gymnastiek onder wijs ontvangen of met andere woorden, dat er nagenoeg niets voor hunne lichame lijke ontwikkeling wordt gedaan, vandaar de vele zwakke jonge mannen, meestal kenbaar aan hun slechte houding, die wij dagelijks langs onze straten zien gaan. De gevolgen blijven dan ook niet uit en er werd door ZEd. Gestr. dan ook op gewezen, dat er, let wel: 25% van de lotelingen uit Middelburg moesten afge keurd worden. Spreken deze cijfers dan niet tot u? De meisjes verkeeren in 't algemeen nog in ongunstiger conditie. Wat zegt ge er dus wel van, dat er minstens 'U der jonge menschen op 20 jarigen leeftijd, den besten tijd des levens, tot de lichamelijk bekla- genswaardigen moeten gerekend worden In dezen toestand moet verandering komen! Wij moeten een open oog hebben voor de waarachtige belangen van het kind en de meer volwassenen. Kimt ge hun grooter schat in het leven medegeven, dan gezondheid? Waarom blijft zoo menig jong geestelijk goed ontwikkeld jong mensch beneden aan de maatschappelijke ladder staan of wordt reeds den dood in de armen gevoerd terwijl hij nog zoo véél van het leven kon en mocht ver wachten? Omdat er te weinig of geen zorg aan zijne lichamelijke opvoeding was besteed! Hoevelen zijn er daarentegen niet, die op school voor dom doorgingen en het later in de maatschappij nog zeer ver brachten, omdat zjj zich op school niet overwerkt hadden en eenmaal in de maat schappij gekomen, voldoende energie had den behouden om den eigenlijken levens strijd te beginnen. Hun plicht zij nü begrepen, nope hen daarbij de vroeger maar half gebruikte geestelijke gaven geheel aan te wenden. Na bovenstaande uiteenzetting zult ge de vereeniging «Volksweerbaarheid" uw volle sympathie zeker niet willen ont houden. Door deze vereeniging te steunen, bereikt gij niet alleen het doel der ver eeniging, om het land en het volk weer baar te maken doch ge verhoogt, en dat weegt zeker wel bij velen het zwaarst, er do gezondheid door van ieder individu en daarmede de volksgezondheid. Het programma, dat volksweerbaarheid omvat, is uitgebreid. Alles wat slechts den lichamelijken welstand kan verhoogen komt daarop voor zwemmen, roeien, wielrijden, voetbal, gymnastiek, kortom alle lichaams oefeningen wil zij steunen en wat nog meer zegt, daarbij de goede richting aanwijzen; en op deze wijze ongezonde overdreven sport tegengaan. De contributie wordt aan iedereen vrij gelaten en is op een minimum van 25 cents gesteld om iedereen in de gelegenheid te stellen de vereeniging te steunen en van hare leiding te kunnen genieten. Wie dus medewerkt tot den bloei van de afdeeling voor «Volksweerbaarheid" en dat kan een ieder zal een heerlijk en goed werk steunen. Door de jeugd strijd vaardig te maken in den geest zooals «Volksweerbaarheid" bedoelt, maakt ge u niet alleen strijdvaardig tegen den menschelij- ken vijand, maar zijt ge ook toegerust voor den kamp des levens, en om dien goed te volbrengen, is in de eerste plaats een gezond en sterk lichaam noodzakelijk. Het «mens sana in corpore sano" (een gezonde ziel in een gezond lichaam) zal dan ook voor velen weer een gulden waarheid blijken te zijn. Middelburg. B. ten HAVE. Leeraar in de gymnastiek a. d. R. H. B. S. Wegens plaatsgebrek later geplaatst dan de schrijver mocht verwachten. Red. Mijnheer de Redacteur! Even voor de herstemming in Hontenisse is onder de antirevolutionaire Kiezers op Zuid-Beveland gezonden het hierbijgaand pamflet op oranjepapier gedrukt: Wijze Transvaalsch Volkslied, luidende als volgt 'k Ben Geus, 'k ben ketter, protestant, Van 't oude, stoere slag

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 2