NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 141.1901. Vrijdag 28 Juni. 15e Jaargang. HISTORISCH CHRISTELIJK- VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN ■n V® wRslag der Statenverkiezingen in Kl-llolland is nog iets ongunstiger voor qÜi j ts'ea dan wij eerst schreven. Te ai.i P0*1 's °°k de andere liberale door een Katholieke vervangen. Brieven uit Amerika. Bekendmaking. BLKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 27 Juni 1901. Terwijl wij dit schrijven is de uitslag der herstemming in Hontenisse ons niet hekend. Wij verhelen onze vrees niet dat toch ondanks onze krachtige pogingen en op offeringen, Van Deinse, zij 't met geringer meerderheid dan in 1897, herkozen is. Voor dit geval zij herinnerd dat de Goesche Courant zich vergist wanneer zij het optreden van antirevol. verkiezings sprekers beschouwt als »een gedwongen fraaiigheid" om »den schijn te redden". Hier is onzerzijds kosten noch moeite ontzien om 't stemmeneijfer voor Fruijtier aan antirevolutionairen kant te versterken. Het Centrum schreef onder anderen van onzen arbeid in Hontenisse: »de antirevo lutionairen ijveren thans voor onzen can- didaat met alle kracht. Zij brachten hun leste mannen in 't vuur". Hot is ook zoo. Nergens in heel Zeeland is ooit onzer zijds zoo hard zelfs voor onze meest beminde antirevolutionairen gewerkt, als ditmaal voor den Roomschen candidaat. De meetings hebben weinig of geen vrucht gehad. Eenerzijds dewijl de onzen niet opkwa men, en derhalve een enkele uitgezon derd niet ingelicht wilden zijnande- rerzijds dewijl de liberalen, in overgroote meerderheid opgekomen, nadat onze sprekers vertrokken waren, in een navergadering, somwijlen zelfs na een zoo ruim en breed mogelijk onzerzijds toegestaan debat, nog- eens van voren af aaD in de door ons ge huurde zalen gingen oreeren voor Van Deinse. Met genoegen eonstateeren wij dat de debatten, aan weerszijden over 't algemeen niet onhoffelijk gevoerd zijn. Een liberale debatter te Biezelinge deed ridderlijk amende voor zijn aanvankelijk min gepast optreden. Alleen te Sehore en te Borsele trad een openbaar onderwijzer met de sprekers op zeer onbescheiden, onbeschaafde manier in debat, belette de sprekers aan 't woord te blijven; en verloor zich daarbij in groote grofheden. Wij stellen den onderwijzersstand en de liberale partij hiervoor natuurlijk niet aan sprakelijk. Maar laten de leiders te Krui- ningen toch voortaan trachten in hun po litiek belang dien man thuis te houden. Hij bederft hun zaak. Nog herinneren wij dat, naar een der Roomsclte leiders in 't district ons verze kerde, 500 Katholieken aan d'overkant bij eerste stemming op Van Deinse stemden, een liberaal debatter sprak zelfs van 700 op dezen «engel", zooals hij zeide, door Roomsehen uitgebracht. Voegt men hier nu bij den absoluten onwil van velen der onzen, om op een Roomsche te stemmeneen onwil door li beralen in woord en geschrift aangevuurd en men zal verstaan dat wij omtrent den uitslag niet gerust zijn. In ieder geval is dit zeker: stemden alle Roomschen overeenkomstig hun beginsel en partij, zij zouden 't alleen best af kunnen. Maar 't politieke leven is daartoe te flauw; men stemt er ginds den goeden mijnheer v. Deinse; en de «protestanten" hier stemmen den »godsdienstigen", »ge- loovigen" oud-kerkvoogd. Indien hij weer gekozen blijkt, moeten wij in 1905 het distriet heroveren. En daartoe nu reeds aan 't werk. Voorloopig is onze plaats in de loopgraven. Schrikkelijk. haalllnin, ^merikaansck blad lazen wij her haaldelijk van zekeren dokter Dowie een geestdrijver, die alle dokters en medicijnen verwerpt, en de menschen slechts tracht te genezen door 't geloofsgebed. Nu gelooven wij van ganscher harte aan de kracht van 't geloofsgebeden met reden. Maar wij gelooven evenzeer aan de totale krachteloosheid van 't «geloofsgebed" van den geestdrijver. En deze Dowie is er een. Hij is nu al zoover dat hij een stad ge sticht heeft in Jowa, welke hij Nieuw Zion noemde, en dat de menschen met honderden zich daar bij hem voegden. Doch van zijn patiënten stierven er velen. Eindelijk bemoeide de rechtbank van Chicago zich er mee; doch de «dokter" werd vrijgesproken niet omdat hij onschul dig is, maar wijl de staatswet in gevallen als het zijne niet voorziet. De Hope schijft er van «Iemand mag dus in dien Staat, onder de letter der wet, vrouw en kinderen opofferen aan zijn eigen fanatisme en er is niemand die het hem beletten kan. Deze verwikkelingen echter hebben. »Dr." Dowie schijnbaar totaal gek gemaakt. Reeds vroeger had hij beweerd de gezant Gods te zijn, waarvan Maleachi spreekt. Nu echter verklaarde-hij Zondag, rondborstig dat hij Elias is, die komen zou, de lichamelijke voorbereider van de toe komst van Messias. Zelfs de wereld voelt dezen nieuwen schok en menschen, die nog een greintje godsdienst of zelfs alleen maar gezond ver stand bezitten, trekken zich sidderend terug van een man, die zulk een taal durft voe ren. En sprak hij dan nog op geestelijke wijze van zulke dingen, maar de razende voordracht, waarvan de openlijke verkon diging van zijn Eiias-zending een deel is, is een walg olijke mengeling van lastering, woeste dreigingen, uitdaging van alle aard- sehe machten om hem aan te tasten, te- rugstootende hebzucht en blijkbaar fana tisme. Wat wij van meet af beweerd hebben blijkt waar Dowie is de belichaming van een stootende zelfzucht en zelfaanbid ding, gepaard met een wonderlijke mate van macht om menschen te begoochelen en met een onontkenbaar financieel talent. Twaalf jaren geleden was hij een bede laar, nu is hij schatrijk. Zijn beurs althans plukte de vruchten der geloofsgenezing." Uit 't district HONTENISSE. I. Te Oudelande was 's avonds vóór den stemdag in de bus een brief gebracht ge adresseerd aan een der antirevolutionaire leiders van de verkiezing in Hontenisse. Op dien brief stond «Woensdagavond ver zonden" zoodat duidelijk bleek dat spoed was gewenscht. Op den volgenden dag om pas ongeveer kwart voor twaalf werd de afzender van dien brief door den brievengaarder binnenge roepen en ontving deze zijn briof terug ongestempeld, en de boodschap er bij dat die brief was vergeten! Dat is jammer. Als nu Fruijtier valt op één stem is dat te wijten aan dezen brievengaarder. II. Hoe de verkiezing afloopt is, terwijl ik dit schrijf, nog onbekend. Maar als Van Deinse er in komt is het misschien door de vuile pamfletten verspreid op den laat- 3ten avond in een waarvan o. m. stond ieder die Fruijtier stemt is een jezuit. Bah, door zulke middelen gekozen te moeten worden! III. Als Vau Deinse gekozen is heeft hij dat te danken aan de openbare onderwijzers. Dat zijn de „leiders" geweest. Gelukkig dat er in Zuid-Beveland meer en meer christelijke scholen verrijzen Antirevolutionairen, ontrukt uwe kin deren aan de staatsschool, aan de scholen zonder God! Temt de macht van het ongeloof. Het zijn de opvoeders uwer kinderen, die voor Van Deinse werken. En wat „meester" zegt vindt zoo maitkelijk ingang. IV. Naar wij vernemen was in Krabbendijke de bekende heer Van Woerden opgekomen om te debatteeren. Nu wat hij zeide was niet veel zaaks. Trouwens tegenover Ds. Littooij mag nogal wat flinks opkomen om succes te hebben De heer van Woerden wilde blijkbaar in plaats van debatteeren zelf een rede gaan uitspreken. Natuurlijk was dat het doel niet der samenkomsttrouwens er was geen tijd voor en hij heeft toch bijna 20. minuten tjjd gehad om het zijne te zeggen {Particuliere correspondentie,) uit B oy den (Iowa.) IV. De geschiedenis van de stad Chicago kan in een paar regels geschreven worden. In 'tjaar 1830 verhuisde een zekere Ben jamin Harris met zijn vrouw naar 't fort Dearborn, gelegen aan 't meer Michigan, op dezelfde plaats waar thans Chicagoligt. Hij trof er reeds een zestal blanken aan, die leefden van den handel, welken zij met de Indianen (Roodhuiden) dreven. In 1832 werd aan Benjamin Harris een meisje ge boren, het eerste blanke kind in die plaats. Dat meisje is later gehuwd met Mr. S. A. Holmes en werd de moeder van 14 kinderen. De nieuwe nederzetting breidde zich ver bazingwekkend uit en in 1871, dus 40 jaar later, telde Chicago reeds meer dan 100,000 inwoners. Een ernstige ramp kwam over de stad. Geheel Chicago, dat uit houten huizen was opgebouwd, werd door brand vernield. Er bleef bijna geen gebouw ge spaard. De bekende liefdadigheid in Amerika deed, wat ze kon en de geteisterde bevol king bleef niet in zak en assche ter neer zitten. Spoedig was de stad herbouwden in 1889 telde ze reeds 1200,000 inwoners, terwijl een bericht in de nieuwsbladen van heden 5 Juni 1901 het juiste aantal aangeeft als 2074000 d. i. ongeveer de helft van geheel Nederland. Het is moeilijk zich een denkbeeld te vormen van wat er in zulk eene stad omgaat. Dat er een groot politiekorps noodigisom voor de veiligheid en de orde te waken, spreekt van zelf. En niettegenstaande de groote waakzaamheid der politie gebeurt het heden ten dage nog, dat 3 a 4 schurken in een vrij drukke buurt den koetsier van een tram noodzaken te stoppen, daarna met revolver gewapend den wagen binnengaan en de passagiers van hun geld berooven. Eer koetsier, conducteur en reizigers van den schrik bekomen zijn, zijn de roovers reeds verdwenen. Voor iemand, die er wat onbeholpen uitziet, levert een wandeling, zelfs door eene der meest veilige straten, een groot gevaar op. Wat men in New York aantreft, zoekt men in Chicago niet te vergeefs. Verveelt het u langs de drukke straten te wandelen en de mooie uitstallingen te bezichtigen van de winkels, die vooral in de voormid daguren overvol zijn van koopers, dan kunt ge niet beter doen dan een der trams te nemen, die u voor 5 Amer. eenten brengen naar do wijk, waarin de groote slachterijen gevonden worden. Ik bedoel de 3 groote slachterijen van de heeren Swift, Armour en Libby. Zulk een slachterij beslaat eene verbazende uit gestrektheid grond. Die van Swift 41 aren d. i. 14 Hectare of 3'/a gemeten. Gaarne wordt u toegang verleend. Een zwarte knecht neemt uw kaartje aan; ge wacht een oogenblik om spoedig te hooren, dat de heer uit „Europa" kan binnenkomen. Ge treedt het grootste kantoor van de ge- heele wereld binnen, waarin op het oogen blik meer dan 600 personen werkzaam zijn. Het is één groote zaal, zóó breed en zóó lang, dat zij niet in een oogopslag is te overzien. Men verzoekt u plaats te nemen op een der vele allergemakkelijkste rustbanken en brengt u tevens geïllustreerde boekjes, die u bij inzage reeds eenig denkbeeld geven van wat hier moet omgaan. Even beleefd behandelt men u aan de beide andere kantoren. Noch bij Swift, noch bij Armour, noch bij Libby wordt het daglicht geschuwd. Hoe meer personen hunne inrichtingen bezoeken, hoe grooter de afname van hunne artikelen moet worden. Bezoek is voor hen reclame. Als ge u voldoende ingelicht acht door de boekjes, u ter hand gesteld, volgt ge uwen gids, die u langs bloederige wegen dikwerf voert van het station, waar var kens en koeien aankomen tot aan het station, waar ze, na geslacht, gerookt, ge kookt en verduurzaamd te zijn, worden verzonden naar alle deelen van de wereld, ook naar Nederland. Onze geleider brengt ons op een galerij, vanwaar men neerzien kan op de slachting, die beneden plaats heeft. De eerste ruimte beneden aan den ingang is gevuld met varkens, alle zwart, die zoo dadelijk den doodssteek zullen krijgen. Nu en dan wordt een deur geopend, waardoor een 50 tal ontsnappen en in een tweede ruimte vallen. Deze ïuimte verlaten die varkens op eene vreemde manier. In het midden dier ruimte n. 1. staat een toestel, waaraan een groot wiel draait, dat van groote haken is voorzien. Dat wiel draat ongeveer 4. M. boven den beganen grond. Een man, vol komen berekend voor zijn taak slaat heel handig een ketting aan een der achterpooten van een varken en haakt die ketting aan het ronddraaiende wiel. Zoo vlug weet hij dat te doen, dat in een ommezien 4 a 5 van die vette zwijnen zich door het draaiende wiel omhoog getrokken voelen. Wie geen sterke zenuwen heeft, kan het hier geen minuut uithouden. Schreeu wende en spartelend teekenen ze verzet aan tegen zulk een behandeling, maar het baat hun niets. Langzaam bewegen ze zich nu verder langs een dikken, stalen, kabel, die de varkens van het ronddraaiende wiel heeft overgenomen, naar de plaats, waar hun de doodssteek zal worden gegeven Daar ziet ge den beul staan, een reus gelijk, gekleed in eeü pak, dat ondoor dringbaar is voor het bloed, dat om hem heen spat en waarin hij plast. Koelbloedig draait hij het spartelende varken naar zich toe en duwt het het lange, smalle mes in het hart. Een golf bloed, een angstig geschreeuw, een korte doodsstrijd en het is gedaan. Ik zag er dien man in een paar minuten een dertigtal afmaken en dat werk deed hij reeds achtien jaren aan een voor een bezoldiging van 3ll2 dollar per dag d.i. f 8,75 Nederl. geld. Waar wij ons gelaat met afgrijzen afwenden, daar zet hij zijn bloederigen arbeid voort en gevoelt er zich misschien geluk kig in. Maar inmiddels is van die zoo even nog levende varkens van onze standplaats niets meer te bespeuren. Ze hebben plaats gemaakt voor anderen en om zelve gedompeld te worden in een groote kuip gevuld met heet water. Na enkele mi nuten worden ze er uit opgetrokken, éénmaal op- en eenmaal neer bewogen tusschen scherpe borstels en messen en zuiver blank gaan ze voor u voorbjj langs een kabel, waar verschillende per sonen achtereenvolgens hun de buik open snijden, de ingewanden verwijderen, den kop afsnijden en in 2 helften deelen. Eer ge het goed gezien hebt, is het ge beurd. Om het vleesch tegen bederf te bewaren brengt men het in een ijskamer, waar de temperatuur zoo laag is, dat ge er heel goed uw winterjas kunt gebruiken. Hier blijft het vleesch, tot het gereed ge maakt wordt voor verzending. Bjj Armour konden per uur 859 var kens geslacht worden. Juist bij mijn bezoek aan Armours slachterij brak er een hevige brand uit. 1800 stuks vee, gereed voor het mes, lie pen gevaar levend te verbranden. Men wist hen echter langs een overdekte gang naar buiten te drijven, maar hierdoor gingen bijna eenige menschenlevens verlo ren. De brandweermannen hadden juist op die gang post gevat om het vuur te be teugelen. En wat kunnen zulke zwakke men- schenkinderen, al zijn het moedige onder- schrokken Yankees, doen tegen den ont- zettenden drang van 1800 stuks opge jaagd vee Gelukkig liep het met ernstige kneuzingen af. Geen leven viel te be treuren en de brand bleef beperkt tot eene kleine afdeeling. Het slachten van een koe vordert 10 minuten, en dan hangt het vleesch ook in de ijskamer. Stelt u voor een lange, smalle gang, waarin een koe zich niet kan omdraaien. Achteruit kan ze evenmin, slechts vooruit, want op verschillende afstanden in die gang zijn deuren geplaatst, die alleen naar éene zijde opendraaien en van zelve met een veer sluiten. De koeien, die voor het mes zijn bestemd, worden achter elkander in de gang gedrevenis de gang gevuld, dan zijn ze door de deuren van elkander gescheiden. Aan het einde van den gang staat een man, slechts gewapend met een vrij lichten hamer. Hij nadert de eerste koe en geeft haar met zijn hamer een slag tegen den kop tusschen de oogen; waarop het dier bewusteloos neervalt. Nu trekt hij even aan een touwtje; en daar ver dwijnt de geheele koe, want de vloer van die gang is een valluik, dat naar beneden slaat, zoo spoedig er aan 't touw getrok ken wordt, maar ook weer zijn vorigen stand inneemt, als de koe er door ge vallen is. De man met den hamer gaat zoo de geheeie gang langs, hij zegt, dat hij er zoo 240 in één uur kan neers aan. De in zwijm gevallen koeien worden beneden in ontvangst genomen en opgeheschen, waarna men die dieren laat uitbloeden door hun ineens den kop geheel af te snijden. Met eene bijzondere handigheid past- men op de koe verder de gewone bewerking toe en brengt het vleesch eindelijk in de ijs kamer. Het loont wel de moeite om ook een kijkje te nemen in de afdeeling van Libby, waar men de blikjes maakt en het vleesch kookt, waarmee de blikjes worden gevuld. Reinheid is in deze afdeeling een hoofd- vereischte. En aan dezen eisch wordt vol daan. Uit groote platen blik zagen we lang zamerhand de blikjes ontstaan; we zagen ze uitkoken en uitstoomen om ze te rei nigen, ze vullen door de handen van in 't wit gekleede meisjes, en eindelijk ze toe- soldeeren. Natuurlijk geschiedt dit alles machinaalde vernuftigste werktuigen zijn er voor aanwezig. Tientallen meisjes zijn alleen bezig met het opplakken der etiketten. Ik wil u eenige getallen noemen om u eenig denkbeeld te geven van wat er o. a. bij Libby omgaat. Wekelijks worden er 15000 stuks vee geslacht. De maandelijk- sche afzet is 5 millioen blikjes; 75 soorten van verduurzaamd vleesch zijn er te ver krijgen, terwijl de verschillende sausen bij het vleesch behoorende tevens geleverd worden. Ge zult u dus niet verwonderen, dat er steeds 2500 personen aan 't werk zijn. Het was mijn plan in deze corresponden tie nog iets mee te deelen over de Young Men's Christian Association of Chr. Jong. Ver. te Chicago. Een heele sprong van een slachthuis naar een Chr. Vereeniging. Het komt mij daarom beter voor dit onderwerp voor eene volgende gelegenheid te bewaren. De Burgemeester van Goes vestigt de aandacht van belanghebbenden er op, dat ook volgens de bepalingen des wet betrekkelijk de nationale militie zooals die thans luiden Jongelieden, om vóór andere, behoorende tot hunne lichting der nationale militie in aan merking te kunnen komen tot inlijving voor korte oefening, dus voor 4 maanden, en plaat sing bij het korps, en garnizoen hunner keuze, en het bezit moeten zijn van getuigschriften, af te geven door de militaire anthoriteit om trent lichamelijke en militaire geoefendheid;

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1