NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 134.1901. Zaterdag 153Juni. 15e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH By flit manier Moort een iiijmpl. V# vYl\ Thans 200 VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Provinciale Staten. Bekendmaking. BlQL&RMig. Een belangwekkend geval. '1 I 11W?T' en zi-> wist niet Gemengde Berichten. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. jgf Zij die zich met I Juli op ons blad abonneeren, ontvangen de nog verschijnende nummers gratis. De Zeeuw steunt de candidatuur van Middelburg. L. C. Breebaart. Mr. P. Dieleman, aftr. W. Maas, aftr. Vlissingen. K. Houterman. Hulst. Cam. IJsebaert, aftr. Fern. Hombach, aftr. Provinciale Staten. De liberalen verliezen in Zuid-Holland voor Gorinchem en Zoetermeer een zetel. De aftredende „antiliberalen" in de overige districten zijn herkozen. In de Staten van Zuid-Holland wordt nu de verhouding 40 anti en 32 liberalen. In de overige provinciën blijft 't bij 't oude. 14 Juni 1901. Eet Eandelsblad, een der nobelste onder de liberale bladen, ontziet zich niet van te klagen: «Behalen de kerkelijk,en de meerderheid dan levert de Eerste Kamer niet meer, als 12 jaar geleden, een bolwerk op tegen een reactionaire staatkunde." Dat «kerkelijk" en «reactionair", en dat op een Kabinet dat de schoolwet onder handen nam, is onjuist. Maar wie bang is, zegt wel eens meer wat De socialisten zien ook heel goed waar de tout van Borgesius' Armenwet zit. Maar juist die fout is natuurlijk in hun oog een deugd. Wij cursiveeren de desbetreffende opmer king van Eet Volk, waaraan wij onderstaan de critiek op 't wetsontwerp ontleenen. »Er is een ontwerp-armenwet verschenen, Een ontwerp, lijvig uitziend, honderd en twaalf artikelen gropt, waarin bepaald wordt hoe in de toekomst voor de schipbreuke lingen der maatschappij zal worden gezorgd, met hoe vaderlijke zorg in 't vervolg aan de bijbelspreuk zal worden gedacht: de armen hebt gij altijd bij u. Borgesius reorganiseert de armenzorg, in zooverre dat de kerkelijke instellingen eenigs- zins verdrongen worden en de burgerlijke overheid wat meer het heft in handen krijgt. Hij centraliseert en regelt, en benoemt een lange sleep van ambtenaren, door «ons" bezoldigd, allemaal ter wille van de armen. Maar de hoofdbepaling in het heele ont werp is: In iedere gemeente zal een werkhuis worden opgericht, uitsluitend bestemd voor opneming van armen der gemeente. Of verschillende gemeenten kunnen een gemeenschappelijk werkhuis oprichten. De koningin kan aan gemeenten de op richting van een werkhuis voorschrijven. Die werkhuizen zullen staan onder beheer van het burgerlijk armbestuur. In gemeenten met minder dan 3000 inwoners mogen B. en W. het werk zelf doen als ze willen. De directeuren van de werkhuizen worden benoemd door de regeering. Weest nu gerust, allen die misdeeld zijt in aardsche goederen, allen wien brood ont breekt in deze rijke wereld Borgesius bereidt u een woning. n elke gemeente een werkhuis Goes. De Burgemeester brenet ter v" de «ketenen dat de door minstens 18 kiezers ondertéekende od- deneGemene f ^°°r vijf leden van den Gemeenteraad bij hem moeten worden ingeleverd op Dinsdag 25 Juni 1901 tusschen des voormiddogs 9 en des namiddags 4 ureu in het Raadhuis te Goes en dat formulieren voor de candidaatstelling van 15 Juni af kos teloos verkrijgboar zijn. De inlevering der hierbedoelde opgaven moeten persoonlijk geschieden door een of meer van de personen, die de opgaven heb ben onderteekend. Burgemeester en Wethouders van Goes brengen ter kennis van de ingezeten dat de stemming, voor de verkiezing van vijf leden van den Gemeenteraad door hen is bepaald op Dinsdag 2 Juli a. s. en de herstemming zoo noodig op 9 Juli d. a. v. Zekere aandoeningen veroorzaken onge vallen waarvan de uitwerkingen zoo koppig zijn, dat men zich afvraagt of men er zich wel van ontdoen kan. Men heeft goed en wel te worstelen, zich voortdurende ver plegingen te geven en men ziet het kwaad niet verdwijnen. Juffr. Schutte in betrekking bij Mevrouw Kren- ning, le Ooster parkstraat 127, Amsterdam, had ook lang gewor steld en kon tot geen beterschap komen. Yan af haar 15e jaar had zij gesukkeld aan hoofdpijn, geen eetlust, steeds moei en loom, en het werken was haar te veel- :u 'ij /[l' iiM A meer wat te doen. i 'H schrijft zij, ben Juffr. Schutte, volgens portret ik 24 jaar oud, en vóór 't gebruik Uwer Pink Pillen dacht ik, dat ik genoodzaakt zou zijn naar 't ziekenhuis te moeten gaan. Toevalliger wijze kwam mij dat kostbare boekje over Uwe pillen handelende mij ter hand, ik wilde er eerst niet aan gelooven, ik sprak er met mijne Mevrouw over, om- rede zij ook met de maag sukkelde en wij hebben ze gebruikt. Het gevolg er van is geweest dat ik thans Hink eet en eene ge zonde kleur heb. Ik ben thans opgeruimd en weet niet hoe gelukkig ik mij gevoel. U moogt zulks vrijelijk bekend maken. Prijs f 1,75 de doos f 9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Roos, K 157 Ylasmarkt te Middelburg. Men geve acht dat de echte Pink Pillen van Dr. Williams zich in een houten kokertje bevinden, met rooskleurig papier omwikkeld, waarop met blauwe letters gedrukt staat: Pillules Pink pour Persomes pales du Dr. Williams. Yerder moet zich op ieder uit wendig omhulsel bevinden een wit strookje papier over de lengte der étui geplakt waarop staat: Prijs 1.75 Gld. de doos, 9, Old. per 6' doozen. Benig depothouder voor Nederland, Snabilié, Steiger, 27, Rotterdam. Voor de gebruiksivijze raadplege men de ingeslotene Eollandsche Circulaire. Kloetinge. Namens het liberale ver kiezingscomité werd Donderdagmiddag bij strooibiljet bekend gemaakt dat des avonds in de zaal van dhr. Akkenaar een vergade ring zou worden gehouden tot nadere toe lichting van de candidatuur Vorsterman van Oyen. Als zoodanig traden op de heer Van Liere, onderwijzer alhier, bijge staan door dhr. Boluijt uit Goes. Door genoemde heeren werd met de bij deze verkiezing bekende urgumenten de candidatuur van Van Oijen aanbevolen. Door een paar ingezetenen werd in een levendig debat hetwelk ruim twee uur duurde de candidatuur van Lohman ver dedigd. De opkomst was gering: slechts een twintigtal kiezers waren aanwezig. Wolfertsdijk. Toen de voerman K. jl. Donderdag met de afgeroomde melk van de boterfebriek „de Adelaar" te 's-Heer Arendskerke huiswaarts keerde, had hij het ongeluk, door het schrikken van het paard, met zijn voertuig van den dijk te kantelen, zoodat al de zich daarop bevin dende bussen met melk werden uitgestort. Hij zelf wist er tijdig af te springen. Het ongeval liep met eenige materiëele schade af. Krabbendijke. Aan. den vooravond der stemming voor de Tweede Kamer trad de voorz. der antirevolutionaire kiesvereeniging op in de Ger. Kerk om te spreken over de stemming voor de Tweede Kamer en de roeping van den kiezer. Alleen werd over de liberale en anti revolutionaire partij gesproken en den kiezers aangeraden den candidaat der laat- sten te stemmen. Van de gelegenheid tot debat werd door een drietal aanwezigen gebruik gemaakt. Dhr. Lijbaart meende, dat indien dhr. Heemskerk in herstemming kwam dit tot verkiezing van den Roomschen candidaat zou leiden, 't welk naar zijn meening niet goed zou zijn. Collecte voor vr. en k. in Transvaal en 0. v. s. bracht f 9,lö5 op. Bij kon. besluit zijn benoemd tot burgemeester vanIJzendijke J. A. Neelteson en van Biervliet J. L. I. de Badts; en is aan mr. H. van Adriehem, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Juli eer vol ontslag verleend als substituut-griffier der arrondissements-rechtbank te Zierikzee. Scherpenisse. Donderdagmiddag had de plechtige begrafenis plaats van den heer L. Heijboer, in leven hoofd der school alhier. Een zeer talrijke schare van fa milie en genoodigden volgde de baar, die bedekt was met een drietal kransen, van de leerlingen en enkele oud-leerlingen der 0. 1. school alhier, van de leerlingen der Rijksnormaallessen te Tolen en van den heer Luijendijk, directeur dier school. Bij de geopende groeve werd achtereenvolgens het woord gevoerd door de heeren Hartog en ds. Trillaard, beiden te Scherpenisse, van der Graaff, onderwijzer te St. Anna- land, Luijendijk te Tholen, Crucq, voor zitter van de afdeeling Tolen van het N. O. G. te Stavenisse en van der Leij te Middelburg. Door deze sprekers werden herdacht de veelzijdige verdiensten van den overledene als onderwijzer, hoofd der school, ingezetene, leeraar aan de Nor maallessen en secretaris van de afdeeling Tolen van het N. O. G. De heer van der Leij bracht onder zichtbare ontroering een laatst vaarwel aan zijn ouden trouwen vriend, terwijl de zoon van den afgestor vene, namens de familie bedankte voor de laatste eer aan den overledene bewezen. Een groote schare van enkele bonder den, waaronder al de leerlingen van de normaalschool, waren ondanks het ongun stige weder op den doodenakker samen gekomen om getuige te zijn van de zeld zame plechtigheid. Scherpenisse verliest veel in den over ledene; op dezen begrafenisdag bleek ten duidelijkste, dat dit door iedereen gevoeld werd. Ovezand. Gisteren (Woensdag) her dacht de heer B. G. Lambers. hoofd der school alhier, den dag waarop hij vóór 25 jaren zijn werkkring als zoodanig bier aanvaardde. Als bewijs van belangstelling in zijn persoon en werken wapperde uit vele woningen de driekleur, 's Middags was het feest in de school voor de school kinderen, die den jubilaris bij zijne intrede in de school bij monde van een der leer lingen een barometer aanboden. Na af loop van de gulle tractatie deden de schoolkinderen van vlaggetjes voorzien, eene wandeling door het dorp. Toen het schoolfeest ten einde was, maakte de Ge meenteraad den jubilaris zijne opwachting, wenschte hem bij monde van den Burge meester geluk en bood hem namens den Raad een stoffelijk bewjjs van belangstel- lling aan voor de vele door hem bewezen diensten. Stavenisse. Het nieuwe orgel in de Ned. Herv. Kerk. Het was Donderdag voor deze gemeente een bigde dag, wijl het sehoone kerkorgel geleverd door den heer A. S. J. Dekker te Goes werd in gebruik genomen. Daartoe was overgekomen de welbekende organist, de heer Klimmerboom uit Zie rikzee. Om 6'h uur des avonds was ons kerkgebouw overvol met toehoorders en trad de predikant de WelEerw. heer Ds. P. J. Steinz op en sprak eene diep gevoelde leerrede uit. Dit kostelijke woord gevoegd bij het heerlijke talent van den organist waardoor zoo keurig uitkwamen de krach tige zoowel als de zachte en liefelijke re gisters en waardoor de prachtigste tonen uit het orgel werden, gelokt, maakten van dit samenzijn eene feestelijke ure, en zeker was de predikant de tolk van allen toen ZWEerw. alle gevers hartelijk dankte voor hunne bijdragen en den heer A. S. J. Dek ker (die was uitgenoodigd door HH. Kerk voogden bij de inwijding tegenwoordig te zijn) den dank bracht voor de uitnemende wjjze waarop deze heer aan zijn opdracht tot levering had voldaan. Het instrument is in een woord gezegd prachtig. Het front is keurig afgewerkt en een sieraad te noemen, terwijl zoowel de zware en krachtige bourdon, als de liefelijke gemshorn, zoowel de volle pres- tant als de liefelijke fluit en de verschil lende andere registers de schoonste tonen doen hooren. En zeker komt den leveran cier alle lof toe voor dit werk dat de ver wachting van allen verre overtroffen heeft. Naar wij vernemen is ook door den des kundige die namens HH. Kerkvoogden het werk heeft opgenomen, een uiterst gunstig advies uitgebracht zoowel over den bouw en de afwerking als over den goedkoopen prijs van dit instrument. En zeker zal de goede naam dien de heer Dekker bezit als leverancier van orgels door dit instru ment nog worden verhoogd. Tot organist voor dit orgel is benoemd de heer Beneker, onderwijzei. De rede. Van onzen specialen corre spondent). Had de hoofdleiding bij de aanschaffing van het nieuwe orgel hoofdzakelijk berust in de handen van de heeren Ds. Steinz, predikant, en Crucq, secretaris van bet college van Kerkvoogden, en hebben in zonderheid deze heeren zich den dank ver worven van zeer velen, voor ds. Steinz lag nog de taak bij de ingebruikneming van bet nieuwe orgel tot de gemeente van den kansel het woord te voeren. Toen de leeraar den kansel had beklommen en ge zongen was Gezang 3 1 werd voorgelezen de 147e psalm waarna ZWEerw. in een vurig gebed den Heere dankte voor Zijne goedertierenheid en weldaden aan de kerk van Stavenisse bewezen. Daarna ruischten wederom do lieflijke tonen door het kerkgebouw en hadden bij bet eerste lied de zangers, nog onge woon aan het orgel, en de organist onge woon aan de zangers, zonder eenige stoor nis dat ten einde gebracht, nu klonk het: Hoe lieflijk, hoe vol heilgenot, O Heer, der legerscharen God, Zijn mij Uw Huis- en Tempelzangen, uit volle borst en uit het propvolle kerk gebouw steeg het door velen innig gevoeld danklied op tot God. Thans zette de schare zich tot luisteren en werden de woorden van den tekst Psalm 150, voorgelezen. Het is ons niet mogelijk met het oog op de plaatsiuimte, van deze kostelijke predikatie een voldoend verslag te geven. De gemeente luisterde onafgobroken, letterlijk zonder een woord te verliezen naar deze gloedvolle, weldoor- wrochte rede. Werd naar aanleiding van vers 1 door ZWEerw. de vraag gesteld Dwaar moet men God loven", om vers 2, waarvoor moet men God loven", van vers 3, waarmede moet men God loven", hoe zeer oek nadrukkelijk werd gewezen op het belangrijke van deze vragen en haar antwoord, de vierde vraag naar aanleiding van het laatste vers van dezen tekst twie moeten Godloven", daarop werd, en terecht, de meeste nadruk gelegd, en ten ern stigste de gemeente er op gewezen wat nu haar taak is en wat hare verplichting te genover Hem, Wien alle lof toekomt ook voor dit orgel. Met bezieling en met klem uitgesproken, werd dit ernstig woord, afgewisseld door bet zingen van Psalm 150 1 en 3 in diepe stilte aangehoord. En deze leerrede, met de toepasselijke verzen (nog werd gezongen Gez. 44 2 en Psalm 08 10) heeft aan de talrijke hoorders een indruk achterge laten, die bij velen niet licht zal worden weggewischt en dien wij hopen dat allen zal brengen tot bet geregeld opkomen on der de verkondiging van Gods Woord en tot het belgden niet alleen in naam, maar ook met de daad van den naam des Heeren. Dan zal ongetwijfeld ook Ds. Steinz zich het gelukkigst beloond achten, en met blijd schap de onmiskenbare talenten hem ge schonken voor de prediking, doen uitkomen in steeds meerder kracht. Een verhezings-truc. Te Groningen waren heden door de voorstanders der can- didatuur-Van Houten alle beschikbare rij tuigen voor het athalen van kiezers af gehuurd. Volgende brief is door een bleeker verzonden aan een dame, die bij hem klaagde over het lang wegblijven van haar waseh «Mofrouw," Neemt uw me nietes verkwalijk, dat ik u zoo gefopt heeft. U hangt wel, maaru is nog niet droog. Als u droog is zal ik u afneme en opzende, geachte mevrouw, die zich noemt, uw bleeker Op de Bermuda's zijn groote toebe reidselen getroffen voor de ontvangst van krijgsgevangen Boeren. Op de Darrell-, Tucker- en Morgan-eilandeu zijn terreinen met prikkeldraad afgezet, en de stoomboot Cayo Romano heeft 2400 ton vrachtgoederen voor de regeering aangebracht, waarvan een groot gedeelte het opschrift »voor de Boeren-gevangenen" droeg. De garnizoe nen op de eilanden zijn (met negersoldaten) versterkt. Uit Pretoria wordt aan de Daily Mail geseind dat de Boeren zich in vrij groot aantal te Blaauwbank bij Ermelo onder Louis Botha verschanst hebben. Ook zijn de Boeren erg roerig in de buurt van Standerton De la Rey, zou oprukken om zich met Botha te vereenigen. ïn het Lagerhuis heeft Chamberlain meegedeeld dat Milner waarschijnlijk in Augustus naar Zuid-Afrika zou terugkeeren roovers. Een Ameri- kaansch toerist, genaamd Constantin Sean- dale, een is in sneltrein tusschen Modane en St. Michel, terwijl hij sliep, door drie elegant gekleede mannen, die met hem in dezelfde coupé reisden, van al zijn geld en zeer kostbare sieraden beroofd. Op het oogenblik echter, dat de dieven aan het station St. Jean de Maurienne den trein wilden verlaten, ontwaakte de Ame rikaan en riep den op het perron staande agenten toe, de schurken aan te houden. De dieven sprongen nu over de afschut ting van den spoorweg en daarna, om hunnen vervolgers te ontgaan, in de hoog- gezwollen Are, waarin zij verdronken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1