N1EU WSBLAD VOOR ZEELAND. No. 134.1901. Zaterdag 15pJuni. 15e Jaargang. GHRISTELIJK- HISTORISCH raak" enmarkt mi 1901, fdering in Zeeland, ren. «G, E. A. van der Bent J. H. O. Dominicus W. F. K. Lenshoek en C. Zuijdweg 0e Besturen der vrijzinnige kiesvereenigingen in het district te Goes: Bekendmaking. Gemengde Berichten. PRIJS DER ADVERTENTIËN en Maïs n adbouw- oor f 10, te bekomen )OGERD, ;erschap cretaris- en met belang ger van inde 15 er Van lende in ing tot ïigenaar heidene wat de dien tot misbaar ndbouw ssie van as of is aats, en de heer ilksman,, an hem lbouwer oordigd andere: odig is, mannen en van tig het at hij in heeft gen tijd worpen, m voor, rienden oes was n boven ebracht. ugd der n er in aag en ïen ooit aar het uit zijn enheden Zwijgen, ter willen hebben. E JANSE. t is goud, denken zij wellicht. Ja, en zwijgen is gemakkelijkAlle verandering is, volgens het spreek woord, geen verbetering, maar wij durven TJ toch aanbevelen, het eens met onze candidaten te probeeren. Gaarne hadden wij onder deze ook iemand uit Noord-Beveland gehad, maar hiertoe ontbrak ons de noodige voorlichting. Thans weten wij dat daar een paar heeren zijn, die bij de. eerstvolgende gelegenheid in aanmerking verdienen te komen. Thans weten wij ook, dat daar de ooyen beginnen open ie gaandat daar reeds laDg gemord en geklaagd is over het gedrag der Noord-Bevelandsche afgevaardigden in de Staten, en dat er na hun zwijgen over den keiweg naar 't Kortgeensche steiger een storm van verontwaardiging is opgegaan over dergelijke verzaking van Noord-Bevelandsche belangen, dat met ïecht mag betwijfeld worden, of de heeren Vader en Noordijke ook bij hun partijgenooten nog wel de gewilde personen zijn. Men ziet het in Noord-Beveland reeds lang en in steeds klimmende mate met leede oogen aan, dat men zijn belasting aan de provincie offert, zonder er ooit iets voor terug te krijgen. Nog voor één ding willen wij TJ waarschouwen. Men schermt ook bij deze verkiezing met de leerplichtwet. Over de waarde en de beteekenis dier wet, vooral voor wat men noemt het volk, zullen wij hier niet in beschouwingen treden. Zij is voor *'t oogenblik een afgedane zaak. en de tijd zal leeren, ot die wet niet een zegen zal blijken te zijn. Maar waar het in dezen ep aankomt is: De Provinciale Staten als zoodanig hebben met «leze wet niets te maken, Wie l1 daarmede trachten over te halen om op hunne candidaten te stemmen, kunt gij als drogredenaars de deur wijzen- Medekiezers, vooral ook gij, werkman-kiezers, vereenigt U om onzen candidaten de overwinning te bezorgen. Komt trouw ter stembus, iedere stem heeft waarde. Dat hebt gij aan den heer Oggel gezien die er met vier stemmen minder niet gekomen zou zijn. Zegt niet: Wij verliezen het toch, dat zeggen de Boeren in Transvaal ook niet, en zij zullen winnen. Doet dus nw Kiezersplicht en stemt met ons op de heeren te Ellewoudsdijk. te Kruiningen. te Kloetinge. te Wolfertsdijk. van Vooruitgang te Goes: W. KAKEBEEKE, Voorzitter A. W. A. ROSS, Secretaris. van Kruiningen te Kruiningen P. J. VISSER, Voorzitter M. KOSTENSE, 2È Secretaris. van Vrijheid en orde te Kapelle D. J. VAN DER HAVE, Voorzitter W. K. C. SCHRIER, Secretaris. van Staatsbelang te Hoedekenskerke e. a. I. DE BAKKER, Voorzitter L. M. RAAMSDONK, Secretaris. van Vooruitgang zij ons Streven werkmans- kiesvereeniging) te Kruiningen. JTTD. VERHAGE, Voorzitter M. KOLE. Jz. Secretaris. van Vooruit (werkmanskiesvereeniging) te Ierseke M. WESDORP. Voorzitter J. LABAN, Seeretaris. van Vooruit te Ellewoudsdijk RISSEEUW, Voorzitter P. C. VROEGOP, Secretaris. van Algemeen Belang te Wemeldinge Dr. P. J. A. KRUIJSSE, Voorzitter, J. H. J. BARTELSE, Secretaris. van Algemeen Belang te Colijnsplaat P. TAZELAAR, Voorzitter. J. VINK, Secretaris. richting, or den gemeenschappelijk werkhuis oprichten. De koningin kan aan gemeenten de op richting van een werkhuis voorschrijven. Die werkhuizen zullen staan onder beheer van het burgerlijk armbestuur. In gemeenten met minder dan 3000 inwoners mogen B. en W. het werk zelf doen als ze willen. De directeuren van de werkhuizen worden benoemd door de regeering. Weest nu gerust, allen die misdeeld zijt in aardsche goederen, allen wien brood ont breekt in deze rijke wereld Borgesius bereidt u een woning. In elke gemeente een werkhuis!" Does, De Burgemeester brengt ter algemeene kennis van de ingezetenen dat de door minstens 18 kiezers ondertéekende op gaven van candidaten voor vijf leden van Gemeenteraad by hem moeten worden Men geve acht dat de echte PM Pillen van Dr. Williams zich in een houten kokertje bevinden, met rooskleurig papier omwikkeld, waarop met blauwe letters gedrukt staat: Pillules Pink pour Personnes pales du Dr. Williams. Verder moet zieh op ieder uit wendig omhulsel bevinden een wit strookje papier over de lengte der étui geplakt waarop staat: Prijs 1.75 Gld. de doos, 9, Gld. per 6' doozen. Benig depothouder voor Nederland, Snabilié, Steiger, 27, Rotterdam. Voor de gebruikswijze raadplege men de ingeslotene Rollandsche Circulaire. Kloetinge. Namens het liberale ver kiezingscomité werd Donderdagmiddag bij strooibiljet bekend gemaakt dat des avonds in de zaal van dhr. Akkenaar een vergade ring zou worden gehouden tot nadere toe lichting van de candidatuur Vorsterman van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Z. O. Z. loien van ner jn. v. er. ue neer van aer Leg bracht onder zichtbare ontroering een laatst vaarwel aan zijn ouden trouwen vriend, terwijl de zoon van den afgestor vene, namens de familie bedankte voor de laatste eer aan den overledene bewezen. Een groote schare van enkele honder den, waaronder al de leerlingen van de normaalschool, waren ondanks het ongun stige weder op den doodenakker samen gekomen om getuige te zijn van de zeld zame plechtigheid. Seherpenisse verliest veel in den over ledene; op dezen begrafenisdag bleek ten duidelijkste, dat dit door iedereen gevoeld werd. Ovezand. Gisteren (Woensdag) her dacht de heer B. G. Lambers. hoofd der school alhier, den dag waarop hg vóór 25 jaren zijn werkkring als zoodanig bier aanvaardde. Als bewijs van belangstelling in zijn persoon en werken wapperde uit vele woningen de driekleur, 's Middags was het feest in de school voor de school kinderen, die den jubilaris bij zijne intrede in de school bij monde van een der leer lingen een barometer aanboden. Na af loop van de gulle tractatie deden de schoolkinderen van vlaggetjes voorzien, eene wandeling door het dorp. Toen het schoolfeest ten einde was, maakte de Ge meenteraad den jubilaris zijne opwachting, wensehte hem bij monde van den Burge meester geluk en bood hem namens den Raad een stoffelijk bewijs van belangstel- lling aan voor de vele door hem bewezen diensten. Stavenisse. Het nieuwe orgel in de Ned. Herv. Kerk. Het was Donderdag voor deze gemeente een bigde dag, wijl het schoone kerkorgel geleverd door den heer A. S. J. Dekker te Goes werd in gebruik genomen. Daartoe was overgekomen de welbekende organist, de heer Klimmerboom uit Zie- rikzee. Om 6'/a uur des avonds was ons kerkgebouw overvol met toehoorders en trad de predikant de WelEerw. heer Ds. P. J. Steinz op en sprak eene diep gevoelde leerrede uit. Dit kostelijke woord gevoegd bij het heerlijke talent van den organist waardoor zoo keurig uitkwamen de krach tige zoowel als de zachte en liefelijke re gisters en waardoor de prachtigste tonen uit het orgel werden gelokt, maakten van dit samenzijn eene feestelijke ure, en zeker was de predikant de tolk van allen toen ZWEerw. alle gevers hartelijk dankte voor hunne bijdragen en den heer A. S. J. Dek ker (die was uitgenoodigd door HH. Kerk voogden bij de inwijding tegenwoordig te zijn) den dank bracht voor de uitnemende wjjze waarop deze heer aan zijn opdracht tot levering had voldaan. Het instrument is in een woord gezegd prachtig. Het front is keurig afgewerkt en een sieraad te noemen, terwijl zoowel de zware en krachtige bourdon, als de liefelijke gemshorn, zoowel de volle pres- tant als de liefelijke fluit en de verschil lende andere registers de schoonste tonen doen hooren. En zeker komt den leveran cier alle lof toe voor dit werk dat de ver wachting van allen verre overtroffen heeft. Naar wij vernemen is ook door den des kundige die namens HH. Kerkvoogden het werk heeft opgenomen, een uiterst gunstig advies uitgebracht zoowel over den bouw en de afwerking als over den goedkoopen prijs van dit instrument. En zeker zal de goede naam dien de heer Dekker bezit als leverancier van orgels door dit instru ment nog worden verhoogd. Tot organist voor dit orgel is benoemd de heer Beneker, onder wg zei. De rede. Van onzen specialen corre spondent). Had de hoofdleiding bij de aanschaffing van het nieuwe orgel hoofdzakelijk berust in de handen van de heeren Ds. Steinz, predikant, en Crucq, secretaris van het college van Kerkvoogden, en hebben in zonderheid deze heeren zich den dank ver worven van zeer velen, voor ds. Steinz lag nog de taak bij de ingebruikneming van het nieuwe orgel tot de gemeente van den kansel het woord te voeren. Toen de leeraar den kansel had beklommen en ge zongen was Gezang 3 1 werd voorgelezen de 147e psalm waarna ZWEerw. in een vurig gebed den Heere dankte voor Zijne goedertierenheid en weldaden aan de kerk van Stavenisse bewezen. Daarna ruischten wederom de lieflijke tonen door het kerkgebouw en hadden bij het eerste lied de zangers, nog onge woon aan het orgel, en de organist onge woon aan de zangers, zonder eenige stoor nis dat ten einde gebracht, nu klonk het: Hoe lieflijk, hoe vol heilgenot, O Heer, der legerscharen God, Zijn mij Uw Huis- en Tempelzangen, uit volle borst en uit het propvolle kerk gebouw steeg het door velen innig gevoeld danklied op tot God. Thans zette de schare zich tot luisteren en werden de woorden van den tekst Psalm 150, voorgelezen. Het is ods niet mogelijk met het oog op de plaatst ui mte, van deze kostelijke predikatie een voldoend verslag te geven. De gemeente luisterde onafgebroken, letterlijk zonder een woord te verliezen naar deze gloedvolle, weldoor- wrochte rede. Werd naar aanleiding van vers 1 door ZWEerw. de vraag gesteld ■pwaar moet men God loven", om vers 2, ^waarvoor moet men God loven", van vers 3, waarmede moet men God loven", hoe zeer oek nadrukkelijk werd gewezen op het belangrijke van deze vragen en haar antwoord, de vierde vraag naar aanleiding van het laatste vers van dezen tekst twie moeten Godloven", daarop werd, en terecht, de meeste nadruk gelegd, en ten ern stigste de gemeente er op gewezen wat nu haar taak is en wat hare verplichting te genover Hem, Wien alle lof toekomt ook voor dit orgel. Met bezieling en met klem uitgesproken, werd dit ernstig woord, afgewisseld door het zingen van Psalm 150 :1 en 3 in diepe stilte aangehoord. En deze leerrede, met de toepasselijke verzen (nog werd gezongen Gez. 44 2 en Psalm (58 10) heeft aan de talrijke hoorders een indruk achterge laten, die bij velen niet licht zal worden weggewischt en dien wg hopen dat allen zal brengen tot het geregeld opkomen on der de verkondiging van Gods Woord en tot het belgden niet alleen in naam, maar ook met de daad van den naam des Heeren. Dan zal ongetwijfeld ook Ds. Steinz zieh het gelukkigst beloond achten, en met blijd schap de onmiskenbare talenten hem ge schonken voor de prediking, doen uitkomen in steeds meerder kracht. Ben verhezings-truc. Te Groningen waren heden door de voorstanders der can- didatuur-Van Houten alle beschikbare rij tuigen voor het afhalen van kiezers af gehuurd. Volgende brief is door een bleeker verzonden aan een dame, die bij hem klaagde over het lang wegblijven van haar waseh »Mefrouw," Neemt uw me nietes verkwalijk, dat ik u zoo gefopt heeft. U hangt wel, maar u is nog niet droog. Als u droog is zal ik u afneme en opzende, geachte mevrouw, die zich noemt, uw bleeker Op de Bermuda's zijn groote toebe reidselen getroffen voor de ontvangst van krijgsgevangen Boeren. Op de Darrell-, Tucker- en Morgan-eilandeu zijn terreinen met prikkeldraad afgezet, en de stoomboot Cayo Romano hoeft 2400 ton vrachtgoederen voor de regeering aangebracht, waarvan een groot gedeelte het opschrift »voor de Boeren-gevangenen" droeg. De garnizoe nen op de eilanden zijn (met negersoldaten) versterkt. Uit Pretoria wordt aan de Daily Mail geseind dat de Boeren zich in vrij groot aantal te Blaauwbank bij Ermelo onder Louis Botha verschanst hebben. Ook zijn de Boeren erg roerig in de buurt van Standerton De la Rey, zou oprukken om zich met Botha te vereenigen. ïn het Lagerhuis heeft Chamberlain meegedeeld dat Milner waarschijnlijk in Augustus naar Zuid-Afrika zou terugkeeren_ Verdronken roovers. Een Ameri- kaanseh toerist, genaamd Constantin Scan- dale, een is in sneltrein tussehen Modane en St. Michel, terwijl hij sliep, door drie elegant gekleede mannen, die met hem in dozelfde coupé reisden, van al zijn geld en zeer kostbare sieraden beroofd. Op het oogenblik echter, dat de dieven aan het station St. Jean de Maurienne den trein wilden verlaten, ontwaakte de Ame rikaan en riep den op het perron staande agenten toe, de schurken aan te houden. De dieven sprongen nu over de afschut ting van den spoorweg en daarna, om hunnen vervolgers te ontgaan, in de hoog- gezwollen Are, waarin zij verdronken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 5