NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 133,1901. Vrijdag 14 Juni. 15e Jaargang HISTORISCH CHRISTELIJK- VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Provinciale Staten. Gemengde Berichten, elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij die zich met I Juli op ons blad abonneeren, ontvangen de nog verschijnende nummers gratis. Tweede Kamer. De Zeeuw steunt de candidatuur van Middelburg. Mr. C. Lucasse, aftr. Goes. Jhr. mr. A. F de Savornin Lohman. Zierikzee. Jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort. Honteniss e. Mr. Th. Heemskerk. Oostburg. J. F. Heemskerk. Provinciale Staten. De Zeeuw steunt de candidatuur van Middelburg. L. C. Breebaart. Mr. P. Dieleman, aftr. W. Maas, aftr. Vlissingen. K. Houterman. Hulst. Cam. IJsebaert, aftr. Fern. Hombach, aftr. De uitslag in andere provinciën is deze dat, bij de stembus althans, het liberalisme zachtjes aan maar zeker aftakelt. Het ontwikkelt de uiterste krachtsin spanning om zich staande te houden doch dit heeft niet belet dat zijn meer derheid in Friesland tot minderheid wordt. Nu boezemt ons dit geen belang in, dewijl er kans is dat de liberalen die uit vallen, door sociaal democraten worden vervangen; en dit derhalve de zaak nog erger maakt. Maar Zuid-Holland interesseert ons meer. En hiervan kan gezegd worden dat de staten ei „om" zijn. De (lib.) Rotterdamsche Ort. erkent dan ook eerlijk dat de liberalen geslagen zijn. Er werden antirevolutionairen gekozen in Rotterdam II (v. Staveren); Zoetermeer (Krap); Leiden (v. Wijck); Middelharms (de Wilde); Gouda (Vingerling); terwijl in andere districten voor a. r. en Roomsehen bij herstemming goede kansen bestaan. Door deze beslissing zou, bij mogelijke ontbinding der eerste kamer de verhouding worden 29 anti-liberalen en 21 liberalen! De liberale Rotterdamsche Crt. wijst bij al dit leed voor het liberalisme op een lichtpunt en wel dat bet eenige af tredende r. k. lid Michiels in Den Haag door een liberaal vervangen werd. En 't blad voegt er aan toe: „Aan de liberale kiezers in de residentie daarvoor onze hulde!" Nu zijn er nog enkele Roomsche candi- daten in herstemming, terwijl hun antire volutionaire medecandidaten gekozen wer den. Liberale k ra ut en schrijvers conclu- deeren daaruit natuurlijk dat de a. r. de r. k. altijd in den steek latenen deze gene altijd trouw helpen. Dat over 't algemeen bij sommige a. r. de wederzijdsche trouw minder vast is dan bij 't gros der r. k. kiezers is een feit, dat wij met spijt erkennen. Maar men trekke nu uit de kleine verschillen in de stemmencijfers der a.-r. en de r.-k. »bondgenooten" geen besluiten wijl men niet weet of er onder de stem men op a.-r. uitgebracht, ook niet zijn van half lib. half a.-r. grensbewoners, gelijk men die in alle districten vindt. Boven dien wij hebben de kiezers niet in onze macht, al vindt men ze in den regel nogal volgzaam In de overige provinciën bleef 't onge veer bij 't oude. Gelderland en Utrecht behouden in de Staten hun »anti-liberale" meerderheid. In de stad Utrecht moeten drie aftredende liberalen met twee anti* revolutionairen en een Roomsche kampen bij de herstemming. Voor de aardigheid vestigen wij nog even de aandacht op Groningen. In de stad Groningen wonnen de aftre dende liberalen. Maar in Oude Pekela komen zij met een antirevolutionair en een sociaal-democraat in herstemming; terwijl het eenige aftredende antirevolutionaire lid (Boels) die door de liberalen fel bestreden was, terstond werd herkozen. In Win schoten moeten de drie altredende liberalen om hun zetel opnieuw dingen met een liberaal, een socialist en een antirevolutio nair. De lezer zal zelf wel de slotsom op maken. Het liberalisme bleef groote kracht ontwikkelen; doch de actie zijner gezamen lijke tegenstanders is veel grooter. Laten wij echter er vast op rekenen, bij de Kamerverkiezing zullen zij nog een machtigen phalanx vormen. In Middelburg zal wat liberaal en vrijzinnig democratisch of boe ook, heet te koop loopen om Lucasse te werenen in Goes zal nog een krachtig een derde deel der opkomende kiezers plus enkele verwaaide misleiden 't voor den man uit Aardenburg, den geloovigen vrijdenker, den antiliberalen liberalist tegen Lobman opnemen. In Hontenisse is Van Deinse in een talentvol geschreven circulaire van een van Van Deinse's naaste vrienden, die tot zelfs uit de afdeelingen der Tweede Kamer te klappen wist, ook als president kerkvoogd en lid der commissie van toe zicht op 't beheer der kerkelijke goederen aanbevolen, zoodat de liberalen met behulp der kerke! ij ken aldaar een zeer groot aantal stemmen zullen uitbrengen. Doch zachtjes aan gaat ook in Zeeland het liberalisme naar de numerieke minderheid toe. Wij wekken derhalve alle Kiezers, voor zoover noodig, dringend op, bij de stemming op beden Vrijdag 14 Juni en de herstemming op 21 Juni getrouw op te komen. Nog ééne opmerking aan 't adres der kiezers in Hulst. Men stemme daar bij de herstemming de twee aftredenden IJsebaert en Hombach; en niet de liberale- en volkspartij-candi- daten Vogelvanger en Adriaanse. Wij schreven achter den naam van dezen laatste een a. De aanduiding is voor wat zijn persoon betreft juist, doch niet voor wat de partij betreft die hem candidaat stelde. Dat is de Volkspartij. En daar nu de letter achter den naam eens eandidaats doelt op dr richting der partij die hem stelde, had niet een a maar een v achter den naam van.dhr. Adriaanse moeten staan. De antirevolutionairen steu nen, overeenkomstig goede afspraak en mannentrouw, als één man de candidatuur der r. k. aftredenden; en luisteren niet naar des liberalen vogelvangers lokkend zoet gefluit, wien 't met een antirevolutio nair vogeltje in de kooi om den liberaal Vogelvanger te doen is. 12 Juni 1901. De zwenking der Christ.-Historischen. Mr. Verkouteren in het »Ned. Dagblad" het veranderd standpunt van den Chr. Hist. Kiezersbond, met name in de afdeeling Amsterdam, uiteenzettend, zegt o. a.In 1897 was er groot gevaar voor het cleri- calisme. Met bet oog op de aanstaande inhuldiging der Koningin wenschte men geen clericaal getint Ministerie. Deantire- volutionnairen waren toen bondgenooten der Roomschen; wie hen steunde, hielp dus aan Rome de over winning versohaffen. Thans denkt niemand meer aan onmiddellijk drei gend gevaar van Roomsche zijde. Het land is volkomen kalm. De kreet van: »Rome voor de poortenvindt nu geen weerklank. Het gevaar dreigt thans van de zijde der radicalen en socialisten. Er is dus thans geen reden om de anti- revolutionnairen af te vallen. „Alleen met de antirevolutionnairen kunnen de chris- telijk-bistoriscben een eerlijk verbond slui ten. Elk ander verbond is een monster verbond". Wel is het, meent Mr. V., tusscben Roomsclien en antirevolutionairen niet geheel uit, maar deze band is, „blijkens de uitlatingen in Roomsche bladen zelf, minder innig dan vroeger". Op Dr. Bronsveld's vraag: »Wat komt er van de Hervormde Kerk terecht, als Dr. Kuyper zegeviert?" antwoordt Mr. V. „Wat hebben de liberalen, de radicalen en de socialisten voor de Hervormde Kerk gedaan? De liberale partij is, onder den invloed der Israëlieten vooral, een partij van vrijdenkers en materialisten geworden, en hoe kan nu voor eene Christelijke partij de keus nog twijfelachtig zijn Middelburg. Do heer J. C. Fischer is benoemd tot leeraar in de wiskunde aan de H. B. S. met driejarigen cursus te Amsterdam. Zierikzee. Alhier is overleden de heer G. Kok directeur der Hoogere Burgerschool. Hansweert. Van het alhier gezonken aakschip »Belgenland" is de achtermast en giek door duikers afgehaald. De oprui ming geschiedt van wege 's-Rijkswaterstaat. Groede. Woensdagavond trad dhr. J. Th. Heemskerk in de bizondere school voor een tamelijk gevulde zaal en ingeleid door door den heer Flipse uit Oostburg, op en behandelde het Program van Actie, Leer plichtwet enz. Het is ons door gebrek aan tijd niet wel mogelijk de geheele rede te releveerengenoeg zij dat spreker voor zijn schoone lezing een aandachtig gehoor vond. Vergadering van den Middelburgschen Gemeenteraad van 12 Juni 1901. Afwezig zijn de heeren De Veer en A. P. Snouck Hurgronje wegens uitstedigheid, de beer Wisboom Verstegen, wegeDS ambts bezigheden. Onmiddellijk na het openen der verga dering stelt de Voorzitter aan de orde de volgende punten der agenda: I. Notulen vorige vergadering. Deze worden, na voorlezing door den Secretaris, onveranderd vastgesteld. II. Ingekomen stukken. Er kwamen in verschillende missiven van Ged. St. houdende goedkeuring van vroeger genomen raadsbesluiten en een rap port van de Commissie van Financiën in zake het uitgeven van grond in erfpacht aan van Sorge en Dubois. Conform het voorstel des Voorzitters worden de eerste voor kennisgeving aangenomen en het laatste gerenvoieerd naar B. en W. om over te leggen bij hun ter zake te doen voorstel. III. Voorstel van B. en TV. naar aan leiding van eene missive van Ged. St. betref fende eene aanvraag van A. Lantsheer c. s. om vergunning tot het leggen van spoorstaven in verschillende wegen ten dienste van den aan leg van een stoomtram van Middelburg over Koudekerke naa/r Domburg met zijlijn van Koudekerke naar Vlissingen. B. en W. stellen voor aan Ged. St. in overeenstemming met het gevoelen der Kamer van Koophandel en fabrieken, te berichten, dat het verleenen van de ge vraagde concessie voorshands geene aanbe veling verdient, tenzij van de bij besluit van Ged. St. van 29 September 1900 aan H. P. den Bouwmeester c. s. verleende concessie tot aanleg van een tramweg van Domburg naar Middelburg via Aagtekerke, Oostkapelle, Serooskerke en St. Laurens vóór 1 Juni 1903 geen gebruik mocht wor den gemaakt. Aan hun voorstel ligt tot grondslag de overweging, dat twee stoom tramwegen van Domburg naar Middelburg geen redelijke kans van bestaan hebben, zoodat het verleenen van twee concessiën de tot standkoming van beiden, althans één van beiden, zou in den weg staan en mitsdien het algemeen belang zou schaden. De heer van Dunne kan niet met het voorstel van B. en W. medegaan- Na het votum in de laatste zitting gevallen, is bet misschien woorden verspillen, maar toch wil hij nog een en ander in het midden brengen. Vooreerst dan moet hij opmer ken, dat hij niet kan tegenspreken, dat het voorstel is in overeenstemming met het gevoelen van de Kamer van Koophan del en fabrieken, maar meent er toch op te mogen wijzen, dat in dat lichaam eene sterke minderheid was, die een ander ge voelen was toegedaan. Wat Ged. St. eigen lijk vragen, wordt in het voorstel van B. en W. vrijwel gepasseerd en waar deze van algemeen belang spreken, verlieze men niet uit het oog, dat in het plan Lants heer c. s. 7, in dat van Bouwmeester c. s. slechts 5 gemeenten zijn opgenomen, ter wijl het eerste plan de hoofdsteden Mid delburg en Vlissingen in nauwer verband brengt met andere gemeenten dan het laatste. In de vorige zitting beriep men er zich op dat er geen plannen waren, maar zij zijn er wel, spreker is in staat gesteld er kennis van te nemen en bij kan de verzekering geven dat zeer uitgewerkte plannen bestaan. Resumeerend, acht hij het voorstel van B. en W. onaannemelijk en wel lo. omdat het geen antwoord is op de vraag van Ged. St. en 2e. omdat hij het plan Lantsheer verkieslijker acht dan het plan Den Bouwmeester. De Voorzitter zet het standpunt van B. en W. uiteen omtrent het begrip alge meen belang, doch des ondanks blijft de heer Van Dunné zijne meening handhaven, dat het algemeen belang zich niet verzet om met eenige reserve aan het plan Lants heer den noodigen steun te verleenen. De heer Van Teylingen meent dat de Raad eerst in 1903 zich zal kunnen uit spreken; hij is van meening dat, als het voorstel van B. en W. wordt goedgekeurd, dat van nadeeligen invloed zijn zal op de beslissing die de Staten eerstdaags zullen te nemen hebben, waarop de heer Den Bouwmeester repliceert, dat het voorstel op die beslissing van geen invloed kan zijn de vraag van Ged. St. die ook tot de an dere betrokken gemeenten gericht is, heeft niets gemeens met de concessieverleening zij is louter een uitvloeisel van een voor schrift, opgenomen in het algemoen Tram reglement voor de provincie. Toch blijft de heer Van Teylingen van oordeel, dat, hij bij aanneming van het voorstel, de zaak vóór 1903 kwalijk weêr ter hand kan genomen worden en wenscht daarom aan het slot van B. en W.'s voor stel toe te voegen de woorden »of die con cessie vóór dien datum wegens financieele of om andere redenen mocht worden op geheven." Hij dient een daartoe strekkend amendement in. De heer Van Dunni verklaart zich tegen dat amendement, dat de door hem ont wikkelde bezwaren niet opheft, terwijl de heer Schorer, die sympathie gevoelt voor het amendement, als zijne meening uit spreekt, dat de denkbeelden van den heer Van Dunné geen steun verdienen, op grond dat reeds concessie is verleend en derhalve eene tweede concessie noodeloos is. Hij vestigt er bovendien de aandacht op, dat B. en W. in hun voorstel zeggen, dat de gevraagde concessie voorshands geene aan beveling verdient. Het amendement Van Teylingen wordt hierop aangenomen met 10 tegen 4 stem men, die der heeren Van Dunné, Den Bouwmeester, W. H. Snouck Hurgronje en Heyse, waarna het aldus geamendeerde voorstel van B. en W. [eveneens wordt goedgekeurd met algemeene stemmen, be halve die van den heer Van Dunné. IV. Verzoek van mej. A. C. Abresch om eervol ontslag uit hare betrekking van onder wijzeres aan school G. Conform het voorstel van B. en \V. wordt het gevraagde zonder discussie verleend. V. Voerstel van B. en TV. tot toekenning van een jaarlijksch subsidie aan de Vereenigmg Ambachtschool te Middelburg gedurende de jaren 1902 tot en met 1906. Op verzoek van Ged. St., die om inlich ting vragen of de Raad tot een verder vier- jaarlijksch subsidie genegen is, stellen B. en W. voor, in plaats van bij de gemeente- begrooting voor 1902, nu reeds te be sluiten om over dat tjjdperk aan de Ver- eeniging Ambachtschool een jaarlijksch subsidie van f 750 uit de gemeentekas toe staan, welk voorstel zonder discussie wordt aangenomen. VI. Voorstel van B. en W. tot het ver leenen van eene vergunning aan B. de Munck tot plaatsing van een houten vloer vóór dient koffiehuis op de Markt. Het voorstel strekt om de vergunning te verleenen tot het leggen van een houten vloer tot hoogstens 3 M. buiten de stoep en over eene lengte van niet meer dan 5 M., onder zekere voorwaarden en tegen beta ling van eene retributie van f 0,25 per vierkanten M. en per maand. De heer Schorer verklaart tegen het voorstel op zich zelf geene bedenking te hebben, maar kan er toch niet voor stem men, om reden eene dergelijke vergunning indertijd aan Van Langeraad op het Mo lenwater geweigerd is. De heer Van Dunne .betreurt dit ook, maar zal toch voor het voorstel stemmen, omdat adressant toch kwalijk de dupe kan worden van de weigering aan Van Lange raad, en aan anderen, speciaal op de Markt, eene soortgelijke vergunning gegeven is. De heer Koele vindt het betreurenswaar dig, dat men aan kroeghouders of her bergiers het prerogatief geeft om hun be drijf op do straat uit te oefenen, hetgeen zeker niet aan andere neringdoenden zou toegestaan worden. De heer van Dunne meent dat de heer Koole zich een verkeerd denkbeeld van dat prerogatief vormthet is niet zoozeer in het belang van adressant als in dat van het groote publiek. De heer De Rijcke verklaart tegen te zullen stemmen, omdat hij het bezwaar van den heer Boudewijnse niet ongegrond acht. In stemming gebracht wordt het voor stel van B. en W. aangenomen met 8 tegen 6 stemmen, die der heeren Van der Swalme, Verhage, Koole, Heijse, Schorer en D# Rijcke. VII. Voorstel van B. en TV. tot het ver leenen van eene vergunneng aan J. Groene- wegen tot plaatsing van eene verande vóór ziin koffiehuis op de Markt. Ook deze vergunning stellen B. en W. voor te verleenen, echter, met het oog op de drukke passage van en naar de Lange- viele, slechts over de lengte tusschen de voordeur van het koffiehuis en het aan grenzend perceel. De heer TV. H. Snouck Hurgronje vroeg of adressant hiermede genoegen had ge nomen, waarop de Voorzitter bevestigend antwoordde. Met 8 tegen 6 stemmen (de bij het voor gaande punt genoemde heeren) wordt daarna het voorstel goedgekeurd. VIII. Verzoek van het Bestuur der Gods huizen betreffende de geneesmiddelen uit de gemeente-a/potheek. Het Bestuur vraagt machtiging om van af 1 Juli a. s., in plaats van 20 cent per recept, toe te passen de armentaxe aan gegeven in de receptentaxe van M. L. Q. van Ledden Hulsebosch, die algemeen in Nederland gebruikt wordt. De heer van der Swalme is tegen het verleenen van de machtiging. De uitgaven zullen hoe langer hoe meer stijgen. De heer Koole vreest voor het verlies van de klandisie van instellingen, die nu gebruik maken van de stadsapotheek, maar dan misschien tot anderen hun toevlucht zullen nemen. De heer van der Barst acht de toepas sing van het tegenwoordig tarief niet ra tioneel en merkt den heer Koole op, dat de Kerkbesturen bij geen enkelen apotheker goedkooper terecht zullen komen. De heer Van Teylingen merkt op dat in den laatsten tijd bij de Godshuizen een kwaad slot is, dat uit do gemeentekas moet gedekt wordent De heer Van der Swalme is bevreesd voor aanzienlijke uitgaven, daar de nieuwe ge neesmiddelen veel duurder zijn dan de oude, wat, volgens den heer Van der Harst, echter niet wegen mag bij den Raad, die

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1