NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 130,1901, Zaterdag 8 Juni. 15e Jaargang. HISTORISCH CHRISTELIJK- Bij til mbm ieMort eet tippel. ft E e 1A M B VsE R S G HIJ N T Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Ingezonden Stukken. Treurige toestand van een jong meisje. Kerknieuws. Gemengde Berichten. blken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ggf Zij die zich met I Juli op ons blad abonneeren, ontvangen de nog verschijnende nummers gratis. Tweede Kamer. De Zeeuw steunt de candidatuur van Middelburg. Mr. C. Lucasse, aftr. Goes. Jhr. mr. A. F de Savornin Lohman. Zierikzee. Jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort. Honteniss e. Mr. Th. Heemskerk. O o s t b u r g. J. F. Heemskerk. Provinciale Staten. De Zeeuw steunt de candidatuur van Middelburg. L. C. Breebaart. Mr. P. Dieleman, aftr. W. Maas, aftr. Vlissingen. J. Bos. K. Houterman. P. J. Sisgor, aftr. Zierikzee. C. J. Boogerd. Mr. G. "W. Th. baron v. Dedem. C. Hage. Goes. M. Noordijke, aftr. D. J. Oggel, aftr. Jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort, aftr. W. J. Vader van 's-Gravenpolder, aftr. Hulst. P. F. Frujjtier, aftr. Cam. IJsebaert, aftr. Fern. Hombach, aftr. P. Moes, aftr. Sluis. B. de Die. 7 Juni 1901. Waar we bp de naderende verkie zingen ons, als van oudsher, zien geplaatst tegenover een verbond van tegenstanders, die, door beginselen en oogmerken geheel van elkander verschillend, nochtans samen gaan op het negatief paroolonderdrukking van den geest des Christendoms, het keeren van den stroom der ontwikkeling langs na tionale bedding, de verzwakking van het christelijk-historisch beginsel in al zijn uitingen, daar voegt aan allen, die een christelijke levensbescouwing zijntoegedaan, als één man, schouder aan schouder, pal te staan tegenover denjgemeenschappelijken vij and geest des tijds en modernisme. De Savornin Lohman. Een brutaal wetsvoorstel, geheel in de lijn van den revolutionairen vooruitgang, waarop dit kabinet zich beweegt, is het jongste ingediende ontwerp inzake het Arm bestuur. Een ontwerp dat ons niets minder brengt dan een stoute poging tot aanranding van de vrijheid der kerken. Het brengt alle "instellingen eener ker kelijke gemeente, bestemd voor armen eener bepaalde godsdienstige gezindte" wat in om zwachtelde taal "diaconieën" luidt, onder toezicht van inspecteurs. Zij zullen aan deze inspecteurs, inlichtin gen moeten verschaffen omtrent alle zaken en feiten de naleving dezer wet betreffen de hun reglementen naar de voorschrif ten der regeering inrichten opgaven ver schaffen omtrent door hen verpleegden of be deelden; rijks-voorschriften omtrent beheer en inrichting hunner wees- of Godshuizen stiptolijk opvolgen; en jaarlijks aan de overheid rekening en verantwoording doen moeten. De Staat controleur van de kerk, diep ingrijpend in hare rechten, hare vrijheid openlijk aanrandend. Wat alleen op het zeggenschap van Koning Jezus berust, om Jezus wil bestaat, op verantwoordelijkheid aan den Koning Zijner Kerk alleen is aan gelegd, wordt grovelijk van zijn standplaats gerukt en onder de macht van den libe ralen, oftewel (meer farizeeuwsch uitge drukt) vrijzinnig democratischen Dwang staat gevoerd. Een brutaal stukje fanatisme, zoo vlak vóór de stembus, noemen wij dit. Niet om 'tden minister kwalijk te ne men. De man, gelijk gansch zijn partij, leeft nu eenmaal uit de revolutie; heeft niet de Schrift, maar de Rede, de Natuur, de Er varing tot maatstaf en kenbron voor zijn staatsrecht. Hij kan derhalve niet anders. Maar om 'tgoddelooze stelsel der revo lutie nogmaals te teekenen, schrijven wij dit scherpe woord; met de waarschuwing aan de Kiezers tevens dat zij bij de stem bus straks in grooten getale tegen deze on derdrukking van den geest des Christendoms ernstig opkomen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie! Mjnheer de Redacteur! Een plaatsje s. v. p. voor het volgende: Heden avond trad hier op Vorsterman v Oijen als candidaat der liberalen voor de a. s. verkiezing voor een Lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het district Goes. Opmerkelijk is het, dat vooral Landbouwers en Arbeiders worden uitgenoodigd voor de po litieke voordracht bij te wonenalsof die mensehen nog niet genoeg hebben, van een onderwijswet, waarbij de rechten der ouders niet worden ontzien en waar schade en moei lijkheden uit voortvloeien juist voor die standen. Door onzen vertegenwoordiger, inzonderheid, en de antirevolutionairen, zijn medestanders, is zooveel mogelijk van dit produet van de revolutionairen, verzach ting aangebracht; gaarne haddon zij het volle recht aan de ouders op hunne kin deren zien gehandhaafd, maar de heeren liberalen wilden dat niet, en nu begrijpt men toch wel, dat ieder weldenkende en vooral de getroffene Landbouwers en Arbei ders de handen niet zullen kussen van die heeren welke een Jingo's oorlog tegen de ouders in het leven hebben geroepen? Neen, en nogmaals neen. Ons distriet hand- have zijn roem om voor het recht op te komen, en daar wij het voorrecht genieten in onzen Vertegenwoordiger, een uitne mend Kamerlid te bezitten in jhr. Lohman, hoop ik dat de kiezers in grooten getale op den dag der stemming zullen opkomen, om hun stem uit te brengen op onzen ge- achten volksvertegenwoordiger Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman. Laat niemand luisteren naar het vogel- gefiuit, om in de opengezette kooi der liberalen zich gevangen te laten nemen. Nu ik toch mijn overtuiging mag uit spreken voor onzen geachten vertegen- diger in de Tweede Kamer neem ik deze gelegenheid ook te baat om met nadruk aan te bevelen, de vier aftredende leden voor de Provinciale Staten welke steeds blijk hebben gegeven, dat zij afvaardigen naar de Eerste Kamer dezulken welke, evenals de beer Lobman er zicb op toe leggen om het goede voor Land en Volk en het geliefde huis van Oranje te zoeken, hetwelk als een bolwerk kan worden be schouwd om de «wetgevende" en de »re- geerende" smachten" in en buiten ons Par lement te verhinderen naar willekeur te bandelen. En daarom laten wij ons als één eenig man opmaken om de aftredende leden Noordijke, Oggel, Pompe van Meerdervoort en Vader van 's-Graven polder weer opnieuw te stemmen. Wissenkerke. C. D. v. NOPPEN. Aangenomen naar Zaamslag door ds. G. v. Dis te Zuidzandenaar lerseke, door dhr. Paauwe candidaat te Utrecht. Bedankt voor Marken door E. D. G. v. d. Horst cand. te Amsterdam. Geref. Kerken. Beroepen te Tholen B, cand. C. Staal te Dordrecht. De Heer A. Walburg, Borneostraat 13 te 's Gravenhage, doelt ons mede. De uit werking van het gebruik Uwer Pink Pillen door mijne zuster is hoogst verrassend ge weest. Zij is 14 jaren oud en was vree- selijk lijdende aan bloedarmoede, waardoor vele kwalen ontstonden. Vrees olijke maag pijn, steeds pijn in den rug, slapeloosheid, geen eetlust, lusteloos en altijd door ver drietig. Ned. Herv. Kerk. Beroopen te Arkel J. Slot cand. te Twisk te Leerbroek A. v. Kooten cand. te Montfoortte Morra D. Sijpkens te Bergum. Jongejuffrouw WALBURG, volgens portret. Zoodat wij het altijd zoo vroolijke kind niet meer herkenden en zij zelve hoe jong ook het leven als een last beschouwde. Daar wij veel van Uwe pillen gelezen had den en de goede uitkomsten derzelven, be sloten wij ook voor haar dit redmiddel aan te schaffen, hetwelk in de ware zin des woords een redmiddel mag genoemd worden. Na 't gebruik van 6 doozen, was het kind volmaakt gezond, alles is terecht gekomen eu zij ziet er zoo gezond uit, dat hare dankbaarheid voor de Pink Pillen geene grenzen kent. Nogmaals hartelijk dankzeggend en in 't belang van nog zoo vele lijdenden, kunt U haar herstel gerust bekend maken. A. WALBURG. Borneosiraat, 13. 's Gravenhage. De Burgemeester ven Hs-Gfiavenkage v/rkJaart, dat volgens verklaring der medeonderjeïsekend&u vorenstaande Handtekening is gesta/d door: '7 7L <?A Na zulk een attest, waarvan de hand- teekening door den Burgemeester gelega liseerd is, zal er wel geen twijfel meer bestaan. Andere ziekten welke de zelfde oorzaak hebben, zooals rheumatiek, huidziekten, algemeene zwakte, beenziekte bij het kind en somtijds de tering zijn door bun ge bruik genezen geworden. Door de maag het opnemen van het voedsel te verge makkelijken en door het bloed te zuiveren genezen de Pink Pillen alle ziekten. Prijs f 1,75 de doos f 9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Roos, K 157 Vlasmarkt te Middelburg. lerseke. In de heden (Donderdag) ge houden Raadszitting, waarin alle leden tegenwoordig waren, werd mededeeling ge daan van de goedkeuring van verschillende raadsbesluiten, o. a. van den hoofd. omsl. en van het verzoek om vermindering der vergunningen-drankwet tot 11. Tegen het in de vorige vergadering ge nomen besluit om het salaris eener te be noemen onderwijzeres aan school 2 op f 500 te bepalen, hadden Ged. St. een bedenking. In 1896 is het salaris der onderwijzeressen vastgesteld op f 500 met 2 verhoogingen. Dit besluit is nog van kracht. De Voorz. (de burgemeester beaamdde dit, maar het door Ged. St. bedoelde be sluit had niet eens algemeenen zin. Er was alleen van onder wij zereswrc sprake, omdat toen twee onderwijzeressen tegelijk moesten benoemd worden. Nu werd het kohier van de hondenbe lasting vastgesteld, waarop voorkwamen 64 honden met een aanslag van f 181,50. Tot lid van het Burgerl. Armbestuur werd benoemd de heer P. Filius, tot leden der commissie van schoolverzuim de heeren J. Bol en J. A. van Sprundel en tot onder wijzeres aan school 2 mejüff. E. A. v. d. Burght alhier, de laatste met algem. st. (1 blanco). Met haar stonden op de voor dracht de dames F. Baetens te Groningen als no. 2 en F. Doornbos te Den Ham als no. 3. Ook werden 3 stembureaux benoemd voor de aanstaande verkiezingen. Een verzoek van den onderwijzer J. Oom om f 50 verhooging van salaris werd voor de helft ingewilligd. Hij krijgt dus f 25 meer. Besloten werd de gedempte slooten langs de Damstraat te bestorten met oude in voorraad zijnde, oude keien. Raming f 375,75. Nog nam de raad een voorstel van den heer Sauer aan, om aan het Bestuur der Vissche- rijen te verzoeken, de aanstaande verpach- derting Yersche Bank te lerseke te houden, of, indien daarvoor geen geschikte lokali teit mocht zijn, dan toch in 't vervolg de kleinere aanvuliingsverpachtingen. Reuter's correspondent seinde den lsten Juni uit KlerksdorpDekolonnevan kolonel Williams is hier aangekomen na een zeer gelukkigen trek van veertien dagen. Bij Leeuwkop kreeg de kolonne een afdee- ling Boeren met een konvooi in het zicht. De bereden manschappen van de Engelschen zaten hen na en de Boeren trokken haas tig af, maar waren niet in staat om het geheele konvooi te redden. Zij lieten 13 wagens in den steek met vrouwen, kin deren, huisraad en ook een hoeveelheid vee. De kolonne marcheerde toen naar Witpoort, waar vele gezinnen bescherming kwamen vragen. Op 27 Mei, toen de Engelschen naar hun vroegere kamp te Leeuwboord terugkeerden, zagen zij een konvooi. De Boeren deden wanhopige po gingen om te ontkomen en dekten de beweging met een sterke achterhoede. De Engelschen rukten echter aan en dreven de achterhoede op de achterhoede terug. De Boeren trokken snel door de Koedoes- drift de Yaal over, maar de wagens raakten vast en ontspon zich een gevecht. De Boeren zette beide oever van de rivier af. Er waren vele vrouwen en kinderen in de wagens, waar de B.oeren onder vandaan vuurden, zonder zich te bekommeren om de veiligheid van de mon-combattanten. Ter wille van de laatsten konden de Engelsche soldaten het vuur niet beant woorden. Van den tegenovergestelden kant af, waar echter geen vrouwen waren, onderhielden de Boeren ook een zwaar vuur, dat de Engelschen beantwoorden. De laatsten brachten een pom-pom in actiede Boeren gaven toen bun stelling prijs en trokken naar den Transvaalschen kant van de rivier. Een beetje later vlucht ten zij allen met achterlatting van twee ge wonden, 30 wagens, 13 karren, 5000 pa tronen, 20 gevangenen en 20 geweren. Alles te zamen genomen was de marsch van de kolonne een kapitaal stuk werk. Zij bracht 18,000 schapen, 3000 stuks hoornvee, veel paarden, muilen en ezels, 100 wagens, 50 karren en 27 gevangenen mee. Ook gaven zich velen vrijwiliig over, onder wie commandant Potgieter. Sedert de ontploffing van de kruitfabriek te Corvilain herinneren de Antwerpenaars zich niet, van een dergelijk onheil getuige geweest te zijn als den brand in de entre pots daar ter stede. Te zes uur eergisteren begon zich 't vuur door broeiing van stof fen ontstaan, mee te deelen aan den ltnkervleugel van 't entrepot, dat kort daarna geheel in vlammen stond. Een enorm stuk muur stortte met ge vaarlijk geluid in elkaar. Het schudden vou den bodem en de luchtverplaatsing waren zóó geweldig dat personen, die zich op 100 M. afstands bovendien onvergewor- pen werden. Men dacht een oogenblik, dat de 150.000 Liters alcohol, die in kel ders bewaard werden, in brand stonden. Maar dit bleek niet zóó te zijn. De troepen, die het Entrepot omringen, oefenen de strengste bewaking uit. Nie mand mag nabijkomen. Ieder oogenblik storten gedeelten van den muur in. De hitte is zóó groot, dat de boomen van de avenue du Commtrce letterlijk ver brand zijn. Men vreesde dat 't vuur zich aan de woonhuizen zou meedeelen. De brandweer van Meehelen en Brussel is aangekomen. Een brandweerman uit Ant werpen werd door het vallen van een stuk brandend hout aan 't hoofd gewond. Te 8 uur moest men de douane-bureaux geheel aan 't vuur overlaten. De derde vleugel van 't gebouw staat in brand. De vernieling van 't geheele entrepot wordt gevreesd. Al de wagons die zich op de platforms van 't entrepot bevinden werden er natuurlijk, terstond na het uit breken van den brand, van verwijderd. De stoomboot »Nigel", die aan de kaai vastgemeerd lag, werd naar een ander bassin gesleept. Te 10 uur had de brand een ontzettende uitbreiding aangenomen. Elk oogenblik worden kleine ontploffin gen gehoord; het zijn vaten alcohol, die door de vlammen zijn bereikt en springen. De schade bedraagt vesekeiden millioenen guldens. Cecil Rhodes zal eerstdaags weder eens even uit Zuid-Afrika naar Engeland overkomen. Zoo is daar dan weldra het edele drietal, Chamberlain, Miluer en Rhodes bijeen. Uit eene mededeeling van het Britsch Ministerie van Oorlog blijkt, dat de typhus hevig woedt onder de troepen in Zuid- Afrika. De dagelijksche verliezenlijst meldt 22 sterfgevallenen bevat 184 namen van onder officieren en manschappen, die door deze ziekte zijn aangetast. Een afdeeling van Beyers' commando, groot 400 man, werd bij Warmbad door 240 Engelschen, onder kolonel Wilson, verrast en op de vlucht gedreven. De Boe ren hadden 37 dooden en verloren bijna allen mondvoorraad voor Beyer's hoofd macht. De Engelsche verliezen waren drie man gedood en vijftien gewond. Te Weenen is een moord gepleegd door een knaap van vijf jaren. De jeug dige driftkop, een schoenmakerszoon, stak bij een twist om een boterham een drie jarig knaapje een stuk gereedschap, dat hij juist voor zijn vader van den slijper had ge haald, met zooveel kracht in het lijf, dat het kind kort daarna overleed. Een dame uit Chicago, Nanny Irving, heeft duizend dollars uitgeloofd voor den handelsman die met zijn boeken bewijzen kan, dat bij in een maand achtereen geen enkel medemensch heeft beetgenomen. Mevr. Irving is overtuigd, dat geen enkele candi daat zich zal opdoen. Maar, heeft zij ge zegd, ik wil mijn duizend dollars gaarne betalen voor het genoegen een eerlijke man te ontmoeten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1