NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 128.1901, Donderdag 6 Juni. 15e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST. te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Tweede Kamer. Provinciale Staten. Voor de Provinciale Staten. Engeland en Transvaal. Bekendmaking. TWEEDE KAMER. Kerknieuws. el ken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De Zeeuw steunt de candidatuur van: Middelburg. Mr. C. Lucasse, aftr. Goes. Jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman. Zierikzee. Jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort. Hontenisse. Mr. Th. Heemskerk. Oostburg. J. F. Heemskerk. De Zeeuw steunt de candidatuur van: Middelburg. L. C. Breebaart. Mr. P. Dieleman, aftr. W. Maas, aftr. Vlissingen. J. Bos. K. Houterman. P. J. Siegers, aftr. Zierikzee. C. J. Boogerd. Mr. G. W. Th. baron v. Dedem. C. Hage. Goes. M. Noordjjke, aftr. D. J. Oggel, aftr. Jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort, aftr. W. J. Vader van 's Gravenpolder, aftr. Hulst. P. Moes, aftr. Sluis. B. de Die. In Goes zijn het de heeren Pompe, Vader, Oggel en Noordijke die wij hebben moeten. In MiddelburgL. C. Breebaart, mr. P. Dieleman en W, Maas. In Vlissingen-. P. J. Siegers, J. Bos en K. Houterman. In ZierikzeeG. W. Th. baron v. Dedem, C. J. Boogaard en C. Hage. In Rulst-, F. Hombach, P. F. Fruijtier, P. Moes en 0. IJsebaart. Den 11 Juni is 't stemming. Voor den Raad, voor de Kamer zijn de kiezers nogal warm te krijgen, voor een Statenverkiezing voelt men in den regel niet veel. 't Is maar voor de Provinciale Staten, zegt men dan. Doch, laat men zich niet bedriegen. De Provinciale Staten zijn zoo onbetee- kenend niet als men zich zelf diets maakt. 't Is niet alleen voor elke Provincie, neen ook voor heel bet land van het allergrootst belang, of de meerderheid der Provinciale Staten nliberaal" of anti-liberaaVzijn. 'tls waar, indien men de belangrijkheid der Provinciale Staten afmeet naar het aan tal dagen, waarop zij elk jaar vergaderd zijn, en zoo schijnen sommigen te doen, dan is geen lichaam zoo onschuldig als diezelfde Staten. Slechts een paar keer 'sjaars komen zij gewoonlijk samen. Telkens voor hoogstens een paar weken, in den regel slechts voor een paar dagen, waarna ieder der afge vaardigden weder naar zijn haardstee terug keert en zich als gewoon burger vertoont. Edoch, niet naar het aantal zitdagen behoort de beteekenis onzer Provinciale Staten geschat te worden. Yooreerst is de vergadering der Provin ciale Staten, welke op den tweeden Dinsdag der maand Juli gehouden wordt, buitenge woon belangrijk. In die vergadering toch worden de leden der Eerste Kamer gekozen, welke voor de Provincie zitting zullen nemen. De geest, welke in de Provinciale Staten bovendrijft, zal ook in de Eerste Kamer bovendrijven. Heel de samenstelling der Eerste Kamer hangt af van de samenstelling der Staten- Provinciaal. Zijn de besluiten dier Staten zoo noodig en mogelijk aanpassende aan de christe lijke levensbeschouwing, en wordt deze gedeeld door de meerderheid der Staten dan zal dit ook met de Eerste Kamer het geval zijn. En wat houding geeft het dan, om hard te werken ten einde een Tweede Kamer te krijgen, die in haar meerderheid tegen de Revolutie gekant is, en tegelijkertijd de liberalen heer en meester te laten in de Provinciale Staten en dus ook in de Eerste Kamer De] verhoudingen in de Tweede Kamer zullen wel niet heel veel veranderen. Wel zullen in Friesland een drietal dis tricten den Christelijken partijen ten deel vallen, doch de kansen daartegenover in de provincie Utrecht staan zeer nadeelig, zoodat hier verlies tegen winste zal opwegen. Toch kunnen er nog verrassingen vallen. In Hontenisse staan de kansen niet kwaad, in Amsterdam worden allicht enkele zetels gewonnen, ook Doetinchem gaat om; zoo dat de meerderheid wel eens kon omslaan. Is er dan niet jeel aan gelegen dat ook in de Provinciale Staten de meerderheid in den zin der niet-liberalen zoo groot mogelijk zij Juist die Eerste Kamer is de groote macht die elke poging tot aanpassing onzer wetgeving aan den Christelijken volksgeest verijdelt, omdat zij in haar overgroote meer derheid is liberaal. Het ministerie-Mackay heeft aan die zijde vinnige bestrijding, heftige tegenwerking ondervonden. Nooit zullen wij het vergeten dat de liberale partij, welke thans machteloos ver deeld uiteenligt doch met anti-clericaal ge- kram nog wel in elkaar gepast zal worden, toen zij nog één en overdeeld al wat van Christelijke zijde kwam, kon afbreken en verhinderen, onzen minister Keuchenins heeft afgemaakt en daardoor het kabinet- Mackay den nekslag heeft toegebracht. De stembusstrijd van a. s. Juni voor de Staten-Provinciaal beslist dus feitelijk over de samenstelling der Eerste Kamer; en wie de hoop op een christelijke meerder heid in de Tweede Kamer nog niet opge geven heeft en toekomstige christelijke Mi nisters niet met gebonden handen wil zien staan, behoort in Juni wakker op zijn post te zijn. Daar komt nog wat bij. Door de Provinciale Staten worden ook nog de Gedeputeerde Staten gekozen en dit collegie is zeer invloedrijk. Om maar iets te noemen. Gedeputeerde Staten vormen bet dage- lijksch bestuur der provincie. Zij beslissen in den eersten aanleg of uwe school al dan niet de aangevraagde Rijksbijdrage ontvangen zal. Zij hebben groote zeggenschap in de inwendige aangelegenheden der gemeente besturen. Groot is daar bun invloed. Niet alsof die colleges er behagen in zouden scheppen om op allerlei wijze aan de gemeenten bun macht te doen gevoelen, over het geheel viel daarover in de ver schillende gewesten zeer weinig en in bet onze zoo goed als geheel geen klacht. Doch ook zonder dwang te gebruiken gaat er van een zoo invloedrijk college, als dat van Ged. Staten onmiskenbaar is, een „stille kracht" uit die niet moet worden onderschat. Bij schier iedere nieuwe wet worden ook nieuwe en meer uitgebreide bevoegd heden aan Gedeputeerde Staten toegekend. In de woningwet wordt bun zelfs het maken van gemeenteverordeningen opge dragen. Ieder gevoelt derhalve dat de verkiezing voor de Provinciale Staten een zeer ge wichtige is, die al onze aandacht waard is. Wie niet onzerzijds getrouwelijk op komt en zijne stem op de onzerzijds aan bevolen candidaten uitbrengt, die brengt de zetels der anti-liberale leden van ge deputeerde staten en van de beide Zeeuw- sehe eerste-kamerleden, den invloed van de tweede kamer en 't optreden eener Christelijke „regeering" in groot gevaar. Nog eens, iaten wij oppassen. 5 Juni 1901. Wij herinnerden in ons vorig no. aan den wenscb van Ret Randelsblad, onmid dellijk na den uitslag der Kamerverkie zingen van 1897 geschreven: »De victorie van gisteren kan een zegen voor ons vader land worden, als ze oen eind maakt aan de splitsing der regeeringspartijen in cle- ricaal en anti-clericaal." Doch zie, in een hoofdartikel van jl. Maandag komt ditzelfde Randelsblad deze spraakverwarring weer invoeren en tegelijk de Antirevolutionairen, door haar weer cle- ricalen gescholden, beschuldigen dat zij «beloven den hemel aan al wie naar hun raadgevingen luistert". Een dubbele onjuistheid; en tegelijk een teleurstelling voorden boer Boissevain dat Ret Randelsblad den bovengenoemden zegen heeft versmaad. In een manifest aan de kiezers»Op gij Christelijk Historischen", door dr. Brons veld, wekt deze de kiezers op om vooral niet met dr. de Visser en Verkouteren mee te doen om do antirevolutionairen en Roorn- scben op het kussen te helpen. Hij waarschuwt daarbij dat een antire volutionair ministerie «zooveel mogelijk af breuk aan de hervormde kerk zal doen." Maar nu vragen wij toch zegt de doctor hier, nu niet wat tegen beter weten in? Heeft bet ministerie uit de rechterzijde van 18881891 afbreuk aan de herv. kerk gedaan of trachten te doen? Hebben dan benoemingen als van dr. Gunning tot professor, Star Numan tot Leidsch curator, Huber tot lid v. de raad van State en burgemeesters als Van Són te Nieuwer Amstel, een steunpilaar van den Chr. Hist. Kiezersbond; en Vermeijs te Zierikzee, beschermeling van dr. Bronsveld, die, 't advies van zijn leermeester getrouw, maar liever terstond tot de liberalen over liep, en zoo menigen hervormden burge meester lid van dien bond, de Her vormde kerk afbieuk gedaan of geschaad? Wil dr. Bronsveld eens een benoeming noemen die zijne beschuldiging wettigt? Bonte gevoelens. Do Chr. Hist. Kiezersbond te Utrecht onder bescherming van dr. Bronsveld stelde voor de Kamer candidaat den Vrij zinnig Democraat Molengraaff; die te En schedé ds. Scbriecke stelde den oud liberaal Kielstradie te Zwolle den Vrij Antirev. v. Dedemdie te Leiden den Antirev. v. Kempen. Hoe men Mr. Groen van Prinsterer in zijn tijd bestreed. Het verdient steeds aanbeveling te lezen en te herlezen, wat Mr. Groen van Prin sterer ons in zijne menigvuldige geschrifen heeft nagelaten. Onwillekeurig treft het u, bij het lezen van die geschriften; hoe deze christen- Staatsman ongeveer op dezelfde wijze werd bestreden als thans Dr. A. Kuyper. Zoo werd aan Mr. Groen van Prinsterer overdrijving verweten. Hij antwoordde daarop „In dit ééne woord overdrijving waarmede men den strijd der beginselen ontwijkt, de veer kracht van het Entwederoder in de ontzenuwen de slapheid en slaperigheid van een meer of minder verloren doet gaan, ligt, daargelaten mijn eigen loopbaan, de sleutel der geschie denis van Nederland sedert 1813. In 1830, in 1848 en tot op den huidigen dag." Onder de vele grieven, die de bedacht zame lieden tegen Mr. Groen van Prinste rer hadden, behoorde ook deze: „Rijloopt met den kop tegen den muur". „Biedt weerstand aan de vermaningen der practische lieden, die u naar vroeger gewoonte ten duidelijkste zullen bewijzen, dat uw leader, in zijn omstuimigheid, door gebrek aan menschenkennis en politieke tact, de richting vernietigen zal, die hij zelf gevormd heeft." Om de goê gemeente tegen dezen Christen-Staatsman op te zetten, werd hij door de fatsoenlijke, deftige lieden een demagoog, een volksopruier, enz. genoemd. Daarop schreef hij „In veler schatting ben ik een demagoog. Anderen hebben mij volksman genoemd. Op deze benaming stel ik prijs. Hierin vlei ik mij dat realiteit, dat is werkelijkheid ligt." Een andere beschuldiging betrof zijn persoonlijk karakter. IJdelheid werd hem verweten. Naar aanleiding van dit verwijt merkte hij op: „Soortgelijk een schijn van ijdelheid, hier te lande, naarmate het groote publiek zich minder erustig met politieke studie inlaat, onuitwijkbaar, is er in mijn gedrag dikwerf geweest." Mr. Groen van Prinsterer is voor de be dachtzame vrienden altijd een soort ultra geweest. Ook toen schermde men met ultra K als wapen, omdat ons volk bang is voor dat woord. In 1871 schreef hij naar aanleiding van de vraag, of het geoorloofd is, een onzer uitvallende vertegenwoordigers te her kiezen, dit „Ik verlang niet alles of niets. Ik vraag iets als merkteeken van overeenstemming in be ginsel en gedragslijn. Ziedaar het zeer weinige dat gevraagd werd. Het antwoord vindt men of juister vindt men (omtrent de Kamerleden) niet in het Bijblad." Met voordracht voegen wij hier niets aan toe. Ter opfrissching van het geheugen, ook van lien, die Mr. Groen van Prinsterer's dagen meeleefden, kunnen deze citaten ook nu nog nuttig zijn. (Graafschapper.) Eenige telegrammen van Kitchener zeg gen ons dat 't den Boeren vrij goed gaat. Men leze: Vlakfontein. (Dixson en De la Rey). Er waren aan Engelschen kant 1450 man en zeven kanonnen in het gevecht. De troepen keerden in hun kamp te Vlakfon tein terug, toen 200 Boeren (onder bevel van Kemp) onderdekking van een veldbrand de achterhoede van de Engelschen stormden, welke bestond uit twee kanonnen van de 28ste batterij, 230 man van de Yeomanry en 100 man van het Derbyshire-regiment. De Boeren maakten zich tijdelijk meester van de twee kanonnen, maar toen de rest van de troepen in actie kwam werden de stukken heroverd. De Boeren werden verdreven en hun stelling bezet. De En- gelscbe verliezen zijn 6 officieren en 51 man gesneuveld en 6 officieren en 115 man gewond, een officier en 7 man vermist. Er zijn 41 doode Boeren op het veld ge vonden, hun verdere verliezen zijn niet bekend. Er worden versterkingen gezonden. Jamestown beeft zich aan Kreutzinger's commando overgegeven, na vier uren vech- tens. De stadswacht en de plaatselijke vrijwilligers werden overmand voor onze vervolgende colonnes hulp konden brengen. De verliezen aan onzen kant waren drie dooden en twee gewonden. Die van de Boeren moeten grooter zijn. De winkels zijn geplunderd. Het garnizoen is weer vrijgelaten. French is de leiding opgedragen over de krijgsverrichtingen in de Kaapkolonie. In de Kaapkolonie is Kreutzinger's strijdmacht, na versterkt te zijn geworden door verscheidene andere commando's, den spoorweg ten zuiden van Stormberg over getrokken. De vereenigde strijdmacht wordt op zevenhonderd man geschat. Nadat de Boeren bij Molteno zijn verdreven, val len zij nu Jamestown aan. Een ander commando staat ten ZW. van Venterstad en is onlangs versterkt door honderd man, vermoedelijk onder Snijman, die de Oranje rivier door de Bredal-drift en den spoorweg bij Acbtertung is overgestoken. Andere kleine commando's zijn in de destricten Vischrivier en Maraisburg. Goes. De Burgemeester van Goes brengt ter kennis van de ingezetenen dat op Vrijdag 14 Juni a. s. van des voormiddags 8 uren tot des namiddags 5 uren in de raadzaal op het stad huis de stemming zal worden gehouden voor één Lid van de 2e Kamer der Staten Gene raal Candidaten zijn: Jhr. mr. A. F. de Sarvornin Lohman en G. A. Vorsterman van Oyen de herstemming zoo noodig zal plaats hebben op 27 Juni. Tevens wordt de aan dacht gevestigd op art. 128 van het wetboek van strafrecht luidend: «Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste één jaar." De Burgemeester van Goes voorzitter in het kiesdistrict Goes, brengt ter algemeene kennis dat heden bij hem zijn ingeleverd 9 lijsten van Candidaatstelling voor vier leden van de Provinciale Staten, welke' op de secre tarie ter revisie zijn gelegd en in afschrift zijn aangeplakt alsmede 3 lijsten voor een der 2e Kamer der Staten Generaal. De Burgemeestér van Goes brengt ter kennis aan de ingezetenen dat op Dinsdag 11 Juni a. s. van des voormiddags 8 uren tot des namiddags 5 uren in de raadzaal op het stadhuis de stemming zal worden gehouden voor vier leden van de Provinciale Staten. Candidaten zijnBent van der E. A., Domi- nicus J. H. O., Lenshoek W. F. K., Zuidweg C., Oggel D. J., Pompe van Meerdervoort Jhr. Mr. J. J., Vader van 's Gravenpolder W. J., Noordijke M. De herstemming zoo noodig zal plaats heb ben op Donderdag 21 Juni 1901. Tevens wordt de aandacht gevestigd op art. 120 van het wetboek van strafrecht luidende Hij die zich opzettelijk voor een ander uit gevende, aan eene krachtens wettelijke voor schrift uitgeschreven verkiezing deelneemt wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. De Burgemeester van Goes betuigt zijn bijzondere tevredenheid aan de Rijksveldwach ters, de agenten en hulpagenten van Politie voor de uitstekende wijze waarop zij zijn op getreden bij gelegenheid van de feesten op den tweeden Pinksterdag.- De uitstekende orde die dien dag geheerscht heeft is voor een groot deel ook aan hun beleidvol optreden te danken. Burgemeester en Wethouders van Goes zullen Zaterdag 8 Juni a. s. des voormiddags 10 ure in het openbaar verpachten voor het jaar 1901 de Grasetting op het nieuwe gedeelte der begraafplaats, zonder beweiding, hetmaaien van het gras moet geschieden in overleg met den Gemeentebouwmeester. Inschrijvings biljetten moeten zijn ingeleverd op de Secretarie Vrijdag den 7 Juni 1901 des namiddags 3 ure. Bij de verkiezing voor de Tweede Kamer zijn zonder stemming gekozen ver klaard in onderstaande districten Amelo, dr. H. J. A. M. Schaepman. Druten, mr. J. A. N. Travaglino. Oosterhout, jhr. mr. J. B. D. v. d. Berch van Heemstede. Zevenbergen, E. v. d. Kun. Waalwijk, W. P. A. Mutsaers. Roermond, mr. F. Bolsius. Venlo, dr. W. H. Nolens. Grave, mr. J. J. I. Harte van Tecklen- burg. Veghel, B. R. F. v. Vlijmen. Allen Roomscbe aftredende leden. Ede, Jhr. mr. L. H. J. M. v. Asch v. Wijck (aftr. a. r.) Helmond, K. Raymakers, (r. k.) Zierikzee, Voor de tusschentijdsche verkiezing is geen candidaat gesteld. Dit zal over eenige weken geschieden door en namens de partij die op 14 Juni de over winning bij de stembus behaalt. Dit is door de a. r. en lib. kiesvereeningen eerlijk afgesproken. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Amsterdam J. P. Eringa te Oostwold; D. J. Karres te 's-Graven- hage en M. W. v. Lennep te Haarlem. En J. P. Hattink te Reenen, J. Boer

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1