NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. 1.1 Boasson Hoos. No. 126.1901. Zaterdag 1'Juni. 15e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH GOEDKOOP DRUKWERK Lj uuuuuuwxuunuu* VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN Engeland en Transvaal. Wed. S. i. de Jonge-Verwest, elkbn MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. RECLAME. Heeft de regeering met de spade indie ning der Zuiderzeeontwerpen en de arboi- ders-pensioenwet reclame willen maken? Dit is onder ons, menschen die malkan- ders innerlijke roerselen niet kennen, moeilijk uit te maken. Het kan waar zijn, bet kan ook niet waar zijn. Den schijn heeft de regeering tegen zich. Nog even vóór de indiening heeft de Nederlander gezegd „niet naar de indiening van een Zuiderzee-ontwerp te verlangen wijl dit den indruk kon wekken dat de Regeering meer de Kiezers dan de Kamer op het oog had". Thans is echter het ontwerp ingekomen en daarbij nog een ontwerp-arbeidscontract en een concept-ontwerp in zake de arbei- derspensioneering, zegt genoemd blad; en haalt daarbij het volgende oordeel van de (liberale) Nieuwe Couranl aan: „Wij mee- nen dat het ook van liberale zijde maar eens gezegd moet worden. Er is in deze handelwijze een reclame-element dat onaan genaam treft en met de waardigheid der Regeering niet volkomen strookt". Het (vrijzinnig democratische) Soe. Week blad, de quaestie besprekend, merkte op, dat de publicatie der ontwerpen verblij dend was, „al was 't alleen uit een weten schappelijk .oogpunt". Hierbij toekent de (liberale) Nieuwe Ct. niet ten onrechte aan Zou de wetenschap er bij verloren hebben, zoo men de drukke maand Juni had laten verloopen, alvorens tot de publicatie over te gaan Wie zich met de publieke zaak bemoeit, zal, dunkt ons zoo, die maand niet uitzoeken om zich tot rustige bestudeering dezer zware onderwerpen neer te zetten. Verder schrijft het blad: Onze oprechte wensch ten aanzien van een ander onderwerp, welks late indiening wij meermalen betreurden en dat eveneens goed voorbereid schijnt, is dat het nu nog maar een week of zes op zich late wachten. Wij bedoelen de Armenwet. Als dat ontwerp niet vóór Juli door den Raad van State werd losgelaten, zou de wetenschap er niet bij ver liezen. En de waardigheid der regeering evenmin. Het Kamerlid Van Gilse die te Amsterdam candidaat is en zeer „rood" was op de Kie zersmeeting aldaar, sprak het eveneens onverholen uit: Het indienen van het wetsontwerp tot drooglegging van de Zuiderzee is een schan delijke en brutale verkiezingsreclame om den kiezers zand in de oogen te strooien. De Nederl. zegt van de aanteekeningen der „Wij zijn het daarmee eensen meenen ook, dat het Kabinet, hetwelk immers toch niet als inzet van deu strijd geldt, dergelijke middeltjes niet noodig heeft om allen van zijn werkkracht en ijver overtuigd te doen zijn." 31 Mei 1901. Naarmate de verkiezingsdag (4 Juni) na dert, vermeerdert de belangstelling onder onze geestverwanten. Wij durven ook zeggen vol goeden moed te zijn. Niet, om nu do lijnen slapper te laten hangen. Integendeel. Wij zullen doen, wat de hand vindt om te doenen noodigen ook alle leden onzer kiesvereenigingen uit, er evenzoo over te denken. Vooral zij die aan persoonlijk bezoek doen, hebben thans een niet ongemakke lijke taak. Hoe 't den tegenstander ook verdriete, de' leerplicht zal zijn struikelblok blijff Noem de leerplichtwet, en voor een deel is uw propaganda-bezoek geslaagd. En dan met alle respect voor prin- cipiëele menschen onder iiberalen en soci alisten zij 't gezegd de liberale partij in de Kamer, met de mannen der »regeering" voorop hebben zich niet of veel te weinig schrap gezet tegen de socialisten, wat meer zegt zij hebben dezen gevleid, en door hunne lakschheid de positie dezer heeren ongemeen versterkt. Wij moeten mannen in de Kamer heb ben die principieel positie nemen tegen 't socialisme, en daarvan de bewijzen willen leveren; en die met de weeën van den leerdwang bekend, de meest zachte uit voering van de leerplichtwet willen be vorderen. Dit nu voelt ook het volk zeer goed. Wij hebben niet veel woorden noodig om 't duidelijk te maken. Alleen maar deze tijdelijke gemakkelijk heid der taak nope niemand tot slapheid van optredón. Aanpakken on als éen man opkomen blijft de leus. Op 11 Juni voor de Staten. Op 14 Juni voor de Kamer. Kiezers, waakt. De Liberale Unie spreekt in haar mani fest met in 't oog loopende viesheid over de sociaal democratie, wier einddoel zij schetst als«ommekeer der sociale orde, het dienstbaar maken van de staatsmacht aan de belangen van ééne klasse, doodend het particulier initiatief, in het leven roe pend de tirannie van enkelen, die heel het maatschappelijk leven in vaste kluisters zullen slaan." De lezer gelieve echter wel te bedenken dat dit stembustaai is. De liberalen hebben in 1897 v. Kol en Troelstra in de Kamer gebracht, om anti liberalen wier einddoel tegengesteld is aan 't hierboven geschetste te weren. De vrijzinnige democraten hebben te Amsterdam nu pas nog het vuur uit de sloffen geloopen voor een sociaal democraat. »In elk geval van de familie." In elk geval vrijzinnig. Dat is gezegd, en zoo heeft men gedaan. Men late derhalve dit schetje stil liggen. Het is stembuspraat. Tegenover de jongere roode zuster meent zij 't zoo kwaad niet. Liberale Unie en Sociaal Democratie wo nen in hetzelfde straatje. Wat we niet willen. Slechts dat willen we niet, dat de Over heid het ongeloof tegen ons wapenen zal, half gewapend en belemmerd door allerlei netten, tot gansch ongelijken kamp met zoo oppermaehtigen vijand te dwingen. En toch, dat is geschied en geschiedt nog; geschiedt op elk terrein van ons Volkson derwijs, in zijn hoogere en lagere rangen, door examendwang en door ambtelijke hiërarchie. Dit. A. Kuypek. De Engelsche regeering is toch een edelmoedige regeering! Maar de barmhartigheden der god- deloozen zijn zoo wreed. Het wordt in Zuid-Afrika met den dag duidelijk; het is ook in Noord-Afrika al sedert jaren gezien. Zoo dachten wij toen wij lazen dat de edele Arabi Bey, nu twintig jaren lang door de Engelschen op Ceylon als balling vastgehou den, de vrijheid herkreeg en naar zijn vaderland, zijn geliefd Egypte zal terug- keeren. Arabi Pacha is de groote Egyptenaar, die het als eerste minister van den toen- maligen zwakken Khedive (onderkoning van Egypte) zich eene eere rekende op te komen voor de lang verdrukte Fellahin, zijn arme volk dat door Turken afgebeuld en door Franschen en Engelschen over- heerd in den donkersten nacht van sla- .en ellende dreigde onder te gaan, doch in heroieken strijd de neder laag leed. Als officier in Egyptisehen dienst or-v. niseerde hij de n#- listische -.estedmg, partij van t verzet te^a -ntig liggen ter Engelsche overheerschegen zijn te bekomen plunderden door cA. LE CLERCQ, aldaar, lukzoekers. In 1882 werd hij minister en onttrok hij zijn begrooting aan de verplichte goed keuring der Fransche en Engelsche com missarissen. De oorlog brak uit. De overmacht bombardeerde Alexandrië, versloeg Arabi en zijn fellahin bij Tel-el- Kebir, en zette hem op Ceylon gevangen. Zoo vervloog een zijner schoonste ide alen herstelling van het oude onaf hankelijke rijk der Pharaonen, in rook. Jarenlang droeg hij geduldig het heim wee naar zijn vaderland, gelijk de woes- tijnleevw in zijn kooi. Doch dit heimwee verteerde hem. En nu gebroken naar lichaam en ziel hergeeft de Engelsche overheerder den nu 64 jarigen grijsaard de vrijheid, wel bewust dat hij geen kwaad meer zal doen, en zich verbazen of misschien ook wel zich dood ergeren zal over de veran deringen in Egypte onder Engelsch be stuur lot stand gekomen. De Engelsche pers o. a. het Jingo- blad de Daily Telegraph is wel zoo gena dig hem op te merken dat het maar goed is dat zijne plannen van 1Ö81 niet zijn vervuld, en dat EngJamds zegeningen al die jaren Egypteland hebben verrijkt. De oude verwaandheid. Do volken moeten blij zijn dat Engeland hen wel heeft willen knechten. En de oude barmhartigheid, waarvan Salomo reeds sprak, om den ontkrachten held die zijn leven er voor geven wilde om die zegeningen nit zijn land te weren, te dwingen van die zegeningen te gaan genieten. Wij hebben groote sympathie voor dezen grooten man, wiens verdien sten de jaren van ballingschap niet kon den verkleinen. De jongste indrukwekkende vorliezenlijst met zijn 107 dooden tengevolge van allerlei oorzaken, vermeldt tal van gevechten in Transvaal en Vrijstaat waarover Kitchener meest heeft gezwegen. Op 22, 23, 24 en 25 Mei is er tusschen Standerton en Bethal scherp gevochtende Engelschen kregen toen een officier en vijf man aan dooden en 24 gewonden. Te Bethal zijn op 2-3 en 24 Mei twee man gedood en zeven gewond. En zoo ging het ook te Zandrivierpoort, Witpoortje bij Potchefstroom, Engelbrechtsdrift, aan de Vaal ten oosten van Johannesburg, en ten oosten van Kroonstad. In de Kaapkolonie is den 13den Mei bij Doornhoek gevochtenzes man gesneu veld van de Distriet Mounted Rifles. Kleinere gevechten zijn verder geleverd bij Harrismith, Vredefort-weg, Smitsfield, Lijdenburg, Bethlehem, Jagersfontein-weg, Muller's pas, Cradock en Klippan. Ook uit hetgeen wij "Woensdag schreven, mag worden afgeleid dat De la Rey en De Wet (die beiden Zuidwaarts trekken) een grooten algemeenen inval in Kaapkolonie beramen. De Engelschen zijn zeer bedrijvig, bij voorbaat, tot tegenweer bereid. Zoo'n winterveldtocht kan voor de Boe ren wel eens vruchtbaarder zijn dan een verblijf in het Boschveld. Over den geest onder de Engelsche sol daten leze men onderstaand „Uit den mond der Soldaten". In de „Daily News" vertelt een corre spondent iets van een gesprek dat hij met eenige Engelsche soldaten, onlangs uit Zuid-Afrika teruggekeerd, voerde. Een van die soldaten was nogal ongelukki- - daar hij in een bataljon. riSCHAFFERS, zich tweem- Apotheker, „Hij kan dus Engelsch spreken?" „O ja, evengoed als ik". „Hoe werdt ge behandeld?" „We hadden over niets te klagen, behalve dat we gedwongen werden te voet de Boeren te paard bij te houden op de marschen. Wij kregen hetzelfde eten als zij zelve". „Hebt ge ooit Boerenpatronen gezien die met „Kynoch" gemerkt waren?" Hij had ze niet alleen gezien, maar hij bezat er een paar. „Maar zou zoo'n patroon nu niet oorspron kelijk van ons afkomstig kunnen zijn!" „Neen", antwoordde hij, „zij zijn geheel anders gemaakt dan de onze". „Ge zijt blij weder terug te zijn?" „BlijIk zou er voor geen 100 weer heen willen". „Maar de oorlog is toch bijna over". „De oorlog over!De oorlog zal nooit over zijn. En De Wet zal nooit ge pakt worden. Verbeeld u eens, we hadden hem in de knip, en den volgenden ochtend zouden we hem pakken, maar gedurende den nacht marcheerde hij eenvoudig met zijn geheele convooi recht door onze linie heen. O hij is zoo knap|die De Wet!" Een ander soldaat, die tot hiertoe gezwe gen had, beaamde dit ten volle. De correspondent schrijft iets verder „We gingen naar het station, waar een lange rij soldaten in khaki twee aan twee stonden te wachten om in den trein te stappen". „Wie zijn dat", vroeg ik aan een Schotsch fuselier, dien ik kende. „Gevangenen", antwoordde liij kortaf. „Gevangenen „Ja kunt ge niet zien, dat ze geboeid zijn Het was zoo. De arme kerels deden hun best het zooveel mogelijk te verbergen, maar ze waren twee aan twee met de polsen aan elkander geboeid. „Waar gaan ze heen vroeg ik. „Naar de gevangenis ende meesten verdienen het niet". „Wat hebben ze dan gedaan?" „Wat ze gedaan hebben Wel, er zijn er natuurlijk wel bij, die het verdiend heb ben, maar de meeste zijn er omdat ze op hun post in slaap vielen, en dat konden ze niet helpen". „Konden ze dat niet helpen?" „Natuurlijk niet", antwoordde een andere Tommie, die had staan luisteren, „als gij maar om den anderen nacht in een bed sliept en overdag hard moest werken, loo- pen en graven, dan zoudt ge daar ook niets tegen kunnen doen. Ik zelf zou op het oogenblik bij hen geboeid zijn, als ik niet een goed officier had gehad. Ik werd ook slapend gesnapt, maar den volgenden ochtend voor mijn officier gebracht, heeft hij het ongestraft voorbij laten gaan". „Eenigen worden gestraft", vulde een andere in, „omdat, toen ze verhongerden, ze hun rantsoenen voor tijden van nood hebben opgegeten. En ze zijn de eenigen niet die verhongërden. Ik had in geen maanden een fatsoenlijken maaltijd gehad, voordat ik aan boord kwam". „Maar als ge dan uw rantsoen niet krijgt, wat gebeurt er dan met al het voedsel?" Deze vraag wekte algemeen gelach. „O, we konden onze rantsoenen altijd wel krijgen, als we er maar voor beliefden te betalen. Het werd gestolen door hen, die het in hun eigen voordeel konden ver- koopen. Er was een kwartiermeester, die op deze wijze 2000 pd. verdiend heeft. Toen het ontdekt werd, kreeg hij twee jaar gevangenisstraf, dat is evenweel als de meeste van die arme kerels hebben voor noemmgswaardige overtredingen". pqggf van?" waagde GOES. ik er nog niet uit om er naar te kijken laat staan dus om te vechten. Als een van mijn jongens dienen wil, dan ver drink ik hem liever dan het toe te staan". Er ging een gebrom op van goedkeu ring onder de soldaten. De correspondent sprak nog enkele soldaten en vertrok met den indruk, dat de soldaten ernstiger ontstemd zijn tege» hun eigen meerderen over de behandeling te velde, dan tegen de Boeren, en dat bij hen de overtuiging vast is, dat De Wet nooit gesnapt zal worden en de oorlog tot in eeuwige dagen duren. VERKRIJGBAAR BIJ ZENDING. Het eeuwig evangelie. Van het Zendings- veld. Orgaan der Salatiga-Zending. No. 5 trekt aan door een zinco van de zendelingen van dit genootschap, wier namen heel practisch, dan vergeet men ze niet en blijven wie hen kennen met hen mee leven! op den buitenomslag vermeld staan. Alleen Junst mankeert, deze is te Neukirchen. Belangrijke be richten zonden weder in de zendelingen Zimmerbeutel en Van Engelen. Het fi nancieel verslag wijst aan een ontvangst van f 6700 en een uitgaaf van f 6400. De berichten verschijnen elke maand en kosten slechts 50 cent per jaar; men kan ook meer geven. Prins Kropotkin, Ruslands beruchte anar chist, die in Amerika met zoo veel geest drift ontvangen werd, heeft zijn best gedaaD, op zijne wijze de zending te ondermijnen. Niet lang geleden sprak liij te Chicago voor eene groote vergadering van onder wijzers en onderwijzeressen der High Schools dier groote stad, dus voor mannen en vrou wen die op de ontwikkeling der studeerende jeugd den grootsten invloed uitoefenen, over China. Dat de handelingen der groote Mogendheden aldaar veroordeeld^ werden, behoeft niet gezegd. Doch Kropotkin beweerde ook, dat de zedelijkheid in China veel schade zou lij den, indien het den zendelingen gelukte, China te christianiseeren. De Chineezen zijn dus volgens hem een heerlijk volk; het Christendom zou hun deze heerlijkheid ontnemen. Deze aanval van Kropotkin ont leent zijn kracht aan de loochening van de universaliteit van het Christendom. Wij zouden ons dus vergist hebben, indien al thans Kropotkin recht had, dat het Chris tendom bestemd is voor alle volken, en dat er nergens echte zedelijkheid en gods dienstigheid gevonden wordt buiten den kring van de particuliere genade, waar God zijn koninkrijk opricht. (Zoo klaagt ds. Stefïers van Oranje City m Ds Hope. Ook in Amerika, gelijk in Nederland blijft 't Kind van Bethlehem het teeken dat wedersproken wordt. En die 't weerspreken vinden geloof of worden door wie 't doen moesten niet of slechts zeer zwak weersproken. Dat er ook in christelijke landen veel onzedelijkheid en ongodsdienstigheid gevon den wordt, loochenen wij niet, maar de verklaring van dit verschijnsel moet niet gezocht worden in gebreken, die het Chris tendom aankleven, maar in het moderne heidendom, dat in het leven der christelijke volken inkruipt, de huichelarij van vele belijders van het Christendom en het dorre formalisme, dat geen kracht uitoefent op het leven der menschen. Kropotkin verkondigt het in Chicago met luider stem, dat de invoering van het Christendom in China zedeloosheid ten gevolge zou hebben. Op wijsgeerige wijze wordt dit door denRus- sischen anarchist beredeneerd. Is het niet vreeselijk? De Chineezen hebben eigenlijk •>h^el geen godsdienst. Atlieisme wordt A*. Ar<te&ïïÜkt-.ten koste van den eenen lamswaarde bij bij E. Meulenberg; Nieuwvn. Timmermans.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1