flink Woonhuis, Paardetan d-Maïs, Afloop ïerkoopingen enz. een vlugge, makke HIT, Dit de hand le koop: Maïs-Mapzljn„De Concurrent". Groote Afslag. een bekvame Loodgietersknecht, een flinke Bakkerskneeht een Handknecht eene Meid benoodigd, Openbare ïerkoopingen. Advertentie n. Eon KOE te koop, een aankomende MEID lette, eenoiiip DieisMe een Boerendienstmeid, eene Meid benoodigd EEN IN LOSSING KAMERMANS, Middelburg. eeii HANDKNECHT Marktberichten. eene DIENSTBODE. een_e aankomende MEID eene Huishoudster Meid benoodigd 568 cA. 4030 cA. bouwl. 2720 cA. id. En 39 A. bouwl. de Fransche weide. Goes, half 12 door not. Prins op 't Slot gras en nagras van den spoorweg. Woensdag 12 Juni Middelburg, voor not. de Vos ter recht bank half 11 bij opbod en afslag lo. 7,2380 H. bouwl. 2o. 2250 cA. boomgaard; 3o. 1580 cA. id. 4o. 6690 cA. id. 5o. 490 cA. bouwl. 6o. een huis, schuur en erf 2510 cA., alles in Aagtekerke. 7o. 95 A. weiland; 8o. I,1660 H. id. 9o. 1,2770 H. bouwland. lOo. 1,5460 H. weiland, llo. 8120 cA. id. 12o. 43 A. id. alles in Domburg, in beslag ge nomen ten laste van lo. wed. Jan Simonse als voogdes over Johanna, Marie, Simon en Jacobaen 2o. C. Simonse te Aagtekerke. Koudekerke Zand, door not. Loeff voor erven de Krujjter 1 uur 2 secretaires, buffetkastje, beddokastje, 2 waschtafels, penanttafeltje, fauteuil, stoelen met trijpen en andere zittingen, jjzeren kleerenbanger, parapluiestanderd, bijbels, boekeu, enz. Kjjkdag 11 Juni 1— 5 uur. Stavenisse. Door bet waterschap Stave nisse is aanbesteed bet herstel, enz. der werken aan de waterkeering. Ingeschreven door: L. v. Popering te Bruinisse voor f3560; J. Geluk te Tholen voor f3466; P. J. Visser te Hansweert voor f 3450 M. Kleppe te Seberpenisse voor f 3319; en P. Moerland te Stavenisse voor f 3245 onder nadere goedkeuring gegund aan den laagsten inschrijver. Zaterdag had te IJzendijke ten over staan van den notaris P. Zijlstra, do finale toewijzing plaats van den Paulinapolder, gemeente Biervliet, bestaande uit huis, schuren en 240.50.15 H.A. uitmuntend bouwlandverdeeld in 44 kavels en een partij vruchtbaar bouwland in don Elisa- bethpolder, gemeente Biervliet, groot 18. 80.15 H.A. verdeeld in 4 kavels. De Paulinapolder werd verkocht voor f217.568, en het land in den Elisabetpolder voor f13.300. In eerste veiling werd voor beide f218. 992 geboden. LAATSTE BERICHTEN. Waarde. Rekening Emanuelpolder, dienstjaar 1900/01 in ontvangst f524,73'/o, uitgaaf f 381,61'/>, goed slot f 143,12. Begrooting 1901/02 in ontvangst en uit gaaf vastgesteld op f646.51 alzoo omgeslagen op f5 per Hectare. Valckenissepolder. Rekening dienst jaar 1900/1 in ontvangst f 452,42'/2, uit gaaf f 367,53'/2, goed slot van f 84,89. Be grooting 190112 in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 479,59"» aangeslagen met f 3 per Hectare. Door de Vergadering van ingelanden is met algemeene stemmen herbenoemd tot afgevaardigde van den Valckenissepolder voor het waterschap de Valckenissegeul de heer C. Bal. TE KOOP oud 7 jaar, niet tuig en kar, goed voor de negotie, bij J. WISSE, Kamperland. 8 kamers en keukon, ook zeer geschikt om iu te richten tot Winkelhuis. AdresPapegaaistraat C 95, Goes. Te bezichtigen 's Maandags, Woens dags en Vrijdags van 3 tot 4 uren. EENE LADING PUIKE, GEZONDE Terstond gevraagd: tevens bekend met Leidekkerswerk, bij T. A. VAN DER HELL, Goes, Loodgieter, Leidekker en Zinkwerker. Terstond gevraagd. Wed. P. TAZËLAAR, Middelburg. Met October benoodigd, bij C. YERHAG E, Nieuw en St. Joosland, „Broederlust". Met October benoodigd, bij D. GIDEONSE, Scbroeweg Middelburg. Met October bij A. MELIS, Serooskerke, (Korenbloem). Met October de wjjziging nog steeds bij de Commissie aanhangig was. XIII. Rekening bestuur Godshuizen 1900, De rekening in ontvang f53219,39, in uitgaaf f 52812,25 en dus met een good slot van f 407,14 wordt zonder bemerking goedgekeurd. XIV. Staat oninbare posten inkomsten belasting 1900. Ook deze staat wordt tot een bedrag van f 440,95' zonder discussie vastgesteld. XV. Voorstel B. en W. tot uitbreiding werken duinwaterleiding. Naar aanleiding van een advies van den heer J. Schotel te Rotterdam, stellen B. en W. voor de werken uit te breiden. De kosten dier uitbreiding worden ge raamd op f15500. De heer van Teijlingen kan niet met het voorstel modegaan. Het voorstel zal geen verbetering brengen, daar de fout van het water schuilt in den bodem waar uit het getrokken wordt. Hij doet dus het voorstel de zaak aan te houden en eerst te overwegen of het niet beter ware de prised'eau 1200 M. westwaarts te ver leggen. De heer den Bouwmeester geeft den heer van Teylingen in overweging om, afgaande op vroeger adviezen van den heer Stang, de verlegging niet alleen west- maar ook noordwaarts te bepalen, waarmede de heer van Teylingen genoegen neemt. De heer W. H. Snouck Rurgronje is van meening dat het voorstel van Teylingen onaannemelijk is, als dat van B. en W. moet worden opgeschort, daar het water hoe langer hoe slechter wordt, oen toe stand die dringend voorziening vereischt. De heer De Veer is het eens met den heer Van Teylingen. De werken zijn te klein voor het toenoemend verbruik en, wil men goed water hebben, dan moet de zaak ook goed worden aangepakt. De heer Sprenger zegt dat de heer Schotel reeds lang de werken als te klein heeft afgeschilderdvandaar het voorstel van B. en W. De Voorzitter vraagt den heer van Tey lingen of hij ook een deskundige geraad pleegd heeft,, waarop deze antwoordt dit niet gedaan te hebben, maar van oude, ervaren menschen aan de Oranjezon bij het leggen van de tegenwoordige prise d'eau reeds gehoord te hebben, dat de daarvoor gekozen plaats slecht was. De Voorzitter meent dat door betere ont- ijzering het water ook beter zal worden. De heer De Veer merkt op dat er te veel water uit den bodem getrokken wordt. Het water wordt niet voldoende gefiltreerd en kan dus niet kieinvrij zijn. Dit is ook het oordeel van den heer Schotel. Wen- sehelijk is het dus naar eene betere plaats voor de prise d'eau om te zien. De heer Eeijse doet nu het voorstelden heer Schotel te verzoeken zijn advies uit te brengen over het al of niet wensche- lijke van de verlegging van de prise d'eau. Na eene korte discussie over de vraag of het voorstel Heijse als een subamende ment op het voorstel van Teylingen is te beschouwen, wordt dit met 9 tegen 8 stem men in bevestigenden zin beslist. De heer A'oole vraagt wat men bedoelt met de prise d'eau. Kan dit geschieden met pottebuizen of wil men iets anders? waarop de heer Sprenger antwoordt, dat er kostbare boringen zullen moeten plaats hebben, hetgeen echter door den heer den Bouwmeester bestreden wordt, daar de resultaten van vroegere boringen bekend zijn. Het voorstel Heijse wordt aangenomen met 10 tegen 7 stemmen, die der heeren Sprenger, van de Ree, de Rijcke, Wisboom Verstegen, van Dunné, W. H. Snouck Hur- gronje en van Teylingen. Deze laatste trekt daarop het door hem gedane voorstel in. XVI. Voorstel van B. en TV. op adressen van M. Snoek en J. B. Diesch om vergun ning tot plaatsing van kiosken op de markt. Het voorstel strekt om het verzoek te wijzen van de hand. De heer Schorer vraagt wat die kiosken eigenlijk zullen zijn, vaste of losse, en of men er retributie voor wil betalen, waarop de Voorzitter antwoordt, dat uit de adres sen blijkt dat het losse gebouwtjes zijn. De heer Schorer is dan van meening dat zij geheel gelijk staan met de tenten, die b. v. Donderdags op de markt worden op geslagen, waarop de Voorzitter repliceert dat dit alleen op den marktdag plaats heeft, terwijl men nu gevaar loopt, dagelijks mis schien onsierlijke gebouwtjes voor het gezicht te hebben. Het voorstel van B. en W. wordt hierop aangenomen met 12 tegen 5 stemmen, die der heeren van der Harst, de Veer, Scho rer, de Waal en van Dunné. Bij de gewone rondvraag vestigt de heer van der Swalme er de aandacht op, dat bij eene verkooping voor het magazijn van den heer Greep, de Lange Delft over de gansche breedte versperd was. Hij vindt dat zulks niet te pas komt. De heer Den Bouwmeester zegt dat de vergunning namens B. en W. gegeven is door den gemeentearchitect. Het zelfde geval komt meer voor en nooit worden klachten vernomendie haast heeft, kan wel een kleinen omweg maken. In ieder geval is het niet gewenscht zoo maar met de bestaande gewoonte te breken. De heer van der Swalme blijft echter bij zijn bewering, dat hier het algemeen belang is opgeofferd aan dat van een particulier, waarop de voorzitter repliceert dat delast van te weinig belang is om zoo breed uit gemeten te worden. Hierna gaat de vergadering uiteen. „Vergadering van den Bond van Chr. J. V. op Geref. grondslag in de provincie Zeeland" te Goes. Maandag 2den Pinksterdag had de ver gadering plaats. Door schoon weder be gunstigd waren velen naar de Ganzestad opgekomen, echter niet alleen om met ons feest te vieren. Het festival trok de over- groote meerderheid van degenen aan, die de treinen hadden aangebracht. Toch was het aangenaam in de Geref. Kerk te Goes nog een kleine honderd jongelingen bijeen te zien, om saam wat anders te zoeken, van meer blij venden aard. De voorzitter, Dr. Wagenaar, liet niet na de opgekomenen op dit verschil van levensdoel en levenskeur te wijzen. „Sport was er altijd geweest" merkte Z.Eerw. in zijn schoon openingswoord op, „in den tijd der Grieken, Romeinenin den tijd onzer vaderen; in onzen tijd. De krachten des lichaams te oefenen en te beheerschen was een streven van vroeger en van thans. Doch ook zelfs dit spel en vermaak der volken kon satan niet aanzien zonder die te bederven en er een wreedaardig karak ter aan te geven, zoodat bloed vergieten en dood aanbrengen den liefhebber van sport eerst kan bevredigen. Getuigen daarvan de bloedige wreedaardige spelen der Grieken en Romeinen, het katknuppelen nog niet zoo heel lang geleden geliefd, de moorddadige wedstrijden op de fiets zoo in Amerika als elders". Naar aanleiding van 1 Timotheus 4 8 wees de redenaar zijn gehoor op een betere oefening, dan die des lichaams, na melijk die in de godzaligheid, welke tot alle dingen nut is. Een welverdiend applaus viel den rijk begaafden en geestigen voor zitter ten deel. Uit het verslag van den secretaris, dat ook met belangstelling werd aangehoord, bleek dat de toestand van den Bond over het algemeen bevredigend is te noemen. De penningmeester, de heer Dekker van Goes, deelde op zijn bekende geestige wijze een en ander mede van den staat der kas, die een batig slot van f27 aanwees. De verslagen der Ringcorrespondenten en afgevaardigden van vereenigingen ge tuigden van flink werken. De klacht over gebrek aan deelneming in dit deel van het leven onzer Geref. Jongelingschap door onze Kerkeraden was algemeen. De uitslag der stemming wees aan, dat met groote meerderheid waren herkozen tot bestuursleden de heeren Bastmeijer, Verkerke en Van Vliet; en gekozen G. v. Harn van Krabbendijke. Tot lid van het Hoofdbestuur de heer K. Ie Cointre van Middelburg, tot zijn secundus de hr. Dekker van Goes. De namiddagvergadering die door 200 personen werd bijgewoond werd geopend door Ds. v. d. Veen van Goes. De be handeling van punt 11 der agenda, alsnu aan de orde gesteld, word ingeleid door het bestuurslid, den heer Dekker.. Aan de bespreking namen behalve eenige leden van het bestuur deel de afgevaardigde W. N. B. J. Dekker van Middelburg en G. Suurmond van Vlissingen. Het voorstel van het Bestuur werd aangenomen met 14 tegen 13 stemmen. Punt 12. Betere verhouding tusscheu de Kerkeraden en onze Jongelingsvereeni- gingen, moest wegens gebrek aan tijd voor een volgende vergadering overblijven. Maar Ds. C. Lindeboom van Bolnes het woord verkrijgende, hield ZEw. zijn refe raat over onze geref. jongelingschap en de wisseling der eeuw. In zijn boeiende en ter zake dienende rede liet de geachte re ferent zijn gehoor een blik slaan 1 op de oude eeuw met haar fraaie beloften en teleur stellingen, met haar direct ongeloof, dat steeds een beslister en ernstiger karakter aannam; maar daar tegenover ook het krachtig doorwerken der calvinistische be ginselen; getuigen de bloei der Geref. Kerkenonze organisatie op staatkundig terrein en onze inrichtingen voor Hooger en Lager onderwijs. 2. De nieuwe eeuw, die ons schrikkelijke worsteling brengen zal op leven en dood van geloof tegen onge loof. 3. Den eisch, die deze overgang van eeuw in eeuw ook onzen jongelingen stelt, om niets in hunne vereenigingen, de „recru- ten-scholen" duchtig en met alle inspanning van krachten voor te bereiden voor den zwaren kamp, die hun wachten hun in zonderheid, wijl straks de ouderen van thans van het tooneel zullen verdwenen zijn, en onze middelbaren van jaren hunne beste krachten hebbeu verbruikt. Behoeft het nog gezegd, dat dit aangrij pende woord luiden bijval vond, en de dank van den voorzitter voor deze „doorwrochte rede" meer dan verdiend was Nadat nog Ds. Lindeboom, nadat gezongen was Ps. 7211, met dankzegging had ge sloten, was deze schoone Zeeuwsche Bonds dag ten einde, en gingen allen gesticht en versterkt huiswaarts. Goes. In de Woensdag gehouden ver gadering der anti-revolutionaire kiesver- eeniging »Voor Nederland en Oranje" is met meerderheid van stemmen besloten de candidatuur voor da Tweede Kamer van den heer jhr. mr. A. F. de Savornin Loh- man (vrij-antir.) te steunen. De minderheid was er voor dozen heer rechtstreeks can didaat te stellen. Staande de vergadering teekenden alle aanwezige leden-kiezers de »candidatenlijst". Voor de Provinciale Staten werden met algemeene stemmen de aftredenden: jhr. mr. [J. J. Pompe van Meerdervoort, W. J. Vader van 's-Graven- polder, D. J. Oggel en M. Noordijke can- didaat gesteld. Vlissingen. De heer T. J. Blonk, alhier heeft voor de hem door de anti-rev. kies- vereeniging aangeboden candidatuur voor het lidmaatschap van den Raad, bodankt. Vlissingen. De katholieken in hot kies district Vlissingen zullen voor de Prov. Staten de heeren P. J. Siegers en J. Bos en 1 Katholiek stellen. Genoeind worden de heeren A. Mes uit Middelburg en G. Gejjsen uit Vlissingen. Hulst. De R. K. kiesvoreenig heeft de aftredende leden de heeren P. F. Fruijtier te Hontenisse; F. C. O. M. Homback, te Hulst; C. Ysebaert, te St. Janstcen en P. Moes, te Terneuzen, weder candidaat gesteld voor de Provinciale Staten. De drie eer sten zijn katholiek, de laatste is antirevo lutionair. En voor de Tweede Kamer den heer P. F. Fruytier, lid der Staten. De lieer De Vroom te Amsterdam zond aan president Kruger een partijtje origineele Transvaalscho tabak voor welke attentie deze hem zijn innigen dank be- tuige. Op het zomerfeest der Chr. Jonge- lingsvereenigingen in West-Zeeuwsch Vlaan deren, te Groede op 4 Juli a.s., zullen als sprekers optreden ds. G. Hofstede van Aar denburg, ds G. H. van Leussen, van Goes, ds. C. R. van Leljjveld van Goes, ds. Chr. Hunnigher van Vlissingen en P. Van Strien van Terneuzen en waarschijnlijk ook ds. M. Mooij van Varsseveld en A. J. Hoogenbirk van Amsterdam. 's-Heer Arendskerke. De rekening van 't Waterschap 's-H Arendskerke in ontvang f 2867,73 en in uitgaaf f 2156,14'/2 met een goed slot van f 711,581/2 werd goed gekeurd. De begrooting voor 1901/2 werd vastgesteld in ontvang f 3020,71,'3 en in uitgaaf id. Onvoorzien f 597,58. Het dijk- geschot is bepaald op f 1,50 per Hectare. Tot ontvanger griffier werd benoemd dhr. J. Steketee. Tot gezworen G. Nijsse en tot afgevaardigde naar het waterschap »de Piet" dhr. J. Vermet. Een Engelsche schoolknaap had on langs een brief aan President Kruger ge schreven, waarin hij eenige vreemde post zegels vroeg: »Onze ouders", schreef de knaap houd en volstrekt niet van U, naar het schijnt, maar de harten van al de schooljongens in Engeland kloppen voor u. Zend mij als 't u blieft wat vreemde post zegels" Het sterk Jingoïstische weekblad Tit Bitv, waaraan wij dit bericht ontleenen, ziet in die betuiging oen «listige (artful) vloijerij") maar de President nam blijkbaar het kinder woord voor waarheid aan en hij antwoordde in het Hollandsch: „Jonge vriend, het is werkelijk een troost voor mij te weten dat ik begrepen en misschien gewaardeerd word door de jongere zonen van Engeland. Hier bij ontvangt gij eenige vreemde postzegels als aandenken van P. Kruger. Een ernstig ongeluk is in de kolen mijn van Senschenydd bij Cardiff gebeurd. De ontploffing, aan mijngas toegeschreven, was zoo hevig dat do uitwerking zich zelfs boven den grond deed gevoelen. Er waren omstreeks 100 mijnwerkers beneden en tegen don avond na twaalf uur zoe- kens, waren er nog slechts drie levend bovengebracht. Men vreest dat alle an deren verongelukt zijn. Van de lijken die men vindt, zijn enkelen geheel onher- kenbaa. De hitte in de mijngangen en -putten is zoo hevig, dat de reddings ploegen verscheiden malen het werk heb ben moeten staken. Volgens een der geredde mijnwerkers, die echter zwaar gewond is, hadden er achtereenvolgens drie ontploffingen plaats. De ongelukki- gon die zich onder den grond bevonden, waren dadelijk omringd door vlammen en rook, bijna niemand had den tijd, naar een van de uitgangen te loopen; al de verongelukten moeten omgekomen zijn op de plaats waar zjj zich bevonden. Het geheele westelijke gedeelte van de mijn, waar de ramp heeft plaats gehad, is in gestort. Alweer een moord in Indië. Nommensen, de directeur van een onder neming te Pinang, in Palembang, is door de Chineesche koelies vermoord. Een con troleur met een sergeant en een mindere werden zwaar gewond, terwijl zij een onder zoek instelden. Witte negers. Professor Johnson van de Kausas Hooge- school heeft een uitvinding gedaan om ne gers blank te maken. Bij het onderzoek van het bloed van een albino vond hij kiemen, die het witte bloed dood en. Toen inoculeerde hij verschillende dieren en maakte er albino's van en ten slotte gelukte dit hem ook hij een neger met verrassend resultaat. Er zijn reeds dadelijk vier rijke negers uit New-York naar den professor op reis gegaan om zich te laten witmaken. Zaterdag 1 Juni. Goes, door not. Mulock Houwer in de Prins voor mevr. de wed. M. C. J. de Visser 8 uur een heerenhuis met tuin Dam 436 cA. en voor Mej. Frenks een huis Kleine Kade B 174 groot 160 cA. Dinsdag 4 Juni. Goes, 1 uur in de Prins door deurw. Hollmann 15 fietsen. Vrijdag 7 Juni. Westkapelle, door not de Vos voor wed G. Gabriëlse 10 uur wijk uo. 400 inboedel. En om 1 uur bij v. Rooijen een hofsteetje MIDDELBURG, 30 Mei 1901. De aanvoer uit Walcheren was heden weder klein. Tarwe werd het meest aan geboden; van andere artikelen was bijna niets ter markt. Zeer weinig ging er in den handel om. De noteering is als volgt: Voor puike Nieuwe Tarwe werd f 7,25 5 f 7,30 betaald, mindere f 6,75 a f 7. Rogge tot f5,50 te bekomen. In Winter- en Zomergarst ging niets om Walch. Witteboonen f 12,4 f 12,25 no minaal; Ronde Bruineboonen en lange dito f7,25 4 f 7,75 naar deugdPaardenboonen, Groene Kook- en Kroonerwten zonder handel. Boter f 0,90 A f 1,10 per kg. Eieren f 2,80 per 100 stuks. BVBOEBLIJKE STAND van 2930 Mei 1901. GOES. Gehuwd: 30, Dirk Hageman, 29 j., jm. te 's-Gravenhage en Adriana Cappon, 24 j., jd. Overleden: 29, Abraham van der Klooster, 07 j., geb. met Levina Catharina Koster. Heden overleod op het alleronver wachtst onze zeer geliefde vader, behuwd- en grootvader JOHs. CASTEL, in den ouderdom van ruim -68 jaren. De Heere, die geen rekenschap geeft van Zijne daden, doe ons in Zijnen wil hom af an Middelburg, 26 Mei 1901. Uit aller naam, JOHs. CASTEL Jz. DANKBETUIGING. Aan allen, hier en elders, die mjj op 21 Mei jl-, den gedenkdag mijner 25- jarige ambtsvervulling, zoo treffende be wijzen hunner belangstelling gaven, betuig ik door deze mijn hartelijken dank. Biezelinge, 29 Mei 1901. J. VAN DEN BERGEN, Predikant te Biezelinge c. a. op de rekening, bij E. DE KORTE Nz., te Meliskerke. benoodigd, bij P. VADER, Seisweg, „Solitude". Mevrouw VAN DE KREKE, Wal, Middelburg, vraagt met Juni Terstond gevraagd, liefst Boerenstand. Wascli buitenshuis. Adres D'HUIJ, Boekhan delaar. Te Rotterdam wordt, bij oude, deftige menschen spoedig een gevraagd, niet beneden de 25 jaar, die een goede burgerpot kan koken, en een kalm en rustig tehuis verlangt. Overkomst om kennis te maken voor rek. der familie, wordt verlangd. Informatiën bij boekh. J. J. VISSER te Goes. Van stonden aan of met October een gevraagd bij W. DE WIJZE te B i g- g e k e r k e. Gevraagd met October bij M. W. VAN DER LINDE, te R i 11 h e m „Nieuw Erve". Tegen October bij D. JOZIASSE, Koudekerke Terstond benoodigd, die met kinders kan omgaan, bij J. MARIJS, Oost-Souburg. Van stonden aan of met October een bij de Wed. P. MALJAARS te B i g- g e k e r k e.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 2