NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 125.1901 Vrijdag 31 Mei. 15e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. beken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 30 Mei 1901. Ten gevolge van het overlijden van den heer J. J. van Kerkwijk moet eene ver kiezing plaats hebben van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Zierikzee, Deze zal plaats hebben Dinsdag 4 Juni e.k. en de stemming, zoo noodig op Vrij dag 14 Juni e.k. en de herstemming, zoo noodig, op Donderdag 27 Juni e. k. (Let wel: dit geldt eene Kamerverkie zing tot September, a. s. Er moet een candidatenlijst ingediend worden voor de verkiezing tot September, en voor die van de periodieke aftreding met September. Red.) Nu men van liberale zijde in Middelburg weer de duurbrood-quaestie op 'ttapijt tracht te brengen, en dat niettegenstaande dé graanrechten-quaestie in 't program van actie voor 1901 niet voorkomt, achten wij 't dienstig uit de Standaard onderstaande asterisk over te nemen. Meelrechten. Ret Vaderland (in een als hoofdartikel geplaatst ingezonden schrijven) acht het noodzakelijk dat men zich vóór de stem bus opengaat, van antirevolutionaire zijde duidelijk verklaren zal, of, nu de graan rechten niet op ons program voorkomen, dan toch een recht op meel in de bedoeling ligt. Van wie verwacht ze dit antwoord? Zal, op haar eisch, het Centraal-Comité een tweede Deputatenvergadering moeten saamroepen, om haar redactie van antwoord te dienen? En toch, zóó alleen ware een officieel antwoord te geven. Doch ieder voelt, dit zou een omwente ling geven in de politieke organisatie van alle partijen. Ieder blad zou dan het recht hebben, elke partij op vraagpunten te hooren. Er zou voor die vraagpunten een termijn moeten gesteld worden. En onze pro gramma's van actie zouden niet meer de spontane uiting der staatkundige partijen zijn, maar een stel eonclusiën, naar aan leiding van vragen door bladen aan de partij gedaan. Men zou zoo zeggen, dat Mr. Maealester Loup nu reeds bij Eet Vaderland gemist wordt. Wij althans kunnen ons niet voorstellen, dat onder zijn redactie zoo zotte vraag in Eet Vaderland zou gestaan hebben. En dit te meer, daar de vraag volmaakt overbodig is. Bleek toch waar, dat, gelijk het Vader land vertelt, een meelrecht van f 1 zou beduiden, dat het brood-etend volk ruim 5 millioen in den zak van 26 meelfabri kanten zou hebben te stoppen, dan weet de redactie zoo goed als ieder, dat nooit één Kamerlid, van welke partij ook, zijn stem aan een zoo monstrueus plan zou geven. Ons dunkt, als zulk een plan geopperd werd, zou ook de Antirevolutionire partij eerst eens onderzoeken gaan, wat andere Staten tot het invoeren van zulk een recht bewogen heeft, en tot welke resultaten het daar had geleid. Zelfs komt ons voor, dat de domme Anti revolutionaire partij nog niet zoo dom zou zjjn, om eerst ook nog eens te vragen hoe het in Amerika, in verband met de meel- productie ten aanzien van onze bloembollen stond. Dat Kamerleden in 't gezicht van de stembus draaierig worden is een verschijnsel ^steeds algemeener wordt. ivetelaar werd gevraagd of hij republi- ein was. Hij draaide er om heen. Hij ®'°,ss.èl® ten ik 't, maar ik acht de quaestie hier niet bespreekbaar. Wrin if?V^afs van deze draaierij, be- Hf ?atrfete!aar is, wijl In ge- n WV, 7°0r een dausule die 't ko ningschap eert. Heel dik zal die Koninginneliefde pr anders bij Ketelaar niet op zitten. Immers in een vergadering waar op de Koningin getoost werd en allen opstonden, bleef hij, de woordvoerder der openbare onder wijzers, zitten. Voorts zijn V. Raalte en Druckér ge- candideerd nadat zij urgentiemannen verklaard hadden bij herstemming tusschen een sociaal-democraat die voor, en een liberaal die tegen de urgentie is, 't stem men op den sociaal-democraat zouden af keuren. En De Klerk, de meest vooruitstrevende van allen, maakte 't nog erger. Aan de liberale Kiesvereeniging in Rot terdam II verklaarde hij tegen de urgentie van grondwetsherziening te zijn, en werd hierop door deze candidaat gesteld. Doch op de laatste vergadering van het Werk liedenverbond had hij eerst verklaard er voor te zijn. De kiesvereeniging waarvan hij voorzitter is, had te voren met liem zich voor de urgentie verklaard. Hier is de vuile kant van de politiek. Hier is de politiek die de karakters be derft. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Ezinge de candidaten Franse te Zeist, ter Spill te Groningen en Faber te Wehe. Beroepen te Siddeburen B. H. Gust te Kantens. Aangenomen naar Wirdum door J. F. v. üobben te Niehove. Bedankt voor Steenderen door D. J. v. Aalst te Noordwijkerhout; voor Ooster- land op Wieringen door F. Krop te 's Bosch; voor Puiflijk en Leeuwen door J. P. Paauwe cand. te Utrechtvoor Beek door D. G. W. Muller Massis te Groes- beek; voor Steggarda door H. P. Ste- genga te Haulerwijk. De heer ds. A. Keers sinds 19 Oct. 1862 predikant, achtereenvolgens te Zaam- slag, Koudekerke, Enschedé en Hazerswoude, sinds het vorige jaar emeritus predikant te Hilversum, is aldaar overleden. Door kerkvoogden en notabelen der Ne- derduitsch Hervormde gemeente te Oostburg werd in hunne vergadering van Maandag behandeld het voorloopig door de Synode aangenomen reglement op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen. Op voor stel van kerkvoogden werd het volgend besluit genomen: „Het college van kerkvoogden en nota belen der Ned. Herv. gemeente van Oost burg, in zijne vergadering van 20 Mei 1901 kennis genomen hebbende van het door de Synode in Augustus 1900 voorloopig aangenomen reglement op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen der ge meente van de Ned. Herv. kerk; gelezen de circulaire van het algemeen college van toezicht, waarin tal van be zwaren tegen dat reglement worden inge bracht ziet tot zijn diep leedwezen wederom in verschillende artikelen van bedoeld regle ment een zeer sterken invloed aan den kerkeraad toegekend, waardoor kerkvoogden en notabelen tot op zekere hoogte als het ware onder voogdij van den kerkeraad komen te staan, een toestand, die, voor namelijk ten plattelande een zeer nadee- ligen invloed op het beheer der kerkelijke goederen kan tengevolge hebben eD in vele gevallen een botsing zal teweeg brengen tusschen den kerkeraad eenerzijds en, het college van kerkvoogden en notabelen anderzijds, waardoor de belangen der kerk zullen worden geschaad en dat eene ver warring in het beheer der kerkelijke goe deren zal tengevolge hebben. Redenen waarom kerkvoogden en nota belen der gemeente Oostburg hunne volle instemming betuigen met al de door het algemeen college van toezicht geopperde bezwareD met algemeene stemmen ten sterkste protesteeren tegen de aanneming van be doeld reglement; en bij het provinciaal en algemeen col lege van toezicht er ten zeerste op aan dringen dat gemelde college's alle zulke maatregelen nemen die er toe kunnen leiden dat bedoeld ontwerp-reglement niet tot wet worde verheven." De voorzitter uitte den wensch dat aan dit besluit zooveel mogelijk publiciteit zou worden gegeven, door plaatsing in een dagblad, met verzoek aan andere bladen, het te willen overnemen, opdat alle kerk voogden zooveel mogelijk tegen het ont werp zouden protesteeren. In de vergadering waren 5 kerkvoogden en 8 notabelen aanwezig; twee notabelen waren verhinderd. Zij die zich aan de examens voor de akte van hoofdonderwijzer of hoofdonder wijzer es waarvan het schriftelijk gedeelte op 27 Juni e.k. zal plaats hebben, terwijl het mondeling onderzoek op 17 Juli d. a. v. zal aanvangen wenschen te onderwerpen, gelieven zich vóór 12 Juni e.k. aan te mel den bij den voorzitter der commissie, voor welke zij verlangen te verschijnen, met overlegging van; Geboorte-akte getuigschrift van zedelijk gedrag; reeds verkregen akte en toelatin gen; bewijs van tweejarige werkzaamheden aan eene of meer scholen; De voorzitters der commissiën zijn: van de commissie te 's Hertogenbosch, B. Din- gemans, te Zutphen Arnhem, jhr. mr. L. G. H. Michiels van Kessenieh, te Roermond 's Gravenhage, J. 0. Fabius, te Delft; Am sterdam, M. Middelveld Viersen, te Gouda. Vergadering van den Middelburgschen Gemeenteraad van 29 Mei 1901. Onmiddellijk na opening der vergade ring, die door alle leden werd bijgewoond, stelt de Voorzitter aan de orde de vol gende punten der agenda: I. Notulen vorige vergadering. Na voorlezing door den Secretaris wor den dezelve onveranderd vastgesteld. II. Ingekomen stukken. Van Gedeputeerde Staten waren ver schillende goedkeuringen van vroeger ge nomen raadsbesluiten ingekomen, welke voor kennisgeving worden aangenomen, zoomede eene mededeeling dat zij hadden voorgesteld, aan het raadsbesluit tot hef fing van een schoolgeld van f 50 op school J de Koninklijke goedkeuring te onthouden. Deze mededeeling werd gesteld in handen van B. en W. om advies. Voorts kwamen nog in verschillende adressen, welke allen naar het Dagelijksch Bestuur om advies werden gerenvoieerd, terwijl, na ongegrondverklaring van het hooger beroep van den Raad in zake het ontslag van den onderwijzer Pas, stilzwij gend werd aangenomen 's Voorzitters voor stel om ontslag te verleenen, ingaande met den dag, waarop den onderwijzer zijne be trekking verlaten had. III. Benoeming leden stembureaux voor de a. s. verkiezingen. Benoemd wordena. verkiezing voor de Tweede Kamer: le district. Voorzitter E. P. Schorer. 2e district (hoofdstembureau) Plaatsvervangend Voorzitter W. J. Spren- ger en leden A. van der Swalme en C. Verhage. 3e district. Voorzitter H. P. van de Ree. Voor de eventueele herstemming: le district. Voorzitter L. K. van der Harst. 2e district. Plaatsvervangend Voorzitter W. J. Sprenger en leden C. J. J. A. van Tey- lingen en A. P. Snouck Hurgronje. 3e dis trict. Voorzitter W. H. Snouck Hurgronje. b. verkiezing voor de Provinciale Staten: le distriet. Voorzitter W. J. J. Koole. 2e distriet. Plaatsvervangend Voorzitter W. J. Sprenger en leden J. H. C. Heijse en J. C. de Waal. 3e district. Voorzitter A. P. Snouck Hurgronje. Voor de eventuëele her stemming le district. Voorzitter A. A. de Veer. 2e district. Plaatsvervangend Voor zitter W. J. Sprenger en leden J. F. van Dunné en W. J. J. Koole. 3e district. Voor zitter D. Wisboom Verstegen., c. verkie zing voor de Tweede Kamer en de Pro vinciale Staten: tot leden uit de burgerij: H. F. van den Oudendijk Pieterse, J. C. Frederiks, M. Fokker M. W. Hildernisse, P. Polvliet, D. Hildernisse,, P. W. H. de Kan, F. A. Frederiks, P. Dumon Tak, P. Pouwer Azn., C. H. J. van Bentham Jut ting, Ph. Bouwdewijnse, F. J. Sprenger, A. Meeuse, C. A. H. Billerbeck, H. W. J. Callenfels, K. Turk, A. J. M. van Lohuizen, A. IJ. A. Looijen, E. M. Alberts, J. H. van Bel, F. A. Boasson, M. van Boven, J. M. Doorenbos, J. C. van der Harst, L. van Krimpen, M. A. van der Leijé, J. Morks, G. K. A. Nonhebei en W. P. de Back. d. verkiezing voor den Gemeenteraadtot leden uit de burgerij: le district. P. Bou- dewijnse, W. P. Haman, M. C. Jeras, A. A. van Teylingen, P. J. de Kruijter, M. G. Boasson, M. de Mol, H. IJ. Haccou,A. A. Mes en J. W. Maassen. 2e distriet. G. O. Altorffer, A. W. Berdenis van Berlekom, J. A. Frank, P. L. de Bruijne, J. M. Boone, F. A. Boasson, C. J. Hondius, J. Appel, W. P. de Back en J. Hosang. 3e district. H. A. Snouck Hurgronje, O. van der Bent, D. L. Broeder, P. J. Geill, H. J. Snoep, G. Boogaart, A. Barentsen, Iz. Jongepier, J. Belderok, C. de Broekert, P. J. de Broe- kert en A. C. de Vos. IV. Voorstel B. en TV. op adres commissie tot voorbereiding van tramwegen op Walcheren ALantsheer c. s.) om subsidie. Het voorstel van B. en W. luidt om adressante te berichten, dat haar verzoek eerst dan in overweging zal worden geno men, wanneer blijkt dat van het subsidie, aan detheeren Den Bouwmeester c. s. toe gestaan, geen gebruik zal worden gemaakt. De heer van Dunné kan niet met dat voorstel medegaan. Adressante heeft er belang bij te weten of haar subsidie zal worden verleend; al hare berekeningen moet zij op dien factor gronden. Het spreekt van zelf dat de Raad geen dubbele subsidie kan verleenen, maar hij zou adressante toch ter wille willen zijn door haar te ant woorden dat zij op subsidie kan rekenen, wanneer die aan de heeren Den Bouw meester c. s. toegestaan, komt te vervallen. Adressante weet dan waaraan zij zich hou den kan. Hij doet daartoe een voorstel. De heer E. P. Schorer verschilt van zienswijze met den heer Van Dunné. Hij zou het verkeerd vinden zich nu reeds te gaan verbinden voor een alsnog onbekend plan. De heer van Dunné vindt dat het plan hier minder afdoet; daarin kan altijd wij ziging gebracht worden. Hij zou het echter onbillijk vinden adressante in het onzekere te laten. De heer van der Swalme is het eens met den heer Schorer. De heeren Den Bouw meester c. s. produceerden uitvoerige plan nen, terwijl van adressante geen plannen inkwamen. De heer van Teylingen geeft de verzeke ring dat er wel degelijk uitgewerkte plannen bestaan, waaraan hij als Lid der Staten kennis heeft kunnen nemen. De heer De Veer merkt op dat onder de gegeven omstandigheden B. en W. kwa lijk een ander voorstel konden doen. In de Staten had juist hetzelfde plaats. De heer Schorer werpt den heer Van Teylingen tegen dat hij zoo gelukkig mag geweest zijn als lid der Staten kennis van de plannen te kunnen nemen; spreker is geen lid der Staten en als lid van den Gemeenteraad zijn die plannen voor hem een gesloten boek. De heer Verhage vraagt of in het voor stel van B. en W. eene pertinente weigeiing ligt opgesloten, waarop de Voorzitter ont kennend antwoordt. Adressante heeft het recht op de zaak terug te komen, wanneer de heeren Den Bouwmeester c. s. geen gebruik van het verleende subsidie mnken. Het voorstel van Dunné wordt verworpen (voor de heeren Van Dunné en Van Tey lingen) en daarmede het voorstel van B. en W. als aangenomen beschouwd. V. Voorstel van B. en W. tot vernieuwing van ein deel van het buizennet der gasfabriek. Het voorstel, strekkende om een deel der te nauwe en versleten buizen door wijdere te vervangen, waarvan de kosten worden geraamd op f24221, wordt stilzwijgend goedgekeurd. VI. Voorstel van B. en W. op adres E. E. Entink tot doortrekken gasleiding op den Seissingel. B. en W., die de kosten ramen op f 444,60, willen de beslissing aanhouden totdat zal gebleken zijn of het doel, dat B. en W. zich met de buizenlegging in andere singels hebben voorgesteld, bereikt wordt. De heer van Dunne zou dit tegenover adressant onbillijk vinden, want de kosten zijn niet zoo hoog en later zal het adres sant meer geld kosten. De heer Wisboom Verstegen is van mee ning dat de zaak wel te schikken ware, als adressant maar een deel in de kosten wilde bijdragen. De heer De Bijeke vestigt er de aandacht op dat door de doortrekking meer debiet van muntgas waarschijnlijk zal plaats hebben. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 10 tegen 7 stemmen, die van de heeren Verhage, Wisboom Verstegen, De Rijcke, Van der Ree, Van der Harst, De Veer en Van Dunné. VII. Voorstel van B. en W. tot het ver leenen van pensioen aan W. Bakkerbode lij de plaatselijke belastingen. Het voorstel om den 82-jarigen ambte naar, sedert 1861 onafgebroken in dienst der gemeente, met 1 Juli a. s. een pensioen te verleenen van f 381,38 's jaars, wordt stilzwijgend goedgekeurd. VIII. Wijziging gemeentebegrootinq 1900. De voorgestelde wijziging wordt goed gekeurd. Daaronder bevindt zich een post van f 765,48 voor herstelling van het raadhuis, waaromtrent de heer De Veer inlichtingen vraagt. De heer Den Bouwmeester geeft die. Hij beaamt dat B. en W. beter hadden gedaan om machtiging te vragen, den post te mo gen overschrijden. Nu dit echter niet ge schied is, moet hij als verzachtende om standigheid aanvoeren, dat de beeldhouwer harder gewerkt heeft dan men kon ver moeden en daardoor onmogelijk anders kon handelen, wilde men den bekwamen man niet voor de Gemeente zien verloren gaan. In het vervolg zal er echter beter op gelet worden. IX. Voorstel af- en overschriminq beqroo- ting 1900. Het voorstel lokt geen discussie uit en wordt zonder stemming aangenomen. X. Voorstel B. en W. op adres J. P. Vergouwen om grond in recht van erfpacht aan het Smidsbolwerk. Het voorstel strekt om het verzoek van adressant in te willigen en wordt zonder discussie goedgekeurd. XI. Voorstel B. en W. op adressen van F. Bozemond en G. M. du Bois en C. Janee over ruiling en uitgifte in erfpacht van grond aan het Oude Arnemuidsche voetpad. Ook dit voorstel ontmoette geen tegen kanting. Alleen zal in den considerans, naar aanleiding van eene opmerking van den heer E. P. Schorer, door B. en W. eene redactieverbetering worden aange bracht. XII. Voorstel commissie Strafverordenin gen tot mijziging van eenige artikelen der po litieverordening. Niemand verzette zich tegen de voorge stelde wijziging, evenmin als tegen een voorstel van den heer A. P. Snouck Hur gronje om ook de artikelen 116 en 141 te wijzigen. Alleen vroeg de heer van Teylingen of van de door hem in Novem ber 1900 voorgestelde wijziging der bepa lingen van de bouwpolitie niets kon ko men, waarop de Voorzitter antwoordde, dat, in verband ook met de woningwet,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1