NIEUWSBLAD VOOB ZEELAND. No. 124.1901 Donderdag 30 Mei 15e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Engeland en Transvaal. Bekendmaking. BLKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,02°. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 29 Mei 1901. De Nederlandsche Vrouwenbond tot ver hooging van liet Zedelijk Bewustzijn ver zoekt ons 't volgende manifest te plaatsen Kiezers Even als voor 4 jaar komen wij U nu weder onze belangen aanbevelen, de belan gen van de Nederlandsche Vrouw. Zij heeft verscheiden belangen waaraan, zooals de toestanden nu zijn, niet voldaan wordt. Maar de eerste, de voornaamste, het zijn de belangen der zedelijkheid. Dat is de grond van alles en die kunnen alleen be hartigd worden door mannen van reinen levenswandel. Die alleen kunnen in waarheid onze vertegenwoordigers zijn en voor rechtvaardige wetten zorg dragen. Zij zullen niet rusten voor dataan gemeente lijke besturen de bevoegdheid ontzegd worde om de ontucht te regelen in plaats van haar te bestrijdenhuizen van ontucht bij Rijkswet worden verboden en het onder zoek naar het vaderschap worde toegelaten. De man die de vrouw verlaagt en tot speelbal zijner driften maakt, wijkt van den rechten weg af en kan op geen enkel terrein de ware wijsheid bezitten. Daarom brengt op zulle een uw stem niet uit Het belang van het land eischt het. Onze lieve jonge Koningin en haarVorstelijke Gemaal zullen er U dankbaar voor zijn en God zal U zegenen. Namens het Hoofdbestuur Douair. KLERCK, geb. van Hogendorp, Bar» T. MACKAY, geb. van Lijnden. Het manifest door het Bestuur der Libe rale Unie „aan de kiezers" verzonden, begint werkwaardigeiwijze aldus „Het groote clericale verbond organiseert zich krachtiger dan ooit. De calvinistisch- antirevolutionaire partij onder leiding van dr. Kuyper drijft reeds grooten ruilhandel in zetels met Rome, ja yerklaart zich bereid waar zij dit noodzakelijk acht, reeds bij eerste stemming katholieke candidaten te steunen. En waar een goede kans zich aanbiedt door zulken ruilhandel vrij-anti revolutionairen en Christelijk-Historischen met haar te doen optrekken, daar zijn de conservatieve neigingen der eersten, en de fel antipapistische gevoelens der laatsten geen bezwaar om tot de zegepraal van het verbond van Dordt en Rome mede te werken. Wordt die behaald, dan staat ons een tijdperk van stilstand in de wetgeving te wachten. De partijen, die stammen uit een wortel des geloofs, hebben geen staat kundig programma gemeen, en sterk in gezamenlijk afbreken, zullen zij onmachtig blijken samen naar vast beginsel de alge- meene volksbelangen te bevorderen. Wijt ons niet, dat wij het clericale spook oproepen; het is geen spook; het verbond staat dreigend in houding voor ons, en dwingt allen, die de ontwikkeling van onze staatsinstellingen in vrijzinnigen geest voor staan, tot tegenweer. Maar aan de andere zijde bedreigt ons een tweede vijand in de sociaal-democratie. Op den voorgrond stellende allerlei vraag stukken en hervormingen die ook voorkomen op de programma's der liberale groepen, is haar einddoel ommekeer der sociale orde afschaffing van het particulier bezit der productiemiddelen, het dienstbaar maken van de staal salmacht aan de belangen van een klasse, doodend het particulier initiatief in het leven roepend de tirannie van enke len, die heel het maatschappelijke leven in vaste kluisters zullen slaan. Wilt gij daarheen?" De »souvereinen" beginnen al meer hunne afgevaardigden onder curateele te stellen. Te Amsterdam moest v. Gilse zich ver antwoorden en de man deed het inder daad ook! dat hij na de aanneming der gerwet ^on minister had gelukgewenseht. In Groningen had reeds vroeger een ander Kamerlid Schepel zich moeten ver antwoorden dat hij in sommige Kamerzit tingen even weg geweest wasen ook deze deed het. Een bedenkelijk stukje volkssouvereini- teit noemen wij dit. Een verschijnsel dat samenvalt met een ander dat wij als type van diepgaand karakterbederf bij volksver tegenwoordigers wenschen te brandmerken. Yan de Kamerleden welke zich van de Liberale Unie hebben losgemaakt om een Vrijzinnig Democratischen Kiezersbond te stichten hebben enkelen, in 't gezicht van den strijd, hun rok omgekeerdalthans zooveel water in den wijn gedaan dat nu ook de Unie-getrouwe kiezers op hen stemmen kunnen. Zei/s een radicaal als Ketelaar nam zijn draai, en vertelde dat ofschoon hij voor dc urgentie van grondwetsherziening was, hij nochtans wanneer hij die niet verkrijgen kon, de regeering zal blijven steunen. Wat dit zeggen wil? Dat de urgentie niets meer is dan een vlag die men oprolt of uithangt; een kleed dat men aan den kapstok hangt of aantrekt, al naar het pas geeft of voordeelig is. Dat bij de stembus het boerenbedrog zijn triumfen viert; de vrijzinnig demo craten in 't cijfer, sterker dan bij eerlijk spel mogelijk was, ter Kamer gaan, on dat de niet-urgent verklaarde urgentie tot 1905 van de baan blijft. Ds. Lieftinck gaf van staatsmansblik blijk toen hi), wat nu geschiedt voorziende, wei gerde met de vrijzinnig democ. mee te gaan. Hij noemde zich verstandig vrijzinnig demo craat. Wat nog niet zoo heelemaal mis is. Immers nu mag hij met recht den anderen toevoegenmaar onverstandigen, waartoe dan uit de Unie gogaan? Hadt dan ook maar gebleven wat gij waart. De scheiding tusschen vorstandigen en onverstandigen schijnt door deze houding der Heldts en Yan Raaltes voltrokken, doch 't is een scheiding die hen tegelijk her- eenigt. Een leuk tafereeltje, maar dat naar corruptie riekt. Doe wel en zie niet om. Wij herhalenwat de politieke toe stand later kan eisehen, valt nu nog niet te zeggen, maar volkomen correct waren dr. Kuyper's woorden op de Deputaten- vergadering: »Laat wat na de stembus komt over aan de dan verantwoordelijke personen". Men zou er duidelijkheids halve nog bij kunnen voegen: »die reke ning zullen moeten houden met de dan aanwezige en telkens intredende toestan den". Van de kiezers valt onder de hui dige politieke toestanden meer dan ooit niet anders te verlangen dan dat zij zullen handelen naar het woord»Doe wel en zie niet om", of naar dat andere woord van admiraal Nelson: »Het vader land verwacht dat ieder zijn plicht zal doen". Schaepman Chr. II. 19. De geest van het liberalisme. Men dient niet te vergeten, dat de lei dende gedachte, het geheele streven, de geest van het liberalisme ingaat tegen het welzijn van het vaderland. De geest dier partij gaat in tegen het positieve Christendom. Wij worden be- heerscht door het beginsel van het nut. Dr. J. Th. de Visser. nik doe niet aan politiek Dikwijls hoort men iemand met zekere zelfingenomenheid zeggenik doe niet aan politiek. Toch steekt daarin niets voortreffelijks. Iemand, die den moed heeft een gezin te vormen en zich dan aan dat gezin te wij den, staat hooger dan de zelfgenoegzame celibatair (huwelijkshater), die uitsluitend zorgt voor zichzelf. Zoo staat ook hij, die zijn vrijen tijd, zijn gaven en krachten bezigt voor een kring, waarvan hij deel nitmaakt, hooger dan hij, die zich aan alle publiek leven eenvoudig onttrekt. Het arbeiden voor gemeente, provincie en land is, althans wanneer het uit toe wijding geschiedt, een voortreffelijk werk. Wie nog iets anders en hoogers kent dan zijn eigen persoon, arbeidt voor an deren arbeidt hij op publiek terrein, dan doet hij dat voor de gemeente, het land of eenigen anderen publieken kring. De Savornin Loiiman. Wat ons wenken moet. Ga van ons uit, en wijke van ons, alle man, wien het om eigen eer of macht, om hooge post of geldelijk voordeel te doen is. De hand die grijpt naar persoonlijk voordeel, kan de Banier van hot Kruis niet omklemmen. Wie als held in dezen strijd zal optrek ken, dien moet het om Christus en zijn toekomst, en in verband met die toekomst des Heeren, om de redding van zijn vader land te doen zijn. Wat hem wenkt moet het dwepend ver langen zijn, om als de Chiistus wederkomt, hem op dezen vaderlandschen bodem, waarin eens het bloed der martelaren wegzonk, een volk te bereiden, dat hem niet tegenstreeft, maar ontvangt met een Hallelujah. Dr. A. Kuyper. Voorzoover de Engelsche censor be lichten doorlaat, blijkt dat de Boeren over de geheele lime in Transvaal, in Vrijstaat, in Kaapkolonie, krachtig doorzetten. Zij zijn overal de aanvallers. Zaterdag deden zjj in het zuidwesten van Transvaal een vastberadon aanval op een Britseh konvooi tusschen Ventersdorp en Potehefstroom. Natuurlijk werden zij afgeslagen. De Engelschen hadden eehter nog vier dooden en dertig gewonden. Bij Godwan deden zij een trein ontspo ren. Zij werden daar aangevoerd door een Engelschman, Hinton genaamd, die vroeger garde cavalerist geweest is en het laatst vrijwilliger was bij de Johannesburgsche politie. Overloopers schijnen overigens niet zeldzaam te zijn in het Britsche leger. Te Londen is bijv. bericht ontvangen, dat 3 officieren te Portland, in Kaapkolonie, ge vangen gezet zijn, omdat zij de Boeren hebben geholpen. Eén van deze officieren moet tot een der voornaamste familiön van het Vereenigd Koninkrijk behooren, waarom men de namen der verraders zorgvuldig verzwijgt. Iu Oostelijk Transvaal is de actie al even hevig. Bij Dullstroom is oen Engelsch of ficier gesneuveld. De zuiverings-operatie door Blood (spreek uit Bloed) in Carolina ondernomen, heet geslaagd, hij nam veel vee en zoogenaamde krijgsgevangenen. Maar de Boeren blijven om hem heen zwerven, steeds aanvallend zijn achterhoede, steeds den slag ontwijkend. Wilson, een van Kitcheners verkenners, deed een poging om Beyers te omsingelen die in 't noorden bij Pietersburg rond scharrelt. Doch de poging mislukte, al werden in een achterhoedegevecht nog 18 Boeren gevangen genomen. Hoofdzaak is dat Beyers ontkomen is. Botha opereert eveneens in het district Middelburg niet zonder succes. Wel slaagde hij er niet in den spoorweg in noordelijke richting over te steken. Doch de poging om hem te omsingelen is mislukt en nu trok hij langs grens van Swaziland in Zuid-oostelijke richting en vestigde den zetel der Transvaalsche regeering te Am sterdam. Generaal Bulloek, een tweede editie Bulier naar 't schijnt, een man met een leelijken naam doch onfortuinlijk in zijn daden, heeft 't district Enneloo schoon geveegd. Doch toen hij de stad binnen rukte, trokken de Boeren er vóór hem uit. Bij Standerton wisten de Engelschen een Boeren-patrouille, onder bevel van Joubert, in een hinderlaag te lokken. Zij ontkwam doch Joubert werd zwaar gewond. In Vrijstaat, bij Papkloof, heeft een langdurig gevecht plaats gehad, waarin ten slotte de Engelschen, zooals zij zeg gen, de baas bleven. Colvile's colonne trok de Kliprivier over, „zuiverde" ver scheidene hoeven, vernielde een groote hoeveelheid mielies en maakte 1200 stuks vee buit. In Kaapkolonie schijnt de actie het sterkst, althans daar vallen de meeste sla gen. Voortvarende jonge snaken met durf in 't lijf, doch niet van roekeloosheid vrij te pleiten, doen daar den Engelschen veel afbreuk. Kreutzinger, Fouché, Lotter, Van Ree- nen, Malan, weren zich dapper. Jammer dat deze laatste met den gewonden luite nant Cloete 1 ij een treffen met Gorringe's snel bewegende colonnes werd gevangen genomen. Hiertegenover evenwel staat dat Kreutzinger nog maar steeds te ver geefs vervolgd wordt door kolonel Gor- ringe, wat een jingoblad deed uitroepen „dat gezegde vervolging nu al sedert ver leden jaar December aan den gang is en dat men dus maar niet moet rekenen op zijn gevangenneming; de langdurigste vervolging die men ooit in een oorlog heeft bijgewoond, is wel deze." Dat de Engelschen bang voor hem zijn blijkt uit nog een andere correspondentie van een officier die groot gevaar voor de Engelschen ducht van zijn optreden. Het staat vast dat Kreutzinger in den Oranje-Vrij staat geweest is, waar hij met de Wet heeft gesproken; vervolgens is hij de Oranjerivier weer overgetrokken ten Westen van Aliwal Noord, waarschijnlijk zonder de Wet; naderhand is hij zuid waarts opgerukt met een strijdmacht van 700 man, die Gorringe's troepen tever geefs trachtten tegen te houden bij Stern berg. Vervolgens trok Kreutzinger naar Maraisburg, in den omtrek een Britschen post van 41 man overrompelend, die na een hardnekkig verzet gevangen werd ge nomen en eergisteren stond hij op 85 KM. ten noordoosten van Cradock, met Scobell's kolonne tegenover zich. Kreutzinger's doel is klaarblijkelijk zegt de correspondent een der dorpen in het midden van de Kaapkolonie te overvallen, waar zijn volgelingen zich van al het noodige kunnen voorzien. De cor respondent verwacht binnenkort belang rijke gevechten in den omtrek van Cra dock, en een gewichtigen keer in den inval. Het voortdurende succes van Kreutzin ger tracht de correspondent te verklaren uit de omstandigheid, dat het land wemelt van geestverwanten die hem op alle mo gelijke wijzen behulpzaam zijn. Van De Wet hoort men niets. Maar des te meer van De la Rey, die met Col liers en Smuts een vermetelen aanval op Liehtenburg waagde. Dat 't er daar heet toe ging bewijst de volgende brief van een Engelsch officier aan zijn familie: „De la Rey, Celliers en Schmidt (Smuts?) vielen het dorp van drie kanten aan. Zij lieten hun manschappen letterlijk tot binnen 20 meters van de piketten galloppeeren, afstijgen en toen een charge maken. De fusillade begon, en langzamerhand waren de buitenwijken van het dorp gehoel en al in het bezit van den vijand. Onze troepen trokken toen naar hun laatste schansen rondom de kerk terug, en werden daar feitelijk den geheelen dag gevangen gehou den, daar de Boeren uit alle huizen in de rondte vuurden. „Gij kunt u voorstellen hoe hachelijk de stelling was, toen aan onzen commandant hui ten het dorp een boodschap werd ge zonden dat het garnizoen het zwaar te verantwoorden had, in zijn laatste verdedi gingslinie was en zich wellicht zou moeten overgeven, in welk geval wij (de post buiten het dorp) ons een weg naar Mafeking zou den moeten banen. „Het aantal paarden en muilen dat ge dood werd was verschrikkelijk groot, en de Boeren vuurden er óp uit de huizen. Een man in een boom doodde iedereen die langs hem kwam, en zelfs toen een maxim op hem gericht was, kon men hem nog zien doorvuren. Elke Boer op zichzelf deed dan ook zooveel kwaad als hij maar kon. „De ellendelingen gebruikten ontplofbare kogels, en schoten de meesten van onze manschappen door het hoofd, zoodat zij verschrikkelijke wonden kregen. „Toen de ochtend aanbrak, zagen wij de Boeren zoo snel mogelijk aftrekken, en ik kan u zeggen dat er algemeen een gevoel van verlichüng heerschte, daar de meeste onzer niet verwacht hadden de zon weer te zien opgaan." Tot zoover deze officier. Het schijnt derhalve een heet gevecht te zijn geweest. Uit alles te zamen genomen blijkt dat het den Engelschen daar lang niet voor den wind gaat. Zelfs hunne overgegevenen de zoo genaamde neutralen in het kamp te Pretoria bewaard, maken het hun lastig. Deze »burgers op parool" hebben zich meester weten te maken van Engelsche paarden uit het remontedepot en zijn tot de Boeren overgeloopen. Natuurlijk zijn enkele ver dwaalden teruggehaald. Doch anderen wisten aan »de goede behandeling der Engelschen" te ontkomen. Nog loopt 't gerucht dat op 2 Mei j. 1. de Boeren een groote overwinning op de Engelschen hebben behaald te Kalkheudel, bezuiden, Pretoria onder aanvoering van Beyers en Breitenbach. De Engelschen ver loren 50 dooden, 150 gekwetsten, 600 gevangenen en 6 kanonnen. Hier tegenover staat 't bericht dat de Engelsche kolonel Colenbrander, bevelheb ber van een eskadron van Kitcheners V. V. (vechtende verkenners) hij Pietersburg meer dan vijftig Boeren gevangen nam. Gelijk ruim een eeuw geleden Lafayette naar de Noord Amerikanen trok om hen te helpen in hun worstelstrijd tegen Enge land, zoo ging Villebois Mareuil tot de Zuid Afrikanen om de Engelschen te be kampen. Helaas deze Lafayette van Zuid Afrika is gesneuveld. Thans is te Garz, zijn geboorteplaats, zijn standbeeld onthuld, waarbij meer dan 10000 personen tegenwoordig waren. In naam der Zuid Afrikaansche republieken voerde consul generaal Pierson het woord. Een der meest bekende Boerengeneraals commandant Schoeman is te Pretoria noodlottig aan zijn eind gekomen. Gelijk men weet was hij zich vrijwillig aldaar aan Roberts wezen overgeven en had hij den onzijdigheidseed afgelegd. Trouwens de Boeren zeiven hadden hem nooit vertrouwd. Hij leefde nu stil te Pretoria onder bescherming der Britsche vlag. En terwijl hij nu j. 1. Pinkster Zondag met familie en kennissen in zijn huis een lyddiet-granaat bekeek, die hij als een cu riositeit had bewaard, sprong het projectiel. Schoeman werd op slag gedood en zijn dochter doodelijk gekwetstmevrouw Schoe man en twee anderen zijn zwaar gewond. Goes. Bij K. B. van 9 April 1901 no. 43 is bepaald dat zullen worden opgeroepen, om in den wapenhandel te worden geoefend de navolgende Miliciens-verlofgangers der lichtingen 1897, 1898 en 1899 van het 3e Regiment Infanterie te Middelburg, van 29 Augustus tot en met 27 September Hendricus Schrijver, Marinus Weststrate, Johannes de Jonge, Pieter Anthonie van Gorp, Cornelis Wessel, Cornelis Hollestelle, Arie Willem Huijsse, Frangoisjoseph Bleuzé, Jacobus Walraven, Cornelis Kuijper, Pieter de Korte, Laurens Leenpoel. te Bergen-op-Zoom Cornelis SinkE, Hendricus Johannes Molhoek, Johannes Knieriem. Van de Genietroepen te Utrecht van 13 Juni tot en met 17 Juli: Marinus Adriaanse, Van het korps Pontonniers te Dordrecht: van 30 Juli tot 30 Augustus Johannes Albertus Hopmans. Zij worden opgeroepen om des namiddags voor 4 uur tegenwoordig te zijn bij hun Corps. Hij die niet aan die oproeping voldoet, wordt

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1