Hot foontós en Erf, een SGHÜÜR en ERF, Transvaallezing Kit tteHanfi ieTooj) Boerenjongens De üoilandsche Hypotheekbank TENTOONSTELLING AARDEWERK, Advertentiën. Weiland, Weiland, HUIS en ERF, Openbare Verkoopinyen. Afloop Yerkoopingen enz. Sehouwing. iSjarige Mtvtteialglsg eene HUID benoodigd een Meid-Huishoudster TE PACHTEN: Openbare Verfeooping Openbare Verkooping. Vrijdag 24 Hei 1001, publiek verkoopen BOOW- en VEILAND, Openbare Verkooping. verkoopen: Pater Alphons van Heeke, fPF* vervolg der verkooping Oud-Delftseh In de Statenzaal aan de Groenmarkt te Middelburg. T elegrammen. B VRGBRL IJKB STAND Marktberichten. De zaak zal op (leuzelf den voet voortgezet worden. A. 95 Aren 80 Centiaren B. 79 Aren 90 Centiaren op Zaterdag- 1 Juni 1901, VERKOOPEN: 2 Werkpaarden, waaronder 1 met veulen, 8 Melk- en Kalfkoeien, 2 vare Koeien, eenige Runders, jong Vee en Fokkalvers; eene partij Loopvarkens. DONDERDAG 13 JUNI 1901, Zaterdag 25 Mei 1901, jj* Kabinet, eikenh. Tafels, B eikenh. antieke Kast, Tafels, Stoelen, Klokken, p||l! Lampen, Kachels, Krui- wagen, Kleer- en Meel- kisten, Spekstander, Hondenhok, Varkenshok met Mestput, partijtje Pannen, Mest, Afbraak en Brand hout, vlugge Hit met Tuig, Kar op vee- ren (zoo goed als nieuw), 2 Geiten, 2 Lammers, 10 Kippen en 1 Haan, Konijnen met Hokken, enz. op Donderdag 23 Mei a. s., Spreker: de Zeereerw. heer Om eventueele teleur stelling te voorkomen wordt bekend gemaakt dat in geen geval meer dan 500 kaarten verkocht zullen worden. VRIJDAGMORGEN a. s., te 10 uren: voor het Magazijn wijlen de heer A. C. GREEP, Langedelft, Mid delburg. eigen inmaak, J.A.ZIP&VM TEIJLWOT, Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer in Walcheren, te Middelb. Donderdag 23, Zondag 26, Maan dag 27 en Dinsdag 28 Mei 1901, des namiddags van 12—4 uur, tegen f 0.10 per persoon. Zooals ik zeide moet ik tegen deze voor stelling protesteeren ook ter wille \an de afwezige h.h. redacteuren D. D. Wolf en Feringa. De zaak toch is deze. Redactie en Uit gever het goed bedoelende met de ver- eeniging der beide Kerkengroepen en alle schijn willende mijden van eenzijdigheid of van de voormalige Ned. Geref. Kerken te willen dienen, boden bij monde van ds. Wolf aan de vereenigde Kerk de kolommen der Kerkb. aan, ter publiceering van ver slagen, offic. berichten, enz. en verzochten daarvoor de steun en medewerking der Kerken, juist ook met het doel wat thans ds. B. zoo noodig acht, n.l. opdat de Kerkb. voor heel de provincie als Bode dienst zou kunnen doen. Ds. B. zegt toen den indruk gekregen te hebben dat niemand daartoe ongenegen was, maar men verlangde nadere inlich tingen. Misschien wel over verdere samen stelling van de redactie en finantiëele ver houdingen Het laat zich begrijpen dat Ds. Wolf niet in staat was die gcwenschte inlich tingen te verschaften op dat oogenblik en hij oordeelde daarover met de overige re dactieleden te moeten onderhandelen. Nu vergaderde de Prov. Synode in den zomer van 1892. Gewoonlijk hebben H.H. predikanten na dien tijd hun vacantie of rusttijd en komen zij dan weer in het ge meentelijke leven terug, wachten allerlei bezigheden en noodige werkzaamheden en, last not least, werd Ds. Wolf te Maasland beroepen, welke roeping ZEw. aannam en waarna hij in Dec. 1892 reeds Zeeland verliet. Is het nu niet best te begrijpen en ver klaarbaar dat ZEw. dit verzoek uit het oog verloor en het daardoor niet behan deld is op een redactie verg. die vanwege den afstand der toenmalige redactie, o zoo zelden konden wordt gehouden Dit was dan de oorzaak waarom op een volgende Synode in 1893 geen nader be richt kon worden ingezonden. Voorts verklaart Ds. B. dat dit verzuim op hem geen aangenamen indruk maakte, maar hij dacht toen nog dat het vergeten was. Doch daar verneemt ZWEw. het optreden van Ds. Littooij en nu besloot hij maar dat de 'redactie het niet vergeten was, maar besloten had in het geheel niet meer aan te kloppen, wat hij van de heeren niet zeer beleefd vond. 't Is wel een gemakkelijk maar toch ook wat lichtvaardig oordeel. Ook deze grieve behoeft toelichting. Met dezelfde goede bedoeling als bovengenoemd, werd Ds. Littooij in Ds. Wolf zijn plaats als mede-redacteur aangezocht en ZEw. verklaarde zich daartoe bereid en viDg zijn redactie-arbeid aan met dank aan Ds. Wolf voor den verrichten arbeid in het belang der Kerkbede, mitsdien voor het volk ja voor de zaak onzes Heeren. Voorts sprak ZWEw. den wensch uit tot Gods eer en het waarachtig belang der Kerken werkzaam te willen zijn. Hieruit ziet men dat destijds de kijk op het nut van de Kerkb. voor de Kerken nog niet zoo slecht was. Dat deze benoeming niet in overleg met de Synode heeft plaats gehad, kan toch zeker geen verzuim heeten en zal ook wel niet behoeven te bevreemden. Immers er bestond geen officieel verband en ook de vroegere N. G. Kerken hadden zich van inmenging in de redactie keuze onthouden. Ziedaar de ware toedracht der gansche zaak. "Wat van zulke dingen te zeggen Ik zal op deze houding niet nader ingaan. Het doet mij leed dat ZWEw. zooveel jaren met deze grieven is blijven loopen. Men zou zoo zeggen, waarom op dat verzuim niet eens de aandacht gevestigd en naar de oorzaak geïnformeerd 't Was toch immers zoo goed bedoeld met die Z. Kerkb.De indruk toch was dat niemand het beoogde doel ongenegen was. Nimmer voor zoover mij bekend, is bij de Redactie een verzoek van Ds. B. of van zijn vroegeren Kerkeraad ingekomen om op heldering in dezen, maar steeds werd een gereserveerde houding aangenomen, tot op eens, na ongeveer 9 jaren een opheldering verschijnt, vergezeld van eene beschuldi ging aan het adres van redactie en uit gever. En daarom moet nu een nieuw Kerke lijk Weekblad opgericht en dan door een persvereenigmgwaarbij voor alle gerefor meerden de gelegenheid moet open zijn om als lid te kunnen toetreden Natuurlijk liefst allen, de gelegenheid zoo ruim mogelijk openstellen want dan mag men als lid ook contributie betalen men mag zich vermoedelijk tegen betaling ook abonneerenmen mag dan ook rente- looze aandeelen nemen en daarvoor krijgt men dan natuurlijk ook mede zeggepsschap, weet U. O zoo mooi! Voorts is het ideaal dat deze Verg. in contact trede met elke Classis die kan zor gen voor het recht der Kerken en het behan delen van zaken. Ik dacht zoo dat naar gereformeerd Kerkrecht onze meerdere vergaderingen na het eindigen van de bepaalde zittingen niet meer bestonden en dus ook niet meer handelend konden optreden. Wij hebben toch geen hoogere Besturen? Maar dit daar gelaten, juist wat die persverg. dan zou moeten doen, heeft de Z. K. wat be- treit het in contact treden ook gewenscht e doen, maar dat is op voorstel mede van Ds. B. door de kerken van de hand ge wezen. 6 Ik mag hierop niet verder ingaan en meer plaatsruimte verzoeken. Ik heb ge meend een en ander onder de aandacht te moeten brengen opdat men een juist oor deel zou kunnen vellen, waartoe men m. i. eerst nu in staat is. Dat men de Kerkbode wil atbreken moet men weten, maar men zie dubbel toe op wat wijze men het doe. U dankend voor de verleende plaats ruimte mijnheer de Redacteur, noem ik mij achtend, K. LE COINTRE, Z. Kerkbode. Er komt gevaar dat van de vrijgevig heid onzer redactie, om ieder gelegenheid to geven zich in ons blad uit te spreken, nu een tè veelvuldig en te omvangrijk gebruik wordt gemaakt. Beperking wordt met het oog op hetgeen wij zeiven te plaatsen hebben, eisch. Op een schrijven door H. van een halven kolom druks meer dan twee kolommen voor antwoord te vragen zooals de heer Le Comtre deed dat gaat niet aan. Te meer niet, om dat juist het weigeren om in zijne courant hetzij dit geschiedde door den Uitgever of door den Redacteur stukjes op te nemen waarin de schrijvers deden uitko men dat zij met één der redacteuren van meening verschilden, gewis de oorzaak was, dat deze medebelijders van den Christus Gods bij ons kwamen aankloppen. Ongetwijfeld is dat ook de reden dat, öf bij vernieuwing naar een contract met den uitgever, öf naar nog een Kerkbode werd uitgezien. Stukken van meer dan öéne kolom zullen wij nu reeds ter zijde leggen en daarenboven na eventueel ant woord en wederantwoord deze zaak, wat aangaat ons blad, als afgehandeld beschou wen, en wat tot de zaak in quaestie niet behoort, maar er bij aangehaakt wordt zooals de eigene inrichting ter opleiding van predikanten enz. er nu reeds uit lichten. De Redactie. Donderdag 23 Mei. Middelburg, 2 uur in de Vergenoeging door not. Tak. lo. huis en tuin Veersche Singel S 71 a groot 363 cA. 2o. 9060 cA. weiland en sprink Veersche weg. 3o. 1.4770 H. bouwl. in Souburg. 4o. wagen makerij van H. Wouters Veersche rijweg 360 cA. 5o. en 6o. Huizen F 18 en 18 a groot 61 en 71 cA. 7o. 3650 cA. weiland. Middelburg, 8 uur in de Vergenoeging door not. Wisboom Verstegen het winkel huis Langedelft B 117 van wijlen dhr. A. C. Greep. 2o. een huis, bakkerij Sint Jan straat I 45. Vrijdag 24 Mei. Middelburg, door not. Wisboom Verstegen voor 't magazijn van wijlen dhr. A. C. Greep Te zien Maandag. Inl. de Groot Hondius. Aagtekerke, bij Maljers door not. Huvers 2,9317 H.A. bouw- en weiland. Nisse. Dinsdagmiddag omstreeks 3 uur ontstond een begin van brand in de schuur van den landbouwer Van Boven, welke gelukkig intijds nog kon gebluscht worden door het flink optreden van de omstanders. Oorzaak was dat er een vat met teer ge vuld in brand was geraakt. Kapelle. Benoemd tot tijdelijk onder wijzer de heer Oele, van Kloetinge. Biezelinge. Zondag herdacht onze al gemeen geachte en beminde leeraar ds. J. v. d. Bergen het heugelijke feit zijner 25-jarige ambtsbediening. Na het zingen van den voorzang werd hem door de gemeente staande toegezongen Gezang 91 vers 3. Zichtbaar geroerd en aangedaan dankte de predikant de gemeente voor deze bede. Zijn feestrede, boeiend en diep ernstig als altijd, hield hij naar aanleiding van 2 Timotheiis 4 17a »Maar de Heere heeft mij bijgestaan en heeft mij bekrachtigd." Aan het eind der godsdienstoefening werd hem door een der ouderlingen een hartelijk woord toegespro ken en de gemeente verzocht den geliefden leeraar staande toe te zingen Gezang 96. Bewogen dankte hij dien ouderling en de gemeente voor gelukwensck en heilbede. Dinsdag 21' Mei, de eigenlijke dag van bovengenoemd feit ondervond de leeraar van alle zijden blijken van hartelijke sym pathie. Vele dorpelingen toonden dit door het uitsteken der vlaggen, de jongeling schap door 't versieren zijner woning, de kerkvoogdij door een prachtig geschenk, bestaande in een Chaise longue, de ge meente eveneens door een cadeau, zijnde een mahoniehonten boekenkast, de ring broeders op gelijke wijze; zelfs van vorige gemeenten ontving onze dominé niet alleen gelukwenschen maar zelfs cadeau's. Door den jubilaris werden de armen der gemeente ruim bedacht. Vlissingen. De vier huizen, gisteren avond door not. Bosch publiek geveild, zijn onverkocht" gebleven wegens te laag bod. Goes. Gisteren werd ten overstaan van not. de Ronde Bresser ten verzoeke van de erven A. Sterk en wed. van Asperen Ver- venne in de Prins van Oranje geveild boomgaard met wegeling in de gemeente Schore, groot 8998 c.A. Kooper werd dbr. J. Staal te Goes voor f 2230 plus f 170 voor houtgewas, benevens 8'/i onkosten. Borssele 24 Mei. BRIEFWISSELING. Wij verlangen geen opgaven aantal Kie zers; geen berichten van ingediende be- grootingen of nieuwe verordeningen op den HoofJelijken Omslag. Het verslag der politieke rede van dhr. de Bruijne te Oosterland moet wegens plaatsgebrek blijven liggen. Red. van 21—22 Mei 1901. MIDDELBURG. Getrouwd: W. J. Pluijmers, 22 j., jm. en A. J. Sinke, 24 j., jd.E. J. Verbrngh, 26 j., jm. en H. de Jonge Baas, 22 j., j<h; A O. van Woerkens, 35 j., jm. en M. F. O. Dierikx, 24 j., jd. Bevallen: A. C. Nierse, geb. De Jong, z.; M. Dijke, geb. Verstraate, d. Overleden: P. de Graaf, 4 w., z. W. P. van Aartsen, ongeh. z., 56 j.;P. de Ruijter, wed. v. A. Hubregtse, 80 j. GOES. O v e r leden21, Arie Tamse, 74 j., geh. met Geertruij Johanna Dieremans. GOES, 21 Mei 1901. De aanvoer van granen was weer onbe duidend en de prijzen onveranderd. Oude Tarwe f 0.af 0,Nieuwe Tarwe f6.75 a f7,10 Rogge f5,00 a f5,25. Winterg. per 100 kilo f af.. Zomergerst per 100 kilo f af,. Haver per 100 kilo f 0,— a f 0,Bruineboonen f 0,a f 0, Paardenboonen f af, Koolzaad f. af .GroeneErwtenfO,a f0,•- Versche Boter f 0,37s f 0,42 Eieren f 0,65 a f 0,75. Vlissingen, 21 Mei. Boter f 0.90. è,f0.80. a fEieren f 3.40 f 3.20 per 104 stuks ROTTERDAM, 20 Mei. Ter graan markt van heden (Maandag) was in binnenland sche granen als volgt Tarwe, werd ruimer aangevoerd dan vorige week. De verkoop ging echter lang zaam en de mindere kwal. soms wel iets lager, terwijl datgene wat hooger gehouden werd onverkocht bleef. Per heet. f 5 f 7.60, extra puike zware nog daarboven en per 100 kilo f7.40 a f9. Canada tarwe werd nfet verhandeld. Rogge, wan alleen in puike Zeeuwsche soort te verkoopen van f 5.25 tot f 5 aange boden. Gerst, Zoowel Winter-, Zomer- als Chevalier werd in geschikte kwal. niet aangeboden. Haver, was prijshoudend te verkoopen. Per heet. f 2.50 a f 3.80 en per 100 kilo f6.75 a f7.50. Witteboonen, waren alsvoren te plaatsen. Per heet. i 9.50 a f 11.50. Bruineboonen, slap. Wat verkocht werd bracht naar deugd f 4.50 tot 1 7 op, extra puike grove nog daarboven, het mee- rendeel bleef echter onverkocht. Blauwe erwten, alsvoren. Per heet. f7.50 9.50. Kanariezaad stil, f 5.50 f 7. Aardappelen, Zeeuwsche Spuische jammen f 3.50 f 4.dito blauwe f 4 50 a f 4.70, dito jammen f 3.75 a f 4.20, dito bonte f 4.50 k f 4.75, Flakkeesche jammen f2.20 S, f2.50 per heet. Weinig aanvoer, veel vraag. Zeeuwsche eieren, f2.80af3. de 100 stuks. Maïs, per 2000 kilosAmerik. Mixed f 120, voor zolder f119, uit zeeboot f117.50, stoomend f116, f117, dito gestort f115, f116, afl. Juni, Juli, Aug. f 110, f 109,50, afl. Mei f112, f113; nieuwe La Plata f118, f119. Voor Meel bleef ook de vraag in de afgeloopen week beperkt vosr consumietie. Inmiddels wordt er niet dringend aangebo den, konden noteeringen zich handhaven. Heden ter beurze ging weinig om. Notee ringen onveranderd. ROTTERDAM, 21 Mei. Ter veemarkt van heden (Dinsdag) waren aangevoerd2307 runderen, 587 vette, 355 nuchtere kalveren, 515 schapen, 518 varkens, 341 biggen. Run deren le qual. 62, 2e qual. 40, 3e qual. kalveren le qual. 98, 2e qual. 70, 3e qual. schapen le qual. 60, 2e qual. 50, 3e qual varkens le qual. 47, 2e qual. 37 3e, qual. cent; alles per kilogram. OOSTBURG, 22 Mei 1901. Oude Tarwe f k f Nieuwe Tarwe f 6,90 k f7,50 N. Rogge f 5,40 ft f 5,60 N. Wintergerst f7,10 f 7,35 per honderd kilo. Zomergerst f6,75 S, f7,per honderd kilo Haver per 100 kilo f 6,30 k f 6,70 Kook- erwten f8,k f8,50. Erwten f 7,75 k f8, Paardenboonen f 6,60 f 6,80 Waar 't niet er bij staat, is de prijs per H.L. Zondag 26 Mei a. s. hopen onze geliefde ouders MARINUS DE KROG en NEELTJE DEKKER hunne te gedenken. Kunne dankbare kinderen. Vrouwepolder, 22 Mei 1901. Heden overleed mijn geliefde Echt genoot en der kinderen zorgdragende Vader A. TAMSE, in den ouderdom van 74 jaren, na een gelukkige echtvereeniging van 46 jaren. De Heere die geen rekenschap geeft van Zijne daden, doe ons in Zijn wil berusten. Goes, 21 Mei 1901. Uit aller naam, Wed. A. TAMSE. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving. Heden overleed zacht en kalm onze geliefde moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder NEELTJE DORLEIJN, Wed. Lourus Melse, in den ouderdom van vijf en zeventig jaar en zeven maanden. (Nol Weg) Koudekerke, 21 Mei 1901. Namens de familie, J. MELSE. V Voor de vele bewijzen van belang stelling ondervonden op 18 dezer, betuigen wij onzen hartelijken dank. Ovezand, Mei 1901. De Heer en Mevrouw MULDER Tensen. Terstond bij J. DE RIJCKE, Gr a p i n g e. Van stonden aan benoodigd, bij A. DE VISSER, te S t. Laurens. (2 Gem. 132 R.) te Vlissingen bij het Badhotel. (2 Gem. 11 R.) onder Vlissingen en Ritthem. Inschrijvingsbiljetten worden inge wacht ten kantore van den Notaris DE MARET TAK vóór 1 Juni a. s. 's avonds te 8 uren, te Goes, in „de Prins van Oranje", voor Mej. de wed. A. Frenks, ten overstaan van den No taris MULOCK HOUWER, van te Goes, aan de Kleine Kade, wijk B no. 174, groot 1 A. 60 C.A. Te aanvaarden bij de belaling. Voor bezichtiging wende men zich tot de eigenares. De Deurwaarder HOLLMANN te Goes zal op des voormiddags om 11Y3 uur, aan de herberg van de wed. J. van Eijkeren te '-Heer Arendskerke, benevens Notaris LIEBERT te Kapelle zal op des voormiddags te 10 uren, in het logement „de Oesterbeurs", te Ierseke, ten verzoeke van den heer J. Hieftje, benevens 9 Hectaren 84 Aren 70 Centiaren gelegen in de gemeente Ierseke. Inlichtingen en notitiën te verkrijgen ten kantore van genoemden Notaris. De Deurwaarder HOLLMANN te Goes zal op des middags om 12 uur, aan het woon huis en teu verzoeke van W. Holle- man te 's-Heer Arendskerke (Ouden Kraaijert), benevens in „de Prins van Oranje". Aanvang 8 uren. Priester-aalmoezenier in het leger der Zuid-Afrikaansche Boeren. Entrée 25 cent en gereserveerde plaatsen 5U cent. Kaarten verkrijgbaar op den avond der lezing aan de zaal en verder bij de heeren J. F.VAN DER LEEUW, W. J. M. BITTER en L. C. C. FUKKEN. EEN staande op het dorp Grijpskerke. Te bevragen bij K. WISSE, p/a. D. LOUWERSE, Seisweg R 56, Middelb. per Literfl. f 1.10, per 1/i flesch 60 ct. Wederverkoopers rabat. Middelburg. J. C. M. DHONT. verstrekt gelden onder eerste hypothecair verband. Middelburg. Agenten. van GEOPENDVrijdag 24 en Zaterdag 25 Mei 1901, des namiddags van 1 4 uur, tegen f 0.25 per persoon.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 3