JéMMcltsscMof" Extra Stijfsel Let op het verschijnen van de „KOMEET" Algemeene Vergadering een aanhuneide Ut Mini fatsoenlijke Dienstbode, |Eenii ate: JOH. DÉ HEEE, Eotteriam, Nwiiitalraa! 71. eene Dienstbode gevraagd. Bekendmaking. Kerknieuws. Rechtszaken. op WOENSDAG den 22 MEI, des nam. te 8 uren, in het „Schuttershof". Namens het Bestuur, L. K. VAN DER HARST J.Jz. Secretaris. „Kinderspeeltuin". OPENING van den Tuin, Maandag 20 Mei 1901, des avonds te 5 uren, voor de kinderen der scholen die vrijen toegang hebben en, Woensdag 22 Mei om half twee, voor de kinderen van Begunstigers en van Leden. Aanmelding, als Begunstiger of als L i d, bij het Bestuur. L. K. VAN DER HARST J.Jz. M. VAN BOVEN. C. A. GOETHALS. Zuid-Afrikaanscbe Boeren. Om eventueele teleur stelling te voorkomen wordt bekend gemaakt dat in geen geval meer dan 500 kaarten verkocht zullen worden. Terstond bij J. BRASSER, Souburg. In een burgergezin te Vlissingen wordt met I Juni gevraagd eene Ben Zilveren Jubilé. Filiaal MIDDELBURG, Lange Delft H 8. NEDERLANDSCHE en JAVASCHE HYPOTHEEKBANK. Vertegenwoordiger voor Zeeland Mr. P. XtlELEMAN te Middelburg, bij wien alle inlichtingen zijn te bekomen voor het sluiten van Hypotheken. De 4 pCt. pandbrieven zijn verkrijgb. bij Zip x. Teylingen te Middelburg. Ingezonden Stukken. eens IMZeid gehuwde L i e d e u, een bekwame Timmermansknecht, timmeren en metselen verstaande, bij C. MINDERHOUD, timmerman, Adres M. v. d. PEREL, Brakstraat. voerde over een vliegende kolonne, is van zijn paard geworpen en ligt in zeer zorg- wekkenden toestand te Rouxville. üit de verliezenlijst: Den 17en Moi gedood door een ontplof fing op een spoorweg bij Amerika Siding (het geval met den gepantserden trein) majoor E. K. Heath, 3e bataljon South Lancashire regiment. 18 Mei 2 gewonden bij Fieksburg; 17 Mei 1 bij Rietvlei en 1 bij Haarboomspruit; overleden aan wonden: 17 Mei 1 bij Kroon stad, 18 Mei 1 bij Carolina, 17 Mei 1 bij Ingogo. Voorts bij ongeluk, door het te vroeg ontploffen van een granaat, bij Balmoral 2 man gedood en 10 gewond. De twee officieren, den 16en bij Uitkomst getroffen, zijn beiden zwaar gewond. De lijst der namen van gevaarlijk zieken beslaat meer dan een kolom van de Times. Mevrouw Louis Botha is op haar reis naar Europa te Kaapstad aangekomen. Te Londen liep gisteren het gerucht dat Sir Alfred Milner tot het pearschap ver heven zou worden. Goes. Het Hoofd van het plaatselijk Bestuur te Goes brengt ter kennis van belang hebbenden, dat bij hem ingekomen en aan den ontvanger der directe belastingen verzon den is kohier no. 5 der belasting op bedrijfs- en andere inkomsten, dienst 1900; 1901, invor derbaar door den directeur der directe belas tingen enz. te Middelburg den 20 Mei 1901 no. 918. dat ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welken daartegen bezwaarschriften kunnen worden ingezonden. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Utrecht G. J. A. Jonker te Haarlem, D. v. Krevelen te Beekbergen en O. Schriecke te Enschedé. Beroepen te Marken (toez.) E. D. G. v. d. Horst cand. te Amsterdam te Zijderveld Tj. Tak cand. te Groningen te Zoutelande G. v. Wolfswinkel cand. te Scherpenzeel te Leeuwen J. P. Paauwe cand. te Utrechtte Heilouw N. H. Kuiperi cand. te Schelluinen te Ter Aa T. Lek- kerkerker te Kockengente Oosterend (Texel) H. A. Klazinga cand. te Den Burg (Texel); te Oosterland op Wieringen F. J. Krop te 's Hertogenbosch te Ost- ende J. D. de Stoppelaar cand. te Leiden; te Ankeveen A. Jongema te Spannum to Wirdum H. J. v. d. Zee te Bierum. Aangenomen naar Dordrecht door A. v. d. Sluis te Monster. Bedankt voor Gorredijk door J. E. de Vries te Visvliet; voor Doetinchem door H. J. ter Haar Romeny te Amersfoort voor Hoogwoud door H. G. Oudegeest te Renoy. Hij had eerst aangenomen doch trok dit besluit in daar gezondheidsredenen hem be letten tevens predikant voor het gesticht De Kruisberg te zijn. Sluis. Ds. v. Melle hoopt 30 Juni, a. afscheid te nemen van de gemeente. Geref. Kerken. Beroepen te Bierum T. Kramer te Mon sterte West Terschelling D. v. d. Heu len cand. Aangenomen naar Oostwold door J. Bol- man cand. te Leeuwarden. Bedankt voor Barneveld door S. J. Vo gelaar te Apeldoorn. Vrije Geref. Kerk. Beroepen te Vlaardingen J. Denzei te De Lemmer. Tegen het vonnis van de Zierik- zeesche rechtbank, waarbij P. en G. de M., timmerlieden te Ellemeet, wegens mein- Goes. Wij waarschuwen het dienst boden-hebbend publiek dat zij bij verhui zing enz. aangifte doen. Hier werden deze week een dame en haar dienstbode door de politie wegens verzuimde aangifte be keurd. Laat men ook zorgen voor stipte nale ving der Boterwet! Margarine! Goes. Niet Hirdes maar Gilde heet de rijwielenhandelaar die door Oscar" te Middelburg voor een fiets werd opgelicht. Onze berichtgever had verkeerd verstaan. Goes. Op de Dinsdagavond in »de Prins van Oranje" te Goes door de Kaderver- eeniging .Oefening kweekt kennis" der d.d. schutterij aldaar, ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan, gehouden onderlinge schietwedstrijd werden 0. a. behaald in 10 schoten: de le prijs door fourier Bliek met 111 punten, de 2e prijs door oud-serg. Molhoek met 109 punten, de 3e prijs door korp. Ruitenbeek met 99 punten en de 4e prijs door serg. v. d. Maas met 98 punten. Door fourier Bliek werd, met kampen tegen oud-serg. Molhoek, behaald de rozenprijs, gegeven door den 2e luit. Faberij de Jonge. De door de hearen Bur gemeester, den kapitein-commandant, oud- serg. Dekker en oud-korp. Snijder gegeven 7 prijzen werden in 5 schoten behaald: de le prijs door serg.-majoor Rosier, met 58 punten, de 2e prijs door korp. Cappon met 54 punten, de 3e, 4e en 5e met kampen respectievelijk door serg. v. d. Maas, serg. Verhoek en serg. Knieriem ieder met 47 punten, de 6e prijs door fourier Bliek met 45 punten en de 7e prijs door korp. Verburg met 42 punten. Vlissingen. Ook de heeren C. de Wolff AHzn. en C. G. Baert, bedankten voor een candidatuur voor den gemeenteraad, door de antir. kiesvereeniging alhiei aangeboden. Veere. Met 1 Juni wordt de commies 2e klasse bij 's rijks belastingen M. G. J. Contant van Hontenisse naar hier overge plaatst. Dinsdagmorgen zijn van trein 104 komende van Vlissingen, te Roosendaal de locomotief en twee wagons gederailleerd. Geen persoonlijke ongevallen. De sporen in de richtingen Oudenbosch en Breda waren den ganschen dag versperd; ook kwa men de Zeeuwsche treinen telkens vrij laat aan. De voorlaatste avondtrein kwam een uur te laat, zoodat de courantenlezers te Goes en Middelburg de avondlectuur der Hollandsche bladen tot den volgenden morgen konden uitstellen. Vlissingen. Gisteravond ontstond in het stoomschip Prins Hendrik v. d. Maat schappij Zeeland brand in de messroom door een brandende lamp veroorzaakt. Dank vlug en krachtig optreden was de brand spoedig gebluscht en kon genoemde boden naar Queenbro varen. Middelburg. In de eergisteravond gehouden vergadering van de vrijzin nig democratische kiesvereeniging „Een dracht maakt macht" werd medegedeeld dat de heeren mr. E. A. Smidt en mr. E. Fokker, die voorloopig gesteld waren tot candidaat voor de Tweede Kamer, geen candidatuur kunnen aanvaarden. Besloten werd zich af te scheiden van de centrale vrijzinnige kiesvereeniging in het district Middelburg en geen candidaat voor de Tweede Kamer te stellen. Voor de Prov. Staten werden van de 48 stemmen uitgebracht op de heeren H. P. den Bouwmeester, wethouder te Mid delburg, 41J. Marinissen, burgemeester van St. Laurens, 40; P. S. Buteux, bur gemeester van Oost- en West-Souburg, 28jhr. C. J. J. A. van Teylingen (aftre dend lid voor het district Vlissingen) 21 stemmen. De heeren jhr. mr. E. P. Schorer en jhr. mr. L. Schorer, beiden te Middelburg, hadden verklaard niet in aan merking te willen komen. Kamperland. De kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. van Wissenkerke, besloot alhier en Nieuwe en tevens grootere bijkerk te laten bouwen ter vervanging der nu bestaan- r/l F»,-» «wvr>si --1 Entróe 25 cent en gereserveerde plaatsen 5U cent. Kaarten verkrijgbaar op den avond der lezing aan de zaal en verder bij de heeren: J. F. VAN DER LEEÜW, W. J. M. BITTER en L. C. C. FUKKEN. P.G., goed met de wasch kunnende om gaan. Br. fr. lett. A, bureau Vliss. Cour. toezicht bij het uitvoeren van bouwplannen. De Kamer zal den naam dragen van »Kamer van arbeid voor de bouwbedrijven te Vlissingen". In de Kamer zullen 10 leden zitting hebbea. Met patroons worden gelijk gesteld de personen, die door het hoofd of den be stuurder van een bedrijf in den regel be last worden met het ontwerpen van weten schappelijke plannen en modellen, of met het doen van wetenschappelijke proeven, de procuratiehouders, alsmede de personen die, bij ontstentenis v^n het hoofd of den be stuurder van een bedrijf, dat hoofd of dien bestuurder vervangen. Onder werklieden worden niet begrepen personen, die geheel of gedeeltelijk gezag over anderen uitoefenen. Voor de in hoofdstuk I van het Kies reglement voor de Kamers van arbeid ge noemde dagen of maanden15 Januari, 1 Februari, 15 Februari en December, tre den in de plaats respectievelijk 15 Juli, 1 Augustus, 15 Augustus en Juni. De leden en de secretaris der Kamer en de voorzitter vaB den verzoeningsratad hebben voor elke volgens de voorschriften der wet op de Kamer van arbeid gehouden vergadering, die zij bijwonen, recht op een bedrag van vijftig centen, benevens voor elk uur of gedeelte daarvan, dat de ver gadering duurt, op een som van vijf-en- twintig centen. Een ander kon. besluit bepaalt Voor de gemeente Vlissingen wordt eene Kamer van arbeid opgericht, waarin ver tegenwoordigd zullen zijn de navolgende bedrijven: het bewerken van metalen, met uitzon dering van het lood-en zinkwerkersbedrijf; het scheepmakersbedrijf het laden en lossen van schepen en spoor- wegwaggons. De Kamer zal den naam dragen van »Kamer van arbeid voor de metaalbewer king te Vlissingen". In de Kamer zullen 10 leden zitting hebben. De verder bepalingen zijn aan de boven staande gelijk. Vlissingen. Donderdag 16 Mei j. 1. al in den vroegen morgen zag wie door of langs de Kromme elleboog ging uit het Militairen Tehuis de nationale driekleur wapperen ter gelegenheid van het 25jarig bestaan van bovengemeld Tehuis. Dat zulk een feestdag niet onopgemerkt voorbij mocht gaan, laat zich dan ook begrijpen. Dagen, ja maanden te voren reeds werd er in het Tehuis zelf over gesproken en werden samenspraken gerepeteerd. Met verlangen werd door onze jongens naar dien dag uitgezien. En hoewel de kas van het Tehuis zulks niet toeliet werden wij toch in staat gesteld feest te vieren. Met behulp van den heer G. Guillaume, bestuurslid, werd den avond te voren de zaal netjes versierd met vlaggen, groen en bloemen. Al vroeg in den avond kwamen onze vaste bezoekers de zaal binnen. Iets later dan het Programma aangaf, omstreeks half acht werd het feestelijk samenzijn door den voorzitter van het afdeelingsbe- stuur de heer ds. Chr. Hunnigher geopend na het zingen van Psalm 103 1 met de voorlezing van Psalm 103 en met gebed, waarin vooral niet werd vergeten de nes tor, ja de ziel van het Tehuis, de heer T. C. Dommisse, die tot aller spijt en die van zich zelf niet minder, door ziekte verhinderd was het feestelijk samen zijn bij te wonen. Hierop werd het woord gegeven aan den president der Schietvereeniging, sergeant P. Melis, die tot het lidmaatschap der vereeniging om het schoone doel: oefening in den wapen handel als middel tot deugdelijke lands verdediging krachtig opwekte, een herin neringswoord wijdde aan den zoo noodlottig door ds. Hunnigher met dankzegging ge sloten. Daarna bleven enkelen nog tot bijna middernacht gezellig bijeen. Er waren ongeveer 30 militairen aanwezig geweest, waaronder 8 onderofficieren, be nevens eenige vrienden genoodigden en 3 bestuursleden de heeren ds. Hunnigher, adjudant onderofficier A. Steketee en g! Guillaume. Het was een heerlijke avond, dien wij niet licht zullen vergeten. De Huisvader, A. Merkman. overleden Dattin (die medebestuurder korporaal sedert de oprichting aan Op bezoek! H. M. de Koningin-Moeder ontving gis teren te Kohlof een bezoek van de konin gin van Wurtemberg. H. M. gaat heden een bezoek brengen te Künig aan de erfgravin van Erbach. Aanstaanden Don derdag gaat H. M. te Karlsruhe bij den groothertog en de groothertogin van Ba den een bezoek afleggen. Men deelt ons van wel onderrichte zijnde mede dat de vorige adjudant van den commandant van het leger, kapitein Idenburg, hoogst vermoedelijk niet naar IndiC zal terugkeeren. Gedurende zijn ver lof kan hij de twintig voor pensioen gel dende dienstjaren behalen zoodat, wanneer hij door zijn partjj in de Kamer geroepen wordt, hij vrij is om in Nederland te blij ven. In dat geval zal hij bjj het Indische leger voor memorie gevoerd worden. Kiest men hem niet tot volksvertegenwoordiger dan zal hij als militair ingenieur van er kende bekwaamheden en met zijn anti- revolutionnaire relatiën er zeker in slagen een hem passende betrekking te krijgen. Niettegenstaande hij reeds een lange reeks van jaren den kapiteinsrang bekleedt, is voor hem in de eerste jaren geen kijk op promotie tot majoor. (Bataviasch Nieuwsblad.! Maandagavond werd in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam de tweede meeting gehouden om te protesteeren tegen de gruwelen, door de Engelschen in Zuid- Afrika bedreven. De heer mr. H. Verkou teren leidde de bijeenkomst. Sprekers waren de heeren Janson, vroeger vrederechter te Dullstroom, de Kapenaar Du Plessis, de heer Andriessen, lid van het comité; Broersma, geboren Nederlander, maar Transvaalsch burger, de Transvalere Coetzee en Rovers, die reeds in 1880 tegen de Engelschen meevochten. Door mr. Verkouteren werd een protest motie toegelicht, die daarna bij opstaan werd aangenomen. Zij zal aan de regeering en de volksvertegenwoordiging gezonden worden. Twee weken geleden werd de nieuwe kerk der Herv. Gem. teOverschie»ingewijd". Zooals men zich herinnert, was het oude gebouw vóór 3 jaren in den nacht voor Hemelvaartsdag door den bliksem getroffen en totaal afgebrand. Er bevond zich toen geen bliksemafleider op den toren. Vrij dag jl. nu, dus bijna weder op denzelfden datum, sloeg bij een kort on weder ander maal de bliksem in den toren, doch werd door den thans geplaatsten afleider opge vangen en in den grond gesmoord. Niettemin werd aan het gebouw eenige schade toe gebracht. Als een droeve bijzonderheid zij ver meld, dat de echtelieden Van der Zwet te Roelof Arendsveen in de afgeloopen week 3 hunner lievelingen door den dood verloren. Eergistermiddag werd gevankelijk te Rotterdam met de Zierikzesche boot aan de Oosterkade gebracht arts De K., van Brninisse, die door de rechtbank te Zierikzee veroordeeld is tot 3 jaar gevangenisstraf wegens doodslag op zijn vrouw. Tegen dat vonnis heeft hij hooger beroep aange- teekend. Per celwagen werd hij naar het station D. P. gebracht, van waar hij, onder geleide van rijkspolitie, met den trein naar Den Haag vertrok. Te Utrecht werd een vogelverschrik ker, wien men een oude jas had aangetrokken, door vogels gebruikt om er in te nestelen. dr 1 - w een draaiorgels of automaten, doch daar er een Handleiding voor zelfonder richt gratis wordt bijgevoegd, is elkeen in staat om het te leeren. Levering franco Station, met 5 jaar garantie en fraai geborduurde toetsenlooper. Termijnbetaling van af f 3 's maands. Dus voor één dubbeltje daags een 1 geheel gezin gelukkig. j Vraag uitvoerig Prospectus en prijzen gratis. J 1000000*0000004 verwierf bij vergelijkend onderzoek met do beste patentstijfsel de Koninklijke medaille. ZAANDAM. PAUL AVIS. P000000*000000I Het Zwitsersche dorp Schwander bg Brienz wordt met' algeheele verwoesting bedreigd. De berg die boven het dorp hangt, dreigt te scheuren en neer te stor ten de ramp kan elk oogenblik plaats heb ben. De Regeering te Bern heeft besloten het dorp te doen ontruimen. De inwoners zullen zoo mogelijk worden sehadeloos gesteld. Vrijdag is er in Zuid-Azië een totale zon-clips geweest. Verscheidene expedi ties waren er te voren heen getogen. De Nederlandsehe expeditie heeft op Sumatra verscheidene photographieön genomen. De Engelsche expeditie had haar waarnemings plaats op het eiland Auer Gedang. Gedu rende do verduistering waren do planeten Mercurius en Venus duidelgk zichtbaar. De vorm der «corona" was die welke ge woonlijk wordt waargenomon bij een mini mum van zonnevlekken. In de Oostenrijksche Kamer heeft in de afgeloopen week de socialistische afgevaar digde Daszynski de verdorvenheid van den Galicischen adel op scherpo wijze aan den schandpaal genageld. De heer Daszynski sprak over do ellende in Galicië met zijn gewone heftige welsprekend heid; hij sprak gelijk dat in een parlement gebruikelijk is in algemeene termen. Op eens riep een der conservatieven „Namen noemen"! en toen kwam despre ker eerst recht los. Hij sprak der verblufte Kamer over de diefstallen der prinsen, der graven, der priesters, over bedriegergen en afpersingen. Hij telde de namen op van de hooge heeren die met de revolver een eind aan hun ver liederlijkt leven maakten, en toen kwam hij tot de levenden. Hij vertelde hoe de gra ven Mir en Potocki deposito's stalen, hoe een bank sprong tengevolge van de knoeie rijen van Marchwicki, den vertrouwde van de graven Badeni. Den afgevaardigde Wielowicyski verweet hij met een troep bekende zwendelaars een vereeniging van veefokkers te hebben opgericht, die met een tekort van 200,000 fl. failleerde, daarna perste hij prins Sapieka geld af. Den af gevaardigde Tyszkowski wierp hij de be schuldiging voor de voeten dat hij de ar beiders op zijn 22 landgoederen met waardeloos papiergeld bedroog. En toen de heer Gizokswy zijn collega wilde ver dedigen, beet Daszynski hem toe»Ik zou maar zwijgen, ge hebt oog genoeg op uw houtjeDe spreker was geenszins karig met de woorden „zwendelaar" en „adelljjke bedrieger", en noemde bij elk feit de bij- behoorende data. Nooit had de Kamer zulk een verplette rende aanklacht gehoord. En niet een der beschuldigden verdedigde zich. Te Woolwich (Engeland) heeft de sergeant-majoor Butler zijn revolver ge richt op zijn zes jonge kinderen en er vijf van doodgeschoten, het zesde, een meisje van dertien, is zoo zwaar gewond dat het wel sterven zal. De man, die met heel goede aanteekeningen van zijn chefs uit Zuid-Afrika teruggekomen was, heeft zijn daad bekend en is goed bij zijn zinnen. (Buiten verantwoordelijkheid der RedactieJ. Mijnheer de Redacteur Nog eenmaal zij het mij vergund van uwe gastvrijheid gebruik te maken. Achtte ik mij geroepen tegen het schrijven van II. in betrekking tot de (Z. Kerkbode iets te moeten inbrengen, ik mag niet na laten te protesteeren tegen dat van ds. Bouma, die eveneens aandringt op een nieuw prov. Kerkel. Weekbl. ten koste van de Z- Kerlfb. Z.W-Eerw. komt daartoe H. te hulp en reikt dankbaar de hand aan ds. Donner, in de hoop dat er nog meerderen steun opdage. Z.W.Eerw. gooit het echter over een anderen boeg dan 12. Bij deze trad meer de spijt op den voorgrond dat de uitgever eigenaar van de Z. K. is en dat de (z. g. n.) baten er van voor de Kerken verloren gaan. Ds. Bouma daarentegen heeft grieven Met October benoodigd, bij Js. KOPPENJAN, te Meliskerke. Bij GOES worden gevraagd waarvan de man als kastelein of eerste knecht. Middelbare leeftijd, P. G. Fr. br. onder lett. D. aan het bureau van de Zeeuw, Goes. Terstond benoodigd Nieuwdorp. Terstond Zooals ik stelling prote afwezige k.h Feringa. De zaak to gever het g eeniging der schijn willen of van de vc te willen die Wolf aan de der Kerkb. a slagen, offic. daarvoor de Kerken, juist ds. B. zoo n voor heel de kunnen doen Ds. B. ze te hebben da was, maar 1 tingen. Mist stelling van 1 houdingen Het Iaat niet in staa: tingen te vei| hij oordeelde dactieleden b Nu vergad zomer van L predikanten rusttijd en k meentelijke bezigheden e last not leas beroepen, we waarna hg verliet. Is het nu klaarbaar da oog verloor deld is op ei den afstand zoo zelden k Dit was d volgende Sy richt kon wc Voorts vei op hem geei maar hij dac was. Doch optreden vau| maar dat was, maar h meer aan te niet zeer bel 't Is wel ei wat lichtvaaii Ook deze dezelfde goed werd Ds. Li als mede-ree verklaarde zi redactie-arbe voor den v« der Kerkbec voor de zaa ZWEw. den het waarachti te willen ziji Hieruit zii het nut van nog niet zoo Dat deze l de Synode zeker geen v niet behoeve bestond geei vroegere N. inmenging ii Ziedaar zaak. Wat van op deze hov doet mij le met deze g zou zoo zei niet eens d de oorzaak 'tWas toi met die Z. K niemand het Nimmer voo Redactie eel zijn vroegere heldering in gereserveerd eens, na ong verschjjnt, ging aan h gever. En daaro lijk Weekbl persvereenigtn meerden de als lid te ki Natuurlijk zoo ruim a.' mag men a men mag zii ook abonnee looze aandei men dan nat weet U. O Voorts is contact tred gen voor het delen van zai Ik dacht Kerkrecht c het eindige meer bosto; handelend toch geen daar gelatei zou moeten treft het in te doen, ma| Ds. B. door wezen. Ik mag

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 2