T". NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND een SCHÜÜR en ERF, TENTOONSTELLING AARDEWERK, Donderdag 23 Mei. 15e Jaargang. Winkeliers ierrievenlen sikgeit, IG te huur ÏÖP larzen, iÖP [evraagd. No. 121.1901. CHRISTELIJK- HISTORISCH Afloop Verkoopingen enz. Advertentiën. BOUW- en WEILAND, Uelollaodsche Hypotheekbank in de Statenzaal aan de Groenmarkt te Middelburg. elburgf. ENT- STIJF SEL, oog a/d. Zaan. VB 1) UIJVJS. HVWING NG TILLT, TEIJLIEGEN, in RUIL I bij K. VEPJIAGE," OOP OOP lARZEN, Ijst Geonsen. Lieden, kastelein of ïermansknecht, VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN ZSjarige Mtvesesaigisg Engeland en Transvaal, VERKO OPEN 2 Werkpaarden, waaronder 1 met veulen, 8 Melk- en Kalfkoeien, 2 vare Koeien, eenige Runders, jong Vee en Kokkalvers; eene partij Loopvarkens. publiek vcrkoopeii J.A. ZIP TAN TEIJLLNGEN, Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer in Walcheren, te Middelb. Oud-Delftsch Donderdag 23, Zondag 26, Maan dag 27 en Dinsdag 28 Mei 1901, des namiddags van 12—4 uur, tegen fO.10 per persoon. van de herhaaldelijk en, dat men bezocht n, die zich uitgeven ae HAARLEMMER- ik U hierdoor mede, ie fabriek nimmer U rechtstreeks aan t, kunt U verzekerd aarlemmerolie te 5 15, Haarlem. ar eerste hypothecair Agenten. lan haar 4e dracht, HOYE, Meliskerke. ien aan u 11 i n g e. maanden, bij A. G a p i n g e (Schotsche hoek). en 8 Juni, Meliskerke. tens. Per baal en 1 r ij s. van LOTEN o visie. jler letter A. B. C. dit blad, Goes. lober old. [OPPENJAN, ie |en gevraagd |P. G. I, aan het bureau jnoodigd Bn verstaande, bij immerman, Nieuwdorp. n d REL, Brakstraat. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 20 Mei 1901. De dood. Eenige weken geleden overleed het lid der eerste kamer voor Friesland mr. Bergsma. Zijn opvolger, mr. Bloembergen, zou gis teren in de eerste kamer beëedigd worden en was daartoe 's avoDds te voren uit Leeuwarden te 's-Gravenhage overgekomen, toen hij in laatstgemelde stad in de Graven straat door een beroerte getroffen werd. Door de politie opgenomen, overleed hij kort daarna. Het lijk werd overgebracht naar de woning van zijn schoonzoon, den heer Jurriaan Kok, en daarna naar Leeuwarden, zijn woonplaats, om aldaar te worden Ier aarde besteld. Wel een treffend sterfgeval. De staten van Friesland zullen dus an dermaal een opvolger voor mr. Bergsma moeten aanwijzen. Het sterfgeval doet denken aan 't even plotseling overlijden te 's-Gravenhage in 1879 van het tweede-kamerlid Van Loon, die in de Heerenstraat niet ver van de Gravenstraat, aldaar eveneens door een be roerte getroffen, plotseling ineenzakte, en in een woning binnengebracht, reeds over leden bleek. De dood wenkt ieder uur, ook onze volks vertegenwoordigers. Het Kamerlid Van Kerkwijk is gisteren overleden. J. J. van Kerkwijk werd geboren te Oud dorp op 19 December 1830. In 1848 werd hij student aan de Kon. Academie te Delft. Den 30sten Juni 1852 deed hij examen als civiel-ingenieur. Kort daarop werd hij in dienst gesteld van de AntwerperRotter- damsche spoorwegmaatschappij en na het in exploitatie komen van dien spoorweg werd van Kerkwijk in 1885 benoemd tot adspirant ingenieur bij de rijkstelegraaf en in 1866 tot ingenieur bij dezen dienst, als hoedanig hij medewerkte aan den aanleg van het rijkstelegraafnet. Bij de opheffing dier betrekking in 1875 op wachtgeld gesteld, werd hij den 19en September 1875 benoemd tot raad-adviseur bij de telegrafie. Na 1855 vestigde hij zich in Den Haag. Den 20sten Februari 1863 werd hij go- kozen tot lid van de Tweede Kamer in het kiesdistrict Zierikzee en sedert werd hij bij elke periodieke aftreding voor dat district herkozen. Zijn oordeelvellingen in de Ka- L*- n vroegeren Kerkeraad ingekomen om op heldering m dezen, maar steeds werd een gereserveerde houding aangenomen, tot op eens, na ongeveer 9 jaren een opheldering verschijnt, vergezeld van eene beschuldi ging aan het adres van redactie en uit gever. En daarom moet nu een nieuw Kerke lijk Weekblad opgericht en dan door een persvereenigmg, waarbij voor alle gerefor meerden de gelegenheid moet open zijn om als lid te kunnen toetreden Natuurlijk liefst allende gelegenheid zoo ruim mogelijk openstellen want dan mag men als lid ook contributie betalen men mag zich vermoedelijk tegen betaling ook abonneerenmen mag dan ook ronte- looze aandeelen nemen en daarvoor krijgt men dan natuurlijk ook mede zeggepsschap, weet U. O zoo mooi! Voorts is het ideaal dat deze Verg. in contact trede met elke Classis die lan zor gen voor let reclt der Eerken en let behan delen van zalen. Ik dacht zoo dat naar gereformeerd Kerkrecht onze meerdere vergaderingen na het eindigen van de bepaalde zittingen niet meer bestonden en dus ook niet meer handelend konden optreden. Wij hebben toch geen hoogere Besturen? Maar dit daar gelaten, juist wat die persverg. dan zou moeten doen, heeft de Z. K. wat be treft het in eontact treden ook gewenscht te doen, maar dat is op voorstel mede van Ds. B. door de kerken van de hand ge wezen. Ik mag hierop niet verder ingaan en mer waren dikwijls scherp, maar werden zonder aanzien des persoons gegeven. Zijn parlementaire loopbaan is te bekend dan dat daaruit zijne handelingen en rede voeringen, met name die voor landbouw en platteland, behoeven te worden aangestipt en ook is 't overbodig zjjn figuur en zijne manieren in 's lands vergaderzaal te her inneren. Meermalen werd aan den heer van Kerk wijk een ministerieele portefeuille aange boden, maar steeds en consequent bedankte hij daarvoor. (N. R. C.) Kuyper en Dolman. Lezer, wilt gij eens fijn het verschil tus- schen die beiden proeven? Laat dr. Schaepman, de dichter-staats- man, beider vriend, de Katholiek, de man staande buiten de partijen, het u objectief zeggen. Op den Frieschen Landdag der Katho lieken sprak hij blijkens zijn «Chronica" »De antirevolutionaire partij telde zeer vele bekwame leden. Van de levenden vermeld ik alleen den Minister Mackay, die meer beleid, meer volharding, meer werkkracht heeft getoond dan men bij me nig minister vinden kon (Ook dit woord is ons welkom. Tegen over het gebazel van beunhazen in meeting en blad die 't kabinet-Mackay nog steeds luiheid en onnoozelheid verwijten, heeft de qualificatie, door dr. S. geleverd, waar mee wij overigens hartelijk instemmen, groote waarde.) Maar de antirevolutionaire partij had overal twee hoofden, twee «eminente leiders". Beiden mannen van ongewone talenten, ongewone bekwaamheid, ongewone werkkracht. De een misschien verder ziende, de ander scherpzinniger; de een vlugger, de ander stevigerde een geestiger, de ander dieperbeiden groot met groote hoedanigheden, bij alle verschil toch op elkander gelijkend, meer verscheiden dan verschillend zelfs. Maar toch in één op zicht verschillend beiden staatsman, maar de een man van de daad begeleid door een denker van breede vluchtde ander denker als historisch jurist en dan man van de daad. Toch beiden heervoerdersbeiden leiders, door noodzaak van karakter en aanleg (Wij schrijven ook nog deze opmerkin gen over, die eenerzijds een glimlach wek- godsdienstoefening werd hem door een der ouderlingen een hartelijk woord toegespro ken en de gemeente verzocht den geliefden leeraar staande toe te zingenGezang 96. Bewogen dankte hij dien ouderling en de gemeente voor gelukwensch en heilbede. Dinsdag 2F Mei, de eigenlijke dag van bovengenoemd feit ondervond de leeraar van alle zijden blijken van hartelijke sym pathie. Yele dorpelingen toonden dit door het uitsteken der vlaggen, de jongeling schap door 't versieren zijner woning, de kerkvoogdij door een prachtig geschenk, bestaande in een Chaise longue, de ge meente eveneens door een cadeau, zijnde een mahoniehonten boekenkast, de ring broeders op gelijke wijzezelfs van vorige gemeenten ontving onze dominé niet alleen gelukwenschen maar zelfs cadeau's. Door don jubilaris werden de armen der gemeente ruim bedacht. ken, andererzijds een heimwee wakker roepen.) Gelijke humeuren maken geen goede huwelijken, zegt het volksspreek woord. Ik geloof dat ook hier dit spreek woord gelijk heeft willen hebben, een menschelijke hebbelijkheid die ook spreek woorden eigen is. Hoe het zij, de eene antirevolutionaire parij is in een tweeheid uiteengegaan. Het is niet onmogelijk dat aan de eene zijde de organisatie, door den dwang der dingen op een verlichte auto cratie uitliep; dat van den anderen kant de vrijheid in zoo vrijen zin werd opge vat dat alle band verdwijnen moest. Toch beklaag ik het feit, de dagen van de droite en gauche waren beter en ik wensch ze van harte terug." Een kranig jurist die voor zijn gerefor meerd, antirevolutionair beginsel uitkomt, promoveerde de laatst-vorige week aan Leidens Hoogeschool in de rechtende heer dr. J. G. Sybrandi, geboren te Ulrum. De eerste zijner stellingen luidde aldus Het privaat eigendom, als sociaal insti tuut, berust naar oorsprong en wezen niet op menschelijke ov-reenkomst noch op menschelijke wat, maai. op Goddelijke ordi nantiën die in het leven en de ontwikke ling der maatschappij tot openbaring komen. De laatste zijner stellingen heeft ook beteekenis »De werkstakingen, ofschoon geen kren king zijnde van ons positieve recht, ver scherpen den klassenstrijd en werken daar door desorganiseerend in opde maatschappij. Door het overheidsgezag onmogelijk geheel te keeren, kunnen ze echter door wettelijke regeling van het arbeidscontract en door versterking van den moreelen band tusschen arbeiders en arbeidgevers het best worden voorkomen." Deze jeugdige rechtsgeleerde schaamt derhalve, ook ter plaatse, waar dit het meest moeilijk valt, zich de goede belijdenis niet. Wij mogen wat van hem verwachten, gelijk wij veel hopen van 't groote aantal Christen-juristen dat zich reeds onder ons heeft gevormd. In Zeeland noemen wjj de namen van De Veer en Dieleman. In Utrecht zijn 't Gewin en v. d. Laar. In den Haag: Lohrnan, Hovy en Anema. In Friesland Okma en de Vries. Terwijl wij ons nog herinneren onder de ^varrïïSclSnlTTmsüag) waren aangevoerdZbd runderen, 587 vette, 355 nuchtere kalveren, 515 schapen, 518 varkens, 341 biggen. Run deren le qual. 62, 2e qual. 40, 3e qual. kalveren le qual. 98, 2e qual. 70, 3e qual. schapen le qual. 60, 2e qual. 50, 3e qual varkens le qual. 47, 2e qual. 37 3e, qual. cent; alles per kilogram. OOSTBURG, 22 Mei 1901. Oude Tarwe f A f Nieuwe Tarwe f6,90 A f7,50 N. Rogge f5,40 A f5,60 N. Wintergerst f7,10 A f7,35 per honderd kilo. Zomergerst f6,75 A f7,per honderd kilo Haver per 100 kilo f 6,30 A f 6,70 Kook- erwten f 8,A f 8,50. Erwten f 7,75 A f8, Paardenboonen f 6,60 A f 6,80 "Waar 't niet er bij staat, is de prijs per H.L. Vlissingen. De vier huizen, gisteren avond door not. Bosch publiek geveild, zijn onverkocht'" gebleven wegens te laag bod. Goes. Gisteren werd ten overstaan van not. de Ronde Bresser ten verzoeke van de erven A. Sterk en wed. van Asperen Ver- venne in de Prins van Oranje geveild boomgaard met wegeling in de gemeente Scbore, groot 8998 e.A. Kooper werd dhr. J. Staal te Goes voor f 2230 plus f 170 voor houtgewas, benevens 8ll, onkosten. jongere Ohr. advocaten: v. d. Vegte te Zwolle, v. And el te Gorinchem, de Vries te Amsterdam, Jonker te Dordt en Slob to Gouda. Een corps dat meetelt. De liberale partij een cadaver. Ik heb eens over de Grondrente den heer Oldenhuis Gratama hooren zeggen: »Men heeft dit cadaver uit het graf gehaald en gegalvaniseerd en met eau de cologne over goten om het frisch te maken, maar het is een cadaver en een cadaver blijft het ook." Tegenover een machtige verschijning als de groote liberale partij eens was, wil ik geen oneerbiedige woorden bezigen, maar zij is verscheiden en heengegaan. Dit blijft het feit, trots de stroomen medische eau de cologne van de Liberale Unie. Dr. Schaepman op den Frieschen Landdag. Wat het Evangelie vraagt. Het Evangelie versmaadt de krukken der machthebbonden. Al wat het vraagt, is onbeperkte vrijheid, om zich naar zijn aard in den boezem van ons volksleven te kun nen ontwikkelen. We wenschen zelfs niet, dat de Overheid ons het ongeloof gebonden en geboeid als ter geestelijke excecutie zal overleveren. Veeleer stellen we er prijs op, dat de macht des Evangelies dezen boozen demon, in vrijen kamp, met gelijke wapenen zal overwinnen. Dr. A.. Ktjyper. Zondag 26 Mei a. s. hopen onze geliefde ouders MARINUS DE KROG en NEELTJE DEKKER hunne te gedenken. Hunne dankbare hinderen. Vrouwopolder, 22 Mei 1901. Eerst wat over de Krijgsgevangenen op Ceylon. Zekere heer Madsen heeft gele genheid gehad het kamp der krijgsgevan genen te bezoeken. Hij deelt mede dat de krijgsgevangenen het dragelijk hebben maar dat zij in de laatste dagen (zijn brief is gedagteekend van den 24en April) allen gestraft waren met halveering van hun rantsoen en met het verbod om 's avonds licht te branden. Deze verfijnde wreedheid hadden de Engelschen bedacht omdat de Boeren en de uitlanders elkaar niet wilden verraden. De Engelsehen trachten nl. te weten te komen wie door den oorlog het burgerrecht hadden verkregen in Transvaal (volgens de beslissing van van President des voormiddags om 111/3 uur, aan de herberg van de wed. J. vau Eijkeren te '-Heer Arendskerke, benevens Notaris LIEBERT te Kapelle zal op BONDEED AG 13 JVNI 1901, des voormiddags te 10 uren, in het logement „de Oesterbeurs", te Ierseke, ten verzoeke van den heer J. Hieftje, benevens 9 Hectaren 84 Aren 70 Centiaren gelegen in de gemeente Ierseke. Inlichtingen en notitiën te verkrijgen ten kantore van genoemden Notaris. Kruger dat alle medestrijdenden aanstonds het volle burgerrecht zouden krugen krijgen) en wie het al vroeger hadden. Want, zoo als ook te Londen voor de commissie is gebleken, wordt het burgerrecht dereerst- bedoelden door de Engelschen niet erkend en diegenen onder de nieuw-ingeburger- den die Engelsche onderdanen waren, zou den dus als als rebellen worden behandeld. Niemand wil hem echter verraden en daar om is het gansche kamp op de boven aan gegeven wijze gestraft. Een van de Skandinaviërs, een zekere Michelsen, heeft den heer Madsen nog medegedeeld dat hij, nadat hij had getracht, van de Bavaria te ontsnappen, niet alleen vier dagen op water en brood is gezet maar ook geheel naakt is uitgekleed en zoo, aan handen en voeten geboeid, voor den com mandant was gebracht. De gevangenen, zegt de heer Madsen, verlangen natuurlijk naar een spoedige vrijheid maar maken zich daaromtrent geen illusies, daar zij de vaste overtuiging heb ben dat 250,000 Engelschen het met 15000 Boeren niet kunnen klaarspelen en dat de oorlog nog jaren kan duren. Van 't oorlogsterrein trokken do navol gende berichtjes dc aandacht: De Boeren trekken in belangrijke sterk te samen in de Zuurbergen.* Tal van nieuwe afdeelingen komen de Oranjerivier over en sluiten zich bij hen aan. Com mandant Fouché voegde zich eveneens bij hen. Hun aantal wordt geschat op 1000 a 1500. Het gerucht wil, dat De Wet hen aanvoert; 800 Boeren trokken de Kaapko lonie binnen, ten noordwesten van Venter- stad, om de troepenmacht van Fouché te versterken. Geen mijl van den spoorweg tusschen Belfast en Pretoria is, veilig voor spoor wegongelukken; de Boeren leggen bijna eiken nacht dynamiet onder de rails, waardoor de trein die er het eerst over gaat wordt «opgeblazen". Uit (het belegerde) Zeerust wordt weer een heldenfeit van de Nieuw-Zeelanders gemeld: midden in den nacht van den 16en overvielen zij een post van de Boeren, doodden 3 en verwondden 4 man, zonder zelf verlies te lijden. Kolonel Maxwell, die als leider van de koloniale divisie onder generaal Brabant opgetreden was en laatstelijk het bevel verstrekt gelden ouder eerste hypothecair verband. Middelburg. Agenten. tan GEOPEND: Vrijdag 24 en Zaterdag 25 Mei 1901, des namiddags van 1—4 uur, tegen f0.25 per persoon.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1