Engeland en Transvaal. Kerknieuws. Schoolnieuws. Rechtszakeiii Gemengde Berichten. ningmeester (A. Steketee Oranjestraat 62, Ylissingen), den uitgever van de Zeeuw te Middelburg, ot aan ons (Redactie de Zeeuw Goes). "Wij mochten bereids 50 cent van N. N. te Goes in ontvangst nemen. Wie voegt er iets bij? De motie-Troelstra no. 2, urgentio grond wetsherziening is verworpen. Zijn eerste motie (25 Mei 1899) kreeg nog 30 stemmen, de tweede editie slechts 20. Dit hindert echter den voorsteller aller minst. Immers tweeërlei heeft hij bereikt. Zijn leiderschap over de sociale en vrijzinnig democraten, reeds in 1899 gebleken, werd bevestigd. En de neuzen werden geteld voor de Juniverkiezing. Op Bouman na die voor stemde doch tegen sprak, krijgen de zoete jongens uit het vrijzinnige democratische kamp nu wel hun getuigschrift thuis. Hun herkiezing is verzekerd. Maar arme »anderen" Het Zuiderzee-ontwerp stelt voor dat op nader vast te stellen wijze voor rekening van den Staat de werken worden uitgevoerd noodig lo. tot afsluiting van de Zuiderzee door een afsluitdijk, loopende van de Noordhol- landsche kust door het Amsteldiep naar 't eiland Wieringen en vandaar naar de Friesche kust bij Piaam; 2o. voor de droogmaking van twee ge deelten der afgesloten Zuiderzee en wel: a een noordwestelijk gedeelte begrensd door de Noordhollandsche kust, den afsluit dijk door het Amsteldiep, het eiland Wierin- gen en een aan te leggen dijk van dit eiland naar de Noordhollandsche kust nabij Medemblik b een zuidwestelijk gedeelte, begrensd door de Noordhollandsche kust en door een aan te leggen dijk, loopende van omtrent Blokkershoek naar 't eiland Marken en van daar naar den noordelijken oever van het Monnikendammer Gat; 3o. tot voorziening in de belangen van waterkeering, afwatering en scheepvaart, voorzoover deze door de afsluiting en de droogmaking geschaad worden; 4o. lot voorziening in de belangen der landsverdediging, in verband met de sub. 1, 2 en 3 bedoelde werken. Zonder bondgenooten, wel met medestanders. Den strijd gaan we tegemoet zonder bondgenooten. Een accoord sloten we nu zoo min als in '97 met iemand. Maar medestanders hebben we allicht wel. Vooral minister Goeman Borgesius heeft ze door zijne leerplichtwet ons nader gebracht. Immers door die wet die inbreuk maak te op het gezinsrecht, evenals door Cort van der Lindens eerste voorstel, om de wigge van den Kantonrechter in de huwe lijkseenheid te drijven, en om de begrip pen van schuld en straf te verzwakken, kwam eerst recht het gevaar aan het licht dat den Christel jj ken grondslag zelf van heel ons staatsleven bedreigt. De «Christeljjk-historischen" die dit ministerie op het kussen hielpen, konden den wrevel van hun teleurstelling over zulk beden kelp k pogen niet dan met moeite verbergenen ook zij die onder den heer de Savornin Lohman »in de bootjens" waren afgedeinsd, begonnen neiging te ver- toonen tot wederaanknooping van oude banden. Dit heeft onzerzijds er toe geleid dat onze Kiesvereenigingen hem en de oude vrienden, die met hem ons verlieten, op hun kamerzetel wenschen te handhaven, en dat bij herstemming het bieden van wederzjjdschen steun nog steeds waar schijnlijk blijft. Uit de rede van Dr. Kuyper. Van de Engelsche onheuseh-doeners. De heer Cartwright, de veroordeelde edi tor van de «South African News", heeft zich voor de jury willen verdedigen tegen de tegen hem ingebrachte beschuldiging van laster. Dat is niet meer dan natuurlijk. Minder natuurlijk is het feit, dat hem werd geweigerd zijn verdediging voor te dragen. Zonder twijfel vreesde de rechter een vrij spraak. Immers de verdediging behelsde het blijkt thans uit een"tbrief aan den «Morning Leader" de verklaring, dat hij het geïncrimineerde artikel eerst had afgedrukt, nadat het verschenen was in de Londensche «Times", in drie andere Brit- sche bladen en in een Engelsch gezind blad te Port Elizabeth. Toch werden de hoofdredecteuren van deze bladen niet ver volgd. De Kaapsche correspondent van de «Mor ning Leader" vertelt een sterk staaltje van de wijze waarop de Engelsche bevelhebbers huishouden in de districten, waar de krijgs wet is afgekondigd. Een Boer op 100 mij len afstand van Kaapstad kreeg last voor de derde maal reeds om zijn laatste beide paarden den Engelschen te loveren. De man was zeer gehecht aan beide mooie dieren, maar het baatte hem niets. Hoewel de waarde der paarden 120 p.s. elk bedroeg, werd hem daarvoor 80 p.s. toegezegd. Hij bood aan 100 p.s. te geven, opdat de Engel schen twee andere paarden zouden kunnen koopen, maar ook dat aanbod voldeed den Britschen bevelhebber niet. «Droeg de Boer niet een Hollandschen naam?" vraagt de correspondent. «Was dat alleen niet reeds voldoende?" Het geld werd geboden en geweigerd; de paarden werden weggehaald. Mevrouw Botha is te Durban aangeko men op reis naar Europa naar het heet om president Kruger te verzekeren dat de toestand der Boeren in het veld hopeloos is. De Boeren en de Katholieken. De Gaulois heeft een brief van een mis sionaris die lang in Zuid-Afrika doorbracht en thans in Frankrijk voor zjjn gezondheid is, opgenomen. «Engeland en zijn pers hebben zich niet tevreden gesteld met aan de Boeren hun land en hun goudmijnen to willen ont nemen, maar zij hebben ook getracht hun schoon karakter te bezoedelen in de oogen der wereld. Behalve een menigte andere leugens hebben de Engelschen ook verklaard, dat de Boeren niet verdraagzaam waren jegens andersdenkenden. Ik zal alle verdachtma kingen der Engelschen overslaan en mjj tot dat punt beperken. Ik ben een Ier en katholiek priester. Ik heb 14 jaar van mijn leven als missionaris in Zuid-Afrika doorgebracht en al dien tjjd ben ik bijna dagelijks met Boeren in aanraking geko men. Ik kan dus over het onderwerp meespreken. De Boeren zijn allen Protestant, niet al leen in naam, maar ook inderdaad, want zij stellen een onwrikbaar vertrouwen in hun godsdienst en zij houden getrouw en met geestdrift daaraan vast. Zij zjjn een voudige lieden, ijverig, gastvrij en eerlijk en voorzoover ik er over kan oordeel en, bemoeien zij zich nooit met anderer gods dienst. Ik heb vier jaren in de «Groote Karroo" doorgebracht, een district, dat zich tusschen Oudtshoorn en de Oranje-rivier uitstrekt. Ik had slechts één kerk en bij gevolg was ik verplicht lange reizen te doen om de verschillende leden van mijn kerkgenoot schap die vrij ver van elkaar verwijderd te bezoeken. Daardoor moest ik geheel op de gastvrijheid van de Boeren rekenen. Herhaaldelijk ontvingen zjj mjj, wetende dat ik katholiek priester was, en zjj hebben mjj, evenals mjjn knecht, steeds met groote bereidwilligheid ontvangen, mij alles ge vende wat ik noodig had, ook stalling voor mijn paarden. Er was niet één Boeren woning waar ik niet een onderkomen kon vinden, waar ik niet steeds alles ontving waaraan ik behoefee had. Honderden keeren maakte ik gebruik van de gastvrijheid dei- Boeren en nooit heb ik hier zelfs ééu en kelen stuiver moeten betalen. Te Johannesburg bevindt zich een reus achtig hospitaal voor lieden van elk geloof; van elk ras en van elke nationaliteit. En wie denkt gij dat daar aan het hoofd staan De „Zusters van de Heilige Familie" die uit Frankrij k zij n overgekomen. Deze gods dienstige vrouwen van het Katholieke ge loof worden er onderhouden door de Boeren. Noch meer, zij hebben naast het hospitaal een mooie kapel en op hun grond is een zeer schoone grot van Onze Lieve Vrouw van Lourdes gebouwd. De kosten van deze twee inrichtingen werden door de Boeren betaald, door die groote en edele verdedigers van godsdienst en vrijheid Ik heb de groote school te Johannesburg bezocht, deze staat onder beheer van de Fransch Maristen-broeders, hier ontvangen 1000 jongens van alle nationaliteiten on derricht, ook is er een groote school voor meisjes, beheerd door de „Zusters van de Heilige Familie", vervolgens het weeshuis waarover de „Zusters van Nazareth" het beheer voeren. Ik vroeg aan de hoofden van deze inrichtingen„Hoe is uwe ver houding jegens de Boeren?" En van alle kanten kwam een antwoord vol lof voor de Boeren en hun bestuur. Na Johannesburg te hebben verlaten, ben ik naar Potchefstroom gegaan, vandaar naar Klerksdorp en Pretoria. In al deze steden waren een katholieke missie, een klooster en scholenen in al deze plaatsen spraken de priesters en de zusters over de Boeren als over oprechte en genereuse vrienden Eindelijk ben ik in Transvaal geweest ter gelegenheid van de Jameson-raid, toen intrigue en Engelsche dubbelhartigheid zich incarneerden om de poort van de goudstad voor de kapitalistische en de vraatzuchtige wolven van de Beers te openen. Daar heb ik uit den mond van een zeer groot aantal uitlanders zelf gehoord: „Wij hebben over niets te klagen: wij zijn te vreden; wij zijn hier gekomen en later, als wij fortuin gemaakt hebben, keeren wij terug om dit in ons vaderland te verteren". De zoogenaamde „grieven" zijn ver dichtsels van de millionaire, die geld opeen trachten te stapelen door de Boeren te bestelen. JAMES O'HAIRE, apostolisch zendeling, 3 rue de Lusignan Cognac. {Tel.) Bekendmaking. Goes. Op de Secretarie der gemeente Goes kan worden geplaats een klerk op eene Jaarwedde van f 375 en met verhooging van f 25 om de 3 jaren tot een maximum van f450. Vereischten zijn het schrijven van een nette loopende hand en goed kunnen rekenen, het hebben van eenige kennis van de gemeente Administratie strekt tot aanbeveling. Schriftelijke aanmelding bij den secretaris vóór 18 Mei a. s. De Secretarie der gemeente zal a. s. Donderdag 16 Mei a. s. uithoofde van den Hemelvaartsdag gesloten zijn. Tot het doen van aangifte voor den Bur gerlijken Stand zal alleen des voormiddags van 9 tot 9'/a uren gelegendheid gegeven worden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Steggerda H. P. Stegenga te Haulerwjjk; te Geervliet W. G. v. Leeuwen te Acquoy; te Sirjansland A. P. v. d. Vlugt cand. te Nieuwerkerkte Stiens J. E. de Vries te. Visvliet te Beusichem A. v. d. Zee te Bierum. Aangenomen naar Makkum door P. C. IJsseling te Brakel. Bedankt voor Franeker door H. E. Knap pert te Nieuwveen; voor Workum door D. J. v. Aalst te Noordwjjkerhout. Nieuw- en St. Joosland. 10 Mei 1901. Uit het gemelde twaalftal beriep de ker- keraad hedenavond tot herder en leeraar dezer gemeente ds. H. K. Wolfensberger, pred. te Noordeloos (Cl. Gouda.) Geref. Kerken. Tweetal te Gouda B: ds. J. D. v. d. Velden te Klundert en J. S. Langen te Tienhoven. Beroepen te Zevenbergen 2e maal J. J. Steinhart te Wjjhe; te De Lier P. D. de Groot te Emlichheim. Aangenomen naar Enumatil door B. J. Lamberts te Onstwedde. R. K. Kerk. Benoemd Tot deken van het dekenaat Aardenburg, P. Verhoeven, pastoor telJzen- djjke; tot pastoor te Aardenburg, Th. Wjjtvliet; tot id. te Groede, G. M. van Reckhoven; tot kapelaan te Bergen op Zoom, A. van Dijktot id. te Aarden burg, J. Oomen, priester van het seminarie. Nieuwdorp. Benoemd tot onderwijze res aan de Chr. School Mej. G. Cornelisse te Middelburg. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. C. A. R., 25 j., arbeider te Sas van Gent, is jl. Vrijdag veroordeeld ter zake van wederspannigheid en beleediging van een ambtenaar niet tot I w., maar tot 2 m. en 1 w. gev. straf. Vlissingen. In de Algemeene Vergade ring van Aandeelhouders der Koninklijke Maatschappij „de Schelde" werd Zaterdag verslag uitgebracht over 1900. Aangezien slechts een voordeelig saldo van f 9769.01 overbleef, werd besloten geen dividend uit te keeren. Aan arbeidsloon werd uitbe taald f 739029.73. Aan nieuwe contracten is voor ruim f 3000000 werk onderhanden. De heer F. H. J. Wibaut, die volgens rooster als commissaris moest aftreden, werd als zoodanig herkozen. Ter zake van de stoutmoedige redding der bemanning van het Duitsche stoomschip Leonore op den 29 Januari jl. hebben di recteuren der Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen de groote zilveren medaille toegekend aanM. van den Berg, de bronzen medaille aan J. Berrevoets, P. Berrevoets, J. van den Berg Mzn. en M. van den Berg Gzn., allen te Viane (Duiveland). In de week van 29 Mei zijn van lerseke verzonden 45000 leverbare oesters tegen weinig veranderde prijzen. Men kan de oestercampagne voor dit sei zoen als geëindigd beschouwen. (lere. en Th. Ct. De kommies 3e klasse bij 's rijks be lastingen J. W. H. Hogervorst te Hulst is, met ingang van 16 dezer, verplaatst naar Oud-Beijerland. Vlissingen. De gemeenteraad heeft be sloten om aan regenten van het burger weeshuis in overweging te geven het oude gesticht niet voor het gedane hoogste bod te verkoopen. Indertijd toch waren de kosten van den bouw van het nieuwe wees huis op f 56000 geraamd, en werd gere kend op f 10000 opbrengst oude weeshuis, en er was f 10000, zoodat de gemeente een subsidie van f 30000 had te verleenen en toezegde. Thans werd voor 't oude wees huis slechts f 4325 geboden. Benoemd tot buitengewoon opzichter bjj het bouwen der schutsluizen bewesten Terneuzen J. J. Doorenbos en bij de wer ken aan de buitenhaven te Scheveningen B. Streefland te Veere. Door ingelanden van de polders Oud en Nieuw Sint Joosland werd met algemeene stemmen tot ontvanger-griffier benoemd de heer P. Baurdoux, die de betrekking tijde lijk vervuldeen zulks in de plaats van wijlen dhr. J. Baurdoux. Wissenkerke. Door de vergadering van ingelanden van den Geersdijkpolder is her benoemd tot dijkgraaf, de heer H. Meu- lenberg landb. en door die van den Cal. Vlietepolder zijn herbenoemd tot leden van den dijkraad der waterkeering van dien polder, de heeren P. H. de Koster en P. de Regt. Te 's-Gravenpolder vergaderden Donderdag de ingelanden van de polders 's- Gravenpolder, Ooster-Zwake en Het Haven tje van Bieielinge voor de benoeming van een lid van den dijkraad van den calami- teusen Willem Anna-polder, in plaats van den heer C. J. Labrijn, in het vorig jaar overleden. Er waren 12 ingelanden tegen woordig, uitbrengende 16 stemmen. Met 10 stemmen werd do heer W. Geelhoed gekozenop den heer S. Paul waren 5 stemmen uitgebracht, terwijl éen briefje blanco was. De benoemde nam de be trekking aan. M. C. Vlissingen. De heer C. Dommisse Jzn., van anti-revolutionaire zijde candidaat ge steld voor den gemeenteraad, bedankte. M. C. Te 's-Heer Arendskerke is Vrij dagavond, na eene lezing van kapitein Geill uit Middelburg over Volksweerbaar heid en schietvereenigingon, eene afdeeling van Volksweerbaarheid opgericht, waartoe staande de vergadering 57 leden toetraden. De bedoeling is later een schietvereeniging op te richten. Mejuffr. M. Wellan, telefoniste te Goes, is met ingang van 15 dezer over geplaatst naar Gouda. In hare plaats komt mejuffr. Van Lier uit 's-Gravenhage naar Goes. Middelburg. Den heer W. H. de Brujjn van Melis- en Mariënkerke te Koudekerke heeft door vertrek naar elders ontslag ge nomen als commissaris van den polder Walcheren. Kruiningen. De werkman L. D. alhier had hedennacht het zeldzame voorrecht dat zijn echtgenoote hem drie flinke zonen schonk, moeder en kinderen zijn allen welvarend. Het bericht, als zou het tramcomité voor den aanleg van een stoomtram Hon- tenisse- Selsaete zijn plan hebben laten varen, is, zooals ons uit goede bron wordt meegedeeld, uit de lucht gegrepen. Het Comité blijft nog steeds werkzaam tot het exploiteeren dier lijn. Te Dordrecht werd op een steen houwerij bij 't versjouwen van een zerk die recht overeind gezet moest worden, door het kantelen van den steen, een werkman tusschen den steen en de straat de borst kas verpletterd, de man was terstond dood. Te Dalen heeft de eenige zoon van een landbouwer in een ijlende koorts Vrijdagnacht onopgemerkt zijn bed, kamer en ouderlijke woning verlaten; toen men hem later miste en zocht, vond men zijn lijk in de kolk. Door den heer J. de Jager, boom- kweeker te Boskoop, zijn 10 Mei de eerste rijpe perziken aan H. M. de Koningin aan geboden; de naam dezer perzik is «Vroege van Cronestein." Een paartje te Houtigehage, onder Drachten, dat dezen winter huwde en toen 18 en 16 jaren telde, vervoegde zich nu reeds bij den ambtenaar van den burger lijken stand om het huwelijk te doen ont binden. Deze maakte hun duidelijk, dat dit alles maar zoo niet gaat. Bij de Tweede Kamer is ingekomen het ontwerp betreffende de droogmaking van de Zuiderzee. Uit een brief van Cornelis Plokhooij een Dordtenaar in de Dordrechtsche Courant, blijkt dat deze in zjjn eentje het »refugiados"-kamp te Caldas da Rainha ontvloden is. Hij wandelde naar Cartano en nam van daar als een echte Portugees den trein naar Lissabon, stapte een station vóór Lissabon uit en reed per tram naar Lissabon. Van daar ontkwam hij tot aan de grens, en zal die nu reeds wel over zjjn. De Heer Van W., te Kaatsheuvel (N.-Br.) die voor eenigen tjjd bij het in stappen in zjjn rjjtuig een been brak, is gistermiddag te Rotterdam met' zulk een vaart tegen een rijtuig gereden, dat hij met gebroken schedel werd opgenomen. Zjjn toestand is zorgwekkend. Tot welke schoone combinaties het drankwetje aanleiding geeft, bljjkt uit een aantal advertenties in de Meppeler Crt., waarin de stichting wordt aangekondigd van «vennootschappen van koophandel," ten doel hebbende het exploiteeren van een koffiehuis, sljjterjj en tapperjj en den kleinhandel in sterken drank. Een dezer ven nootschappen bestaat uit Albertus Odding, koffiehuishouder wonend» te Meppel, Cor nelis Frederik Bruins, predikantwonende te Sappemeer en Pieter van Dokkum, Hoofd der School, wonende te Stadskanaal; bjj een andere treedt als medevennoot op Hendrik Kuiper, onderwijzer der jeugd. V. Een landgenoot was verleden week te Brussel voor zaken en sprak daar een Engelschen handelsvriend, die voor het En gelsche gouvernement 35.000 paren schoe nen had geleverd. Onlangs was deze aan het War Office (departement van Oorlog) te Londen ontboden en werd hem gevraagd, van welk leder hij zolen en bovenleer had gemaakt. Men vroeg hem zoodeel, dat hij wederkeerig verlangde te weten, „of er dan iets aan die schoenen mankeerde." Men bleef hem het antwoord daarop schuldig, bestelde direct, om binnen korten tijd te leveren, een tweede partij van 35.000 paren. Toen hij het War Office verliet, ging een officier met hem mede en deelde hem in het geheim mede, dat die eerste 35.000 paren door de Boeren waren in gepikt Koningin Ranavalo, de ex-koningin van Madagascar, maakt aanstalten tot haar vertrek naar Frankrijk. Haar is toege staan twee maanden, gedeelteljjk te Parjjs en gedeelteljjk in een badplaats, door te brengen met een gevolg van vier perso nen, n.l. haar tante, een gids, een kame nier en een Malgaasche keukenmeid, die alle spjjzen zal bereiden evenals te Mustapha. Bij een zenuw-arts te Parijs kwam onlangs een heer met zijn dochter, om de jonge dame, die aan „kleptomame" (zieke lijke zucht tot stelen) leed, onder de hoede van dien dokter te stellen. De patiënt is echter nu gevlucht met 25,000 francs ef fecten van den geneesheer, on noch van haar noch van haren vader is eenig spoor te ontdekken. De sigarenfabrikanten van New-York nemen bjj voorkeur Spaansche arbeiders, daar deze in het algemeen bedaard en vljjtig zjjn. Daarom zjjn hun chefs er steeds op uit, hunne werkplaatsen zoo aangenaam mogelijk te maken. Zoo heb ben zjj in elke werkzaal een voorlezer aangesteld, die te midden der arbeiders zit en met luider stem eerst het ochtend blad en daarna Spaansche gedichten en romans voorleest. De New-Yorker tabaks fabrikanten zjjn er van overtuigd, dat zjj deze voorbeeldelooze rust en orde, die in hun werkplaatsen heerscht, slechts aan dezen voorlezer danken. De geredde schipbreukelingen van den Franschen driemaster «Psyche", welke op reis naar Buenos-Ayres is vergaan op ongeveer 200 mijlen afstand van Kaapstad, hebben dertig dagen in een boot op zee rondgedreven. Toen het schip reddeloos lek bleek te zjjn, ging de bemanning in twee booten. De kleinste daarvan, waarin vjjf man zaten, is vermoedelijk verongelukt. De andere, met den kapitein en 13 mannen, werd ein- deljjk na langdurig omzweren door het Noorsche schip «Andromeda" gevonden en geholpen. Na achttien dagen zwervens sloeg de boot in een hevigen storm om en slechts met groote moeite kregen de man nen haar weder recht en vrjj van water. Vier dagen later stierf de kok van uitput ting. Al de levensmiddelen waren opgeteerd. Toen kwam men op het denkbeeld, een grooten haai, wel 8 voet lang, die voort durend rondom de boot zwom, even buiten het bereik van de roeiriem waarmede men naar hem sloeg, als voedsel te gebruiken. Men wierp dien haai een strop om den hals, haalde hem binnen, maakte hem af en het vleesch werd door de uitgehongerde mannen rauw gegeten. Zoo hielden zjj zich in het leven, tot de bark «Andromeda" kwam en hen naar Kaap stad bracht. Zjj waren zoo uitgeput, dat men hen moest optrekken aan boord van het schip. Drie van hen stierven kort na de redding. Een tot heden onbekend zoogdier is, in de bosschen aan de Semliki, Congo, ontdekt. Dat beest, door de inboorlingen «Otapi" genoemd, is zoo groot als een koe en evenals deze een herkauwend dier. Kop en wangen zjjn lichtgeelde spitse bek is donkerbruin het voorhoofd lichtrood, met eon smalle zwarte streep. De lange ezels- ooren zjjn donkerbruin met zijde nchtige zwarte franje. Het overige lichaam is rood bruin, hior en daar bjj 't zwarte af, op andere plaatsen bjjna rood. Op den kop, welke nogal groot is en die eenigszins op den kop van een tapir gelijkt, zjjn sporen van drie horens. De nieuwe Mahdi van de Somalies heet Adalla Akhour en is do zoon van een armen Ogaden-herder. Op een pelgrims tocht naar Mekka werd hij leerling van Mohamed Salchs, het hoofd van een my stieke, Mahomedaansche sekte, In 1898, op 30-jarigen leeftjjd, kwam hjj in Somaliland terug en werd tot Madhi uitgeroepen. Zjjn leger heeft bjj op z'n Europeesch ingericht, zelfs heeft hjj een inlichtingendienst inge steld, die hem nauwkeurig op de hoogte houdt van hetgeen er bjj de Engelschen voorvalt. Uit New-York komt het bericht, dat de heer Holland een nieuw onderzeesch vaartuig heeft uitgevonden waarmee hij het Kanaal van Calais naar Dover wil oversteken. De passagiers zullen plaats nemen in de weelderig ingerichte salons, die electrisch verlicht worden. Zonder eenig stooten, ongemerkt zal de boot in vijftig minuten den afstand onder water afleggen. De pas sagiers zullen niets van storm, mist, zee ziekte of andere zee-ellende bespeuren. Sedert eenigen tijd zit in de gevan genis te Trévoux, nabij Lyon, een zekere Gallois, aangehouden wegens moedwillige brandstichting. AJs soldaat van het 99e regiment te Lyon liet hij zich naar het hospitaal brengen en deserteerde. Den dag na zijn ontvluchting stal hij een partij kleeren, sliep bij een boer op het stroo, dat hij daarna in brand stak, en weinig scheelde het, of ook de boerderij was in vlammen opgegaan. Daarna trok hij naar Parijs en stak onderweg verschillende boer derijen in brand. Aan alle nasporingen wist hij te ontkomen. Van Parijs ging hjj in de richting van België, en liet te Bel- lebise in verschillende voorraadschuren en hutten den rooden haan kraaien. Aan de Belgische grenzen werd hij door de gen darmen aangehouden en op Fransch grond gebied teruggebracht. Hij ging weer naar Parijs en vandaar naar Orleans, Issoudun en Chateauroux, steeds Zuidelijker naar de Spaansche grens, een spoor van verbrande hoeven achter zich latende. Hij is einde lijk gepakt. Er hebben te Tiflis rustverstoringen plaats gehad. De menigte liep samen op de markt en heesch de roode vlag. Toen de politie zich daar meester van wou ma ken, wierp de menigte zich op haar, men werd handgemeen en soldaten en burgers stonden de politie bjj. Aan beide zjjden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 2