Engeland en Transvaal. Bekendmaking. Kerknieuws. Gemengde Berichten. Ingezonden Stukken. De heer Boogerd werd niet gekozen. Doch wij hadden dit ook haast niet dur ven hopen. Wij hebben alleen gezegd dat de zetel van den heer Bolle ernstig gevaar liep. En dit was ook zoo. Er is onzerzijds flink gewerkt en flink gestemd. Zij deze saamwerking profetie van een even vast aaneengesloten optreden bij de Kamerverkiezing. Dan toch geldt 't een verkiezing voor de Kamer, een heusche verkiezing, voor vier jarenterwijl het nu slechts een schijn beweging gold, een verkiezing zonder eenig grijpbaar effect. Immers de nu gekozene moet over een paar weken, zonder geïn stalleerd te zijn, reeds weer aftreden. Het verschilde nu slechts honderd stem men. Komt nu bij de Kamerverkiezing Flakkee, Schouwen en Duiveland te hulp, dan ware er wel eenige kans dat Zierik- zee om ging. Wij willen niet vooruitloopen doch de hope levendig houden dat hetgeen nu nog bij de menschen onmogelijk schijnt, straks mogelijk blijkt bij God. Vergissen wij ons niet, dan heeft deze eenvoudige Statenverkiezing aan al onze broederen in den lande, vooraL in de zoo genaamd verloren districten, in hopelooze districten, ook waar het om een Kamerze tel gaat, iets te zeggen. Te avond of morgen wordt ook in dit liberaal bolwerk een bresse geschoten, en gaat Zierikzee om. Maar nu, broeders, ook niet vertraagd. Straks andermaal moedig aangetreden. En moet ge ook dan de nederlaag lijden want de tegenpartij, reeds bij den jongsten kamp verre van gerust, zal nu ook al zijn krachten inspannen! zij 't dan een ne derlaag met zooveel eere als deze, waarop gij met voldoening moogt terugzien. Nog een liberale pari/! In de Nieuwe Ct. dringt de heer J. Ver- sluys aan op de stichting van een bond van gematigd-liberalen. Wij wenschen zegt hij een bond, waarin geen plaats is voor republikeinen en socialisten en achten het in 't belang van onzen Staat dat de liberale vaan hoog gehouden wordt door hen, die zich niet zoo nauw verwant gevoelen aan heele en halve socialisten, die andere idealen hebben. Een voordeel van zulk een bond zou ook zijn, dat de Christelijk-historischen, die op politiek gebied in hoofdzaak tot de ge matigd-liberalen behooren, eenigszins meer tot hun recht kwamen. Daardoor zou hun zelfstandig bestaan als politieke partij be vorderd worden, en dit moet ook tegen over heele en halve socialisten in het be lang van ons vaderland geacht worden. Als programma van dezen «gematigd- liberalen bond" geeft de heer Yersluys eenige punten aan die ongeveer op alle programs voorkomen. Wij nemen dit be richtje alleen op om den kijk van den schrijver op den Chr. Hist. Kiezersbond. Trouwens dr. Bronsveld zegt 't zelfde. De liberale pers meldt dat in het hoofd- kiesdistriet Dokkum voor de tweede kamer door Patrimonium er tegen geprotesteerd werd dat daar een vrij-antirevolutionair werd gecandideerd. Met het oog op de cijfers der verkiezing in 1897 is deze ontstemdheid te verklaren. Toen toch behaalde de antirevolutionair Pollema 1999 en de vrij antirev. v. Swin- deren 225. Het is te wenschen dat Patrimonium voor ditmaal in de beschikking berust, op dat de kans om dezen zetel te winnen niet verloren ga. Maar het komend vierjarig tijdperk moet benut worden om de regelen vast te stel len voor de samensprekingen omtrent sa menwerking. Mevrouw Botha bekwam weer verlof haar man te bezoeken, echter niet om over den vrede te spreken. Het schijnt dat de Boeren meer dan ooit tot volharden be sloten zijn. Reeds voegden zich 7000 Kapenaars bjj hen. Nabij Cradock werd een patrouille door Malan gevangen genomen, ontwapend en weer vrijgelaten; één officier bleek gekwetst. Fouehé en Malan schijnen zich in den omtrek van Rosmead (Middelburg; met Kruitzinger te zullen vereenigen. Ook heeft President Kruger gunstige berichten ontvangen van generaal Botha, die, nadat de operaties van generaal French mislukten, naar het Noorden uit week. Generaal Botha heeft nog negen duizend man onder zich. Loid Kitchener heeft het bestuur van Johannesburg aanvaard, het burgerlijk be stuur in Johannesburg, Boksburg en Kru- gersdorp uitgebreid en dat m Standerton en Heidelberg hersteld. De colonne onder generaal Colville vol bracht Zondagnacht bij maanlicht een uitstekend geslaagde expeditie, naar een laager, dat door commandant Hans Botha tusschen Standerton en Heidelberg was opgericht. De Engelsche troepen trokken met groote snelheid op en kwamen tot nabij het laager. Do dikke mist hielp hen on gemerkt voorbjj de voorposten te komen. Het laager werd bestormd en genomen op de punt van de bajonet; de Boeren vlucht ten, achterlatend. Een aantal dooden en gewonden werden gevonden. Aan Engel sche zijde vielen vier doodeu. De vrijwilligers uit Heidelberg waren eveneens gelukkig Dinsdagnacht, waarin zij een Boeren-kamp namen. Overigens blijkt van ontmoediging onder de verstrooide Boeren niets. Generaal Botha heeft zijn hoofdkwartier weder te Ermelo gevestigd, ofschoon gene raal French hem van daar had verjaagd. De la Rey heeft de omstreken van Ven- tersdorp en Klerksdorp weder bezet van waar hij door Babington was verdreven. Morgen zullen zij weder worden verjaagd en overmorgen zullen zij er weer zijn. En zoo zal 't blij ven, misschien nog jaren lang, tot de vrede zal zijn afgekondigd, en de laatste Engelsche soldaat naar Enge land zal zijn teruggekeerd. Goes. Paarden en Veulenmarkt op Dinsdag 4 Juni 1901 waaraan is verbonden eene ver loting van paarden, veulens en Landbouw werktuigen. De blanco-verzoekbiljetten om akten en vergunning voor de Jacht en Visscherij, van heden af ter gemeente-secretarie kosteloos verkrijgbaar en moeten, behoorlijk ingevuld en geteekend, in den loop dezer maand worden ingediend bij den Burgemeester ter opzending aan den heer Commissaris der Koningin in deze provincie. De inschrijving voor de Schutterij zal plaats hebben tusschen 15 en 31 dezer maand. Daartoe moeten zich aanmelden allen, die ge boren werden in het jaar 1875, zij, die, geboren tusschen 1866 en 1874, sedert 1 Juni 1899 in de gemeente zijn komen wonen en in hunne vorige woonplaats dienstplichtig waren, alsmede zij, die geboren zijn tusschen 1866 en 1874 en verzuimd hebben zich in hunne vorige woonplaats te laten inschrijven. De onderscheidene daarvan te houden re gisters zullen op den 1 Juni eerstkomende worden gesloten en zij, die bevonden zullen worden ten deze nalatig te zijn geweest en zich na dien tijd komen aangeven of ontdekt worden, ambtshalve worden ingeschreven, onvermin derd de daarop gestelde boeten en straffen. -Bevolking. Burgemeester en Wethouders van Goes herinneren de ingezetenen aan hunne verplichtingen tot het doen van aangifte van: verhuizingen, binnen de gemeente. Elk hoofd van een gezin of afzonderlijk levend persoon moet aangifte doen op het stadhuis, binnen acht dagen. Vestiging in de gemeente van elders. Ieder persoon, die zich vestigt in de gemeente, moet aangifte doen voor zich zelf of voor zijn gezin, binnen eeu maand. Ieder is verplicht tot aangifte van vertrek of inkomen van bij hem inwonende dienstboden. De dienstboden zelf zijn ook aansprakelijk voor niet-inschrijving of niet-opgave van verandering van woonplaats binnen de gemeente. Ieder is verplicht bij vertrek uit de gemeente een verhuisbiljet te komen afhalen ten gemeente huize. Ieder bewoner en eigenaar is verplicht te zorgen dat zijne perceelen voorzien zijn van een duidelijk zichtbaar huisnommer en wijk- letter, welke steeds in goeden staat moeten worden onderhouden. Overtredingen zijn straf baar met hechtenis van ten hoogste 14 dagen of eene geldboete van ten hoogste honderd gulden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Mastenbroek G. v. Wolfs winkel eand. te Scherpenzeelte Sua- meer A. S. Talma te Rijperkerk. Geref. Kerken. Tweetal te Halfweg J. Gispen te Over- sehie en G. H. Doekes te Heemse. Beroepen te Kollum C. L. F. v. Schel ven te Wageningen. Qrijpskerke. Na des morgens door ds. Visser, van Oostkapelle, met eene rede naar aanleiding van 2 Cor. 5 19 tot zijn dienstwerk te zijn ingeleid, trad des mid dags de tot deze gemeente overgekomen leeraar ds. J. J. Koopmans voor eene tal rijke schare op en verbond zich aan de gemeente met eene rede gegrond op 1 Thessal. 3 11 en 12. Onder de aanwezi gen merkten wij op den Burgemeester met al de leden van den Gemeenteraad. Remonstrantsche Br. Beroepen te Amsterdam A. M. A. Rijn- ders te Alkmaar. Qoes. In de gemeenteraadsvergadering a.s. Woensdagavond 8 uur zijn aan de orde. Ingekomen stukken. Nadere voorstellen B. en W. omtrent reinigingsdienst. Voorstel B. en W. tot wijziging verorlening regelen de de commissie tot wering van schoolver zuim Oninbaar verklaring aanslagen HO. Wijziging kohier HO. 1901. Af- en over schrijving begr. 1901. Benoeming stem- bureaux. Wolfertsdijk. De landbouwer J. de W. was Zondagmiddag met vrouw en twee kinderen, benevens de baker naar de kerk geweest, teneinde aan het eene kind den doop te laten bedienen. Toen de kerk uit was reed hij als gewoonlijk naar huis, doch, hetzij dat het paard schichtig was, hetzij dat het schrok, opeens ging het lemoen van het rijtuig en rende het paard, de teugels vrij hebbende, naar huis, het rijtuig achterlatende met de daarin zittende personen. Doordat het bestuur weg was van het rijtuig, reed het jmet volle vaart de sloot in. De man sprong er uit doch de ove rigen maakten de buiteling mede. Het gedoopte kind kwam terecht in het water, de baker brak een hand en de overigen liepen heel wat schrammen op, veroorzaakt door de scherven glas. Met vereende krachten werd het rijtuig op den kant gehaald, hetwelk nogal be schadigd was. Hansweert. De zoon van den siager S. de V. alhier werd Zaterdag van het paard geworpen en ernstig aan het hoofd en arm gekwetst, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Ook ge raakte Zondagmiddag alhier een kinderwa gen waarin twee kinderen, in de buitenhaven te water. Hoewel er veel volk in den omtrek was scheen niemand den moed te hebben de drie drenkelingen te redden. De zeventienjarige W. Schuijlaard die juist aankwam sprong zonder zich een oogenblik te bedenken gekleed te water en bracht de kleinen behouden aan wal. Aangesteld tot onbezoldigd rijksveld wachter P. v. Houwelingen te Kloetinge. Wissenkerke. Zaterdag werd in de openbare school alhier de jaarlijksche alge- meene vergadering der kolenvereeniging „Ons Belang" gehouden. Uit de door het bestuur gedane rekening en verantwoording bleek dat van 1 Mei 1900 tot 30 April 1901 was ontvangen f 3855.86s en uitgegeven f 3405.43 alzoo meer ontvangen dan uitge geven f 450.43s en dat nadat op voorstel van het Bestuur de kolénprijs in de pakhui zen werd verlaagd tot fl.04 per H.L. in die pakhuizen nog aanwezig is voor het bedrag van ongeveer f 132. Uit beide laatstgemelde bedragen moet nog gekweten worden een in den afgeloopen dienst aan gegane leening van f 500. De kolen werden den leden geleverd van de eerste lading tegen fl.06 op de kaai en voor f 1.15 vrij aan huis en van de tweede lading zijnde Engelsche kolen tegen f 1.11 op de kaai en f 1.20 vrij aan huis. Uit de pakhuizen f 1.24 alles per HL. In de vacature van penning meester, ontstaan door overlijden van D. P. Kabboord werd voorzien met bijna alge- meene stemmen van den heer J. J. Ver hulst J. Jz. De periodieke aftredende secretaris C. N. v. d. Heijde en de com missarissen van toezicht P. C. Meulenberg en Abr. Heijboer werden met algemeene stemmen herbenoemd. Bij de Staatsspoorwegen is 0. a. met 1 Mei 1. 1. benoemd tot klerk telegrafist de surnumerair P. Luitwieler. Vlissingen. De Vrijzinnige Kiesver- eeniging «Algemeen Belang" heeft candi- daat gesteld voor den gemeenteraad de heeren A. Loois, Jos. v. Raalte en A. A. A. E. Gewin, terwijl in de plaats van S. Alter en T. v. Uije Pieterse, die geen her kiezing wenschen, werden gecandideerd mr. J. Smit en M. J. Ketting. Tot candidaten voor de prov. staten werden gekozen de heeren C. L. v. Woelderen en jhr. C. J. J. A. v. Teylingen (aftredende leden) en tegenover het aftredend lid P. J. Siegers (antir.) A. A. A. E. Gewin (lib.) Voor een lid der Tweede Kamer werd voorloopig ge candideerd de heer Arie Smit oud-lid der Kamer (lib.), die de candidatuur heeft avn- vaard en zich tegen grondwetsherziening nu heeft verklaard. De kiesvereeniging zal nog eens moeten vergaderen om twee candidaten te stellen voor den gemeenteraad noodig wegens uit breiding der gemeente. De thans gestelde candidaten Bentz v. d. Berg en De Koning hadden bedankt. Middelburg. Donderdagnacht is door eenige baldadigen langs de Noordweg aller lei straatschenderij gepleegd. Een drietal personen van St. Laurens, die hen achterna gingen om een medegevoerde kar terug te halen, raakten nog met hen handgemeen, waarbij een hunner een messteek in den rug bekwam. De politie is de daders op 't spoor. M. C. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat de miliciens-verlofgangers, die in de aanstaande zomermaanden voor herhalings oefeningen onder de wapenen moeten komen, voor wie de opkomst op een Maandag of op 28 Mei (Pinksteren drie) is gesteld, indien zij gevestigd zijn in gemeenten, vanwaar zij niet in één dag hun garnizoen kunnen bereiken, niettemin zich eerst op den dag, voor de opkomst bepaald, op marsch behoeven te begeven en den volgenden dag zoo vroegtijdig mogelijk bij het korp zullen moeten aankomen. Morgen wordt de oudste man van Nederland, Johannes Soethout te Zundert, 102 jaar. Hij is een krasse grijsaard die altijd hard gewerkt heeft. Te Kralingen was het Vrijdagavond een trouwpartijtje. Op eenmaal was de zuster der bruid haar 21jarigen jongen kwijt. Zij ging hem zoeken, vond hem met eenige andere bruiioftsgasten biljar tende, troonde hem mee terug naar de bruiloft en gaf hem onderweg een standje. Het eene woord bracht 't andere in, en ten laatste zei zij dat het verkeer uit was. Dit vertoornde den vrijer die hierop zijn meisje tegen den grond wierp en haar drie gevaarlijke messteken in den hals toebracht. De overige bruiloftsgasten hebben het ont zette meisje ontzet en den knaap aan de politie ter hand gesteld. De Vrjj zinnig Democratische Bond, te Amsterdam vergaderd, koos tot bestuurs leden: mr. E. A. Smidt, F. Mol, C. A. Zelverder, mevr, Poelman, H. Snijders, mr. J. A. v. Gilse, mr. S. J. L. v. Aalten, T. Ketelaar, mr. A. Kerdijk, J. Hoven, P. W. J. v. Hassel en mr. Z. v. d. Bergh. In het kiesdistrict Doetinchem wordt wegens 't bedanken van ds. Talma als can- didaat voor de Tweede Kamer genoemd de heer J. F. Heemskerk, rijks-betaalmeester te Tiel, vroeger te Sas Gent. De Room- sche Kiesvereenigingen zijn geneigd deze candidatuur te steunen. Te Groningen is een heer wiens voet bij 't springen uit een nog rijdenden trein verwond werd, na heelkundige be handeling bezweken. Te Slochteren heeft een vrachtrijder van zijn paard, dat hij tot grooteren spoed wilde aanzetten, zulk een lievigen slag gekregen, dat hij aan de gevolgen is bezweken. Te Gouda is een loopwachter, en te Driebergen een machinistleerling door den trein gedood. Een schipper te Nieuw-Amsterdam (Dr.) had dezer dagen aan iemand een betaling gedaan en liet eenig geld, zijnde een bankbiljet van i 40 en een muntbiljet van f 10, op de tafel liggen. Toen hij even later terugkwam, ontdekte hij, dat zijn kinderen dit papiergeld in de kachel hadden geworpen. Vergolden. Te Haskerhorne viel een 80 jarige maaier bij 't grassnijden in 't kanaal. Twee buurvrouwen snelden toe en redden hem. Een van deze vrouwen was indertijd door hem uit 't water gered toen zij drie jaar oud was. Een merkwaardig geval van school verzuim doet zich te Eerbeek voor. De vader is niet onwillig zijn kind naar de school te zenden, maar kan dit niet doen, omdat zijn schoonmoeder haar kleinkind bij zich in huis heeft genomen en weigert het af te staan. De vader moet er de politie bij te hulp roepen. Men weet te vertellen dat vorst Fer dinand van- Bulgarije aan een tweede hu- weljjk denkt en zijn verblijf te Mentone slechts diende om koning Leopolds oudste dochter, prinses Clementine te winnen als moeder voor zijn jonge kinderen. Onder het vijfde bataljon van het regiment Munster Fuseliers, dat in garni zoen ligt in het fort Carlise bij Cork, is muiterij uitgebroken. Ondanks de verma ningen der officieren weigerden de soldaten zich naar de kazernes te begeven. Hun zijn de wapens ontnomen, maar hun op roerige houding wekt bezorgdheid. Het is nagenoeg zeker, dat de moord op de vjjf kinderen van den landbouwer Briére te Corancez bij Chartres, niet ge pleegd is door onbekende boosdoeners, maar door den vader zeiven, die, om verdenking te ontgaan ook zichzelven wonden had toe gebracht. Een bebloed buis en een mes van Brière zijn dicht bij het huis in den grond verborgen gevonden en er zijn nog verscheidene andere tegen hem getuigende omstandigheden. Hij, Brière zou tot de misdaad gebracht zijn door verliefdheid op een vrouw, die weigerde met hem te trou wen omdat hij zooveel kindereu had. Eindelijk In de tweede lezing heeft het Engelsche Lagerhuis gisteren met 279 tegen 122 stem men goedgekeurd het wetsontwerp, waarbij aan een weduwnaar toestemming wordt verleend met zijn schoonzuster te huwen. Met dat water was de regeering zeker al 30 maal, ieder jaar eens, voor den dok ter geweest. Dr. Tanner, een der voornaamste lei ders van de nationalisten in het Engelsche Lagerhuis, waarin hij Cork vertegenwoor digde, is Maandag overleden. Vooral door zijn heftig temperament vestigde hij meer malen de aandacht op zich, niet alleen in het Parlement, maar ook daar buiten. Zoo was hij ruim tien jaar geleden op een bal in het Boulogne Casïno en verzocht, daar het tamelijk warm was, een raam open te zetten. Een der aanwezigen verzette zich daar tegen in bewoordingen die dr. Tanner niet aanstonden en terstond zeide «Wij schijnen de Pruisen noodig te hebben om de ramen der Franschen open te krijgen." Het einde was natuurlijk een uitdaging. In 1895 werd dr. Tanner weder uitgedaagd. Hij had in het Lagerhuis gevraagd of het waar was dat de hertog van Cambridge voor het opperbevelhebberschap had bedankt Den volgenden dag ontving hij een telegram van dezen inhoud van den majoor. «In antwoord op uwe verfoelijke vraag noem ik u een lafaard. Zal u gaarne vol doening verschaffen". Hierop antwoordde de anti-Parlenist «Telegram ontvangen. Zal u morgen te Constantinopel ontmoeten te middernacht onder de Galatapoort. Als uitgedaagde verkies ik torpedo's. Breng nog een ezel mee. Tanner" Daarop telegrafeerde de ander: «Middernacht»ontmoetingen zijn voor op lichters. Gij weet wat dat beteekent.» Dr. Tanner antwoordde daarop in gelij ken geest en hiermede liep het incident af. Eenige maanden later zat hij weder in last. Hij had een der leden een leugenaar genoemd en hij werd dientengevolge ge schorst. Toen hij wegging onder geleide van den provoost riep hij luide, dat hjj met meer genoegen het vuile Huis verliet dan hij er gekomen was. Bij het voorbij gaan van den heer Chamberlain voegde hij dezen het woord Judas toe. Verleden jaar in Augustus werd hij weder geschorst, omdat hij toen de voorzitter hem verzocht deel te willen uitmaken als stemopnemer bij eene afdeeling, hij dit niet in zeer parlementaire termen deed. Bij het heengaan zeide hij tot den voor zitter «Natuurlijk zal ik gaan. Alleen zeg ik dit. Gij zeidet mij dat mijn ant woord op uw verzoek een onbeschaamdheid was. Ik vraag alleen rechtvaardighaid, lie veling van den eersten minister. Ik ver acht zulke lieden als gij zijt." Op de kust van het schiereiland Florida wordt sinds eenigen tijd naar spon sen gevischt bjj electrisch licht. Men laat een goedgeslotene electrische booglamp neder, bij welker licht de duikers op den bodem der zee naar sponsen zoeken. Men hoopt ook, met behulp van electrisch licht, sponsenkoloniën te kunnen exploiteeren, waar men vroeger niet bjj kon komen. Want een behoorlijk toegerust duiker kan nu zonder gevaar in zee dalen op diepten waar geen daglicht meer doordringt. Een pijp van een halve ton. Hoe onwaarschijnlijk bovenstaand op schrift klinken moge, toch behelst het waar heid. De pijp werd onlangs aangekocht door zekeren heer Edmund Vogelgesang van Chicago en is een echt kunststuk, aan welks voltooiing de maker, een zendeling, Adolf Able, niet minder dan achttien jaren besteed heeft. Het fijne beeldhouwwerk, dat het voorwerp versiert, schijnt bijzonder merkwaardig te zijn. De prachtige, licht geel meerschuimen pijp, vijf en een halve centimeter in diameter en veertig centi meter lang, is versierd met 350 personen en een veertigtal dieren, die in de kleinste bijzonderheden met buitengewone volmaakt heid (alles werd met de loupe vervaardigd) zijn weergegeven. Naast zuiver godsdien stige tooneelen, heeft de kunstenaar ver schillende aan de geschiedenis ontleende en legendarische onderwepen in zijn pijp ge beeldhouwd, als een tooneelt:e in Pompeï, de landing van Columbus in Amerika enz. Bovendien vindt men een collectie micros copische, maar verbazend natuurlijke alli gators, arenden, slangen, luipaarden, enz. Sommige figuren zijn niet grooter dan 3 millimeter. 'Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur Nu er een en andermaal een stuk in uw blad gestaan heeft over een „Kerkbode", wensch ik ook een beroep te doen op uwe gastvrijheid en een plaats te verzoeken voor liet volgende. Niet, omdat ik mij vlei, dat ik het ver schil van gevoelen, dat aan het licht ge treden is, kan wegnemen, maar omdat ik naar ik meen iets kan mededeelen, wat sommigen wenschen te weten, en wat wel licht bijdragen kan tot een juiste beoor deeling. Op de Prov. verg. gehouden te Middelburg i.d. nazomer van 1892 dus de eerste na de Generale Synode van Amsterdam, waarop de vereeniging der kerken tot stand geko men was, kwam een van de toenmalige Redacteuren van de Zuider-Kerkbode met de vraag, of de nu vereenigde kerken zoo goed zouden willen zijn, genoemd blad te willen steunen, zooals de Nederd. Geref. kerken het vroeger gedaan hadden. Bij die gelegenheid kreeg ik den indruk, dat niemand ongenegen was aan het verlangen te voldoen. Eer men echter daartoe over ging, wenschte men eenige inlichtingen, om daarna te kunnen beoordeelen, wat men doen zou. De Redacteur verklaarde daarop dat hij geen opdracht ontvangen had der gelijke inlichtingen te verleenen, maar hij wilde het verzoek gaarne overbrengen aan uitgever en redectie, en dan kon den deze op eene volgende vergadering hun besluit medeelen. Alzoo ging ieder naar huis met de gedachte, dat op eene volgende Synode de zaak ter sprake zou komen en deelde het mede aan zijne classis. Doch op de volgende verg. was er niemand, die eenig verslag geven kon, er was zelfs niet eenig schriftelijk antwoord ingekomen. Op mij en anderen maakte dit geen aangenamen in druk, maar ik dacht nog: misschien hebben zij liet vergeten. Doch wat gebeurt er. Eenigen tijd later treedt ds. Lit.tooij op als mederedacteur, en daaruit maakte ik op, dat de heeren dat niet vergeteD, maar be sloten haddenin het geheel niet meer bij onze kerkelijke vergadering voor een dergelijk doel aan te kloppen. Nu, dit was hunne zaak, en hun recht. Alleen had ik het wel zeer beleefd gevonden, wanneer zij dit even ter kennis gebracht hadden. Misschien zou er nooit meer over gespro ken zijn, ware het niet. dat een der kerken op de classis Middelburg gekomen was met de vraag, of het niet goed zou zijn met de Zuider-Kerkbode in eenig contact te treden. De classis wilde eens beproeven of dit gaan zou en wees een drietal broeders aan om op eene volg. verg. advies te geven. Wat is hierbij gebleken? Dat uitgever en redactie genegen waren met de classis een contract tq sluiten, waarvan de bepalingen opgemaakt zijn, en voor die welwillendheid was de classis erkentelijk, maar zij besloot eenparig het advies harer deputaten tot een besluit te maken, dat na verschillende overwegin gen hierop nederkwam thans geen enkele verbintenis aan te gaan met genoemd blad. Bovendien sprak zij uit, dat het wenschelijk zou zijn, dat er komen zou een blad, zooals Deputaten het voorgesteld halden. Deze wilden n.l. een blad, dat uitsluitend zich wijden zou aan de kerkelijke belangen en inderdaad voor heel de Provincie was. Om daartoe te komen zou er volgens hunne gedachte eene vereeniging in het leven geroepen moeten worden, welke hare leden telde zoo mogelijk in alle steden en dorpen van Zeeland. Aan alle Gereformeerden zou de gelegenheid ge opend moeten worden om .als lid toe te treden. Voorts zou deze vereeniging in contact moeten treden met elke classis, en de classes konden dan zor gen voor het recht der kerken bij het behandelen van hare zaken. Ziehier in hoofdzaak de uitgesproken begeerte. Ik durf op dit oogenblik niet meer ruimte te vragen. Anders zou ik nog willen wijzen op het groote belang, 't welk wij hebben bij een dergelijk blad. Hoe zou ik wenschen»

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 2