NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 110. 1901. Donderdag 2 Mei. 15e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH C. J. BOOGERD. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN HERIJK. De Verkiezing te Zierikzee. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER EIRMA en -van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Kruiningen, met uitzondering van Hansweert 3 Mei. Hansweerd, 4 Mei. Krabbendijke, ook voor Waarde 6 en 7 Mei 's voormiddags Rilland-Bath, 7 Mei 's namiddags en 8 Mei. is en de don blik Vrijdag a. s. worden do kiezers van Schouwen en Duiveland ter stembus ge roepen om te voorzien in de ledige plaats, in het Statencollege van Zeeland open ge laten door wijlen mr. J. A. Bolle. Gaarne geven wij omtrent het lid dat zoo vroeg roeds aan de liberale partij, aan zijn omgeving en gewest ontrukt werd de verzekering dat wij zijn heongaan be treuren. Niet alle statenleden die voor Zierikzee zitting hebben, zijn ons sympathiek. Bij groote bekwaamheid en zaakkennis, die sommigen hunner sieren, was de overle dene evenwel in minzaamheid hon ver vooruit. Deze hulde wenschen wij aan zijne na gedachtenis niet te onthouden. Maar nu zijn graf gesloten stembus geopend, hebben wij weer voorwaarts te ricbten en gaan wij ons opmaken den man te kiezen die zijn ledige plaats waardig zal kunnen vervullen. Die man is de heer 0. J. Boogerd, burgemeester van Kerkwerve. Nu is 'tonze gewoonte niet, de personen der tegencandidaten bij verkiezingen te bespreken. Getrouw aan deze gewoonte zullen wij ons dan ook over zijn tegencandidaat niet uitspreken. Trouwens daartoe kennen wij hem ook niet genoeg. De roep gaat van hem dat hij een bekwaam man is. En wij nemen gaarne aan dat dit zoo is. Onze strijd gaat echter niet tegen per sonen, maar tegen de beginselen, waarvan zij de dragers zijn. Nu zou indien 't om personen ging, ditmaal voor de Zierikzeeënaars de keuze toch niet moeielijk zijn. Immers de candidaaf dei antirevolutio nairen is ook een bekwaam man, die zijn taak ernstig opvat, en van zijn zin voor een krachtig initiatief in den schoonen werkkring waarin het vertrouwen der op gezetenen hem heeft geplaatst, als ingeland van het groote waterschap Schouwen, reeds terstond de meest doorslaande bewijzen leverde. Doch, gelijk wij zeiden, niet in de eerste plaats de persoon behoeft bespreking of aanbeveling. Alle antirevolutionairen op Duiveland en Schouwen zien in den beer 0. J. Boo gerd den man die bun 't naast staat in de belijdenis der hun dierbare beginselen naar den Woorde Gods. Ook, en vooral, uit dit oogpunt deed de Centrale antirevolutionaire kiesvereeni- ging eene uitnemende keuze. Wij hopen en verwachten dan ook dat niemand der onzen zal achterblijven om door zijn stem die keuze te bevestigen. Hier komt de vraag, of er kans is, niet in de eerste plaats te pas. Het kiezerswerk behoort tot onze roe ping. En het stembiljet behoort daarbij een getuigenis, een belijdenis te zijn. Een belijdenis dat wij nu maar al te lange jaren het liberalisme op Schouwen en Duiveland vrij spel gelaten hebben, een gansch geslacht hebben gekweekt dat uit de gedachte leeft dat op staatkundig gebied in het kiesdistrict Zierikzee geen overwinningen mogelijk zijn; en dat hierom door ons maar al te vaak was verzuimd óf zelf ter stembus te gaan óf anderen tot een gang ter stembus op te wekken. Maar ook een getuigenis van het besef dat de Christen, de Antirevolutionair, de Calvinist geroepen is het gansehe terrein des levens dat den Christus toebehoort, dus ook het terrein der staatkunde voor onzen Koning op te eischen; een getuige nis dat men ook bij de stembus, ook door dit middel, in Gods gonadige voorzienig heid den Nederlandschen staatsburger ver leend, aan de liberale partij, aan hot volk van Nederland, aan de Nederlandsche re geering wenscht kenbaar te maken, dat men land en volk wenscht bestuurd en het bestuur wenscht gecontroleerd te zien door mannen die nog rekenen mot Gods Woord en voor wie de vreeze Gods is hot beginsel van alle wijsheid; door mannon die met eorbied voor de souvereiniteit Gods (hot lo gebod); voor de eere Gods (het 2e gebod); voor den Naam Gods (het 3e gebod); voor den dag Gods (het 4e gebod); voor alle geboden Gods bezield zijn en ook voor de kinderen onzes volks geen ander onderwijs begeeren dan het geen in die geboden Gods gegrond is. Allen nu, die er zoo over denken, die in dezen eens geestes zijn, geestverwanten in het land van Ziorikzee en van Bruinisse, allen, van Zijpe tot Burgh, en van Ouwer- kerk tot Ronesse, vinden elkander Vrijdag 3 Mei, a. s. tusschen 8 en 5 uur bij de stembus, om als één man hunne stem te geven aan den burgemeester van Kerk werve, landbouwer, en landbouwvriend, heemraad van het waterschap „Schou wen", lid van de Afdeeling Zierikzee der Maatschappij van Landbouw en Veeteelt in Zeeland; een veelzijdig ontwikkeld man die tor bevordering van de belangen der landbou wende bevolking, ook door zijn strijdtegen de suikerfabrikanten, reeds veel gedaan heeft. Helder in zijn oordeel, eerlijk van karak ter is hij de candidaat die in ons oog het meest geschikt is den open zetel in te nemen en die gekozen, ons in de Staten vergadering te Middelburg op een wijze zal vertegenwoordigen, volkomen waardig het distriet. Die man is 1 Mei 1901. Nu de landweerwet is aangenomen, zal de schutterij wet, en met deze de schutterij weldra tot 't verleden behooren. Het land zal worden verdeeld in 36 landweerdistricten, in ieder van deze een commandant en een luitenant-adjudant voorts in 222 landweer-compagnieën, ieder met een kapitein, een luitenant en een ser geant-majoor de landweer zal overigens bestaan uit miliciens van de infanterie (onbereden wapens) die hun acht jaar dienst hebben volbracht. Zeven jaar lang dienen zij bij de land weer, in welken tijd zij tweemaal zes dagen voor oefening worden opgeroepen. Zij die bij de bereden wapens of bij de zeemilitie gediend hebben, zijn vrij van dienen bij de landweer, doch kunnen daar als vrijwilligers dienst nemen. De regeering zal zorgen voor schietbanen en wapens. Ook komt er een landstorm. Er is lang genoeg naar eene leger-reor- ganisatie verlangd, om de opruiming dor schutterij niet krachtig toe te juichen. Blijke de nieuwe organisatie nu maar voldoende in de lijn van een volksleger. Voor de verdedigbaarheid des lands en de geoefendheid van alle 's lands zonen heeft ieder vaderlander die belasting be taalt, nog grootere opoffering over. Wie 't met leede oogen aanzien, zijn óf vaderlandloozen, óf anders zit de liefde voor hun vaderland hij hen niet diep. In 1775 sprak Edmund Burke: »Wij zijn door verschillende onware voor- stellingen en ongegronde beloften tot een oorlog verleid. Er is geen enkel vooruit zicht noch is er mogelijkheid, dat deze krijg tot een goed einde zal worden gebracht door het volhouden der vijandelijkheden. De eenige overweging is of eerlijke mannen nog een laatste poging willlen aanwenden om hun land den vrede weer te geven." Twee jaar later sprak hij: «Onze zaken staan er inderdaad slecht voor. Ik verzeker, dat die heeren, welke om oorlog gebeden hebben en den zegen, dien ze zochten zijn deelachtig geworden, nu in groote ongelegenheid zitten. De misbruikte nationale rijkdom kan de ver keerde zaak nog een wijle aan den gang houden, maar Amerika is niat ten onder gebracht. Geen enkel nog onbezet dorp, 't welk oorspronkelijk tegen ons was in dat uitgestrekte gebied heelt uit genegen heid of schrik zich onderworpen. Wij hebben juist het terrein, waarop wij kampeeren, in bezit en niets meer. De grenzen van de legerplaatsen onzer soldaten zijn ook die van ons gebied. Wij brengen overal ver woesting. maar vergrooten niet de sfeer van ons gezag." De profetische waarschuwing vanBurke heeft zich ten opzichte van Amerika be waarheid. Maar zij is tevens woord voor woord toepasselijk op den oorlog, dien Enge land meer dan 100 jaar later tegen het voor zijn vrijheid worstelende Zuid-Afri- kaansche geslacht voert. Er is haast geen treffender voorbeeld denkbaar van een brok geschiedenis, dat zich hei haalt. Zal Engeland blind blijven voor de les? Het is mogelijk, maar toch wint de reactie veld. Zaterdag zijn Sauer en Merriman in Canning Town (Londen) door 2000 monschen stormachtig toegejuicht, niet het minst toen zij de nood zakelijkheid van herstel van de onafhanke lijkheid der republieken bepleitten. «Wat is de beteekenis dezer veranderde gevoelens? Slapen wij Droomen wij, zijn het visioenen, waarop wij turen?" vraagt het Engelsche blad de Star; «In geenen deele. De arme John Bull is hoog in de wolken bij Mars geweest, maar het budget heeft hem in aardsche sferen teruggevoerd. De ontgoocheling zal zich voortplanten." N. li. C. Om te Wat van den Christelijk Historisehen Kiezersbond op 't punt van samenwerking te wachten zij. Yan de vergadering bracht de Vaderlander, welks redacteur tot de leiders van den Bond behoort, den volgenden indruk mee Wij kregen den indruk, dat de Bond aan zijnen oorsprong getrouw wil blijven, dat de vergadering tot de volgende ge dragslijn genegen was, korteljjk aldus aan te duiden. Geen Roomsche candidaat, om dat men in de versterking van de Roomsche macht, die overal het Protestantisme be laagt, een gevaar blijft zien. Geen demo craat, vrijzinnig of meer dan vrijzinnig, die alle leven steeds meer brengen wil onder den druk van de Staatsalmaeht. Geen anti-revolutionair, die eigenlijk don Bond het bestaan niet gunt en van het versterken der Roomsche macht niet aflaten kan. En samenwerking bij eerste stemming alleen in zooverre met vrij-antirevolutio nairen en liberalen, in zooverre die geheel eerlijk is, en de te stellen eandidaten ge negen zijn met het program van den Bond, in het algemeen genomen, gelijk men wel zegt, in geeat en hoofdzaak, instemming te betuigen. Dit is een standpunt met wel afgebakende grenzen. Moge het zuiver bewaard worden. De Middelhurgsche Crt. schijnt blijkens de overneming van een desbetreffende ti rade uit de Zutfensclie te meenen dat de liberalen niet gedwongen maar uit zich- zeiven uitbreiding van het kiesrocht ge geven hebben. Wij hebben op dit oogenblik de gegevens niet hij de hand, en releveeren derhalve uit 't geheugen eenige feiten die bewijzen dat zij het mis heeft. Groen van Prinsterer heeft tegenover Thorbecke steeds verlaging van den census verdedigd. Bekend is zijn zeggen dat hij altijd nog een gulden lager bood dan deze. Hierop is herhaaldelijk door Groen en zijn vrienden op uitbreiding van kiesrecht aan gedrongen. In 1873 bij de behandeling van 't ontwerp-Geertsema verwierpen alle liberalen het voorstelv. d. Berch van Heemstede om den census op f 20 te stel_ len. En 't ontwerp zolf dat den census tot f 26 verlagon wilde, met behulp werd der Priesehe liberalen verworpen. Nu zal de Middelhurgsche zeggen maar daar hebben de antirevolutionairen ook tegen gestemd. Natuurlijk met dat kluitje wenschten zij niet in het riet gestuurd te worden. Deze censusverlaging was er geen. Nog lang daarna is aanhoudend over kiesrechtuitbreiding gedebatteerd. Motiiin onzerzijds, o. a. van v. d. Hoop en Keu- chenius werden telkens door de liberalen verworpen. En hoe groot hun zin voor kiesrechtuitbreiding tijdens de behandeling der Grondwetsherziening met de additio- neele artikelen was, dit ligt nog versch in 't geheugen. Laat de Midd. Crt. de geschiedenis er maar eens op na lezen. De kiesrecht- qnaestie is voor hare partij heusch geen eervolle. En hoe de tegenwoordige antirevolutio naire partij, aan haar program en geschie denis getrouw, de uitbreiding van 't kies recht heeft trachten te bevorderen, daar heeft ze in 1894 blijk van gegeven. Het amendementMackay-v. Alphen was een goede poging in die richting. Maar het zijn juist de liberalen geweest die de kieswet, toen er eindelijk eene-kwam, hebben afgemaakt. Op de kiesrechtquaestie is de liberale coterie in drie stukken gebarsten. Dat overigens het huismanskiesrecht, door de antirevolutionaire partij gewenscht, niet vrij wat meer nieuwe kiezers zou heb ben gemaakt dan de wetVan Houten, wordt zelfs door liberalen niet tegenge sproken. Nog bij de behandeling der wet—Yan Houten heeft de antirevolutionaro partij herhaaldelijk gepoogd het kiesrecht nog verder uit te breidendoch de meerderheid der liberalen heeft dit belet. In dien tijd was juist de antirevolutio naire Kamerclub, meer dan ons lief was, den geavanceerd liberalen op dit punt in 't gevlei. En nu zou de Middelhurgsche Courant daarna willen vertellen dat »de fractie Kuyper" de kiesrechtuitbroiding heeft tegengehouden. Dat gaat wel wat ver! Patrimonium heeft op zijn verkiezings program 't punt „Arbeiderskiesrecht" en bedoelt daarmee kiesrecht aan gezinshoofden en er mee gelijkgestelden. Op de deputatenvergadering was slechts éen Kiesvereeniging vertegenwoordigd die 't het laten rusten van dat vraagstuk be treurde. En alle deputaten waren voor 't commissoriaal maken der quaestie. Patrimonium is daarmee tevreden. Het kiesreehtvraagstuk zal door deskundigen nog eens goed worden onder de oogen gezien en aan onze beginselen getoetst. Dit is de nuchtere waarheid. Maar nu komt de goede Middelhurgsche Courant in een klaaglijk betoog dit besluit afkeuren. Tranen huilt zij van medolijden over 't arme Patrimonium, dat zoo met een kluitje in 't riet wordt gestuurd. Zij spreekt zelfs de vrees uit dat «Diet alles waar is wat dr. Kuyper in de Standaard schrijft" en «dat Patrimonium niet tevreden zal zijn met den uitleg dien dr. Kuyper aan haar bedoeling geeft" en dat «Patrimonium een heerenvereeniging is geworden.'' Nu, de Middelhurgsche Crt. kan gerust zijn. Patrimonium is geen heerenvereeniging, en ook geen idioten vereenigingdie zich om troost aan den boezem onzer Middelhurgsche zuster zal neervlijen, maar een werkliedenvereeni- ging die voor het «verdeel en heersch" van den tegenstander doof is, en lacht om den vos die op haar erf de passie komt preeken. De Middelhurgsche Crt. zal naar een deug delijker middel voor hare protestantsch- liberale-vrijzinnig-democratische propagan da moeten uitzien. Naar aanleiding der beschuldiging dat 't kabinet van '88 zjjn programma niet heeft uitgevoerd, vraagt De Tijd aan de liberale aanklagers van dat kabinet «hoe lang wel de leerplicht en de persoonlijke dienstplicht hebben gefigureerd op alle mogelijke programma's van oud-liberalen, vooruitstrevenden, radicalen, zonder dat aan invoeren daarvan werd gedacht door de liberale kabinetten, die schier zonder ophouden sedert 1848 in ons Land hebben geregeerd En dat waren, dunkt ons, toch zaken van belang, voor liberalen. De motie-v. Gijn, Smeenge, Lncasse, de Ram, Goekoop is gisteren door de Tweede Kamer aangenomen met 55 tegen 6 stemmen. De heer v. Gijn betoogde dat de regee ring moet worden genoodzaakt in te dienen een wetsontwerp tot verbetering van den Dordtschen Waterweg door het Hellegat langs Brouwershaven naar zee, en wel spoedig omdat het Aardappelgat, thans nog slechts 30 decimeter diep, geheel onbruik baar is en de vaarweg op Dordrecht ge durende 7 maanden des jaars niet te ge bruiken is, waardoor de handel en het werk in Dordrecht verloopen en flinke werklieden aan de liefdadigheid zijn prijs gegeven. De heer Lobman opperde bezwaren. De Kamer kan zeggen wat het landsbelang eischt, maar de Regeering moet uitmaken wat de beste weg voor Dordrecht is. Met hem stemden tegen de motie de heeren v Limburg Stirum, v. Bylandt en Mackay, en voorts de heer Pijnappel en de Voorzitter. Het bezwaar van den heer Lohman werd derhalve door niet een partij gedeeld. Nog werd behandeld de interpellatie- Travaglino omtrent do zaak Scherf. Volgens den minister was deze man niet toerekenbaar, volgens den interpellant wel, voor den godsdienstwaanzin gepleeg- den moord te Appel tern. Hierbij bleef het. Daarna werd de wjjziging in de Hin derwet ten opzichte der Abattoirs aange- nomon. Slechts 9 stemmen tegen, te weten van de heeren Donner, Lncasse, v. d. Velde, Waal Malefijt, Brummelkamp, v. Kempen, v. Heemstra, v. Dedem en v. Asch v. Wijck uit Ede. Zulks na bestrijding door den heer Kuyper die er den nadruk op legde dat, zoo 't hier een zaak van volksgezondheid betreft, een algemeene verplichting behoort te bestaan, en tegen het invoeren van el- dors van vleesch en 't gemis van regelen tot schadeloosstelling aan hen die eigen slachthuizen hebben protesteerde. De antirevolutionairen, door de Room- schen gesteund, in 't kiesdistrict Leiden veroverden aldaar een zetel in Zuid Hol lands Provinciale Staten op de liberalen. De heer Pera (ant.) werd in de vacature v. d. Lith (lib.) met 1709 stemmen geko zen tegen 1330 op den liberalen candidaat Oppenheim. De liberale meerderheid in die staten wordt daardoor weer 2 stemmen kleiner. Onze aandacht wordt getrokken door een berichtje in de Gooische Courant waarin «de centrale vrij-antirevolutionaire kies vereeniging in het district Hilversum een parig de houding van «Nederland en Oranje" (betreurt), dat zonder eenige toenadering te betoonen den (aftredonden) heer v. Heem stra voor de Tweede Kamer had candidaat gesteld" en «nog eens rijpelijk (wil) over wegen wien candidaat te stellen voor do Tweede Kamer: den heer J. J. B. Fanoy, kapitein van het Indische leger of den oud-afgevaardigde den heer J. H. J. Quarles van Ufford". Gelijk men weet is deze laatste een blau wen Maandag Kamerlid voor Hilversum Het klinkt wel zonderling, een kiesver eeniging kwalijk te nemen dat zij haar af tredenden geestverwant opnieuw can- dideert.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1